f )rgel Lebbeekse O.L.Vrouwkerk gerestaureerd MÊm Poolse organist Karol Golebiowski besluit eerste orgelcyclus te Dendermonde endermonde herdenkt Emanuel Hiel en f eter Benoit met dubbeltentoonstelling; Veertiende orgelcyclus te Aalst De Voorpost - 12.10.1984 - 19 ispeelkoncert door Kamiel D'Hooghe Het orgel van de Lebbeekse O.L.-Vrouwkerk is, noch min noch meer, een pronkstuk. In vlak. loop van de jaren 1789-90 legde toenmalig pastoor P.F. Nijs de eerste kontakten voor Meestal werden de ouden i bouw van dit orgel en van een doksaal. windladen vervangen door rap tweehonderd jaar later heeft dit Van Peteghemorgel een kreatie van het pneumatische of elektri- iroemde Van Peteghem-orgelbouwersgeslacht een zoveelste restauratie achter de sche, werd er een nieuwe m verrijking, beklemtonen de deskundigen, waarvan de Lebbekenaars zich op vrijstaande speeltafel ge- 21 oktober a.s. zullen kunnen vergewissen. Om 15 uur wordt het orgel dan niet plaatst, en werden de leen ingewijd door Z.E.H. Deken O. Van den Bergh, maar zal de bekende orgelist hoogklinkende penetrante gmiel D'Hooghe dit gerestaureerde instrument inspelen. boventoonregisters vervan gen door nieuw romantisch iverse orgels van rondtrekkende leger- zonderlijk met aen diskant- pijpwerk. »d8 op het einde van de benden. De nabijheid van de echo-kornet op een derde Zo. aldus, Edmon Save- jde eeuw, zo lazen we in vestingstad Dendermonde manuaal. Deze instrumen- niers, verging het ook het fct orgel en hoogzaal van was daar niet vreemd aan. "ten hadden geen pedaal, Lebbeekse orgel, maar dan l O.L.-Vrouwkerk te Leb- Diverse malen waren de hooguit een aangehangen met een voordien ongeken- ■jq, eke* van de hand van Jo- kerkelijke overheden Hnn pedaal, bestaande uit zeer de grondigheid. Pijpwerk Dauwe, was in de kerk ook verplicht het kerkmeu- korte teen-toetsen. Om bij ",otv1 Qf"oor,oH' n Lebbe ke een orgel met bil air en het orgel binnen een of andere lange bastoon j oogzaal aanwezig. Tijdens het veilige Dendermonde te in een kompositie de han- i i verwoesting van het voeren. Gevolg was echter den vrij te hebben voor het _j ïkmeubilair, waarin de dat het instrument zware kontrapuntische spel. 'ia euzen in 1579 de hand beschadigingen opliep. Lebbeke was hierop een I adden, verdween wellicht Herstel was dus nodig. Wat grote uitzondering: het or- voor het aldus groter ge- a ok dit orgelwerk. o.a. gebeurde in 1699. gel kreeg een «pédale sépa- worden orgel. Zo geraakte lev( ïanneer in het begin van Enkele jaren later, in 1706, ré», een pedaalklavier het orgel stilaan m verval. 17de eeuw de kerkelijke verhuist het orgel zelfs waarvan het laagste oktaaf Men kan niet ongestraft oanciën er opnieuw enigs- naar Antwerpen, ook al om een paar zelfstandige stem- een kast, bestemd voor een jus gezond uitzien, besluit het te behoeden voor ver- men kreeg; het tweede ok- bepaalde funktie en in- jstoor De Schaepdrijver woesting. Herstellingen taaf werd aangehangen aan houd, beladen met een bijna bei sn instrument aan te ko- dringen zich opnieuw op. het laagste oktaaf van het verdubbelde inhoud. Zoiets voorzining bijgeplaatst met gea en om de diensten in het In de volgende jaren van de hoofdwerk. Een vrij eigen- maakt een instrument on- een elektrische windmachi- Di jrmaarde bedevaartsoord 18de eeuw, aldus Jozef aardige praktijk, zoals onderhoudbaar. Bovendien idti pmeuw met muziek op tb Dauwe, treft men in de trouwens ook da opstelling is de pneumatische speel- it-Gi üsteren. kerkrekeningen de namen van het hele orgel. Hoofd- en registertechniek veel in- linj mper drie jaar later ech- aan van verscheidene orgel- werk en positief vonden sa- gewikkelder, derhalve