Leonard MOENS WASE FOTOGRAFEN TE GAST IN BORNEM PHILIP DE COCK EN PATRICK TEUGELS: VAN TALENTEN GESPROKEN Spaans-Belgische samenwerking in Centro Cervantes te Aalst Tentoonstellingen in het Waasland «Het loon van Boon» te Brugge Kunstgalerij PALET - 12.10.1984 - De Voorpost Elke maand wordt er in «Den Boomgaard» in Bornem een tentoonstelling georganiseerd. De bedoeling hiervan is, enerzijds, de kans geven aan jonge kunstenaars om hun werk aan het publiek te tonen en anderzijds wil men ook de toeschouwers in kontakt brengen met verschil lende kunststromen. De werken worden opge hangen in de foyer van «Den Boomgaard» zodat zelfs mensen die naar een film gaan kijken er kennis mee kunnen maken. zijn De onderwerpen heel verscheiden: worden zowel akwarel- len als textiel en foto's tentoongesteld. Op 7 oktober werd het werk van 3 fotografen uit Sint-Niklaas ten toongesteld. Het genre van hun werk verschilt onderling erg. De 3 Wa- staat uit vele kleine zwart-wit foto's, in een grote kader aange bracht tegen een witte achtergrond. Het formaat en het tim bre van de foto's zorgen ervoor dat het werk iets intimistisch uitstraalt. De kunstenaar hangt ons een beeld op van het geheimzinnings in zich hebben. Hij maakt gebruik van een speciale techniek: uitgeknipte foto's die haast onzichtbaar op een achtergrond zijn aange bracht. Hierdoor treden de belangrijke figuren ook letterlijk op de voor grond. In zijn jongste werk gaat hij minder schuch ter te werk. Sommige werken bestaan uit een foto, die is aangebracht op een geruite achter grond. Die foto. is dan heel kleurrijk. Schijnbaar willekeurig aangebrach- se kunstenaars (Herman Huys, Alex Ruysinck en Ovide Windey) waren zelf ook aanwezig. De tentoonstelling werd geopend door Eugeen Van Lent die het «waar om» van de tentoonstel lingen in «Den Boom gaard» toelichtte. Herman Huys gaf zijn persoonlijke indrukken over zijn werken. Later kon iedereen zelf de wer ken bezichtigen. Ovide Windey pakt uit met een reportage over Waasmuntser. Die be- alledaagse leven in Waasmunster. De foto's zijn rustgevend en door hun klein formaat komt er een betere relatie tot stand tussen de foto's en de toeschouwer. «Grote foto's doen den ken ahn reklamebor- den», zegt Ovide Windey. De werken van Alex Ruyslinck zijn anders. De tijd zorgde voor een evolutie in zijn werk. Zijn eerste foto's «leven» van kontrasten tussen licht en donkerdie iets te penseeltrekken ma ken het werk nog leven diger en geven het een modem karakter. In zijn foto-akwarehen gebruikt Ruyslinck dik wijls witte verf. Het sa menbrengen van ver schillende technieken in één werk geeft het werk iets mee dat met elk van die technieken afzonder lijk niet te bereiken is. De foto's van Herman Huys zijn totaal anders dan die van Ruyslinck en Windey. Zijn werk is drie-dimensionaal. Zijn foto's lijken te spreken van eenvoud en sober heid, maar ze suggere ren iets onvatbaars (een vierde dimensie?). Een voorwerp dat in zijn fo to's dikwijls terugkomt, is het touw. Maar het lijkt telkens over een an der touw te gaan, want nooit roept het dezelfde gevoelens op. De ene keer kan het touw de indruk geven van een doolhof zonder uitgang, een andere keer schijnt dat touw zich haast gewichtloos en met een zekere soe pelheid in alle mogelijke bochten te kronkelen. Dat laatste werk kreeg dan ook als titel mee «Danse Macabre». Huys