Weekblad taa lender - Toch geen benzinebom in Dendermondse rechtbank dienst uniek in Vlaanderen De broeders bouwen In Sint-Niklaas: nieuwe psycho geriatrische iarrne - ei IclieWiifreek PEDILUX escherming Aalst reikte brevetten uit KERKSTRAAT 18 AALST T weede faze in grondige vernieuwing Sint-Niklaas Metalunion verwerft helft NP-patrimonium De Voorpost VRIJDAG 12 OKTOBER 1984 37- 40 - 34 F GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/6/32/25/001 1/6/40/25 302 Telefoon 053/21.59.23 Lichtgewonde t leidingen zyn blijkbaar alledaagse gebeurtenissen tworden. Zowat overal in dit landje worden scholieren de school, arbeiders uit de fabriek en nu ook magistra- n uit het gerechtshof gejaagd, door eigenaardige lui die [lijkbaar vanuit het café daarrechtover de pas veroor- drukhp mot enig genoegen in de gaten houden, dinsdag verlieten personeel, bezoekers, gearres- en nieuwsgierigen gezwind het Dendermondse er sprake was van een bom. Een mocht iedereen weer naar binnen, maar waren al heelwat klanten van Moeder Justitia naar huis gegaan. rond negen telefoniste van Dendermondse gerechts- een onbekende dat er zich een benzi- in het gebouw bevond wakkere telefoniste scha- onmiddellijk door naar waar Guy Water- bericht in slecht nog eens mocht Onmiddellijk werden de alarmsirenes op gang gebracht en honderden mensen stroom den naar buiten en vulden nieuwsgierig de omliggende straten. Die dinsdagmorgen was er immers zeer veel volk in het gebouw omdat niet alleen de korrektionele rechtbanken, de jeugdrechtbanken en de burgerlijke kamers zetelden, maar er ook een speciale zit ting voor echtscheidingen was voorzien. Rijkswacht en politie ontplooi den een merkwaardig snelle en zelfs opvallend grondige akti- viteit. Terwijl de politie het verkeer in de Dendermondse binnenstad volledig omlegde, ging een speciale ploeg van de rijkswacht op zoek naar het springtuig. Anderen moesten zich dan weer bezighouden met de êvakuatie van de ver dachten die aangehouden moesten verschijnen. Een ongewoon beeld dus aan de Dendermondse Grote Markt, waar magistraten en advokaten al dan niet in toga, bedienden en bezoekers, kij kers en nieuwsgierigen ston den te wachten op de mis schien komende ontploffing. Tegen tien uur ongeveer, na- Dendermonde. Bomalarm. De rechtbank moest wegens bomalarm worden ontruimd. Ook de advokaten hadden daaraan genoeg gespreksstof (v) dat het justitiepaleis vrijwel binnenstebuiten was gekeerd, werd het bomalarm opge heven. Een postbode vertelde dat men ook zijn leren zak met het «overgewicht» aan post, die hij dan later in de morgen daar komt ophalen, had onder zocht. Tegen halfelf werden de verschillende zittingen hervat, maar heelwat zaken werden uitgesteld omdat vele mensen er niet aan hielden om in het gebouw terug te keren. Wat de bedoeling geweest is van deze bommelding, blijft een open vraag. Is het een flauwe grappenmaker die zich bezighoudt met het ontregelen van de dagelijkse gang dan heeft die toch alvast een punt om over na te denken. Bij het verlaten van het gebouw is de heer Jean De Vos aangereden door een wagen en heeft een enkelbreuk opgelopen. iviele Wie meer dan 10 of 20 jaar trouwe dienst had bij de afdelingen Aalst, Erembodegem of Moorsel van de Civiele Bescherming kon verleden zaterdagnamiddag in de stads feestzaal terecht voor het ontvangen van een erkentelijk heidsgetuigschrift met gulden biesjes voor meer dan 20 en zilveren biesjes voor meer dan 10 jaar dienst. De zaai liep dan ook vol met gelauwerden, familieleden en sympathi santen. In moeilijke tijden ten dienste I staan van de medemens is de taak van de Civiele Bescher ming, zegde provinciaal direk- teur Postelmans, zelf reeds vergrijsd in het vak. CB-ers volgen niet alleen regelmatig kursussen om op de hoogte te blijven van de laatste snufjes