De grote en de kleine k Diaprorama bij Object in De Klinge Aalsterse Belfortzaal Provincie huldigt Walther Van Riet Kunstschilder Arthur Meersman overleden in Temse Luc D'Hanis te gast bij Kultureel Komitee Hamme Dia-wedstrijd «Het Water» te Affligem Tentoonstelling van kunstschilder Albert Van Hecke in Hamme Edgar Heirman: Lokeren en Waasmunster Fons Van Meirvenne in 't Poortje-Haasdonk Kunstschilder Georges Teugels in N 18 - 12.10.1984 - De Voorpost Nog tot en met 15 oktober, elke dag van 10 tot 13 uur en van 15 tot 19 uur, kan het kunstminnend Aalst in de stijlvolle belfortzaal van Aalst terecht voor een recht streekse konfrontatie met kunstschilder Georges Teugels en zijn reoent werk. Deze Lebbeekse kunstenaar die zowel in Aalst, Hof stade, op de jaarlijkse Faluintjesfeesten en in heel Vlaanderen, ook reeds in Italië, Nederland, Frankrijk, Denemarken, Zweden en Ierland exposeerde, gaat in Aalst ongetwijfeld opnieuw een suksesrijke tentoonstelling tegemoet. Georges Teugels werd ge boren te Dendermonde op 4 januan 1937. Hij studeerde an de A kademie voor Schone Kunsten te Brussel en te Parijs. Voor zijn knap ontwikkelde persoonlijke tekentechniek en een meesterlijke beheersing van de clair-obscuretech- niek, werden hem reeds meerdere onderschei dingen bronzen, zilveren en gouden medailles in binnen- en buitenland toe gekend. Ook vrijdagavond, op de vooropening en receptie van de tentoonstelling te Aalst weerspiegelde het groot aantal aanwezigen, waaronder ere-genodigde burgemeester R. Uytter- 8prot, een ruime bewonde- Zoals al gemeld in De Voorpost werd aan Walther Van Riet uit M eerdonk de Oostvlaamse prijs voor volkskunde voor het jaar '84 toegekend voor z'n bundel «Zo de ouden zongen. Het levende erfgoed van de Vlaamse volkszanger in het Waasland». Begin december vorig jaar was ik in De Voorpost niet kwistig met lof voor deze bundeling van heel authentieke volkse liederen van rond de eeuwwisse ling, geplukt in vooral het Antwerpse en het Land van Waas: in t sotte, in 't vroede, in t amoureuze eigenlijk, al werden ook o.m. moordliederen voorge legd Aan het gehalte van «Zo de ouden zongen» is het voor een groot stuk te danken dat volkskunst groep Drie8ke Nijpers uit Sint-Gillis begin dit jaar werd uitgeroepen tot «Figuur van het jaar» van de vereniging die in het Waasland een aantal beroeps- journalisten en persmedewerkers groepeert. Dries- ke Nijpers brengt herhaaldelijk een aantal vrouwen (van alle leeftijden) samen voor een zangstonde: de café-chantantdames zingen hartstochtelijk de niet zelden 'pikante' liedekijns, en Walther Van Riet dirigeert ze, montert ze op. Van Riet, weldra 41 jaar, is Sint-Niklazenaar van afkomst. Hij werkt als lesgever aan de Rudolf Steinerschool in Antwerpen en verwierf ook enige vermaardheid als schilder, met een voorliefde voor het dierenschilderen. Dinsdag 23 oktober om 20 u. wordt de laureaat van de provinciale prijs van Oost-Vlaanderen voor volks kunde (1984) gehuldigd in de gemeenteraadszaal (oud vredegerecht) aan de Kerkstraat 63 in Sint- Gillis-Waas. (wv) In Temse is op 4 oktober overleden kunstschilder Arthur Meersman. Deze op 21 augustus 1908 in Steendorp geboren Scheldezoon was ongetwijfeld één van de belangrijkste Wase kunstenaars. Toen hij (pas) elf jaar was ging hij de avondkursus volgen aan de akademie in Rupelmonde. Vanaf z'n twaalfde liep hij school aan de akademie in Temse, waar Albert De Roover direkteur was. In Antwerpen aan de kunstakademie doorliep hij de zeven klassen in drie jaar tijd, en dat leverde hem drie eerste prijzen op. Aan de