Zjefken Van Keer: Atletiek? Da's mijn lang leven I Zesde Vlaamse Zwemweek: ludiek kennismaken met de zwemsport 'w D.Z.O.-ZWEMMERS OP DE INTERNATIONALE ZWEMWEDSTRIJD IN HET DUITSE NIENBURG PAARDENCROSSWED- STRIJDEN TE SOMBEKE- WAASMUNSTER 44 - 2.11.1984 - De Voorpost Verdienstelijke Lebbeekse sportbeoefenaars Officieel heet hy Jozef, maar iedereen noemt hem 'Zjefken'. Dat klopt, zegt Jozef Van Keer. Waar ik ook kom, dat mag in Antwerpen of in Holland zijn, word ik na enige tijd met «Zjefken» aangesproken. Jozef, alias Zjefken Van Keer is weliswaar geboren Buggenhoutenaar, maar al zowat vijftien jaar is hij ingezetene van buurgemeente Lebbeke. Al veel langer, om precies te zijn 26 jaar, is hij lid van de Lebbeekse Atletiekklub AC Lebbeke. Aanvankelijk liep hy zich de ziel uit het lijf én vaak het slijk op de benen in het veld, achteraf schakelde hij over op langere afstanden en stratenlopen. Bij voorkeur de halve marathon, 21 kilometer 200 m. Een afstand die in de kuiten bijt, vooral wannéér je, net als Zjefken, de veertig gepasseerd bent. Daarnaast is Jozef Van Keer trouwens nog aktief op andere vlakken in de schoot van zyn klub. Zo kan je hem by meetings, aan de toegang ontmoeten, brengt hij mede de piste in orde enz. Kortom, overal waar bedrijvige handen uit de mouwen moeten worden gestoken, staat Jozef Van Keer paraat. Zijn jarenlange inzet liet de verantwoordelijken van de Lebbeekse gemeentelijke sportraad evenmin onberoerd, en enkele weken geleden werd hij, op voorstel van zyn klub, uitgeroepen tot verdiensteiyke Lebbeekse sportbeoefenaar. Vanaf z'n veertiende Ik ben begonnen op mijn veertiende, ik ben nu net de veertig gepasseerd. Bereken maar hoe lang ik al lid ben van AC Lebbeke, blikt Jozef Van Keer terug. Met de atletiek maakte Zjefken feitelijk ken nis in de Buggenhoutse Boven- donck- of «Bovelingenstraat», waar enkele atletiekliefheb- bers. die toevallig eenzelfde café bezochten, besloten een oefencross te organiseren. Daartoe was echter de supervi sie van een atletiekklub vereist en een beroep werd gedaan op het naburige AC Lebbeke, waar toen Miel De Schrijver nog sekretaris was. Zjefken Van Keer behoorde toen on der de deelnemers. Het gevoel met een paar spikes onder je zolen in het slijk te ploeteren, beviel hem zodanig dat hij meteen besloot zich aan te slui ten bij AC Lebbeke. Aanvankelijk konccntrecr- de zijn atletiekbedrijvigheid hart en nieren zich rond het betwisten van veldlopen. Hoewel, voegt hij Zjefken Van Keer, AC-Lebbekenaar i (foto P. Hermans) er meteen aan toe, ik me ook van in den beginne bezighield met de organisatorische kant van dergelijke wedstrijden. Op latere leeftijd verliet hij het veld en legde hij zich toe op de halve marathon. Zjefken is nooit een topat leet geweest. Zal het ook nooit worden. Hij beseft dat trou wens zelf: Ik doe aan atletiek louter voor.de gezondheid. En voor de pret. De uitslag speelt voor mij met de minste rol. Wanneer ik mijn halve mara thon uitloop, ben ik kontent. Je kan me inderdaad het pro totype van de amateur noe men. En hoewel ik de voorbije junimaand veertig ben gewor den, ik sindsdien dus tot de veteranen behoor, beleef ik nog altijd enorm plezier aan het betwisten van een wed strijd. Of dat niet vermoeiend is op mijn leeftijd? In het ge heel niet. Een halve marathon loop je immers in je eigen tempo. In het veld zijn de afstanden korter en moet je ervoor zorgen dat je met de hoop meebent. Neen, geef mij maar een halve marathon. "Op eentje meer of minder komt het niet aan. Weet je dat ik er in 1982 zowat twintig betwist heb? Het is nog