Door vallen en opstaan uitgroeien tot volwaardige arbeidersbeweging Josephine Uyttendaele schrijft halve eeuw geschiedenis Werken aan een hoopvolle toekomst 10 -12.10.1984 - De Voorpost Twintig jaar KWB Boonwijk Twintig jaar KWB in de Dendermondse Boonwijk. Een mijlpaal in de geschiedenis van een nog jonge parochie. Niet alleen voor de jubilerende KWB zelf, maar voor flink wat andere kristelijke organizaties en bewegingen die precies aan de KWB een flinke morele en financiële ruggesteun hebben gehad. Dankbaarheid dus alom. Dat bleek ook uit de prachtige eucharistieviering die werd opgedragen in de moderne Boonwijk kerk en werd opgeluisterd door het «Gymel Ensemble» uit Sint-Gillis Dendermonde onder leiding van Dirk Vermeir. Pastoor De Vos ging voor in deze jubileumeucharistieviering die helemaal in het teken stond van de rechtvaardigheid en de vrede, van de hoop op een betera toekomst voor iedereen. Daarna volgden de onmisbare toespraken, kort en stijlvol en een receptie die niet alleen door de KWB leden luister werd bijgezet, maar evenzeer door de leden van de KAV die kwamen aanzetten met een prachtig geschenk, bedoeld om de lange en afmattende vergaderingen iets te verlichten. Wat door de KWB voorzitter in dank werd aanvaard. Opdrachten Hugo De Blende, kretaris van de KWB, werd door de plaatselijke voorzitter Paul Schevemels. aangekon digd als eerste spreker op de jubelviering. De Blende bracht in de eerste plaats hulde aan de pioniers die twintig jaar gele den met hard werken en veel energie begonnen waren met een KWB afdeling en voor die inzet ook alle waardering en vriendschap verdienen. Maar er zijn niet alleen de pioniers, er zijn ook de gezinnen, de vrouwen en kinderen achter deze mannen die een flinke steun hebben betekend. Ook zij moeten gedankt worden, aldus spreker die vervolgens uiteenzette dat de KWB zijn kracht en vernieuwing put uit de ruim 1100 plaatselijke afde lingen. Zij zijn de ruggagraad van de werking. Zij moeten aanwezig zijn op de plaatsen waar de mensen leven, zij moeten de polslag kunnen voe len en er ook naar handelen. Zij moeten de problemen en noden leren kennen en erva ren, ze ook ondervangen waar het maar kan. De KWB heeft dus een aantal opdrachten te vervullen en die liggen lang niet uitsluitend op het parochiale domein. Uiter aard heeft de KWB de taak zich in te zetten voor de groei en de bloei van het parochiale leven, moet men zich bezinnen over de taak van de leek in de kerk en moet men ijveren voor een kerk van de gewone men sen. Anderzijds leeft de KWB ook in de profane wereld en moet zij ook daar haar gelaat tonen. Zij heeft een soort an- tennefunktie en moet aan de gemeentelijke overheden de noden en problemen signale ren die er zijn en ook oplossin- gan zoeken en voorstellen. Een lang niet eenvoudige taak die heel wat verantwoorde lijkheid en vorming vereist. Het is dan ook niet zomaar dat de KWB veel aandacht be steedt aan de vorming van zijn leden. Vorming op allerlei ter reinen. Als voorbeeld citeerde Hugo De Blende de kursus ekonomie die eerlang in de Boonwijk zal worden gegeven en waarbij met de KWB leden een duidelijker inzicht wil ge ven in het beheer van een natie, een gemeente. Een an dere opdracht bestaat erin mensen ontmoeting kansen te geven. Daar sp-elt de KWB via allerlei aktiviteiten ook op in, aldus spreker die ook zei dat de KWB soms ook wordt ver sleten voor een stel «lastige jongens». Terecht trouwens, want de KWB moet wanneer het niet anders kan durven in de clinch te gaan met de over heid. Verdienstelijka beweging Schepen van kuituur Hobert Maes was van dichtbij betrok ken bij de oprichting van de KWB Boonwijk. Hij was dus een goede gastspreker. Hij wees op de inzet van de bewe ging door de jaren heen. Op velerlei terreinen heeft