Zele wil werk maken van de dorpsherwaardering! Zeelse industriezone verrijkt met een openbare douane entrepot! Aalst in de kunst De interkommunale D.D.S. deed aan de gemeente een voorstel om gratis de studie op te maken, met de voorwaarde dat het later in koördinatie met het gemeentebestuur, mag in staan voor de vernieuwbouw. Naar aanleiding van het D.D.S. voorstel maakte burge meester De Bruyne ook gewag van een mondelinge vraag van enkele Zeelse architekten, die interesse betoonden, om ook aan de D.D.S. voorwaarden te werken. De voorzitter stelde voor om alle lokale architekten aan te schrijven en hun ant woord af te wachten en zo lang het voorstel van D.D.S. in be raad te houden. Alfons Rupus (CVP) scheen daar niet zo ge lukkig mee en meende dat het projekt hierdoor zal vertraagd worden Er werd ook geop teerd dat DDS alleen voor de planning zal instaan en de late re uitvoering wordt steeds ge daan in samenwerking met de mensen van ter plaatse. Leo De Schepper en Marc Van Mossevelde, beiden Z.B raadsleden, drongen aan om de plaatselijke architekten en aannemers, zeker in een tijd van ekonomische krisis, voluit hun kans te geven. Er mag bij voorbaat geen voorkeur uitge sproken worden. Roger Van Hecke (CVP) drukte zijn verwondering uit dat er in het voorstel geen sprake is van de Bookmolen- straat, ondanks indertijd zijn partijgenoot Alfons Rupus, die straat er bij noemde. Bur gemeester De Bruyne was ak koord om de Bookmolenstraat er in op te nemen, omdat in feite later toch de definitieve afbakening zal gebeuren. Zele. Het Zandbergplein en omgeving zit in een dorpsherwaarderingsprojekt. Hier h huis Amelot, dat in de te renoveren zone is gelegen, (gvw) BTK projekt zal aanvragen en een studie die door het St. Lucas instituut was begonnen, af te maken. De studie moet nog samengevat worden en dan zal men een klare kijk hebben. De Burgemeester hoopt ook dat het privé initia tief zich enthousiast toont en zoveel mogelijk tussenkomt. De voorzitter meende dat in gaan op het positief advies dat een kabinetsafgevaardigde gaf. Eens het principe goedgekeurd kan men het verder uitwerken. Gustaaf Vcrcauteren vroeg of het nog interessant was om met de omgeving van het Zandbergplein te beginnen Het erf Amelot zou verkocht zijn. Hij meende te weten dat de gemeente daar interesse voor had Raadslid De Schep per beklemtoonde nog eens dat het privé initiatief moet aanmoedigen en de bewoners motiveren. Om het voorstel uit te werken dient er een stuurgroep te wor den opgericht, die tot taak heeft advies uit te brengen over de afbakening van het herwaarderingsgebied. Die zou samengesteld zijn uit het gemeentebestuur. Raadslid Vercauteren kreeg van de bur gemeester de verzekering dat alle politieke frakties zouden vertegenwoordigd zijn. Verder de interkommunale DDS of de plaatselijke architekten, naar- betreurdc dat men het op de lange baan schoof en de vol gende begroting haast moet voorgeleid worden. De burge meester verontschuldigde zich. Hij deed meerdere keren na vraag maar moest vaststellen dat er inderdaad nog geen plan Kerkfabrieken Om hun begrotingen 1985 te doen kloppen hebben de kerkfabrieken voor 1985 2.789.697 fr. nodig uit de ge meentekas. Het centrum bijt de spits af met 1.919.942 fr. De Heikant krijgt 183.984 fr., Huivelde 375.156 fr. en Dur- men 310.615 fr. Het enige kerkfabriek dat het met eigen geldmiddelen kan roeien en zelfs nog 26.924 fr. overschot heeft is de Kouter. De kerkfabriek van het Cen trum ontvangt er bovenop nog een buitengewone toelage van 1.470.935 fr. om de verdere restauratie van het orgel te^ betalen en om de verhaalintc- resten te vergoeden, wegens laattijdige