ISociaal Centrum Sint-Niklaas bestaat twintig jaar» Wase speel-o-theek: speelgoed voor mindervalide kinderen Caritas-vrijwilligers in Gent en Sint-Niklaas ACW-Sint-Niklaas steunt KAJ- Filippijnen [loeien met de riemen... Het «Vlaams Industrieplan» in Sint-Niklaas Kardinaal Danneels over geloven in Sint-Niklaas De Voorpost - 12.10.1984 - 9 De Wase speel-o-lheek in Sinl-Niklaas, een naar Deens model opgezet projekt, kreeg het bezoek van burgemeester De Vidts en schepenen Anthuenis en Rogiers (Iv) voor een aartsmocilijke opga ve als ze speelgoed kopen. De medewerkers van het centrum achten spelmateriaal eveneens zeer belangrijk voor de ont wikkeling van een kind. Door spelletjes kan men de geestelijke en fysische ontwik keling van mindervalide kinde- Soms vereisen handikaps een aanpassing van het materiaal. Alhoewel dit speelgoed door gespecialiseerde firma's wordt vervaardigd, blijft de kreatieve inbreng van de speel-o-theek- medewcrkers zeer groot. Voor de ouders is Wa-spel de oplossing. Ze moeten niet Wie als vrijwilliger voor Caritas aan de slag wil en zich wenst in te zetten voor zieken, bejaarden of gehandikapten, kan terecht op een informatie bijeenkomst van Caritas. Zaterdag 13 oktober vindt zo'n vergadering plaats in Gent, Provinciaal Insti tuut voor Verpleegkunde, Nonnemeersstraat 29 (van 9 tot 17 u.). Zaterdag 3 november worden belangstellenden in Sint-Niklaas verwacht in de verpleegsterschool aan de Hospitaalstraat (9-17 u.). Je moet wel minimaal zeventien jaar zijn. Wie interesse heeft kan zich melden bij juffrouw Van Acker, Heyveldstraat 196 in 9110 Sint-Amands- berg, tel 091/28.23.07 tussen 19 en 21 u. Specifiek voor hulp aan gehandikapten vindt zater dagnamiddag 20 oktober een informatievergade ring plaats in Bachte-Maria-Leerne, in het Medisch Pedagogisch Instituut aan de Leernsesteenweg. (wv) meer meteen vaak duur spel materiaal aankopen. Tijdens de ontleenperiode ondervin den ze of een spelletje bevalt. In de speel-o-theek voorziet men trouwens plaats waar kin deren kunnen spelen. Ouders kunnen een praatje maken, voorgelicht worden, advies vragen. Bovendien hebben gehandi- kapte kinderen een heel ande re spelontwikkeling. Vaak ver liest het speelgoed na verloop van tijd zijn funktie omdat het niet meer beantwoordt aan het bereikte ontwikkelingspeil. Het materiaal in de speelgoed bibliotheek biedt dan ook de mogelijkheid om mee te groei en met het speelgoed. Een stij gende moeilijkheidsgraad wordt ingebouwd, vermeldt een persbrochure, die werd verspreid ter gelegenheid van de opening van Wa-spel. Het voorbeeld Ondanks dromen en diskus- sies kregen de plannen voor een Wase speel-o-theek pas vaste vorm na een bezoek van Hugo Casteleyn, direkteur van het revalidatiecentrum, aan Denemarken. In Kopenhagen bezocht hij een speel-o-theek De Katholieke Gilde - Katholieke Vlaamse Hogeschooluitbrei ding opent haar akademiejaar 1984/1985 op dinsdag 16 oktober om 20.30 uur in de feestzaal van het stadhuis te Sint-Niklaas met een voordracht van kardinaal Danneels over het thema «Gelo ven in deze krisisperiode», wat ongetwijfeld vele gelovigen dagelijks bezighoudt. Na de zestiger en zeventiger jaren lijken de tachtiger jaren voor velen een eerder sombere periode. De ekonomische crisis zet zich door, en het herstel is een moeizaam proces. In het verlengde van de ekonomische crisis tekent zich eveneens een sociale en maatschappelijke krisis af. Nieuwe vormen van armoede steken de kop op, en in het psychologisch klimaat van vandaag lijkt weinig