Toch nog zes palmen deze week! Geert Ebraert, Marcel en Peter Van Impe tot het bittere (natte) einde Yvo Asselman: regelmaat troef Paul De Brauwer zes op zes De Voorpost - 12.10.1984 - 31 Wielrennen. Eindlaureaat van de trofee Mark Galle was Erik Mincke. (per) Wielrennen. Een gelukkige E. Schollaert (met de drie strepen) bij overwinnaar Erik De Clercq die te Lede duidelijk de beste was. (per) Sportkronkel Hij keek schuin naar boven, naar het rode, driehoe kige vlaggetje, dat opgehangen aan een waslijn tussen twee telefoonpalen, in de wind wapperde. Nog één kilometer. Vanuit zijn ooghoek hield hij de andere in de gaten zonder hem rechtstreeks aan te kijken. Vanaf nu wou hij niet meer overnemen, zelfs al zou die voor hem een surplace uitlokken en daarmee het risiko lopen dat de vlucht in de laatste hektometers door een razend peloton ongedaan zou worden gemaakt. Indien hij een winstkans wilde hebben, dan moest hij uit tweede positie kunnen komen. Want telkens hij op kop vertrok, leek het alsof zijn dijspieren de helft van hun mogelijkheden verloren als het voorwiel van een tegenstander naar zijn trapas oprukte. De man voor hem had al twee keer gekucht en keek nu om. Normaal was het zijn beurt om over te nemen, in het wisselend spel van «kop doendat renners zonder voorafgaandelijke afspraken toch tot op de meter nauwkeurig volbrachten, in het zware werk aan de leiding van een ontsnappingspoging. Die timing was een soort zesde zintuig, een verwor venheid die wielrenners na jaren koers aanvoelden, een soort biologische klok: hij zoveel, ik zoveel, tot net onder de limiet van de uiterste inspanning. De ander keek nu voor de derde keer om, het tempo vertraagde en de spanning steeg. Je merkte het niet dadelijk aan de lichte vermindering van de - nog vrij behoorlijke - snelheid waarmee ze op het spandoek afgingen; het was de rug die lichtjes omhoog ging, de vingers die zich even herpakten aan het stuur, de blik in de ogen die van oneindig op de plotse realiteit van de naderende finish werd gericht.Het afmalen van kilometers op onderbewustzijnsniveau maakte plaats voor een aktieve hypergevoeligheid voor alle indruk ken en gegevens die de strijd in die laatste zevenhon derd meter zouden bepalen. In een fraktie van een sekonde werden windsterkte en -richting genoteerd, de houding van de ander, de versnelling - de man voor hem schakelde een tandje meer en ging uiterst links van de weg rijden, zodat ze beiden de flankwind schuin tegen hadden. Zowat honderd meter verder ontwaarde hij het bord met «500» in grote zwarte cijfers en links en rechts waren groepjes mensen die te voet richting aankomst gingen en even hun zondagse supporterspraat onder braken om de beide duellisten te taxeren. Het achterwiel van de man voor hem slingerde even heen en weer, doordat de berijder zich recht op de pedalen zette en zijn ros een paar keer tussen zijn knieën liet wiegen. Het was geen demarrage van op de kop, gewoon een alternatieve manier van stretchen, een ultieme rekoefening voor de eindstrijd die zou beslissen over winst of verlies. De heup-, been- en rugspieren, enigszins verstijfd door de verkrampte houding tijdens de finalekilometers - bo venlichaam horizontaal over de buis, handen kramp achtig in de onderste kromming van het stuur en uit alle macht duwen met het plat van de voel - kregen daardoor een laatste kans om het overblijvende greintje aan binnencelenergie te mobiliseren. Ze