betalingen. Gemeentemagazijn of staats- grond De gemeente moet van de staat nog 17 13 ca aankopen of de grond waarop het gc- mcentcmagazijn reeds enkele jaren is opgericht. Een laattij dige vaststelling dat de ge in verband met de Zuidelijk Omleiding en het altematié trajekt Torenhof-Ijzerenhand Er bleef diskussic en de be- trokken partijen weken niet 4 van hun standpunt Marc Van Mossevelde (ZB verwees naar de Hertecafl klok 'die nu aan de gevel va het gemeentebestuur hangt Hij noemde het een verrijkn van het patrimonium maar «I de weten wat het gekost hcefc De burgemeester antwoord! dat het door het gcmcentcp» soneel werd hersteld en date veel mensen met hart en ziel maar gratis aan hebbes gewerkt. St. Maarten op bezoek St. Maarten begint zijn jaar lijks bezoek aan de gemeen» raad en haalde zijn dagortk boven. Enkele gemeentelijs problemen werden bekrib scerd. St. Maarten verteldedjl ook hij graag bloembakken i zijn straat zou hebben, ma niet zoals in de Ommeg straat. Hij noemde het de lomstraat» en noemde het zaggen bijzonder gevaarlijk St. Maarten wilde de gemet» teraad op gelijke voet zettfl met de O.C.M.W raad. Tij dens die zittingen krijgen 4 leden een koffie of een pin' Om de gelijkheid in te voerfl kregen de gemecmcraadsledfl van St. Maarten hun «ril' ketik». gg, Het totaal in- en uitvoerdoku- menten van die bedrijven be droeg meer dan 50.000 per jaar en bleek jaarlijks met forse percentages te stijgen. Vijf fir ma's behalen meer dan 3.000 douaneverrichtingen per jaar. Acht firma's hebben jaarlijks een zeer belangrijk aantal douanedocumenten en bij een twintigtal firma's is er een be perkte internationale handel. Met die positieve resultaten als „bewijsmateriaal diende het ge meentebestuur een aanvraag in bij het Ministerie van Finan ciën om een openbaar douane entrepot op te richten. Na de vergelijking van de bestaande import en export in de indus triezone te Zele met de aktivi- teiten op andere douanekanto ren bleek dat Zele op korte termijn voldoende belangrijk kan worden, en op 5 maart 1984 verleende de minister de principiële machtiging tot op richting. Het gemeentebestuur zette spoed achter de uitvoe- Zele. Inspekteur-generaal Van Renterghem knipte het lint door. (gvw) ring. De gemeente moet voor de gebouwen zorgen. Door de medewerking van de firma Hofman, die de kantoorgebou wen ter beschikking stelt, was dit probleem vlug opgelost. Op 3 september 1984 begon het openbaar douaneentrepot te Zele zijn aktiviteiten en vrij dag 26 oktober werd het offi cieel opengesteld. Normaliter zou de minister van Financiën Willy De Clerck het trikolore lint doorknippen. Hij liet zich op het laatste moment delege ren door Inspekteur-Generaal F. Vanrenterghem, adviseur. Financieel aspekt Het financieel aspekt kwam uit dc hoek van de S.P Raadslid Vercauteren had heel wat vra gen en bepaalde twijfels over het voorstel. Zijn groep wilde zich niet onmiddellijk uitspre ken. Hij achtte het wenselijk dat er een onderzoek komt over de ganse gemeente om tot een inventaris te komen van de gebieden die voor renovatie in aanmerking komen. Daaruit zou moeten blijken waar de meest dringende aanpak nodig is. Hij herinnerde aan het voorstel van vroeger om op de wijk Durmen een woonerf te renoveren, maar die plannen vonden geen doorgang. Het was wel interessant geweest Zele. De raadsleden kregen het bezoek van Sint-Maarten, een traditie die in Zele in f wordt gehouden. De Sint wijst telkens weer de gemeentebestuurders op hun plichten 9 dat vaak op een pittige en rake manier, (gvw) planting van een belangrijke vestiging zou problemen in houden. In de nabije toekomst zal Zele gekonfronteerd wor den om aan dit expansief pro bleem een oplossing te geven Het verzoenen van landbouw-, milieu- en industriebelangen zal zich stellen en moet moge lijk zijn om het te realiserén. De ondernemingsgeest van de bedrijven mag niet beperkt worden en tewerkstelling mag niet afgeremd worden. Door de oprichting van het openbaar douane entrepot heeft Zele zich aangepast aan de mogelij ke evolutie van vereenvoudi ging van douaneformaliteiten op E.G.