plaats voor hoopvolle verwachting naar een betere wereld. Dit betekent een grote uitdaging voor het geloof en de gelovigen. Wat betekent geloven in de krisisperiode die wij vandaag allemaal meemaken? Met deze prangende vraag als uitgangspunt zal kardinaal Dan neels ingaan op de grote uitdaging die het geloof vandaag wacht: teken te zijn van hoop en toekomstverwachting in een moeilijke en diepgaande krisisperiode. Tijdens het weekend 22 cn 23 september werd in alle parochies van de voormalige stad Sint-Niklaas (behalve H Hart-parochie) een omslagenaktie georganiseerd door de dienst Wereldsolidari- teit van de kristelijkc arbeidersbeweging, die in het Vlaamse land actie voert ten voordele van de arbeiders in de Derde Wereld. Deze omslagenaktie werd gehouden ten voordele van een projekt in de Filippijnen waar leiders worden gevormd voor de KA1 (kristelijke arbeidersjeugd). Dit zijn de resultaten per parochie: O.L. Vrouw 41.112; Sint- Niklaas 44.023; Don Bosco 22.396; Kristus-Koning 23.676; Sint- Jozef 25.913; Sint-Jan 11.815; totaal 168.935. Js werk haalt niet de krantekoppen en dat is ook maal niet nodig,» bemerkt Jan Foubert. Hy is dienst- d van de dienst Maatschappelijk Werk van het aal Centrum, Prins Albertstraat 35 te Sint-Niklaas, D private hulpverieningsorganizatie die in het najaar rintig jaar bataat. En na die twintig jaar wil het «trom wel eens getuigen over de kleine en grotere ■oblemen waarmee haar vijf beroepskrachten en meer an honderd vrywillige medewerkers in al die jaren igelijks te maken kregen, problemen die de geïnstitutio- lüzeerde hulpverlening niet oplost en die door de getrof- nen slechts sporadisch en gebrekkig worden verwoord, et Sociaal Centrum was het eerste centrum in het Land an Waas dat op autonome wijze aan maatschappelijk rerk deed. Die zelfstandigheid bezorgde de dienst een rote dynamiek, maar verplichtte ook vaak tot bedelakties :n einde de boekhouding in evenwicht te houden, u kan het centrum rekenen op een bescheiden staatstoe- ige, nog altijd fors wat minder dan vergelijkbare instel- "togen in het Brusselse gewest in rekening kunnen rtngen. et Sociaal Centrum beschikt over vier diensten: het antrum voor Maatschappelijk Werk, Teledienst, het onsultatiebureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden de hulpverleningsgroep voor gescheiden mannen en ■ouwen Horizon. an deze diensten, aanvullende samenwerkingsverbanden Ide specifieke problematiek waarmee het centrum wordt tkonfronteerd. besteden we in totaal drie bijdragen, leze eerste bijdrage behandelt de evolutie van het cen- nim en haar hulpverlening en de inzet van de vrijwilli- iersgroepen waarmee het samenwerkt. :rie en intens geluk een kleine, autonome dienst intig jaar geleden nog was voor maatschappelijk werk, maatschappelijk werk als aanvankelijk gerund door een laangelegenheid van grote- part-time beroepskracht en geïnstitutionalizeerde orga- een 'e6ertje vrijwilligers van aties vooral gericht op het de organizatie 'Wederzijds ■lenen van louter materiële Hulpbetoon Jaar na jaar financiële hulp. De aan- moesten geregelde akties voor voor de psycho-sociale 2160 de nodl8e financiële Hekst van de kliënt was middelen. Pionierswerk was benedenmaats of zelfs ge- dat- vindt Jan Foubert wan- onbestaande. Hulp verle- neer ^'j aan deze periode te- was toen een in de eerste nigdenkt. Vruchtbaar pio- its administratief gegeven, merswerk, want het aantal die vaststelling tenminste tenten nam toe, meer men- rond die tijd pastoor-de- werden dus geholpen. Kamiel