de KWB van de Boonwijk zich verdienstelijk gemaakt voor de hele gemeenschap. Zowel op het sociale, het kerkelijke, het ekonomische en het kulturele vlak heeft de KWB zich inge zet en ook wat de tewerkstel ling betreft, is de beweging niet ten achter gebleven. Schepen Macs bracht onder meer het onderzoek in herin nering dat in 1966 door de KWB werd begonnen en dat haast twee jaar in beslag nam. Men wilde toen de opinie ken nen van de Boonwijkers over de woningbouw, de nuts voor zieningen, de wegenis, de ver keersveiligheid, het leefmilieu en nog vele andere dingen meer. De KWB zorgde voor niet onbelangrijke vergadering n.a.v. het biezonder plan van aanleg nummer 9, was erbij toen de kleine fusie tot spoedi ge afwerking van de eerste wo ningen in de wijk Perrebroek, zorgde voor een wegverhar ding en verlichting op de weg naar Oudegem. Zij was paraat om de eisen van de bevolking in verband met meer verkeers veiligheid door te drukken bij het stadsbestuur. Op het socia le vlak verdient de bekommer nis voor zieken en bejaarden alle lof. Niet alleen lokaal, maar ook mundiaal is de be kommernis om de solidariteit met de anderen. Rond de ak- tiewereldsolidariteit werkte de KWB heel wat initiatievan uit. De kulturele ontplooiing van de leden en van de mensen van de wijk werd al evenzeer ter harte genomen. Onder meer door een samenwerking met het Komitee voor Volksoplei ding, het stichten van een ste delijke Kulturele Raad waar van een lid van de afdeling nu voorzitter is, de tentoonstellin gen allerhande, de fototen toonstelling over de Boonwijk vroeger en nu die een beetje -de voorloper mag genoemd worden van het jaar van het dorp, het KWB zangkoor, de bedrijfsbezoeken, en ga zo maar door. Kortom de KWB van de Boonwijk heeft er een periode van twintig jaar hard werken opzitten, tot welzijn van de wijk. Dat verdient, zo besloot schepen Maes een har- talijk proficiat, aan de verschil lende voorzitters, de mannen van het eerste uur. de be- Dendermonde. De KWB van de Boonwijk vierde zijn twintigjarig bestaan (v) stuursleden en de gewone le den. Daarop werden enkele pioniers gehuldigd: zo de eer ste voorzitter Roger Bleyaert, Jozef Verhofstadt, Pierre De Vos die al twintig jaar de proost is, Johanes De Cock, Gustaaf Osselaer, Albert De Munck en Francois Van den Bossche. Eenzelfde aanden ken een siertegeltje met het KWB-embleem werd uitge reikt aan Leonard Van Marcke, Roger De Baets, Huyckx, De Decker en Frans Muyzewinckel. Daarop bracht de KAV voor zitster de groet van de zuster organizatie en het welgekomen geschenk waarover we het al eerder hadden. Een stuk geschiedenis Volgens de mannen die het kunnen weten werd in de loop van de maand oktober 1964 de basis gelegd voor de oprichting van een. KWB afdeling in de Boofriwijk. De eerste officiële vergadering had plaats op 9 november en een maand later werd overgegaan tot de verkie zing van het eerste bestuur. Roger Bleyaert werd de eerste voorzitter. Jozef Verhofstadt werd sekretans en Frans Muy zewinckel de eerste schatbe waarder. Het ondervoorzitter- schap werd toegewezen aan de heer De Dacker. De wijk meesters van het eerste uur waren Francois Van den Bos sche, Gustaaf Osselaer, Willy De Vos, De Baets en Johannes De Cock. In februari 1965 wordt wijkmeester De Cock aangesteld tot overste van de ziekendienst. Uit die periode dateren ook de eerste bedrijfs bezoeken en de speciale verga deringen waarop een aantal problemen werden behandeld die de Boonwijk rechtstreeks aanbelangden. In januari 1966 wordt voor de eerste keer een familiefeest voorzien en men telde toen 39 leden. De finan ciële kant was toen allesbehal ve zuiver op de graat: men had namelijk 1.650 fr. meer uitge geven dan men had ontvangen. De KWB in rode cijfers dus. In februari 1966 werd Louis