Gentse Sint-Lukasschool zou hij een eerste prijs in de hoogste klas behalen. Daar vertoefde hij bij wijze van intermezzo, want Meers man was nog te jong om aan het hoger instituut van de Antwerpse akademie toegelaten te worden. In 1930 kon dat wel. Meersman zou dan in Antwerpen les krijgen van Gustaaf Van de Woestijne In 1931 zou Arthur Meersman meedingen naar de Prijs van Rome; hij eindigde vierde. In datzelfde jaar trouwde hij met Jozefa Sluydts uit Lier. In 1938 zou Meersman zich voorgoed in Temse vestigen, in het landhuis De Walk op de Potaardewijk. Van zijn vijf kinderen volgden er twee het artistieke voetspoor van vader: Hugo werd reklame-ontwerper en Luo zou enige faam verwerven als kunstschilder van o.m. religieuze werken. Om in z'n levensonderhoud te voorzien werd Arthur Meersman binnenhuisdekorateur. Hij had minder tijd voor louter kreatief werk. Z'n artistieke inspira tie zou hij vinden in de natuur, in het Wase Schelde- landschap vooral. Gaandeweg speurde hij naar het innerlijke van de dingen en keerde hij terug naar de grote expressiviteit van de zuivere lijn. Een en ander resulteerde in een harmonieus en poëtisch samen spel van lijn en kleur, en de tinten kregen een symbolische waarde. In z'n later werk werden de gebruiksvoorwerpen van alledag zo akkuraat mogelijk, zonder enige romantische sentimentaliteit, afgebeeld. Ze kregen stuk voor stuk een bijzonder poëtische geladenheid. Meersman zou in de zeventiger jaren opnieuw gaan expozeren, weer volop in de regionale en ook lande lijke belangstelling komen. WV Kunst voor Iedereen te Aalst Onder de noemer «Kunst voor iedereen» streeft de «Gids voor Uithuizigen» enerzijds naar het bekend maken van jonge kunstenaars naar een brecer publiek toe en anderzijds wil het dat publiek in de mogelijkheid stellen aan demokratische prijs een valabel kunstwerk te verwerven. Onder toezicht van Roland Dua heeft op zaterdag 20 dezer te 19 u. H. Hartlaan 28, de trekking plaats voor toekenning van het kunstwerk. Het betreft een monoprint 'klein fossiel) 37 bij 52 cm, fraai ingelijst, van k ikenaar Leon Boel. Alle belangstellenden zijn welkom. Belangstellenden kunnen nog steeds via storting van 100 fr op rekening nr. 001-1153737-25 van Aalsterse Federatie voor Socio-kultureel Werk deel namen aan deze verloting. Ook kan u betalen in de biblioteek, Kattestraat 17 en in «De Nieuwe Made- .ont, Grote Markt waar het kunstwerk ten andare /ordt ten' ^steld. LH Aalst. Eregenodigde burgemeester Uyttersprot, kunstschilder Georges Teugels en Louis Van der Hulst op de vooropening van de tentoonstelling in het Belfort (a) ring voor de knappe kunst- anekdotische karakterstu- uiting van Georges Teu- die vastlegt op het doek. Hierbij wordt de grootheid derwerp van rijn doeken De kunstenaar werd er pas- van zijn kunst bereikt door- neemt, beleven we nergens send ingeleid door dhr. dat hij op een uiterst sublie- Louis Van der Hulst, me manier zijn menselijke kunstrecensent Willy Otte, fijngevoeligheid weet te als inleider voorzien, was koppelen aan een geperfek- weerhouden wegens riekte, tioneerd vakmanschap. ■De kunst van Georges Met zijn enorm tekentalent. Teugels is en blijft een zijn meesterlijke beheer- w kunst die men met het hart sing van het kleurenpalet Patrick die naast zijn oplei- moet benaderen en dan de clair-obecure-techniek ding als tekenaar en kunst- liefst met hetzelfde warme en het glacis, twee elemen- schilder ook nog restaura- en gevoelige hart waarmee ten die aan Oude Meesters tietechnieken ging stude- de kunstenaar zelf de mens, doen denken schildert