smoele Hoe troebel is het water in het Lebbeekse sportkompleks Bierdorp Wieze weer bijna uitgefeest DE STAUSSESTRAUT Een avondje uit in Wieze 12 - 12.10.1984 - De Voorpost Heb je eenmaal om tot een oplossing te komen. Dat onderzoek, aldus het SP-raadslid, moet gebaseerd zijn op inzage van alle admini stratieve stukken, een onder houd met het personeel en een enquête onder de gebruikers van het sportkompleks. Derge lijk onderzoek heeft de Raad van Bestuur niet verricht. Die raad heeft ten andere geen bevoegdheid over bepaalde punten. Enkel het schepenkol lege en deels ook de gemeente raad is daartoe gemachtigd. Clement Vlassenroot herin nerde er verder aan, dat op zijn interpellatie dd. 22 maan van dit jaar geen reaktie kwam van de schepen van sport. Slechts nadat hij een tweede maal - op 24 mei jl. - de vraag stelde, viel de beslissing een onderzoek te verrichten langs de Raad van Bestuur om. Der gelijke beslissing, aldus Vlas senroot, noem ik dan ook een louter politieke beslissing. Trouwens, mochten we niet zeker geweest zijn van onze zaak, zouden we zeker niet zo hardnekkig aangedrongen hebben ze te laten behandelen in een kommissie. De start van het onderzoek situeert zich einde juni, begin juli, midden de vakantieperio de, zodat vele leden afwezig waren. Het onderzoek zelf steunt enkel op «uitleg van de schepen» en op enkele admini stratieve stukken. Waarom mocht ikzelf niet aan het woord komen? Dat de admini stratie volledig in orde was op het ogenblik van het onder zoek - drie maanden later - lijkt me nogal evident. Geen verslag van de verga dering. ging het SP-raadslid, op zijn elan verder, ook niet het voorgelezen verslag, is in het bezit van de leden van de Raad van Bestuur. We zijn nu september, drie maanden la ter. Het voorgelezen verslag werd trouwens in zijn totaliteit niet goedgekeurd door de Raad van Bestuur. Wel stuks gewijs. Verder vroeg Clement Vlas senroot zich af hoe het moge lijk is dat.het Scheikundig Cen trum Lokeren en het Rijkslabo En dan is het zover. Lieve meiden scharrelen in de grote rekken de mooiste bierpottén bij elkaar om die met een smalende gli'mlach ook door te spelen naar de man achter Tappen tijdens de Oktoberfeesten betekent dat de kraan de tapkast. Samenwerking moet er immers zijn. bestendig loopt. Je mag er evenwel de glimlach niet bij verliezen. Na het drinken komt het spoelen van de potten. Mannen werk zo te zien, althans als je elf potten tegelijk wil proper maken. Het avondje zit erop. Met gerust gemoed trek je huis waarts. Maar net voor je buitengaat word je onderworpen aan een kontrole. De jacht op de bierpotten is immers groot. Getuige daarvan de goed gevulde mand (v) Groot - Lebbeke SK Lebbeke slaagde er vorige week zondag inop nieuw met de overwinning aan te knopen, 't Was lang geleden dat ze aan het Konkelgoed nog het zege- gebaar mochten maken. Zij die dachten dat ex-eer- steprovincialer Lebbeke als een pletwals doorheen de tweede provinciale reeks zou stoten, zullen ondertussen hun mening al wel gewijzigd hebben. Net als in vele andere clubs wordt bij -den SK- ook met een boetesysteem gewerkt. Sinds enige tijd werd daar trouwens op dat vlak een inovatie doorge voerd, een boete nl. op -het niet komen eten van koekenWie na de wed strijd verzuimt zijn koe- k(en) te komen deguste- ren. krijgt 50 Ir. boete aan gesmeerd. Smakelijk. Slim gezien eigenlijk. Wanneer een paar spelers over het hoofd zien de in wendige mens met koeken te komen versterken, kan de club, de volgende keer de koeken met het boete- geld aankopen. Een geslo ten ekonomie, wordt dat genoemd. Sinds enige tijd trekt een Brusselse krant in haar sportkolommen flink van leer tegen de staat waarin de Lebbeekse atle- tiekpiste verkeert. Enige tijd geleden lazen we dat op z n smalst.... de bijval van de meetings afneemt, omdat de Leb beekse piste -in tegen stelling tot vroeger- geen scherpe tijden meer laat realiseren. Van de week was