Aantal leerlingen in Dendermondse Akademie voor Schone Kunsten neemt toe Rosstraat in Baasrode: tijdelijke omlegging Herstrukturering van de Kamer voor Koophandel en Nijverheid Dendermonde OCMW Dendermonde begroting goedgekeurd O.C.M.W. Dendermonde opent dienstencentrum in de Breestraat Dendermonds stadsbestuur vraagt hulp van leger voor landbouwers Gemeentelijk onderwijs in Dendermonde gaat lichtjes achteruit Sporthal van Oudegem klaar Piano aan Dendermondse muziekakademie Kapperskursus afgerond te Dendermonde 6 - 2.11.1984 - De Voorpost Het stadsbestuur van Dendermonde heeft in een schrijven aan minister Vreven van landsverdediging gevraagd om hulp van het leger voor de landbouwers uit de streek. Het probleem, aldus de brief aan de minister, is zeer nijpend in de Scheldestreek. Ingevolge de aanhoudende regen van de jongste weken is het machinaal oogsten van de mals onmogelijk geworden. En precies deze maïsoogst is onontbeerlijk voor deze streek die overwegend is afgestemd op de veeteelt. De nood is het hoogst in Schoonaarde en Mespelare, in een deel van Oudegem. de broekkant te Appels, in het broek van Baasrode en in Grembergen ook in het broek en de omgeving van de Hekkestraat. «Zo niet onmiddellijk met man en macht wordt ingegrepen is deze oogst waarvan een gedeelte reeds met verrottingsverschijnselen geplaagd is. en een ander deel is omvergeval- len. totaal verloren voor de landbouw. Een dergelijk verlies zou een financiële ramp betekenen voor de landbouwers van deze streek», aldus de brief die aan de minister vraagt dringend een honderdtal miliciens naar de Scheldestreek te willen sturen om de landbouwers te helpen bij het manueel oogsten. «Het stadsbestuur is graag.bereid ter zake te zorgen voor de (coördinatie tussen de geteisterde landbouwers en het leger», zo staat er verder in de brief te lezen. In totaal wordt zo een honderd ha maïs bedreigd. De kostprijs van een ha maïs bedraagt 20.000 tot 25.000 fr om te telen en de verkoopprijs wordt geschat op 40.000 tot 50.000 fr. Het aantal leerlingen in het gemeentelijk onderwijs is in de stad Dendermonde opnieuw lichtjes gedaald. Waren er in het schooljaar 1982-1983 nog 1.1016 leerlingen in de stedelijke scholen, 1.003 in het schooijaar 1983-1984 en nu onder de duizend met 975 eenheden. De redenen voor deze terugval zijn onder meer het verdwijnen van een school (de Aria). Ook in keramiekklas Uit een vergelijking van het akademiejaar 1983-1984 met 1984-1985 blijkt dat het aantal leerlingen in de Dender mondse stedelijke akademie voor Schone Kunsten weer flink is toegenomen. Waren er het voorbije schooljaar 412 leerlingen ingeschreven, dan is dit aantal inmiddels opge lopen tot 482. De cijfers tonen aan dat er in alle afdelingen een stijging merkbaar is, met uitzondering van het hoger secundair waar men de 143 leerlingen van het voorbije jaar blijft behouden. Wat de voorbereidende afde ling betreft, daar zijn hoger secundair. Daarin zitten 143 leerlingen, net zoals het schooljaar 191 voor ingeschre- jaar voordien in 1982-1983 no- ven. Vorig schooljaar waren er dat 148. In het lager secundair zitten er 24 leerlingen in hei eerste jaar. Het jaar voordien waren er dat 26. In het tweede jaar zitten er 23 leerlingen en dat betekent liefst 10 meer dan vorig jaar. In het derde"jaar A zitten 19 leerlingen (vorig jaar 11) en in het derde jaar B zitten er 21 (in 1983-1984 wa ren het er 14). Dat maakt dat er in het lager secundair nu 87 leerlingen de lessen volgen, waar het er jaar voordien 64 waren. Toch is dit teerde men er 158. In het oriëntatiejaar schreven 42 leer lingen in wat een flinke aan winst s, want het jaar voor dien waren er dat maar 34. In de klas