Lebbeekse Toneelkring «Wij» op volkse toer met... BOEFJE P.O.C.-Kultureel Waasmunster viert tienjarig bestaan Theater weekend in Sint-Niklaas Perkussie-avond in De Spiegel Willem Vermandere deed Dendermonds publiek schaterlachen ue voorpost - o.tu.ts«4 - a Het nieuwe amateurtoneelseizoen staat voor de deur. Ook te Lebbeke. Toneelkring tweede Wij-stuk zal regisse- «wy,». dit jaar «mn zijn 17de speelseizoen toe, bijt er de spits af. Komende maand brengt ren) «aangeprezen», liet op de kring van voorzitter Renaat Moeyersoon in de Parochiale Feestzaal H. Kruis, vijf de groep zo'n geweldige in- voorstellingen van het welbekende «Boefje»druk. dat «Wij» reeds een Dit volks, sociaal stuk, dat zich situeert in het begin van deze eeuw en decennia geleden overeenkomst sloot voor volle zalen lokte, zal ongetwijfeld ook nu het gemoed van velen beroeren. volgend seizoen. Naast Voor de regie deed «Wij» een beroep op Fons Vinck, in het Aalsterse lang geen Louis Tondeurs begeleidt onbekende in toneelmiddens. regisseur Fons Vinck ver- der Kathleen Van Biesen, Niek Dauwe, Eddy Van Langenhove, Frans Ver- J 'r .ju» hulst. Annie Bosman. Bart I Vlfj® Van Weyenbergh, Renaat UÉ^ÏIk. 'l^iw Moeyersoon. Roger Goed gezelschap, y Hilde Huy- ghens, Rit Marckx, Emy Van Damme, Peter Biese- mans, Roger Van Schoor, Victor Tas, Julien Bra bants, Theo Van Hauwer- meiren, Chris Roels, Frans Vermeir, Dirk De Cock en Jos Mannaert Technische gegevens Boefje wordt opgevoerd op zaterdag 17, zondag 18, maandag 19, zaterdag 24 en zondag 25 november, telkens te 19.30 u., in de Parochiale Feestzaal H. Kruis, Lange Minnestraat te Lebbeke. Kaarten zijn te bekomen bij alle akteurs en in het lokaal bij Jan Heirbaut, Lange Minnestraat 3 te Lebbeke, tegen de prijs van 90 fr. Op zaterdag 3 en zaterdag 10 november, telkens van 10 tot 12 kunnen de kaarten genummerd worden in het lokaal bij Jan Heirbaut, tel. 052/35.50.57. Het decorontwerp is van de hand van Theo Van Hau- wermeiren en wordt uitge voerd door Jan De Vriendt, Jean Dauwe, Adolf Van Mulders, Francois Cardon en Prosper Cooreman. Voor de decorbekleding zorgt Oscar Cool. Het geluid is in handen van Jean Dauwe. Voor de belichting staan Eric Heyvaert, Luc Van den Abbeele en Dirk Van Dam me in. Monique Mertens, Theo Van Hauwermeiren, Rit Merckx, Monique Heir baut en Gerda Brandt zor gen voor rekwisieten en kledij. Jozef Van Damme, Chan tal Vermeir en Gerda Brandt grimeren en Marina Mertens assisteert regis seur en algemeen leider Fons Vinck. Pierre Van Rossem Lebbeke. Toneel Wij. Het bestuur en de akteurs van «Wij», (vh) Kring in evolutie Niemand kan ontkennen, aldus voorzitter Moeyer soon tijdens een vorige dinsdag georganiseerde perskonferentie, dat to neelkring «Wij» de jongste jaren een flinke evolutie doormaakt. In een eerste fa se durfden we het aan «an dere» stukken te brengen dan de doorsnee blijspelen. Met de vrees weliswaar er gens reactie te krijgen van een deel van ons trouw pu bliek. Vlug bleek echter dat die vrees ongegrond was en dat een grote meerderheid van het publiek appre cieert, dat we het aandur ven ook een andere richting in te slaan. Het fabeltje dat het Minnestraatse publiek uitsluitend naar de voor stelling komt om zich kos telijk te amuseren, wil ik dan ook graag uit de wereld helpen. Daarnaast hebben we nood gedwongen onze toevlucht moeten zoeken tot andere regisseurs Wat echter re sulteerde in een duidelijke verrijking, zowel voor de kring als geheel als voor elk van de spelers in het bijzonder Onze nieuwe re gisseurs voerden een totaal andere aanpak in en zonder afbreuk te doen aan het werk van de vorige regis seurs, mogen we gerust be weren dat de verandering ons helemaal geen slecht doet. De uitbreiding van de ak- teuragroep en van de tech nische ploeg, bleek een der de noodzaak. Op technisch