Verdronken Land van Saeftinghe; toezicht en beweiding blijven noodzaak Grauwe kiekendief teruggekeerd in Wase polders Hoe noordelijk Waasland en 't Reinaertland ontstonden Wielewaal houdt nationaal kongres in Sint-Niklaas 1 - kiekendief in Beveren. Van links naar rechts Hubert Lehaen, voorzitter van World alleen zonder i komplex. Wat geen enkel natuurbeschermer ooit had durven voor spellen is blijkbaar toch bewaarheid geworden. In de Nieuw-Arenbergpolder, achter café 't Smisken, in de onmiddellijke nabijheid van de opgespoten terreinen van de Linker-Scheldeoever, werd een koppel grauwe kieken dieven ontdekt, dat zijn nest gebouwd had in een gersteak ker. Zij hadden zich de weelde veroorloofd, te gaan broeden op het eigendom van schepen Gerard Pauwels. Dit gelukkig toeval bracht het nijvere paartje ter sprake op de jongste zitting van het Beverse schepenkollege. Burgemeester Van der Aa ver welkomde er tal van vooraan staande natuurbeschermers, onder wie Marcel Verbruggen, konservator van De Zegge te Geel, Hubert Lehaen, direk- teur van het World Life Found Vlaanderen, de heer Boel- paep, met nationale bevoegd heid en ook de Antwerpse na tuurbeschermers, onder wie de heer en mevrouw Matthysens van het vogelasiel te Beren- drecht, die momenteel de grauwe kiekendieven met de grootste zorg omringen. Tijdens een kleine plechtig heid schetste de heer Verbrug gen het belang van deze zeld zame ontdekking in onze in landse fauna. Rare vogels Het broedgeval te Kieldrecht moet voor allen die zich op een idealististische manier inzetten voor het natuurbehoud een hart onder de riem betekenen. Ouderen onder ons, aldus Ver bruggen, herinneren zich nog de broedgevallen op de Kalmt- houtse heide en in de Kempen se moerassen. Dit is echter al vele jaren geleden. Enkel in het Waalse landsgedeelte en in de Limburgse Kempen hielden tot voor kort deze prachtige roofvogels stand. Ook hier is echter het einde in zicht. De verwondering was dan ook al gemeen toen een aantal Ant werpse vogelkenners het nest ontdekten in de gersteakker van de Beverse schepen van burgerlijke stand, landbouwer Gerard Pauwels te Kieldrecht. Zondag 14 oktober houdt Wielewaal zijn jaarlijks natio naal kongres in hotel Serwir te Sint-Niklaas. Dit sympo sium heeft als onderwerp «Het noord-Wase Krekengc- bied» en daaraan wordt dan ook aandacht besteed natuurlijk mits de nodige afwisseling tussen 9 u. 's morgens en 17 u. in de namiddag. De deelname is gratis en inschrijving is enkel noodzakelijk indien men het middagmaal wil gebruiken ter plaatse. Het spreekt voor zich dat iedereen die geïnteresseerd en/of begaan is met de natuur, het milieu e.d. van harte welkom is. Krekengebied Het zal dan niemand verbazen dat de keuze van de afdeling Wielewaal-Noord en Wielewaal-Zuid op het Krekengebied is gevallen, als kongresthema. Dit kreken- gebied is inderdaad zowat de meest ongeschonden en ckologisch meest waardevolle biotoop die ons is overge bleven in deze kontreien. De «gedwongen» ruilverkave ling heeft de geïnteresseerden met de neus op de dramati sche realiteit aldaar gedrukt. Er zijn genoeg redenen om het Krekengebied in het Noord-Waasland eens vanuit verschillende hoeken te belichten. Doorlopend is er zondag videotentoonstelling over het krekengebied, tentoonstelling over de Salcghemkreeg, een uitgebreide stand met natuurboeken, natuurgidsen, zelfklevers, posters, broedpotten enz... Gremar De schrik voor een mislukking was al even groot, als men zich realiseert dat dit broedgeval wellicht uniek is in het hele land. Later bleek dat nog slechts in Limburg één broed geval vastgesteld werd. Gevaren allerhande, de nabij heid van een drukbereden au toweg en moeilijkheden