beeldhouwen zijn er vier leerlingen bijgekomen. Nu volgen er 12 de lessen. Ook een aanwinst van drie leerlin gen voor de klas keramiek, waar men nu 8 leerlingen telt. In de klas tekenen is er een lichte terugval van 42 naar 38 leerlingen en wat de klas gra fiek betreft stelt men een sta tus quo vast. Veertien leerlin- kord, want in het schooljaar gen ook dit jaar. De grootste 1982-1983 telde het lager se cundair 88 ingeschreven leer lingen. Komen we dan tot het terugval is er in de klas sier kunsten waar er van de 8 leer lingen in 1983-1984 nu nog 4 zijn overgebleven en in de klas schilderen waar nu nog 25 leer lingen zitten. Het jaar voor dien waren er dat nog 32. In het hoger onderwijs groeide het aantal leerlingen van 51 in 1982-1983 tot 57 in 1983-1984 naar 61 in 1984-1985. In de klas beeldhouwen schreven nog 14 leerlingen in, wat een vermindering met twee is. De keramiekklas kende een aan groei van 4 leerlingen en brengt zijn totaal op 6. In de klas tekenen zitten 9 leerlin gen, wat ook een aangroei van 1 leerling is. In de klas grafiek volgen nu 3 leerlingen de les sen en dat is dan weer eentje minder en in de klas sierkun sten zijn er 7 leerlingen of een winst van 2. In de klas schilde ren zijn er net als vorig jaar 22 leerlingen. De grootste aangroei stelt men vast in de voorbereidende af deling, waar men in 1982-1983 169 leerlingen telde. In het jaar 1983-1984 was er een te rugval tot 148 leerlingen, maar dit jaar is er een nieuwe aan groei tot 191 jongens en meis jes die er de lessen volgen. Toch is men vanuit het beleid niet in paniek. Schepen van onderwijs Meulebroek zegt dat deze achteruitgang evengoed een standhouden kan worden genoemd. Hij wijst er ook op dat men het aantal leerkrach ten in dienst heeft kunnen hou den en dat geldt ook voor de tijdelijke leerkrachten. Boven dien heeft men het aantal klas sen kunnen behouden. Dat zijn uiteraard in deze tijd ook positieve geluiden. Per school krijgt men volgend beeld: de kleuterschool van Sint-Gillis telt 81 leerlingen (in 1982-1983 waren dat er 97 en het jaar daarop 72); in de lage re school van Sint-Gillis telt men 109 leerlingen waar het er in 1983-1984 nog 119 waren. De lagere school van Dender monde is verdwenen. In Oude gem telt de meentelijke lagere school 114 leerlingen, of een aanwinst van 2 leerlingen en in de kleuterschool van Schoon aarde zijn er nu 75 leerlingen (in 1982-1983 waren er daar 67 kleuters en het jaar daarop 77). In de lagere gemeentelijke school van Schoonaarde zijn er 111 leerlingen, wat een daling betekent met 14 in vergelijking met haar jaar voordien. Dat maakt een totaal van 490 leer lingen. In het vorige schooljaar waren er dat 514 en nog een jaar eerder 519. In de school van Appels schreef men 58 leerlingen in. Twee minder dan het vorige schooljaar en zes meer dan in 1982-1983. In Grembergen zit ten er in de gemeentelijke school 154 leerlingen. Dat be tekent drie meer dan in 1983- 1984 en 6 minder dan in 1982- 1983. Blijft dan nog Baasrode: 99 kleuters en dat zijn er even veel als in 1983-1984, maar vijf meer dan in 1982-1983. In de lagere school liggen de cijfers anders: daar waren er 273 in geschreven leerlingen. In 1983- 1984 waren er dat nog 179 en in 1982-1983 187. De sporthal van Oudegem, ge bouwd volgens het type van de sporthal van Appels, is zo goed als klaar. Op zaterdag 17 no vember wordt de sporthal plechtig geopend. Men ver trekt om 16.00 uur aan de kerk van Oudegem met een optocht waaraan de meeste Oudegem- se verenigingen en de twee muziekmaatschappijen hun medewerking verlenen. Om 16.30 uur volgt dan de officiële ingebruikneming. Met de ont hulling van een gedenkplaat, enkele toespraken en een fees