Vakantie voorbij voor Olympos-zwemmers ARIAAN DE WAELE: EEN BLITZCARRIÈRE ALS VOETBALSCHEIDSRECHTER S9$ De Voorpost - 5.10.1984 - 25 De Voorpost Vanzelfsprekend, benadrukt Ariaan De Waele, herinner ik me nog goed de eerste wedstrijd die ik geleid heb. Het was de miniemenmatch SK Grembergen-St.-Gillis- Dendermonde. Betwist op 1 maart 1980. Erg ver in het verleden ligt het begin van de voetbalscheidsrechterscarrière van deze haast 34-jarige, by Rapide Lebbeke aangesloten Lebbekenaar dus niet. Momenteel krijgt hij echter reeds de leiding toegewezen over wedstrijden in tweede provinciale. Ariaan De Waele maakt dus een blitzcarrière in het scheidsrechterscorps van de KBVB. Dat snel doorstoten naar hogere provinciale reeksen was trouwens ook de jury opgevallen, die enige tijd geleden verdienstelijke Lebbeekse sportbeoefenaars huldigde en Ariaan, die langs de Opwyksestraat in de buurt van de Kruiskapel woont, figuurlijk dan, in de bloemetjes zette. Vin het voetbal- in het scheids- rtchiersplunje Net als de meesten van zijn collega's kwam Ariaan De Waele. een geboren en geto gen St.-Gillisnaar. in contact met het voetbal door deze sport zelf te gaan beoefenen Vreemd genoeg sloot hij als jeugdige speler aan bij SK Lebbeke. Makkelijk te verklaren, dat uitwijken, licht hij toe. Een dracht St.-Gillis bezat op dat ogenblik geen kadettenteam. Dus begin ik bij buur SK Leb beke. Als junior voetbalde ik echter reeds bij Eendracht St.- Gillis. Ik verwijlde ook een jaar bij KAV Dendermonde, maar de mentaliteit aldaar viel me tegen en ik heb er amper twee maanden getraind. Na zijn legerdienst speelde hij een viertal jaar bij «Atlctico». een caféploeg, in de buurt van de woning die hij samen met zijn echtgenote in Lebbeke op getrokken had. Het einde van zijn voetbalcarrière beleefde hij bij Rapide Lebbeks, Twee seizoenen was hij er aan de slag. Op zijn geliefkoosde stek: stopper of voorstopper Twee lieskwetsuren in eenzelf de seizoen deden hem eind 1979 besluiten een punt te zet ten achter zijn loopbaan als voetballer. Uit de voetbalwereld ver dween hij echter niet voor lang. want toen een schcids- rechtersopleider hem voorstel de de cursus scheidsrechter te volgen, stemde hij toe. In ja nuari '80 begon hij eraan. ten? Het reglement schrijft be paalde voorzieningen voor. O.a. dat er voor drank gezorgd wordt tijdens de rust. In vierde provinciale in minder mate, maar naarmate je stijgt in meerdere mate, word je na de wedstrijd geïnviteerd op een Reportage. Scheidsrechter Ariaan De Waele met zijn huisgezin (c) etentje. Dat hoeft niet voor mij. Maar het gebeurt. En het heeft in elk geval geen enkele terrein, dan treed ik natuurlijk Veel problemen heeft Ariaan tegen mezelf gezegd: wanneer invloed op mijn houding tij- op. dens de wedstrijd. Van de dag zelf of van eventueel latere Toekomst wedstrijden. De prestaties van de scheids rechters worden regelmatig ge- De reacties van het publiek? controleerd. O.a. door comité- Die hoor ik inderdaad. En ik leden, opleiders en scheids- moet vaak op de tanden bijten rechters die tijdens hun actieve De Waele in zijn scheidsrech- je de 4de provinciale haalt mag terscarrière nog niet gekend, je tevreden zijn. Ik zit nu, vier Wel diende een club éénmaal jaar later, in tweede. Dat is klacht tegen hem in, omdat op toch prachtig. Laat het me zo een bepaald ogenblik van de stellen: Geraak ik in eerste, wedstrijd twee voetballen op het zou schitterend zijn. Kom het veld aanwezig waren ik er niet, je zal geen ontgooc- eentje was komen overwaaien helde Ariaan De Waele ont- om niet te gaan reageren. Zo- carrière in eerste provinciale van een naburig veld maar moeten, lang het bij scheldpartijen floten. Zij geven de gecontro- de