Netwerk Aalst aan vijfde druk seizoen toe Jeugd op de planken te Aalst Komt rechte man op rechte plaats in Aalsters stadspersoneel? Temse De Voorpost - 12.10.1984 - 23 lam van het vrouwen] o het centrum voor gez lanning on seksuele ceding. Om technische enen gaan sommige n "i \iïfW°uwenhuiy )at de v.z.w. Netwerk een vereniging is met niet alleen een naam, een voorzitter en bestuursleden, is lang geweten, leze mensen sparen tijd noch moeite om van de ruimte in de De Ridderstraat een ontmoetingscentrum te maken waar ultuur geen ijdel woord is. Zaterdag stelde men er het vijfde seizoen voor, een avond waarop verenigingen en lensten van alle pluimage de tijd kregen om htm werking voor te stellen. Hoewel de meeste aanwezigen de mond vol ebben van kuituur, toch merken wij daar in realiteit bitter weinig van. Voor het grootste gedeelte waren de jesohouwers mensen van de verenigingen zelf die a.h.w. als sympatisanten waren meegekomen. Tot daar zouden we r nog gelukkig kunnen om zijn. Maar dat deze mensen, nadat hun eigen vereniging aan bod was geweest, de zaal erlieten, stemt toch tot nadenken. Zijn deze mensen dan slechts geïnteresseerd in de werking van hun eigen ereniging of hoogstens in die van hun eigen discipline? Dan mogen we stellen dat de interesse van die mensen voor [ultuur op een laag pitje staat. )e avond werd ingezet met mogelijk instrumenten aan men vervolgens de Aalster- se popgroepen aan het woord. Zij hadden het over management, de opnamen, en optreden van The Real bod wil laten komen. Voor lot Dogs, een duo bestaan- deze negen avonden te sa- Ie uit Herwig De Weerdt men betaalt men slechts Vuile Mong, Stekelbees, 350 fr. Op 19 november de financiële en andere toe- Vervolgens kwam Kinder- weken durende kursus (ge spreid over 1 les per week), en dit gratis in de Driesleu- telstraat. standen. en Jeugdtheater Lanceloet Door de verantwoordelijke 8411 de beurt, een groep die van Netwerk werd een over- weinig de pers haalt. Hoe zicht gegeven, voor zover dan ook, de spreker voor de _.)en Jan De Bruyne (Bel- komt een strijkerskwartet juch Combo, Radeis, e.a.). en op 17 december is er een heren zouden de pro- avond voorzien met het ei- rranuna's aan elkaar lij- gen ensemble. Latere data aen. Beide spelers hebben volgen nog. Op hun pro- dit tot op heden al volledig gToep meent toch 'geen rel iets te bieden en het was gramma is er echter ook is, van de aktiviteiten in est genietbaar, hoewel we nog plaats voor een voor- Netwerk zelf. In verband p bepaalde momenten stelling van 'De advertentie' met het voorgaande ge- wsprek over popmuziek ver duidelijkte deze woordvoer der dat dit in Netwerk een uerkten dat hun nummers van Tejater 80. niet helemaal uitge- Samen aan het woord de rerkt waren. Katolieke Filmliga en An ils eerste gaste kregen we trakt. Beiden wensen voor moeilijk te halen kaart it lan Mevr Lievens-Borms, het publiek betere films te Wij zijn hier centraal gele- Bhepen van kuituur en toe- brengen. An trakt, dat ei- gen en geluid is een hinder isme Met de handen vol genlijk gegroeid is uit de voor de buren. Toneel krij- japier kwam ze de belang- Panfilmklub, legt hierbij gen we in Netwerk met 't Van Walter Jacobs, in sant in eigen land' te zijn. Deze vereniging, die zich richt tot jongeren tussen 8 en 17 jaar, is meer een reis groep. In hun 10-jarig be staan hebben zij zowat het ganse Vlaamse land afge reisd, In januari en februa ri zijn twee produkties gepland. ijkste manifestaties en wel de nadruk op avant- ealisaties