Al acht Wase herwaarderingsgebieden erkend Verkoopsalon van de Middenstand in Oktoberhallen in Wieze 1| ASLK Aalst Ischenkt micro-computers aan basisscholen Overzicht van renovatieproblemen ^imiuyiiir De Voorpost AB 19 OKTOBER 1984 37- JAAR6ANG NR. 41 - 34 f Voor de 26* maal t Verkoopsalon valt niet meer weg te denken uit het herfstprogramma van het atschappelijk leven in en rond Dendermonde. Voor de 26* maal reeds wordt dit rkelyk unieke salon door het Nationaal Christen Middenstands verbond arrondisse- J nfflt Dendermonde georganizeerd. Opmerkelijk daarbij is dat men geen neergaande d kan vinden in de loop van de geschiedenis, maar dat integendeel elk jaar opnieuw een blijk wordt gegeven van groeiende belangstelling. De perfekte organizatie, de ruime ij oppervlakte, de grote belangstelling en vooral de eis naar kwaliteit, zullen daaraan bdist niet vreemd zyn. Nel zoals de voorgaande jaren voor de gelegenheid nog een NCMV sekretaris Andre Min- wotdt het Verkoopsalon on- feestpaviljoen opgetrokken, saer schat de beschikbare dergebracht in de ruime Okto- zodat de al grote oppervlakte ruimte op ongeveer 6.750 m2. berhallc te Wieze. Tussen de nog een flink stuk wordt opge- Daarmee is het Verkoopsalon velschillende hallen in, wordt dreven. Arrondissementeel de tweede grootste beurs die Oost Vlaanderen rijk is. Enkel de Gentse jaarbeurs overtroeft de middenstandsorgamzatie van Dendermonde. Francois De Bois, voorzitter van het uitvoerend komitee van het Verkoopsalon, zette op een perskonferentie in het kultureel centrum te Sint-Gillis Dendermonde, bij een wijntje en een koekje, de doelstellin gen, de verwachtingen en de Vervolg op biz. A Dorpsherwaardering in 't Land van Waas. In Sint-Niklaas is de Kroonmolenstraat, Aerschotstraat en Hazewindstraat aan renovatie toe (archieffoto) De organisatoren van het 2& Verkoopsalon van het NCMV. (v) Door de diensten van gemeenschapsminister Akkermans werd een brochure samengesteld met een voorstelling van een eerste reeks door de Vlaamse exekutieve erkende herwaarderingsgebieden. Ook een aantal Wase gemeenten maken gebruik van de financieel aantrekkelijke voor waarden om bepaalde achtergebleven gebieden te her waarderen. Voor de stad Lokeren werden drie gebieden erkend: de Brugstraat-Zelestraat, de Kazernestraat en de Roomstraat-Oude Vismyn. Sint-Niklaas komt tweemaal in de brochure voor: daar wil men de Stationsbuurt en de Hazewindwijk aanpakken. Voor Temse werd 't Foort als herwaarderingsgebied erkend. Twee gebieden situeren zich op grondgebied van de gemeente Beveren: één gebied is afgebakend in het Scheldedorpje Doel, een ander in de grensgemeente Kieldrecht. Er zijn ook nog een aantal gebieden ter voorbereiding en daarop komt o.m. Hamme voor. Voor het uitvoeren van de di verse operaties zijn de ramin gen niet gering: die gaan van twintig miljoen tot het tienvou dige ervan. Wanneer we de verschillende gebieden van wat naderbij bekijken dun komen steeds dezelfde kenmerken weer: grotere leegstand dan normaal, beperkt aanbod of het ontbreken van diensten en handel, bouwvallige huizen en andere gebouwen, een over wegend oudere bevolking, het onbreken ook van speelruim- Algemeen opzet De hoofdbedoeling van een herwaarderingsoperatie be staat erin, het gebied leefbaar der te maken om ontvolking tegen te gaan. Door het in vele gevallen verouderd woning areaal te renoveren, door het verder uitbouwen van elemen taire diensten en handel, wil men de leefomgeving aantrek kelijk maken voor huidige en toekomstige bewoners. Door het toekennen van belangrijke toelagen wil het Vlaams Ge west een herwaarderingspoli- tiek voeen die vooral afge stemd is op de verbetering van ng verspreide kaalslag. Uit een voorafgaand onderzoek is ook gebleken dat slechts 30% van de woningen privébezit is. Spe cifiek wil men invulbouw op de terreinen gelegen in de Zeie straat verwezenlijken, samen met de aanleg van een voet gangersverbinding met de Brugstraat. Verder wordt de verluchting van dit binnenblok beoogd via sloping, door aan leg van het nodige groen en een speelpleintje. Het terrein dat