I 2 De Voorpost Naklanken van Kovekenskermis te Lokeren Storters vernietigen meersen in Waasmunster en Elversele Tijdens Zeelse raadszittingen valt er altijd wat te beleven! Zeelse socialisten zetten voorman Gustaaf Frangois in de bloemetjes! BON Lokerse Jeugdraad op zoek naar talent... Motorclub op bezoek bij MPI Capelderij te Buggenhout Tony Bell bij Dendermondse volkstuinders op bezoek VERTEGENWOORDIGERS OPROEP TOT KANDIDATUURSTELLING I Weekblad van Dender - Durme - en Scheldestreek k DE VOORPOST LEZEN IS FANTASTISCH De Voorpost - 5.10.1984 - 3 ~~Voor de jury die een selektie moest maken onder de meer dan 13 kovens die tentoongesteld waren op de wijk Heirbrug en aanpalende straten, was het geen gemakke lijk taak. Om de zaak toch iets of wat te verduidelijken heeft men dan de Kovens ingedeeld in vier kategoriën. Zo hadden wij als eerste kate- naam als destijds de meier uit die van de humor. Hier de 1803. Deze schepen sprak ;kt de naam voor zich zelf: heel kort en goed: een santé op „v.. treft hier de gekste en de goede afloop van de kermis, jlezantste kreaturen aan. Dan Bestuurslid Gust Broeckhove nen van de originelen. g>ng dan over tot de naamaf- ft betrekking op stiel- roeping van de prijswinnaars. jiannen of handelaars die hun Alle deelnemers krijgen een eroep uitbeelden. Een derde Prijs: een ets over de kermis, ategorie zijn de folkloristen, met daarbij een bescheiden jat zijn dezen die het meest geldprijsje. De eerste drie van nsluiten bij de oude traditie: elke kategorie kregen een gro- lijnwaadblekers Er is ten 'ere prijs. De eersten daarbij otte' nog een vierde katego- n°g een beker, geschonken ..e: de staande of zittende Ko- door het Lokerse Midden- jvens. Dat zijn deze die op het standsbestuur. Voor de humor voetpad zijn opgesteld of er kwamen in aanmerking: lc -'zijn neergezeten. Dat is feite- dhr. Ketels, 2' Tony Van een nieuwigheid. Want Steendam en 3' ex aeqou Jean ipronkelijk waren er alleen Rogiers en André Rogiers. ir Kovens die uit het raam Voor de originelen: 1' Hubert jjingen. of in de dakgoot ston- De Clercq, 2' Hubert Baecke, den te prijken. Onder een gro- 3' Jan Van Avermaet. Bij de te toeloop van volk greep een straat, 2' Bakker Vervaet en 3e latste hulde en de prijsuitrei- de school uit de Hoogstraat, jng plaats. Het begon met een Wij vernamen daar ook de peningswoord van Maurice "''slag van de Zoektocht die iaeté. voorzitter, die nog plaats had gevonden op zater- aar eens alle medewerkers dag 23 september. Niettegen- :dankte. Vervolgens sprak staande de felle regen hadden lacques Reyniers in naam van er z'ch toch 145 deelnemers iet VW Toerisme. Hij han- aangeboden, lelde over de bijdrage die het Iedere deelnemer kreeg een adsbestuur, niettegenstaande brevet en badge. Voor de :1e moeilijkheden financiële folkloristen was de eerste Ben- xoblemen. toch aan die ker- ny De Munck, 2' ex aequo lis kon spenderen. Ook sche- Willy Rochette en Dr. D'Hol- ,o De Meyer van mid- lander en 3' Marc en Erna De „.Jszaken sprak in de- Meyer. :lfde zin. Laatste spreker was En ten slotte bij de staande of :hepen Willy Van Kerckhove, zittende Kovens: als eersten ex jcen geboren Heirbruggenaar aequo: Jeannine Baert en Cle- 'e 5en met dezelfde legendarische ment De Bruyn uit de Kapelle- prijswinnaars was er ook een herinneringstegel. Wij kunnen hier slechts de eerste tien ver melden: Brigitte De Maes- schalck. Mare Quintelier, Els Vervaet, Mare Moorthamer, Odette Martens, Ann Dae- ninck, Silke Calcoen, Steven Lerno, Marc Bussens, Jeanni ne Van Kerckhove. Een over winningstrofee en boeket wer den aangeboden aan de jong ste en oudste deejnemer en deelneemster. Dat waren: René Van Bastelaere, oudste deelnemer (15.7.15). Diane Van de Putte, oudste deelneemster (9.1.29). Seppe Calcoen, jongste deel nemer (27.10.78). En ten slotte Nathalia Ver- vaecke, die als jongste deel neemster (28.3.80) op schitte rende wijze de 9 km heeft afgelegd. J.V.L. VZW-Waasmunster werkt momenteel aan een drieledig inventarisdossier van de durmevallei te