bij de oogst deden de bewakers twij felen aan een goede afloop Het hele geval werd zo geheim mogelijk gehouden. Van land bouwer Pauwels werd de grootste omzichtigheid vereist. Bij een eerste kontrole van het nest werd vastgesteld dat vier prachtige jongen al flink waren opgegroeid. Groot was echter de spanning en de nervositeit toen de maai en dorsmachine op minder dan twintig meter van het nest stil viel en terplaatse diende her steld, wat anderhalf uur in be slag nam. Toen was het verlies van de vier kleine kiekendie ven reëler dan iemand ook maar durfde vermoeden. De volwassen vogels waren echter zo trouw aan hun jongen dat 's anderendaags geen vuiltje meer aan de lucht was. Schepen Pauwels diende ech ter 200 m2 gerst uit te sparen, wat voor hem een ernstig fi nancieel verlies betekent Natuurvrienden Het World Wild Life Found bood de heer Pauwcis een ver goeding aan voor het niet-oog sten van een partij gerst. Dit werd echter door de schepen even prompt afgewezen, een natuurvriendelijk gebaar van de man die wel een kunstig schilderwerk met afbeelding van het broedtafereel in ont vangst mocht nemen. Ene Jaak Matthysens.kombineert in zijn Reigersasiel te Berendrecht de liefde voor de vogels en de esthetische vaardigheid met het penseel. Ook deze kunste naar steunde het Wereldna- tuurfonds door het werk gratis af tc leveren ter gelegenheid van deze historische gebeurte nis in de Wase polder. Het fonds leverde wél eeen finan ciële bijdrage voor het Rci- gersasicl te Berendrecht. waar De oudleraars en oudlecrlin- gen van het Higro organizeren op vrijdag 19 en zaterdag 20 oktober de Higro Herfstfees ten in de school aan de Indus trieweg 228 te Gent-Mariakcr- ke. honderden, door botulisme ge troffen vogels verzorgd wor den door het echtpaar Matthy sens. Eindelijk nog eens een hoopvol milieuvriendelijk bericht vanuit de Wase Linker-Scheldeoever. Samen met de heer Verbruggen uilen wij de wens dat de komst van deze grauwe kiekendieven in de Kieldrechtse Folders voor allen een aansporing moge zijn om de laatste restjes Waasland- se natuur met nog meer hard nekkigheid dan voorheen te be schermen en te behouden. Wie weet komen er dan volgend jaar opnieuw enkele kiekendieven broeden in het gersteveld van Gerard Pauwels. (wvdv) Een grauwe kiekendief in Beveren. De heer Pauwels werd voor z'n natuurvriendelijkheid bedacht met een schilderij (dw) Wild Life Found-Vlaanderen en mevrouw en de heer Verbruggen (Iv) Een grauwe kiekendief in Beveren, voor natuurminnaars een historisch voorval. Overzicht van sympathizanten en medewerkers van hatuurverenigingen (Iv) De belangstelling voor exkursies in het Europees vermaar de Verdronken Land van Saeftinghe blijft maar toene men. In 1981 werden er 327 groepen rondgeleid, in 1982 waren er dat 371 en vorig jaar werden 386 exkursies gehonoreerd. In totaal komt dit neer op ruim 10.000 bezoekers. Een overgrote belangstelling dus en daarbij moet dan nog worden vermeld dat ruim 300 aanvragen moesten worden afgewezen. De druk op het natuurgebied zou anders te groot worden. Open exkursies Ook vorig jaar werden er in het Land van Saeftinghe zoge naamde 'open exkursies' geor ganiseerd. Dit zijn tochten waaraan kan worden deelge nomen zonder voorafgaande inschrijving. Voor de begelei ding maakt het Zeeuwse Land schap, instantie die Saeftinghe beheert, gebruik van een vast team van een twintigtal mede werkers. Die mensen ontvan gen periodiek interne voorlich ting. De exkursieleiders ma ken nu ook gebruik van een nieuwe portofoonverbinding. Vanuit het hele gebied is de verbinding nu uitstekend. Een nieuw basisstation werd bij ca fé Buys, van waaruit de wan delingen vertrekken, geïnstal leerd. Die