de verbinding maakt tussen de Brugstraat en de Oudstrij- derslaan kan samen met een vijftal stadswoningen worden aangepast en gerenoveerd. Ruim 62 miljoen zou besteed worden voor nieuwbouw Voor de aankoop en verbete ring van woningen denkt men toe te komen met 57 miljoen fr. Voor de aankoop, verbete ring en nieuwbouw door de S.M. Tuinwijk wordt een ra ming van ruim 54 miljoen ver meld De aanleg van openbare ruimten tenslotte zou nog eens een half miljoen kosten. Dat alles geeft dus een totaal van 178 miljoen frank. Een tweede herwaarderingsge bied in Lokeren situeert zich in de Kazernestraat Leegstaand en vergrijzing zijn daar niet zo frappant als in andere gebie den, maar kaalslag en braak liggende panden leggen wel een- zware hypotheek op de hier ruim 20 miljoen voor de aankoop van 17 woningen, ruim 11 miljoen voor de reno vatie en nog eens 15 miljoen voor de aanleg van openbare ruimtes. Temse 't Foort is een gebied dat be grensd wordt door de Boodt- straat. de Haumanstraat. de Kasteelstraat en de Schclde- straat. Uit een onderzoek in dit gebied is gebleken dat ruim 37% van de woningen leeg staan en dat ruim 21% onge zond maar wel verbeterbaar is. Ook liggen verschillende oude textielfabrieken er vervallen bij. Zij nemen overigens het grootse deel in van het binnen- gebied. Bij gebrek aan par keergelegenheid in de Bood- straat, Haumanstraat en Kas teelstraat worden de binnen gronden opgeslorpt door par- keergelegenheden. Er zou ook een tekort zijn aan groenvoor zieningen. Wel is er een privé- park aanwezig met een opper vlakte van 4.500 vierkante meter. Hoe wil men het gebied daar nu aanpakken? Twee leeg staande bedrijven wil men af breken om steegjes aan te kun nen leggen en er woningbouw op te richten. Verder zullen er drie parkeergebieden worden aangelegd. In totaal zullen 61 woningen worden aangekocht. In de salons Carlton, Zonnestraat, schonk de ASLK, de Algemene Spaar- en Mjfrentekas, verleden dinsdagmiddag 17 micro-computers aan scholen. Lagere scholen die bU het schoolsparen resultaten haalden. Micro-computers met een handelswaarde «ui zowat 150.000 fr. en met heel wat mogelijkheden waarop o.m. voor enkele duizendjes een printer kan worden aangesloten. Uiteraard wil de ASLK het bij 17 niet laten. Waar aan- vakelijk gedacht werd aan zo- 400 toestellen is men mo- nentecl reeds aan 870 compu ters toe en alles laat veronder stellen dat men naar de 1000 tut. Bi| de overhandiging paste een jtormingsdag want bedoeling is oiet alleen dat de scholen ze krijgen maar vooral dat ze er iets mee doen. Vanzelfspre kend kunnen ze er de hele administratie van het school sparen in een mum van tijd op venverken maar er zijn ook andere, edukaticve en rekrea- •ievc mogelijkheden. De ASLK is geen inrichtende macht en laat de scholen uiter aard vrij ermee te doen was ze rillen Wel bezorgt ze lessen pakketten, houdt ze vormings- dagen, zorgt ze voor samen komsten zodat onderling erva- nngen kunnen worden uitge wisseld. Bedoeling is ook later te star ten met een soortgelijke aktic in de sckundaire scholen. Scholen die in totaal 400 twee maandelijkse stortingen op het schoolsparen behalen krijgen een micro-computer ter be schikking. Wie deze cijfers (nog) niet haalde krijgt nog tijd om zich bij te werken. Wie ze uiteindelijk niet kèn halen heeft de mogelijkheid aan ge reduceerde prijs bij de ASLK dergelijke soft of hardware aan te kopen. Volgende basisscho len hebben alvast een compu ter in de school. Aan hen nu er adekwaat gebruik van te ma ken. Rijkslagcrcschool 1, Graan markt 14, 9300 Aalst een uitgave van UITGEVERIJ de cuyper 0ud4 Vaat 34 •330 Dandermonde Tel: 052/21 40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 M|« voor los nummer 34 F Jaarabonnement 1.620 F Énd 825 F ■nd 425 F Karentwoordelijke uitgever D DE CUYPER St-Jozefscollege 1, Pontstraat 7. 