Prins Luk van Aalst andidaat Prins van België 1985 Dendermondse karnavalisten weer op de planken Affligems Allerheiligenfestival andermaal meevaller Ilerheiligenfestival klaterende waterval in Affligem llijft burgemeester illy Michiels uit Haaltert de nor? Aalsters harnavalnieutvs 11 november nadert: Orde van Leedse Hovaardige Boer laat van zich horen De Voorpost - 9.11.1984 - 11 december 1984 heeft te Dentergem de verkiezing plaats van de Prins van België 1985. Voor de eerste maal Kemt aan deze wedstrijd ook een kandidaat van Aalst jeel: Ajuinprins Luc Peirlinck die in 1969 als Prins van Aalst over de karnavalstad van Vlaanderen regeerde en dit jaar prins van Oost-Vlaanderen werd. [en reden te meer dus om Luk te gaan polsen over zyn lansen. i^k heeft zo z'n eigen ideeën, dan aan zijn optreden in Den- jok over de karnavalstoet tergem. Zulte, Vilvoorde, 984 die bij hem negatief was Oosterzele, Wieze, Eeklo, jvergekomen. Een prins van Wanzele, Lede, Brussel, enz. Aalst, regerend prins van waar hij steeds als prins een Jost-Vlaanderen, werd im- promotor was van de Aalsterse pos door feestleider Albert vastelavondviering. Jjmand uit de.stoet gezet. )it niettegenstaande Luk Tegen het pluimengedoe tarlinck zelf had ingestaan Aalst is nu eenmaal tegen het ■*- kosten van onder an- pluimengedoe. Maar als prins huurprijs van de koets, draag je nu eenmaal pluimen, de versiering en het tema Aalst Is dat geen dilemma voor een ils bloemenstad zeker tot ui- prins? «Het is niet omdat ik kwam. pluimen draag dat ik een kar- r anderzijds is er de posi- navalist ben. Integendeel. Het ervaring met de komische is wel zo dat Aalst als karna- poepen. Luk was bij de karna- valstad steeds superieur is ge- Ten immers meer dan weest en weinig kontakt had i graag geziene en har- met andere steden. Persoon- dijk verwelkomde gast. De lijk ben ik zeker gemotiveerd mavalisten willen dus blijk- Luk I als hun prins. om het Aalsters karnaval de nodige impulsen te geven. Dat barbij gaan onze gedachten wil lang nog niet zeggen dat ik uar karnavalgroepen als de open sta voor andere karnaval- Wkens van Sint-Anna, de federaties. Karnaval is en blijft Dompeicers, de Toerenbisje- voor Luk vriendschap». ö,de Bierleppers en nog vele Luk I is steeds met hart en ziel ■kre. verbonden geweest met de Jok buiten Aalst heeft Luk Prinsencaemere. Er is de sa lt karnaval van zijn stad en menwerking geweest met de kt karnaval van de provincie vroegere prinsen van Aalst. Oost-Vlaanderen vaak ver- Getuige daarvan de verschil- tjeowoordigd. We denken lende shows die steeds met veel sukses werden gebracht en waar Luk ook aktief aan deelnam. «Helaas is het tot een breuk gekomen op het moment dat ik Ajuinprins werd. Dat was in 1983. Ik hoop evenwel in de toekomst op nieuw te mogen rekenen op de medewerking van de Prinsen caemere. Zelf ben ik voldoen de karnavalist om het verleden te vergeten. Men moet eten en vergeten», zegt Luk die de Prinsencaemere van Aalst geen kwaad hart toedraagt. Prins van Be|gié? Inderdaad voorlopig met een groot vraagteken. Al zou het toch maar normaal zijn moest de vertegenwoordiger van de grootste karnavalstad van Vlaanderen en allicht van het hele land, deze titel toegekend krijgen. «Voor de enige maal in mijn leven, ben ik als Prins van Oost-Vlaanderen in de mogelijkheid deel te nemen aan de verkiezing van Prins van België. Ik hoop dan ook deze titel als eerste Aalstenaar in de wacht te kunnen slepen. Ik reken daarbij op de mede werking van de Aalsterse kar navalgroepen. Voor hen heb ik onder meer een autocar inge legd. Voor de schamele som van 250 fr. kunnen ze de reis naar Dentergem meemaken. Opstapplaatsen zijn er genoeg: hoek Geldhofstraat - Heilig Hartlaan, café Johny