Dorpsherwaardering Kieldrecht: procedure in laatste faze Grote belangstelling voor 't Fortuintje Hamme Gerechtvaardigde nonsens YOUTH FOR UNDERSTANDING: Jeugduitwisseling maakt flexibelere mensen Basketbal. Bavo Moerzeke won zijn eerste wedstrijd met 81-60 tegen Erembodegem (vh) Het ziet er nu toch naar uit dat de sanering van de Kieldrechtse markt, een gebied dat erkend is als herwaar deringsgebied, binnenkort een aanvang zal nemen. Tij dens een vraaggesprek in oktober vorig jaar vertelde ons schepen Goossens, bevoegd voor ruimtelijke ordening, dat met het slopen van de krotwoningen zeker in januari 1984 zou worden begonnen. Schepen Goossens heeft de proce dure die voor herwaarderingsgebieden is vastgelegd dui delijk onderschat. Tijdens de jongste gemeente raadszitting te Beveren werd het verwerven van loten 2 en 3 volgens het onteigeningsplan «marktcentrum» gunstig gead viseerd. Het gaat hier om gronden en gebouwen die ei gendom zijn van de kerkfa briek (cijnsgever) en van de woningen van De Cock - Van Cleiren te kunnen verbreden. De tweede faze is de zuidkant van het Marktplein, waarin de reeds vroeger verworven ei gendom van Stuyts valt. waar bij zal moeten worden overge gaan tot een soort herverkave ling. In een derde faze zal aandacht worden besteed aan het drastisch reorganizeren bewonersaantal aan de markt van 231 inwoners in 1961 te ruggelopen tot 134 in 1983. De markt verloor in de loop der jaren voor een belangrijk deel haar funktie als ontmoetings plaats. Het is een feit dat de speciale eigendomssituatie van cijnsgronden bij de ontvolking een rol heeft gespeeld. Hier is ook de reden te zoeken dat de verwerving van de gronden volgens het onteigeningsplan «marktcentrum» zo traag is verlopen. Het dossier tot her waardering omvat na verwer ving van de gronden de af braak van een tiental krotwo ningen en de renovatie van ongeveer een 55-tal verbeter- bare woningen. Verder een Hamme. Natuurmarkt in 't Fortuintje. Verschillende natuurprodukten werden te koop aangeboden (vh) Hamme. Natuurmarkt in. 't Fortuintje. Een natuurlijk wijntje laat zich smaken (vh) De markt van Kieldrecht wordt gesaneerd: procedure in laatste faze (Ivb) Laere en Buyck-Van de Bos sche (cijnspachter), gelegen in de driehoek tussen het Gangs- ke, parkeerplaats van de markt en de verbindingsweg met de Dorpsstraat. Zondag 7 oktober organiseerde 't Fortuintje, de Hamse vereniging voor biologisch tuinieren, die aangesloten is bij V.E.L.T., haar vierde natuurmarkt in zaal Familia, Pieter Vander Jaugdlaan te Hamme. Er was de ganse dag een ruime belangstelling. De leden van 't Fortuintje stelden er hun biologisch gekweekte groenten voor. Hier mee wilden zy bewijzen dat het ook zonder sproeimidde len kan. Gezonde voeding Iedereen verlangt naar een goede gezondheid. Maar je ge zondheid heb je niet altijd in de hand. Het is ondermeer een gave van de natuur. Toch kun je er zelf wat aan verhelpen, door je manier van leven. Een zeer belangrijk element is de voeding in al zijn fecetten. wat we eten en wat mogen we eten. De voedselvergiftigingen vol gen elkaar op in een moordend tempo. De waarschuwingen voor de kankerverwekkende stoffen maken ons ziek en de berichten over de hygiënische toestanden in de slachthuizen doen ons duizelen. Onder on dervoeding geen klachten, want integendeel, we eten ons ziek. Wij zijn zelf ook verant woordelijk voor wat er op ons bord komt. De mensen besef fen niet dat hun levenssituatie veranderd is. Zij eten nog al tijd zoals dertig jaar geleden. Wij moeten onze eetgewoon ten aanpassen aan de vermin derde behoeften. Dat betekent niet dat we honger moeten lijden. Ook niet dat we eenzij dig moeten gaan eten. Je kunt op een zeer verantwoorde ma nier zeer gevarieerde en lekke re schotels klaar