waren het bord met de 500 voorbij. Er stonden meer en meer mensen aan de kant. Vanaf nu volgden de aanduidingen in sneller tempo: 400 - 350 - 300... Ergens in dé verte tussen de opeengepakte massa, lag de streep. Z'n tegenstander maakte geen aanstalten om het tempo verder te laten zakken, dus schakelde hij, en legde z'n ketting op het kroontje met de 14 tanden. Met een kleinere versnelling trok je sneller op, maar als de vertreksnelheid nog zo hoog lag als hier het geval, bracht dat te weinig voordeel op, en werd je teruggegrepen nog voor de meet. 250. Nu! Hij haalde diep adem en duwde met een soort doodsverachting z'n linkervoet naar beneden terwijl hij uil alle macht aan z'n stuur trok, de rug ietwat gekromd een blazende kater. Het volgende ogenblik dook i naar de rechterkant van de weg, zodat hij de ander niet uit de wind zette als hij hem passeerde. Zijn tegenstander kwam trager op gang, maar niet zo traag dat de kloof onoverbrugbaar was, daarvoor was het verrassingseffekt ontoereikend. Met heftige lendenrukken trok hij zich op volle snelheid. Tussen zijn linkerborst en zijn arm, onder zijn oksel door, zag hij de ander naderen tot op een fietslengte. Hij zette zich door, schakelde bliksem snel met een korte polsbeweging naar de grootste versnelling, zette zich weer recht op de trappers, zocht de streep voor hem, en keek onmiddellijk weer tussen zijn armen. De ander was tot aan z'n achter wiel genaderd, maar hijzelf kreeg nu pas het volle rendement van zijn laatste schakeling. Hij ging op volle toeren, maar nog niet in overdrive. Voor hem lag de streep - nog zo'n honderd meter. Indien hij midden de baan bleef rijden, zette hij de ander uit de wind en kon die de laatste dertig meter nog vanachter zijn rug jumpen. Hij spurtte naar de uiterste linker kant, recht naar de reikhalzende mensenzee die angstig de hoofden introk, terwijl hij rakelings pas seerde. Z'n belager, enigszins verrast door dit ma neuver, voelde opeens de wind op zich en ging hem instinktief, als een luipaard die zijn prooi op de hielen zit, achterna. Zeventig meter en hij voelde hem weer vlak achter zich, aan zijn wiel geplakt en door zijn hoofd hamerde de opjagende angstgedachte van het nade rende voorwiel. De ander moest nu uit het wiel komen om hem te remonteren, op deze unieke sekonde werd bepaald wie won of verloor. Ik voelde het naderende gevaar en haalde het laatste greintje macht uit mijn benen om de ultieme dekame- ters onder mij weg te stampen: vijftig meter en hij hing naast mij, maar kwam nog steeds niet verder dan m 'n achterversnelling - dertig - zijn voorwiel jumpte tot aan m 'n trapas, maar begon onregelmatig te schokken. In een flits wist ik - de ultieme doodskreet, de totale uitputting van alle voorradige energiestoffen, het melkzuurgehalte dat op enige sekonden tijd tot aan de pijngrens steeg en de spieren deed blokkeren en verkrampen. Mijn benen stonden ook op springen, maar zolang ik de pijn kon aanhouden, bleef ik dat wiel voorsprong behouden, kwam hij niet dichterbij, bleef ik winnen... De witte lijn was nu ook zichtbaar, flitste naderbij, onder mij weg... De wielerwedstrijd ingericht door de Wielervrien den op de wijk Nieuwe Hoek, de 18de Grote Prijs Beenhouwerij Steesens, werd glansrijk gewonnen door X die zijn medevluchter Y m de spurt ver sloeg. Checco Uit het Wase wielervaatje Veldrijden Vorig seizoen twijfelde Paul De Brauwer erg over zijn profloopbaan