Boys, ca fé Oud België, enz.» Voor hun tweede showavond nog wel. Vorig jaar kende de primeur een zo overweldigend sukses, dat het karnavalko- mitee niet anders meer kon doen dan het initiatief opnieuw inschrijven op het karnavalprogramma. De showavond wordt dan ook de start van het nieuwe karnavalseizoen. Het programma vermeld ruim drie uur leute en plezier. Aalst. Luk Peirlinck, kandidaat prins van België (a) Personen die de reis. en de verkiezing natuurlijk ook wil- heel wat Aalsterse groe pen. Komt daarbij ook het len meemaken, kunnen steeds optreden van het ballet Tron- kontakt opnemen met Luk con, alsook de toezegging van Peirlinck, Kouterstraat 13 te Aalst (053/21.91.04). Inschrij ven kan men tot 30 november. De verkiezing zelf... en de show Volgens Luk is het nog veel te vroeg daar nu al iets over te zeggen. «Toch mag ik nu reeds buiten kijf. rekenen op de medewerking fanfare». Luk rekent er sterk op dat het Aalsterse stadsbestuur zich evenmin on betuigd zal laten en zijn kandi datuur zal weten te steunen. De show die hij gaat brengen zal in elk geval Aalst als karna valstad waardig zijn, dat staat HJM lode draad van het hele Allerheiligenfestivalevenement te Ufiigem blijft uiteraard de boekenbeurs waaruit deze stiviteit, die reeds aan haar zestiende editie toe is en nog Éts aan frisheid of kreativiteit heeft ingeboet, is ont- 'a trits van aktiviteiten waar- slaagde wandeldag mede door om beurt zowat alle leef- het onverwacht prachtig weer- igroepen aan hun trekken tje waarmede de 50 wande- En dit met een steeds laars 's voormiddags en de ogend sukses. bonte schare van een paar hon- hndclen derd 's namiddags gezegend ktzielendag werd een ge- werden. Tussen Asse en Mo- I inside-informatie deed ken aan een spoedige vrij- van Willy Michiels iste de Kamer van Inbe- ddigingstelling bij het seis Hof van Beroep dat Ie burgemeester van Haaltert ehouden blijft. Wat trou- as eveneens het geval is met '"'ekommissaris Timmer- Luckich en Beau- l, zijn medewerkers. ly Michiels werd aapgehou- heel wat weken terug, in rband met de zaak van'poli- iinspektcur Timmermans informatie zou hebben «gespeeld, lees verkocht, t misdadigers. Onderzoeks- r Guy Bellemans die de de bel aanbond was van g dat Michiels een wa lt Timmermans had ge- oken wat dan als aktievc uptic werd aangezien. De- materie zou echter niet «weerhouden zijn. foschakclt nu over naar het »fdstuk scale fraude waar aan verdachte zich zou hebben schuldig gemaakt. In dat ver band werden trouwens reeds heel wat huiszoekingen in en buiten de regio verricht. Boek houdingen worden dan ook momenteel door specialisten onderzocht. Onaanvaardbaar Meester Verstringhc vindt het onaanvaardbaar dat Michiels in de gevangenis wordt gehou den tijdens een onderzoek door deskundigen dat maan den kan aanslepen. Hij stelt dat nu de korruptie-affairc Timmermans-Michiels van de baan zou zijn het Hof te Brus sel niet meer bevoegd is. Het zou dan ook Michiels niet lan ger van zijn vrijheid kunnen beroven. Gebeurlijk zou deze zaak kunnen onderzocht wor den te Dcndermonde vermits Michiels' woonplaats, Kerks- ken-Haaltcrt, behoort tot het gerechtelijk arrondissement Dendermonde LH lenbeek werd gewandeld on der leiding van Jan Schoon- jans, Willy Arijs, Hendrik De Geyndt, Johan De Leeuw en Gustaaf Vermoesen naar de Asbeek en Borgstas, Nervi- sche schans of Romeins kamp en naar de Molenbeek met het prachtig gerestaureerd Water kasteel te Moorsel, momenteel blikvanger en attraktiepunt. Waarna de deelnemers vergast werden op boterhammen met plattekaas en met een herinne ringsoorkonde huiswaarts konden. Diafestijn In de gelagzaal achteraan had dan 's avonds met Allerzielen een schitterend diafestijn plaats. Uiteraard ook in het