gebeurd dat ik er 's zaterdags en 's zondags een liep. Dat mocht natuurlijk niet, maar op zaterdag liep ik in het Antwerpse voor de An twerpse Vriendenkring, en 's anderendaags zette ik aan in een officiële KBAB-wedstrijd. Mochten ze dat toen geweten hebben, ik had nog een schor sing op de koop toe opge lopen. Aan trainen spendeert Zjef ken Van Keer niet zoveel tijd. Zijn kollega's begrijpen het overigens niet hoe hij het kan volhouden. In de loop van één maand traint hij amper drie vier keer. één anderhalf uur lang. Wat echter niet betekent dafhij niet meer tijd aan atle tiek spendeert. Voor de rest, legt hij uit, zit ik hier op de piste in Lebbeke. Zowel tij dens de trainingen als tijdens de meetings. En help ik de klub waar ik kan. Geen karwei is hem teveel. Hij verkoopt zowel toegangskaarten als dat hij bij de handelaars prijzen inzamelt om de prijzentafel van een of andere meeting te spijzen. Sommige mensen ken nen me al, lacht hij. Ze zullen wel al gezegd hebben: Daar is die bedelaar weer! Maar ik trek me dat niet aan. Het komt toch de klub ten goede. Met de mensen van het be stuur kan ik uitstekend over de baan. Ik maak weliswaar geen deel uit van het bestuur, maar feitelijk ben ik wel degelijk bestuurslid. Vanaf het ogen blik dat er wat te gebeuren staat, komt klubsekretaris Maurice Van der Straeten me opzoeken en vraagt hij: Zjef ken jong, hebt ge niet even de tijd? Voor dit of voor dat? Kijk, vanmiddag - het is zater dag - trek ik ook naar de piste om alle materiaal klaar te zet ten en tijden op te nemen. Maar ik doe dat graag. Dat is mijn hobby. Kris De Ridder Tijdens het gesprek kan Zjefken zijn bewondering voor de Lebbeekse polsstokspringer Kris De Ridder niet onder stoelen of banken steken. Zijn speciale aandacht op het ge meentelijk sportstadion gaat dan ook uit naar de polsstok stand. Ik ben daar erg sekuur op, zet hij uiteen. Er is een tijd geweest dat de polsstokstand in zeer slechte staat verkeerde. Kris - kijk, hij staat daar in de kast - kon er onmogelijk nog langer oefenen. Ondertussen werd nu wel al een nieuwe valmat aangekocht, maar die blijkt nu ook al deels stuk te zijn. In de tijd dat de Lebbeekse installatie levensgevaarlijk was en Kris De Ridder nog over geen wagen beschikte, trok Zjefken Van Keer ettelijke ke ren met de Lebbeekse pols stokbelofte naar trainingen en meetings. O.a. in Wilrijk en Willebroek. Dat spreekt toch vanzelf, verklaart Zjefken, als men wil dat die jongen presta ties levert, moet er toch ie mand zijn die zich met hem bezighoudt. Zijn ouders heb ben veel voor hem gedaan, doen dat nog, ik heb gepro beerd op mijn manier mijn steentje bij te dragen. Jozef Van Keer bewondert Kris De Ridder. Noch min, noch meer. AC Lebbeke be schikt weliswaar over flink wat goede atleten - Zjefken citeert Herman Boodts over de 5000, Lucien Rottiers in de mara thon - maar de prestaties van zijn poulain Kris De Ridder torenen er. naar zijn mening, toch bovenuit. Daarom ook vindt hij het jammer dat de aanlooppiste bij de polsstok stand op het Lebbceks sportkomplex, in zo'n slechte toestand verkeert. Net trou wens als de aanlooppiste voor het hoogspringen er al even min ideaal bijligt en de loop piste, vooral de binnenbaan dan, totaal versleten is. Totaal Zjefken Van Keer: De atletiekpiste is dringend i herstellingen toe (foto P. Hermans) ZWEMMEN Van 17 tot 24 november 1984 De Bond van Zweminrichtingen, Sport- en Rekreatiecen- tra organiseert voor de zesde maal een Vlaamse Zwem week. Dit jaar nemen 136 zwembaden, verspreid over 104 Vlaamse steden en gemeenten, deel aan dit initiatief. Een