De grote en de kleine Waas Zangfeest memoreert Peter Benoit Davidsfonds Dendermonde zette nieuw seizoen in met prachtig koncert Van gedachten krachten maken Midnight in JK 't Toreken te Lebbeke «Van Peter Benoit tot Lode Dieltiens is er, zonder enige onderbreking, een rij van Vlaamse kompo- nisten opgestaan zonder wie liet Vlaamse mirakel' niet zou gebeurd zijn.Dat zegt en schrijft Willy De Sterck bij z'n toelichting met het oog op de manifes tatie van zondag 14 oktober in de Sint-Niklase schouwburg. Wélke manifestatie? Een feest van zin gen en ook Vlaamse bewustwording, een kultu- rele gebeurtenis en een wat militante happening tegelijk. Het (nu al vijfde) Vlaams Nationaal Zang feest beantwoordt blijkbaar aan een behoefte. De belangstelling gaat crescendo, het gehalte van wat men aan het pubhek aanbiedt is degelijk. Jef Burm is gastvedette op het Vlaams Nationaal Zangfeest Sint-Niklaas. In 1939 liet Cyriel Ver- schaeve zich in Brugge ont vallen dat het lied van ge dachten krachten maakte. Het Vlaams Zang Verbond, met zetel aan de Nieuw- straat 86, in Sint-Niklaas, sluit zich aan bij die bood schap van de geëngageerde Vlaamse voorman en heeft ze als leitmotiv gekozen. Willy De Sterck, Annemie Peeters-Muyshondt, Bert Peeters, Hugo Pieters, O- mer DHaene, Stefan Pee- te rs, Bruno De Maeyer e a. hebben de krachen gebun deld met het oog op het welslagen van het vijfde zangfeest. De Vlaamse heropstanding werd in niet geringe mate mogelijk gemaakt door de inbreng van musici, door het vertolken van Vlaamse liederen. De Vlaamse Bewe ging was aanvankelijk een stroming die niet op maat schappelijke. ekonomische of politieke grondvesten reilde en zeilde. Mamix Gij- sen zei ooit: «De zelfbevesti ging van het Vlaamse volksdeel zou eerst literair gebeuren en daarna pas po litiek en sociaal». Litera tuur, kunst, muziek ook als stuwkrachten van een ont luikende strijd. Annemie Peetere-Muys hondt: «In de volksliederen vindt men elk volk terug, zijn verzuchtingen, zijn lief en leed, zijn strijden, zijn zegepralen, daarin is de ge schiedenis der mensheid beschreven». Peter Benoit Annemie zegt dat ook nu nog Benoits stelling die in 1873 geformuleerd werd, te verdedigen is: «De muzika le uitdrukking neemt haar oorsprong in de idealize- ring van het woord. De mens heeft steeds gezongen wanneer door een onver staanbaar gevoel aangedre ven het woord hem niet meer voldoende is geweest om al de schakeringen daarvan bepaald weer te ge ven.» Volksliederen zijn au thentieke expressiemidde len, zij zijn volgens Anne mie Peeters-Muyshondt de voorboden van nationale toonkunst en daarin zou de natuur zich in al haar le venskracht reveleren. Het lied als aanzet tot Vlaamse heropstanding. En Peter Benoit als centrale figuur in het Wase zangge- beuren Benoit werd 150 jaar geleden geboren, in een periode van komplete verfransing. De eigen Vlaamse muziek was weg- gedeemsterd. Benoit mani festeerde zich als vervlaam- ser van het muziekonder wijs, nam de leiding van wat hij de Vlaamse muziek beweging noemen zou. De flamingantische Wazena- ren gedenken Benoit «om dat hij duidelijker dan wie ook in zijn tijd de kuituur- geheelheid heeft gezien en beleden. Omdat hij, bij mid del van het symbool der Vlaamse muziek, dié kui tuurgeheelheid populair heeft gemaakt. Zee, vlag, spoor Stefan Peetere ontwierp ten behoeve van het zangfeest een mooie affiche. Een ver weving van drie elementen: de zee en de golven, de Leeuwevlag, een spoorlijn. De zee als «bruisende golf, het menselijk zijn, in lied en boodschap zal in regel maat steeds blijven klot sen». De wapperende Leeu wevlag, want «daarom zal deze Leeuwevlag blijven wapperen, en we willen iedereen aanspreken over onze eigenwaarde en kui tuur» Een spoorlijn-per- spektief, en wel daarom: «Een spoorlijn ondersteund door dwarsbalken die even eens overrold worden, zijn dragend voor onze weg Onderwijl op weg zijn met de gedachte "Vlaming, een volk, èen natie - Zelfbe stuur'». Jef Burm op politieke toer Wie doet mee aan het zang feest van 14 oktober (vanaf 14.30 u.)