Waasmunster. Wellicht moeten de meersen van Sombeke, Wareslag en Elverselebroek worden afgeschreven als natuurgebied van enige betekenis, als er in de toekomst nog geraakt wordt aan het enige nog resterende brongebied. Dat is de mening van vzw-Durme na de opsomming van bodemreliëfwjjzigingen in de durmevallei in de Roosen ber ggemeen te 2 februari 1985... het lijkt nog ver af... Maar die zaterdag organiseert de Stedelijke Jeugdraad van Lokeren een jongerenbeurs. De Jeugdraad rekent op de medewerking van alle Lokerse jeugdverenigingen en Lokerse jongeren om van die dag een heuse happening te maken. Het slot van de jongerenbeurs lijkt ons alvast een sukses te worden... Een fuif in de Stadsfeestzaal van het Kultureel Centrum met het optreden van de Lo kerse Muziekgroepen (Grote Gilbert Ensemble, Patchwork, Dwang, La Vache qui rit. Tu mor, Guilt...). In de namiddag is er o.a. een vrij podium. En daarvoor doet de Jeugdraad een warme op roep tot alle Lokerse jongeren. Wie wat te vertellen heeft, of wat te bieden heeft (op het teatervlak, op het mukkaal vlak, etc...) kan terecht op het vrij podium om zijn talenten tentoon te spreiden. Geïnteresseerd?... neem dan voor 15 oktober a.s. kontakt op met het sekretariaat, To renstraat 1 (tel.: 091/48.28.05) of met Werner Hillaert, Dak- namdorp 10 te 9101 Lokeren (tel.: 091/48.37.20). Na 15 oktober komt er een vergadering met alle geïnteres seerden Doen dus... De kans ligt voor het grijpen! J.V.L. Men wil de visputten, cara vans, en chalets van de Dur mevallei op kaart brengen. Te vens wil men een inventaris maken van waardevolle na tuurgebieden. De inventaris bodemreliëfwijzigingen, het derde deel, is meer dan een routinezaak. Het gaat hier om de duidelijke beleidsreperku- sies. Men vestigt vooral de aandacht op de reliëfwijzigin gen omdat in de loop van de laatste zestien maanden de Durmevallei te Waasmunster systematisch zijn natuur- en landschappelijke waarde aan klaagt. Daarbij wordt vastge steld dat deze ophogingen tel kens gebeuren in kleine, lager gelegen en natte gebiedjes waar de natuur nog kansen krijgt in zo verre er geen ver ruiging of eutrofiëring is. Of schoon de natuur- en land schappelijke waarde van deze gebiedjes en hun omliggende in het gewestplan Sint-Niklaas- Lokeren erkend wordt door aanduiding als valleigebied. Voor de vierde maal organizeerdc de motorclub van Buggenhout een rondrit met jongens van het Medisch Pedagogisch Instituut Capelderij uit Opdorp Buggenhout. Naar jaarlijkse traditie organizeert het Nationaal Ver bond der Volkstuinen afdeling Sint-Gillis-Dendermonde Werk van den Akker een algemene ledenvergadering, waarop ook een flink deel van het programma in het teken staat van de lach. Niet alleen de leden kunnen aan deze jaarvergadering deelnemen, ook niet-leden zijn van harte welkom. By het doornemen van de dagorde van de Zeelse raadszit ting konstateerde men meestal administratieve- en techni sche punten, die eerder op een eentonige zitting wezen. Voor een verslaggever niet direkt interessant, want de meeste lezers interesseren zich niet altijd aan de kostprijs van de betonbuizen die worden aangekocht, of over het samensmelten van polders, of het stemmen van politiere- glement voor werken aan een pompstation. toch ziet men dat bij de uit voering van de bestemming van het gewestplan er geen rekening wordt gehouden met natuur en landschap. Behou dens herstel van de oorspron kelijke toestand zijn deze op hogingen een onomkeerbare natuurvernietiging en een aan vechtbare wijziging van land schap en watertafel. Vergunningsvoorwaarden wor den niet nageleefd VZW-Durme stelt dat deze ophogingen een geringe eko- nomische meerwaarde realise ren. Dat de kring van belang stellenden en betrokkenen goed omschrijfbaar en beperkt is. De ophogingen gebeuren illegaal of startten althans ille gaal. Tevens worden de ver gunningsvoorwaarden niet na geleefd. De ophogingen gaan gepaard met het storten van allerlei inerte afval. Dit is vol gens VZW-Durme in strijd met het dekreet betreffende het