maken. Eén van de facetten van gezonde voeding is het biologisch tuinieren. Het tuinieren zon der gif. Een zeer belangrijk gegeven in de gezonde voe ding. Wellicht de basis waarop een gezonde voeding wordt opgebouwd. Het Hamse For tuintje liet het zien op deze vierde natuurmarkt. Maar er was nog veel meer te beleven. Er waren de verschillende de monstraties, zoals brood bak ken, het aanmaken van zuur kool, platte kaas, yoghurt, taarten en het schikken van bloemen. In de ruime Familie zaal kon men inlichtingen krij gen over de bereiding van vlierbessenwijn. Er was ook nog een bijenstand met de daarbijhorende lekkere honing. Nieuw waren de edelstenen, met een magnetische kracht. Zo waren er edelstenen tegen alle ziekten, exeem, bevorde ring van de bevalling en zelfs tegen haaruitval. In een nabu rig zaaltje werd driemaal de film van Dr. Vogel voorge steld. (bd) van het verkeerspatroon rond het gehele dorpsherwaarde ringsgebied. Hierover zijn de meningen verschillend. Even eens tast men in het duister omtrent het uitzicht van de markt op de noordpunt. Afname In tegenstelling tot de globale toename van het aantal inwo ners, is de jongste jaren het aanpassing van de gehele we- genisinfrastruktuur binnen dit herwaarderingsgebied. Het pittoreske uitzicht zal allicht worden gewijzigd, maar sche pen Goossens heeft eerder toch al benadrukt dat men zo weinig mogelijk aan het karak ter van de markt wil raken. L.V.B. Ter verklaring, 's Avonds bij nacht lees ik de krant, kwestk van bij te blijven (sic). Ordinaire pilsjes verzachten het led der dwaze letters. Kom nou leed. echt diepmenselijk leed. lees je niet in een maandagkrant. Zou de koning en zijn eerbiedwaardige ega ooit al eens ii de pletsende regen gelopen hebben, denk ik bij het zien de krantenfoto met als ondertitel: «In de regen Rubens». De eerbiedwaardige vorstin weet misschien nie hoe prettig en ellendig het kan zijn, nat zijn tot op je huid Bij de prent, ze is groter dan die van onze vorstin, Marten «A in de gevarenzone, voel ik ongenoegen tot in het merg van mijn beenderen. Hoe kan dat personage iets ergs overko men met zo'n tros fietsers als veilige begeleiding. Hij zoi eens in zijn enkel eentje op ons viaduksken moeten rijden op een echt Belgische regendag. Hij zou al meer dan ruiten- r- wissers moeten hebben om veilig de overkant te bereiken, mi Ikzelf krijg de angstkriebels als ik er aan denk dat Friebet over enige jaren dagelijks dit trajekt zal moeten afleggen De Heer beware hem. Kakkerlakken sterven een seksdoodVoor het mannelijk dier misschien de gedroomde manier van doodgaan. Ik denk verder met hartelijke binnenpretjes... «Bardot wil bij de paus». Hoo, zou het dan toch waar zijn watJos Ghijsseti To destijds verkondigde: «Als bepaalde mensen oud worden, - pissen ze wijwater». Nee meneer ik ben niet jaloers op B B., ik heb daar geen enkele reden voor, integendeel! Maar getf toe dat dit een rare wens is, of wordt de Kerk pluralistisch Omdat de menselijke geest doet wat een aap doet, nl. van de hak op de tak springen, wil ik deze keer ook het volgende kwijt, meer bepaald voor lady's en dames, van wie ik in de heilige veronderstelling verkeerde dat ze proper, ordentelijk enzomeer waren. Ja, het gaat hier over zwembad Olympos. Met alle respeib voor het personeel, maar wanneer jouw reukorgaan dt geuren zou opgesnoven hebben die daar de ruimten vulden, zette je geen teen meer tn het water aldaar.Maar Friebé en ik trotseren dapper de stank, vast besloten toch te zwemmen. Voor we het bad ingaan passeren we de toilet ten, mijn avondeten stijgt ongevraagd naar mijn strot, omdat ik slik zeg ik niks, en, nog veel dapperder springen we te water, proberen te vergeten wat we insnoven én beelden ons in dat het water tenminste zuiver is Helaas