Verbeeck uitgenodigd voor een kleinkunstavond die flink wat volk lokte en begin decem ber van dat jaar mocht de KWB zich verheugen in de komst van vier nieuwe leden. Nog in die maand werd de BAC van de Boonwijk uitge bouwd en op de viering van het zilveren bruiloft van Johannes De Cock kan men fier meede len dat de KWB 49 leden telt. Dat was op 27 februari 1967. In 1967 werd niet deelgeno men aan de Rerum Novarum viering. Heel ongewoon feit, maar dat kwamen, zo zeggen de KWB-ers van de Boonwijk, omdat er een gebrek aan in lichtingen en koördinatie was met het ACW. Op 8 februari 1968 lokt een voorlichtingsver gadering over het fameuze bie- zondere plan van aanleg nr. 9 flink wat belangstelling en is de KWB blij betrokken te worden bij de oprichting van de KAB. De dames krijgen prompt een subsidie van 1.000 fr. in de .pollekes gestopt, waarvoor ze de KWB-ers nog steeds dank baar zijn. In 1968 steekt ook de sportafdeling van wal. Naast voetbal, kan er nu ook gepingpongd worden in KWB verband. In 1969 wordt verder gewerkt aan het dienstbetoon en wordt er een spoedvergade ring belegd in verband met de moeilijkheden in het centrum (de geschiedenis Verhaeghe). In maart 1970 neemt de KWB van de Boonwijk deel aan de nationale boom plantingsdag. Helaas, het boompje aan de Wannen Haard heefrihet niet lang volgehouden. Roger Bleyaert begint zijn laatste ambtstermijn als voorzitter en Frans Muyzewinckel neemt ontslag uit het dagelijks be stuur, terwijl de heren Van Rossem en De Batselicr dat zelfde bestuur komen verster ken. Er wordt ook vergaderd rond de fusie. In oktober 1972 wordt een werkgroep leefmi lieu opgericht en in 1973 wordt begonnen met een volleybal kompetitie. Het allereerste ge zinsweekend (21 en 22 april 1973) blijkt een meevaller van formaat te zijn. De KWB schenkt ook 5.000 fr. voor de bouw van de nieuwe kerk en in oktober 1974 wordt het tienja rig bestaan gevierd. In dat ju beljaar overlijden ook twee nog jonge leden: Pierre Pau wels en Pierre Van de Meer- sche. In 1975 nemen twee le den afscheid van de beweging: Harold Van de Perre en Emiel De Brandt maar Hendrik Ber nard komt de rangen dan weer vervoegen. Op 26 april 1974 wordt Jozaf Verhofstadt de nieuwe voorzitter. Hij wordt al dadelijk gekonfronteerd met de oprichting van een ouder- komitee in de Boonwijk- school. Dat ouderkomitee wordt op 27 november 1975 dan toch aen fait. Elf gezinnen werken er aan mee en de KWB zorgt dat er voor de nieuwe school een handig en nuttig vademecum komt. Begin ja nuari 1976 mag men weer 5 nieuwe leden inschrijven. De eerste vergadering omtrent het leefmilieu heeft plaats op 4 februari 1976. Nog in dat jaar wordt gestart met een kursus tuinieren en wordt de werking jonge gezinnen ontbonden. In februari 1977 doen weer drie nieuwe leden hun intrede. On der hen de huidige voorzitter Paul Schevemels. In november 1977 is de KWB erbij wanneer in de Boonwijk een honderdja rige wordt gevierd en speelt men in op de rage van de zeevisserij. In januari 1978 ko men er vooral dank zij de inzet van de KWB openbare tele fooncellen in de Boonwijk. Ook de verlichting vanaf de overweg tot aan de Dender- brug te Oudegem mag worden genoteerd als een realizatie van de KWB. In 1978 gaat de aandacht naar de verkeersvei ligheid. In 1979 komt volksver tegenwoordiger Lenssens de nieuwe wet op het OCMW uit de doeken doen en wordt er heel wat aan sport gedaan. Niet altijd met evenveel suk- ses, zo blijkt uit het jaarver slag. Voor de eerste maal wordt er ook gesproken rond de problemen van de bewoners van de Wastijne. Nog uit dat jaar dateert de eerste aktie ten Voordele van wereldsolidari- teit. Nog een heet hangijzer is de inplanting van een spoor wegbrug. Op een hoorzitting omtrent dat probleem blijkt dat de Boonwijkbewoners le