9300 Aalst Vrije ges. Basisschool, Immcr- zceldreef 112, 9300 Aalst Rijksbasisschool Arend, Bin nenstraat 308, 9300 Aalst Rijksmiddenschool, Binnen straat 308, 9300 Aalst Stedelijk Onderwijsinst 2., Binnenstraat 157, 9300 Aalst St-MaartensinstituutMoorsel- baan 128, 9300 Aalst Vr. Ges. Gem. Lag Klschool, St. Gudulastraat 2, 9300. Aalst Ges. Vr. Gemengde school. Kloosterstraat 14 A9390 Moorsel Aalst GVL. Meisjes en Klschool, Spaarzaamheidstraat 29, 9300 Aalst St-Jozefscollege, Kapucijnen laan 95, 9300 Aalst St-Maarteninstituut voorb. Esplanade 6, 9300 Aalst GVL. Meisjes Kleutersch., St- Jozefstraat 5, 9300 Aalst St. Vincentiusschool Basis. Geraardsbergsestraat 90, 9300 Aalst Dames van Maria, Onderwijs- straat 2, 9300 Aalst. Gesubsidieerde Vrije Lagere Kleuter - Meisjesschool. Lco- poldstraat 5A, 9308 Hofstade LH Renovatieprojekten in 't Waasland. Verkrotting komt vaak voor in de erkende herwaarderingsgebieden (foto Ivb) Aalst. Oefenen met de micro-computers van de ASLK (a) de plaatselijke woon- en leef omgeving Er is een zestig-procentpremie voorzien voor de werken die, in samenspraak met de ge meentelijke overheid, worden uitgevoerd door de sociale huisvestingsmaatschappijen, de OCMW's, de interkommu- nales, het Vlaams Woning fonds voor Grote Gezinnen of door de Vereniging van Gé- meenten. Tevens wordt er ge mikt op het privé-initiatief, waarbij de partikulieren een beroep kunnen doen op een 30% of 50% subsidie. Met een verplichte inspraakprocedure wil men proberen alle partijen, en meer in het bijzonder de niet-georganiseerde bevolking, bij de operatie te betrekken. De operaties zelf die voor een herwaarderingsgebied kunnen worden weerhouden lopen uit een van het renoveren van ou de woningen over beperkt nieuwbouw tot het inrichten van een woonerf, een ver keersarme of verkeersvrije straat. Lokeren Voor Lokeren werden drie ge bieden erkend. Voor de Brug straat-Zelestraat bedraagt de raming voor de uit te voeren operatics niet minder dan 178 miljoen frank Het gebiedsdeel is verkrot en heel onherberg zaam als gevolg van buitenspo- leefbaarheid van dit gebied. De stad Lokeren nu plant een gekoördineerde aanpak met andere openbare initiatiefne mers om krotten aan te kopen en ze te renoveren of vernieu wen waar nodig is, om ze daar na terug door te verkopen of zelfs te verhuren. Tevens wil men de braakliggende gronden invullen met nieuwbouw en groen voorzien met aangepaste buurtparkeerruimtes. Al die operaties samen worden ge raamd «p ruim 37 miljoen. Enkel voor aankoop van wo ningen en nieuwbouw wordt een bedrag van 29 miljoen naar voren geschoven. De derde zone situeert zich aan de Roomstraat-Oude Vis mijn. Hier treft men 95% van de woningen aan die dateren van voor 1946 en die voor 48% bewoond wordt door de eige naar zelf. Voorop staat een renovatie van een veertigtal woningen door openbare in stanties. Daarnaast voorziet men nieuwbouw in de oude magazijnen van Ebes (op lan gere termijn). Tevens wil men het plein van de Oude Vismijn en de Groentemarkt herinrich- ten zodat ze opnieuw het hart kunnen vormen van het sociale leven in de buurt en als dusda nig bijdragen tot een verho ging van de leefbaarheid in de Lokerse binnenstad. De voor opgestelde raming bedraagt Er zijn renovatiewerken gep land aan zestig woningen, er worden 43 garages opgericht en 90 parkeergelegenheden aangelegd. Het park wil men hcraanleggen. Raming voor al deze operaties: ruim 215 miljoen. Sint-Niklaas Een eerste herwaarderingsge bied op grondgebied van Sint- Niklaas. de Stationsbuurt. wordt afgebakend door de Leopold II-laan, de Tabak- straat. de Gravestraat en Ver- morgenstraat. Het is in hoofd zaak een woongebied, maar het is er minder aantrekkelijk door een tekort aan groen. De meeste woningen hebben geen autobergplaats. Uit onderzoek is verder gebleken dat 95% van de svoningen dateren van vóór 1945 en 29% van het beschikbare woningbestand staat leeg. Verder is de ver houding eigenaar-huurder 47%. Sinds 1957 zijn ruim 7% ongezond verklaard. De ge middelde rooilijnlengte per woongelegenheid bedraagt 6.12 meter wat algemeen wijst op een hoge woningdichtheid. Het ligt in de betrachting van de stad, een verbetering van het woonklimaat na te streven door verfraaiing van het open baar domein, het verbeteren Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1984 | | pagina 1