Beverse revue apotheoze van anderhalf jaar intense arbeid Te lange schafttijd bij 't Land van Riem te Aalst Hamse dansclub Sjiwa start nieuw dansseizoen 20 - 5.10.1984 - De Voorpost beresterk en hij ontpopt zich verrassend als zanger. Walter Mertens, telkens op en af met veel verkleed- werk, bevestigt zijn ko misch talent Het zangkoor verdient een open doekje, maar als ak- teurs werden zij iets te zwaar belast door de regie. Maskeren, plaatsje zoeken en enkele onhandige bewe gingen mogen hen echter niet te zwaar gevallen worden. Goede figuratie zagen wij van Hilaire De Wreede, Ghislain Panis, Paul Melis, Chris Smet, Leonza Buy- «Beveren da's heel ons leven». Show, kabaret en toneel tegelijk (Iv) taert en Monique Rosseel. De lang verbeide revue «Beveren da's heel ons leven», een produktie van Blau- kabaret, geniet dezer dagen veel sukses. Aoht geplande voorstellingen in het Gildenhuis lijken niet voldoende om het lachgrage Beverse publiek plaats te bieden. Het met superlatieven aangekondigd spektakel is ook een voltreffer 1 geworden, al wordt het onderwerp «Beveren» iets te kleinschalig behandeld om werkelijk van een grote revue te kunnen gewagen. Het blijft een typisch dialektisch Bevers produkt, waarin amateuristische en professionele elemen ten samengekneed werden tot een theatergebeuren dat boven de middelmaat uitsteekt. Ket staat op een hoog peil. Hier en daar zitten zij wél wat overhoop met een te sterke regie, maar dat komt na een paar voorstellingen wellicht losser Jaak Bos man was goed bij de diere narts, net als Marianne De Munck trouwens. Renaat Stoop had het moeilijk met «Dag Lieven Heer!», een prachtige tekst die echter door de regie minder geluk kig werd geïnterpreteerd. De konférence «cafés en banken» van Bosman-Puy- nen-Stoop vinden wij niet pittig genoeg en dus te lang. Ook op de plaat. Wim De Schepper, als Ward, is «Bevelen da's heel ons leven». U herkent Jacques Bosman, Chris Smet en Renaat Stoop dv) «Beveren da's heel ons leven». Een revue die vermag te boeien (Iv) Deze Beverse Blau-revue is een hele onderneming. Het sukses leek nochtans bij voorbaat verzekerd, vooral wanneer je bedenkt dat Blau zich gedurende twin tig jaar in het eigen dorp heeft weten te omringen door een uitgelezen revue- pubhek. Blau speelt eigen lijk al twintig jaar revue. Een pluim die de lustrum- vierende groep beslist op haar feesthoed mag steken. - De ervaring van al die jaren mondde nu uit in een eigen werkstuk, in het eigen sap- - pige taaltje, met teksten en muziek van eigen Beverse mensen. Dèar zit wellicht de grootste verdienste van de hele opzet. Deze revue is, wat opzet en organisatie betreft, een Blau-produkt. Eens in de zaal lijkt de uitvoering ech ter een Blau-Ket-koproduk- tie te zijn, die gestuwd wordt door een aantal be roepsmusici en die ge schraagd wordt door een schare enthoesiaste mede werkers van allerlei plui- mage, niet in het minst een 17-tal figurerende koor leden. Regisseur Roland Ramae- kers mocht het terecht als «enig» ervaren om zulk een schouwspel te kunnen lei den. In een origineel pro grammaboekje de Gazet van Beveren-Waas van 27 september 1964 wees hij op de formidabele inzet die, samen met de plagerijen, de pittig meeslepende liedjes, de prikjes en de weemoedi ge terugblik, het geheel tot een pretboel eerste klas moest doen uitgroeien. Dit is het dan ook geworden. Zaterdag jl. hebben