stijging van 30% in vergelijking met het aantal deelne mende zwembaden van vorig jaar en een verdubbeling van het aantal zwembaden vergeleken met de eerste organisatie. Het begon allemaal dankzij Mathieu Lambrechts sportdirecteur te Hasselt en nationaal voorzitter van BZSR die samen met Jan Van Damme directeur Intercom munale Olympos te Dender- monde een kommissie sa menstelde om het projekt «Vlaamse Zwemweek» uit te werken. In deze kommissie ze telen Jan Van Damme (direk- teur Intercommunale Olympos Dendermonde), voorzitter; Eugène De Coninck (zwem badbeheerder Mechelen), Marcel Van Damme (direk- teur Vzw Dilkom Dilbeek), Paul Mangelschots (zwembad beheerder Hasselt), Marcel Van Brande (zwembadbeheer der Sint-Niklaas) en Willy De- merie (direkteur Vzw Ge meentelijk Zwembad Ware- gem), provinciale promotors en Erik Roelandt (direkteur Vzw Gemeentelijke Sportcen tra Beveren), sekretaris. Een zwembad beheren is meer dan enkel de deuren van een gebouw openstellen voor het publiek waar men onder toe- 7><;ht kan gaan zwemmen. L/oor de arbeidsduurverkor ting, de vermeerdering van het aantal verlofdagen, de stijgen de werkloosheid krijgen wij allen meer vrije tijd die zinvol dient besteed te worden. Zo wel de privé als de overheid doen veel inspanningen om het sportaanbod te vergroten. De sportbeoefening in al haar facetten neemt een belangrijk aandeel in beslag van de vrije tijdsbesteding, zowel in gezins verband als individueel. Uit recente enquêtes blijkt dat zwemmen nog steeds de meest beoefende sport is Het beheer van een zwembad vraagt voor vele gemeenten een extra financiële inspanning door de hoge personeelskos ten, de stijgende energiekos ten, het algemeen onderhoud en de strenge hygiëne-eisen. Al deze faktoren hebben doen besluiten dat het zwemmen een extra promotionele injek- tie nodig had om het zwem- badbezoek konstant te houden in deze zgnkonkurrentiestrijd en zo mogelijk te verhogen om met deze verhoging van de inkomsten het exploitatieresul taat binnen aanvaardbare per ken te houden. Zwemmen. Jan Van Damme, direkteur van het Olympos- zwembad in Dendermonde, is één der initiatiefnemers van de Vlaamse Zwemweek. (arch). De slogan van de Vlaamse Zwemweek is Zwemmen is dol-fijn. De Vlaamse Zwemweek is stil aan een begrip geworden in onze openbare zweminrichtin gen. Zowel jongeren als oude ren kijken uit naar de bijzon dere aktiviteiten welke in hun zwembad zullen georganiseerd worden; En er wordt in onze zwembaden gedurende die week nogal wat georganiseerd De direkties van de zwemba den trachten niet alleen de trouwe bezoekers te verrassen, maar willen voornamalijk de potentiële klanten, mensen met de klassieke drempelvrees bereiken door een gevarieerd programma aan te bieden Ve le gemeentebesturen maken van deze gelegenheid gebruik om speciale animatie-aktivitei- ten te organiseren om het zwembad te promoveren. De kommissie bezorgt ook aan de deelnemende zwembaden uniforme affiches en stickers. Deze publicitaire ondersteu ning zorgde ervoor dat de Vlaamse Zwemweek in gans Vlaanderen bekend werd. De zwempromotie voor 6-12 jari gen is als een rode draad door heen de Vlaamse Zwemweek in alle deelnemende zwemba den. Alle kinderen tussen 6 en 12 jaar, die gedurende de Vlaamse Zwemweek komen zwemmen tijdens het publiek zwemmen, krijgen een deelna meformulier dat zij aan de kas sa na het invullen van naam en adres afgeven en kunnen alzo één of meerdere prijzen Het prijzenpakket bestaat dit jaar uit sporttassen, badhand doeken, surffluitjes, disc- flyers, fotojaarboeken, bad- caps. opblaasbare dolfijnen en