-niveau. Het heeft zich verzekert van uitgebreide douanediensten ten voordele van de eigen bedrijven maar ook van heel de regio. Inspekteur-Generaal Vanren terghem, adviseur bij het Mi nisterie van Financiën verdui delijkte ook de voordelen van de openbare douane-entrepots en in die kontekst is de situe ring van dat te Zele zo gunstig. Het bevindt zich in de onmid dellijke nabijheid van de E3, één der belangrijkste autowe gen van Europa. Zele heeft een geprivilegieerde geografi sche ligging voor nationale en internationale goederen distri butie, die situatie werd nog op een bijzondere wijze verbeterd door de installatie van de 5 uren uitsparen en als er 25 vrachten per week gerekend worden, is het duidelijk dat het Zeelse bedrijfsleven een goede zaak deed. De Bestuurskommissie die over de goede gang van zaken moet waken is samengesteld uit schepen voor Financiën Paul Geerinck (voorzitter), ge meenteontvanger Omer An- thuenis (sekretaris) en de le den Hubert Temmerman en Alfons Rupus, gemeente raadsleden, V. Verhoeven, ad- junkt-direkteur te Gent, G. Willems, hoofkontroleur te Sint-Niklaas en Roger De Haeck, ontvanger van het openbaar entrepot te Zele. Beno De Zeelse industriezone, die ondanks de ekonomische voor hun uitvoer en de tolfor- recessie op het vlak van de tewerkstelling goed stand maliteiten aangewezen waren houdt, eind 1983 waren er 2.917 werknemers aan de slag, °P douanekantoren aan de dit was een vermeerdering met 214 tegen het jaar voor- 8re,ns' m entrepots die nog dien, is door de inplanting van een openbaar douaneentre- rr gedeelten lagen, maar voor het pot nog interessanter geworden voor de ngverhetd. In te ^„v^voer „iet gemak- 1983 organiseerde het gemeentebestuur een enquête onder kelijk te bereiken. Het doua- de bedrijven, waaruit bleek dat vele van de in Zele ne-entrepot moet de bedrijven gevestigde bedrijven dagelijks met internationaal import nog meer mogelijkheden bie- en export en dus met de douane te maken hadden. den, om hun aktiviteiten, die Openbaar Douane Entrepot Een openbaar entrepot is een binnenlandse douanekantoor waar alle douaneformaliteiten kunnen plaatsvinden samen met het eigenlijk entrepot, waar korte of langere opslag van goederen mogelijk is zon der betaling van invoerrecht, BTW of andere belastingen. In België zijn er slechts 33 bin nenlandse douanekantoren Om vervoer technische rede nen worden de vroegere gene ratie entrepots, gelegen mid den in de stad en in oorsprong afgestemd op internationale spoortrafieken, minder inte ressant. Er heeft een duidelij ke verschuiving plaats naar binnenlandse kantoren die dichtbij autowegen gevestigd zijn. In de gemeenten waar een openbaar entrepot is opge richt kunnen particuliere en trepots verleend worden, d.w.z. entrepots in de instellin gen van de firma's, met dezelf de belastingsvrijstellingen als de openbare entrepots. Zele heeft nog andere voordelen. Het douanekantoor is geves tigd in een goed omschreven industriegebied waar de doua ne gemakkelijk kontrole kan uitoefenen en de betrokken firma's kunnen allerlei doua nefaciliteiten vragen. Een be langrijk voordeel is dat zowel voor de invoer als de uitvoer de verifikaties bij de betrok ken firma's kunnen plaatsvin den in plaats van