Vinck gekomen. Meteen ook betekende deze :n met enkele vrienden evolutie meer bedelakties. Pas itte hij op 26 november in 1970 kon in de schoot van het 'Sociaal Centrum' op, het centrum, dank zij een KB, een Konsultatiebureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkhe den worden opgericht en ge subsidieerd. Vier jaar later werd ook het Centrum voor Maatschappelijk Werk er kend. De overheid beperkte haar tussenkomst voor deze dienst tot ongeveer vijftig pro cent. Méér personeel kon door deze gewijzigde situatie in dienst genomen worden. Tege lijk bezorgden ook meer vrij willigers de hulpverlening een nieuw élan. Gespreid over de twintig be staansjaren, werden bijna 15.000 hulpaanvragen inge schreven. 3.297 voor het Cen trum voor Maatschappelijk Werk, 6.798 voor Teledienst, 3.442 voor het konsultatiebu reau en 1.136 tussen 1964 en 1970 op naam van het oor spronkelijke Sociaal Centrum. Teledienst skoort dus het hoogst, maar daarover verder meer 15.000 hulpaanvragen: Jan Foubert ziet achter dit cij fer een mengeling van ver driet, hoop en wanhoop, on macht, leed, vertrouwen en in tense vreugde... De mens achter de nood De problemen waarmee men sen, veelal op eigen initiatief, bij de maatschappelijk werkers van het Sociaal Centrum ko men aankloppen, zijn van zeer verscheiden aard. Er zijn de financiële problemen (onvol doende inkomen, slechte bud gettering, de materiële moeilijkheden, huisvestings nood, arbeidsproblemen, plaatsingsproblemen (opname in een bejaardentehuis of pleeggezin), gezondheidspro blemen, psychische, huwelijks- en gezinsproblemen. Een deel van het kliënteel wordt na een verkennend gesprek doorver wezen, het grootste deel van de hulpaanvragen behandelt het centrum echter zelf. De struktuur waarover het be schikt is immers voldoende ge differentieerd. De eerste dienst, het Centrum voor Maatschappelijk Werk, stelt zich tot taak om «de per sonen en gezinnen die er om verzoeken sociale en psycho sociale hulp te bieden met het doel de noodsituatie die hun globaal sociaal funktioneren belet, op te heffen of af te zwakken. De dienst wordt ver zekerd door Jan Foubert (diensthoofd), Kathleen Van Cauteren en Monique Clarisse, alle drie maatschappelijk wer kers. Zij verstrekken informa tie over sociale wetgeving, voorzieningen en instellingen, bemiddelen voor de kliënt bij andere diensten en instellin gen, verwijzen door naar ge- specializeerde diensten, stellen een afbetalingsplan en budget tering op voor mensen met financiële problemen, bieden hulp bij de integratie van" vluchtelingen en gastarbeiders en de reïntegratie van wat men ontwortelde mensen zou kun nen noemen. Een hele mond vol. Jan, Kathleen en Monique hebben er ook de handen mee vol. Maar het lijkt tot hier wel of hun hulpverlening een strikt formeel en funktioneel verloop kent. Die indruk wil Jan Fou bert bijsturen. Achter al deze problemen zit steeds een mens, zegt hij. De behoefte aan pozitieve erkenning is vaak groter dan de zuivere nood laat. vermoeden. Vrijwilligerswerk verfrist Uit de registratiegegevens van 1983 blijkt dat het Centrum voor Maatschappelijk werk een overwegend vrouwelijk publiek heeft (62 procent), dat meer dan de helft van het kliënteel tussen de twintig en veertig jaar oud is; vijftien pro cent bezit een vreemde natio naliteit en 34 procent is wettig of leeft feitelijk gescheiden. Bijna veertig procent van de hulpaanvragers moet het doen met een vervangingsinkomen. De kansarmen uit onze maat schappij zijn dus ruim ver tegenwoordigd; zij