telijke zitting die muzikaal wordt opgeluisterd door de Denderkantorij. Tijdens de re ceptie treden de Dansmariekes op. Nadien komen de sportieve aktiviteiten aan bod, met de monstraties volleybal, badmin ton, minivoetbal en judo. De Kamer voor Koophandel en Nijverheid van het arron- mer terecht, dissentent Dendermonde is een vzw, die tot taak heeft de De Raad van Beheer is samen- belangen van het bedrijfsleven (middenstand, KMO en gesteld uit: M Vereecken andere plaatselijke ondernemingen) in het arrondissement (v°°ral,er). M. ersche den K J iii en J. Borms (ondervoorzit- Dendermonde, op nationaal, maar vooral op lokaal en tcrs) D De c' (pcnning. individueel vlak te behartigen. meester), M. Waslijn (sekreta- In het kader van de herstruktu- stanties. De leden ontvangen ris) en de beheerders N. De rering van deze organisatie zal, bovendien het informatie-tijd- Bie, J Haegens, A. Janssens, vanaf 1 november 1984, dhr. schrift «Flash» met algemene W. Poot, A. Van Daele, P. funktie ekonomische informatie, ex- Verbeeck, A. Van Hoywe- portnieuws, reglementeringen ghen, L. Wiemeersch en J. en zakenvoorstellen. Zenncr. De Kamer wil de ombuds- Het permanent sekretariaat is de Uyttersprot waarnemen. Karei Uyttersprot werd gebo ren op 10.7.1949 te Dender monde, is afkomstig van Den- dienst en ekonomische spil zijn derbelle en woont momenteel van deze regio. te Lebbeke (Brusselsesteen- Jonge middenstanders, zaak- weg 91 - tel. 22.06.65) Hij is gehuwd met M. Block èn heeft twee dochters. K. Uyttersprot volgde de Mo derne Humaniora aan het H. Maagdcollege te Dendermon de en behaalde aan de Rijks universiteit te Gent het licen tiaatsdiploma in de Staats- er Sociale Wetenschappen, spe cialisatie Bestuursweten schappen Hij werkte als diensthoofd bij een belangrijk Antwerps ma kelaar en was de voorbije 10 jaar commercieel kaderlid bij de N.V. Wattex, waar hij de leiding had over de commerci ële dienst. Op lokaal vlak streeft de Ka mer voor Koophandel en Nij verheid naar de ekonomische ontsluiting en ontwikkeling van het arrondissement, met als doel de arbeidsmarkt te verruimen. Men bevordert tevens de sa menwerking tussen industrie en openbare/parastatale dien sten. De Kamer voor Koophandel en Nijverheid is op individueel vlak o.a. verantwoordelijk voor: het viseren van oor sprongsattesten en het ver strekken van A T A. boekjes, de tussenkomst bij legalisatie door in België gevestigde bui tenlandse ambassades en con sulaten, de inschrijving en wij ziging van handelsregisters en deponeren van jaarrekeningen op de handelsrechtbank, het deponeren van handelsmerken en -emblemen, de inrichting van kontaktdagen met handel- sprospektoren, de geneeskun dige kontrole in opdracht van de bedrijven.. De Kamer geeft daarnaast in formatie over seminaries en voordrachtcq, nationale en in ternationale reglementerin gen, transport- en problemen, binnen- en buitenlandse beurzen.. De Kamer vcrtcgcnwoordgt eveneens het bedrijfsleven bij diverse socio-commcrciëlc in voerders van K.M.O.'s en be- De leidsmensen van ondernemin gen kunnen steeds bij de Ka- gevestigd in het Stadhuis, Gro te Markt, Dendermonde en is open alle werkdagen van 8.30 u. tot 17.30 u Mark Wastijn Sekretaris Het zwaar verkeer zal een tijd lang niet meer door de Ros straat in Baasrode mogen rij den. In het wegdek doen zich ernstige verzakkingen voor en die worden natuurlijk nog er ger wanneer men toelaat dat het zwaar verkeer de straat blijft gebruiken. Men heeft ge zorgd voor een wegomlegging. Anderzijds heeft de stad Den dermonde het huis op de hoek van de Rosstraat en de Smeys- straat aangekocht. Dat huis was eigendom van de Boeren bond en de aankoop kon in der minne geschieden. De