Goedkope energie uit vuilnisbelt van Vlierzele! CVP-Jongeren voor eigentijdse, geloofwaardige, verantwoordelijke, Vlaamse volkspartij met begrip voor de basis Ir. Urbain De Ridder: «Energie, faktor van werkverschaffing en welvaart» Herdersem protesteert Davidsfonds skoort in Oost-Viaanderen het hoogste ledenaantal sinds 1957 VEEL REGEN Industriële Hogeschool Aalst opent akademiejaar Nieuwerkerken protesteert tegen éénrichtingsverkeer Natuur 2000, Jeugdbond voör Natuurstudie en Milieube scherming. Groene Fietsers, Agalev, Werkgroep Leefmi lieu Aalst. Pas- en Steenbeekkomité, De Wielewaal en de omwonenden protesteren tegen de schending van het Denderland, gestorven na een slepende ziekte en bedekt met afzichtelijke pilonen. De begrafenis, waarop iedereen wordt uitgenodigd, heeft plaats op zondag 7 oktober te 14u30 in de vorm van een wandeling. Vertrek aan de kapel. Grote Baan. 500 m. voorbij Gilbos. Meer info: Natuur 2000, Bervoetstraat 33 te 2000 Antwerpen of Villalaan 15 te 9440 Erembodegem. (l.h.) De Interkommunale «Land van Aalst» die zich afzet als zou ze niet op demokratische wgze handelen ze is voor al haar aktiviteiten verantwoording verschuldigd aan de diverse gemeenteraden heeft blijkbaar heel wat troe ven. Voor vandaag en voor morgen. Aalst. De dekenij Molenstraat heeft een nieuw bestuur (a) Aalst. De sprekers tijdens de akademische zitting van de Hogeschool van het Rijk te Aalst (a) Industrieterreinen In het verleden realiseerde ze reeds industrieterreinen te Erembodegem an Erpe-Mere. Vestigingen die het blijkbaar goed doen. Minder voor de wind gaat het Zottegem en Schendelbekc. Bouwgronden De Interkommunale doet niet aan woningbouw Wel aan het bouwrijp maken van percelen die ze dan aan gocdkope(re) prijs van de hand doet Zo te Erembodegem 58 bouwgron den. te Burst liefst 113 en te Hofstade een 60-tal. Voor een projekt te Gijzegem wordt ge wacht op ministeriële goed keuring Het gaat er om 49 bouwgronden. De Interkommunale kan een bouwgrond bezorgen van 6 are voor zowat 300.000 fr tot 600.000 fr volgens de aard van het gebouw Voorwaarden daartoe zijn dan wel o m. nog geen eigendom te bezitten, een gcplafoncerd netto-inkomen, bouwen bin nen de 5 jaar en er minstens 10 jaar zelf blijven in wonen. De grondpnjs bij de Interkommu nale gaat tot 1/3 van de prijs in de privé-sektor. Stortterrein Vlierzele Op het storttencin van de In terkommunale te Vlierzele ko men dagelijks zowat 35 geslo ten vrachtwagens en ermee re kening houdend dat per jaar zowat anderhalve ha wordt volgestort en van de 15 ha er 10 zijn uitgegraven en reeds 3 ha volgestort kan men voorlo pig alleszins er nog voor 4 jaar terecht. Moeilijkheid kan wor den de recessie in de bouwsck- tor want men kan maar vol storten waar eerst, als zand winning, is uitgegraven. Goedkope energie uit stort Op een belt met organische stoffen ontwikkelt zich biogas W;|t ontploffingsgevaar en schade aan gewassen impli ceert Men kan het echter la ten ontsnappen zodat het ge vaar gerelativeerd wordt. Mits het door een soort filter te laten stromen na leidingen te hebben geplaatst wordt de geur minder zerp. Men kan ook trachten dat gas op te vangen. Een experiment waarmede men momenteel on der leiding van prof. Verstrac- ten van de R.U.G druk doen de is. Twee plastiek buizen van 10 cm doormeter en 65 m lang werden onlangs geplaatst op initiatief van een eindejaars- student die er zijn licen tiaatsscriptie aan wijdt. Buizen die werden ingegraven in an derhalve meter diepe sleuven en met porfiersteenslag en klei afgedekt. Op een van beide pompen werd een afzuigpomp geplaatst en per dag komt daardoor, na door meetapparatuur te zijn geleid, zowat 22 m3 gas uit. Een resultaat waarover de on derzoekers zeer tevreden zijn. Te macr daar het gas van goe de kwaliteit blijkt te zijn. De andere buis. waarop geen ap paratuur werd geplaatst, loost slechts zowat 2 m3. Toppro- duktie van gas mag echter slechts worden verwacht over een paar jaar als de gisting in een verder gevorderd stadium zal verkeren. Geraamd wordt dat er gas kan