maakt van één onder werp drie verschillende foto's. Hij laat ons daar door de dingen steeds van een andere kant be kijken. Alhoewel Huys, Ruys linck en Windey onder ling erg verschillende zijn in hun werk hebben zij toch een gemeen schappelijke trek: geen van de drie kunstenaars maakt zich druk over de vraag of wat hij maakt al dan niet fotografie is. Het feit alleen dat de kunstenaar een goed middel vindt om zich uit te drukken telt. Of zoals Herman Huys zei: «In onze geest ontvangen we, via onze zintuigen, indrukken die, gekom- bineerd met onze gevoe lens, visuele beelden doen ontstaan. Deze beelden worden dan ge vormd door een tech nisch hulpmiddel: de fo tografie. Een droom wordt dan werkelijk heid!» De tentoonstelling loopt tot 27 oktober en kan vrij bezocht worden elke dag (uitgezonderd woensdag) vanaf 11 uur. Ze is het bekijken waard! Öud-leerlingen Rijksmiddenschool Lebbeke-Buggenhout exposeren Hoewel het Buggenhoutse Kulturele Weekend reeds enkele weken tot het verleden behoort de bewoners van de bosgemeente zijn nu aan de periode van het «nagenieten» toe komen we graag terug op één van de talrijke tentoonstellin gen, die tijdens dit weekend werden opgezet. In de lokalen van de plaat- opening van deze tentoon- selijke Rijksmiddenschool stelling werd een beroep ge werd immers werk geëxpo- daan op Moris De Smet, seerd van Philip De Cock en prozaïst en dichter en tot Patrick Teugels, beiden voor enkele jaren direkteur oud-leerlingen van de van deze onderwijainstel- Rijksmiddenschool Lebbe- ling. ke-Buggenhout. Voor de Philip De Cock Nadat Moris De Smet aller eerst de begeleidende en sti mulerende kracht van de heer Ca try, leraar plasti sche opvoeding, publici- teitstekenen en reklame on derstreepte, stelde hij beide kunstenaars en hun werk aan het publiek voor. Philip De Cock werd in 1967 te Buggenhout gebo ren en doorliep de Rijksba sisschool en de observatie graad van de Rijksmidden- In aanwezigheid van sche pen Chris Borms en raads leden Eddy Monsieur en Danny Denayer weeral hij, opende ondervoorzitter van het Vrijetijdskomitêe Jo Vlasschaert verleden vrij dagavond in het «Centro Cervantes» in de Geraards- bergsestraat de tentoonstel ling van werken van indivi duele hobby-isten. De ver antwoordelijke schepen Gilbert Bourlin was immers belet op post te zijn. Heel wat vrijetijdwerken werd in dit lokaal waar Spanjaarden thuis zijn ten toongesteld pentekenin gen, schilderijen, koper- drijfwerk, beeldhouwwerk en lampekappen. Vice-voorzitter Jo Vlas schaert dankte de initiatief nemers en exposanten en hoopte dat in een geest van Belgisch-S paan8e samen werking ik schreef bijna kollaboratie en onderlin ge verstandhouding dit merkwaardig initiatief, misschien een der eerste in Vlaanderen, zou verder ge zet worden. Wat dan op al gemeen applaus werd ont haald. Onder de vele aanwezigen, meest Spaanjaarden, ook de Spaanse konsul te Brussel. LH Afllst. Ondervoorzitter Vlasschaert van het vrijetijdskomitee opende de hobbytentoon stelling in Centro Cervantes (a) school aldaar Sinds 1981 volgt hij de artistieke vak opleiding «Reklame» aan het St.