dit alles is waar gebeurd. Wanneer Friebel en ik bezig zijn onze body's droog te wrijven toont Friebel mij een vieze tampon die daar in de hoek van ons kleedhokje ligt, op één meter van de vuilnisemmer. Hoe kan een vrouwelijk wezen zo... hoe moet ik het noemen, slordig of vuil zijn, kom er zal wel een ander woord voor zijn maar foen, ik ben er zelf beschaamd over. Ik moet mijn ongenoegen kwijt bij de vrouw die instaat voor de orde van deze afdeling. Wanhopig steekt ze de handen in de hoogte, wat zij hier meemaakt en al meegemaakt heeft is onvoorstelbaar Is het mensdom zo laag gevallen? Waar ij| Vlaanderens fierheid nu gevaren? Het is na middernacht, it sluit, nog een nachtkus voor André mijn trouwe lezer van de miskende baronnes, geen familie van M. Gijsen de schrijver die baron werd. Mijnheer Maurits Dierick, als je ooit met de fiets naar i zwembad rijdt, meer bepaald in de winter, dan zou je eens merken hoe gevaarlijk en donker het Kalendijkske kan zijn. Er kan daar best een lampje of twee bijgeplaatst worden, inplaats van 't gazon zo te verlichten. Kwestie van aanran dingen en zo te voorkomen. q Minivoetbal. Te Berlare moest Melior De Bruyne i Bommenwerper-Vooruit vrede nemen met 3-3 (jj) de belangrijke match tegen Basketbal. Bavo Moerzeke-Erembodegem 81-60. De moedige ploeg uit Erembodegem (vh) Fazen Volgens planning zou de markt van Kieldrecht in drie fazen worden uitgewerkt. Allereerst zou de noordkant, waarvoor thans de onteigeningen gebeu ren, worden geherstruktu- reerd. Verkeerstechnisch om vat dit de afronding van de scherpe hoek, zodat er ruimte komt om het voetpad aan Jef Flexibiliteit en zin voor initia tief zijn voor de jeugd van vandaag twee van de belang rijkste kwaliteiten om zich zo goed mogelijk te kunnen aan passen aan de behoeften van morgen. Verandering van kuituur doet de jonge mens deugd: zo zal hij niet vastroesten in een le venspatroon zonder op de hoogte te zijn van de andere mogelijkheden. Aanpassing en open staan voor nieuwe ideeën, dat leer je niet als je op je kamer blijft. Daar voor moet je naar buiten, mis schien wel weg, naar een ander land om er steeds opnieuw ge- konfronteerd te worden met een volk en een levenswijze die zo totaal anders is dan je tot nog toe kende. De vzw YOUTH FOR UN DERSTANDING (YfU) biedt jongeren van 15 tot en mei 18 jaar de kans om gedurende een jaar in het buitenland bij een gastgezin te leven en er naar school te gaan. En om te ont dekken hoe een vreemd gezin op korte tijd je 'familie' wordt, hoe snel vriendschappen kun nen uitgroeien tot 'voor het hele leven'. Uiteraard dien je dan de taal van je gastland te leren. Dit kan naargelang je bestemming Zweeds, Fins, Grieks, Spaans, Deens, Duits of Noors zijn. Meteen weet je met welke Eu ropese landen YfU uitwisselt. Daarbij komen nog de V.S.A. Voetbal. E. Opstal zag tamelijk bleek na de wedstrijd tegen Sint-Pauwels. (c) en Australië, Engels dus. Youth for Understanding heeft een enorme ervaring: sinds 1951 namen meer dan 104.000 studenten van 24 landen deel aan het programma, daaron der een 5000-tal Belgen. Jaarlijks ontvangen zo'n 100 Belgische gezinnen een jonge re voor twee maanden of een schooljaar Nieuwsgierig geworden? Goed zo. Kom dan met je ouders naar één van de voorlichtings middagen Misschien krijg je dan wel echt zin om België voor een jaartje 'adieu' te zeg gen... om daarna met een fris se kijk terug te komen. Voorlichtingsmiddagen najaar 1984: Gent: 13 oktober, 14 uur. «Dulle Griet», Vrijdagmarkt 50. 9000 Gent. Voor meer informatie: vzw YOUTH FOR UNDER STANDING, Frieda Van Bcy- len, Paul van Ostayenlaan 26, 2HH5 ^ntwer'>cn' tc'Jeugdvoetbal. De provinciale knapen van E. Aalst wonnen met 4-0 tegen Deinze en prijken daardoor op a

De Voorpost | 1984 | | pagina 44