lijk verveeld zitten met die brug. In 1980 wordt gezorgd voor een primeur in het D dermondse. Als eerste afdd wordt begonnen met aen al rijbewijs. Het sukses was oi weldigend. Ook aan Pad verleent men graag zijn me werking en de Chiro die in gezegende jaar wordt gesti kan rekenen op 2.000 fr. st geld. Voor het eerst hebi ook de volksspelen plaats, j ondertussen zijn uitgegte i tot een begrip. In 1981 vw gestart met een vliegtuig tussen Gent en Dendermoi wordt werk gemaakt van i speel-en ravotterrein Po broek. Het jaar daarop men uitgebreid de kampi nentitel van Racing Boonwi evenals het tienjarig besti van de eigen volleybalkom| titie. De rally's blijven het middels ook doen, tot gro genoegen van A Van de V de en W De Batselier dien hiervoor inzettenBrengt v leybaltomooi veel geld op, finale is een komplete tegt valler op sportief vlak. M brengt ook een tentoonst ling, er is een viswedstrijd nog vele andere dingen ma Klap op de vuurpijl is even» de verkiezing van lid Au Van den Broeck tot voorzit! van de Stedelijke Kulturt Raad. Kortom, de twintig ji dat de KWB in de Boonwi aanwezig is, kan men niet t maar naast zich leggen. Ta zijn er twee mannen die ged rende die twee decennia k beste van zichzelf hebben geven en aan wie de KWB w te danken heeft: proost Pitt De Vos en Jozef Verhofsta de mannen van het eerste u Het dagelijks bestuur besti nu uit voorzitter Paul Schett nels, de ondervoorzitters R nand Clinckspoor, Aime den Broeck en Louis Van Rt sem, de sekretaris Etiea Lauwaert, de schatbewaard Franqois Meuleman, gewo leider Jozef Verhofstadt i proost Pierre De Vos. Verde bestuursleden zijn Pier Peersman en Jozef Smelt» Wijkmeesters zijn Pierre At denaerde, Roland Bacle.Jfcj- drik Bemaert, Eddy C1§k Walter De Batselicr. Johaae De Cock, Hubert De Kete butter, Albert De Munck, it rent Meyers, Norbert daens en Willy Verhelst. Vijftig jaar Parochiale Vrouwengilde te Schoonaarde Een halve eeuw voorzitter zijn van een bloeiende vereniging. Het is lang niet iedereen gegeven. Meer nog, het is een uiterste zeldzaamheid, een unieke gebeurtenis. In Schoonaarde tilt men daar niet zo zwaar aan en vindt iedereen het maar logisch en normaal dat Josephine Uyttendaele al sedert 1934 aan het hoofd staat van de Parochiale Vrouwengilde. Neen, niet van de KAV, want die kent men er niet, wel van een vereniging die men daar best kan mee vergelijken. Die parochiale vrouwengilde bestaat ook vijftig jaar en geef dan maar toe dat er voldoende redenen zijn om rond de feesttafel te gaan zitten en om verhalen van weleer nog eens op te halen. Het parochiezaaltje van Schoonaarde was amper groot genoeg om de 170 feestvieren de vrouwen en een iaantal ge nodigden een zitje te geven. Stemmig was het er in elk geval, want de zaai was kundig opgesmukt en de tafel stond gedekt. Alhoewel men niet on middellijk aan eten dacht. Eerst moest er geluisterd en gevierd worden. Josephine Uyttendaele, al vijftig jaar voorzitster, stond bij die vie ring centraal. Klein van gestal te, maar groot in daden, nam ze zelf het woord, flink van de tongriem gesneden en boven dien nog boordevol zin voor humor. Zij bracht bij de aan vang van de viering hulde aan de pioniers van weleer, die bedacht werden met een ruiker bloemen. Die kreeg ook pastoor Coppens, die al 11 jaar proost is van de vereniging, evenals burgemeester Cool die met zijn dame aanwezig was en de gemeenteraadsleden Annie Van den Berghe en Herman Van den Abbeele die tijd had den gemaakt om de viering bij te wonen. De KWB kreeg via een van zijn noeste werkers ook al bloemen aangeboden en als toemaatje zelfs nog een fruitkorf als waardering voor de vele materiële hulp die werd verleend in de voorbije jaren. Maar Josephine Uyttendae le die gemeend had dat zij zou ontsnappen aan enig huldebe