-4 Eerste tentoonstelling zet Dendermondse leefmilieugroeperingen in nafaarszonnetje Een krotwoning, een grafmaker en een dijkgraaf Luchtmachtkapitein Rik De Waegeneer kreeg waardige begrafenis Katecheseavonden te Hamme Viering zestigjarige werking van de Berlaarse socialistische organisaties Kriskras door Dendermondse gemeenteraad De Voorpost - 12.10.1984 -11 Schakeringen van Groen De allereerste leefmilieutentoonstelling die in Dendermon- ke moed dit princiep in alle specifieke taakvan de gemeen de werd gehouden, blykt de eerste dagen niet te zjjn tijden en omstandigheden aan tel'jke overheid in de stnjd aangeslagen by het grote publiek. De belangstelling zater- te houden. En dan blijft de dag was ondermaats en zondag verkozen de milieuliefheb- derde krachtlijn die gericht is bers de wandeling in Grembergen broek boven de noch- °P ,^e sensibilizatie van de be- tM. fraai ingerichte Ros Beiaardzaal. Het is nu aan de 'olkinS J""1*' j™ Deze milieubeurs is daar een- scholen om aan te tonen dat het leefmilieu, zeg maar onze tje Maar men werkt toekomst, hen nauw aan het hart ligt. yja de scholen, via een klach- i„»fm;i;».. tentelefoon die sedert 1982 al Nochlans kan men met zeggen gen met ons leefmilieu, zeg in werking js heel wat 2ake„ heeft weten aan te brengen en dat de Stedelijke Raad voor het Leefmilieu veel aan het toeval heeft overgelaten. Rond de tentoonstelling, die een twaalftal verenigingen en orga- nizaties bijeenbrengt die wer ken rond ons milieu, werd een dmk wandelprogramma opge bouwd, waarbij de al dan niet toevallige wandelaar wordt meegenomen door enkele hoekjes van Dendermonde die hij of zij onder normale standigheden nooit zal aan doen Een ideale kennisma king, bovendien onder leiding van een degelijke gids, wat het bezoek aan de polderland schappen die Dendermonde rijk is, alleen nog maar aange namer en mooier kan maken. Bert Pauwels maakte er vrij dag tijdens de plechtige ope ning die door flink wat voor aanstaanden en milieuvrien den werd bijgewoond, geen geheim van: deze tentoonstel ling komt op haar tijd. Zij heeft een tweevoudig doel: in de eerste plaats de verenigin gen die werken rond het leef milieu meer kenbaarheid ge ven bij de plaatselijke bevol king en anderzijds diezelfde bevolking wijzen op het feit dat we zuinig moeten omsprin- tegen de verontreiniging. Als schepen van het leefmilieu be steedt mevrouw Van Gucht daar dan ook heel wat aan dacht aan. Toen het ministerie een typeprojekt ter verbete ring van het leefmilieu aan de gemeenten aanbood, speelde Dendermonde daar onmiddel- maar onze toekomst. De voomiler van de Stedelij- op lossen De heer Bosmans voorname.,,, moe,oen, ke Raad voor het Leefmilieu dienst Later kwam er de mi. stelde ook gastspreker de heer wees 00* °P de gr°te Bosmans, kabinetschef van ge- f weggelegd voor de gemeen- meenschapsminister Lenssens "b,estu'en die verantwoordelijk is voor beden dle h=" wj»d™ fbo- het leefmilieu, aan hel luiste- ded e"™a°deW Volgens m'lieu-aktief aan de slag te maatschappijkritische infor matie, het Koördinatie komi- tee voor de bescherming van de vogels dat waakt over de avifauna of het vogelbestand (CCBV, Durentijdlei 14 te 2130 Brasschaat, 03- 663.04.65), De Bond Beter Leefmilieu die er vanuit gaat dat alleen een milieubewuste samenleving in staat zal zijn lijk op in en kwamen er een 6- haar welvaart en welzijn te tal voornamelijk arbeiders in beveiligen (BBL