bedoe ling is dat het huis wordt afge broken en zodoende bereikt men een betere zichtbaarheid voor de weggebruikers op dit drukke kruispunt. In Mespelare zal men een fiet senrek plaatsen naast het hok je waar de autobussen stop pan. Daarmee speelt de stad Dendermonde op het verzoek van vele bewoners van Mespe lare in die niet wisten waar ergens ze hun fiets veilig en vooral droog konden achterla ten wanneer zij met de autobus OCMW voorzitter mevrouw Buyse legde tijdens de jong ste gemeenteraad de begroting van het Openbaar Cen trum voor Maatschappelijk Welzijn ter goedkeuring voor aan de gemeenteraad. Die begroting werd ook unaniem gestemd. Volgens de fraktieleiders van de oppositiepar tijen omdat men tijdens een kommissievergadering niet alleen de kans had gebreken om een aantal vragen te stellen rond die begroting, maar evenzeer omdat men daarop ook afdoende antwoorden had. Niet dat daarmee alle probic gesplitst in meerdere kleinere men zijn opgelost, maar alle: kredietbedragen. Om die klei- wijst erop dat het OCMW var ne kredieten nog bruikbaar te Dendermonde ernstige inspan houden waren aanpassingen ningen doet om de tussen- die neerkomen op verhogingen komst van de stad te beperker noodzakelijk. Maar desalnict- tot het strikt noodzakelijke temin heeft de raad van het zonder daarom aan zijn dege- OCMW Dendermonde een be- lijke werking paal en perk te groting kunnen vaststellen moeteh stellen. waarbij het bedrag van de ge- Mevrouw Buyse deed ondei meentelijke tussenkomst op meer opmerken dat de begro 146.500 fr. nu overeenstemt ting 1985 van het OCMW ir met het bedrag voor 1984. In een nieuw kleedje is gestokan 1985 wordt de bijpassing van Dat is wettelijk verplicht de stad 30.420.500 fr. Deze Want de funktioneel-ckonomi- nog vrij gunstige situatie werd sche klassificering van de ont- bekomen door het vermoede- vangsten en van de uitgaven lijk boni van de voorgaande moet in de begroting en in de jaren De bruto-las voor socia- rekening worden toegepast. Ie bijstand wordt voor 1985 De bedoeling van de wetgever geraamd op 53.218.616 fr. is om op die wijze te komen tot De buitengewone dienst, aldus een eenvormigheid met het mevrouw Buyse, wordt in stelsel dat reeds sedert 1969 evenwicht gebracht door een verplicht is voor de gemeen- overboeking van de gewone ten. Maar het heeft wel voor dienst van een bedrag van gevolg dat men nog moeilijk 1.402.688 fr. Hierin vindt men vergelijkingen kan maken met ook het bedrag van 25 miljoen vroeger. in terug, zijnde de eerste schijf De indeling in een vijftal van de geplande herkonditio- hoofdstukken wordt vervan- neringswerken voor het Sint gen door zoveel funkties als Vincentiusrusthuis van Baas- het OCMW aktiviteiten of rode. Deze werken omvatten diensten lelt. Dit heeft dan een uitbreiding met 17 bedden weer voor gevolg dat tal van en het inrichten van een klein globale kredieten werden op- dienstencentrum. Het stedelijk ziekenhuis Ook voor het stedelijk zieken huis werd de goedkeuring van de begroting gevraagd. De werkingskosten moeten wor den gedekt door de ontvang sten die volledig afhankelijk zijn van de goodwill van de bevoegde minister. Hij heeft het toegelaten aantal verpleeg- dagen bepaald (5 procent min der dan het aantal gcrealizecrd in 1980). Hij stelt ook de ver pleegdagprijs vast en hij be paalt ook de tarieven voor de medische akten. Met al die faktoren heeft de raad van het OCMW moeten rekening hou den bij het opstellen van de begroting die in evanwicht is. Dat kon door een streng be perkend personeelsbeleid. Be vallingsverloven (gemiddeld 12 per jaar), kunnen alleen wor den opgevangen door tewerk stelling van werklozen. Het evenwicht zal slechts