veel ,r cqbt, in 1562 dus, krijgt de- makers, die verbeteringen men met de klavituur een kwetsbaarder, akh^eifde orgelbouwer Jan aan de orgelapparatuur uit- plaats in de linkse orgel- Zo kon dat het orgel van werd afgesneden, uitge- lengd, opgeschoven, ver hoogd van opsneden. De kast werd verzaagd en de achterwand eruit gebro ken, om ruimte te scheppen ke orgels minder literatuur kan gespeeld worden, is men gelukkig door de jaren ook gaan beseffen dat oude kunst dient hersteld naar zijn oude en specifiek voor zijn doel berekende toe stand. En dat men geen antieke kast restaureert met een deur in pvö en chroomstalen poten. Om deze redenen werd het Leb beekse orgel naar zijn oor spronkelijke toestand te ruggebracht. Alles wat nog van Van Pe- teghem aanwezig was, werd zorgvuldig herstald Oorspronkelijke maten en verhoudingen werd an te rug opgezocht. Er werden nieuwe klavieren gemaakt, exact gekopieerd naar nog origineel gebleven klavie ren van Van Peteghem. Ook de oude windvoorzia- ning, met spaanbalgen, werd gerekonstrueerd. Wel werd er een moderne wind- Weert uit voerden 3 russel. de opdracht een Het Van Peteghemorgel Qt jeuw orgel te bouwen, (1791) oifi ingepast aan de omvang Over de restauratie van het pq an da kerkruimte Dit voor huidige kerkorgel, de H. g e som van 2.000 guldan Edmond Sa veniers, orgel- Sree jaar later diende het deskundige die de restaura- rgel klaar te zijn. tie van het orgel begeleidde: let instrument ondergaat «Het Lebbeekse orgel werd de volgende decennia di- in de 18de eeuw gebouwd er9e restauraties en uit- door het beroemde geslacht kast. De windvoorziening Lebbeke, na een grondig met de enkele pedaals tem- herstel na 200 jaar, op vrij men in de rechter kast. Eind 19de eeuw veranderde de muzikale smaak ingrij pend: van het klare, door zichtige, kontrasterende van de barok, naar het breedvoerige, versmeltende klankideaal in de roman tiek. Er ontstond het ro- korte tijd terug vrijwel on bespeelbaar raakte. En dan kwam het probleem: her stallen. Maar m welke zin. Terug bespeelbaar maken in de bestaande toestand, of teruggaan naar het oor spronkelijke? leidingen. In 1663 moest Van Peteghem. Daar waar mantische orgeltype met Terug naar het iet orgel, wellicht ingevol- in de buurlanden, vooral uit werken aan het hoog- dan in Nederland en Duits- aal. dermate onbruikbaar land, hoofdzakelijk grote eweest iijn, dat de kerk instrumenten werden ge in klein orgel leent bouwd, hield men het in "ijdens de tweede helft van Vlaanderen meestal bij klei- 17de eeuw kregen onze nere orgels, eenmanuahg. reken vaak het zijn vele grondstemmen, oorspronkelijke strijkers en imitatoren van Hoewel, aldus Edmond Sa- orkestinstrumenten. Zo veniers, men vlug geneigd werden in het begin van is om een oorspronkelijke deze eeuw vele barokorgels toestand als primitief te omgebouwd naar de nieuwe gaan bestempelen en de ge- smaak en met de verworven dachte wel eens veld wint twee- en hoogstuit- nieuwigheden op technisch dat op zulke oorspronkehj- Omdat anders besten dig twee man apart zou moeten pompen. Zo, besluit de orgeldeskundige, is het Lebbeekse orgel met deze restauratie weer een stuk rijker geworden. Meteen is de hele kuituur rond dit orgel in restauratie, zo kan een enorme schat aan Oud- vlaamse, minder bekende en dus onbeminde kuituur op de meest adekwate wijze tot klinken komen en op nieuw de aandacht krijgen die ze verdient. De kerkelij ke an wereldlijke overheid de procedure tot herstel werd in de gemeenteraad ingezet in de loop van 1973 van Lebbeke, weze dan ook van harte gefeliciteerd met dit initiatiaf. Zij leve in de overtuiging een belang rijke bijdrage te hebben ge- levard tot