geproduceerd worden ten be- lope van zowat 300 miljoen m3. Uiteraard te spreiden over verschillende decennia. Witloof? Men ziet nog niet zo direkt heel Vlierzele en heel Aalst met deze nieuwe, alternatieve energiebron in de wagen rond toeren. Misschien komt dat wel maar voorlopig is het nog toekomstmuziek. Wél kunnen de witloofkwekers uit de streek of bedrijven als de zui velfabriek van Bavegem erop worden aangesloten Buiten hat technisch aspekt dat haalbaar zou zijn. zijn er echter ook juridische hamvra gen. Energievoorziening is in Vlaanderen gemonopoliseerd en dat monopolie moet dan eerst nog doorbroken worden. Daarenboven stelt de Inter kommunale dat het projekt zich zelf moet bedruipen op het financiële vlak want de Intcrkommunalo wenst geen betoelaging tc vragen. Zij blijft liever ongebonden. Zo veel kosten zijn er dan ook weer niet al moet nogal wat zwaar materiaal worden aan gekocht als bulj-dozcrs cn kompaktoren. Men kon er ean van het zwaar allooi tc pakken krijgen aan enkele miljoenen. «In okkasic». LH Het Davidsfonds telt in Oost-Vlaanderen 15.230 leden, wat een aangroei betekent van 564 gezinnen vergeleken met vorig jaar. Meteen boekt het Davidsfonds het hoogste cgfer sinds meer dan 25 jaar. Deze expansie zet zich ook op nationaal vlak door, waar de 74.000 leden werden overschreden. Voor het Oostvlaamse gouw- bestuur is dit ledenaantal het meest tastbare bewijs van de bruisende aktivitcit die in de 131 afdelingen binnen de pro vincie ontwikkeld wordt, met de inzet van ruim 1.400 be stuursleden. Het getuigt bo vendien van de levenskracht die het Davidsfonds heeft als kristelijke kulturele vormings beweging en als Vlaamse druk kingsgroep. Waaier aan aktiviteiten Naast het stijgend ledenaantal zijn ook de werking in de afde lingen, in de gewesten en in de gouw een waardemeter. De wijze waarop plaatselijk wordt gewerkt aan program ma's die direkt inspelen op wensen, noden en problemen in eigen milieu, staat centraal tijdens df provinciale ontmoe tingsnamiddag op 6 oktober a s. in het kasteel van Poeke (Aalter). Rond het thema «De Davidsfondsafdeling en haar leefgemeenschap» zullen de bestuursleden en hun gezin op een konkrete en aanschouwe lijke wijze kunnen kennisma ken met tal van programmatie- mogelijkheden o.m. rond de historische, heemkundige, volkskundige en kulturele rijkdom van de eigen lokali teit. De ondersteuning van deze plaatselijke werking is steeds één van de voornaamste be trachtingen geweest van het Oostvlaams gouwbestuur. Dit gebeurt via het verspreiden van een omvangrijke program ma-brochure met onderwer pen en sprekers, door het ter beschikking stellen van een reeks vormingsaanbiedingen met ccn gespreksleider-anima tor, bij middel van subsidiëring van lokale initiatieven cn via de dienstverlening vanuit het provinciaal sekretariaat te Gent. In een aantal regio's kunnen de afdelingen terugvallen op een konsulent, een vrijwillige medewerker die de plaatselij ke besturen met raad en daad bijstaat. Omdat verschillende gewesten deze vorm van on dersteuning moeten missen, is het Davidsfonds op zoek naar belangstellenden. Informatie over de taak van konsulent bekomt men op het provinciaal sekretariaat, Vlaanderenstrat 55, te Gent, tel. 091/23.40.27. Benevens de jaarlijkse herfst- gouwdag en de nationale ini tiatieven, ontmoeten de be stuursleden elkaar geregeld op gewestvergaderingen om erva ringen uit te wisselen of om zich te verdiepen rond de doel stellingen van het Davids fonds. Een belangrijk trefpunt dit werkjaar wordt ongetwijfeld de kunsttentoonstelling «Oog in oog met Felix De Bocck», die voor Oost-Vlaanderen loopt van 1 tot en met 17 maart 1985 in het museum D'hondt- Dhaenens te Deurlc-Latem. Van Felix De Boeck, een voor aanstaand hedendaags Vlaams schilder, worden ruim vijftig werken tentoongesteld met speciale aandacht voor het zelfportret. Boeken en platen Naast het organizeren van voordracht-, kleinkunst-, to neel-, muziek- en filmavonden vervult het Davidsfonds zijn opdracht als vormingsorgani- zatie via de uitgave van boeken