we ons dan ook laten meenemen door Ward, de boerenzoon, die na twintig jaar in de Kanada te hebben gezeten, opnieuw zijn vertrouwde vrienden en zijn eigen Be veren van nu leert ont dekken Kleinschalig Wij hebben het verhaal al beschreven in een vorige editie. Een verhaal dat in oorsprong realiteit was voor een boerenzoon die zijn land zag onderspuiten om plaats te maken voor de industrie. Blau gebruikt dit scenario handig om zijn di verse items wat leidraad mee te geven Dit wordt mooi volgehouden tijdens het eerste gedeelte. Na de iets te lange pauze verhe zen we Ward bijna volledig uit het oog. Het verhaal had dieper kunnen uitgewerkt worden zodat héél groot- Beveren erbij betrokken raakte. Nu blijft het be perkt tot het kleinschalig dorpse gebeuren van onder de kerktoren, op uitzonde ring van een onvermijdelijk fusielied, dat burgemeester Van der Aa wellicht zoet in de oren zal geklonken hebben. Opvallend trouwens is in deze revue de milde toon die voor politici wordt aange slagen Met zó een titel kan dat ook moeilijk anders. Agalev en PW worden minder gespaard. Een wat brave revue dus, die het meer zoekt in beschrijvin gen van bestaande toestan den en figuren. Kleinscha lig in zijn onderwerp: het Beveren van twintig jaar geleden. Dit neemt echter niet weg dat het er soms lollig toegaat. Muzikaal Het meest opvallende ele ment in «Beveren, da's heel ons leven» is de zeer profes sionele manier waarop het orkestje muzikale num mers begeleidt De algeme ne muzikale leiding berust bij Godfried Van de Vyvere. Hij schreef bijna alle melo dieën voor deze show en speelt in het strijkorkestje klarinet. Willy Backer Over beek, de huismuzikant van Blau, zit aan het kla vier. Dat was van in de zaal niet te zien. Het orkestje zat ons inziens toch te erg in de hoek gedrukt. Jaak Van Holen hanteerde de kontra- bas en Eddy De Waegh deed prachtige dingen op de viool. De gezongen nummers pri meren in deze revue. Alge meen gezien zijn zij veel sterker dan de konférences, die meestal uitmonden in roddelpraatjes op het terras van Tineke of bij de dieren arts. Prachtige melodieën wer den mooi vertolkt door een goed zingend koor. Wij denken hier vooral aan de nummers «Cortewalle» en «In Beveren is 't best» In het solowerk is «De Peet Van Dam» (Renaat Stoop) outstanding. Bij «De Frein der op» verstonden wij het eerste stroofje maar amper, terwijl «De Fusie» iets te lang is en de gesproken tekstjes te schools. Het slotlied «Beveren, da's heel ons leven» is sterk meeslepend en de mixtuur met het slot van het eerste deel «In Beveren is 't best» is vakwerk. Een reuze-re vuenummer is «Soldaat dicht bij huis», sterk in el kaar gestoken door Ramae- kers. maar spijtig genoeg door overacting van Jaak In Schafttijd, zo lezen we in het programmablaadje, le ren wij twee bouwvakkers kennen als totaal tegenge stelden wat hun levenswij ze en karakter betreft: de ene gelukkig getrouwd, heeft een kind; de andere is de vrijgezel, de rokken jager. Is het niet mogelijk dat de tegenstelling tussen de doorzetter Gaston (Paul Coppens) en de losbol Willy (Fons Vinck) te groot ge maakt werd, zodanig dat het niet meer uit het leven gegrepen leek, maar veel eer een irreeël kantje kreeg Anderzijds vonden wij de Af en toe «doorpraten in het applaus» mag bij een twee de voorstelling echter niet meer gebeuren. Technisch De technische ploeg van Ket onder