behoud en verder uitstraling van ons eigen kuituurpatrimonium. Ook de orgelmaker, de firma Loncke, wens ik van harte geluk. Voor mijzelf was de ze restauratie een onge meen boeiende en verrij kende ervaring. Koncert door Kamiel D'Hooghe Ter geleganheid van de in wijding van het nieuwe or gel, zal de bekende orgelist Kamiel D'Hooghe, op zon dag 21 oktober te 15 u. een orgelkoncert verzorgen. Kamiel D'Hooghe werd ge borgen te Vrasene in 1929 en kreeg zijn opleiding bij Flor Peetere (orgel), M. De Jong, J. Van Nuffel en P. Van Eechaute. Na zijn stu dies aan het Lemmensinsti- tuut behaalde hij aan het Koninklijk Muziekconser vatorium te Antwerpen, naast belangrijke diploma's ook het Hoger Diploma voor Orgel. Met de grootste onderscheiding Als organist van de kathe draal van Brugge organi seerde hij, ter gelegenheid van de 10de jaargang van de orgelkoncerten, de eer ste internationale orgel- week, opgenomen in het Festival van Vlaanderen, en het daaropvolgende jaar ook de internationale klave cimbel week. In de Koninklijke Kommis sie voor Monumenten en Landschappen deed hij gro te inspanningen voor het behoud van het historisch orgelpatrimonium. Vanuit deze bezorgdheid werd het tijdschrift «Orgelkunst» opgericht, waarvan hij de hoofdredakteur is. Kamiel D'Hooghe geeft koncarten en kursussen in Lebbeke. Het gerestaureerde orgel van de Onze Lieve Vrouw kerk foto Dirk De Ridder) Oost- en West-Europe, in Noord- en Zuid-Amerika en in Japan, trad op in festi vals o.l.v. o.a. H. Winscher- man, A. Ephrikian, A. Bri- co, J.F. Paillard, A. Mar kovs ki en verschillende Belgische dirigenten. Jaarlijks geeft hij te Veur- ne een zomerkursus over de interpretatie- en registra tiemogelijkheden van Zuid nederlandse en andere geëi gende muziek op onze his torische orgels. Dit jaar gaf hij opnieuw een interpreta- tiekursu8 Cesar Franck te Haarlem, samen met Albert De Klerck, en trad hij op ta Manchester, tijdens het in ternationaal Orgelcon cours, waar hij tevens jury lid was. Kamiel D'Hooghe is even eens direkteur van het Con servatorium te Brussel. Tij dens het inspeelkoncert zal hij werk uitvoeren van A. Van Kerckhoven, M. Van den Gheyn, F.J. Fetis, die behoren tot de Belgische or- gelschool en werk van J.H. KNecht, J.N. Hummel, G. Lasceux en C. B albast re, die behoren tot de Duitse en Franse orgelschool. 1 Pierre Van Rossem Muzikale avond te Wichelen let derde en laatste koncert van de eerste orgelcy- lusgaat door op zondag 14 oktober 1984 te 16 uur t de Dendermondse abdijkerk. Dit orgelkoncert rordt verzorgd door Karol Golebiowski. leze Poolse organist werd in 1954 te War- ebau. In zijn geboortestad ehaaJde hij het meesterdi- oma bij prof. Joachim 'ich in 1976. In 1978 Ide hij te Genève bij Lionel Rogg het vir- litsdiploma en ging vervolmaken te Brus- bij prof. Herman Ver- 1 Golebiowski is lau- t in de internationale orgelwedstrijden te Nüra- berg (1977), Brugge en Munchen (1979), te Speyer (1980, 1981) en te Brussel 1983 (Alex Paepenprijs). Het repertorium van deze organist is enorm groot. Naast de volledige orgel werken van Joh. Seb. Bach, Bruhns, Buxtehude, en de orgelconcerto's van Haen- del. Hay dn, Hindemith, Machl, Poulenc, speelt hij nog orgelwerken van een 40-tal andere komponisten zoals Alain, Brahms, Fres co baldi, Liszt, Vierne, Widor. Hij koncerteerde in Polen, Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk, België, Zwitser land, Zweden,'Roemenië en de Sovjet-Unie. Golebiowski mag terug blikken op vele lovende persverslagen in binnen- en buitenland Hij maakte op namen van oude Poolse or gelmuziek naast de volledi ge werken van Joh. Seb. Bach. In dit derde orgelrecital van de orgelcyclus speelt dit or gelfenomeen werken van D. Buxtehude, J.P. Sweelinck, J.S. Bach, C. Franck en L. Vierne. Toegangskaarten: -volwas senen 80 fr.