toon, moest op haar beurt ge schenken in ontvangst nemen: bloemen in overvloed en als extraatje een prachtig gebreide pull en sjaal voor de koude winterdagen die er beslist nog zullen komen. Spreekkoor Bij een vijftigjarig bestaan wordt gewoonlijk een terug blik geworpen op het verleden. In Schoonaarde gebeurde dat op een originele wijze met een KWB Verbond Dendermonde near de vijfdoizend leden Begin september werd in de KWB van het verbond Dendermonde het startschot gegeven van het nieuwe werkjaar dat helemaal in het teken staat van het tema «Hoopvol perspektief». Ruim 80 bestuursleden uit de 35 afdelingen die het verbond telt, hebben inmiddels kennis kunnen maken met het programma en hebben daar ook hun bevindingen over kenbaar gemaakt. Samen hebben ze onderzocht hoe zy in de plaatselijke afdelingen dit pro gramma kunnen waarmaken. Luc Van Hccke, verbondsse- kretaris van KWB Dender monde, zegt dat het tema «Hoopvol perspektief» bij ve len op het eerste gezicht nogal vreemd overkwam. Inderdaad, hoe durft de KWB temidden van deze krisis nog spreken ovar een hoopvolle toekomst? En toch. De KWB sluit niet de ogen en oren voor wat er zich momenteel afspeelt. Maar de opdracht is en blijft om binnen de eigen mogelijkheden via in formatie, bewustmaking en ak tie, de tewerkstelling een voor aanstaande plaats te geven. De KWB moet meer dan ooit nu de belangen van de groep werknemers gaan verdedigen. Maar dat betekent nog lang niet dat men zich door de krisis op de kop moet laten zitten. «We moeten loskomen uit de vertwijfeling en berusting», al dus Luc Van Hecke die het positief noemt dat heel wat mensen niet langer bij de pak ken blijven zitten en de moed "hebben"om de eigen situatie in handen te nemen. De anderen worden uitgenodigd dat ook te doen. Dat is een teken van hoop, van een hoopvolle toe komst. De KWB wil in alle afdelingen op zoek gaan naar dergelijke punten van hoop. Het jaarprogramma pikt daar ook op in. Ambitieus? Volmondig ja, zegt Luc Van Hecke die van oordeel is dat het niet voldoende is de krisis aan te pakken door alleen maar te ijveren voor een recht vaardige spreiding van de las ten. Ook het alleen maar zoe ken naar uitwegen is niet vol doende. Er is nog een derde weg: een visie ontwikkelen op een toekomstige samenleving. Dat het niet meer zal zijn zoals vroeger, weet ondertussen iedereen. Maar het kan anders en die weg moeten we zoeken Men zal een keuze moeten maken en die keuze wil men voor de toekomstige samenle ving ook helpen mccbcpalcn. De leden zullen tijdens het komende werkjaar de kans krijgen om duidelijk te maken welke keuze zij voorstaan. De KWB legt aan zijn leden een waaier aan aktiviteiten voor om op die wijze meer gestalte te geven aan de be langrijke waarden voor de uit bouw van die hoopvolle toe komst die men in het banier heeft ingeschreven. Die aktivi teiten werden op een start avond in drie werkgroepen voorgestald en ook besproken. De voornaamste krachtlijnen zijn: nieuwe vormen van te werkstelling erv samen beter en goedkoper. Gaat men bij hat eerste punt op zoek naar wat plaatselijk kan gebeuren voor de tewerkstelling, dan heeft het tweede betrekking op het financieel behaer van het gezin. Rond het eerste punt hebben vorig jaar een aantal afdelin gen flinke rasultatcn weten te behalen. Dat sterkt de KWB in zijn initiatieven. Solidariteit speelt in dit gegeven een bic- zonder grote rol. Naast aktiviteiten die richting gevend kunnen zijn om uit de krisis te geraken, wil men bin nen de beweging ook naden ken over de wijze waarop een aantal belangrijke levensdo meinen, zoals arbeid, vrije tijd, inkomen, vrede, leefmi lieu voor de arbeiders in een samenleving van morgen moe ten uitgebouwd worden. In de bijeenkomsten «Projekt 2000: de toekomst maken», zal men die