? Twee gastkoren: de Wase Lijstere o.l.v. zus ter Maria Rita en het (VWG-koor) Sint-Niko- laaskoor o.l.v. Hubert Van Vlierberghe. De jeugdkapel en de VNJ-herauten staan onder leiding van Jaak Van den Broek. Nieuw is het koperensemble o.l.v. Bert Peetere. Gastvedette op 't feest wordt Jef Burm. Hij is vol op de politieke toestand in Sint-Niklaas aan 't volgen en zal die die zondag uiter aard parafraze renHij zou ook met een lied-primeur voor de dag komen. Voor de algemene koördi- natie en het sekretariaat staat Willy De Sterck in Bruno De Maeyer, Bert Pee tere en H. Van Vlierberghe verzorgen kooradvies en Peter Benoit werd honderdvijftig jaar geleden geboren. De /componist staat centraal op het komende zangfeest in Sint- Niklaas. artistieke leiding. Annemie Peeters-Muyshondt prezen- teert, in samenwerking met Wim Verreycken, jeugd- spreker ANZ dit jaar. De bindteksten zijn van Bert Van Woensel. Het audio-vi- suele luik (diaprojektie) wordt door Joris Van de Wouwer, Stefan Peetere en Guido Verguit gereali- zeerd. Omer D'Haene en Stefan Peetere behartigen het aspekt pubüc relations. Bloemenhandel Floribel neemt de zaal versiering op zich. En Hugo Pieters neemt de regie waar en houdt het draaiboek bij. Prijzen: 150 frank voor vol wassenen, 100 frank voor studenten, houders van een CJP en zestigplussers, 60 frank voor jeugdbewegin gen die in uniform aantre den. Je kan die kaarten be komen in lokaal Steenstrae- te, Nieuwstraat 86 in Sint- Niklaas; en ook bij Omer DHaene, Jakob Van Arte- veldestraat 53 in Sint-Ni- klaas, tel. 776.86.83. (wv) Sint-Niklaas: Impressie van de perskonferentie rond het Vlaams Nationaal Zangfeest. De Dendermondse afdeling van het Davidsfonds is al aan zijn 108* werkjaar toe. Allicht is ze daarmee de oudste socio-kulturele vereniging van de stad die zich op velerlei terreinen beweegt, gaande van voordrachten over muziekavonden en leesclubs en het laatste decennium moet daar ook nog een fel gewaardeerde antiekbeurs worden aan toe gevoegd. Verscheidenheid genoeg dus, maar toch steeds met dezelfde doelstellingen die in het banier van het Davidsfonds staan ingeschreven en sedert de stich ting meer dan een eeuw geleden nog niet zijn veranderd: de verheffing van het Vlaamse volk, taal en godsdienst. Nadat eerst het jaarprog- ling was een koncert «a» te ramma was goedgekeurd bieden dat alle aandacht het werd voorgesteld verdiende. Ze was dan ook door de plaatselijke voorzit- blij pianist Frans Doorns, ter mevrouw Heymans- mezzo-sopraan Chris Pee en Dompas kon in het stad- pianiste Flory Muyshondt huis ook het koncert aan- te mogen verwelkomen. Zij vangen Heel wat davids- brachten een avond klassie- fondsleden waren opgeko- ke muziek. Frans Dooms men voor dit gebeuren dat zette het muzikale feest in hoogstaand dient genoemd met de sonate in do groot te worden Niet alleen wat KV 545 van Wolfgang betreft de eminente musici Amadeus Mozart. Hierin van eigen bodem die optra- zijn drie bewegingen te on- den, maar evenzeer het hele derscheiden en Doorns programma demonstreerde een pianist die onder meei ten overvloede dat het da- zijn opleiding kreeg te Salz vid8fonds weet hoe men een burg demonstreerde met degelijke Culturele avond dit werk zijn groot talent, met waarde en waardigheid Hij vervolgde met Chil- moet samenstellen. dren's Corner van Calude Mevrouw Heymans onder- Debussy waarbij de luister- streepte trouwens in haar aars eerst een biezonder inleiding dat het de bedoe- geanimeerde inleiding kre- Dendermonde. Jaarvergadering Davidsfonds. Chris Pee, Flory Muyshondt, zorgde samen met Frans Doorns voor avond, (vh) gen te horen, vervolgens een wiegelied om te eindi gen met een zwaar aan doend maar schitterend Golliwog's Cake Walk. Het tweede deel van het pro gramma werd opgeluisterd door een optreden van de mezzo-sopraan Chris Pee, aan de piano begeleid door Flory Muyshondt. Zij brachten de liederencyclus «Frauen - Liebe und Leben» op muziek van Robert Schumann en tekst van Adalbert van Chamisso. Het gaat hier om acht liederen waarin de levensloop van een vrouw wordt doorgeno men. Het is een echt muzi kaal tweegesprek, waarbij men meer dan eens de in druk heeft dat de piano er alleen maar is ter onder steuning. Maar toch voelt men naargelang de liede ren elkaar opvolgen, aan dat zang en piano elkaar aanvullen. Chris Pee be wees met