als veldrijder. Het werd toen trouwens zijn slechtste seizoen met slechts zeven overwinningen en nooit een rol van betekenis in de topontmoetingen. Als amateur had hij nochtans bewezen tot de elite te behoren. Vier jaar geleden nog goed voor drieëntwintig overwinningen, de nationale titel en brons op het wereldkampioenschap te Tolosa voorspelde men hem een sterke profkarrière. Het liep dus tot op heden wel wat anders. Nu lijkt diezelfde Paul De Brauwer weer helemaal terug. Zondag haalde hij in de veldrit te Kapelle-op-den-Bos zijn zesde overwinning uit zes opdrachten. Nog niet onmiddellijk de topkonfron- taties, die zijn trouwens pas vanaf volgende maand op de kalender te vinden, maar toch... zatèrdag bijvoorbeeld in Torhout zegevierend voor Rein Groenendael. «De gezondheid en de konditie zijn weer als vroeger, stelt De Brauwer zelf. Ik onderging trouwens een heelkundige ingreep aan de luchtwegen en dat heeft mij van veel kwaad verlost. Ik voel me nu weer helemaal fit». De uitslagen bewijzen dat maar ondertussen kan men zich toch de vraag stellen of Paul De Brauwer niet wat overmoedig te werk gaat. Het seizoen duurt in België traditiegetrouw zeer lang en de internationale topcrossen staan pas rond de jaaiwende geprogrammeerd. Hoe zit het met de. konditie van De Brauwer tegen die tijd? H.A. (herwinningen by de nieuwelingen en juniores, en zelfs b(j de liefhebbers, worden niet altijd even hoog aangesla gen bij de wielerkenners. Het baat niet dat men in de jeugdkategorieën een resem overwinningen bij mekaar fietste. Als men eenmaal de overgang naar de profs maakt is het weer van vooraf aan te beginnen. Dat wil dan weer niet zeggen dat de behaalde zegetuilen als «staal zonder waarde» mogen geklasseerd. Een jong vielrenner die .hel. behoorlijk, oversloeg Temeer in rich heeft, moet bij tijd en ,we dc vergelijking met «ijle flitsen van zijn talent bet jaar voordien maakten, lunnen laten tien. Weinigen '°c" hlJ bll f kunnen week in week uil van «ehngen en halfweg de torn de ene overwinning naar de P°h"e "cc maanden lang het andere rijden. Zij worden dan haak die"d,e bestempeld als glasbakken, te hangen wegens een sleutel- oaar rilfs voor dere suspens beenbreuk. Dat ontmoedigde houdt dat niet de garantie in bom echter niet. want tijdens dat re een-goeie, zullen wor- de daaropvolgende winter den. Zij die tien. twintig of maanden deed hij intensief aan zelfs meer eerste plaatsen op povertratn.ng om aan kracht een seiroen bijeenrijden bon- b'J wimc" c"h" k»m"de wen daarmee een reputatie op ",z«" sJc,kcre waP*"s die vooral in suppirtersorelt Saa" Gebrek aan spurtka- «eerklank vindt, maar wal van pacitcilen betekenen echter ,n- «eel groter belang is, is de de nicuwchngenrangen vaak regelmaat die jonge wielren- gebrek aan overwinningen seis aan de dag leigen. Want wedstrijden die doorgaans •tijd. en -duren, rijn de op grocpsspurten uitmonden, grootse vijanden van die la- De enige wedstrijd die we hem zotvolle boys die gebrek aan ragen winnen kwam hij dan wilskracht en doorrcttingsver- ook alleen binnen, mogen hebben. Wie geregeld Nochtans rijn de .sterke man- rijn prestaties kan handhaven hcl strijkijzer ,n hun kweekt daarmee de eigenschap banier voeren, vaak het meest die de groten onderscheidt vair geviseerd, in het bijronder de middelmaat: karakter. De- door de «snellere» jongens die w lange inleiding schoot ons te maar wat graag er met een binnen toen we de