Vlaanderen, Aarlenstraat 25 te 1040 Brus- lieutelefoon die inmiddels zijn se'> 02-230.94.10), de nationa- rend publiek spreker huldigt het Vlaamse ministerie voor het leefmilieu een goede politiek. Die bestaat Blijven we dagdromen? i- uit drie kapstokken, waarvan Schepen Thérèse Van Gucht onderhoud waarde ten overvloede heeft bewezen. Zes facetten beho ren volgens de schepen tot het werkingsgebied van de milieu dienst: de strijd tegen het sluikstorten, de selektieve op haling van sommige afvalstof- bermbeheer, aanleg wandel- en fietspaden en de inrichting en onderhoud van groene ruimten en het uitvoeren van land- schaps- en stedebouwkundige de eerste bondig kan worden die het leefmilieubeleid samengevat als een politiek Dendermonde voert, ver van voorkomen. In de eerste klaarde in haar toespraak dat plaats veiliger, maar ook goed- de grootste vervuilers voor ons koper, aldus de heer Bosmans geen onbekenden zijn, maar S(udjes. die ook enkele resultaten van dat we toch vaak vergeten dat £e zette ook de werking van deze politiek citeerde. In de we zelf een belangrijke rol spe- de stedelijke milieutelefoon tweede plaats besteedt de poli- len in het milieudrama. «We ujteen, waarbij de bewoners tieke gedragslijn veel aandacht verspillen, we vervuilen, we van Dendermonde de gelegen- aan het financiële aspekt van verknoeien allemaal» zo zei ze heid krjjgen om elke vorm van het beleid. Men onderzoekt waarbij ze de vraag stelde of water.f lucht_ of bodemveront- nauwkeurig en niet ten onrech- we kunnen blijven dagdro- reiniging die zij vaststellen te te welke gevolgen bepaalde men». «Als we voor onze kin- me[den Men streeft bij dit maatregelen kunnen hebben deren een wereld willen die 2]|es naar bevredigende oplos- op het ecologisch rendement niet hopeloos vervuild en vol- sjngen> na een nauwkeurig on- en welke de effekten zijn op de ledig leeggeplunderd is, dan den,0ek. sjnds het projekt vo- tewerkstelling. Hierin moet moeten we nu iets doen». Vol- dg jaar jn junj van start js men streven naar een zekere gens haar is en blijft een ge- gegaan, heeft men reeds 134 harmonie Lang niet altijd zonder en mooier leefmilieu ugchten genoteerd, waarvan even makkelijk en eenvoudig een haalbare kaart, tenminste er 71 opgeiost> 33 dienen als opdracht. Het vergt van de uls we er met zijn allen wat nog verder gevolgd te worden politici die hiervoor bevoegd willen aan doen. zijn trouwens heel wat politie- Zij onderstreepte evenzeer de en 25 vonden geen of slechts een gedeeltelijke oplossing. Schepen Van Gucht loofde de goede werking van de raad voor het leefmilieu die trou wens ook deze kleinschalige tentoonstelling en de daarrond gekoppelde aktiviteiten heeft georganiseerd. De schepen noemde het opzet geslaagd, vooral wanneer nog mocht blijken dat het initiatief heeft bijgedragen tot een mi lieubewustzijn bij de bevolking om op die wijze tot een milieu vriendelijk gedrag te komen. Deelnemers Twaalf verenigingen namen aan de tentoonstelling in de Ros Beiaardzaal deel. Dat zijn de Wielewaal, een vereniging die aktief is op velerlei domei nen van de natuurstudie en het natuurbehoud en waarover men meer informatie kan be komen bij de plaatselijke afde lingen in Buggenhout (Renilde Moortgat Zittingsweg 2 te Buggenhout 052-33.55.95), of Dendermonde (Norbert De Meester, Moerstraat 72 te Dendermonde, 052-21.09.21), Groen Dendermonde dat als doel heeft de direkte omgeving te informeren en