strandballen, minizaklampjes, gezelschapsspelen enz. Vele gemeenten vullen dit pakket nog aan met andere waarde volle prijzen. Wij hebben de programma's van de voorbije Vlaamse Zwemweek nog eens doorgekeken met als resultaat een waslijst van zwempro- motie-ideeën: diplomazwemmen. trim- zwemmen, overlevings- zwemmen gezinskilometer, gezinsdi- plomazwemmen, het sportieve zwemgezin kompetitieve cn rekrea- tieve zwemwedstrijden demonstratie en/of initia- tielessen in: sierduiken kajakrollen en kanovaren onderwaterzwemmen kunstzwemmen, waterballct, synchroon zwemmen reddend zwemmen telegeieide bootjes waterpolo, watervolley, water- basket, onderwaterhockey marathonzwemmen. zwemnacht, minimarathon, swimmathon verkleed zwemmen, ko misch duiken discoswimming met ver- zoekplalenpiogramma minitriatlon, triatlon schattenjacht, medaille- zwemmen, muntenworp aperitiefzwemmen, panne- koekenduik, koffiekletszwem- men, pyjamazwemmen teken-, kleur-, opstel- en fotowedstrijden opendeurdag, tentoonstel ling, films en diavoorstelling majorettenkorpsen, fanfa res. harmonies, jazzformaties e.d. op perron gratis ophalen met dubbel dekbus, paardetram. huifkar volksspelen op perrons lucht matrassen wedstrijd, autobandenrace Zweeds zwemspel kampioenschap achteruit- zwemmen, plankhahgen, wa tertrappen zwemdriedaagse, vierdaag se enz. demonstratie telegeieide vliegtuigen en modelauto's op parking muzikale watershow, mo deshow zwembadkledij en sportkledij wereldrekordpogingen snorkelzwemmen, vlotten, af- standszwemmen aperitiefkoncert in zwembad aeroswimming, hydrobics kliek jeszwemmen, dop- perszwemmen zwogging (zwemmen jogging) veloopzwemmen (velo, lo pen, zwemmen) enz. enz. enz. Uit de reeds bekende pro gramma's citeren wij volgende hoogtepunten: Aalst Lebbeke zweminstuif en schatten jacht discozwemmen met ver- zoekplaatjes zwemwedstrijd pyjamazwemmen aperitiefzwemmen Lokeren ronleiding zwembadinstal latie zweminstuif aperitiefzwemmen initiatiespelen kajak, sur fen en diepzccduiken groepsmarathon interscholenwedstrijd Sint-Niklaas zweminstuif «sportiefste zwemmers» klasrally zwemmen met onderwater- verlichting en muziek interscolairc zwemwed strijden Temse watervolleybaltornooi paradeshowswimming zweminstuif waterhandbaltornooi diepzeeduiken duikdoop schattenduik. op, herhaalt Zjefken. Vroeger, herinnert hij zich betere tijden, kwamen de atle ten naar Lebbeke afgezakt om er scherpe tijden te realiseren Nu sta ik er verwonderd bij dat AC Lebbeke nog altijd de «Gouden 800 m» mag organi seren. Op zo'n piste. Daar moet dringend wat aan gedaan worden. Een herstelling die bovendien liefst met degelijk materiaal uitgevoerd wordt. En geen oplapperij. Zich blyven inzetten Wat zijn persoonlijke atle- tiekloopbaan betreft, spreekt Zjefken Van Keer duidelijke taal: Ik zal aan de halve mara thons blijven deelnemen tot zolang ik voel dat ik die af stand aankan. En achtei wens ik me nog verder i dienstelijk te maken schoot van de klub. Ze zegg altijd: in elk circus is i klown nodig, wil dat i' goed draaien Welnu, die U wil ik wel op mij nemen. I kom goed overeen met de Lebbeke-mensen. Je bent bj gaan met de klub of niet. 1 je dat niet, dan blijf je li weg. Ben je dat wel, dan n je je er ook met hart en ai voor inzetten. Zo daarover. En wanneer je gi tijd hebt om een hand t steken, dan probeer je t nog altijd te koinen. Zo sin is dat. Pierre Van Ros Zaterdagochtend omstreeks 4 uur trok een bomvolle bus met zwemmers en supporters naar het Duitse Nienburg. Kort voor de middag kon men al de eerste gebouwen van het stad je Nienburg bespeuren. In het