-Lucasinstituut in Brussel, waar hij momen teel het zesde en laatste jaar is begonnen. Er staat hem nog een 7de, tegelijk spe cialisatiejaar, te wachten. Tijdens de tentoonstelling stelde Philip De Cock een ensemble voor, waarin hij drie facetten van zijn kun nen en van zijn opleiding reveleerde. Allereerst, via een paar panelen, het facet «publiciteit». Daarnaast, aan de hand van een reeks sanguines en zwart-witte- keningen, 'het «schetsen naar levend model» en ten slotte het dekoratief aspekt, dat hij illustreert aan de hand van een hulde aan het werk van de Duitse grafi cus en kunstschilder Max Ernst en waarmee hij de bezoeker o.a. inleidde in de wondere wereld van Dada en van het surrealisme. Met dit werk «Hommage aan Max Ernst», aldus in leider De Smet, bewijst Phi lip De Cock vooral aan hen die het niet horen willen, dat studies op beroepsni veau geen synoniem moe ten zijn voor nivellering naar onderen en gebrek aan kreatieve inslag. In tegendeel. Hier wordt bewe zen dat het VSO, zoals dat in het Rijksonderwijs wordt opgevat, de moge lijkheden opent om sluime rend talent te ontdekken en het de uitweg naar de volle ontplooiing aan te wijzen. Patrick Teugels Patrick Teugels, geboren op 17 september 1960 een zoon van de vermaarde kunstschilder Georges Teu gels, behaalde na het ge tuigschrift van lager se cundair onderwijs aan de Rijksmiddenschool te Leb- beke, het getuigschrift van HSO aan de Stedelijke Aka demie voor Schone Kunsten te Aalst (afdeling Beeldende Kunsten, Teken-, Schilder en Grafische kunst), het di ploma van Hoger Kunston derwijs aan de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten te Antwerpen Tot 28 oktober loopt de tentoonstelling Non Verhaal in galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 60 in Sint-Niklaas. De werken van Van Pevenage en De Wit zijn te bekijken op weekdagen, zaterdagen en zondagen van 12 tot 19 uur. De galerij is gesloten op maandag, dinsdag en feest dagen. René Purnaelsbeeldhouwer en beeldend kunste naar, stelt werken in hout, natuursteen, brons, zilver, terracotta en polyester tentoon met als thema Wederopstanding. Tot 28 oktober in café galerij De Verboden Vrucht, Antwerpse Steenweg 55 in Burcht. De tentoonstelling met werken van Omer Van Vosselen op het kasteel van Bazel in Kruibeke, is nog toegankelijk tot 15 oktober. Open van 14 tot 19 uur en op zaterdag en zondag van 10.30 uur tot 18 uur. Het kasteel bevindt zich achter de kerk van Bazel. Op 12 oktober opent om 20 uur een gasttentoon- stelling publiciteit van de akademie van Hasselt. P. Meyers, burgemeester, en J. Cuppens, schepen van onderwijs van Hasselt, verzorgen de officiële ope ning in de tentoonstellingsruimte van de stedelijke akademie voor schona kunsten van Sint-Niklaas, Boonhemstraat 13. De tentoonstelling loopt tot 30 oktober en is open op dinsdag, donderdag en vrijdag van 18 uur tot 21 uur, 's zaterdags van 9 uur tot 17 uur en 's zondags van 9 uur tot 12 uur Georges De Cleen toont z'n schilderijen in het gemeentemuzeum van Temse, Kasteelstraat 16 op vrijdag 12, zaterdag 13 en zondag 14 oktober Toegankelijk op zaterdag van 14 tot 19 uur, op vrijdag van 10 uur tot 12 uur en van 14 uur tot 19 uur en op zondag van 10 uur tot 12 uur en van 14 uur tot 19 uur. Van 13 oktober af loopt op kasteel Walburg in het stadspark van Sint-Niklaas een tentoonstelling met 100 affiches van Klaus Staeck Tot 28 oktober toegankelijk, elke werkdag van 14 tot 18 uur, zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. Toegangsprijs 30 frank, informatiebrochure inbegrepen. Reisindrukken uit Noord-Italiê, nog tot eind oktober in galerij