klacht werd door het PK Vergeet ook niet dat naarmate blijft, laat ik ze over me heen leerde een beoordeling. Vroe- verworpen. je promoveert, de kansen klei- gaan Voor mij vormt dat pu- ger op een maximum dat 100 Vanzelfsprekend, geeft Ariaan ner worden. De 3de provincia- bliek een anonieme massa, die bedroeg, nu op tien. In 1ste én De Waele toe, droom ik ervan le telt vijf reeksen, de tweede betaald heeft om te komen 2de provinciale krijg je boven- wedstrijden in 1ste provinciale twee en de eerste slechts één. kijken en die dan zijn hart dien een formulier dat «Raad- maar moet kunnen luchten, gevingen en aanbevelingen» te Ouiten. Ik vrees echter de Eigenlijk jammer, besluit hij, hoogste provinciale reeks niet dat ik er zo laat mee begonnen Gaat dat publiek, via bepaalde bevat en waarop o.a. foutieve te halen. Ik word er in novem- ben. Ik doe het dolgraag. Je handelingen de wedstrijd be- beslissingen met een kruisje - 'invloeden of betreedt het het aangestipt worden. ber 34. De 35-grens nadert dus leert immers veel mensen ken- met rasse schreden. nen. Alles trouwens wat met Toen ik ermee begon heb ik de scheidsrechterij te maken heeft, boeit me. Zo ben ik ook lid van ALSO, een vrien denkring van scheidsrechters uit het Aalsterse en het Den- dermondse, die maandelijks vergadert, bespreekt en advi seert. Daarom ook aprrecieerde ik de beslissing van de gemeen telijke sportraad me op te ne men in de lijst van «verdienste lijke sportbeoefenaars». Je voelt dat de mensen je presta ties volgen. Die onderschei ding kan misschien een stimu lans betekenen voor de jonge ren om ook de cursus scheids rechter, die jaarlijks tweemaal georganiseerd wordt, te vol gen. Het loont beslist de moeite. Pierre Van Rossem ZWEMMEN Reportage. Scheidsrechter Ariaan De Waele, sportlaureaat te Lebbeke (c) Blitzcarrière De cursus voor scheidsrechter, legt Ariaan De Waele uit, om vat in feite zes deelcursussen waarin de spelregels uiteenge zet worden. Hij wordt georga niseerd door de KBVB en ge geven door opleiders en Kheidsrechters die in 1ste pro vinciale actief zijn. Na zes we ken ik volgde de cursus in Aalst wordt een examen afgenomen en gaan de cursus leiders met de cursisten, in groep een wedstrijd bekijken, die dan van de nodige com mentaar voorzien wordt De minimumleeftijd voor het volgen van deze cursus is zes- lien Hoewel ik die leeftijd tamelijk jong vind. Ik was er bijna dertig toen ik ermee be- jon. Te oud eigenlijk. Want *ns je 35 bent krijg je geen tans meer te promoveren naar logere reeksen. Hoewel de mdervinding die ik opdeed als peler de knepen van het vak eigenlijk me toch flink eholpcn heeft bij het fluiten. ideale leeftijd om het Cheidsrechtercn te beginnen ijkt me 20, 21 jaar. Dan heb je ds voetballer toch al enige cr- raring opgedaan. Een weck of Iórie na het eind van de cursus lr'jg je je eerste wedstrijd toe- jewezen. Tien dagen van te voren lees je in «Sportleven» welke wedstrijd je moet tei len. In mijn geval was dat de miniemenmatch SK Grember- en-Ecndracht Sint-Gillis, 'a vijf miniemenwedstrijden arv|rnoest Ariaan De Waele reeds "vallen voor een junioreswed- trijd. Natuurlijk, schrok ik. intf |cclt hij toe. dat ik zo vlug ga logerop mocht. Ik heb toen met iog na Gent gebeld om te >per 'ragen of er geen vergissing in et spel was. Vooral omdat ik. oals altijd trouwens, de rang- ok ïhikking van beide ploegen. c' ging om Wichelen en ikal 'emhodegem. nagekeken ad en hlcek dat het ging om e beslissende wedstrijd om de tel tussen de eerste en de vcedc gerangschikte. Ik.kcn- e tijdens de wedstrijd echter twï !jc' minste problemen. En kreeg nog een goede pers 0k. dr kr Hoewel er tijdens die wed strijd geen kontrole was, mocht ik het volgend