zwembad stond de Dender- mondenaren een prachtige openingsceremonie te wachten die de zwemmers meteen in de juiste sfeer bracht. Het werd ondanks de vermoeiende reis een geslaagde wedstrijd met hier en daar zelfs kleine tijds- verbeteringen. Voor de klein ste zwemmers waren enkel 50 m wedstrijden voorzien, wat ten goede kwam aan onze een djes Sabrina Van Extergem en Nathalie Van Hauwe die enke le malen het podium opklom men. Ook Bart De Clercq deed het bijzonder goed over 50 m crawl cn 50 m schoolslag, leeftijdsgenoot Bart Van Dam me verdedigde zich sterk over de 50 m crawl. Nathalie Portals schommelde rond haar beste tijd over de honderd meter crawl, hier zit de komende we ken verbetering in. Hilde Put- teman behaalde een derde plaats in haar specialiteit schoolslag en Nancy Van Hau we behaalde een eerste plaats in dolfijn en een tweede plaats in crawl. Bij de jongens be haalde Sven Vekemans een puike derde plaats, met 1.12.3 over honderd meter crawl. Ontgoocheling voor Bruno Van Damme die uitgesloten werd in zijn persoonlijke stijl: schoolslag. Filip Chavatte bleef beneden zijn mogelijkhe den. Zijn broer Dominique Chavatte deed het beter cn zwom zijn beste tijd met 1.05 over de 100 m crawl. Bij de miniemen meisjes komt Heidi De Clercq stilaan terug in kon- ditie. An Vernimmen zwom tweemaal haar beste tijd, in crawl en in schoolslag cn be haalde een eerste plaats in dol fijn. Danielle Blindeman snoepte zelfs 1 sekonde van haar beste tijd af over 100 m rugslag. Bij sommige zwem mers begon de vermoeidheid te spreken daardoor.zwommen Anja De Blezer, - Bart De Cock, Mamie De Paepe en Luc Blindeman beneden hun mogelijkheden. Geert Van Gucht komt steeds dichter bij A-zwemmer in schoolslag en liet ook nog een tijdsverbetering noteren in rugslag. Annick De Paepe startte met een grotere vechtlust en bena derde haar beste tijd over de 100 m crawl met 1 07 9 Wie ook meer gemotiveerd op het startblok verscheen, was Veer- lc Parijs, die met een vlotte stijl een tweede plaats verover de, met een nog sterkere eind spurt, zwemt zij een dezer da gen onder de 1.05 grens. Bart Vercoutercn toont zich steeds sterker in de rugslag en ook in de crawl komt hij sterk tot uiting wat tweemaal verbete ring betekende Geheel on verwacht was de tijdsverbete ring voor Geert Vernimmen die zijn tijd met meer dan twee sekonden verbeterde in de rugslag. Bij de heren verschenen Chris Sacrens en Carl Dcmiddclcer regelmatig aan de start en lie ten scherpe tijden noteren. De Dendermondenarcn heb- Zwemmen. Veerle Par momenteel de snelste Obfl posdame (v) ben een sterke aflossingspl* bij de meisjes, die ook c' keer voor de over zorgden over de 6x50 n Na de wedstrijd werd zoals bi hoort nog deftig verzusterd dj verbroederd zoals grote klulr in een sfeer van sportivitaS horen te doen. Zondagochtend bezochten i D.Z.O.-leden het stadje Niei| burg cn leerden wat gesc" denis. Na dc middag trok de hdj D.Z.O.-ploeg huiswaalP voor sommige zwemmers I het afscheid zwaar. hydrobic zeepkistenrace verkiezing mister en miss zwembad zweminstuif poging voor het grootste waterballet ter wereld Beveren (Klapperstraat) de snelste zwempeddelaar watervolleybaltornooi zweminstuif discoswimming Beveren (Kriekeputte Kiel- drecht) opendeur voor de jeugd met bezoek van Koning Neptunus zweminstuif Kriekske Zweeds zwemsoel «De Olympische Spelen» discoswimming Dendermonde overlevingszwemmen zweminstuif en schatten jacht gekleed zwemmen scholencross met nadien gratis zwembeurt voor de deel nemers demonstratie door water polo en duikclub demonstratie ijsberen in vijver naast zwembad