Vuile Schelde dringend Missiewinkel «De Kleine Rest» in Beveren in expansi lode Kruis-hulpdienst paraat tijdens Wieze-Oktoberfeesten Kristelijke Matigheidsbeweging Waasland over verslaving en pastoraal Wiezekaas-dag met tekenprijskamp aanpakken -12.10.1984 - De Voorpost Lebbeke. Is dit Michaël Jackson? Op het eerste gezicht wel. Bij nader inzien is het een van de 43 deelnemers aan de play-back show die in het kader van de Wieze Oktoberfeesten werd georganizeerd (v) De Hulpdienst van de Lebbeekse Rode Kruis-afdeling, die steld stond. Wie dronken is jaarlijks ettelijke uren presteert tijdens manifestaties laten we op de Hulpdienst allerhande, is ook paraat tijdens de Wiezë Oktoberfees- even bekomen en achteraf kan ten. hij in de halle, op een bank, zijn roes uitslapen. Adjunkt-hoofd van dienst OCMW-ziekenhuis in Aalst en k Gustaaf De Mol: De Hulp- tijdens het laatste weekend het °.vergr°te deel- dienst is aanwezig en staat ten vangt Aalst-Mijlbeek de ge- van de gekwetsten dienste van hulpbehoevenden wonden op. 8e sen Vooral op za- tijdens de openingsuren van de Vanzelfsprekend hebben we 8' hallen A en C. Wij worden ook te maken met gevallen van gekonfronteerd met diverse dronkenschap. Maar dat lijkt '-)e dienst wordt bemand naar- soorten letsels. Van een dood- me hier normaal Dat aantal gelang de noodwendigheden, gewone smjwonde tot astma- ligt trouwens niet zo hoog als °P vrijdag zijn er dat door- aanvallen, gevallen van epilep- je rekening houdt met het aan- 8aans negen. Op zaterdag, de sie en verwondingen die dok- tal bezoekers dat op bepaalde drukste da8- wordt het aantal tershulp noodzaken. Daarom avonden de hallen bevolkt. °Pgevoerd tot twaalf. Vier Ro- ook is hier permanent een dok- Hoofdzakelijk zijn dat Engel- de Kruis-mensen bemannen ter aanwezig. sen en niettegenstaande men dan de hulppost in halle C. De Moeten de gekwetsten naar de zaterdagavonden plastic be- ovengen zijn actief in halle A Lebbeke. De bierdrinkers van buurgemeente Mespelare waren voor de geleeenheid de een ziekenhuis overgebracht kers gebruikt om het bier in uit De Lebbeekse RK-Hulpdienst Dendè, overeestoken (v) worden, dan maken we ge- te schenken, komen toch nog 1S llldens de Oktoberfeesten >8 bruik van onze eigen ambulan- vrij veel snijwonden voor. Ook ak,ief s,nds Wieze met Lebbe- ce. Het eerste weekend rijden van de foor krijgen we af en ke fusioneerde Tevoren ver- we dan richting Dendermon- toe gekwetsten binnen. Vorig Hchtte de afdeling Aalst deze de, tijdens het tweede week- jaar was dat zeker het geval l0*5 end kunnen we terecht in het toen daar een bokstent opge- (pvr) Sinds 1 oktober vorig jaar wordt door de vzw Missia te Beveren een winkeltje gerund in de Kloosterstraat De Kleine Rest verhandelt tweedehandskledij en dc wereldprodukten. Dit initiatief slaat flink aan by' Beverse bevolking, zodanig dat sinds vorige week beschikbare ruimte verdubbeld werd. Ook de keuze produkten en openingsuren moeten dus verruimd word De oktober-missiemaand is een gelegenheid bij uitstek deze realisatie even in het licht te stellen. Het is de bedoeling dat kledij de Derde Wereld, van I: in goede staat - gewassen en over Irak naar Centraal-Afi versteld - wordt geschonken en Chili. Onderpastoor door vrijwilligers, om zo ande- Buysse staat mee achter ren de kans te bieden goede deze organisatie en er kledij aan te kopen tegen een een prachtige diareeks schappelijke prijs. De winst maakt over het leven en hiervan gaat integraal naar de werk van de zestien Ben Beverse missionarissen. Het missionarissen in hun missit hele opzet staat in het teken Deze diareeks «Beveren in van een grotere solidariteit tus- wereld» is gratis beschikh sen mensen en wil een gebaar voor scholen en vereniging van hoop brengen in onze Over hetzelfde onden* wereld. worden brochures aangebod u .