deze uitvoering dat zij tot volle ontplooiing is gekomen en dat zij niet ten onrechte wordt gere kend tot een van onze beste Dendermonde. Jaarvergadering Davidsfonds. Een entoesiasl publiek spaarde zijn applaus niet voor de muzikanten, (vh) Frans Doorns zou dan de muzikale avond afronden met twee werken van zijn lievelingskomponist Frede ric Chopin. Hij kooe voor drie studies waaruit het aan de piano begeleid dom een onvergetelijke openings grote talent van Chopin a van de vertolker bleek et nadien het Scherzo opa 31 Voor hun optreden krega de drie musici een warm verdiend applaus en n* tuurlijk werd hen een boeji bloemen aangeboden blijk van waardering. Op merkelijk is dat deze hoog staande kulturele avond werd gebracht met mensa van eigen bodem, wat nof maar eens onderstreept (UI Dendermonde in zijn regit een biezondere taak moei en kan vervullen als kui tuuruitdrager. Het Davidsfonds Dender monde zal zeker en vast aai deze opdracht honderd pro cent meewerken. Het jaar programma onderstreept dat ten volle De eerstvol gende aktiviteit trouwen ook. de vooretelling van htf derde boek van Mauriti Van Vossole over het werk van de dichter Rilke, voor stelling die plaats heeft op het stadhuis op dinsdag 11 oktober om 20.00 uur. Midnight is een poprockgroep die vijf jaar geleden zijn intrede deed in de belgiseha muzieksien, toen nog onder de naam «PUIREK», hetgeen in het plaatselijk dialekt (Berlare) «Kikkerdril» betekent. De groep uit Berlare bestaat uit: Dirk Van Kerckhove, sologitaar en zang; Mark Van Kerckhove, basgitaar en zang; Benny De Baere, drums; Ronny Nilsen, slaggitaar en synthesizer en tenslotte nog twee mannen die instaan voor een perfekt geluid (Dirk De Corte) en het vervoer (Mark Van Boven). naar bekendheid buiten de oktober 1984 Deuren: 20 eigen streek is toch vrij uur, toegang: leden: 30 fr., moeilijk. Op radio en TV niet-leden: 60 fr. (er is ook wordt wel aandacht besteed T.D.). aan Belgische groepen, maar dat zijn altijd dezelf de. 't Moet immers kom- mercieel zijn!» Midnight treedt op in JK 't Toreken te Lebbeke op 6 Op*20 oktober 1984 in de Flo raliapaleizen te Gent opers Auto 85 zijn deuren. De» beurs wordt voor de vierde maal te Gent georganizcerd zal een waaier van meer dan 3t automerken aanbieden. D( beurs is geopend van 20 tot met 28 oktober tijdens df weekdagen van 14.00 tot 19.® uur, op vrijdag van 14.00 W 21.00 uur en tijdens de week ends van 10.00 tot 19.00 uur Dendermonde. Hel Aalsterse zangkoor Cantatetrad op in het kultureel centrum te Mespcjarc adw Rock Pop Hier laten we Dirk aan het woord: «We brengen uit sluitend Engelstalig reper toire, een soort mengeling van pop en rock. We zijn eigenlijk gestart mat pure rock, maar geleidelijk zijn we dan toch meer de pop kant op geëvolueerd. Welk genre ook, onze muziek moet lekker dansbaar zijn. Er zitten heel wat invloeden in van onder meer U2. Groepen en zangers dia we zelf mateloos bewonderen zijn Neil Young', Bob Seger, Supertramp, Bruce Springsteen enz... De nummers zijn allemaal eigen brouwsels en de the ma's gaan van songs tegen kernenergie en waterver ontreiniging tot liedjes over heel alledaagse din gen, zoals uitgaan en meisjes!» Organisatie Dirk: «We zijn uitsluitand voor de lol begonnen, maar naarmate we meer sukses kregen, werden onze liedjes beter, de muziek professio neler, het materiaal geper- fektioneerder. Nu repete ren we tweemaal in de week, en gelukkig hebben we daarvoor een oude boer derij van vrienden tot onze beschikking. Het leuke daarvan is dat we elkaar helpen en van elkaar leren. In het begin waren er na melijk nogal wat verschil len tussen ons qua «virtuo siteit» op de respektievelij- ke instrumenten. Nu is dat niveau voor ons vieren on geveer gelijk, en dan is het natuurlijk een stuk pretti ger repeteren en spelen. Het vraagt allemaal wel een goede organisatie, want vergeet niet, dat we of wer ken of nog studeren. In de examenperiode plannen we dus opzettelijk geen optre dens. De toekomst? Dirk: «Op optredens hebben we tot nu toe veel sukses gehad en massa's ambiance gecreëerd. We hebben al voorprogramma's gedaan van 2 Belgen, The Kids, Ostrogoth. Maar die stap Midnight

De Voorpost | 1984 | | pagina 18