gebied, beklemtoont de voorzitter, zitten we safe. Op het vlak van de dekor- bouw kennen we evenmin problemen. Bleef alleen de té beperkte akteursgroep. i Ook daaraan echter doen we wat. Tenslotte, aldus Re naat Moeyersoon, zijn we van plan in de toekomst meer aandacht te besteden en meer geld te investeren in de publiciteit rondom on ze aktiviteiten. Vaste stek in Lebbeekse amateurtoneel Toneelkring Wij had het de voorbije jaren niet makke lijk algemene erkenning te verkrijgen in de gehele ge meente. Zich een plaats ver werven tussen gevestigde waarden is inderdaad niet makkelijk. Het groot aantal kringen dat te Lebbeke ak- tief is, verhoogt immers de kans op naijver en maakt het o,a, ook moeilijk de kaarten aan de man te bren gen. De voordelen van een Lebbeke. Toneel Wij. Louis Tondeur speelt de hoofdrol (vh) uitgebreide konkurrentie liggen op het speltechni- sche vlak. Gezien het hoge peil dat het Lebbeekse ama teurtoneel kenmerkt - twee verenigingen rangschikten zich in 1ste, één in tweede kategorie - moet je als kring werkelijk blijven vechten om te overleven. Met alle Lebbeekse krin gen, beklemtoont de voor zitter, en ook met enkele buiten de gemeente als Baardegem en Nijverseel, onderhouden we uitsteken de kontakten. Verder weten we wat we op dit ogenblik waard zijn. We zitten, meen ik, in de lift en beseffen dat we met een zich steeds uit breidende ploeg, nog heel wat vooruitgang kunnen maken. De wil daartoe is aanwezig. Twee mensen van onze technische ploeg hebben een kursus licht- en klanktechniek gevolgd. Twee mensen volgden een regiekursus en iemand leert momenteel, in Ant werpen, de grime aan. Boefje «Wij» opteerde voor de pro- duktie van "Boefje" om drie redenen. Voorzitter Moeyersoon: Boefje is een volks, sociaal stuk, gedeeltelijk in het dialekt gespeeld, dat zich in het begin van deze eeuw afspeelt Sinds «De Mirakel makers» (1979) is het gele den dat we nog eens de volkse toer opgingen. «Boefje» biedt alles wat je van een volks stuk kan ver wachten. Het moet overigens een kassukses worden, gezien de zware investeringen die we momenteel op technisch vlak maken. Vooral het aanschaffen van een licht- orgel was onvermijdelijk geworden. Net als de aan koop van spots. Het lichtor- gel werd volledig gemon teerd door belichter Eric Heyvaert, die er de jongste maanden erg veel tijd aan spendeerde. De belangrijkste verant woording voor onze keuze is echter dat in 'Boefje' 21 akteurs voor het voetlicht treden In het verleden bleek onze spelerskern vaak te beperkt. Door te op teren voor een stuk met een grote bezetting, hopen we daar nu eindelijk wat aan te doen. Tien mensen staan voor het eerst op de scène. Een paar mensen hebben vroeger reeds aan toneel gedaan. En wat we erg be langrijk vinden, sommigen die ons tijdelijk verlaten hadden, zijn teruggekeerd. Het entoesiasme waarmee iedereen de repetities mee- volgt, vormt een waarborg om onze kring in de toe komst verder uit te bou wen. Heel wat stukken lig gen nu opnieuw binnen on ze mogelijkheden en dat lijkt me toch wel belang rijk. Voor de vertolking van 'Boefje' deed «Wij» een be roep op de 11-jarige Louis Tondeurs. Een toevallige keuze, aldus de voorzitter Aanvankelijk lag het im mers in onze bedoeling om een auditie op te zetten, ten einde een gepaste figuur te vinden die Boefje zou ver tolken. Uiteindelijk hebben we daar van afgezien, om dat we gevaar liepen teveel kinderen te moeten ont goochelen. Onverwacht, zijn we dan via zijn moeder Gerda Brandt, bij Louis Tondeurs beland. Na een korte konfrontatie met re gisseur Vinck was de zaak geklonken. Een goeie zaak, bleek achteraf, want Louis Tondeurs leert niet alleen makkelijk zijn toch wel uit gebreide tekst, hij komt bo vendien uit een familie, waarin het toneel een erg belangrijke plaats heeft ge had. En dat is te