kunnen worden behouden, wanneer de bevoegde minister geen nieu we besparingsmaatregelen doorschuift naar het OCMW. Er bestaat nog steeds een on zekere toestand over het be houd in de ziekteverzekering van de V-dienst of de dienst voor chronisch zieke bejaar den. Deze dienst vertegen woordigt in de begroting een ontvangst voor vcrplccgdagen van ongeveer 47.000.000 fr. verder moesten. Vermelden we ook nog dat er de jongste tijd vandalen aan het werk zijn in Dendermon de. Zo werd onder meer de achterkant van het nieuwe standbeeld van pater De Smet met verf besmeurd en eenzelf de verfbekladding werd vast gesteld in het Gulden Hoofd straatje. De politie kijkt nauw lettend toe of men de dader(s) van deze vandalenstreken niet op heterdaad kan betrappen. Er is ook nieuws van de BTK en DAC projecten. De stad Dendermonde heeft een drie tal projekten aangevraagd, maar die werden afgewezen. Als reden wordt opgegeven dat het kontingent vol zit tot einde van 1984. Het gaat om projekten voor het onderhoud van het patrimonium, de we gen, de feestelijkheden en de kinderkribbe. De projekten zullen volgend jaar opnieuw worden ingeleid. Eerste steenlegging in Blijdorp Vrijdag 9 november om 15 uur is mevrouw Rika Steyaert ge meenschapsminister voor de bijstand aan personen, te gast in Buggenhout. Zij zal er de eerste steenleg ging bijwonen van Blijdorp I. De nodige financies werden bijeengebracht door Blijdorp III. Voor dit projekt werd een in- tcrkommunalc opgericht. Daarin zetelen onder meer de gemeenten Buggenhout en Dendermonde. Dendermonde kende aan het projekt een be drag van 4 miljoen toe. Vorige week trad ook de gemeente Wichelen toe tot deze financie- ringsinterkommunale en er zijn nog besprekingen aan de gang met Londerzeel en Sint- Amands om toe te treden. De ruwbouw van Blijdorp 1 waar en wanneer het gebouw zal klaar zijn patiënten in inter- naatsverband zullen worden opgenomen, zal 19 miljoen kosten. Mislukte jaarmarkt Het schepencollege van Den dermonde is niet bepaald ge lukkig met de belangstelling voor Dendermonde jaarmarkt. Wordt toegegeven dat het weer niet meezat, dan stelde men ook vast dat het aantal schoolkinderen op de jaar markt nihil was. Dat is makke lijk verklaarbaar: de Dender mondse scholen hadden niet voorzien in een dagje vrijaf voor de kinderen. En vermits er in het centrum geen ge meentelijk onderwijs meer is, zag men ook geen jongens of meisjes beneden de twaalf jaar rond'open. Het schcpcnkollc- ge loopt nu met de idee rond om aan de scholen te vragen de traditie van weleer opnieuw in ere te herstellen en vrij te geven op Dendermonde jaar markt. In het O.C.M.W. dienstencen trum van de Breestraat staan een aantal lokalen ter beschik king van personen, instellingen of verenigingen die erom ver zoeken. In de eerste plaats is er een zaal met een oppervlak te van ongeveer 425 m'. In die zaal is er een dansvloer en behoort ook een vestiaire. Verder is er een eetzaal met keuken die een oppervlakte heeft van ongeveer 412 mJ. Er is ook een hobby lokaal van om en bij de 49 mJ en een bureel van plusminus 18 m1. Deze lokalen worden ter be schikking gesteld per dag tus sen 8 en 23 uur en een afwij king is alleen maar mogelijk wanneer het OCMW deze uit drukkelijk heeft toegestaan. Die toestemming is tc beko men wanneer de aanvrager er om verzoekt en een grondige reden kan opgeven. De ver bruikers worden erop gewezen dat de verlichting en de ver warming tot het strikt noodza kelijke beperkt blijft. Het spreekt vanzelf dat de gebrui kers de lokalen in de goede orde moeten verlaten. Zij moeten de lichten doven, de kranen sluiten, de smeulende asbakken verwijderen en de buitendeuren sluiten. Wie een van deze lokalen wenst tc gebruiken kan een schriftelijke aanvraag richten tot de voorzitter van het OCMW, Sas 36 tc Dender monde. De aanvragen moeten geschieden ten minste drie we ken voor de datum van gebruik. Het spreekt vanzelf dat deze lokalen niet gratis ter beschik king worden gesteld. Wel heeft men een onderscheid gemaakt tussen de aktiviteiten met gra tis toegang en aktiviteiten met betalende toegang en dans feesten of bals. Voor de zaal met dansvloer en vestiaire be taalt men 5.