en platen. Meteen is het één van de weinige onafhankelijke Vlaamse uitgeverijen die zijn oyergeblë'ven. Ónder de dertig aanbiedingen van het uitgavenplan 1985 ko men heel wat Oostvlaamse werken voor. Informatie over deze uitgaven en over het lidmaatschap van het Davidsfonds kan men ver krijgen op voornoemd adres. Voor de ledenbijdrage mag men .een keuze maken uit ro mans, informatieve werken, kinderboeken en platen. Men is meteen lid van Vlaanderens grootste sociaal-kulturele le denvereniging en kan boven dien op plaatselijk vlak aan sluiten bij een ruim aanbod van aktiviteiten. DRUPPELTELLER Door de vakgroep chemie van het Limburgs Universitair Centrum werd in samenwer king met de Vlaamse Chemi sche Vereniging en met de Fe deratie van de Chemische Nij verheid in België een chemie- tentoonstelling uitgebouwd met als tema «chemie, een al ledaagse zaak». Deze tentoon stelling is bedoeld voor scho len, verenigingen en kulturele centra. Voor meer informatie: Limburgs Universitair Cen trum, Universitaire Campus, 3610 Diepenbeek. Aalst. Het bestuur van interkommunale Land van Aalst. Van links naar rechts: ondervoorzitter Hugo Penne, voorzitter Marcel Lorie en diensthoofd grondbeleid Willy Meganck. (a) In het Groen Kruis sprak CVP-jongerenvoorzitter Johan Van Hecke op een druk bijgewoonde Open Raad, georganiseerd door de CVP-Jongeren Aalst onder voorzitter schap van Vera Van der Borght. Spreker had het over «Een nieuwe, radikale kristen- demokratie». Van Hecke betreurde de beslissing van de nationale CVP-instanties om het nochtans vooropgestelde Ideologische Kongres uit te stellen. De CVP-Jongeren gaan in elk geval verder door met de voorbereiding dan van hun eigen Ideologisch Kongres. Het eerste hiervan komt in het voorjaar 1985 onder de titel «Kristendemokratie in krisistgd». Voor de land- en tuinbouw ziet het weer er bepaald niet schitterend uit. Vandaag vrijdag trekt een stormdepressic via de kanaalzone in de richting van de Friese eilanden. Aan dit systeem zijn aktieve regenzones verbonden. Tot cn met zondag moet op perioden met regen worden gerekend. Slechts enkele korte opklaringen zijn mogelijk. De wind die vandaag vrijdag stormachtig waait met storm op zee, neemt wel in de loop van het weekend geleidelijk in kracht af. De richting is vandaag oost tot zuidoost, maar wordt tegen zaterdag zuid tot zuidwest. De temperaturen schommelen overdag rond 15°, maar dalen lichtjes naar het einde van het weekend toe. Het ziet er naar uit dat na een korte weersverbetering begin volgende weck er daar na opnieuw geregeld regenzones over ons land zullen trekken. Al bij al komt er aan het té natte weer voorlopig nog geen einde, (cdm) Gedurende twee jaar zijn er diskussies met de hele basis van de kristen-demokratie, zo wel a-politiek als politiek. Als afronding wordt een radikaal kristendemokratisch manifest opgesteld tijdens het tweede kongresgedeelte in 1986. Johan Van Hecke schetste vijf contouren voor het kon gres: een eigentijdse partij met oog voor de problemen die leven aan de basis van de sa menleving. een politieke partij die zich richt naar de kristelijk- evangelische waarden, een echte Vlaamse volkspartij, een geloofwaardige partij met dy namische integere politici cn een verantwoordelijke partij i.p.v. een machtspartij. De CVP-jongcren willen dat de regering een aanvullende begroting uitwerkt en zijn ont goocheld omdat afgeweken werd van de oorspronkelijke bedoeling het begrotingstekort niet boven de 17 miljard te laten oplopen. Men wil niet dat het saneringsproces een processie van Echtemach wordt met drie stappen vooruit en twee achteruit. Verder moet prioriteit worden ver leend aan het sociaal-ekono- misch herstelbeleid. De ma nier waarop het dossier Pégard werd afgehandeld is voor de CVP-Joongeren een misplaat ste grap die voedsel geeft aan de beschuldigingen van slaafse volgzaamheid aan Amerika. Geen marionettenpolitiek, zeggen de CVP-Jongeren. Johan Van Hecke verzette zich ook tegen de door minis ter Eyskens geopperde her- konfcssionalisering en pleitte voor