te sensibilize- ren en op die wijze een politiek bewustzijn wil tot stand bren gen, World Wildlife (WWF Vlaanderen, Waterloosesteen weg 608 te 1060 Brussel 02- 347.47.70), Vereniging voor Ie al nah •me Dendermonde. Ook Velt was present op de Leefmilieutentoonstelling (v) Zaterdag werd te Berlare Rik De Waegeneer ten grave Zijn heengaan betekent een gedragen. Hy was kapitein by de Belgische Luchtmacht groot verlies, vooral voor zijn eko|ogische leef- en "teeltwijze, en kwam by een tragisch vliegtuigongeval om het leven, echtgenote en zijn kinderen, t>eter gekcnd onder de afkor- De plechtigheid werd bijgewoond door heel wat vertegen- voor ouders, familieleden tjng Ve)t en dje prakdsche in- woordigers van de drie legereenheden. en vele vrienden. formatie biedt over de biologi- Berlare treurt om zijn heen- sche land- en tuinbouw, de In het OCMW-msthuis van zijn werk. gaan, om de sympatieke hulp- seizoenwerkzaamheden voor «Herfstvreugde» werd een ge- Zijn plotse overlijden kwam vaardige jongeman, die in de de groententuin, de gezonde zamenlijke groet gebracht aan als een donderslag bij klare volle kracht van zijn jeugdig voedingswijze en milieu- en de aflijvige. Kolonel Wierts hemel. Temeer omdat in het 'even werd weggerukt uit een van de luchtmacht bracht de gezin de komst van een tweede maatschappij die van hem nog zoveel te verwachten had. 1 le campagne voor bescherming van de roofdieren die men kan bereiken op het adres Postbus 10 te 9740 Gavere (091- 25.93.13), het Liberaal Studie centrum vart Dendermonde dat zich tot doel stelt studie en advies te verstrekken aangaan de elke ekonomisch, politieke, filosofisch en kultureel vraag stuk dat betrekking heeft op de ontplooiing en bloei van het gewest Dendermonde, het centrum voor «natuurbescher- mingsadukatie dat zorgt voor de opleiding van de natuurgid- sen (CVN Ommeganckstraat 20 te 2018 Antwerpen, 03- 231.84.81), de stedelijke mi lieudienst met zijn brede waai er aan akties en tenslotte de Belgische natuur- en vogelre servaten die zich heeft gespe- cializeerd in het beheren en verwerven van natuurgebieden (BNVR, Vautierstraat 29 te 1040 Brussel 02-648.37.46). Kindertekeningen De stedelijke raad voor het leefmilieu had naar aanleiding van deze tentoonstelling ook een wedstrijd voor kinderteke ningen opgezet. Helaas, de deelname lag aan de lage kant. Bij de deelnemers onder meer het tweede leerjaar van de meisjesschool van Oudegem, waarbij Katelijne De Pusseleir winnaar werd voor Isabelle Roelandt, Katia De Visscher, Cindy Van Wesemael, Sofie Van Der Jeught en Katrien Van Nuffel. Ook het vierde leerjaar van het Heilig Maagdcollege schreef in. Hier kreeg men volgend resultaat: 1. Bert Za- man en dan volgden' Tom en Alexander D'Hooghe, Kim Bracke, Rik Creemers en Jef Coppieters. De winnaars kre gen een prachtig boek over het natuurleerpad Kalendijk en een rondvaart op de Schelde met «Onze Jef». Wandelingen Aan deze tentoonstellingen was ook een reeks natuurwan delingen verbonden, die heel wat meer sukses kenden dan de tentoonstelling. Zaterdag trok een uitgebreid gezelschap naar de Sint-Onolfspolder en zondag was een massa wande laars opgekomen om van het goede weer te profiteren en het Grembergse Broek uitge breid te bewonderen. Zater dag 13 oktober vertrekt er nog een wandeling om 14 u. aan de kerk van Vlassenbroek en wor den de wandelaars meegeno men door de Vlassenbroekpol der en zondag 14 oktober