ook op chemisch, biologisch en nukleair vlak want ook in oor- logstijd is voor hen een belang rijke taak weggelegd maar vol gen regelmatig oefeningen en staan in vredestijd in bij bran den als hulp aan brandweer diensten, bij overstromingen en andere mogelijke rampen. Taken die door de bevolking alleszins te weinig gekend zijn. En dan uiteraard ook onderge waardeerd. Naast mobiele afdelingen zoals Moorsel en Erembodegem er hebben, zijn er ook detektie- ploegen zoals in de vroegere pupillenschool te Aalst een ge vestigd is. Deze beschikt over de noodzakelijke eigentijdse meetapparatuur en geeft bij onregelmatigheden dadelijk de nodige informatie door aan verantwoordelijke instanties. Uit de handen van burgemees ter Uyttersprot die naast woor den van dank en felicitaties memoreerde dat uit de Moor- selse afdeling een bloedgevers- groep ontstond die model kan staan voor de hele provincie. De inzet en de hulp van de Civiele Bescherming is dan ook blijkbaar te voelen op al lerlei vlakken. Voor de vaste post Aalst wer den brevetten uitgereikt aan Roger Roelandt, Jos Ver doodt, Hubert De Vreese en Alfred Monsieur. Bij de mobiele groep Moorsel ging een brevet naar Johny Bosman, Frans De Bruecker, Lodewijk De Coninck, Freddy De Ridder, Jozef De Smedt, Roger Ophalvens, Van den Broeck-Van der Straeten, Theofiel Wille en Hubert Willems. Gehuldigden van de groep red ding Moorsel zijn Petrus Bug- genhout. Frangois De Sutter. Clement en Jozef Goetvinck, René Matthijs, Cyriel Van den Berghe, Pieter Van de Perre en Alfons Van der Borght. Met een speciale vermelding voor de lokale voorvechter van de civiele bescherming te Moorsel Leon Meesens. Verder Albert Van Geit, Willy Verdickt, Lodewijk Wille, Louis Bosman, Paul Goeman, Willy Pieters, Willy Van Houdt, Jozef Van Moesieke, Willy Vermeir en Frans Wille. Meer dan 2U jaar" dienst te Erembodegem hebben Leo pold De Backer Jan De Boom, Petrus Lievens, Urbain Van den Bossche, Van Vaeren- bergh en Gilbert Versnickt. Meer dan 10 jaar Gustaaf De Gre e, Marcel De Langhe. Al fons Geerts, Arnold Meert, Karei Van der Haeghen en Joris Van de Wiele Na de plechtigheid werd door het stadsbestuur aan de gelau werden een receptie aangebo den in de trouwzaal waar aller lei memoires nogmaals werden bovengehaald. LH iermonde. Bomalarm. Eenmaal het alarm opgeheven, kon iedereen weerkeren naar Het psychiatrisch ziekenhuis Sint-Hiëronymus, Dalstraat te Sint-Niklaas, werkt volgens een eigentijdse fllozofie onverdroten verder aan de vernieuwing van haar dien stenaanbod en infrastruktuur. In 1979 werd, in de perife rie van het ziekenhuis, een revalidatiecentrum gereali- zeerd. De ingebruikname van een nieuwe ziekenhuisvleu gel drie jaar later sloot de eerste faze van een ruimer bouwplan af. Deze maand nog wordt een aanvang ge maakt met de bouw van een verpleegafdeling voor 35 psychogeriatrische patiënten, dit zyn voornamelijk be jaarde patiënten die lijden aan een vorm van geestelijke achteruitgang (dementie vooral) of stoornis. De snelle toename van wat men noemt de «vierde leeftijds- kategorie» en het tot op heden aangehouden gebrek aan aangepaste opvang- en resocializatiemogelijkheden voor de psychogeriatrische patiënt, hebben de direktie van het ziekenhuis ertoe aangezet, prioriteit te verlenen aan deze probleemgroep. Aalst. Provinciaal direkteur Postelmans reikte erkentelijkheidsgetuigschriften uit aan de verdienstelijke leden van de Civiele Bescherming Aalst, Erembodegem en Moorsel (a) vooral alleenstaanden samen brengt in meerdere woningen om hen zo de kans te geven voldoende autonomie te ver- Dtndermonde. Bomalarm. De straten die aan het gerechtsgebouw grenzen werden onmiddellijk voor het verkeer afgesloten. Ondertussen groeide het aantal nieuwsgierigen met de minuut aan (v) een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 