het de AC Lebbeke- trainer Walter Van Rens- berghen zelf die de slechte staat van de piste aan- kloeg en het gemeentebe stuur getalm aanwreef. Of de Lebbeekse be leidsmensen meteen zul len reageren is een andere vraag. We hebben trou wens de indruk dat sommi ge politici niet meer zo happig zijn ettelijke duizen den te investeren in de sportinfrastruktuur. Dat het nieuwe toneel seizoen voor de deur staat, merk je aan tal van dingen. Je kan vandaag de dag in Lebbeke al wagens ont moeten voorzien van een publiciteitsstrook die Boefje- aanprijst en ook de traditionele affiches zijn her en der verschenen. We verschillen onge twijfeld met sommigen van smaak, maar de affiche van Boefje- toneelstuk opgezet door toneelkring "Wij»- lijkt nergens op. Onduidelijk, in het geheel niet aantrekkelijk, voorzien van de namen van de sponsorende firma's, schiet ze totaal aan haar doel voorbij. Dat beseffen de Wij-mensen trouwens Lebbeke. Aan de toegang tot halle A te Wieze word je ais bezoeker gekonfronteerd met deze beide heren. Hun pes en uniform dag Remi staat ze biezonder goed (v) ook, want nu reeds kondi gen zij aan in de toekomst een groter bedrag voor de promotie van hun produk- ties te zullen uittrekken. Toneelkring -Vrede- van zijn kant is met de affiche van -Baby Hamil ton-, naar het zeggen van één van de Vredespelers, de retro-toer opgegaan. En hoewel de affiche bij een eerste, vluchtige aanblik in het geheel niet onaardig lijkt, kom je bij nader toe zicht tot de vaststelling dat- de afgebeelde baby - Waarom doet dat joch me aan Rosemary's Ba by- denken, «Baby Hamil tonis toch geen thriller? - op bepaalde plaatsen van zijn bodieke 'ruim' bedeeld werd. We zijn er vast van overtuigd dat bepaalde macho's bij het zien van deze baby, met hun staart tussen hun benen af druipen. Ruim voorzien is ook één der (karikaturale) figu ren. afgebeeld op de affi che van de Ommekaar- produktie Robert en Ber- trand-. De man in kwestie -is het Robert? Of Ber- trand? - werd door de ont werper immers van een reukorgaan voorzien om een tapir jaloers van te maken. Hoewel we eerlijk moeten bekennen -Hoor ik daar geen stemmen op gaan die ons van partijdig heid beschuldigen?- dat de affiche klasse uitstraalt. Ze trekt de aandacht, is duidelijk, vermeldt wat er moet vermeld worden en illustreert o.i. duidelijk de Ommekaarvisie, die er van uitgaat dat het opzetten van een toneelproduktie zich niet uitsluitend be perkt tot wat zich op de bühne afspeelt. Smoelentrekker De kermismolens van Wieze zullen dit weekend hun laatste rondjes draaien. Bij nader overzicht van twee weken Oktoberfeesten stellen we vast dal het er weer reuze aan toe ging. Spijts de ekonomische krisis, die overal om zich heen grijpt, hebben de bierfeesten zich nog met stijl kunnen handhaven. Al een sukses op zichzelf. De zaterdagen waren weer echte pieken met een massa Engelsen, die het niet al te bont maakten. Ook op de vrijdagen was er een talrijke opkomst en alleen op de regennatte zondagen was er niet de bijval van de vorige jaren. Het hele optimistische gebeuren kreeg weer-zijn klassiek verloop met de drukke vóór-openingsavond van vrijdag, een daverende ontvangst van de Münchener delegatie op het gemeentehuis te Lebbeke, de feeststoeten, waarbij de Sici- liaanse volksdansgroep -Y Giurgintani- de show stal, de met stemmige Duitse muziek opgeluisterde zondaghoog missen, de sfeer in de hallen met de konferenciers eh de gast kapellen, het gewoel op het attractieplein, de winkelge neugten in halle C, zoals steeds gratis toegankelijk. Daartussen enkele uitschietersde Wiezekaasreceptie, de N.S.B. vlaggenoptocht, de talrijke opkomst van de mensen .van de derde leeftijd, de geslaagde veeprijskamp, de avonden met de Dolly Dols, vader Abraham, Radio Maeva. Toekomstm uziek Voor vrijdagavond 12 oktober noteren we hel optreden van Willy Sommers en zijn orkest in de disco-tent op het kermisplein (aan de Kapittelstraat). Om 