Ecru, Regentiestraat te Sint-Niklaas (Iv) maandag tot donderdag terecht tussen 9 en 16.15 uur op vrijdagen tussen 9 en 18.30 uur en op zondagen tussen 10 en 12.30 uur. Zaterdag geslo ten. Het exlibriscentrum aan de Regentiestraat 65 zal eveneens een gedeelte van de tentoonstelling bevatten. Open op weekdagen van 14 tot 17 uur en op zondagen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. In de galerij van de akademie van Waasmunster loopt een tentoonstelling met een keuze van Film- stills. Nog toegankelijk op zaterdag 13 en zondag 14 oktober. Zaterdag» van 14 tot 17 uur en zondag van 10 tot 13 uur en van 14 tot 17 uur. De tentoonstel ling gaat door op de eerste vardieping van kasteel Blauwendael, aan de Kerkstraat 24 in Waasmun- Melaalassemblages van Ludo Giels, tot 14 oktober op Cortewalle in Beveren (Iv) In de Sint-Niklase stadszalen loopt een tentoon stelling rond de Mongokultuur. De stadszalen be vinden zich vlakbij het station, aan de Leopold-II- laan. Alle dagen open van 10 tot 18 uur. Inkom 50 frank. Rondleidingen kunnen worden aangevraagd via het museum, Zamanstraat 49 in Sint-Niklaas, of telefonisch na 03/776.07.53. De katalogus kost 300 frank. De nationale tentoonstelling schilderen loopt tot 21 oktober in Sint-Niklaas. In het stedelijk museum aan de Zamanstraat 49, kan ze op weekdagen van 14 tot 17 uur en op zondagen van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur bekeken worden. In de Bank Brussel Lambert aan het O.L. Vrouwplein 28, kan men van Tekeningen van Andri Vereecken kon je bekijken in Lutod Cortewalle te Beveren (Iv) -tr De fototentoonstelling Reisindrukken uit Noord-1 Itahê, in fotogalerie Ecru, Regentiestraat 51 in Sint- Niklaas loopt nog tot 29 oktober. De werken zijn van Mare Buts, Mare De Bruyne, Peter Cool, Frans I Seghers, Linda Van den Boósche, Kristin Wiels, i Femand De Canne, Wouter De Jonghe, Henrietta Nqy, Annie Vijverman, en Maggy Van Raemdonck. Openingsuren van de galerie vrijdag van 18 tot 21 uur, zaterdag van 14 tot 18 uur, zondag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur, maandag van 14 tot 16 uur. Herman Huys, Alex Ruyssinck en Ovide Windey brengen fotografisch werk in foyer-teaterzaal Den Boomgaard, Kapelstraat 29 in Bornem. De tentoon stelling is alle dagan toegankelijk van 14 tot 19 uur, uitgezonderd 's woensdags, ook bij voorstellingen, en dit tot 28 oktober. Van 13 tot 21 oktober organiseert het ouderko- mitee van het koninklijk atheneum en van de rijks middelbare school I van Sint-Niklaas een tentoon stelling en verkoop van Balinese Kunst in de expo- ruimte van het sociaal kultureel centrum Forum aan de Truweelstraat 9 in Sint-Niklaas. De toegang is gratis. Openingsuren van 18 tot 21 uur op weekdagen en van 10 tot 20 uur op zaterdagen en ll!U' ers In galerij 't Poortje loopt van 13 tot 28 oktober een groepstentoonstelling. Onder andere het monu mentaal werk «Noodkreet der dieren» van Alfons Van Meirvenne zal tijdens de tentoonstelling te zien zijn. Galerij 't Poortje bevindt zich aan de Zandstraat 74 in Haasdonk. In de week open van 14 tot 19 uur, zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur, zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Maandag en woensdag is de galerij gesloten. K.L. (specialisatie Schilder kunst), aan hetzelfde insti tuut het diploma Restaura tieambachten (specialisatie in de