8330 Dendermonde Tel 052/21.40 60 Bankrek KB 442-8601481-36 pfl|B voor los nummer 34 F Jairabonnement 1.620 F 8 maand 825 F 3 maand 425 F Via bemiddeling van burgemeester De Vidts cn de Gene rale Bankmaatschappij werd deze week door de kuratoren van de faling Nobels Pcelman een overeenkomst bereikt omtrent de verkoop van ongeveer 50 procent van de gronden en gebouwen van NP in Sint-Niklaas. De nieuwe eigenaar wordt de groep Metalunion. akticf in de metaalsektor met vestigingen te Gent, Brugge en Maldcgem. De 4 hektare {HSnden cn 1 hektare gebouwen zullen ccn uitstekende basis vormen voor de verdere expansie van deze dynamische groep, nu reeds goed voor een jaarlijkse omzet van 2 miljard frank. Dit zal uiteraard ook de lokale tewerkstelling ten goede komen. Metalunion wacht enkel nog op de homologatie door de rechtbank om van start te gaan in Sint-Niklaas. De definiëring van de psycho geriatrische dienst is een kon- sckwentie van dé moderne psychiatrische gedachte die het psychiatrisch ziekenhuis tot de hare heeft gemaakt en waar van openheid, integratie in de maatschappij en doorstroming in tegenstelling tot de vroegere azilaire cn voor het individu vaak finale beslotenheid, de voornaamste kenmerken zijn. N.a.v. de nieuwbouw wordt op dinsdag 16 oktober a.s. in het ziekenhuis een akademische zitting plaats waarop, naast.ge- mecnschapsminister De Wulf, familieleden van psychogeria trische patiënten en de direktie het woord zullen voeren. Huidig bestand Het psychiatrisch centrum Sint-Hicronymus omvat ver schillende diensten. De A- dienst (de A staat voor akuut) of opnamedienst die vorig jaar in gebruik werd genomen, heeft een kapaciteit van dertig bedden cn doet voor een breed problematisch werkingsveld aan akutc krisisinterventie. In de dagkliniek (ook een A- dienst) die begin vorig jaar werd ingesteld, worden (der tig) patiënten therapeutisch begeleid. De twee T-diensten (de T is van Temporeel) met eei^ beddenkapaciteit van res- pektievelijk 120 en 30 zijn nog in de oude ziekenhuisvleugels ondergebracht, al ligt een goedgekeurd bouwdossier nu reeds voor. De ene T-dienst voorziet in een dag- cn een nachtopnamesituatic, de ande re biedt de mogelijkheid tot partiële hospitalizatie, voor langdurig gehospitalizeerde patiënten veelal een noodzake lijke voorbereiding van hun uiteindelijke gehele of gedeel telijke zelfstandigheid. Op de grens met de tweedelijnszorg situeert zich de psychiatrische polykliniek waar mensen van buitenaf terechtkunnen voor psychiatrische begeleiding, psychotherapie en neurologi sche diagnostiek, een soort centrum voor geestelijke ge zondheidszorg dus. In het re validatiecentrum volgen pa tiënten overdag een therapie. De woonrevalidatie tenslotte, is een kleinschalig initiatief dat Vermoedelijk wordt in novem ber van volgend jaar de afde ling voor 35 psychogeriatrische patiënten voltooid en i.v.m. de bouw van een rust- en verzor gingstehuis (d.i. een tehuis voor patiënten met een gesta- bilizeerde aandoening die geen bijzondere medische begelei ding vereisen, maar toch hulp behoevend zijn) zijn onder handelingen aan de gang met minister Dehaene en gemeen schapsminister De Wulf. Tussen al deze verschillende diensten onderling en de bui tenwereld voltrekt zich een voortdurende osmoze, een in tense doorstroming, een be wijs dat de doelstellingen die de vernieuwing hebben ge ïnspireerd in bevredigende ma te bereikt worden. Bevolkingsveroudering Het demografische proces in ons land wordt gekenmerkt door een dubbel acceleratie- proces. Men konstateert ener zijds een belangrijke toename (13,5%) van het aantal bejaar den en anderzijds een vermin dering van het aantal jongeren als gevolg van een aanzienlijke geboortedaling. De bevol- kingspyramide van België stut dus een zware