Erembode- sterk temporijdcr tussenuit gemse nieuweling Yvo Assel man aan het woord hoorden. - Ik heb er maar één gewon nen, zei hij, en dat klonk iet wat beschaamd. Toen wc ech- ler verder luisterden en hoor- knijpen. Dat ondervond Yvo eens te meer in Lede. waar de finale van de trofee Mare Galle verreden werd. - 't Is spijtig om het te moeten zeggen, zei de man uit de den dat deze knaap praktisch Scherrcstraat. maar ik had de helemaal op zichzelf aangewe- indruk dat mijn klubmakkers zen is wat betreft trainings- me op het wiel zaten, temeer planning en verzorging en dit daar ik een behoorlijke klasse seizoen nog een 2de, drie 3de, ring te verdedigen had. Daar twee 4de en drie 5de plaatsen heeft vooral Schicttccatte van lukte, naast tientallen ere- geprofiteerd. Tientallen keren Plaatsen bij de eerste tien. probeerde ik weg te geraken, maakten we in zijn plaats de maar het mocht niet baten, balans op, die naar «meer dan - Dc wedstrijd viel van in het begin in een beslissende plooi, met een vroege uitval van De Clerck die in zijn spoor Gunter Lievens en Leslie Van Wese- mael meenam. Voor de eigen lijke finale werd ingeluid, moesten die twee er echter weer af en laatstgenoemde werd zelfs door het achtervol gend pelotonnetje in plan gela ten. Terwijl de Brakelaar De Clerck met ruime voorsprong won, voor Lievens, die ook nog afgescheiden bin nenkwam, werd met een vijf tiental man gespurt om de 3de plaats en de vele punten die in deze finalewedstrijd nog kon den geraapt worden Dat noopte sommige deelnemers tot minder geappricieerde ma- noeuvers. in zoverre dat Chris Sleeuwagen door dc afgevaar digde van dienst van de 3de naar dc laatste plaats gedeklas- seerd werd omdat hij een tegenstander naar de kant had gereden. Yvo plaatste zich vijf de, maar mede door die klasse ring, schoof hij nog een rang op in de uitslag en werd finaal vierde. - Waarschijnlijk word ik nu 4de of 5de in dc eindstand van het rcgelmatigheidscriterium, veronderstelde Yvo. Spijtig dat ik niet van in het begin heb meegedaan. Ik hoorde pas van dit klassement halfweg de va- kantic, en dat heeft me natuur lijk een flink aantal punten gekost. Maar al bij al mag ik toch niet klagen. - Het was mijn laatste wed strijd van het seizoen én bij de nieuwelingen. Volgend jaar start ik meteen bij de juniores. De eerstkomende maand ga ik een beetje uitblazen en daarna beginnen wc aan dc wintertrai- ning met een beetje powertrai- ning samen met ocfenmaat Dirk Van Mosse velde. Mis schien ga ik ook een beetje op de piste rondrijden maar enkel om wat te oefenen, niet om aan kompetitie te doen. Bij de profs liet Dirk Heirwegh zijn elfde zege van het jaar optekenen en dat deed hij mid dels een gewaagde solotrip in Zwcvezelc. Met nog ruim twintig kilometer sprong de Zelcnaar weg en trotseerde hij geruggesteund door zijn Safir- maats de reakties van het pelo ton. Aan de meet hield hij 15 sekonden boni op Walter Planckacrt en de ganse rest van de groep. In deze wedstrijd werd Jan Bogacrt nog tiende en Eticnne De Bcule 30ste. Laatstge noemde haalde ook nog een deftige 21ste positie binnen zondag in Blois-Chavilles. En maandag in Deinze-Petegem leek het lange tijd dat twee Voorpostgebiedrenners de overwinning zouden betwis ten. Jan Bogaert en Ronald Van Avermaet raakten inder daad op kop maar werden door toedoen van een hevige groepsachtervolging achter haald. In dc einduitslag nestel de Dirk Heirwegh zich als der de achter