tema van «water». Ingezonden dia's, en er waren er vele, werden door een jury met Jan de Crem. Albrecht Goberecht, Hedwig Licvens, Emiel Ne vens en Jozef Van den Heede beoordeeld en supplementair volgden dan nog de reeksen «Van watertoren tot waterme ter» door TMVW-mensen Frans De vuyst en Alfons Mar tin en «Brusselse fonteinen» door Jan Van Damme met als toemaatje een selektie van dia's van Paul Remon en Ju- lien Verboom Sint-Maarten te Afiligem Een 300-tal van de allerklein sten arriveerden verleden za terdagnamiddag dan ter plek ke waar ze, nadat ze eerst zelf voor animatie hadden gezorgd, gezongen, gedeklamccrd en getekend, elk persoonlijk met een woordje werden ontvan gen door de Sint die hen aan dachtig beluisterde bij het voorlezen van hun hemelbrief en ze daarna met snoep en ballonnetjes gelukkig verder liet genieten. Playbackrage Ook dit festival ontsnapte niet aan de playbackrage. Bedoe ling van deze ietwat aan de organisatie vreemde bedoe ning was de jeugd aan te trek ken want ook de organisatoren zijn er zich blijkbaar van be wust dat ook hun vereniging aan verjonging toe is. Waar aanvankelijk werd ge vreesd voor een al te klein aantal deelnemers werd het een overdonderende meevaller waarbij de behuizing vlug te eng werd wat dan wel voor een aantal aanwezigen het kijk- en luisterstuk minder genietbaar maakte. De Affligemse vrije «Radio Musica» zorgde voor een adekwate presentatie in ccn materie die hen blijkbaar eigen was en alle deelnemers werden met waardebons voor aankoop van platen ter plekke bedacht. Hierbij dan de eerste vijf: 1Anja Meulcmans uit Erem- bodegem met 87% der punten: 2. Elise Du Bois uit Asse met 85%; 3. De «Star Sisters» met Carla Timmerman, Veerle Van der Gucht en Petra Ver- leysen uit Hekelgem met 82%; 4. Geert Moens uit Hofstade met 81,5%; 5. Sabrina Moens (Hofstade) met 76,5%. «Watertaarten» Klap op de vuurpijl, stunt die ook de organisatoren perplex deed staan, waren de taarten in het tema van het water. Het werden, stuk voor stuk, reus achtige komposities op ere woord door amateurs vervaar digd wel in het tema van water gemaakt doch dan uit kwali teitsingrediënten die vele heb ben doen watertanden. Water torens met alles derop en der- an, watervallen, fonteinen, zeilboten, alles was er. Veelkleurig, gegarnierd al dan niet met pralines en marse pein. Een fantastische reali satie. De eerste prijs ging naar een reeks watertaferclcn met eend jes in een vijvertje. De jury, die als normen nam primo het in het tema vallen en secundo de kwaliteit van de realisatie reikte dan ook heel wat prijzen uit in natura. Wat zou men met deze pronk stukken doen? Verdelen en opeten. Vanuit de zaal werd geopteerd voor verkoop per opbod waar bij taarten tot 1.600 fr per stuk werden geprijsd. Waterwielerkampioen Willy De Boeck uit Meldert- Doment, winnaar van het na tionaal kampioenschap BWB- cydosportieven, TMVW-per- soneelslid, die verleden week reeds te Meidei t plechtig werd gehuldigd door de supporters- klub met voorzitter Roger Verleysen, sekretaris Roger Spinoy en organisator Roger Van den Broeck, de «Roger- klub». werd nu als eerste van de TMVW-ploeg ook op het waterfestijn te Affligem in de bloemetjes gezet. Omringd dan door de supportersklub die zich omgord had met de bonte reeks kampioenentruien die Willy reeds in de wacht had gesleept. Oude markt Blijkbaar is er momenteel meer rommel en tevens meer vraag naar rommel De op komst verleden zondag was immers met 50 exposanten en vele honderden koop- en kijk- lustigen een rekord. In de af gesloten Abdijstraat werd het een bonte bedoening en in de aanpalende Aalstersedrecf en Domentstraat was het kwijtra ken van de wagen een hele klus. Andermaal werd het Allerhei ligenfestival