verbinding is zeker geen overbodige luxe, want de bewaking van dit uitgestrekte reservaat stelt beslist de nodige problemen. Deze hulpmidde len worden als onmisbaar be schouwd voor het effektief kunnen optreden bij overtre dingen, ongevallen tijdens de exkursies en andere noodge vallen. Overtredingen De meest voorkomende overtredingen hebben betrek king op illegaal bezoek van het niet-toegankelijk gedeelte, wat verstoring van de broedende en fouragerende vogels met zich brengt. In het verleden werd zelfs al eens een installa tie voor het vangen van vogels aangetroffen. Toezicht De opzichter van het Ver dronken Land van Saeftinghe besteedde in 1983 ruim een derde van zijn tijd aan toe zicht, technische en politionele taken. Vorig jaar werd in drukke periodes voor het eerst toezicht uitgeoefend door een dnetal intern opgeleide vrijwil ligers. Voorts werd ook geza- vervoermiddel voor toezicht wordt in Saeftinghe ernstig gemist. Beweidine Het beweiden van de schor ren door schapen krijgt al sinds een paar jaar ruime aandacht. Dit is noodzakelijk omdat de exploitatie van schaapskudden al lange tijd niet meer lonend is en de beweidingsdruk daar door sterk is afgenomen. Deze afname heeft nochtans ernstige gevolgen voor het behoud van de waarde van Saeftinghe ruim zeshonderd vierkante meter en werd een hooiberging gebouwd met een inhoud van zeshonderd kubieke meter. De kuddeomvang werd uitgebreid en eind vorig jaar waren er 343 drachtige ooien. Het is de be doeling dat de kudde uiteinde lijk minimaal 600 ooien groot wordt. Inmiddels werd in dit pro- jekt door het Zeeuwse Land schap al fors geïnvesteerd. Het merendeel van deze gelden werd via doelsubsidies en gif ten verkregen. Naast deze bij- **V"~ menlijk toezicht uitgeoefend met diverse rijkspolitionele diensten. Het aantal overtre dingen door windsurfers nam vorig jaar toe. Saeftinghe heeft een grensomtrek van ongeveer 24 kilometer en bestaat bij vloed uit honderden kleine ei landen. Infiltratie vindt plaats zowel vanaf de landzijde als vanaf de Scheldedijk. Dit brengt voor het beheer een aantal specifieke problemen met zich. Vooral een geschikt Sinds 1950 is het aantal volwas sen schapen in kuddeverband op Saeftinghe immers terugge lopen van 1940 naar 400 stuks In 1981 werd begonnen met het beweidingsprojekt Emma- haven. De start van dit projekt heeft zowel voor de stichting het Zeeuwse Landschap als de schapenhouderij van J. Boom vele problemen opgeleverd. In 1983 werd de nieuwe schaaps kooi verder uitgebreid tot een overkapte oppervlakte van dragen heeft ook de stichting Behoud Saeftinghe een spe ciaal fonds opgericht ten gun ste van de beweiding op Saef tinghe. Begrazing De schaapskudde graasde in hoofdzaak op de schorren langs de zeedijk, westelijk van de Rijksdam. De beweiding vond plaats achter schrik draad. Op de zeedijk kon van af juli niet meer geweid wor den door de dijkversterkings- werken die een aanvang heb ben genomen. Het gras op de ze dijk en het hoge voorliggen de schor kon hierdoor niet ge hooid worden, zodat op eCn andere wijze een voorraad wintervoer moest aangelegd worden. De hierdoor geleden schade werd wel vergoed in het kader van de Deltawet. In oostelijk Saeftinghe is de schapenhouderij van Geiren aktief. In 1983 werd vrijwel alleen het gedeelte ten zuiden van de werkdam beweid. Een gedeelte van Saeftinghe is nog partikulier bezit. Het betreft vrij hooggelegen schorren die geschikt zijn voor de bewei ding met runderen. De bewei ding met runderen bij de eer ste en tweede vluchtheuvel bleef met gemiddeld 130 stuks ten opzichte van 1982 ongewij zigd. Achter de derde vluch theuvel is incidenteel met scha pen geweid. Ook hier is een