start men om 15ul5 aan de Brussel sepoort voor een wandeling op de Kalendijk. Dendermonde. De winnaars van de tekenwedstrijd georganizeerd door de Stedelijke Raad voor het Leefmilieu (v) groet en de muziekkapel van kindje druk werd voorbereid, de luchtmacht speelde treur marsen. Daarop zou kapitein- vlieger De Waegeneer pos tuum vereremerkt worden met de onderscheiding van Ridder in de Orde van Leopold II. Zes kameraden droegen dan de kist met het stoffelijk over schot naar de klaarstaande le- >chii gerwagen, waarmee de tocht naar de parochiekerk werd aangevat. Daar had zich een massa volk verzameld om de uitvaart ltun| van de zeer geliefde Rik De Waegeneer bij te wonen. Rik De Waegeneer werd ge boren te Aalst op 20 januari 1953 en verongelukte in bevo len dienst te Helchteren op 19 september 1984. Hij was kapitein-vlieger bij de 10 JWB Kleine Brogel. Hij was ge huwd met Marie-Rose Van den Hende en vader van een dochtertje Els. Rik genoot het vertrouwen van zijn oversten Ook dit jaar organiseert het dekanaat Hamme vier kate cheseavonden met als tema «Abbe-vadar... Het gebed van Jezus en zijn leerlingen». De organizatoren willen aan een paar honderd gegadigden de kans bieden zich te bezinnen en te verdiepen in het tema «Onze vader». Professor De Kesel van het Groot Seminarie te Gent zal telkens op dins dagavond te 19.30 uur de vol gende onderwerpen behande len; 23 oktober «Het hart van Jezus boodschap»; 6 novem- ber: «De bergrede en het onze - vader»; 20 november: «Abba- vader», en op 4 december: Godsmenslievendheid. Deze katecheseavonden vinden en hij kreeg de grote verant- Berlare. Luchtmachtkapitein Rik De Waegeneer werd ten grave gedragen. Een stijlvolle wnnrHpiüirhAiH ir.no» niint»n _iji...„.w i.;.'»»iu\ straat te namme. inscnnjven woordelijkheid jonge piloten plechtigheid die door heelwat vooraanstaanden werd bijgewoond (jj) op te leiden. Hij kende de gevaren die aan zijn werk wa ren verbonden, maar hij hield vóór 21 oktober bij de priesters van Groot-Hamme of door overschrijving nr. 000- 0165178-84 Bogaert - Van Raemdonck, Kan. De Meyer- laan 24 Hamme. Deelne- mingsprijs 70 fr. per avond of 250 voor 4. Op 13 oktober vieren een aantal socialistische organisaties muzikanten kwamen repete- van Prosper Sacré. in Berlare hun zestigjarig bestaan. ren, en waar Prosper Sacré Op zaterdag 13 oktober valt Het was inderdaad in 1924, dat uit de propagandaclub «Vooruit», nog gesticht vlak na de eerste wereldoorlog, fanfare «Volharding» ontstond. Druppelteller De Generale Bankmaatschap- pij zal van 8 november tot 3 zich weldra een klein bureel dus wat te vieren in «De Voor maakte voor de aktiviteiten uit» in Berlare. van mutualiteit en vakbond. Om 16 uur stapt fanfare «Vol- iou u UUIV111W„ Rond 1928 werd dan verhuisd harding» op in een feestelijke januarj een tentoonstelling or- naar het huidige volkshuis «De optocht, en om 18 uur volgt de ganizeren met als onderwerp Prosper Sacré, de bezieler van Daar er vóór 1924 geen lokaal Vooruit» in de Frankrijkstraat, eigenlijke teestvergadering, «ontstaan en ontwikkeling van net eerste uur, was al bezig een was waar ze regelmatig konden Leopold Bayens, later eerste met Mark Van Gysegem en het schrift». De tentoonstel- socialistische kern te vormen vergaderen, kan men ook schepen van Berlare, herinnert Norbert De Batselier als spre- (ing bestaande uit 275 voor- van rond 1916; midden in de moeilijk spreken van gcorgani- zich