merken. Zijn grootvader was im mers Louis Brandt en nie mand die met toneel in de regio begaan was, heeft met die naam moeite. Het was trouwens Louis Brandt die zestien jaar geleden «Boef je» regisseerde, toen dat stuk voor het laatst in Leb beke werd opgevoerd. Regisseur Fons Vinck. door William Guns (die het Dit jaar start POC-Kultureel zijn tiende werkjaar. Dit wordt vanzelfsprekend gevierd met een extra zwaar beladen programma. Ook de kwaliteit van de voorziene aktiviteiten overstijgt die van de voorbije werkjaren. Men start opnieuw met een driedaagse volksdanskursus. Verder zijn er ook poëzie, kaba- ret, rock, jazz en film voorzien op het agenda dat bij de leden gratis te verkrijgen is. Historiek Tien jaar geleden werd het parochiaal centrum opge richt met de bedoeling de parochianen een beetje dichter bij elkaar te bren gen. Bestaande groeperin gen en verenigingen kon den er hun aktiviteiten la ten plaatsvinden. Het werd vrij vlug duidelijk dat het POC vooral gebruikt zou worden voor het organise ren van TD's, bals en fees ten. Anderzijds hadden vele aktiviteiten een privé-ka- rakter, hetzij in familiaal of in verenigingsverband. Daarom startte een groep jongen mensen met het ini tiatief om vanuit het POC zelf kulturele aktiviteiten te voorzien met de bedoeling een zo ruim mogelijk pu bliek aan te spreken. Deze groep ontstond onder im puls van onderpastoor Wim de verenigingen, zoals pa- rochie-katechese, jeugdbe weging, Bond van Grote en Jonge Gezinnen en andere. POC-Kultureel was gebo ren. Het eerste jaar werden drie kinderfilms gegeven en drie films voor volwasse nen. Alle films werden ge huurd bij de BGJG, later bij Jefï. Tevens werd een mini- kursus moderne dansen ge geven en twee avonden groepsdansen. Toen wer den ook reeds bekende gas ten naar Waasmunster ge haald: Will Ferdy en De E le gasten. Het werkjaar moest noodgedwongen besloten worden met een instuif, teneinde het financieel te kort te verkleinen. Dankzij da financiële steun van het dagelijks bestuur van het POC kon de vereniging zichzelf een tweedehands projektietoestel aanschaf fen. Ervaringen hadden aangetoond dat dit een wa re noodzaak was. Het ge beurde dat de toeschouwers onverrichter zake huis waarts moesten keren we gens de afwezigheid van het gehuurde projektietoes tel, de operator of zelfs de met het spoor opgestuurde film. Veelzijdig Elk jaar probeerde POC- Kultureel met een degelijk programma uit te pakken. Steeds organiseerden zij een aantal kinderaktivitei- ten zoals film, poppenkast, clowns en kindertoneel en aktiviteitan voor jongeren en volwassenen ondermeer volksdanscursussen, films en showavonden. Regelma tig verschenen grote na men op de affiche: Ed Kooy- man, Gaston en Leo, Johan Vemimmen, Raymond van het Groenewoud, Urbanus, Miel Cools, Willem Verman dere, Jef Vanuytsel en Poli zei. Een keer diende de ver eniging te verhuizen naar het grotere Hoogendonck aan de Nijverheidslaan ter gelegenheid van het optre den van The Strangers waarop liefst 600 personen aanwezig waren. Sinds twee jaar staat ook een jazzavond op het pro gramma Filmreductie Vanaf 1980 werkt POC- Kultureel met verminde- ringskaarten voor de film avonden voor volwassenen. Er zijn dit jaar jaar zes films voorzien. Wie vier keer komt kijken, kan de vijfde of zesde filmavond gratis meemaken. Ter gele genheid van het tienjarig bestaan is hat aanbod dit jaar uitzonderlijk: Kramer versus Kramer, Octopussu, Ordinary People, An Offi cer and a Gentleman en Tootsie, Kabaret Blau, L"Entrepot du Congo, Leen Vermeiren poëzie en The Jeggpap New Orleans Jazz Band verzorgen de show avonden. Programma Op 5, 12 en 19 oktober volksdansavond, op 21 ok tober volwassenenfilm Kra mer versus Kramer. Op 3 november volgt de kabare- tavond met kabaret Blau, op 17 november kinderfilm de ballade van de