de leiding van Paul De Meersman moet ge feliciteerd. Zij voerden een dekorontwerp uit dat ver van eenvoudig was. Alge meen gesproken hadden wij toch geopteerd voor het uitbouwen van het podium. De dekors moesten nu te diep in de hoeken gedron gen worden om in het mid denvak nog plaats genoeg over te houden voor een be wegend koor en «schwun- gende» akteurs. De belich ting van Julien Waegeman was ons inziens iets te sober gehouden. De dekorschil- dering van Herman Water schoot en Bob Hermans was proper en de kostumering geslaagd. Hendrik Stoop en Yvo Bt ven deden honderd en nuttige zaken voor deze vue, zowel als rekwisiet® verzamelaar dan als tonea meester. Hugo Willen zorgde voor een komplat programmagazet. terwij grimeur Raymond D Roeck eens te meer val kundig aan het werk wi geweest. Ter afronding kunnen n stellen dat deze revue ul terst geslaagd is. Het is he zoveelste bewijs van ha sterk de Beverse gemeen schap wel in mekaar steekl Samen anderhalf jaar we ken naar een apotheose toe Grandioos. En is daar vox 1985 alweer geen nieui massaspel aangekondigd W.V.D.V Bosman wat in duigen ge vallen. Door het te luid ruchtige marstempo van de soldaten ging ook de tekst van het koor de mist in. Puik akte ren hier van Wal ter Cools. De akteurs Het akteren van Blau en «Beveren da's heel ons leven». Wim De Schepper en Ghislain Panis in aktie (Iv) Dat een toneelschrijver nog altijd geen auteur is in Nochthans, er waren goede het door hem gekreeërde stuk, werd vorig weekend elementen aanwezig. Klei- aangetoond in Schafttijd, een tragi-komedie van en ne details, zoals de vraag met Paul Coppens. Deze man heeft wel de gave naa^ de kaas of ander beleg, originele ideeën te ontwikkelen, doch het ontbreekt iü.v'l111 tg®apeeld hem aan dht talent om deze ideeën neer te schrijven in een vlotte taal die er zich wel voor hoedt over te algemeen bekeken, zeer gaan naar het soms platte, vulgaire. goed. Aalst, 't Land van Riem. Scheldpartijen waren er ook bij (p. van san) dertijd ook akteur is. is het 1 voor de regisseur moeilij- f OTs^rfhTO^wS'higekOTt Vr^dag' 28 sePtember startte in Hamme da ten gedekt worden met de (052/47.67.72) of P. Van hebben Het zou het stuk Dansclub Sjiwa haar twaalfde seizoen. Naar schat- verkoop van steun kaarten den Bossche (052 wellicht ten goede komen tinS hebben in die voorbije periode ongeveer 500 en tombola. 47.08.07). Ook een bezoek mocht het gedeelte dat na mensen kennis kunnen maken met deze club en D C siiwa hoopt zijn lede- bij de officiële start op 5 de pauze gegeven werd. ge- leren dansen. naantal dat thans 140 be- oktober in Huize St.-Pietór, schrapt worden. Dan zou er draagt, binnen de twee jaar Spoorwegstraat 1 te Ham een goede eenakter overge- Zij hebben het allen goed zowel gehuwden als jeugd verdubbelen. Wie interes- me, kunnen wij warm bleven zijn. Nu hadden wij gehad in deze club die meer hun interesse zullen laten 8e heeft kan steeds kontakt bevelen, de indruk dat het tweede biedt dan alleen maar het blijken. opnemen met volgende per- v-, J Htinmr A Van Hmit.tn (0X9., deel er achteraf bijgeschre- aanleren van dansen. Een Opnieuw zal het eenheids- sonen: A. Van Houtte (052/ (bd) wpiiiDU» *cu urn, coiiiioiuo- ven werd. Immers, de losbol belangrijk aksent wordt ge-programma gevolgd wor- in het eerste bedrijf werd na legd op het kreëeren van den, met ball-room dansen de pauze opeens de