vormen ook een groep die voortdurend in aantal toeneemt. Moeilijker in kaart te brengen, is de groeiende diversiteit van de door individuen aange brachte problematiek. Jan Foubert vraagt zich terzake af of deze chaos niet typerend is voor onze verziekte samenle ving. Een evolutie die zich, mede door de recessie, manifesteert, is de onmacht van de geïnstitu tionalizeerde hulpverlening om steeds meer probleemvel den het hoofd te bieden. De verhoogde toeloop van men sen naar het Sociaal Centrum is daarvan een goede barome ter. Over de maatregelen die het centrum de overheid sug gereert, hebben we het in een volgende bijdrage. Maar ook het centrum zelf past zich aan en heeft een formule gevonden die 3e hulpverlening een solied en k'onstant karak ter geeft: het voluntariaat. Vrijwilligers zijn de beste pleitbezorgers van noodlijden den en bovendien vermijden ze door hun verfrissende in breng elke bureaukratizering, heeft het centrum ondervon den. Het Sociaal Centrum werkt samen met twee groepen vrijwilligers, nl. Wederzijds Hulpbetoon en Teledienst. Wederzijds Hulpbetoon heeft z'n werking opgesplitst in drie initiatieven. De 'Vestiaire' ver schaft kansarmen kledij, de audio-krant verstrekt vizueel gehandikapten kassettes waar op het streeknieuws werd inge sproken en de werkgroep mul tiple scleroze organizeert een individuele hulpverlening en groepsaktiviteiten. Daarnaast speelt Wederzijds Hulpbetoon in op de wisselende behoeften van het Sociaal Centrum: de ^^^jMÊÊÊi^ÊÊÊÊÊgÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊimm^agm^^^ vereniging verzorgt het ont- flW haal, het bezoek van eenza- men, het vervoer van zieken -jpgBsy^Bfek|Py en neemt nu en dan een admi- taak op zich. c, BR 18 ÉfeMtt De herhaalde vaststelling dat aÊffiÈSÊj^K M l^Hi fill er voor wat betreft de bestaan- III de hulpverlening heel wat tijd B^g^SBf ff! B Tj.' 'MJHIIHb verloopt tussen de aanvraag en het uiteindelijke verkrijgen I van hulp, heeft aanleiding ge- EbhSBBBHBBB geven tot de instelling van Teledienst, een hulpdienst die helpt in afwachting dat een ||||||3e 88| meer gespecializeerde dienst ^H^B ^^ÜS^B kan tussenkomen of die helpt MHjY^flBBI tout court en daarvoor een 9M*- ggg»» gun» BBÉBBm beroep kan doen op nagenoeg l^aB 9 honderd vrijwillige medewer- Bjjf |S| jl||B kers. Ook de organizaties wSBBB Telebouworde, Jonge Kerk, BHBH Ppg MaJÊ. j2j§({ diverse parochiale welzijns- j I ||*S HB^^Hji groepen, het Rode Kruis en BH SflwSirlWpS Wederzijds Hulpbetoon verle- SSeytó rR r- nen hun medewerking. Kath- leen Van Cauteren koördi- "/jSjw neert de werking van de dienst tjHB^^^g^^flHBHBHHHHHBH en organizeert geregeld vor- - 1 m'.n®?".en kontaktavonden. De Het Sociaal Centrum aan de Prins Albertstraat 35 in Sint- vrijwilligers, zegt zij, zijn man- Niklaas bestaat twintig jaar (carine) nen en vrouwen van uiteenlo pende leeftijd, uit diverse be- Clarisse is voorzitster van het neemt 9% voor haar rekening roepengroepen en met ver- komité waarbij nu al zo'n der- en Caritas Catholica financiert scheiden bekwaamheden. Zij tig diensten zich hebben laten 12%. Uiteindelijk moeten ei- staan o.m. in voor personen- aansluiten. Op nationaal vlak gen akties nog 21,5% van vervoer, huishoudelijke hulp, is het Sociaal Centrum aange- voormeld bedrag of ruim een het doen van boodschappen, sloten bij de Federatie van Au- half miljoen frank opbrengen, de tijdelijke opname van kin- tonome Centra voor Maat- 85% van de uitgaven zijn lo- deren en volwassenen, babysit schappelijk Werk. Een belang- nen, 