Daltons. Op 18 november de volwas senenfilm Ordinary People, op 22 december theater met Stekelbees, op 23 december volwassenenfilm Octopus- sy, op 19 januari de kinder film Popeye, op 20 januari volwassenenfilm Missing, op 9 februari kinderfilm De Dolle Kever, op 10 februari de film An Officer and a Gentleman Op 23 februari Rock met l'entrepot du Con go. Op 17 maart volwasse nenfilm Tootsie en op 30 maart poëzie met Leen Ver meiren. Op 13 april staat jazz Na Pasen met The Jeggpap N.O. Jazzband op het programma. Tot slot op 4 mei het weekend van de POC feesten met in de na middag een kinderpro gramma De Burcht van de Grillenkoning, 's Avonds komen de volwassenen aan de beurt met het program ma «Tijl, een vuist in het hart». (V.G.P.) Er zijn van die muziekliefhebbers die bezeten zijn door alles wat met perkussie heeft te maken. Die mensen doen er goed aan om zaterdag 20 oktober vrij te houden. Die avond immers wordt in het socio-kultureel centrum De Spiegel te Beveren ge musiceerd en gedemonstreerd met een waaier aan perkussie-instrumenten. Dendermonde. Willem Vermandere zorgde voor een flinke brok ontspanning in het H. Maagdcollege (bv) Perkussie-goochelaar Pat Riské: binnenkort in De Spiegel (Ivb) In Sint-Niklaas vindt onder impuls van vzw De 8piegel een heus theaterweekend plaats, dat we zelfs een «Antwerps» theatergebeuren kunnen noe men. Een Antwerps figuur en een Antwerps gezel schap steken het water over voor een spetterend weekend. Jan Decleir komt met zijn nieuwste pro- duktie «Het offer is te kort» en het Nieuw Ensemble Raamtheater voert «Pak 'em Stanzi» op. Deoleir Door toedoen van De Spie gel is Jan Decleir lang geen onbekende meer in het Waasland. Eerder al was hij té gast met zijn «De tijger en andere verhalen» en met ■Obscene fabels». Nu geen verhalen van Dario Fo, maar een tekst van de Ge ntenaar Pjeroo Roobjee. Geen verhaal uit de Griekse Mythologie, de middeleeu wen of de Chinese revolutie, maar een hedendaags ver telsel: een love-story. Dec leir staat met deze produk- tie een eerste keer op de planken in het Land van Waas Catch Het Nieuw Ensemble Raam theater is zonder enige twij fel aan één van de roemrijk ste tournees ooit in Vlaan deren gehouden. Zowel «Extra Time» als «Kunstza ken» van de BRT vonden het de moeite waard om er aandacht aan te besteden. Het verhaal is eenvoudig en rechtlijnig: de vrouw krijgt de kans van haar leven om te bewijzen dat ze gelijk waardig of meer is dan de man. Hoe het thema wordt uitgewerkt is op zijn minst origineel te noemen: via een gevecht in de catchring. Al Bastian, worstel- en catch- kampioen van Europa in de jaren vijftig, trainde zes ak teurs gedurende maanden en bracht ze alle grepen en truukjes bij. Hoofdakteurs zijn Erik Kerremans als de alomgeliefde Toni Macho en A'leen Cooreman of Ann Nelissen. Zij wisselen el kaar af, als respektievelijk Pak 'em Stanzi en Platina Fluffy Suzie. Praktisch Jah Decleir komt nog langs in de stadsschouwburg van Sint-Niklaas zaterdag 13 oktober. Pak 'em Stanzi is te bekijken op vrijdag 5 en zaterdag 6 oktober in zaal De Panda te Sint-Niklaas. Voor de voorstellingen op 5 en 6 oktober zijn de plaat sen beperkt. Reserveren kan bij de Spiegel op tele foonnummer 775.44.84. Een kaart kost 200 frank voor leden en 240 frank voor niet leden van De Spiegel. L.V.B. Het wordt dus een avond vol ritme en de gastmuzi kanten die men heeft ge- kontakteerd zijn niet de eerste de beste: Jan Mar- menhout, Jan Meel en wel licht de bekendste in Wase muzikale middens. Pat Ris ké van de formatie L'entre pot du Congo en Twee Bel gen. Jan Meel is ook de man die dinsdag 9 oktober, eveneens in De Spiegel, start met een vier weken durende kursus perkussie. Jan Marmenhout en Jan Meel zijn twee perkussio- nisten die elkaar vonden in Afrikaanse, Zuidameri- k aan se