voor het seizoen garde- en underground- )4-'85 uit de doeken doen. films en oude klassiekers. Wou ze even kwijt dat het De voorstellingen van beide niltureel centrum heel wat verenigingen zijn ook toe- café Paniek, en dit op 7 Land van Riem (Schafttijd, van Raldes, kregen we een inmiddels reeds gespeeld), korte uiteenzetting over de Tejater 80, Janus. De Zwar- schending van de Dender- te Komedie vergast ons met vallei door het inplanten, luiten gekost heeft, dan gankelijk voor niet leden. ook toe dat het bud- De Koninklijke Aloude Re let voor de verenigingen derijkerskamer De Cathari- self aan de lage kant ligt. nisten stelden de twee pro- Toch beloofde de schepen dukties voor dit seizoen uenn verbetering te bren- voor. Het eerste stuk wordt november. Raymond van het Groenewoud komt z'n plankenvastheid en z'n nieuwe groep testen op 8 november. Netwerk fuift op 17 november Kinderam- O08-Secretissimoeen ko- matie komt er met Leen en om het met z'n eigen woorden te zeggen, van hoogspanningspilonen tus sen Aalst en Dendermonde, en dit in volledige illegali teit. De Schakel deelde mee dat ze dit seizoen zullen herne men: «De lege cel» en «Inge blikt». Op 13, 14 en 15 ok tober brengt de Schakel: «Play it again Sam», van Woody Allen, met de nodige verwijzingen naar de film Casablanca. Vervolgens staat een Commedia dell'Ar te, Mirandolina, op het pro gramma. Dit stuk kreeg in het Nederlands vertaald de titel «De Herbergierster» mee, maar werd hier naar de naam van het hoofdsper- sonage genoemd. Dit stuk, in een regie van Tuur Van den Brulle, speelt op 12, 13 en 14 januari 1985. Als der de produktie wordt het «Met treintjes spelen», en dit op 2122, 27 en 28 april Dan de Gids voor Uithuizi- gen. Het blad wil de sfeer van verzuiling doorbreken die zich op het vlak van kunst en kuituur voordoet. Het wil ook de aktualiteit op de voet volgen en het gaat ook werken rond te- ma's als ontwikkelings hulp, gastronomie... Dit blad staat los van elke vere niging wat hen de vrijheid geeft al eens een steen in de kikkerpoel te gooien. Voor René Van Gijseghem bestaan er geen regels om iets te verwoorden. Janus houdt zich dan ook niet aan vast uitgeschreven teksten. Begin maart brengt Janus z'n eerste projekt in Net werk. René stelde ook een retrospektief kijkboek voor, met tekeningen en fo to's over de voorbije projek- ten van Janus. Dit boek wordt verkocht tegen een intekenprijs van 500 fr.dit om de verdere* werking van Janus te helpen dragen. Met een extra kort frag ment, waar de beide aktri- ces op een ludieke manier door de mand gingen, was Tejater 80 de eerste en eni ge vereniging die de moed opbracht een scène uit "De advertentie' naar voor te brengen. Annie Moortgat, die de rol van Theresa op zich neemt, lichtte het ver dere programma van Teja ter 80 toe. De advertentie is een stuk dat handelt over een vrouw die zich na haar scheiding totaal heeft afge sloten van de buitenwereld en nu, door middel van een advertentie waarin zij een kamer te huur stelt voor een jong meisje, deze een zaamheid wil doorbreken. In de rol van de studente krijgen we Ann Sirou, ter- Aalst. Het vijfde seizoen van Netwerk. Het strijkerskwartet van Jeugd en Muziek Aalst (P. Van San) wijl Dirk Klinck als ex- echtgenoot en charmeur op de planken staat. Dit stuk wordt gespeeld met regie- advies van Filip Lepez. In Netwerk kan men dit stuk bekijken op 20, 27, 28 en 29 oktober. De tweede produk tie, «Een maand op het land» van Tourgeniev wordt op 26 en 27 januari en op 12, 