20 u. koncerteert de Koninklijke Fanfare St. Cecilia uit Erpe-Mere in Halle C en om 21 u. verzorgt de Koninklijke Muziekmaatschappij Poldergalmuit Brugge daar een optreden. Op zondag 14 oktober om 10.30 u. wordt de eucharistievie ring in de St. Salvatorkerk opgeluisterd door de Biickebur- ger J&ger. Om 12 u. gaat dan de laatste feeststoet uit met verzekerde deelname van de harmonie Apollouit Geer- truidenherg (NL), de St. Ceciliafanfare uit Nokere, het Freies Musik korps uit Ahlen (D), les Majorettes de Chauny (F), de Société de Musiquc «Echo- uit Haillicourt (F), de Batterie Jeanne D'Arcuit Roncq (F), de reuzen- gilde uit de St. Gillisse Boonwijk en de Showdrumband Werkersvreugduit Zelzate. In halle C waar men steeds terecht kan voor een vlug etentje-uil-de-vuist of een frisse drink, staan twee optredens op het programma: om 15 u. de boerekapel «De Stofhap- persuit Eindhoven (NL), een belevenis op zichzelf, en om 16 u. de exotische volksdansgroep Fleurs des liesuit Guadeloupe. Een der meest aangrijpende happenings uit het W.O.F.- geheuren is zeker de sluitingsceremonie en de apoteose die zondag van 22.30 u. af plaats vindt in de oktoberhalle A, als de spots zich voor de laatste keer in het schemerdonker op het reuzefresko richten, wijl de drie Duitse gastkapellen samen de «Ode an die Freude» spelen. Telkens een krans van wijdingsmomenten, die men life moet meemaken... (J.V.L.) DE RIDDER VERSUS VLASSENROOT Gemeenteraadszittingen kennen soms een eigenaardig verloop. Zo ontspon zich tijdens de jongste Lebbeekse raadszitting reeds een diskussie alvorens de eigenlijke dagorde van de zitting aangepakt was. Aanleiding daartoe was het verslag van een onderzoek, uitgevoerd door de Raad van Bestuur van de Gemeentelij ke Sportraad omtrent het beheer van het Lietbekiaanse sportkompleks. Sportschepen Germain De Ridder hield eraan de tekst van dit verslag, dat al by al enkel als «kennisgeving» aan de raadsleden bedoeld was, integraal voor te lezen. Van de kant van de VU-oppositie kwam hiertegen wei reaktie, maar SP-raadsiid Cienient Vlassen- root, die enkele maanden geleden via een interpellatie de sportkomplekskat de bel omgebonden had, verklaarde «een en al oor te zjjn». Raad van Bestuur: Alles o.k.! Uit het verslag van de Raad van Bestuur, die vier vergade ringen besteedde aan het on derzoek, vergaderingen waar op geen personeelsleden toe gelaten werden (soms werd de beheerder wel verzocht aan vullende informatie te ver strekken), blijkt duidelijk, en wij citeren het besluit, dat op uitzondering van enkele op merkingen werd vastgesteld dat de werking en de organisa tie, alsmede het onderhoud van de akkomodaties goed be vonden werden. De vergade ring was van oordeel dat inter- pellant (Vlassenroot) groten deels slecht of verkeerdelijk werd voorgelicht en benadruk te dat het verslag in alle objek- tiviteit opgesteld en goedge keurd werd door de aanwezige leden. Dat houdt o.a. in dat van dubbele verhuring geen sprake kan zijn, behalve wanneer be sturen van bepaalde sportvere nigingen. onderling een mon deling akkoord afsloten, zon der zelf hun spelers of leden en het kassapersoneel hiervan in te lichten. Kontrole op de ver huring moet gebeuren door de beheerder en de toezichter. Wat de sluiting van het zwembad betreft werd vastges teld dat het zwembad in de loop van de maanden januari en februari van dit jaar. drie dagen, gedurende een paar uur dan nog, gesloten was. En dit noodgedwongen wegens ge brek aan redders ingevolge ziekte of wettelijke afwezig heid. De redster die op 1 fe bruari van dit jaar alleen de dienst verzekerde, heeft dit ge daan aangezien er geen tweede redder ter beschikking was. Ten einde het bad niet te moe ten sluiten, werd daartoe be slist door de gemeentesekreta- ris. Het is inderdaad waar, ver meldt het verslag, dat een red der met ziekteverlof bereid ge vonden werd de dienst waar te nemen. De vergadering keurt dergelijke werkwijze