-j teEen 100 frank Daarm Wereldsolidanteit wordt een tijdschrift «De In de vernieuwde ruimte aan reld rond» uitgegeven i de Kloosterstraat is ook een brieven van de Beverse ma Wereldwinkel ondergebracht narissen. Dit wordt opgestfl waar produkten uit de Derde naar ieder die zich ervoot: Wereld te koop worden aange- teresseert. Eventueel kant boden. Dit gebeurt zonder tus- bijdrage gestort worden, nu senkomst van de wereldhan- opgave van naam en adres i del, rechtstreeks van produ- staat. Vrijwillige medewerti cent naar verbruiker, zodat kunnen even een kijkje kon aan de arbeider in de Derde nemen in De Kleine Rest I Wereld een rechtvaardige prijs winkel staat open voor iedi kan gegeven worden, een op dinsdag van 9u30 tot Meteen ontstaat de kans om te u., 's woensdags en 's m voorzien in eigen behoefte en dags op dezelfde uren en ooi om nog mee te werken aan zaterdagsnamiddags van 141 eigen ontwikkeling. De ver- 17 u. Indien zich nog vrijwi koop gaat met informatiesprei- gers melden kan het zaal ding over onrechtvaardige misschien elke voormidd praktijken in de handel en sug- open gehouden worden. Ka gereert mogelijke oplossingen, kontakt op met Raf Buys De kleine winstmarge komt Grote Markt 23, 2750 Bn ten goede aan ontwikke- ren, tel. 775.80.17. lingswerk, in dit geval de Be verse missionarissen. Zestien Beverenaars zijn werkzaam in r Kleine Rest in Beveren is ook een winkel ten bate zestien Beverse missionarissen (wvdv) Het programma van de W.'O.F. wordt voor een niet onbelangrijk deel vastgelegd met bepaalde «dagen». Zo is er een bijzondere dag voor Groot-Lebbeke, voor de herbergiers en de bierhandelaars, voor de oudstrijders en groot-invaliden, voor de Maitrank, voor de mensen van de derde leeftijd, voor de studenten, de sportlui e.a.m. Sinds 1982 is er nog een heel specifieke dag bijgekomen, nl. deze van de Wiezekaas en deze happening kreeg dit jaar een speciale betekenis omwille van de tekenprijskamp voor de jeugd, die er aan verbonden werd. Kaas en bier Het ontvangstceremonieel van vorige zondag heeft het ander maal duidelijk gemaakt dat de Wiezekaas, amper twee jaar jong, een ideale begeleider is van een pittige pint bier, wat niet wil zeggen dat hij niet zou passen bij een aperitief of een wijntje. Er waren heel wat ge nodigden en andere belang stellenden opgekomen om zich proefondervindelijk van deze samenhorigheid te vergewis sen. In de vererende aanwezig heid van de kaasgraaf en -gravin van Passendale, de af gevaardigden van de wijnma- kersgilde van Merchtem en een sterke vertegenwoordiging van de gemeentelijke over heid, werd het degustatieri- tueel uitgevoerd. Marleen, de vriendelijke am bassadrice uit «Kaasland» las een klinkende ode aan de Wie zekaas in volgendervoege: «Het suksesvol verloop van de omzetkurve is een belangrijke en in het oog springende illus tratie van de culinaire waarde van de Wiezekaas. Meer nog dan de gewone zuivelhandel weten verschillende gereno- meerde spijshuizen, zowel in de streek als daarbuiten, de uitzonderlijke kwaliteiten van de W.K. te waarderen, en pronkt hij dan ook op menige kaasplank. Zijn uitzicht, smaak en aroma kunnen niet genoeg beschreven worden, maar moeten vooral proefon dervindelijk ervaren worden. Vandaar dat Marleen prompt uitnodigde om de daad bij het woord te voegen. Blijkbaar liet niemand zich pramen om op deze vriendelijke uitnodiging in te gaan Tussen stokkaasjes en Wiezedrinks in proklameer- de de W.K.