restauratie van blad goud en polychromie) en het Getuigschrift van de Pe dagogische Leergangen. Hij zette zijn studie verder aan het Koninklijk Insti tuut voor het Kunstpatri monium te Brussel, met als specialisatie de restauratie van schilderingen op doek en paneel. Schilderen, zegt Patrick Teugels, is geen compu- tersgestuurde bezigheid, maar de moghelijkheid om een levensfilosofie uit te drukken. Van een reis door Grieken land keerde Teugels ge schokt terug. Geschokt door de verwaarlozing en het misbruik van de restau rerende Griekse kunst schatten. Zo ontstonden in de loop van het akademie- jaar 1982-1983, drie monu mentale werken, die pri mair. elk één van de meest vermaarde beeldhouwwer ken uit de Antieke Wereld voorstellen: de Laokoön, de Venus van Milo en de Nike (Victorie). Teugels, aldus De Smet, stelt zich vragen, mediteert in zijn schilderijen. Zo komt hij tot grote, bijna egale kleurpartijen, slechts te realiseren op groot for maat, Hij mediteert en legt bovendien de link naar het heden, want hij is een kind van deze tijd. Hij legt de band tussen de Griekse my then en de hedendaagse kunstenaars van de door hem bewonderde mono- chromie: Mare Rothko, Yves Klein en misschien onbewust Barnett Newman H en Ad Reinhardt. verder en vermengt het met lijsten, want in wezen ke:q Materieel eindigt een schil- zijn omgeving Het werk het geen grenzen, noch derij aan de randen van het van Teugels, besloot Moris de ruimte, noch in de tijd. werk, zegt Patrick Teugels, De Smet, wordt niet om- Pierre Van Rosse» lum maar in wezen loopt het gord door zware, gouden Terwijl te Aalst verleden weekend het Louis-Paul Boon- cal? niet want het anel wandelpad op initiatief van ATB De Natuurvrienden werd dotisch kleuren van uitg b ingewandeld had ln Brugge de kreatie plaats van een zochte passages geeft gee Iuz bewerking voor toneel door Jaak Vissenaken van Boon's totaalbeeld en vertekent roman «De mémoires van Mijnheer Daegeman». leszins de bedoeling Boon'8 oeuvre al zit het1 Boon zou ergens in een uit- werd de Aalsterse auteur afmaal wel in Maar dl hoekje van Vlaanderen een naar ons gevoelen door de- niet eksklusief en niet verlept kasteelheerke heb- ze toneelbewerking of die mate ben ontmoet wiens mémoi- was het een burleske musi- res hij te boek stelde. Het handelt over een finan cieel op drift geslagen man «Daegeman» die in het le ven van elke dag gekon- fronteerd wordt met haat, bedrog, liefdeloosheid en achterdocht. Ook met de hele gamma perversiteiten als homosexuele onderwij zers, zich masturberende jongeren, vrouwen die zo veel mogelijk mannen wil len veroveren, soldaten die het in de rosse buurt zoe ken en intriges allerhande die uitmonden in misdadig heid. De toneelbewerking volgt uiteraard niet trouw het boek maar selekteert er ta ferelen uit die dan dik in de verf, tot in het karikaturale toe, worden gezet. Een bewerking die naar ons gevoel eerder langdradig werd uitgesponnen wat dan wel verholpen werd door in schakelen van de faktor muziek en dans. Of het platbijdegrondse oen waarborg is voor sukses blijft echter nog een open vraag. Overdreven gediend Fr. Courtensstraat 33 9300 DENDERMONDE Tel.: 052/21.46.10 UITNODIGING SCHILDERWERKEN VAN Hij stelt tentoon van 12 oktober tot en met 25 oktober. Weekdagen: van 9 tot 1 Zondag van 10 tot 12 u. en van 15 u. tot *19 u.

De Voorpost | 1984 | | pagina 22