nog zeer goed hoe hij als kers. werpen uit musea en privc- oorlogsomstandighcdcn moes- seerde werking. Sacré slaagde kleine jongen stond toe te kij- verzamelingen, zal plaatsvin- 'cn dc nieuwbakken militanten er in, midden op het dorps- ken tussen de volksmassa toen Nationaal SP voorzitter Karei dcn m de zete| van de bank, vergaderen in «den berg» zoals plein, in 1924 een café te huren Hypolict Vande Meulebrouc- Van Miert zal persoonlijk op Ravensteinstraat 29 te Brussel, ze dat in Berlare noemen, er (het latere «Wit Paard», nu: ke, toenmalig socialistische viering aanwezig zijn. en bestond immers een samen- «The Pink Panther»). voorman in het gewest, sprak houdt een toespraak om 19 uur scholingsverbod. Het was in dat lokaal dat de op «den briel» voor het café st'Pl- Ferdy Willems (VU) interpelleerde tijdens de vorige zitting over enkele punten zoals onder meer het onbewoonbaar verklaren van een huis te Baasrode, over een grafmaker en zijn opvolger en de houding van de dijkgraaf in verband met de reiniging van de Volaerdebeek, je weet wel de fameuze waterloop SO70 die al voor zoveel problemen heeft gezorgd. Wat nu het onbewoonbaar verklaren betreft van het huis gelegen aan de Baasrodestraat 47 legt Ferdy Willems het verband tussen deze kwestie en het dossier van de grafmaker. In dat huis woont namelijk de man die als grafmaker van Baasrode is vervangen en in dat huis drijft zijn vrouw een handeltje. Dat huis is nu onbewoonbaar verklaard, maar omdat er tussen de twee dossiers een verband is, meende Willems hierover toch een en ander te moeten zeggen. Hij is namelijk de mening toegedaan dat hier onrecht werd aangedaan. Willems: «het dossier is stuntelig te noemen, want het gevaar dat deze woning zou betekenen voor de volksgezondheid is nergens vermeld in het dossier. Het is evenmin gestaafd. De vochtigheid van de muren is slechts een losse bewering en het politiebesluit zegt dat deze woning ook «onbruikbaar» is. Dus meer dan bouwvallig en onbewoonbaar». Nu is precies de term «onbruikbaar» van groot belang, want in deze woning werd de laatste vier jaar handel gedreven. Willems zegt dat het verslag waarop de burgemeester zijn beslissing bazeert in algemene bewoordingen is opgesteld en strijdig is met geldende voorschriften. Er is ook een keerzijde. De huurder die deze woning niet bewoont, maar er wel handel drijft acht zich in haar belangen sterk geschaad. Er zijn trouwens ook juridische betwistingen tussen huurder en eigenaar en de vraag is wie uiteindelijk voor de kosten zal opdraaien. De eigenaar werd nooit ingelicht over de mogelijke onbewoonbaarheid verklaring van zijn huis. Dat is nochtans een «beleefde» plicht. Bovendien heeft de eigenaar van de woning op aandringen van de burgemeester in september van vorig jaar 47.600 fr. uitgegeven aan de opruiming van een ingevallen scheidingsmuur en een bouwvallige houten stelling. Plots kunnen er geen herstellingen meer gebeuren en wordt het huis onbewoonbaar verklaard. Willems wilde weten wie die onbewoonbaarverklaring heeft aangevraagd en volgens betrouwbare bronnen zou er ter zake alleen maar een nota zijn bij de technische dienst. «Deze nota is opgesteld in het handschrift van de schepen van openbare werken», aldus Ferdy Willems in zijn toelichting. Willems laakt ook het feit dat het aanplakbiljet waarop het woonverbod aan het publiek werd kenbaar gemaakt, werd afgerukt. Dat is een strafbaar