3 en 4 februari gespeeld in een regie van Roger Dewilde. Met «Niemandsland» van Harold Pinter besluit Teja ter 80 het seizoen. Dit stuk, in een regie van Roger Van- denbrande, wordt gebracht op 27 en 28 april en op 3, 4, 5 en 6 mei '85. Toen men Anton Cogen vroeg naar de plannen met PACT verklaarde hij er aan te denken volgend seizoen geen toneel meer te regisse ren, doch in Aalst een echt en onvervalst eroscentrum te openen. In afwachting daarvan krijgen we Lena Siau in «Goede vooruitzich ten» van Franz Kroetz. Dit stuk gaat in première in Theater Malpertuis in Tielt. Voor februari staat «La Da me de chez Maxim's» op het programma, een stuk van Georges Feydeau. Over so ciaal engagement, en hoe Cogen zoiets ziet, krijgen we een duidelijker beeld in «Schuld en Boete» van Dos- tojewski. Om het geheel grondig uit te diepen heeft hij een beroep gedaan op de direkteur van de Dender- mondse gevangenis die het stuk aan een aantal gevan genen zal laten lezen. Die mensen maken er dan aan merkingen bij en proberen de meest pakkende, momen ten in him eigen situatie te vertalen. Zo zal men dan komen tot een op onze ei gen maatschappij toepasba re vertaling van dit grote werk. Tot slot herhaalden Annie Moortgat en Anton Cogen de vooropgezette samen werking Tejater 80-PACT zonder dat één van beide groepen z'n eigenheid ver liest. Deze samenwerking wordt voor het publiek ge- konkretiseerd in wat men noemt de draaischij fpro- duktie. Hierdoor is 'n abon nement van Tejater 80 goed voor drie eigen produkties en een' PACT-produktie naar keuze. Op dezelfde wijze krijgen de PACT-ab- onnees een gratis Tejater 80 produktie aangeboden. In Aalst valt de komende maanden dus heel wat te beleven, hierbij rekening houdend met het feit dat niet elke vereniging inging op de uitnodiging van Net werk om hun programma te komen voorstellen. Maar het genomen initiatief van Netwerk verdient zeker ap plaus! Piet Van San lalsi. Het vijfde seizoen van DeWeeri// (P. Van San) Netwerk. The Real Hot Dogs of Jan De Bruyne en Herwig 7it eon opsomming van een Boe reeks koncerten en hloonstellingen onthou- het optreden van het van Vlaanderen op 5 een tentoonstel- rent de burgemees- Aalst en de belang- 8amenwerking van de kuituur en de dienst Over de vertelde Borms dat deze zou worden uitgebreid zo mogelijk, zelfs naar deelgemeenten toe. Ook aankoop van kleine tot uit- stadspatri- is voorzien; voor een hele boterham. kwamen Bea, Lutgart en Mark het woord, en dit in van het vrouwenhuis op- Om technische re- gaan sommige men- van het vrouwenhuis, in Aalst sinds '78 be verhuizen naar het jr- w.w waar elke dag ie- land aanwezig is en waar Hallen terecht kan op het 053/21.75.13 voor hulpverlening. Ook men schrijven naar 77 voor elke des uitleg. 't Land van dat als volgende op programma stond, niteC""uc a*leen zn kat. te beurt dus aan Jeugd en dat ons met een vergastte menuet van Bach. De van het ge- vertelde dat er het komende seizoen avonden gepland waaroD men zoveel misch blijspel van Mare Cammoletti in een regie van Er win Van Herreweghe Dit stuk is gepland op 26, 27, 28 en 29 oktober in de Stadsschouwburg. Begin mei '85 krijgen we 'De vo gels' van de Griekse blij speldichter Aristophanes te zien. Het is een produktie in samenwerking met de Aalsterse kunstgroep Al- kuone, in een regie van Herman Slagmulder. De Catharinistenviering heeft plaats op 25 november en op 21 december krijgen we een tentoonstelling over de Catharinisten in de Belfort- zaal. Op 22 december de viering van 