afvalbeheer. De aanvoer van teeltaarde is in feite een handige camouflage-manoeu vre. In feite maakt het storten van-deze inerte afval deze op hogingen ekonomisch interes sant en voordelig. Als er in de nabije toekomst geraakt wordt aan het nog resterende bronge bied, dan moet men de meer sen van Sombeke, Wareslage en het Elverselebroek afschrij ven als natuurwaarde van eni ge betekenis. De milieuvereni ging heeft van zeven reliëfwij zigingen, ligging, betrokken personen, vroegere en huidige toestand, het al dan niet be staan van een vergunning en de bestemming volgens het ge westplan onderzocht. Het gaat hier om het reservaatgebied in de meersen aan de Wareslage- dreef en de zes valleigebieden. Deze bevinden zich in de meersen aan de Wareslage- straat, Edmond Verstraeten- dreef, Smoorstraat, Spoorweg- dijk te Sombeke, voetwegel 30 te Sombeke en het Groothoek vlakbij de mirabrug. Voor en kele ophogingen werd geen vergunning verleend. Wat verwacht VZW-Durme van de openbare besturen? Dat Waasmunster het drieledi ge inventarisdossier, toetst op fouten en onvolledigheden en feitelijk erkent als weergave van de bestaande toestand hanteerbaar bij de vaststelling van wijzigingen in de ruimtelij ke ordening binnen de durme vallei en dat de openbare be sturen bij positieve evaluatie rekening houden met deze in ventaris van de nog resterende natuurgebieden te behouden in de toekomst. VZW Durme maakte dan ook zijn bevindin gen over aan het Waasmun- sterse gemeentebestuur, aan de diensten Ruimtelijke Orde ning en Leefmilieu, aan de gewestelijke direktie van ste- debouw en aan de Bestendige deputatie. P.V.G. Een 60-tal piloten van de mo torclub Cabra's uit Aalst, Ea gles uit Kerksken. Buffalo's uit Lede, Bevers uit Beveren en van Buggenhout verleenden hun medewerking aan de uitstap. Voor de jongens van de Capel derij werd het een unieke bele venis. Spijtig genoeg was de zon niet van de partij. De rit bracht de kinderen eerst naar Overmere waar men een keuze kon maken tussen een tochtje op het Donk meer of een par- pjtje bowling. De mcesten pik ten graag de bowlingzaal mee en zorgden er op die wijze >voor dat ze niet al te nat wer den. Vervolgens ging de trip langsheen Gijzegem. naar jHerdersem, Wieze en Lebbe- ke om weer naar Buggenhout he rijden. •Opvallend bij dit hele initiatief is de bereidwilligheid en de inzet van de motorrijders die door velen nogal eens worden afgeschilderd als de mannen zonder hart en zonder gevoe len. Het tegendeel werd nog maar eens ten overvloede bewezen. Het werd een echt toffe dag waarbij vooral de menslie vendheid door iedereen werd geprezen. Voor de jongens van het MPI was het een gelegen heid te meer om zich te inte greren in de maatschappijDat was ook zo tijdens het gezellig samenzijn dat later op de avond volgde. Voor de mede werkers van het MPI moet zo veel inzet'ook een hart onder de riem zijn. Erwin Van Borm, Hugo Van Ingelghem, Marccl- le Van Sande, Patrick Malfait en Jan Truyens puren uit der gelijke medewerking de nodi ge stimulansen om verder te doen. Dit jaar heeft men als speciale gast moppentapper nummer 1 Tony Bell uitgenodigd. Wie zich graag een breuk lacht figuurlijk dan moet zeker en vast zondag 14 oktober vrij houden, want dan heeft deze vergadering plaats. Begonnen wordt om 17.00 uur met een koffietafel voor de leden. Omstreeks 18.00 uur wordt de uitslag bekend ge maakt van de hofkeuring die dit jaar werd gehouden op maandag 9 juli. Hier heeft men een onderscheid gemaakt tus sen vier reeksen: tuinen klei ner dan 1 are, tuinen tussen 1 en 3 aren, tuinen groter dan 3 aren en tenslotte de siertuinen. Vanaf 19.00 uur zijn ook de niet-leden van harte welkom. Voor de toch al te luttele som van 50 fr. kunnen zij in het Gildenhuis terecht voor een flinke brok gezonde ontspan ning. De leden krijgen het op treden van Tony Bell als een presentje aangeboden. Tony Bell zal tijdens dit ont spanningsgedeelte viermaal optreden. Tweemaal alleen en twee keer met zijn echtgenote. Tussen de optredens zal de uitslag worden bekend