bovenbouw op een afgeslankt, nauw voetje. Volgens een studie van dr. G. Dooghe zou de groep van hoogbejaarden in de toekomst in hoge mate in aantal toe nemen. Minder kinderen betekent meteen een proportioneel ver minderde kans dat die kinde ren later voor hun ouders zul len zorgen. In het gemiddelde gezin volgen, snel na het huwe lijk. één tot twee kinderen. Het leeftijdsverschil lussen ou ders cn kinderen is daardoor relatief gering, zodat de kinde ren na jaren van hun zorgenbe- hoevende ouders dreigen te zullen zijn weggegroeid. Het zijn een Étantal zaken die de verantwoordelijkheidszin en hulpverlening van de gezinsle den onderling sterk kunnen af zwakken en daardoor de nood zaak van een in die richting gedifferentieerd verzorgings- net bepleiten. Nu al is het inwonen van be jaarden bij kinderen sterk af genomen. Volgens de volkstel ling van 1983 zou 38 procent van de bevolking van 75 jaar en ouder in ons land alleen wonen. Het aandeel van de gezondheidszorg in het Bruto Nationaal Produkt liep op tot de huidige negen procent. Im mers ook: tussen 1971 en 1982 steeg het aantal geriatrische bedden van 3285 tot 12053. Een belangrijke vaststelling hierbij is echter dat de be staande verzorgingsvoorzie ningen voor bejaarden (thuis verzorging. dienstencentra, serviceflats en bejaardentehui zen) niet langer in staat zijn het hoofd te bieden aan de komplexe. multipathologische problematiek, van steeds meer zieke bejaarden Psychogeriatrische patiënten kwamen ook terecht in de psy chiatrie, waar zij tot voor kort niet gepast konden worden be geleid. De rust- en verzorgingstehui zen waarvan de erkenningskri- teria zijn ingeschreven in het KB van 2 december 1982 zijn reeds een stap in de goede richting. De aard van voormel de kriteria echter - de erken ning van rust- en verzorgings bedden wordt rechtstreeks ge koppeld aan de bouw van alge mene ziekenhuisbedden heeft de totstandkoming van deze tehuizen aanvankelijk niet bespoedigd... O.m. daar om voorziet nu ook een KB (dat van 12 april 1984) in de erkenning van geriatrische zie kenhuisbedden. De psychogeriatrische dienst Alhoewel de oprichting van de diensten voor de akticve neu- ropsychi en uiteindelijke resocializatie van psychogeriatrische patiën ten mogelijk is sinds de publi- katie van het KB van 21 maart 1977, wordt de nieuwe dienst van het psychiatrisch centrum Sint-Hiëronymus de eerste de gelijke realizatie binnen de Vlaamse psychiatrie. Eigenlijk werd de dienst al in februari van vorig jaar erkend en later voorlopig ondergebracht in een bestaande ziekenhuisvleu gel en gestruktureerd als een opname- en behandelingseen heid. Een opname in de psychoge riatrische dienst betekent geen eindstadium, de doorstro- mingscijfers zijn er om dit te bevestigen. Evenmin staat het bed centraal: de behandeling is gericht op revalidatie, funktie- behoud. zelfstandigheid en kontinentie Als gevolg van een groeipro ces, geïnstigeerd door een jon ge, multidisciplinaire equipe, wordt zoveel mogelijk de band tussen de patiënt en zijn fami lie behouden en bevorderd. Het strikte bezoekschema werd opgegeven. Een echtge note kan dc verpleging gerust een handje komen toesteken bij de verzorging van haar man of omgekeerd, want de dienst staat open voor zowel mannen als vrouwen. Geregeld worden er bijeenkomsten georgani- zeerd waarop soms tot twee honderd familieleden (voor 35 patiënten!) aanwezig zijn. Zo kon b.v. kerstavond vorig jaar een gezellig feest worden. Ook partiële opvang is in Sint-Hi ëronymus mogelijk. Kinderen die overdag, hun ouders moei lijk kunnen verzorgen, maar 's avonds daartoe wel de kans zien, vindén hierin een oplos sing. De psychiatrische rust- en ver zorgingstehuizen nochtans, zo meent direkteur van het cen- Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1984 | | pagina 1