ren. Op de tentoonstelling het dier of de natuur bena- Teugels met evenveel suk- zijn trouwens werken te dert... Teugels is een ge- ses portretten, paardekop- zien die door zijn zoon zeer voelskunstenaar te noe- pen, veldboeketten en stilla- geslaagd werden gerestau- men, iemand die met zijn vens die uitmunten door reerd. eigen persoonlijkheid de hun symfonische harmonie Het loont beslist de moeite diepere zielsroerselen van zowel wat kompositie, als Teugels en zijn oeuvre van zijn boerentypes weet te koloriet betreft. vatten en die hij als een Rn alhoewel de kunstenaar vaak dezelfde tema's, zelfde personnages tot on een «déjè vu» effekt. Zijn indrukwekkend vak manschap en zijn beroeps liefde werd in de familie Teugels ook reeds doorge geven. Dat blijkt voldoende uit het werk van rijn zoon Al jaren streeft foto- en diaklub Object uit De Klinge ernaar, de fervente fotoliefhebbers, ter gele genheid van hun jaarlijks diaporama, een pro gramma aan te bieden waarin kwaliteit als hoofd vereiste gesteld wordt. Dit jaar werd deze traditie in ere gehouden, want niemand minder dan Richard Pr aast en Jan Rooft- hooft hebben toegezegd dit diaporama te ver zorgen. De laatste jaren is het ma ken van klankdiareekaen de vorm van vrijetijdsbeste ding bij uitstek geworden voor de amataurfotografen. Vooral omdat in de ver schillende fotoklubs in Vlaanderen een gedegen kennis onder elkaar wordt uitgewisseld en eveneens binnen de klubs het noodza kelijke materiaal wordt ter beschikking gesteld. Deze evolutie kan men al leen maar toejuichen, om dat op die basis er veel meer mensen in kontakt komen met het scheppingswerk van eigen bodem. Het verzorgen van goede begeleidende teksten, het kiezen van de gepaste muzi kale ondersteuning zijn ele menten waardoor de kij kers en, in da eerste plaats, de makers de kans hebben zich specifiek in te leven in een meerkennis over poëzie en muziek. ;Sïi. maals bekroond wedstrijden door het BFFK, hebben toch niet die bizarre >df strijdmentaliteit, die sa Iet zo maniakaal overkomt waar veel te veel veria gaat aan modejurering. Zo ook verging het de sa menstellers van dit Diapo rama: «Dia's onthouden wat mensen vergeten». Begonnen als gewone ama teurfotografen, wisten zij algauw een hoog peil te be reiken met him fotografie, vooral ook door het aktieve werk binnen hun fotoklub Agfa-Gevaert. Geboeid door het samenspel van klank en beeld in de, in overvloeiprojaktie, ge brachte diareeksen, begon nen zij ook schuchter aan deze vorm van fotografi sche uitbeelding. Waar an deren misschien ontgoo cheld de moed zouden opge ven na een eerste poging, deden zij naarstig verder en de resultaten bleven niet uit. De kwaliteit van hun diareeksen verbeterde zien derogen. Hoewel beiden reeds meer- Richard Praast an jioog^ Roofthooft stellen het i ders: «De mooiste prijs erki iemand kan krijgen is euz< waardering van het j addt bliek. Dat geeft inhoud a#>k d de inspanning die je leu knr om iets moois op het doek e toveren».4 Foto- en Diaklub Object h uj zich gelukkig achten bei Bn I vrienden te hebben uitgeu sn digd voor het jaarlijks D^rm; porama, dat plaatst vindt i^mp zaal Parochiehuis, Sint-Gi ïiste lisstraat 12 A, te De Klin^pe op zaterdag 20 oktober ofer, 20 uur. Foto- en Diakl^elfd! Object houdt er ook aan, jjanss I inkom vrij aan te bieden. 