-promotor, Gom- mar De Wit, de uitslag van de tekenprijskamp, die handelde over Wiezekaas of kermis, twee dankbare onderwerpen. Uitslagen Kleuters: Sofie Dienckx (Ba sisschool Wieze); Jochen Ger- lo (gem. school); Geertrui Herbots (g); Isabelle Kerre- mans (g), Sofie Uyttersprot (W) en Kim Van Boven. Karo- lien Van Hecke, Dave Van Malderen, Ruth Vertongen en Vanessa Willems, allen uit de gem. school. Eerste graad: Steven Batselier (H. Maagdcoll Marika Kep- pens (Bas. sch. Wieze); Eveli ne Roels (Bas. sch. Lebbeke); Frederik Scharpé (W), Kurt Uyttersprot en Bert Van den Eeckhout (jong. sch. Heizij de); Veerle Van Haver (W); Patricia Van Rossem (gem. m. Leb.); Ilse Vertongen (W); Er- win Vinck (H.M. coll.). Tweede graad: Ilse Comelis (W); Bjom De Neef (H.M.); Noëila De Neef (gem. m. L); Patricia De Hauwere (gem. m. L) en verder Carlo De Pauw, Ben Lissens, Mark Pissens, Gianni Van Goethem en Sven Van Peteghem, allen uit het H. Mgd. col Derde graad: Veerle en Vero- nick Bosman (vr. Bas.); Kris- tof Callebaut (H.M.), Nadine Huylebroeck (vr. bas.); Kristin Mannaert (vr. bas.); Peter Ost (H.M.), Claire Roels (vr. bas); Isabelle Van den Abbeele (vr. bas.); Erika Van der Jeught (gem. m. s Peggy Vereecken (vr. bas.). Alle deelnemers werden met een mooie naturaprijs bedacht en schepen Hiel overhandigde de ereprijs van de Wiezekaas 1984 aan Sofie Moortgat van de gemeentelijke meisjes school van Lebbeke Na de plechtigheid begaf de hele sliert kaasvrienden, voor afgegaan door de Stimmungs- kapelle van Sepp Gussmann, en het stralend Wiezekind Re- nata Ribbens naar de feesthal- Ie A om er verder kaas en bier eer aan te doen. (J.V.L.) Vlaamse en Nederlandse milieugroeperingen hebben in het Zeeuwsvlaamse Hulst een symposium gehouden over de vervuiling van Schelde en Westerschelde. Volgens de organisatoren wordt dit probleem van waterverontreini ging stiefmoederiyk behandeld. De opkomst voor dit milieugebeuren was erg groot en onder de aanwezigen bemerkten we ondermeer Paul Staes, Europarlementslid voor Agalev, Mark De Pauw van de Beverse milieudienst en Jan Boom, schaapherder in het Verdronken Land van Saeftinghe. Wanneer men de opkomst van politici als kriterium neemt mag men zonder schroom stellen dat z(j blijkbaar het streven naar een propere Schelde als een marginale bezigheid beschouwen. Voor voorlichting over alkohol en andere drugs (o.m. modeliessen en het ter beschikking stellen van audiovisueel materiaal), het op het getouw zetten van voordrachten voor jeugdbewegingen, ouderverenigingen en sociokulturele organisaties, voor preventieve akties die ondersteund worden door homilies in de zondagsmissen, kortom: voor gezondheidsopvoeding en -informatie rond alkohol en andere drugproblemen kan je terecht bij de Kristelijke Matigheidsbeweging, waarvan de Wase afdeling gevestigd is in de Kroonmolenstraat 5 te Sint-Niklaas, tel. 777.08.43. Sober en geestelijk gezond De KMB tracht vanuit een evangelisch-kristelijke levensvisie de geestelijke gezondheid te bevorderen en wil ook de belangstelling voor hogere levenswaarden stimuleren. Halt dus aan o.m. alkohol, aan andere drugs ook. Sedert een jaar of twaalf wordt intens gepleit voor een sober en gezond geestelijk leven. Er is, aldus de KMB. in onze samenleving een ernstige nood aan geloof en