-studenten en 3 pas 60 fr. Kaarten te verkrijgen bij de Dienst voor Cultuur en Toe risme, Stadhuis, Grote Markt, Dendermonde. tel. 052-21.28.44. Inlichtingen en kaarten bij Luc Van den Broeck, Linde- kenstraat 8, 9370 Lebbeke, tel. 052-21.72.36. Op zaterdag 13 oktober organize©rt de fanfare Kunst Veredelt een muzikale avond in het Gildenhuis te Wiche len. De avond vangt aan om 19.45 uur. Het programma bevat twee Het tweede deel wordt meer delen. De avond wordt inge- gewijd aan het volkslied en zet met licht koncertwerk de volkszang. Koor en fan- van onder meer E. Vertom- fare brengen samen een men, Derek Broadbent, H. pleiade van Vlaamse volks- Walters en Ron Goodwin, wijsjes. Nadien komt het gemengd Het publiek kan best mee- Sint-Gregoriu8koor aan de zingen, want de tekst van beurt met werken van ver- deze liedjes wordt graag schillende toondichters, aangeboden. Dat zal na- Het koor wordt geleid door tuurlijk ook de sfeer verho- Wemer Praet De fanfare gen. Bovendien is de toe- rondt het eerste deel af met gang tot het koncert gratis, enkele stukken waarbij Bier is er tegen zeer demo vooral de bugel en de trom- kratische prijzen te verkrij- pet centraal zullen staan, gen en de opbrengst van Ze brengt de beste werken deze muzikale avond gaat van D. Broadbent, E. Sie- helemaal naar de jeugdwer- bert en Neil Sedaka. king van «Kunst Veredelt». Naar aanleiding van het slotkonoert van de jaarlijkse Orgelcyolus in de Sint-Martinuskerk te Aalst, zijn wij weer tot onze slotbeschouwingen toe. Jan Van Lande- ghem (St.-Niklaas) koncerteerde op 23 september. Ja cques Van Oortmerssen (Amsterdam) in de Abdijkerk te Affügem en tenslotte Kristiaan Van Ingelgem die deze koncertreeks afsloot in de Sint-Martinuskerk te Aalst. met een natuurlijke muzi kaal talent, plus de nodige techniek en virtuositeit voor de vertolking ervan. Improvisatoren zijn na tuurlijk gewone mensen van vlees en bloed, doch be schikken over de gave om hun meest emotionele ge voelens te verklanken op hun instrument. Tot slot .stond de «Phantasie und Fuge über den Namen Kristiaan Van Ingelgem werd geboren te St.-Gillis Dendermonde in 1944. Als koncertorganist kan hij te rugblikken op talloze pers verslagen uit binnen- en buitenland. Daarin wordt zijn improvisatiekunst spe ciaal geprezen. In april jl. maakte hij nog een kon- oertreis door Zuid-Italië en voor 1985 staan reeds meerdere recitals in Neder land en Duitsland op het B.A.C.H.» (opus 46) op het programma. programma van Max Re- otf'-fp spotprenten van het eind van vorige eeuw vindt men meer dan eens de Dendermon- t naar Emanuel Hiel en Harelbekenaar Peter Benoit terug. Als een soort siamese ui weling die voor het leven met elkaar is verbonden. Dikwijls wordt hen in die prenten ig 1 ak verweten flamingant te zijn, in die tijd nog een zwaar vergrijp. Het eigenaardige is r li renwel dat Peter Benoit in de loop der jaren steeds bij het Vlaamse volk bekend is g 1 ebleven als de man die zijn volk leerde zingen. Emanuel Hiel daarentegen, wiens r tl irdlensten minstens even groot zijn, lijkt men vergeten te zijn. Nochtans is hij de )ui ihepper van wonderbaarlijke dingen. Honderdvijftig jaar na zijn geboorte te Sint- Ulls Dendermonde wil men een passende hulde brengen aan de strijdende Vlaming en tote kunstenaar Emanuel Hiel en samen met hem aan Peter Benoit, zijn grote tijd- en Mtesgenoot. samenwerking met de Meljjke kulturele raad, 'stedelijke museum, het Ddermonds dokumenta- oentrum en de stedelijke enhare biblioteek, orga- trvfieert het