in het doua nekantoor, door het invoeren van de entrepotzone Ideale ligging Tijdens de akademische zitting in de raadszitting die volgde op de officiële installatie in de industriezone, legden de ver schillende sprekers: burge meester De Bruyne, inspek- teur-Generaal Vanrenter ghem, namens minister De Clerck en de Heer Vander Eecken namens de Zeelse be drijven, de klemtoon op de ideale ligging van Zele. Burgemeester Jozef De Bruy ne herinnerde aan de inspan ningen waarrond de verschil lende gemeentebesturen zich de laatste 20 jaar hebben ge- koncentreerd, nl. de woning bouw en de tewerkstelling. Zele. Er was heel wat belangstelling in de raadszaal van het gemeentehuis op de akademische zitting naar aanleiding van de openstelling van het openbaar doeane depot, (gvw) Voor de tewerkstelling was de vooral export-gericht zijn, nog inrichting van de industriezone sneller en vlotter te laten ver een stap in de goede richting lopen. De burgemeester vroeg De erkenning als een zone van de bedrijven om het maksi- nationaal belang, gaf het ge- mum te halen uit de nieuwe meentebestuur nog meer arm- mogelijkheden die worden g slag om bedrijven aan te trek- boden. Het openbaar douane ken. De goede ligging en de entrepot kan leiden tot het aanpassing aan de wisselende aantrekken van nieuwe bedrij- tendensen betekenden dat het ven. De beschikbare percelen aantal werknemers steeg. Het industriegrond is schaars ge- smaden kostenbeparing i gemeentebestuur voelde de worden. Er is nog ongeveer 5 brengt. Uit statistieken blijkt nood van de bedrijven, die ha. ter beschikking. Een in- dat sommige vrachten van 2 tot douanediensten. Namens de bedrijven stelde de Heer Van der Eecken de vraag centraal, wat het douane-en trepot betekende voor de loka le nijverheid. Hij zag het als een b'jzonder voordeel, omdat langdurige wachttijden aan de grenzen kunnen vermeden worden, wat een niet te ver- Op initiatief van Dialoog, vereniging voor kunst, let teren en geschiedenis, ver schijnt een kunstmap on der de titel Wandeling in Aalst. De map bevat een suite van zes fraaie pentekeningen van Guido Muylaert en 12 daarmee harmoniërende gedichten. De gedichten die een Aalsters cachet dragen zijn van de hand van Colette Demil, Jan D'Haese, Aleidis Die riek, Frans Fransaer, Amedee Suenaert, Piet Tho mas, Firmin Van der Poor ten. Willie Verhegghe en Marcel Wauters. Ze steken door hun rustige en een voudige zeggingskracht af tegen veel hedendaagse puzzel poëzie. Iedereen kan ze dus best genieten. Ze werden met zorg gese- lekteerd door dr. Hendrik Strypens en Jean-Paul van der Poorten. De gedichten en penteke ningen zullen op afzonder lijke vellen worden gedrukt zodat ze kunnen worden in gelijst. De kunstzinnig uitgegeven map verschijnt in een be perkte oplage en wordt voorgesteld op de vernissa ge (30 november e.k.) van de tentoonstelling die in de Generale Bankmaatschap- pij, Nieuwstraat 20, Aalst wordt gehouden onder de noemer Aalst, een beeld van een stad. Wie op de kunstmap* inte kent, betaalt 350 fr. Wie na 30 november 1984 bestelt, betaalt 400 fr. Het bedrag kan worden gestort op re- keningnr. 293-0212672-06 van Dialoog, met vermel ding «Kunstmap Wande ling in Aalst» De intekenaars kunnen de kunstmap afhalen in de Ge nerale Bankmaatschappij, Nieuwstraat, Aalst, op za terdag 1 december 1984, in de voormiddag tussen 10 en 11.30 u. LH Michel De Naeyer en Jean Lefevre te Affligem Van 9 tot 18 november a.s. expozeren pentekenaar Michel De Naeyer en kunst schilder Jean Lefevre, een selektie uit hun artistiek werk in het kultureel cen trum van de Abdij van Affli- gem te Hekelgem Beide kunstenaars die erin slagen figuratieve werken als portretten, landschap pen, zeezichten en dieren met een evenzo belangrijke als geslaagde precisie uit te voeren, behaalden reeds tal rijke prijzen, zowel in eigen land als in Frankrijk en Japan. Michel De Naeyer, zoon van Maurice De Naeyer, in Leb- beke een bekend figuur, ex- pozeerde o.a. ook reeds in de O.