2 trusi gaan van het standpunt c ieuv dat een kulturele manife &ng< tatie als aanmoedigiij an gratis moet kunnen g e bracht worden^^^^^f J rgel naderbij te leren kennen! D.B Ret Kultureel Komitee Hamme heeft de Hamse kunstschilder en grafikus Luc D'Hanis uitgenodigd om zijn werken tentoon te stellen in de feestzaal van het gemeentehuis van Hamme vanaf 19 tot en met 28 oktober 1984. Luc D'Ha nis is leraar aan de gemeen telijke akademie voor Beel dende Kunsten te Hamme en werd vorig jaar be kroond uit 69 kandidaten met de Provinciale prijs voor Schilderkunst. Hij kreeg zijn opleiding te Ant werpen aan de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten en aan het Natio naal Hoger Instituut. Hij volgde tevens de avondleer gangen, vrije grafiek en schilderen aan de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten te Sint-Niklaas. Hij behaalde de regerings medaille voor grafiek, de prijs Piet Engelen, de prijs Oppenheimer en de prijs Fr. De Greef. Luc D'Hanis stelde zijn werken reeds tentoon te Hingene, Meche- len, Antwerpen, Doornik, Gent, Sint-Niklaas, Brus sel, Turnhout, Tourcoing en Beveren. Hij nam van december 1983 tot in janua ri 1984 deel aan de kollek- tieve tentoonstelling «Jong Talent 22» in het Provin ciaal Centrum Arenberg te Antwerpen. Werk in het be zit van de Belgische Staat. De tentoonstelling van de werken van Luc D'Hanis te Hamme wordt geopend door de heer L. Baert, Bur gemeester op vrijdag 19 ok tober te 20 uur Tijdens de vernissage, zal beroepspia nist Louis Pas het geheel muzikaal omlijsten met en kele werken van Chopin. Deze tentoonstelling, die zeker een bezoek waard is, is vrij toegankelijk voor het publiek, alle dagen van 18 tot 2f uur. Tijdens het weekend van 10 tot 12 urn en van 17 tot 20 uur. (bd) Ze/e. Het gemeentebestuur organizeerde een fotoprijskamp. Kamiel Van Driessche met de eerste prijs lopen (gb) Fototentoonstelling in Serskamp Het Davidsfonds afdeling werk Het zijn Lieve Col- toonstelling zal openen. Serskamp organizeert van ruyt, Carl De Keyzer. Wal- De tentoonstelling is 13 tot en met 16 oktober in ter De Mulder, Johan I ale- toegankelijk zaterdag het oud-gemeentehuis van man, Jacques Sonck en oktober van 18.30 uur Serskamp een dubbelten- Chris Walraedt. De tentoon- 20.00 uur, zondag 14 oksép sp toonstelling rond fotogra- stelling zal op vrijdag 12 ber van 10. OO uur fie. Onder het te ma «Foto: oktober om 20 uur worden 13.00 uur en van 16.00 uiweli techniek en kreatie» wor- ingeleid door Mark Van Gy- tot 20.00 uur, maandag den er enerzijds oude foto- se gem, docent geschiedenis oktober van 16.00 uur I toestellen uit de kollektie fotografie aan het KASK 20.00 uur en dinsdag :teble van Jo Van Nuffel en Paul Gent en direkteur van de oktober van 10.00 uur t^Brdii Verbaekal getoond en an- akademie te Wet teren, 13.00 uu' en van 16.00 derzijds exposeren zes waarna burgemeester John tot 20. OO uur. Vlaamse fotografen hun Taylor van Wichelen de ten- Hamme. Albert Van Hecke exposeert in het gemeentehuis zijn werken. Christina Guirlande leidde de kunstenaar in (vh) Vrijdag 5 oktober werd te 20 u. de 42e tentoonstelling van kunstschilder Albert Van Hecke geopend in de feestzaal van het gemeentehuis van Hamme. Christina Guirlande uit Grembergen leidde de kunstenaar in terwijl burge meester Baert de expositie voor geopend verklaarde. Landschapschilder jje van zjjn wer(j houdt is thuis Wanneer de herfst begint, in de feestzaal van het gemccn- wordt het kultureel leven her- tehuis. Wie zal het hem im- vat in de gemeente, aldus mers nadoen om 42 maal na Christina Guirlande. Men elkaar tentoon te stellen. Al- zoekt dan het licht in de/geest bert Van Hecke blijft in zijn en het hart. Een tentoonstel- werken zichzelf, gebonden en ling mogen inleiden van Albert trouw. Steeds keert hij weer! Van Hecke is een