het uiten van het kriste- lijk karakter van de partij in daden. André-Emiel Bogaert stelde dat de CVP momenteel blijkbaar wel jongeren, vooral dan intellektuclcn, aanspreekt doch dat ouderen er minder boodschap aan zouden heb ben. Lambert Van de Sype vraagt dat men zich zou bezin nen over de wijziging van de Westeuropese samenleving na de revolte van 1968. De kris tendemokratie moet stoelen op evangelische opdrachten doch een deel daarvan werden haar door andere politieke groeperingen afgesnoept. Als het waar is dat we afstevenen naar een werkloosheid die 25 procent zou treffen en er zou den redenen zijn om zulks aan te nemen, moet de CVP zich bezinnen over de te volgen strategie. Een aantal taboes als euthanasie en seks zijn reeds voorbijgestreefd doch het fe nomeen 'gastarbeider' zou nog onbespreekbaar zijn. Spreker zegt dat men dergelijk pro bleem niet mag laten 'rotten'. Tevens is er het feit dat elke jonge vrouw zich richt naar de arbeidsmarkt en Van de Sype opteert dan ook voor een mo gelijke keuze tussen arbeids markt en een valabel gehono reerde taak als vrouw thuis bij de kinderen. Verder nodigde Johan Van Hecke samen met plaatselijk voorzitter Vera Van der Borght en arrondissementeel voorzitter Jean-Marc Cosijns dc aanwezigen uit op de natio nale dagen van de plaatselijke ploegen op zaterdag 20 okto ber te 14 uur in het Groen Kruis te Aalst. (l.h.) Te Nieuwerkerken vinden de bewoners van de Dorpstraat en dan vooral uiteraard hande laars en neringdoeners dat het ingevoerde éénrichtingsver- >ché keer juist in de omgekeerde ernr richting leidt. Te Nieuwerker ken blijkt men liever het ver keer in deze straat te zien ko men in de richting naar Aalst. Wie vanuit Nieuwerkerken naar Aalst moet heeft heel wat omweg te maken. Handelaars noemen het een blunder van formaat en vrezen terugloop van hun zakencijfer. Men zou ïrg» d va alge- k, istol zegt de opening van het akademiejaar 1984-85 van de Industriële Hogeschool van het Rijk verleden maandag in de stadsfeestzaal hield hoogleraar ir Urbain De Ridder uit Baardegem een fel opgemerkte toespraak over een heet hangijzer, «Maatschappelijke aspekten van de energie technologie». Dit in aanwezigheid van minister Poma, staatssekretaris Waltniel, parlementairen, schepenen en raadsleden en heel wat topambtenaren, professoren en, laat het ons niet vergeten, studenten. Massa en energie blijven de essentiële elementen van de steeds voortschrijdende evolu tie. De mens heeft in de loop der tijden steeds voor diverse doeleinden uit materie aller hande energie vrijgemaakt, ge- koncentreerd en omgezet. Het vuur. belangrijkste primitieve uitvinding, opende vele we gen Al wat de mens gemaakt heeft is in feite 'gestolde ener gie'. energie die arbeid verlicht maar tevens arbeid kreëert De relatie energie-produktie, BNP en welvaart is dan ook treffend. In zijn drang naar vooruitgang kwam het tot een spektakulaire technologische ontwikkeling met steeds verde re innovaties. Met eigen spierkracht produceerde de mens energie. Waterkracht en windenergie, hout tot 250 jaar terug de belangrijkste brand stof, steenkool die vooral be langrijk werd met de stoom machine, elektriciteit, aardolie het dan ook niet bij wat ge praat willen houden doch wil een grootse protestaktie orga niseren. Voor buitenstaanders die uit eraard niet zo direkt met de realiteit gekonfronteerd wor den is het een medaille met twee kanten. De omweg zal ofwel in het gaan ofwel in het keren toch moeten gemaakt worden. Tenminste als men er vanuit gaat dat éénrichtings verkeer in deze (smalle) straat noodzakelijk zou zijn. LH en aardgas markeren diverse stadia in de evolutie. We ver bruiken steeds meer en meer energie. In de laatste 30 jaar verdubbelde het gebruik in West-Europa, verdrievoudig de het in Rusland en Brazilië en vertienvoudigde het in Ja pan. Met daartegenover het gegeven van de steeds stijgen de wereldbevolking - tegen het jaar 2000 bereikt men wel licht de 6 miljard - wordt ener gie schaars t.o.v. de enorme behoeften. Mocht alle hout dat per jaar door onze