Walter Planckaert en Gerry Wiggings werd Jan Bogaert vierde, Ronald Van Avermaet negende en Fran cois Van Vlierbcrghe 14de. Bij dc amateurs niet minder dan drie palmen in volgorde verdeeld onder Ronny Mctte- penningen, Walter Ongena en Dirk Onghcna. Vooral de pres tatie van laatstgenoemde ver dient wel enige aandacht want ons inziens is het de allereerste overwinning van de Kieldrech- tenaar" dit seizoen en dat bracht Dirk voor mekaar op dinsdag in Knesselare. Hij ein digde daar licht afgescheiden voor Eric Verweire en Chris tian Martens, en kan nu met gerust gemoed de winterslaap beginnen. Ronny Mettepen- mngen haalde het zaterdag in Baasrode voor een blijkbaar herboren Jerry Cooman en Pa trick De Beuckelaer. Patrick Mcttcpcnningen werd vijfde, Patrick Van dc Voorde zesde. Peter Van Huffcl zevende. En kele kilometers daar vandaan triomfeerde ingezetenen Wal ter Ongena door onder andere Luk Beniers (2de), André Meeuwissen en Rudy Thomas van zich af te schudden in de laatste kilometers. Patrick Van Wetter eindigde hier als vijfde, Patrick De Waeghemaeker als elfde, Ronny Westelinck als twaalfde en Mark Macharis als 20ste. In Kieldrecht lieten de streekliefhebbers daarentegen de kaas van de boterham pik ken door «junior» Hedwig Van Hooydonck, Dirk Onghena hield daar de Wase eer een beetje aan door als vijfde te eindigen, Erik Wuytack was zesde. Didier de Witte zeven de, Jan Joos achtste, Filip Van Walle twaalfde, Benny Van Buynder 15de, Patrick Van der Vliet 18de, Jean-Marie Van Gijsel 20ste. Over dan naar zondag met een negende posi tie voor Stefaan Van Leeuwe in Izcnberge en een tiende prijs voor Patrick Mettcpen- ningen in Liczele. In Ertvelde werd er dan ook gefietst met als bilan een zesde plaats voor Rudy Heyns, een negende voor Dirk Ongena, een elfde voor, Patrick Van Wetter en een 14de voor André Verhelst. Op maandag werd er nog een wedstrijd in Zele verreden met als winnaar Peter Van Impe uit Mere voor Jerry Cooman. Di dier De Witte was derde, Wal ter Ongena vierde, Ronny Mcttepenningen vijfde, Johan Koppen achtste. Mare Macha ris negende, Patrick De Wae- gèmaccker tiende. Ronny Westelinck elfde en Benny Van Buynder 18de. In de junioreskategorie mocht er één schamele overwinning opgetekend worden en die was hoe kan het ook anders, voor José Rooms en wel in het liof- dadighcidskritcrium voor Sint- Pauwels naar Gino De Pauw dat zaterdag werd betwist. De ze zege kreeg José niet voor niets want na talrijke vluchtpo gingen in het begin van de wedstrijd zette de Temsenaar zich samen met Frank Van den Abbeele aan het kommando van de wedstrijd en met hun tweetjes was er werkelijk geen houden meer aan. De andere deelnemers werden zodoende tot figuranten gedegradeerd die enkel nog voor de derde plaats konden sprinten. In dc strijd voor de eerste plaats had Rooms-«ken» niet veel moeite meer om zijn vluchtgezel te verslaan. Bart Heirwegh werd derde. Geert Bulteel vierde, Stefaan Debeleyer vijfde. Dirk De Cauwer zesde, Patrick Dhooghe achtste, Gunther De Bauw twaalfde. Mare Laureys 14de en Luc Galle 15de. Ver der was het maar karige oogst bij de juniores met een zeven de plaats voor Patrick Van de Velde in Welleen op zondag nog een wedstrijd te Haas donk. Daar spurtte Mare Vleugmans vlugger dan Gun ther Van Steenlandt (2de), Luc Galle was vierde, Guy Verberckmoes zevende. Geert Bulteel achtste, Patrick Dhooghe 9de, Guy De Jonghc 11de, Gino De Muynck 12de en