feit, zeker indien het wordt gepleegd door een overheidsper soon. Maar niemand trad hier tegenop en er werd evenmin een nieuw aanplakbiljet aangebracht. Uiteindelijk wil Willems weten of men bereid is deze onbewoonbaarheid in te trekken en of men bereid is in de toekomst de onbewoonbaarverklaringen ter kennis mee te delen aan de gemeenteraad. Bij dit dossier hoort ook het verhaal van de Baasroodse grafmaker Leys die vervangen werd door de heer Debbaut. Leys was de bewoner van het huis waarover sprake. Hierbij stelt Willems de vraag naar de gegrondheid van deze vervanging. «Er is partijpolitieke inmenging in het spel», aldus de interpellant die ook zegt dat er in het hele dossier maar een enkele klacht zit die uitgaat van een advokaat uit Buggenhout en die handelt in opdracht van een arduinkapper uit Sint-Amands. De klacht heeft dan betrekking op het feit dat de echtgenotè van de grafmaker tegelijk bloemen en grafzerken verkoopt. De burgemeester herneemt deze klacht drie dagen nadat ze was neergelegd. Maar een onderzoek komt er niet en de beschuldigingen werden ook nooit bewezen volgens het dossier. Met de verdediging van Leys werd al evenmin rekening gehouden. Wel krijgt die van de burgemeester een brief waarin staat dat hij in overtreding is met artikel 5 en 6 van het administratief statuut van het personeel. Wat volgens Ferdy Willems alles behalve juist is: In dat statuut staat immers nergens vermeld dat de echtgeno(o)t(e) van een personeelslid wordt verboden om het even welk eerbaar beroep of handel uit te oefenen. Mocht dat wel zo zijn, dan is het statuut in strijd met artikel 216 van het burgerlijk wetboek die iedereen een vrij beroepskeuze waarborgt, zonder inmenging van de andere partner. Mevrouw Leys heeft schriftelijk aan de burgemeester aangeboden haar handel te stoppen tegen 1 juni 1983 waarbij ze hoopte dat haar man zijn plaats van grafmaker zou mogen behouden. Toch besloot het college Leys te vervangen door Debbaut. Maar die beslissing is niet terug tc vinden in het schepenboek. Willems voegt er ook aan toe dat Leys nooit officieel is benoemd tot grafmaker. De stad heeft immers juridisch geen grafmakers in dienst, alleen maar geschoolde arbeiders. Maar sedert augustus 1977 wordt Leys in alle dokumenten «grafmaker» genoemd en op de technische dienst is een dokument, geschreven in het handschrift van de toenmalige schepen van openbare werken met als tekst: «college van burgemeester en schepenen: betreft: vervanging grafmaker Baasrode Leys». Willems zegt nog verder: Reeds in 1976 werden door de CVP aan Leys, die benoemd is door het kartel BSP-KPB- PW beloften gedaan. In ieder geval - en dat is bewijsbaar - werd Leys ertoe overgehaald van vakbond en van politieke partij te veranderen. Hierbij stel ik me wel vragen over deze techniek van ledenwerving, een techniek die inderdaad de politiek tot een rot boeltje degradeert. Wanneer Leys steun vraagt bij mensen van andere politieke strekkingen dan de CVP, wordt dit door de CVP uitdrukkelijk ten kwade geduid, in de stijl van «nu kunnen wij, CVP, voor u niets meer doen». Tegen deze vervanging wordt aanvankelijk door de CVP van Baasrode geprotesteerd, zowel binnen het college zelf als in een brief aan het college. Deze brief kan ik op de meeste punten billijken, nl. daar waar de verdediging van Leys wordt opgenomen. Uiteindelijk doe ik nu juist hetzelfde. Wel stel ik mij vragen waar de CVP van Baasrode