seizoen, van bij de compctitiebegin, re servewedstrijden fluiten. Dat gebeurde voor het eerst op 7 september 1980. Amper drie maanden later floot ik al een wedstrijd van 1ste reserven. Hoewel de normale evolutie dé scheidsrechters achtereen volgens laat fluiten bij de mi niemen. kadetten. scholieren, juniores, gewestelijke reser ven, 1ste reserven en 4de pro vinciale, stond de Lebbeke naar reeds op 1 november 1981, dus ruim anderhalf jaar na het begin van zijn scheids- rechtcrscarrièrc, bij de aftrap van zijn eerste wedstrijd in 4de provinciale: Outer-FC Bonanza. Op 6 februari 1983 Ariaan De Waele noteert zorgvuldig in een speciaal daartoe be stemd schrift, elke wedstrijd die hij leidt stond zijn eerste wedstrijd in derde provinciale op het programma. En legt hij uit, ik heb die wedstrijd ge woon afgelast, hoewel ik wist dat die dag mijn prestaties zou den gecontroleerd worden. Dat gebeurt immers altijd wanneer je voor' het eerst een wedstrijd in een hogere reeks fluit. Het veld leek me echter geheel onbespeelbaar. De con troleur van dienst gaf me over igens gelijk. Naar tweede provinciale pro moveren deed de Lebbekenaar op 15 april van dit jaar. Met de wedstrijd Dcndcriccuw-St.- Pauwels. Het lopende voetbal seizoen zette hij dus in in twee de provinciale. Spelregels, fysiek en psychologisch doorzicht Het spreekt vanzelf, bena drukt Ariaan De Waele, dat je als scheidsrechter de spelregels van het voetbal kent. In augus tus jl. hebben wc nog onder richtingen en examen gehad omtrent de jongste wijzigingen aan het reglement. Daarnaast moet je over een degelijke fysieke conditie be schikken. Of ik daar wal aan doe? Natuurlijk. Sommige col lega's van mij beweren het zonder training aan te kunnen, maar ik ben daar niet toe in staat. Ik ben trouwens de der tig, al gepasseerd en moet je m i. aan je lichamelijke condi tie wat doen, wil je je niet belachelijk maken op het veld. Ik train dus geregeld Duur- loop. De frekwentie hangt af van mijn werkuren. Zit ik in de morgenploeg. dan loop ik drie vier keer per week. Telkens 5 km. Moet ik van 14 tot 22 u. aan de slag, dan worden die trainingen herleid tot twee maal 5 km. Op de lichamelijke paraatheid van het scheidsrechterskorps wordt vanuit de voetbalbond trouwens nauwlettend toege zien. Wie wedstrijden leidt in lste en 2de provinciale wordt tweemaal 's jaars in de loop van de maanden januari en* augustus onderworpen aan loopproeven. Tijdens die tes ten komt het erop aan 2.600 m af te leggen binnen de twaalf minuten, een 400 m af tc has pelen in minder dan 75 secon den en er een 50-meter spurt uit te persen binnen de acht seconden. In derde en vierde provinciale moeten deze proe ven slechts éénmaal per jaar worden afgelegd De kennis van de spelregels en eerv optimale fysieke toestand zijn primordiaal. Daarnaast heeft de scheidsrechter ook een flinke portie psychologisch doorzicht nodig. M.i.. zegt Ariaan De Waele in dat verband, mag je als scheidsrechter geenszins het veld opstappen met de idee de spelers daar eens mores te gaan leren. Hoewel je de baas bent op het veld, vind ik dat je je altijd als mens moet gedra gen. Spelers die een slechte reputatie bezitten moet je geenszins gaan viseren. Ze hebben hun straf achter de rug. Dat is verleden tijd. Wat primeert is hun gedrag tijdens de wedstrijd die aan de gang is. Gedragen ze zich niet dan neem je als scheidsrechter van zelfsprekend maatregelen. Een wedstrijd leiden is trou wens niet zo eenvoudig als de meeste mensen zich dat voor stellen. Hel komt er immers altijd op aan in een mum van tijd de juiste beslissing te tref fen. Een strafschop, ja of neen? Al dan met een rode kaart? Zijn beslissingen die in derdaad flink van invloed kun nen zijn op het verloop van een wedstrijd. Of we in de watten gelegd worden Moor de clubdirigen- De laatste weken kregen de zwemtrainingen bij D.Z.O. een andere wending. Gedurende de rustperiode werd in het water kalm aan gedaan met slechts drie trainingen per week. Ondertussen werd echter de algemene konditie verbeterd met trainingen op het droge. Zo kan men nu regelmatig joggende D.Z.O.