15% zijn werkingskosten, en duizenden andere kleine rijke doelstelling van deze fe- Jan Foubert noemt het echter karweitjes. Met de bedoeling, deratie is o.m. de verbetering frustrerend dat de Vlaamse mensen met materiële proble- van het wettelijke statuut van centra in het Brusselse gewest men een eind weegs te helpen, haar autonome centra. In veel ruimer gesubsidieerd wor- stokkeert Teledienst tweede- tegenstelling tot vroeger wordt den dan die in het Vlaamse handsmeubelen en allerlei het centrum te Sint-Niklaas nu gewest, ook al zijn beiden nu huisraad in een meubeldepot, gesubsidieerd, maar onvol- een bevoegdheid van de Vorig jaar kon Teledienst een doende om een financieel Vlaamse Exekutieve. gunstig gevolg geven aan 541 evenwicht op langere termijn een volgende bijdrage over van de 556 oproepen. te garanderen. Van het jaar- hgt Sociaal Centrum verneemt j- lijkse uitgavenbedrag van u meer over het Konsultatiebu- Onvolwaardig statuut 2.600.000 frank betaalt het ge- reau voor Levens- en Gezins- Tien jaar geleden werd, mede westelijke ministerie 50%, het moeilijkheden en de hulpverle- op initiatief van het Sociaal provinciebestuur 2,5% en de ningsgroep voor gescheiden Centrum, het Regionaal Over- Wase gemeentebesturen beta- mannen en vrouwen Horizon. legkomité voor Maatschappe- len 5%; de Adventsaktie Wel- Leo DE BOCK lijk Werk opgericht. Monique zijnszorg, een privé-initiatief, vcri "''Niklaas. Op I oktober werd in de Vrije Technische Scholen aan het OLVrouwplein co a,ar' met deeltijds onderricht voor jongens en meisjes. Gedurende vijftien uur per week gen de studenten algemene sociale vorming en ook beroepsopleiding. Wie geen kV.V. tltijds werk vindt kan het deeltijdse onderwijs koppelen aan bijvoorbeeld een ii 'erbruggingsuitkering. Om te kunnen deelnemen moet je vijftien jaar oud zijn en Bij» iminste twee jaar sekundair onderwijs hebben gevolgd, of tenminste zestien jaar en ten m i" oogste achttien jaar zijn. Inschrijven en inlichtingen via tel. 777.44.15 of 776.34.51, of >k bij de VTS aan het OLVrouwplein 5 in Sint-Niklaas (wv) Set revalidatiecentrum in de Sint-Niklase Kasteelstraat, [en busje stopt voor de deur. Een man stapt uit en belt an. «Jullie hebben speelgoed nodig voor de nieuwe Mefeoedbibliotheek,» zegt hy. Onder de verbaasde blik- en van ondermeer direkteur Hugo Casteleyn, haalt hy nkele dozen vol spelmateriaal uit de wagen en zet dit op stoep. «Ik wil ook ,m(jn steentje bydragen voor die cd-o-theek,» antwoordt de gulle onbekende. Het speel- Kd van de nieuwe Wase speel-o-theek, Wa-spel, kan tor Wase gehandikapte en langdurig zieke kinderen en ■n ouders voortaan ontleend worden. Dc oprichters, het revalida- voelden medewerkers en ou- ecentrum in de Kasteelstraat, ders de noodzaak om de op- erlangden al lang naar zo'n vangmogelijkheden te verrui- eelgoedbibliothcck. Dc eer- men. Wat met vrije tijd? En de e taak van het centrum is de kontakten met andere kin- edische opvang van gehandi- deren? tptc kinderen, maar al vlug De ouders hadden boven dien ook financiële zorgen. Kochten ze een stuk speel goed, dan bleven ze in onze kerheid of dit materiaal wel bijdroeg tot de ontwikkeling van hun kind. De behoefte aan «aangepast» speelgoed, ver vaardigd door gespecialiseerde firma's, bracht vaak hoge kos ten mee. Met de opbrengst van de «tombola van de burgemees ter», zo'n 80.000 fr., kwam de zevende Vlaamse speel-o- theek van de grond. Investe ringen later zal men financie ren door investeringssubsidies van de overheid. De specl-o-theek