25 jaar Hoofd kamer van het land van Aalst. Hierbij wordt hulde gebracht aan drie jubilaris sen: Louis De Smet, Jef Frangois en Ludovic Moyer- soen. Dan is er ook de voor stelling van het boek «De Catharinisten in de 19' en 20* eeuw», en dit van de hand van Luc Kieckens en Clemens Yuttersprot. Op 16 februari gaat hun 50* Kar na val bal door. Van William De Bruyn, die sprak in naam van VAKA, vernamen we dat deze vere niging een tentoonstelling organizeert met kinderte keningen rond het te ma 'Oorlog en vrede'. Deze ten toonstelling heeft plaats van 12 tot 20 oktober in het HAK, gelegen in het Roze marijnstraatje, daar het stadsbestuur hiervoor geen ruimte ter beschikking wil de stellen. Ook wordt er op 14 oktober een fietstocht te gen de kernbewapening ge organiseerd In een panelgesprek kwa- Persijn op 4 november. Muziek is en blijft een deli- kate zaak, niet alleen van wege de geluidshinder, doch de hoge gages die in de muziekwereld gevraagd worden, zijn voor een zaal als Netwerk in vele geval len onbetaalbaar. De aperi- tiefkoncerten worden, we gens een gebrek aan be langstelling, niet meer her nomen In de plaats daar van zijn volavondkoncerten seizoen van Netwerk. Bea, Liesbeth en CGSO (P. Van San) Onder het motto «Jeugd op de planken» deed het Davids- fonds beroep op de middelbare schooljeugd van Aalst om hen te stimuleren deel te nemen aan een wedstrijd. Deze jonge mensen krijgen de gelegenheid een korte eenakter op te voeren voor een ruim publiek van vrienden en supporters. Voor de winnende groepen zijn er flinke prijzen voorzien. Iedere jonge mens kan meedoen, uitge zonderd leerlingen van een akademie, dit om de konkur- rentie niet te groot te maken. Jos Coussement, lid van het want er schuilt soms meer Davidsfonds, licht dit ini talent in hen dan ze kunnen tiatief toe: wij wilden iets uiten op school. Dus dach- doen voor jonge mensen, ten wij aan het organiseren Met zekere fierheid kan men ook zeggen dat het aantal bezoekers van 6.000 (in '82-'83) tot 16.000 ('83- '84) gestegen is Voor aller lei informatie kan men steeds bij Netwerk terecht van 9 u. tot 17 u., op het nummer 053/78.89.81. Samen op het podium: Stef voor 't Spieke en Johan Uvin voor Opnieuw Gaan Leren 't Spieke is 'n buurt huis gelegen in de Boter- melkstraat. Hier is een so ciale dienst ondergebracht voor de bewoners van de rechteroever. Om hun akti viteiten nog verder te kun nen uitbreiden heeft het buurthuis kontakt geno men met de mutualiteiten om deze hier de uitbetalin gen te laten doen. Ook heeft 't Nest een onderkomen ge vonden in 't Spieke. 't Nest heeft als doelstelling gezin nen met ouder8-kinderen kon flik ten te begeleiden. Opnieuw Gaan Leren is een initiatief om laaggeschool de volwassenen een nieuwe kans te geven, doch is niet te verwarren met alfabetise ring. Mensen vanaf 16 jaar kunnen bij Opnieuw Gaan Leren terecht voor een 15 Aalst. Jos Coussement onder wiens leiding «Jeugd op de planken» een sukses tegemoet gaat (P. Van San) van een wedstrijd met to neel. Dan was de vraag: hoe kunnen we de jeugd berei ken? Het eenvoudigste leek ons via de school. Let wel, we willen niet de weg op gaan zoals met een welspre- kendheidstornooi wel eens gebeurt, waar het de scho len zijn die in feite tegen elkaar opboksen. De scho len zijn voor ons gewoon een middel om die mensen te bereiken. We hebben dan ook elke school in Aalst aangeschreven We deden de oproep in sep tember en de inschrijvin gen dienden voor 3 oktober bij ons te zijn. De opvoering is