visie op de toekomst verder uittekenen. En het verbond? Zijn deze aktiepunten nu niet bepaald alleen verbondelijk, dan wil dat nog lang niet zeg gen dat het verbond Dender monde geen eigen klemtonen legt dit jaar. Zo wil men bie- voorbecld dit jaar in een aantal afdelingen gaan experimente ren met een nieuwe periode: de langdurige vorming. Het gaat om een reeks van 8 avon den over ekonomie, krisis en tewerkstelling. Een heel inten se vorming, waarvoor reeds drie afdelingen van het ver bond intekenden. Daarnaast staat ook de drie jaarlijkse verbondsbedevaart naar Lourdes op het program ma. Dat is dan weer de bekro ning van hot werkjaar omdat het tema van de bedevaart «kracht van verbondenheid» in de lijn ligt van het jaartema. En tenslotte viert het verbond Dendermonde feest omdat men de kaap van de 5.000 leden heeft bereikt. De KWB heeft dus de wind in de zeilen en bewijst eens temeer in Den dermonde een rol van beteke nis te hebben bij de werkne mers en in de samenleving. Nog een hoopvol teken voor de toekomst. spreekkoor, zoals dat eertijds steeds gebeurde bij vieringen met enige allure. Een aantal leden van de jubilerende vere niging hadden voor tekst ge zorgd en leverden ook de koorleden. Met als dekor een huiskamer waarin de vlag van de parochiale vrouwengilde een ereplaats had gekregen, konden de toeschouwers aan dachtig luisteren naar het ont staan en de groei van de bewe ging. De kiem ervan werd ge legd op 21 februari 1909, want toen werd er een meisje gebo ren, op zichzelf niet eens ver wonderlijk. Maar in de loop van het verhaal bleek deze da tum en het meisje van belang te zijn. In 1930 ontstond in Schoonaarde onder impuls van onderpastoor Baeycns de VKAJ en wie was daar een van de eerste leden? Jawel, het meisje dat op 21 februari 1909 geboren was. Uit die VKAJ ontstond vier jaar later de pa rochiale vrouwengilde, en ook daar was het meisje één van de kopstukken. In 1934 ook werd het patronaat gebouwd. Voor de som van 75.000 fr. De pa rochiale vrouwengilde zou haar steentje bijdragen door tweemaal per jaar toneel te spelen Pastoor Gocthals die toen proost was, steunde de vereniging door dik en dun. Aan het eind van het verhaal werd dan de naam van de bo reling, het opgroeiende meis je, de jonge vrouw, bekend gemaakt. Inderdaad, het was Josephine Uyttendaele, die men gewoon «de vrouw van het jaar 1984» noemde. De tjjd van toen Josephine moest dan op nieuw het podium op en werd onderworpen aan een inter view. Al is onderworpen toch een beetje sterk uitgedrukt, want zij heeft maar een woord nodig om een heel verhaal op te bouwen. Ze maakte deel uit van een gezin van zeven kinderen. Haar vader overleed in 1912 en haar moeder kreeg het hard te verduren. Ze diende zelfs een aantal bezittingen van de fami lie te verkopen om haar kroost te kunnen opvoeden. Toen de VKAJ in Schoonaarde werd opgericht was Josephine 21 jaar en dus meerderjarig. Maar in die tijd was men pas meerderjarig als men gehuwd was en het ouderlijk dak had verlaten. Joscnhine sloot aan Dendermonde. De Parochiale Vrouwengilde van Schoonaarde in feeststemming, h huidig bestuur met voorzitster Josephine Uyttendaele die al een halve eeuw deze funk waardig waarneemt (v) bij de beweging, getroffen als ze was door het bezielende woord van Jozef Cardijn, de man die de KAJ mondiaal be kend maakte. «In Schoonaar de waren het de jonge meisjes zelf die de VKAJ hebben op gericht,» zo zegt Josephine die zich nog de beelden herinnert van de meisjes die werkten in de 'natte continu', met alle gevolgen vandien. Zij was van bij de start voorzitster van de VKAJ, niet tot groot genoegen van haar moeder die van oor deel was dat deze beweging van arbeidsters niets was voor haar dochter. Maar Josephine wist wat ze wou en zette door. Een groot