stadsbestuur Dendermonde een ten- stelling rond Emanuel el en Peter Benoit. De ex- L sitie over Emanuel Hiel idt plaats in het stad- Ito, terwijl de Benoitten- kwtelling een onder ko zijn programma werd inge- ger. In dit werk, gekompo- zet met een werk van de neerd in het jaar 1900, Vlaamse komponist Flor neemt Reger een merk- Peeters, Toccata en Hymne waardige vlucht naar de i- monde. Het onderwijs dat en in de prachtige en er werd gegeven was hoog- geïllustreerde katalogus staand te noemen. Toen kan men over Emanuel Emanuel Hiel op elfjarige Hiel, zijn tijd en zijn vrien- leeftijd de lagere school had den heel wat meer verne- voltooid, kreeg hij de kans men. nog twee jaar langer een In deze fraaie katalo- Boort normaalschool te vol- gus heeft men het onder gen. waar hij een bewijs meer over Hiel als dichter, van bekwaamheid en de ti- flamingant en Brusselaar, tel van «ondermeester» ver- wordt zijn levensschets uit- wierf. Hij kon dus 1( noit te leggen en ook duide lijk te maken, wordt ook een muzikale avond geor ganiseerd, die plaats vindt op 19 oktober om 20 u. in het Dendermondse stad huis. Daaraan verlenen hun medewerking: het jeugdkoor Jeko onder lei ding van W. Roels, het Gy- mel ensemble onder leiding van D. Vermeir, het Sint- op «Ave Maris Stella». Uit van de klassieke Peetere' omvangrijk orgel- tonaliteit in de zin van een oeuvre, dat meer dan hon- vrije en dissonante chroma- derd opusnuipmers telt, is tiek, ontsproten uit het ma de Toccata, Fuga en Hymne gische viertonen-motief dat op de gregoriaanse hymne staat voor de naam BACH «Ave Maris Stella» wellicht Tot slot vertolkte Kristiaan zijn bekendste werk. Voor de eerste maal, in het geven voerig gebracht, gaat men het lager onderwijs. In dieper in op zijn leven te Gregorius koor o.l. 1847 eindigde de schoolop- Brussel en worden enkele Defteur. Het spreekt van leiding van Emanuel Hiel, bijdragen afgedrukt die dat °P deze avond, die wordt gepresenteerd door Rita De Mulder, werk van Tevens krijgt men een kort Peter Benoit wordt ge- overzicht over de Emanuel bracht. Onder meer het Hiel-herdenkingen in de overbekende «Waar Maas en Schelde vloeien». Rita De Mulder zal trouwens enkele gedichten van Emanuel die aan de kost kwam als over hem zijn verschenen, steenkapper en later als men heeft gevonden in de van Hiel zal belichten. Kon- stedelijke bibliotheek. Bei- servator-archivaris Aimé de tentoonstellingen wor- Stroobants zal de tentoon- den geopend op vrijdag 12 stelling voor geopend ver- oktober om 20 u. met een klaren. De akademische zit- akademische zitting op het ting wordt opgeluisterd leermeester stadhuis. Aimé Van den door mezzo-sopraan Chris Broeck. voorzitter van de Pee en pianist Frans Toen hij 17 was, werd hij stedelijke kulturele raad Doorns. Op de akademische aangeworven als touwsla- periode 1899-1984. zal de genodigden verwei- zitting wordt een kwartier- ger bij Vertongen-Goens en komen, terwijl Lydia De straat en stamreeks over- na zijn zware dagtaak zou Muzikale avond w Pauw, senator en achter- handigd aan het Oudheid- Emanuel Hiel zijn vorming Om de band met Peter Be- Hiel voordragen, kleindochter van Emanuel kundig Museum. Dat ge- bijschaven door het lezen Van Ingelgem, als bisnum- de Allemande uit de kader van deze Aalsterse Pastorale voor orgel van orgelcyclus, werd veel be- J.S. Bach, lang besteed aan het feno- Regelmatig deze cyclus vol- meen van de improvisatie, gend moet ik vaststellen Van Ingelgem improviseer- dat de belangstelling van de op verschillende tema's jaar tot jaar toeneemt, be- in klassieke, romantische halve het concert in de Ab- en moderne stijl. Een waag- dijkerk te Affligem. Ten- stuk voor wie