duidelijke vefruiging van het schor waarneembaar. Schaap herder Jan Boom. «Ik zit hier nu een goeie twee jaar, ik ben dus halverwege en het gaat nog precies volgens het schema, ondanks enkele tegenslagen. In de kudde die ik overnam zaten nogal wat zieke schapen, ik moest zoeken naar meer produktieve rassen, de stal- bouw slorpte ook meer geld op dan verwacht. Dijkversterking In de loop van 1983 werd een aanvang genomen met het op Deltahoogte brengen van de zeewerende dijk. De ver zwaring wordt buitendijks uit gevoerd Gelijktijdig met de werken wordt de ontsluiting van het achterliggende polder land aangepast op een wijze die een grotere mate van rust voor het natuurgebied kan ga randeren. Het oude haventje van Emmahaven en het witte havenmeestershuis zijn inmid dels geheel onder de nieuwe dijk verdwenen. Hierdoor is zonder twijfel een karakteris tiek beeld van Saeftinghe ver loren gegaan. De toegankelijk heid van het schor werd door de werken uiteraard bemoei- lijkt. Hier hadden vooral de excursiegangers, toezichthou ders en de herders met hun schapen last van. Over de gas- dam lag tijdelijk elen perslei ding. De aktiviteiten op deze dam gaven een ongekende ver storing voor de vogels. Vogels In de ontwikkeling bij de broedvogels is vooral een ster ke daling van dc kokmeeuw opvallend. Waarschijnlijk is dit een gevolg van de sluiting van de vuilnisbelt van Hulst, waar de meeuwen veel op fou- rageerden. Merkwaardig is wel dat de stand van de zilver meeuw niet is afgenomen. Van de zilvermeeuw werd nu een voedseltrek op ons land gekon- stateerd. De zilvermeeuw heeft zich inmiddels over het gehele gebied verspreid. Van kolonie vorming is geen sprake meer. Door de extreem droge zomer in 1983 waren alle ge deelten waar botulisme-uit- braak te verwachten was ge heel opgedroogd. In het Ant werpse daarentegen was er wel sprake van een ware botulis- me-explosie Vele kadavers werden door de Schelde afge voerd en spoelden aan langs de buitenranden van Saeftinghe. Alle gevonden kadavers wer den, zoals dat de gewoonte is, vernietigd. Luc VAN BROECK Zeldzaam broedgeval te Kieldrecht Historisch-geografische studie Het dorp Kieldrecht lag zeven eeuwen geleden f noorden van Kallo. De bewoners waren zeevisser ich De plek werd begrensd door een moer én door d mt Schelde. Na de stormvloed van 1334 verhing ak Kieldrecht naar waar je het nu moet situeren, naar het westen toe dus. Deze stelling wordt naar voren gebracht in het boek Vier Ambachten en het Land van Saaftinge in de eeuwen» van de Nederlandse prof. dr. M.K. Gottschalk. De hoogleraar verrichtte in 't Land van danig veel research. Dat leverde een bijna 600 paeira chti dikke situatie- en ontwikkelingsschets op. Geen netje uiteraard, maar wie zich voor wat ik al eerder ic Voorpost 'de Wase wordingsgeschiedenis' genoemd interesseert vindt er belangwekkende gegevens in. Polders, turf, zout Noordelijk Waasland kreeg mettertijd en der moeite gestalte na een verwoede strijd water. Je kan al bijna een boek vullen met kronologic van de overstromingen die de regio zowat 1200 teisterden, en daar is Kieldrecht zéér betrokken, maar ook Kallo. Meerdonk, Doel. enz. 1334 ontstond een dijk van Meerdonk naar Verre brot®** en meteen was de basis voor de Wase polders geleg Buiten de natuurlijke overstromingen waren er de kum tn- matige, vaak om strategische redenen doorgevoerde inu jdd datics. 