gepland voor 18 oktober. Dus, zoals je ziet, hadden de jonge mensen niet veel tijd om te beslissen. Die tijd spanne is bewust zo kort gehouden om ta vermijden dat ouders en leraars er weigerachtig zouden tegen over staan. De studies zou den kunnen verwaarloosd worden. Om dit te verhin deren hebben we ook de pe riode september - oktober gekomen. Dit leek ons het meest geschikte. Een tiental groepjes, varië rend van 1 tot 5 mensen per groep, heeft zich ingeschre ven. Het is wel de bedoeling dat ze voor alles, zelf zor gen. Maar eigenaardig ge noeg, in onze folder ver meldden we dat ze bij ge brek aan een stuk, wel bij ons terecht konden, maar die zorg was blijkbaar over bodig. Ze zijn zelf heel krea- tief. Dan repeteren ze, zor gen voor kledij, geluid. Elk groepje zorgt dus voor z'n eigen uitrusting. Daags voor de opvoering dient el ke groep één laatste alge mene repetitie te houden op de plaats zelf, waar 's ande rendaags de opvoeringen zullen doorgaan. Voor elk groepje is die repetitie ter plaatse beperkt tot de op- voeringstijd van het stuk. En dan kunnen we ook na gaan of er bepaalde dingen bij zijn die niet aanvaard baar zijn. Misschien bestendigen we die wedstrijd wel, dat hangt natuurlijk af van de afloop die de wedstrijd dit jaar kent. En misschien vormt dit evenement voor de men sen die nu meespelen een aansporing om daarna aka demie te volgen. Volgend jaar pakken we wel uit met een wedstrijd voor Aalster- se koren, ter gelegenheid van ons 70-jarig bestaan. Is het niet een beetje ris kant om die mensen zo maar aan hun lot over te laten, vroegen we Jos Cous sement. Een beetje techni sche uitleg van iemand die met ^oneel vertrouwd is zou waarschijnlijk van pas ko men. Wel, geeft Jos toe, daar kon je weieens gelijk in hebben Daar hebben we nog niet aan gedacht. Ikzelf heb van toneel geen kaas gegeten. En het is zoals je zegt: één keer spelen in die zaal is misschien te weinig. Ze zouden er mear moeten re peteren Het vergt waar schijnlijk een hele inspan ning om zich ineens te moe ten aanpassen aan een an dere speelruimte met ande re afmetingen. Is er ook een deskundige jury aanwezig op die dag? Wel, de jury zal bestaan uit een Aals terse schrijver Ju- hen Librecht en uit pater Butaille. Die man geeft les en is dus wel vertrouwd met het schooltoneel. Misschien is dat wel wat pover. We zouden dus nog iemand moeten hebben die echt op de hoogte is van alle as pekten van toneel. Deze wedstrijd wordt georgani- zeerd door het Davidsfonds. Dat is één van de grote kul- turele verenigingen van Vlaanderen. Toen de stich ters in 1875 in hun em bleem schreven: «voor godsdienst, taal en volk», was dat voluit d- taal van die tijd voor opdrachten van die tijd. Naar onze da gen vertaald betekent dit dat het Davidsfonds de Vlaamse mens benadert als gelovige in Kristus. als lid van de Vlaamse volksge meenschap en als deelne mer aan een kuituur. Het doet dit door z'n aanbod van programma tie en aktiemo- gelijkheden, waarop de bij na 700 plaatselijke afdelin gen vrij en zelfstandig in spelen en door z'n jaarlijkse uitgavenplan. De keuze van boeken is totaal vrij en on beperkt, maar moet een mi nimumbedrag van 375 fr. vertegenwoordigen. De lid maatschapsbijdrage stemt dan overeen met het totaal der 'ledenprijzen' van de ge kozen boeken of platen. Op donderdag 18 oktober aanstaande kan men dus gaan kijken naar de opvoe ring van de toneelstukken, en dit om 19.30 uur in de St-Martin uskring in de Zonnestraat te Aalst SIROU ANN Op de perskonferentie