-zwemmers tegenkomen in het stadspark of langs de landelijke Berlaarse of Hamse wegen... Ook de kracht wordt bijgewerkt met dagelijkse oefenin gen op lichte gewichten en rekkers. Natuurlijk moet ook de lenigheid aan bod komen, maar dit aspekt van de algemene konditie wordt speciaal geoefend vóór de trai ningen in Olympos. Dat brengt natuurlijk met zich beterde haar tijden voor mee dat de trainingen niet te schoolslag en dolfijn, maar zij zwaar mogen zijn en meer ge- moet veel beter kunnen. Wie richt worden naar techniek en altijd op het podium komt is uithouding dan naar kracht en Nathalie Van Houwe. Deze snelheid. keer was het voor rug- en vrije Daverende tijden werden er slag. Voor schoolslag moet ze dus tijdens de eerste wedstrijd nog kunnen verbeteren. De van het seizoen te Lokeren jongste spruit van de D.Z.O.- niet verwacht, maar wonder familie is Sabrina Van Exter- boven wonder werden er toch ghem Ze zwemt geregeld in goede prestaties genoteerd. de prijzen, maar haar beste De grote kleppers. Kris Sa- periode moet rond en na rens. Geert Vernimmen en nieuwjaar komen. Bart De- Carl De Middeleer, zwommen dercq wordt een schoolslag- binnen hun mogelijkheden, specialist. Mits wat meer door- maar toch goed voor podium- zetting op de training wordt hij plaatsen. Diane Callebaut ver- dit jaar B-zwemmer. Sterk is Filip Chavatte wel, maar hij legt zich te weinig toe op techniek en daardoor zwemt hij beneden zijn moge lijkheden. Bart De Cock is juist het tegenovergestelde: goede stijl, maar gebrek aan doorzettings vermogen. Bij de benjamin-meisjes heeft D.Z.O. een abonnement op eerste plaatsen met Nathalie Portaels in crawl en Hilde Put- teman in schoolslag. Zuster en broer Blindeman zijn klassezwemmers, die mits wat meer training niet uit de eerste drie van elke wedstrijd kunnen gehouden worden. Ca- rine De Clercq verbetert van maand tot maand. Ook zij moet dit jaar de B-limiet halen. Bij de jongens-miniemen telt D.Z.O. nu drie flinke kleppers met Sven Vekemans, Geert Van Gucht en Dominique Chavatte. Deze laatste deed 1.05 over 100 meter crawl en wordt hiermee A-zwemmer. Geert Van Gucht verpulverde zijn beste tijd over 100 meter rugslag. Toch moet hij in alle stijlen nog veel kunnen verbe teren. Joris Putteman blijft wat han gen. Door de oefeningen met rekkers en gewichten moet hij kracht kunnen bijwinnen en veel vooruitgang boeken. Zijn vriend Bart Vercautcren toon de hem de weg en verbeterede met bijna tien sekonden zijn beste tijd. Dolfijnzwemmen was vroeger zeker geen Dendermondse specialiteit, maar nu kan men zich in deze specialiteit reeds in alle kategorieën met andere klubs meten. Dit geldt zeker bij de meisjes-miniemen voor Ann Vernimmen, die nipt bo ven de limiet van de A-katego- rie ztyom en voor Nancy Van Houwe die flink onder die li miet duikelde. Proficiat. Normale tijden bij de meisjes- kadetten voor Veerle Parijs, Annick De Paepe en Anja De Bleser, zowel in crawl als dol fijn. Ook deze meisjes moeten nog veel vooruitgang kunnen maken door de trainingen op het droge, maar de vruchten Zwemmen. Ann Vernim men van D.Z.O. wordt bin nenkort A-zwemster (v) van dit werk kunnen maar ge plukt worden rond de nieuw jaarsperiode. Zwemen. De ganse Olymposfamilie op training (v) Verdienstelijke Lebbeekse sportbeoefenaars (2)

De Voorpost | 1984 | | pagina 25