heeft on derdak gevonden in een klaslo kaal van de Bisschoppelijke Normaalschool. In het revali datiecentrum zelf is er geen plaats meer (zie De Voorpost van vorige week). Spelen is erby horen Het speelgoed in Wa-spel verschilt in niets van hetgeen in de gewone handel verkrijg baar is. Het probleem was dat gehandicapte kinderen vaak langer op één ontwikkelingsni veau of slechts tot een bepaald niveau zich ontwikkelen. Ook in het spel komt die ontwikke ling tot uiting. De ouders staan telkens ren bevorderen. Voorts menen ze dat speelgoed een ideaal middel is om gehandikapte kinderen die vaak in een isole ment terechtkomen, te laten spelen met andere leeftijdsge noten Speelgoed laat toe dat ze zich bewust worden van hun riaal, in de gewone handel ver krijgbaar, wordt de kans reëel dat broertjes en zusjes gemak kelijker met hun gehandikapt broertje of zusje spelen dan wanneer het speciaal speel goed betreft. Nochtans bezit de speel-o- theck .aangepast» speelgoed. Een Wase speel.0.lheek: kreatief en nuttig (Iv) rod lef uo ga ha Alt gü ighi Irijl Nieuw Het VIP, of voluit het Vlaams Industrieplan, is een blik op onze toekomstige industrie, van hoogtechnologie tot management. Meer bepaald als studiedagen Bedoeld voor diegenen die kennis willen maken met de mogelijkheid van de toekomstige industrie. In hotel Serwir te Sint-Niklaas starten drie dagen van het Vlaamse Industrieplan op 22 oktober van 14 u. tot 17 u.; ook op 23 en 24 oktober zal het Vlaams Industrieplan te bezoeken zijn tussen 14 u. cn 17 u. Het VIP wordt een overzicht van de nieuwigheden van de industrie, de distributie, de reclame en de kollektiviteiten. De meeste elementen komen uit de administratiesektor maar ook software, kommunikatie, bewaking, financiering cn verzekering komen aan bod. Opmerkelijk zijn bijvoorbeeld de videcrealisaties die gebruikt worden, deze maal niet alleen voor publicitaire doeleinden maar ook voor industriële. Voor dit Vlaamse Industrie Plan werden acht firma's uit het Waasland bereid gevonden om mee te doen. Demonstraties, voordrachten en vraaggesprekken moeten de bezoeker inlichten en wegwijs maken in de nieuwe hoogtechnologische toekomstige Vlaamse industrie cn in dc nieuwe managementtechnieken. De organisatie wil deze studiedagen zo aangenaam mogelijk maken. Dat moge o.m. blijken uit de lieftallige hostcssen die voor een drankje zorgen als u een bezoek brengt aan deze drie-daagse. Zondermeer een stap in dc goede richting om de huidige industrieel wegwijs te maken in de toekomstige mogelijkheden van ons Vlaams industrieel en managementspark. met de omvang van de Sint- Niklase stadsbibliotheek. Met professionele technici, die speelgoed maken wanneer dit nodig bfijkt. Daar is men in Sint-Niklaas (nog) niet aan toe. De op brengsten van de tombola van de burgemeester lieten wel toe om te starten maar de mede werkers van Wa-spel hopen dat vele mensen, zelfs onbe kenden, met Wa-spel sympa thiseren en speelgoed schen ken. Het gebaar van die onbe kende chauffeur steekt hen een hart onder de riem. De Wase speel-o-theek is gevestigd in een klaslokaal van de Bisschoppelijke Normaal school en opent zijn deuren 's woensdags van 14 tot 17 u en 's zaterdags van 10 tot 12 u. Het lidgeld bedraagt 100 fr. per jaar en tegen 10 fr. per stuk kunnen telkens drie stuk ken speelgoed ontleend wor den voor een termijn van drie weken. Voor meer informatie kan men terecht in het revalidatie centrum, Kasteelstraat 2, en telefonisch via 03/776.63.19. (p.s.)

De Voorpost | 1984 | | pagina 9