eer. Hij is naar zijn streeklandschappcn, een zeer goed gekend, min- het land van Schelde en Dur- zaam en bescheiden man. On- me. Hij geraakt er niet op danks zijn leeftijd van 75 jaar uitgekeken. Telkens brengt hij is hij jong gebleven met het iets anders naar voor in zijn «childercn Albert Van Hecke, werken en weet de kijker te boeien. Het Schelde- en Dur- mclandschap maakt indruk op hem. Hij is geen prentkaarten- schilder. Op deze tentoonstel ling zijn werken te bezichtigen van vroeger, maar er zijn ook enkele werken van 1984. Men stelt vast dat hij er technisch op vooruit is gegaan. Albert houdt van de rust en de stilte, daarom laat hij de mens weg in zijn werken. De mens kan al leen maar het evenwicht van de natuur verstoren. Albert Van Hecke, werd door de in- Icidstcr. een blijvende waarde genoemd, die nooit uit de tijd is. Zij beschreef de werken als poëtisch, dclikaat en zuiver. VTB-Diaklub Affligem or ganiseert een diawedstrijd over het water, een ruim, onuitputtelijk thema. Mo gelijkheid tot het schieten van heel wat fotogenieke richten als fonteinen en wa terputten, sneeuw en ijs, gletsjers en watervallen, de scheepvaart, de dijken, de havens, watersport en -re- kreatie en noem maar op. De wedstrijd huldigt twee formules: een voor afzon derlijke dia's en een voor reeksen. Aan de afzonderlijke dia's kan iedereen deelnemen met drie dia's De TMVW schenkt hierbij meerdere prijzen. De reeksen moeten 6 dia's bevatten en aan deze wed strijd zijn prijzen verbon den die meer waardevol zijn dan voor de aftonderlij ke dia's. Formaat: 24 x 36 in raam pje zonder glas en in alko- holstift op het raampje ver melden initialen van de deelnemer, kenletter van het thema en volgnummer in de reeks. U kan nog inschrijven tot 15 oktober bij Laurens van der Schueren, Kruisstraat 23 te 1790 Hekelgem-Affii- gem. Inschrijfrecht 10 fr per afzonderlijke dia en 50 fr voor een roeks te storten op nr. 438-2150911-50 van Roger Van Mol, Bosstraat 104a te 1741 Sint-Katarina- Lombeek (053-66.80.53). De jury bestaat uit Jan De Crem, Alfred Goberecht, Hedwig Lievens, Emiel Ne- fc-in ienb vens en Jozef Van den in het Kultureel (Jentruazeer Heede. Dia's niet vooraf te Affligem t.g.v. het 16e A ji E bezorgen maar te bezorgen lerheiligenfestival vijonsl op de openbare projektie op VTB-VAB. vrijdag 2 november te 19 u Klokkenbouwer-kunstschilder-publicist Edgar Heirman uit Waasmunster stelt tot 17 oktober ten toon in het kultureel centrum aan de Torenstraat 1 in Lokeren. Je kan 'naar z'n oeuvre gaan kijken op werkdagen van 15 tot 18 u.. op zaterdag van 14 tot 19 u., op zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 20 u. Dinsdag 30 oktober wordt aan de vermaarde maker I van het astronomisch uurwerk (dat zich nu in het Brugse Boudewijnpark bevindt) de onderscheiding I uitgereikt die Heirman, ondermeer n.a.v. zijn 65ste I verjaardag, vanwege de provinciale overheid toege- kend kreeg. In Waasmunster, woonplaats van de kunstenaar, wordt dan een feest gebouwd. We hou-1 den u daaromtrent op de hoogte. (wv) j Van zaterdag 13 tot en met zondag 28 oktober vindt: galerij-kunstboetiek 't Poortje aan de Zandstraat 74 Haasdonk een groepstentoonstelling plaats. Het mon; mentale werk «Noodkreet der dieren» van Alfons V« Meirvenne, een kunstenaar uit Haasdonk die als diere schilder faam verwierf, zal tijdens deze expositie te wonderen zijn. Je kan gaan kijken op weekdagen (niet op maan- woensdag) van 14 tot 19 u.. op zaterdagen van 10 tot en van 14 tot 19 u.. op zondagen van 10 tot 12 en van tot 17 u.

De Voorpost | 1984 | | pagina 18