moralist een gezellige sfeer. Naast (tango, weense en engelse die reageerde tegen de de talrijke oefenavonden, is wals, quick-step en slow- jg werkloosheid, de ministers, er nog het sinterklaasfeest, fox) latijns-amerikaanse **UHSl»t©llt/OOHSt©llillg de verziekte maatschappijhet karnaval en de dansen (rumba, samba en Het leek ons ook of Paul weekendreis. Af en toe be- cha-cha-cha) en de moderne t© HflTTiniP Coppens goedkoop sukses twisten de leden een volley- dansen (jive, boegie en dis- wilde halen met de boter- of voetbalpartijtje, co). Het inschrijvingsgeld hammen van Viviane, met Dansclub Sjiwa heeft er hiervoor bedraagt 800 De Culturele Centrale van Hamme organizeert op 12. 13 het heen en weer zwaaien steeds een erezaak van ge- frank. Het dansen moet so- en 14 oktober zijn traditionele schilderijententoonstd- van de 'trippen', met het maakt de dansliga-voor- ciaal blijven vindt de Hamse ling. drinken van het ene flesje schriften stipt te volgen, dansclub. Aan deze tentoonstelling verlenen Albert De Kimpe bier na het andere, door de Een tweetal jaren geleden Het inschrijvingsgeld werd Roger Lodewijckx, Willy Van Buyten, Jef Vandenbran- meest typische Aalsterse werd er gestart met een af- zo laag mogelijk gehouden, den en Theo Van Landeghem hun medewerking. stopwoorden en gezegden zonderlijke jeugdkursus. Na het betalen van de lesge- zullen worden ingeleid door volksvertegenwoordiger bij elkaar te stoppen. Ook zodat nu ook de jeugd de vers en de dansliga, blijft er Norbert De Batselier op vrijdag 12 oktober om 20.00 mil de voorafgaande uitleg over weg naar Sjiwa heeft ge- geen franksken over. De De expositie is toegankelijk op zaterdag 13 en zondag 1* wat in de volgende scene vonden. Zij verwachten dat huur van de zaal. de oktober van 10.00 tot 13.00 en van 15.00 tot 22.00 uur. Zf zou gebeuren leek soms iets dit jaar ter gelegenheid van muziekinstallatie en andere heeft plaats in de zaal Volkshuis. Kapellestraat 26 V te veel van het goede. de komende kursusstart, bijkomende onkosten moe- Hamme. Aalst, 't Land van Riem. Baas Gaston (Paul Coppens) en knecht Willy (Frans Vinck) rusten even uit (p. van san) relatie baas-knecht te wei nig uitgediept. Als het goed gaat zullen de kameraad schappelijke banden wel sterker zijn, maar in slech te tijden zal de verhouding baas-knecht zich toch meer doen gelden. De formule dat een auteur ook z'n eigen stuk brengt geeft gauw de indruk dat men speelt zonder regie aanwijzingen. Dan werkt men als het ware met een regisseur pro forma. Wanneer een auteur terzelf- De braafheid die Paul Cop pens door de figuur van Gaston wou uiten, was al leen aan het uiterlijke te Afwerking Waarom oen scene, die zo mooi opgebouwd is met ste nen, zavel, een betonmolen, afbakenen met zwarte doe ken? Het geheel zou ook een meer realistisch tintje gekregen hebben wanneer de zavel niet gedurende het ganse stuk op een hoop Aalst, 't Land van Riem. Onder het middagmaal wordt er wel eens gebakkeleid (p. van san) bleef liggen, wanneer de be tonmolen een keer zou ge draaid hebben, wanneer Willy niet door de opening in de doeken moest tuime len om te suggereren dat hij van de stelling was ge vallen. Het leek eerder ko misch dan droevig Tenslotte, de belichting en het geluid, in handen van Jean Van Der Biest, werd sober gehouden, maar was toch funktioneel. Ann Sirou

De Voorpost | 1984 | | pagina 20