in het stadhuis werd de vraag gesteld of er reeds een organigram werd opgesteld en of by het personeel nu écht de rechte man (of vrouw) op de rechte plaats zit. Iets dat volgens schepen Robert De Pauw, belast o.m. met personeel, geen sinecure is vermits het een zeer kompleks probleem is. Een heet hangijzer zelfs waarbij naast administratieve en functionele aspek- ten zich ook tal van menselijke aspekten komen kyken. Mark, de afvaardiging van het Te Aalst zou men blijkbaar de omgekeerde volgorde hebben gehuldigd. Eerst een perso neelskader laten goedkeuren en achteraf naar een organi gram gaan. «The four m's» De schepen heeft het over in organisatieleer geldende four m's zijnde Men, Material, Machinery en Money. Klem toon voor een stadsbestuur ligt uiteraard op mankracht, pcr- soneal al is er ook materiaal en zijn er machines zelfs (nu ook) geld. Eerst en vooral moeten taken en behoeften worden vastge legd in een kapaciteitenplan waarbij de funkties moeten worden gedetermineerd, het te presteren werk omgezet in man-uren en een funktie-ana- Iyse en taakomschrijving van elk personeelslid. Zonder overlappingen en zonder over tollige trappen in de doorstro ming. Wat een stroomdiagram impli ceert met «wie werkt mee», «wat doet men», «wanneer en aan welke voorwaarden» en «hoe doet men het». Komt dat het organigram met de visie hoe de mensen gaan werken. En met onderscheid tussen lijn- en staffunkties. Lijnfunktionanssen zijn uit voerders die bevelen ontvan gen en hun onmiddellijk hië rarchische overstelstaffunktio- narissen voeren opdrachten uit van het college en leggen voor stellen en plannen voor. Werk van lange adem Opstellen van een organigram is dus een werk van lange adem Ofwel verdeelt men de funkties van bestaande perso neelsformaties over de ver schillende afdelingen ofwel wordt een ernstige studie ge maakt die uitmondt in kader zetting hier en onderbezetting elders. Overbezetting heeft echter ge leid naar vroeger niet bestaan de voorzieningen waarbij min of meer kunstmatige noden ontstonden. Bij reorganisatie kunnen dergelijke noden Jan ook niet meer gelenigd wor den. Uitbreiding van de perso neelsformatie zou uiteraard een makkelijke oplossing bie den doch het bestuur meent dat het beter is af te bouwen tot waar het betaalbaar blijft. «The right men on the right place» brengen noemt de sche pen dan ook terecht geen sine cure. Iemand tegen zijn zin in muteren is voor niemand goad. Kaderwijzigingen waren ech ter reeds een eerste stap om te komen tot een valabel organi gram. LH Het kollege opteert voor het tweede alternatief en een,reeks kaderwijzigingen werden dan ook reeds aan de gemeente raad ter goedkeuring voorge legd. Er is momenteel reeds een or ganigram dat op details na voor uitvoering vatbaar is. Vastgesteld werd echter dat de personeelsformaties, vooral dan de administratieve, prak tisch volledig bezet waren wat niet steeds op oordeelkundige wijze was geschied daar een organigram ontbrak. Overbe- Poëzie van Prudent Rombaut Vrijdag 12 oktober om 20 u. wordt in de feestzaal van het gemeentehuis de dichtbundel «Woorden onvoltooid» van Pru dent Rombaut voorgesteld. Toespraken door schepen De Ryck en burgemeester Van Riet, voordracht door Hein Nackaerts. De zitting wordt muzikaal opgeluisterd door Erwin Van Bogaert en Johan Rycken. Zwitserland Vakantiegenoegens organizeert vrijdag 12 oktober om 20 u Het Volk, Oeverstraat, een toeristische avond over Zwitserland E Quinteyn is te gast.

De Voorpost | 1984 | | pagina 23