-L.-Vrouwgemeente. De tentoonstelling te Affli- gem wordt geopend door Achiel Vermeiren, voorzit ter van de Lebbeekse kunstkring «Als ich Can». De expozitie is toegankelijk op de zaterdagen en zonda gen van 14.30 tot 20 u. De toegang is gratis. (pvr) Zele. Hel pand Casanova staat er uitermate slecht bij. Wordt er geen werk gemaakt i de renovatie, dan is dit gebouw verloren, (gvw) DOUPH6- OGEOTSCHRP Zele. Het douaneagentschap in het industriepark te Zele (gb). Het onderwerp «renovatie» kwam reeds meerdere ke ren ter sprake tijdens de raadszittingen te Zele. Ver schillende politieke frakties toonden er interesse voor, maar tot een concreet voor stel kwam het nog niet. De Zeelse Belangen willen nu werk maken van de dorpsherwaardering en vroegen aan het schepencol lege om de procedure in te stellen tot erkenning als herwaarderingsgebied van de omgeving tussen Kloos terstraat - Bunderstraat - Zandbergplein en Alois De Beulelaan. Dit gebied zou inderdaad in zyn stede- bouwkundige en architek- turale vorm, maar vooral in z(jn woonfunktie, dienen hersteld en geherwaardeerd te worden.De meeste wo ningen Werden immers vóór 1940 gebouwd. Het projekt zou aan de voortschrijden de verkrotting een halt kun nen toeroepen. In het raam van een dorpsherwaarde ringsoperatie wordt door het Ministerie van Vlaamse Gemeenschap aan de ge meenten een toelage ver leend van 60% voor de ver werving van onroerende goederen, de uitvoering van de werken en studiekosten. Onder bepaalde voorwaar den kunnen naargelang het inkomen aan partikulieren renovatie premies worden toegekend die 30% tot 50% kunnen bedragen. om de ontvolking van de wij ken op te vangen. Gustaaf Vercauteren vroeg dan ook aandacht voor het financieel aspekt en refereerde naar een identiek projekt te Wetteren, dat misschien wel groter was, maar gespreid over verschil lende jaren toch 260 miljoen frank had gekost. Hij herin nerde hierbij nog eens aan het sporthal-zwembad projekt dal om financiële redenen werd afgevoerd en waarschuwde hier toch voor te grote inspan ningen die hun weerslag zou den hebben op de gemeen tekas. Hij stelde grootschalig heid bij herwaardering in vraag. Burgemeester De Bruyne ant woordde dat de gemeente een gelang wie het ontwerp zou maken en een afvaardiging van de wijkbewoners. Claudine Heirman (PW) wilde weten welke wijkbewoners daarvoor in aanmerking zouden komen Na heel wat diskussies was al leen het principe goedgekeurd en zou het probleem van de stuurgroep later gebeuren. Stemming Een wijziging aan de O.C.M.W. begroting lokte een stemming uit, Roger Van Hec ke (CVP) herinnerde de bur gemeester aan zijn belofte om het saneringsplan van het O.C.M.W voor te leggen. Hij verwachtte er zich aan dat er nog een plan zou zijn. Hij meente nog geen eigenaar van de grond Er is een bedn van 299.775 fr. mee gemoeid De aanleg van dc omgevi van de gemeenteschool uitgegeven voor een betta van 7.434.506 fr. De eindrefe ning werd goedgekeurd en d bedraagt 8.237.639 fr., nan gulatie van bijwerken en prip herzieningen. Er werden opnieuw straatnamen goedgekeurd Het straatje tussen de Stol straat en de Cederlaan wore de Tuimelaarstraat en het w< gedeelte dat Veldeken met Heirbaan verbindt krijgt KJ uitl pelleveldstraat als benamo| Roger Van Hecke (CV kwam nog eens terug bewering van de burgenteen

De Voorpost | 1984 | | pagina 10