er aan begint. slotte stel ik mijzelf de Improviseren wil nl. zeg- vraag: Ben ik aan een goede gen: komponeren en uitvoe- bril toe, of is het toch zo. dat ren op het moment zélf. Om ik nergens een Aalsterse deze reden is improviseren collega-organist heb ge- een kunst die enkel wegge- zien?! legd is voor musici met een zeer gedegen opleiding en Walter De Troyer Hiel meer bepaald de figuur beurt door de auteurs: Hen ri Spanger en Jos La por te. van het werk van vele toen gangbare Nederlandstalige De presentatie van de hele schrijvers. Vanaf 1854 pu- avond is in handen van Wil- bliceerde hij gedichten in liam Bisschop, sekretaris de «Gazet van Dendermon- van de kulturele raad. Lilly Castel komt sterren ontdekken te Berlare De tentoonstelling op het werd hij ook verliefd op Jo- Berlare stadhuis is toegankelijk hanna Van Damme waar van maandag tot vrijdag de» en in dat zelfde jaar In café feestzaal De Dreef te «Missohien zijn er wel der- De kandidaten worden mu- schrijvingen kan men ter- Berlare organizeert men gelijke goede kandidaten zikaal bijgestaan door Tony echt op het adres Feestzaal eerlang een grote «Ontdek bij dat ik er eentje of twee. Decora, die in de finale nog De Dreef, Kerkhofdreef 8 te hij een jaar later ook de Ster» wedstrijd in het mogelijks de hele ploeg een steuntje krijgt van Berlare (052-42.46.35). van 9 tot 12 en van 13 tot 18 trouwde. In '185'7 vond hij kader van de Baccarabeker voor de Baccarabeker 1985 drummer Romain Galle. u. en op zaterdag en zondag werk in Brussel als klerk 1985. Organizator Freddy kan ontdekken». Voor meer informatie en in- van 10 tot 18 u. In de stede- derde klasse bij de Stedelij- Bracke, bijgestaan door lijke bibliotheek kan men ke Octrooidienst. Hij zou er presentator Nico Hill, terecht voor de tentoonstel- zich ook gaan vestigen, werkt hard om deze wed- ling over Peter Benoit van meer bepaald in de Onze strijd te kunnen laten ver maandag tot vrijdag van 14 Lieve Vrouw ter Sneeuw- lopen in optimale omstan- tot 20 u. en zaterdag van 9 straat 22 Zijn hele literaire digheden. Emanuel Hiel loopbaan zou zich in de hoofdstad afspelen. Hij had het er als strijdend Vla- Hiel werd geboren in de ming lang niet gemakke- nacht van 30 op 31 mei lijk. Maar Hiel was een 1834 in de kleine vouteka- vechter en bleef Vlaming, van de herberg De Klok te Sint-Gillis Dender monde. De geboorte werd 27 op 31 mei aangegeven en de Schaarbeek, pasgeborene werd nog de- De winnaar van deze wed strijd krijgt een schitte rende prijs, een verblijf van acht dagen in het hotelpark Ten Bel. De schiftingen hebben plaats op 17 en 24 Emanuel Hiel overleed op november en 1 december. terwijl de grote finale i voor 15 december. augustus Hij was een ie figuur die zelfde dag gedoopt in de overal als vaandeldrager In de jury zetelt onder meer kerk van Sint-Gillis. Het van zijn volk aanwezig was Lilly Castel, die zal worden heel wat lyrische monod- bijgestaan door mensen die en Bymfoniën publi- I naast tal van ge- gezin Hiel zou zich later gaan vestigen in de Bijvang rama's te Dendermonde een typi sche arbeidersbuurt In dichten. Zijn samenwer- alles afweten van de show en de muziek Lilly Castel is trouwens uit- Dendermonde Emanuel Hiel. 1839 ging de jonge Erna- king met Peter Benoit was ermate blij met het Berlaar- - se initiatief. «Het boeit me heel erg», zo zegt ze terwijl komt trouwens ook op de ze zich gelukkig prijst in de tentoonstelling tot uiting jury te mogen zetelen. nuel Hiel voor het eerst uitstekend Zij voelden en naar school. Dat was toen vulden elkaar aan Dat Berlare. Lily Castel zoekt in Berlare kandidaten i r de Baccarabeker /W5 (jjl

De Voorpost | 1984 | | pagina 19