af en vindt het verantwoord het zwembad te sluiten bij gebrek aan reddingspersoneel Betreffende het administra tief werk, werd vastgesteld dat de staat van bezetting, de beta lingswijze en de ontvangsten van januari en februari 1984 werden gekontroleerd en dat onvolledige betalingen enkel berusten op beweringen. Uit het verslag blijkt verder dat qua onderhoud het zwem bad regelmatig gestofzuigd wordt, de badruimte ontsmet wordt en om de drie vier weken het Scheikundig Cen trum Lokeren zwembadwater en badruimte kontroleren. De ze kontrole gebeurt op wille keurige tijdstippen, zonder voorafgaandelijke melding. De vergadering merkt ook op dat chloor bij het water wordt gevoegd om de helderheid te verzekeren en niet om het stof te weren. En dat de vloer re gelmatig ontsmet wordt. Wat betreft het betreden van de atletiekpiste met studs, stipt het verslag aan, werd met voetbalklub Rapide destijds een overeenkomst gesloten, die stipuleert dat het voetbal- terrein binnen de piste slechts mag gebruikt worden bij het niet bespeelbaar zijn van het andere terrein en dat daarbij bepaalde regels in acht moeten genomen worden. De taken van het personeel meldt het verslag, zijn duide lijk omschreven behalve dan die van de bediende. Haar taak omvat uiteraard alle bu reauwerk en soms vervangt zij ook het kassapexsoticel. Gek het financiële aspekt werd on der de loupe genomen. Vast gesteld werd o.a. dat alle ach terstallen vereffend zijn. Uit het zicht van de akkomo daties van het sportkompleks blijkt dat zowel de tennister- reinen, het tennischalet, ande re buitenterreinen en toe gangswegen, de beplanting en de grasperken, het voetbalter rein en -chalet, de inkomhal, het lokaal van de toezichter, het economaat, het zwembad, de kleedkamers, het lokaal EHBO, de toiletten en de doorloopdouche goed onder houden werden. Wat de piste betreft werd vastgesteld dat de herstellingen daaraan uitge voerd door eigen gemeen- tepersoneel, niet vakkundig verricht werden en zouden moeten gebeuren door een ge specialiseerde firma. Gekonstateerd werd even eens dat het personeelsregister dagelijks wordt getekend, bij aankomst en vertrek en een uurrooster aanwezig was be treffende alle personeelsleden voor de maanden junin en juli. Bij nazicht bleek dat het toe stel voor eventueel brandalarm buiten werking was. De batter ij was leeg, maar nieuwe bat terijen waren besteld. Clement Vlassenroot: Een neutrale kommissie moet de toestand onder zoeken In een eerste reaktie op dit verslag, herinnerde Clement Vlassenroot eraan dat hij en kele maanden geleden, tijdens zijn interpellatie de oprichting van een kommissie gevraagd had met als taak een grondige studie van de moeilijkheden in het sportkompleks te maken. En voorstellen te formuleren Gent, wat betreft het wateron- derzoek, tot andere bevindin gen komen. En waarom het water drie maanden vroeger dan gewoonlijk afgelaten werd. Hij beklemtoonde bo vendien dat het zwembad niet uitsluitend gesloten wordt we gens de afwezigheid van red ders, maar ook regelmatig en kele uren dichtgaat, wegens het teveel aan chloor in en de troebelheid van het water. En dat uit rekeningen en kasstuk ken blijkt dat er een sterke achteruitgang is waar te nemen in de bezetting van het zwem bad. Op jaarbasis kan dit jaar een miniontvangst van 750.000 tot 1 miljoen frank geraamd worden. Wat het al dan niet tijdig betalen betreft, citeert Vlas senroot een beslissing van het college d.d. 19 september 1983, die bepaalt dat de vere nigingen bij voorbaat moeten betalen. Wat z.i. toch wat te. maken had met laattijdige be talingen. In de'loop van janua ri werden trouwens nog achter stallige betalingen gekonsta teerd. Na de interpellatie wer den die achterstallen wél veref fend. Dit alles bewijst, besloot Vlassenroot zijn reaktie, dat een neutrale kommissie meer dan nodig was en is en hekelde hij de pogingen van de sportschepen zijn bronnen te achterhalen. Pierre Van ACHIEL VERMEIREN VERTELT Vanin 55 tot in 82 bennek mennen boteram gaun verdienen nau Brissel. Mennen boteram van eigen me wa meziek! As ge't uitréékert emmek mennen zilvere sjubeléé gedaun. In 't begin was da ne gewoeine stoeëmtrein. Da was 'n tijd da as't neig vroos en trein waa vertrekken, dat 't masjien vantijd vervrozen stond. En as 't 'n trein nie was, lein was 't de sjoffaasj. En kaad op 'n trein, 'k moen 't aa nie zeggen, hé! De roeten newest aa: Vervriezen! 