ge maakt van de wedstrijd «wie heeft de hoogste tabaksplant gekweekt». Daarbij hoort ook een tweede wedstrijd, waarbij aan de leden werd gevraagd de preciese hoogte van de groot ste plant op te schrijven. Ook de namen van deze winnaars zullen dan bekend worden gemaakt. Het wordt dus een avond boor devol verrassingen. Wie graag eens zijn zorgen opzij wil zetten, met volle teu gen wenst te genieten van To ny Bell en zijn moppen en grappen, die komt op zondag 14 oktober om 19.00 uur naar het Gildenhuis in de Otter straat te Sint-Gillis-Dender monde. Gustaaf Francois, die dc voorbije 50 jaar door de Zeelse dat dit niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. In de socialisten als hun boegbeeld werd aanzien, droeg op 70- feestzaal van de Vooruit had een akademische zitting jarige leeftijd al zijn funkties over. Hij geniet van een plaats, waarbij de mens Francois en zijn verwezenlijkin- welverdicnde rust. De Zeelse socialistische familie meende gen ten bate van het socialisme centraal stonden. punten. Het zijn de die de partij nodig heeft om de partij ruggegraat te geven en daartoe hoorde Gustaaf Fran gois. De gevierde en zijn echtgenote werden bedolven onder de bloemen en geschenken. Een spontane uitdrukking van dank. Het slot was een verrassing. Het koperensemble bracht een speciale bewerking op de In ternationale. geschreven door de heer De Vleeschouwer. Het slot van de hulde aan een voor man was een staande ovatie aan Gustaaf Frangois, die de voorbije 50 jaar te Zele werd vereenzelvigd met de socialisti sche partij. Zele. Huldiging Gustaaf Frangois. De jubilaris samen met zijn echtgenote en volksverte genwoordiger Norbert De Batselier (gvw) Het verleden heeft ons geleerd dat het venijn meestal in de staart zit en met de politieke situatie in het achterhoofd, kan een simpele vraag leiden naar het vat buskruit. De septemberzitting was geen uitzondering. Het eerste fra giele punt, het financieel O.C.M.W. beleid, kwam op de proppen vroeg op de avond. Begrotingswijzigingen voor het O.C.M.W. en aan de ge meentebegroting gaven de aanleiding. Het verschil tussen een verhoging en een verlaging van de kredieten bedraagt 1.158.066 F, waardoor het overschot op de gewone begro ting voor 1984 vermindert tot 1.700.114 F. CVP'er Roger Van Hecke pik te daar op in om aan burge meester De Bruyne naar zijn beloofde verrekening te vra gen van de O.C.M.W. bespa ringen op de gemeentebegro ting. Volgens Roger Van He cke zou het O.C.M.W. spaar- plan tot een direkte vermin dering van de gemeentelijke toelage moeten, die dan ook wordt verrekend in de begro ting. Burgemeester De Bruyne had daarover een andere visie. Hij refereerde naar het sane ringsplan van het O.C.M.W. dat over verschillende jaren loopt. Dc resultaten zullen maar voelbaar zijn tijdens de volgende begroting. Gustaaf Vercauteren (SP) konkludeer- de daaruit dat het O.C.M.W. daardoor de mogelijkheden om met gelden, die in feite aan de gemeente toebehoren, ge durende één jaar te werken Alfons Rupus (CVP) kon bur gemeester De Bruyne volgen met zijn verklaring dat de weerslag maar in de volgende begroting opgenomen wordt. Hij gaf daarbij echter nog de bedenking, dat het maar in de realiteit zal omgezet worden bij de eindrekening 1984 en dat is pas half 1985. De zuidelijke omleggingsbaan per brief SP'er Gustaaf Vercauteren wilde graag weten of er nieuws was over de plaatsing van de verkeerslichten langs de Oos telijke omleiding en meer pre cies aan de kruispunten Dur- mebaan en Hoekstraat. Burge meester De Bruyne las een pas ontvangen brief voor van de hogere instanties waarin werd gesteld dat die lichten er pas in de loop van 1985 zullen ko men. Een uitvoeringstermijn die voor de raadsleden zeer lang scheen, maar waar weinig kan tegen ingebracht worden. Van de Oostelijke omleiding naar de Zuidelijke omleiding is maar een overstapje en een nieuw heet hangijzer kwam op de proppen. Claudine Heirman (PW) zet te de feiten nog eens op een rijtje en meer bepaald de BRIEF, die door het schepen college