bekering, aan gebed en sakramenteel leven. Die waarden worden op de drugproblematiek toegepast, toegespitst. Geopteerd wordt voor een vernieuwde en bevrijdende levensstijl, levenscen- vo'ud en dienstbaarheid. De Kristelijke Matigheidsbeweging is aangesloten bij de federatie Sobriëtas-Vlaanderen, die o.m. het driemaandelijkse tijdschrift De Weg uitgeeft en naar een drietal werkgroepen toe vertakt: preventie, verslaving en pastoraal, verslaafdenzorg. Kolloquium Woensdag 17 oktober vindt in het Bezinningscentrum Abdij. Drongenplcin 27 in 9810 Gent-Drongen, het twaalfde kolloquium plaats van de Kristelijke Matigheidsbeweging. Verslaving en pastoraal, die relatie wordt uitgediept. Er zijn getuigenissen van o.m. medewerkers van Jonge Kerk-Dcndermonde, van leden van AA en Al-Anon. E.h. De Wolf, professor aan het Bisschoppelijk Seminarie in Gent. licht het thema toe en ter afronding van het kolloquium verzorgt vikaris-genaraal W De Smet van het bisdom Gent een syntheze. Deelnemen aan dit van 13u30 lot 17u30 te houden kolloquium kost 100 frank, studenten en werkzoekenden kunnen gratis binnen. Informatie en inschrijvingen: 091-55.66.84 en 03-777.08.43. Na een inleiding van voorzitter Ward Dossche van de Werk groep Water schetste Jan De Vries van «Het Zeeuwse Land schap», instantie die Saeftin ghe beheert, de algemene pro blematiek van de Scheldever- vuiling. Hij handelde onder meer over het algemeen water zuiveringsprogramma van het Vlaamse Gewest en over dc Bochtafsnijding bij Bath. «Het vooropstellen van de bio- tische index 7 8 voor de Vlaamse oppervlaktewateren houdt zeker niet in dat een beleid zal moeten ontwikkeld worden ter terugdringing van lozingen van de 'zwarte en grij ze lijst stoffen', of de zoge naamde 'derde generatie ver vuiling'. In gans het AWP wordt met geen enkel woord gerept over dit te voeren be leid. Er wordt wel veel aan dacht besteed aan de zoge naamde biologische vervuiling, maar dat is niet het geval voor verontreiniging door metalen en giftige stoffen» de Bochtafsnijding bij Bath is thans afgevoerd. Jan De Vries: «Het ontwerpverdrag over het Nauw van Bath bevat een pa ragraaf over de kwaliteit van het Schcldewater. Precies dat projekt is nu afgevoerd». In die paragraaf stond inderdaad nogal wat: een programma voor de bouw van zuiveringsin stallaties in het stroomgebied van de Schelde, bepalingen over lozingen van bedrijven en normen betreffende zwarte- en grijze lijst stoffen waaraan het Scheldewater bij de grens moet voldoen, afspraken over het verzamelen en uitwisselen van lozingsgegevens, het in stellen van een permanente Scheldewaterkommissic. Monsternametocht Jan van der Sluis was koördi- nator bij een monstername tocht op de Schelde, uitge voerd in augustus 1983 vanaf de Rupclmonding tot aan de grens. Zijn toelichting was erg onvolledig. Van der Sluis stel de trouwens zelf dat het rap port pas over een zestal maan den degelijk verwerkt zal zijn. Daarbij stelt zich dan ook nog het probleem van financiering. Wel interessant en volledig zijn een aantal gegevens uit een onderzoek van het Rijks instituut voor Zuivering van Afvalwater. Volgens de nor men voor de basiskwaliteit voor zoet water moet het zuur stofgehalte altijd hoger zijn dan 5 mg per liter Sinds 1964 heeft het water bij Doel deze norm nooit gehaald. Voor kad- mium liggen de zaken al niet veel beter De norm voor ba siskwaliteit is hier 2,5 mikro- gram per liter. Deze norm wordt ter hoogte van Doel ie der jaar overschreden. Wat kwik betreft is er wel een be