Zwemmen is dol-fijn Vlaamse zwemweek te Lebbeke Onder het motto «Zwemmen is dol-fijn», wordt in diverse zwembaden in het Vlaamse land, van 10 tot 17 november, de «Vlaamse Zwemweek» georganiseerd. Dit initiatief van de «Bond van Zweminrichtingen, sport- en recreatiecen tra» wordt te Lebbeke uitgewerkt door de Gemeentelijke Sportdienst, met de medewerking van het Gemeentebe stuur. PAARDRIJDEN Gevarieerd programma Op de openingsdag van deze «Vlaamse Zwemweek» staat op zaterdag 10 november, te 13 uur een uurtje zwemmen voor minder-valieden gepro grammeerd Van 14 tot 15 en van 17 tot 18 uur kan iedereen terecht op een zweminstuif, tij dens dewelke ook op schatten gejaagd wordt Aan deze schattenjacht zijn trouwens prijzen verbonden. Op zondag 11 november wor den vanaf 14 uur de provincia le zwemkampioenschappen voor «eendjes» betwist. Woensdag 14 november staat eveneens in het teken van de jeugd. Die namiddag worden immers zwemwedstrijden be legd. De 6 tot 8-jarigen wor den te 14 uur verwacht om 25 in af te leggen. De drie beste tijden krijgen een zwemabon nement voor de 4* tot de 10* beste tijden zijn naturaprijzen voorzien. Op donderdag 15 november betaalt iedereen, tussen 16 en 21 uur slechts de helft van de normale toegang en op vrijdag 16 november wordt spektakel geleverd. Van 19 tot 21 uur wordt dan immers een wed strijd «pyjamazwemmen» be twist. De meest originele pyja mazwemmer ontvangt een zwemabonnement. Deze «Vlaamse Zwemweek» wordt besloten op zaterdag 17 no vember. Onder het motto «Het gezin in het zwambad», krijgen de leden van de BGJG, op vertoon van hun spoor- kaart, van 14 tot 19 uur gratis toegang tot het zwembad. Van 17 tot 19 uur staat bovendien «aperitiefzwemmen» op het programma. Vermelden we nog, ter volle digheid, dat de ganse week, tijdens de openingsuren van het zwembad, aan diploma- zwemmen kan worden gedaan. Pierre Van Rossem Zondag 4 november organise ren de Durmeruiters van Waasmunster hun jaarlijkse veelzijdigheids wedstrijd L.V.R. te Sombeke. Dit is een traditie geworden op de eerste zondag van november. Ieder jaar komen dc beste ruiters uit gans de provincie naar deze wedstrijd. Waasmunster staat bekend voor zijn prachtige, hellende terreinen rond de Slingerbeek te Sombeke. Deze samengestelde wedstrijd be staat uit een dressuurproef, een cross en een springwed- strijd. De dressuur start te 9.30 uur. De cross van 12 u. tot 16 u. en nog tijdens de cross be gint reeds te 14 u. dc spring- wedstrijd. De cross heeft een afstand van 3.000 m voor beginnelingen, 4.000 meter voor klasse licht cn 5.000 meter voor klasse middel en zwaar. Met op dit parcours 22 vaste, natuurlijke hindernissen. Het zal zeker de moeite zijn de reeds 150 inge schreven kombinaties aan het werk te zien, ondermeer op een trapspiano, over de slin gerbeek. landhekkens, stronken, rustbanken e re moeilijke hindernis» Durmeruiters zijn zeker aan hun proefstuk. Dit zeventiende maal dat zij paardencrosswedstrijd o seren waaronder twee na"* le kampioenschappen in en 1980. Wie herinnert niet de vermaarde en zei ruchtc bokkensprong 1980. Volgens de inri heeft het voortdurende re weer de voorbereiding van crossparcours beslist niet makkelijk gemaakt. Toch de organisatoren dankzij ervaring erin geslaagd prachtig cn zeer sclektief cours neer te zetten. Tal indrukwekkende, vaak o ncle hindernissen zullen deze paardencross een kijkstuk maken. Het wordt getwijfeld paardensport hoog peil. Wie houdt van een hcrfstwandcling komt op dag 4 november zeker Sombeke. Ingang naast de kerk en 1 dc Vcldstraat

De Voorpost | 1984 | | pagina 44