'k Èm gewééten da zwanzers vierke maukten op 'n trein megazetten, véé eelen zoeë gezèèd te verwèrremen. En da't zoeë nijg doempten, da ze de voinsters moesten aflauten. Ge kent peizzen, hé. In deinen tijd wauren d'er oeik «mazouttekes», da was in 'n dag. Dauragter est verbeterd en zen der diezeis gekommen en op 't leste tein n'ellektriek. Al da d'op en af ree, Tcloeg altijd van deinen trein. Mau asse'n op zen ier was en de sjoffaasj masjeerde, gink da toch zelle. Weillen emmen veel gekoit, allei mieër gezieëverd as gekoit en veel plezier g'ad. Wa da'k dau tof aun vont, was 's meirens non trein gaun. In de zomer van eigen. In de winter as 't kaad was en geletteg, en donker, tein was 't me alles, zelle. Mau in de zomer as 't klèèr was, kost ek op mij gemaksken déé de Staussestraut loeipen, nau d'uiëzen zien, azoeë en beneken loeëpen droeëmen. Oe da't was as ek klein was, want ik ben in de Staussestraut geboren en k'm dau gewoeind tot m'n tien jaur Ik kost tein zoeë loeipen peizen: Hè. Ie èèt de Jossen gewoeind en Lowieskes Pieë en Penewieës en ie was 't 't of van Jannekesissens en dau va Witte Moenzens en da van Zjaakes en debeek en den beekkant met 'n dikken boeim. Den beekkant wau dammen atteid ginken spelen en Koitser Dammen, die dau zjust neffest woeinden. Da men tein ginken treilen en Dammen da probeerden achter ons te zitten. As ge dau na op peist, tein schidde ne kieë me aa kop en tein peisde: in deinen tijd emmen weilen toch oeik wa'd uitgestoken. En met nanderen zegde in aa eigen, ie éét Noeikes gewoeind en Piasken en Zjef Ambroos en Pasters Fons me Lie en Kletter en Klemang van Mingers en Paupes en Kamilleke van de Feinens en Natte uit de Beek en de Kraizen en Lowie den Bels en Manskèèzens en de Madeion en Dozzekes en Poetekes en Mie Zaair en Dikke Mèèt en den Blais en Pit van Kilos en de Manne en... en... Allei, 'k schieë uit, want ik ken tog gieël Lebbeek nie opnoemen. Mau véé ieënege jauren emme kik toch èttelijk moete lachen. De beek was nog nie toe en dau stond ten en ij zere léénink aun, véé in 't wauter nie te vallen van eigen. En op ne meirrend onk dau eschoeën aaien planksken aun, wau da d'ieënen opgeschilderd auë: «Wa riek ke kik ie?». Da stond dau zoeë op. En auë gelijk! Da rook dau vrieëd, allei da stonk dau. Van eigen de mieëste mensen auën een wééséé me en sjas en asse nau 't wééséé ginken trokken ze de sjas en alles spoeilde weg nau de beek. Ik em nog geweten da de beek nie stonk. Mau da's lank geleeën, zelle. Tein auën de mensen nog gieën wééséé en tein ginken ze oeëk nie nau de wééséé. Ze auën en ui'isken en ze ginken oeëk nau t'uiïsken. En as ze tein eelen, allei eelen dingen - ge verstoit me tog hé - afkuïsten tein deen ze da - ik oeik - me gazettepapier! Zoei e plaksken da ding dau, jong. Da d'èèt dau nen dag of twieë g'angen en op ne meirrend ink er een ander planksken newest, zelf me plastiek over véé de reiger, wau da d'op geschilderd was: «E kakkek-ik ie!». Menne kop af as 't nie wau es. Dau z'en der nog da dt gelezen vreemdsoortige stempel op de hand geduwd. Die moet je aan de zaalwachters laten zien, telkens wanneer je effe buiten of weer binnen moet. Kontrole moet er immers zijn. Let even op het indrukwekkend kostuum van de kontrole- diensten. Het eerste wat je moet doen is aan de kassa bij deze vriendelijke mijnheer een toegangskaartje kopen. Voor 150 frank geraak je dan binnen voor een avond onvergete lijk plezier.

De Voorpost | 1984 | | pagina 12