schrijft: «Als CVP-bestuur en als mandatarissen ondervinden we hieromtrent zeer duidelijk de afkeuring van de kiezer op ons beleid. We kunnen onder geen enkele voorwaarde hierin dubbelzinnigheid dulden en zullen dan ook genoodzaakt zijn, bij eventuele interpellatie omtrent deze zaak, over te gaan tot het meedelen van juiste en duidelijke informatie». Ik ben inderdaad benieuwd of de CVP van Baasrode deze juiste en duidelijke informatie zal verstrekken aan de raad, nu deze interpellatie er inderdaad is. Bovendien vraag ik me af of een partij-afdeling zich te bemoeien heeft met het personeelsbeleid van de stad». De Volaerdebeek Bij het reinigen van de Volaerdebeek beweerde de dijkgraaf dat hij recht heeft op een strook land van 5 meter. Dit betekende dat al de aanpalende eigenaars 1 of 2 meter van hun tuin zouden moeten laten gebruiken, wat meteen de afbraak zou inhouden van beplantin gen, betonnen palen, afsluitingen, hondenhokken, enz. Sommigen zijn ook tot de afbraak overgegaan. Maar bij nader toezien heeft de dijkgraaf slechts recht op 3 meter. Op maandag 13 augustus "heeft Ferdy Willems, die over deze kwestie interpelleerde, de reinigingswerken gevolgd. Hij zegt dat het optreden van de dijkgraaf gepaard ging met enig machtsvertoon. Hij sprong over de omheining van de mensen hun tuin, met een afstand van 5 meter vanaf de beek en zei: voila, tot hier zult ge alles moeten afbreken, madammeke. Bovendien heeft de dijkgraaf ook de grootst mogelijke kraan ingezet. Dat verklaarde een personeelslid aan de omwonenden aldus Ferdy Willems die een en ander duidelijk wenste te stellen en vroeg of aan dit optreden en vooral de wijze waarop dit gebeurt, geen eind kan worden gemaakt. Schepen Dierick reageerde hierop en zei onder meer dat de dijkgraaf als taak heeft de polder geregeld te voorzien van materialen, gereedschappen en benodigdheden voor dagelijks gebruik, die politionele bevoegdheid heeft en kan optreden in plaats van het bestuur. De wet van 28 december 1967 over de onbevaarbare waterlopen zegt dat «geen vergoeding is verschuldigd aan de aangelanden, aan de gebruikers en aan de eigenaars van kunstwerken uit hoofde van de plaatsing op hun gronden of eigendommen binnen een strook van vijf meter vanaf de oever, van de produkten die voortkomen van de ruimingswerken. Wel zijn de aangelanden en de gebruikers verplicht doorgang te verlenen aan de leden van het bestuur en aan het personeel van de polder, evenals aan de aangewezen rijksambtenaren en de personen belast met de uitvoering van de door de polder bevolen werken. Zij moeten op hun gronden de uit de waterlopen en uit de droogleggings- en bevloeiingswerken opgehaalde stoffen en de voor de uitvoering der werken nodige materialen laten plaatsen. Maar er is ook een artikel van het provinciaal reglement op dc onbevaarbare waterlopen dat zegt dat het gemeentebestuur machtiging kan verlenen voor werken zoals beplanting, bouwwerk of herstelling binnen de afstand van drie meter. Schepen Dierick komt tot het besluit dat de afstand van de beplantingen, gebouwen en dergelijke dient te worden genomen op minimum 5 meter van de uiterste boord van de waterloop, zoals trouwens ook vermeld staat in de brief die het polderbestuur heeft verstuurd aan de aangelanden. Immers het manueel reinigen van dergelijke waterlopen is niet meer van deze tijd aldus de schepen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 11