bossen wordt gele verd voor alle mogelijke doel einden worden opgebrand, dan zou dit goed zijn voor... 3 dagen energie. Uitroeiing en verbranding van alle bomen in Vlaanderen zou nauwelijks volstaan voor één volle dag energiekonsumptie. Alle ener giebronnen moeten samen de vraag kunnen beantwoorden wat heel wat impliceert qua prospektie, ontginning, ver werking, zuivering, omzetting en vervoer. Ook maatschappelijke vragen Maar daarnaast rijzen ook maatschappelijke problemen. Zo moet vanuit maatschappij- filosofisch standpunt een aan- bodpolitiek de vraag module ren. Overdreven vragen qua kwantiteit of kwaliteit moeten kunnen worden afgeremd. Belangrijk is de weerslag van het energiebeleid op de handelsbalans en de tewerk stelling waarbij eigen energie- produktie en binnenlandse in vesteringen gunstige effekten sorteren. Duidelijk zitten er ook kommunautaire proble men aan vast en invloeden van belangengroepen. Energie en. werkloosheid Spreker zet zich af tegen de mening dat energie die de taak van de mens lichter maakt en gedeeltelijk overneemt werk loosheid zou veroorzaken. In dien de elektrische energie van één centrale van 1000 mega watt met 150 200 personen zou moeten worden opgewekt door menselijke arbeid dan zou zulks inderdaad 10 miljoen arbeiders een job geven. Maar de Belgische bevolking zou het moeten runnen met een jaar loon van... 1.000 fr. Een rationele energie-evolu tie gericht op export is een steunpijler van verhoogde werkverschaffing. Duidelijk een der belangrijkste doelstel lingen van de D1RV, de derde industriële revolutie. Voor een energie-arm land als het onze kan de produktie geleid wor den naar hogere toegevoegde waarden der aangewende hoe veelheid energie. Naast de klassieke energie bronnen, nog aan uitbreiding toe, zal tevens beroep moeten worden gedaan op hernieuw bare energiebronnen. De tegenstelling charmant klein schalig tegenover technokra- tisch grootschalig is slechts een marginaal probleem. Een mo derne maatschappij kan een voudigweg niet zonder groot schaligheid wat niet impliceert dat er geen ruimte mag blijven voor kleinschalige installaties en projekten. Ook dienen de energiebronnen complemen tair te zijn alhoewel ze ieder van hen eigen specifieke nade len vertonen. Maatschappelijk moeten we bekommerd zijn om nadelige invloeden op het milieu tot het uiterste te minimaliseren. Schrgnende ongelijkheid De energie is schrijnend on gelijk over de wereld verdeeld. Een vijfde gebruikt liefst drie vijfden van de beschikbare energie. Met de energie die de geïndustrialiseerde wereld voor zijn auto's gebruikt kan gans de Derde Wereld aan brandstof worden geholpen... Een Zaïrees verbruikt honderd keer minder energie dan een Belg. Problematiek die meer is dan een Noord-Zuid salondia- loog. Op termijn wordt het één der meest belangrijke maat schappelijke wereldproble men. Een globale aanpak met een geïntegreerde maatschap pijvisie wordt een must. Daar enboven moeten nieuwe ener giebronnen worden aange boord en veiliger, mens- en milieuvriendelijker gemaakt. Hierbij denkt ir De Ridder aan o.m. passieve zonne-energie, aan wereldbedverbranding van fossiele brandstoffen en ande re systemen die momenteel in laboratoria aan de orde zijn. Voor het Europa van mor gen is alvast de taak weggelegd om zonder konkurrentiever- valsing op lange termijn een risiko- en milieuverbetering te realiseren. Rationeel ontwikkelen van energie ten dienste van de mens. als motor en hulpmiddel voor tewerkstelling en wel- yaart moet onze doelstelling zijn voor Vlaanderen, België, Europa en voor de wereld. (l.gh.) Aalst. Op 12 september werd in het stedelijk ziekenhuis te Aalst Ena Verhoeven geboren, dochter van de h. en mevr. Verhoeven-Van Rossem uit Erpe-Mere. Deze geboorte is de duizendste aangifte op de dienst burgerlijke stand van de stad Aalst. Naar aanleiding van deze blijde gebeurtenis kwamen de schepenen Doorns en Van Vaerenbergh de gelukkige moeder gelukwensen en overhandigden haar een geschenk en bloemen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 7