langrijke daling vast te stellen. Wat nikkel betreft wordt een kwaliteitsnorm van 50 mikro- gram aangehouden. Ook deze waarde wordt sinds 1980 door het Scheldewater bij Doel overschreden. In hoevere be- werden tijdens het symposium bekendgemaakt door de heren Beeftinck en Baars. Op vijf verschillende plaatsen zijn tus sen mei 1983 en april 1984 maandelijks monsters geno men van bepaalde planten soorten om de gehalten aan kwik, lood, kadmium en zink te achterhalen. Niet enkel voor schapen, ook voor mensen kan de konsumptie van bepaalde planten nare gevolgen hebben Zo wordt het eten van Zee kraal en Lamsoor afgeraden. De grenswaarde van kadmium is voor deze planten vastge steld tussen 50 en 100. Bij Lamsoor nu heeft men tijdens het onderzoek waarden vastge steld tussen 260 en 540, voor Zeekraal tussen 40 en 260. In hoeverre nu worden deze schadelijke stoffen door scha pen. want daar gaat het in Saeftinghe om. in het organis me opgenomen? Ruim vijftig dode dieren werden voor het onderzoek ter beschikking ge steld en daarvan werd telkens de lever en de nieren onder zocht. Buiten verwachting nu zijn de gevonden koncentratics lang niet verontrustend en bij gevolg is er geen reden om grazende schapen uit Saeftin ghe te houden. De koncentra- ties die men landelijk heeft vastgesteld zijn zelfs hoger dan deze die men bij schapen uit Saeftinghe heeft gevonden. De waarde die men in de lever landelijk heeft vastgesteld voor kadmium bedraagt 0,20 mg per kg droge stof. Voor Saeftinghe komt men tot de helft. Voor de nieren komt men tot 0,36 mg per kg, in Saeftinghe 0,10. Bij lood het- Scheldesymposium in Hulst. Grote belangstelling (Ivb) drijven op de Wase Schelde- oever nu tot deze verontreini ging bijdragen is niet precies bekend. Wel werden ter hoog te van Rhónc Poulcnc te Kalk en Bayer aanzienlijke konccn- traties mangaan en chroom vastgesteld. Gunstig In het Verdronken Land van Saeftinghe is in mei 1983 een onderzoek begonnen naar dc koncentraties aan zware meta len in dat gebied. Schaapher der Jan Boom was zich ern stige zorgen gaan maken over dc gezondheidstoestand van zijn dieren en onder zijn im puls is het onderzoek er uitein delijk gekomen. Drie Neder landse wetenschappelijke in stellingen hebben aan het pro jekt gewerkt. De 'resultaten zelfde verschijnsel. De landt lijke waarde voor de lever voor Saeftinghe 1,9. Voor nieren 1,6, voor Saeftinghe Voor de landelijke gegeic bedraagt het aantal monstt wel de helft minder dan de: schapen die men in Saeftinjl heeft onderzocht. De heer Baars gaf voor verschijnsel een aantal mo| lijke oorzaken op. Vooreent er de slechte absorpties versterkt door dc sterke tri ding van de metalen aan sH Andere oorzaken zijn volgB de heer Baars dc selektifl begrazing door de schapen de winterstalling, omdat in periode een behoorlijke iri ging van schadelijke zware talen in bepaalde gcwassei vastgesteld. Voor het schapa bedrijf van Jan Boom zijn 4 globale resultaten vdus guwtj Niettemin zullen een aam maatregelen, die voor het derzock waren afgesprokt van kracht blijven. Lamnxl bijvoorbeeld zullen niet in schorren zelf. maar wel in polder grazen Dc kudde fl Boom telt momenteel stuks. In de toekomst wil de kudde tot 600 schapen ui breiden. Luc VAN BROEI Hamme. Boeken- en speelgoedbeurs te Sint-Anna. Het ouderkomitee stond t een prima organizatie (vh) Lebbeke. Deze jongens van het Rode Kruis waren elke dag present op de Oktoberfeesten SytHpOSiUtlt ifl Hlllst In het raam van de Wieze Oktoberfeesten

De Voorpost | 1984 | | pagina 46