(XX) fr voor een aktivitcit met gratis toegang en 8.(XX) fr voor een aktivitcit met betalende toegang, dansfeest of bal. Voor de eetzaal met bar en keuken wordt 3.500 fr aan gerekend voor een niet-beta- lende aktivitcit en 5.000 fr voor de andere. Voor de hob byzaal (vergaderzaal) wordt 150 fr aangerekend voor een aktivitcit met gratis toegang en 300 fr voor de andere en voor het gebruik van het bureel vraagt men 100 fr voor een aktiviteit met gratis toegang en 200 fr in het andere geval. Dc tarieven van de aktiviteiten met betalende toegang en dansfeesten of bals worden verdubbeld wanneer het it viteiten met een handelslui ter zijn. Hiermee bedoelt modeshows, handelsbema enz De tarieven van akthA ten met gratis toegang woni herleid tot de helft een lokaal wordt gebruikt va het organizcrcn van een cjt die minimum zes bijeenko sten per werkjaar omvat voor een aantal vaste perio ke aktiviteiten met een mum van zes aktiviteiten werkjaar. Niet alleen de akademie voor schone kunsten van Dender monde kan zich verheugen in een toenemende belangstel ling, dat dient ook gezegd van de stedelijke muziekakademie. Daar telde men 475 leerlingen, onder wie 255 meisjes en 220 jongens Dat is een aangroei in vergelijking tot 1983-1984- toen er hoofdelijk 453 leerlin gen werden geteld, onder wie 237 meisjes en 216 jongens. Opgedeeld per kursus krijgt men volgend beeld: Liefst 361 leerlingen, onder wie 35 volwassenen volgen dc lessen notcnleer. Dat is geen rekord. want vorig jaar waren er voor die afdeling 362 leerlin gen. Harmonie wordt gevolgd door 13 leerlingen, of een aan groei met 5 eenheden. Muziek geschiedenis spreekt 14 leerlin gen aan. wat twee minder is dan het jaar voordien. Volg den in 1983-1984 nog 16 leer lingen diktic, dan is dit getal nu gedaald tot 6 en van de 5 leerlingen die voordracht volg den vorig jaar. rest er nu nog welgeteld één enkele. Piano is evenwel het geliefkoosde in strument. Liefst 117 ,l« gen, of 7 meer dan vorig '0 Wat het orgel betreft, da voor schreven 8 leerlingen wat vijf minder is in vergt) king met 1983-1984. Viool gitaar doen het ook biezoo» goed: 23 leerlingen volgen1 klas viool (22 vorig jaar) en de klas gitaar (29 het jaarWj dien). Bij dc houten bii> strumcnlcn is er een lichte! ling van 72 naar 69 cn bij koperen blaasinstnimc* stelt men vast dat het leerlingen op 29 is gcblrt Komen dan dc slaginstnitSl ten waarvoor 13 leerlingen ren ingeschreven vorig en men er nu 12 telt. Twee ld lingen meer van 15 naar in dc klas solozang en in) samenspel blijven er 40 leert gen. zoals er ook 7 de f toonzetting blijven volgen. Dat geeft een totaal van leerlingen die dc kursij volgen. Onder hen zijner# wat die twee of meer kurst® volgen. Tijdens het school) 1983-1984 waren er volger» officiële gegevens 757 k sisten. De Dendermondse haarkapperskring organizeerde een reeks lessen voor zijn aangesloten leden. Voorzitter Judith De Smedt mocht heel wat leden verwelko men voor deze kursus die werd gegeven door Noél De Ridder uit Brugge. Hij is een ex-Belgisch Kampioen. De 25 deelnemers uit Dendermonde, Wetteren, Zele en andere gemeenten rond Dendermonde, zetten na afloop de lesgever in de bloemen, (c)

De Voorpost | 1984 | | pagina 6