aan minister van Open bare Werken zou verstuurd zijn begin juni. Uit haar na vraag zou blijken dat die brief maar in juli, na haar tussen komst in de raad, over het uitblijven ervan, zou zijn aan gekomen. Burgemeester De Bruyne bevestigde dat het schepencollege de brief begin juni verstuurde. Het gevolg was over een zeer heftige dis- kussie wie het gelijk aan zijn kant had. Eigenlijk een spel letje «wel waar - niewaar». Roger Van Hecke (CVP) kwam ook tussen en ook hier ging het om een brief, die het schepencollege in december 1983 zou verstuurd hebben, maar die in maart 1984 nog niet in het dossier zou hebben gezeten. Raf. Michiels en Hu- bert Temmerman, sprongen dc brugemeester bij. Raadslid Michiels meende te weten dat de brief wel in juni op het kabinet was aangekomen en Hubert had de decemberbrief wel in het dossier gezien. Het meerderheidslid Leo De Schepper meende dat het «gla zen huis», waarmee het sche pencollege zo graag dweept, stilaan aan het vervuilen is. Een bemerking die bij burge meester De Bruyne niet in goede aarde viel en olie was op het Zuidelijke omleidingspro bleem Burgemeester De Bruyne brak de diskussie af door te stellen dat het college altijd de inzichten van de raad heeft verdedigd. Internationale (Irma In keukenmateriaal zoekt beginnende of gevorderde opleiding door firma Goede wekelijkse bezoldiging Bellen voor afspraak 091/45.80.73 GEMEENTE 9160 HAMME - 00ST-VLAANDEREN EXPLOITATIE CAFETARIA GEMEENTELIJKE SPORTHAL MEULENRROEK De gemeente Hamme heeft het inzicht om bij beperkte aanbesteding of bij beperkte offerteaanvraag de exploita tie van de cafetaria van de gemeentelijke sporthal Meu- lenbroek te gunnen. Belangstellenden worden verzocht zich uiterlijk op 12 oktober 1984 kenbaar te maken, met een schriftelijke kandidatuurstelling voor zover dit nog niet gebeurd zou zijn bij het gemeentebestuur van 9160 Hamme (Markt plein). De door het Schepencollege weerhouden kandidaten zullen schriftelijk uitgenodigd worden een prijsofferte in te dienen conform het daartoe uitgewerkte lastenkohier. Namens het College van Burgemeester en Schepenen: O.L. J.P. VAN SPEYBROECK, L. BAERT, Gemeentesekretaris Burgemeester 14796-AS De gevierde werd thuis afge- naald door de Harmonie Voor uit waarvan hij 60 jaar spelend lid is. Partijsekretaris Gustaaf Ver cauteren schetste het verloop van de geplande plcchtighe- jden. die werden ingezet door het kopercnsemble onder lei ding van Willy Van Langenho- vc, dat zeer gesmaakte num mertjes bracht. 3c lokale voorzitter Jozef -oppieters bracht de levens chets van zijn voorganger. Dp 10-jarige leeftijd zette Gus taaf Frangois zijn eerste stap- Jcn als leerling muzikant hij werd van dan af steeds dieper jeintegrcerd in de socialisti- chc beweging Lid van dc cugd, lid van de toneelkring, [d van het partijbestuur en na dc oorlog werd hij sckretaris an de SP van de mutualiteit. De gevier de zetelde als gemeente raadslid van 1952 tot 1982 en was gedurende zes jaar, van 1970 tot 1976, schepen van Openbare Werken. Van partij sekretaris werd hij partijvoor zitter en had zijn plaats in verschillende verenigingen en organisaties. Hij was samen met zijn familie een figuur die ten behoeve van de partij persoonlijkheid uit straalde Uit naam van de par tij en de nevenorganisatics was Jozef Coppietcrs de tolk om een welgemeende dank uit te spreken aan het adres van Gustaaf Frangois en zijn echt genote. Volksvertegenwoordiger Nor- bert De Batselier onderstreep te de betekenis van overtuigde partijgenoten, die steeds op de Zele. Huldiging Gustaaf Frangois. Alle vooraanstaanden v bres blijven, ook bij diepte- huldiging in het Volkshuis (gvw) present op de Ondergetekende, Naam Straat Postnummer Gemeente Schrijft in voor een abonnement op «DE VOORPOST» 1.620 F voor 1 jaar 825 F voor 6 maand 425 F voor 3 maand los nummer: 34 F Het abonnementsgeld ZAL IK STORTEN, na ontvangst van uw rekening. Deze bon in een gefrankeerde envelop terugzenden aan DE VOORPOST Oude Vest 34, 9330 Dendermonde

De Voorpost | 1984 | | pagina 3