Patrick Van de Ven twaalfde. Bij de nieuwelingen twee wed strijden in eigen gouw met Joe- ri Verstraetcn als winnaar in Stekene onder andere voor Yvan Smet (4de), Geert Per soon (8ste) en Gino Vercaute- ren (10de). Zondag in Sint-Niklaas was Kruibekenaar Gino Br(js aan de eer. Gino mocht daar alleszins als één van de wedstrijdfiguren worden beschouwd want op zijn eentje gaf hij gestalte aan nogal wat vluchtpogingen Jan Van Linden werd tweede, Eric Wilsens derde. Bruno Verwulgens was vierde, Wer ner Van Broeck vijfde. Martin Smet zevende, Gary De Cock achtste en Peter Saey tiende. Resteren er nog één enkele ereplaats met dc negende prijs voor Pascal Bauwcns in Tielt. M.N. WIELRENNEN Wielrennen. De sprint voor de vijfde plaats in de nieuwelingenkoers te Lede werd gewonnen door Sleeuwagen voor De Meyer en Gunther Van Impe. (per) Wielrennen in het Land van Aalst Geert Ebraert zet er duidelijk niet om verlegen. Met nog zo wat één week-end wedstrijden voor de boeg verzilverde hij zijn goede konditie in Welle, deelgemeente van Dender leeuw. Hij liet er 22 medestan ders achter zich en won de 82- km lange wedstrijd voor Rudi Wielrennen. Walter Ongena heeft tijdens de liefhebbers- Lauwereysen en Danny Schelf- koers te Zele zijn medevluchters uit het wiel gereden en hout. Buggenhoutenaar J. wint afgescheiden, (gvw) Moyson was vierde en Nieuw- kerkenaar De Schrijver wrong Clerck uit Brakel, die (samen volgde op meer dan een halve zich ook nog net bij de eerste met Gunther Lievens) van be- minuut en kwam totaal uit me- vijf. Gunther Arijs werd 12de, 8"» tot einde de koers maakte, kaar geslagen aan de aan- en Dirk Van Mossevelde, pas De streekrenner die zich hier komst. Jean-Mane De Nil over - vorige week dinsdag 17 m de meest gunstige zin liet sleepte nog een ereplaats uit geworden - liet zich van zijn opmerken, was Gunther Van de brand door alleen op zoek beste zijde bewonderen met Impe, die met een 4de plaats fe gaan naar de 5 verdienstelij- een niet onverdienstelijke tevreden huiswaarts kon. Zo ken die zich voor hem hadden 13de plaats. Voor volgend sei- ook Ivo Asselman, 7de en ook losgemaakt uit het peloton, zoen mogen ze een behoorlijke zeer regelmatig de laatste we- Resten er nog de wielertoens- versterking van het junioresre- ken. Bij de liefhebbers neemt ten die des zondags (en ook op giment in dc streek verwach- het aantal wedstrijden gestadig zaterdag) de koersbroek bo ten, want een hele boel goeie af en de meeste van onze venhalen om mekaar het leven nieuwelingen wagen dan de streekrenners zijn al achter de zuur te maken vanop een fiets- overstap. s,oof gekropen voor een zadel. Eén van die onverbidde- De nieuwelingen lieten ons dit -overigens welverdiende- Kjken ia de rangen van de week-end een beetje op onze winterrust. Maar niet Peter VWB is Merenaar Marcel Van honger zitten. In Lede vond de Va" Impe die zijn zegetotaal Impe. In Ekeren. waar 35 ren- finale plaats van de trofee op 16 eenheden bracht door in ners aan het vertrek kwamen Mare Galle, waarvoor ver- Geraardsbergen alleen onder eindigde hij 4de. 's Ande- schcidene kandidaten nog in het spandoek door te komen, rendaags dook hij het veld in aanmerking kwamen voor dc met 16 sekonden voorsprong te Erpe-Mere en klopte er zijn overwinning. Het werd een op Jantje Goessen en Alain De 2 kollega s-veldnjders. Klasse one-man-show van Erik De Yuyst. De rest van de bende y p

De Voorpost | 1984 | | pagina 31