moment in haar le ven moet ongetwijfeld de ont moeting met Jozef Cardijn. de man naar wie ze opkeek, zijn geweest. Ze kan daar trouwens uren over vertellen en weet zelfs nog de typische Cardijn- tongval en uitspraken na te bootsen. Met weidse gebaren, sterke stem. verkondigt zij de opdracht die Cardijn zijn ka- jotters en kajotsters meegaf: goed zijn voor de arbeiders jeugd die in diepe nood ver keerde. Uit die VKAJ groeide stil aan een parochiale vrouwen gilde. In 1934 was dat een voldongen feit en ook daarvan werd Josephine Uyttendaele de eerste en tot dusver enigste voorzitster. Bij de KAV sloot men nooit aan, aldus Josephi ne die dat toeschrijft aan een financieel geschil. Men speelde in Schoonaarde toneel ten voordele van de parochiale zaal en de gcwcstlciding van de KAV in Dendermonde meen de dat men aanspraak kon ma ken op een deel van die op brengst. Josephine meende van niet en ook pastoor Goc thals vond dat het geld in Schoonaarde moest blijven. In Dendermonde was men toen niet goed gezind. Maar er is meer: volgens de KAV-statu- ten kan men maximaal twee maal vier jaar een afdeling lei den en dan moet men de plaats ruimen. Josephine heeft die termijn allang overschreden. Niemand heeft ooit gevraagd om haar te vervangen Daar voor was haar inzet immers veel te groot. «Ik ben steeds gaan bedelen voor de parochiale zaal. Nooit was ik thuis, altijd onderweg en vaak heb ik onbegrip ont moet. Maar ook veel steun bij heel wat mensen,» aldus Jose phine die in Schoonaarde dui delijk drie kategorieën van mensen meent terug te vinden: de burgerij, de middenstan ders en het werkvolk; waarvan het werkvolk het meest dank baar is. Onder de bezielende leiding van Josephine - die een scheidsrcchtersfluitje hanteert om de orde te handhaven - is de parochiale vrouwenbewe ging enorm gegroeid. Men telt nu 215 leden die borg staan voor heel wat aktiviteiten. Uit de beginperiode noteert men in de eerste plaats de toneel voorstellingen. «Het moesten drama's zijn, want als men geen hete tranen had geweend, was het niet schoon geweest.» Daarna, en dat kort na de tweede wereldoorlog, leerde men uit oude kledingstukken weer nieuwe maken, leerde men eenvoudig koken, enz. Nu is er een flinke werking op velerlei vlakken. Josephine is altijd jong gebleven. «Dat komt omdat ik nooit aan een vent ben geraakt,» zegt ze zon der meer en ze voegt er nog aan toe: «Ik heb trouwens al tijd op straat gelopen, en wie zou er zo een vrouw willen, kwam alleen naar huis als honger had.» Feit is dat Josephine do heel Schoonaarde op hand wordt gedragen. Dat ondi streepte ook burgemeet Cool in zijn korte toesprat Hij roemde de paroclli vrouwenbond omwille van zi dicpkristelijkc overtuiging loofde de inzet van het stuur, dat aan de basis ligti een werking op socio-kultffli vlak. Hij bracht vooral de al vitcitcn uit de beginperiode herinnering. In een moeilij periode, die veel weg heeft de tijd die we nu doormak Maar feestvieren mag eindpunt zijn. Een verenig mag niet blijven stilstaan hoogtepunten. Ze moet vera evolueren, want de paroctt vrouwenbond is er hard nod Zij moet de medemensen weg wijzen naar meer san» horigheid, aldus dc bun meester, die de gemeed raadsleden Van den Berghe Van den Abbeele uitnodl om dc ercplakcttcn van dest te overhandigen aan dc juN Op 19 november a s. zal Europese Ministerraad de allereerste maal op zijn gadering het toerisme bel delen. Doel is het eens te den over een of meerder p ritciten van het Europese leid over het toerisme en bi voor het nodige budget goet keuren. Dc Vlaamse Tot tenbond zegt in een persn met belangstelling uit te kiji naar dc resultaten van de gadering en naar de 'bevoej minister die ons land op bijeenkomst zal vertcgcnW digen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 10