improvisatie-rit mes. Op hun konga's ont wikkelen zij een levendige dialoog, die ze verder in kleuren met allerlei kleine perkussie-instrumenten zoals xylofoons, bonga's en anderen Deze etnische mu ziekinstrumenten werden verzameld enerzijds door Jan Meel vanuit zijn inter esse voor etnische puziek, anderzijds door Jan Mar menhout die trektochten door deze landen maakte. Jan Meel zal men alvast aan het werk kunnen zien en horen in een jazzy-mengsel van afro-muziek. Niet min der aantrekkelijk wordt het optreden van Pat Riské, smaakmaker van L'entre pot du Congo, al enkele maanden aan een solo-pro- duktie sleutelend. Pat zit al jaren in de muziek, speelde van blues tot heavy, van kleinkunst tot jazz-rock en specialiseerde zich op alle mogelijke perkussie-in strumenten, zo'n honderd tal. Dat speciaal snuifje exotika, eigen aan L'entre pot du Congo, wordt aan Pat Riské toegeschreven. Nog enkele praktische in lichtingen: deze perkus- sieavond vindt plaats in de Spiegelzaal, Stationsstraat 28 te Beveren. Aanvang te 20.30 uur en kaarten koe ten 100 frank voor leden en 120 frank voor niet-leden van De Spiegel. Kursus In de marge van deze per kussie-avond kunnen we nog meegeven dat dinsdag 9 oktober een kursus start onder leiding van Jan Meel, telkens van 20 u. tot 22 uur. Wanneer het enigszins kan wordt aan belangstel lenden gevraagd om hun eigen instrument mee te brengen. Bijdrage in de on kosten voor deze lessen reeks bedraagt 950 frank voor leden en 1.000 frank voor niet-leden. Voor in-* lichtingen: De Spiegel na tel. 775.44.84. L.V.B. Het Heilig Maagdcollege viert zijn honderdvijftigja- rig bestaan. Niet alleen met een akademische zitting, koncerten en plechtighe den om stijfdeftig bij te blij ven. Op het feestprogram ma heeft men flink nog wat andere dingen ingeschre ven: zo werd ook de jeugd niet vergeten en nu werd ook gedacht aan de vele lief hebbers van de kleinkunst. Op initiatief van «De Vlaamse Viagge» werd Wil lem Vermandere, de West- vlaamse bard, de man die verknocht is aan de natuur, uitgenodigd. Voor »De Vlaamse Viagge» betekent dit gewoon het verderzetten van een goede gewoonte die wil dat er elk jaar een Vlaams kleinkunstenaar naar Dendermonde komt. Zo mocht men eerder onder meer Jef Eibers stormach tig toejuichen. Vermandere dit keer dus en dan ook totaal anders dan Eibers. Speels, ludiek, kri tisch ook. Het publiek weet dat ook, vandaar dat de grote feestzaal al een hele poos vflor de baardige Wil lem op het podium ver scheen, was volgelopen. Van zodra het doek opging was de spanning gebroken en werd de band tussen zanger en publiek een groot feest. Reeds van by de aan vang was het immers dui delijk dat het een toffe en plezante avond ging wor den. Wat lang niet wil zeg gen dat het een grote scha terlach is geweest. Willem Vermandere weet ook de vinger te leggen op de tere plekken die Vlaanderen en de Vlamingen rijk zijn. Maar hij doet het op zijn manier, met een vleugje ro mantiek met zijn typische poëzie, zijn kenmerkende manier van uitdrukken. Recht voor zijn raap, onge zouten, spits, maar toch fijn. Hij gaat geen onder werp uit de weg. Happart, het bezoek van de paus, de Mont Louis en andere maat schappij vriendelij ke en -on vriendelijke dingen werden in het daglicht gesteld. En daarnaast kwamen ook de «evergreens» als «Loat mi mar lopen langs de strate» en "Blanche, min peerd» aan bod. Die werden door het duidelijk entoesiaste publiek ook meegezongen. Vermandere moet een ge lukkig man zijn geweest die avond in Dendermonde. Gelukkig omdat hij zoveel mensen heeft blij gemaakt en gelukkig omdat hij zo veel waardering en gene genheid mocht ontvangen. Dendermonde. Na afloop van het optreden van Willem Vermandere was het entoesiaste publiek zichtbaar tevreden (v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 23