8 - 12.10.1984 - De Voorpost Inpolderingen, herdijkingen, daarover ondermeer het in Gottschalks onderzoek. De werkzaamheden moo gj ten uiteraard gefinancierd worden, en met name d abdijen droegen dapper bij tot dc rehabilitatie van streek. Boudelo bijvoorbeeld, met z'n wijd vertakte tingen (ook in Zeeuws-Vlaanderen), komt herhaaldelijk ter sprake in het bock. Prof. Gottschd N' heeft het daarin overigens uiterst gedetailleerd over bcffi soverdrachten en belastingheffingen, niet politieke (machts)kontekst aan tc duiden. De Vier om. bachten (Assenede. Axel. Hulst en Bockhoute), totaliteit in de middeleeuwen, een Vlèkms komplex, giq W het tot zowat 1300 wel voor dc wind, maar nadien ging h< e f? met de konjunktuur bergaf, ook al door de talrijl j~ oorlogen en opstanden. P® De veengronden, de moeren, waren de slagaders van d toenmalige ekonomie. Daaruit putte men energie, brand stof: turf. Daaruit puurde men weivaart. Vele honderda A wellicht duizenden scheepsladingen turf werden op lx moerasgebied gestoken Al was er in o.m. Kallo tot i zowat 1800 sprake van turfexploitatic, na 1400 kwijnde lx turfsteken weg. Maar dc turfontginning (of mocrnern| wès belangrijk voor het noorden van 't Land van Waas; Meerdonk herinnert de naam van een gehucht (Turfba ken) nog aan de bedrijvigheid van toen. Behalve turf leverden de moeren ook zout op. Zoutziedi rijen duiken o.m. in de negentiende eeuw nog op zuidelijk Waasland (Rupelmondc, Steendorp). De zoutii dustrie ontstond in dc twaalfde eeuw in vooral de strai van Axel en Hulst, prof. Gottschalk hanteert dc ten zelexploitatie. Reinsert? Een paar maal wordt in het boek melding gemaakt vand naam Hulsterlo, een kluif voor de ontrafclaars van lx Rcinaertraadsel. Hulsterlo zou mettertijd, als benamit door De Kouter (Kieldrecht) worden vervangen. Ook Goudekinsberg (Ie petit mont d'or), opnieuw een tof niem dat de (Wase) Reinaertvorsers vertrouwd in de ora klinkt, komt aan bod in het boek. Het werkgebied van prof. Gottschalk valt overigens voq een groot stuk samen met de streek die door 'vela aangeduid wordt als de waarschijnlijke pleisterplaats va Reinaert en z'n kompanen: het Hulstersc, het Waasland andere delen van Oost- en Zeeuws-Vlaanderen ook. I' eerdere bijdragen van me in De Voorpost zal men onthouden hebben dat de kloosters of abdijen die in twaalfde-derticnde eeuw hun «imperium» naar het Waas land toe uitbreidden (Ten Bosse in Lokeren, Boudelo Cosford of Cusforda of ook Kluizc, Rozenberg in Wa» munster, e.a.) een goed houvast bicden aan de Reinaert onderzoekers. Auteur Gottschalk schetst het tijdskader geeft geografische aanduidingen die voor het Reinaert speurwerk intcressapt kunnen zijn. Rond 1200 begint ht verhaal van de Vier Ambachten (en Saaftinge). rond (ft tijd ook moet het Reinaertepos worden gesitueerd. Feilen, geen franjes De benadering van prof. Gottschalk is hoe kan het o anders? heel erg wetenschappelijk, akkuraat. Kroncl gisch geschikte feiten die voor dc geschiedenis en 4 geografie van het huidige Nederlands-Belgische grenM bied belang hebben (gehad). Een opsomming van onteffij re transakties waar je je als leek moet doorheen worstelt maar die voor de heemkundige of historicus verklare kunnen zijn, verhelderend. Erfenissen en pachten als petite /iü/oire-eiementen, de aaneenrijging van al die gegevens is grote geschiede/A alvast voor de regio, zeker ook voor het Waasland. F auteur heeft zich in kaartenstudie verdiept, in haar b« vind je overigens unieke dokumenten. Een drietal rew sters (persoons- en plaatsnamen, zakenregisters, regisüj van institutionele belanghebbenden) verlenen deze kanja van een uitgave het karakter van een uniek naslagwerl F"' De uitgave werd schitterend verzorgd en bevat zelfs ecs e,5'<" samenvatting in 't Frans. %e W.V. eelti De Vier Ambachten en het Land van Saaftinge in Verb Middeleeuwen. Door prof. dr. M. K. E. Gottschalk. Bijf nmi 600 blz., 150 gulden. Een uitgave van Van Gorcunt 4 logs Assen-Nederland.

De Voorpost | 1984 | | pagina 8