voor VTB een sukses en voor de hele regio een pittoreske bedoening En van nu af is het reeds uitkijken voor volgend jaar Vernieuwen blijft immers een must wil men de bevolking blijven lokken. LH Zaterdag 10 november om 20.30 u. zal de feestzaal van het Vrij Technisch Instituut in de Emiel Van Winckellaan te Dendermonde weer nokvol zitten met karnavalisten van Dendermonde en omgeving, want dan start de tweede grootse showavond. Voor een zacht prijsje van 30 fr. kan je binnen. Kaarten kan je beko men bij alle kamavalverenigin- gen, aangesloten bij het Den- dermonds Karnavalverbond en natuurlijk ook bij leden van het karnavalkomitee. Liefst 12 Dendermondse karnavalgroe pen hebben toegezegd om op deze showavond een nummer tje te brengen. Om 20.30 u. bijten de Chikke- bollen de spits af en tien minu ten later ruimen zij de plaats voor de Polderboeren die om 20.50 u. worden opgevolgd door de Gremby's. Om 21.00 u. komen de Wardjesvrienden op het podium en een kwartier later zijn de Welkomvrienden present Om 21.30 u. komen de Comellekens aan de beurt. Zij blijven maar vijf schamele minuten op de planken om dan het podium vrij te maken voor Zotterkantnie. Om 21.50 u. sluiten de Schensj moeien het eerste deel af. Dan volgt een korte adempau ze van tien minuten. Om 22.00 u. herneemt de lol en de pret. De Chikkebollen komen dan eerst op het toneel. Om 22.10 u. volgen de Skoezie Boys en om 22.25 u. staan de Polder boeren alweer te drummen om hun fratsen uit te halen. De Lisamariekes zijn de volgende groep. Zij treden op om 22.35 u. en om 22.45 u. moeten, als alles volgens plan verloopt, de Welkomvrienden voor de tweede keer aantreden. Om 23.00 u. komen de Stouse Plekkers op het podium en om 22.25 u. is het de beurt aan Zotterkantnie. Om 23.35 u. wordt plaats gemaakt voor de Schensjmoelen en om 23.45 u. zijn de Comellekens weer pre sent. De Polderboeren sluiten om 23.55 u. de tweede show avond af. Grotere samenwerking Telkens weer wanneer de Den dermondse kamavalverenigin- gen in vergadering bijeen ko men, blijkt dat de solidariteit toeneemt. Niet alleen worden er afspraken gemaakt over on derwerpen die men gaat uit beelden, men gaat tevens sa menwerken wat de aankoop van materialen betreft. Maar de grootste aandacht gaat nog steeds naar het zoeken naar loodsen en hangars waar de karnavalgroepen hun wagen in alle rust kunnen bouwen. We tende dat regen, sneeuw en wind hun geen parten kan spe len. Ondertussen werden een aantal mensen bereid gevon den om naar prijzen te infor meren van lijm en betonijzer. Uiteraard werd er van gedach ten gewisseld over de tweede showavond, waarover we het hierboven reeds hadden. Om dat het karnavalkomitee on mogelijk deze organisatie op de avond zelf alleen aankan, hebben een zestal personen van de Roeffeleirs toegezegd voor de nodige versterking te zullen zorgen. Men heeft zich nu al voorgehouden dat men voor volgend jaar - er komt dus een derde showavond, wat we alleen maar kunnen toe juichen - meer publiciteit gaat voeren rond deze manifestatie. Tevens werd gezegd dat Mark De Decker werkt aan een boek over karnaval in Dendermon de. Een preciese datum van verschijning is nog niet bekend. Aktiviteiten Ondertussen zijn een aantal nieuwe aktiviteiten bekend ge worden. Op 22 februari bij voorbeeld organiseren de Lisa mariekes in de zaal Filosoof te Oudegem hun bal. Het bal van de Polderboeren heeft plaats in de zaal Vrien denkring in de Zandstraat te Appels en op 8 december orga niseren de Chikkebollen in de zaal 't Peird een bal voor de kandidaat Prins-kamaval. Oy dezelfde avond organiseert Zotterkantnie in zijn lokaal een pyama-avond. Op 16, 17 en 18 november pakken de Stouseplekkers uit met een kiekenschieting en op 23 fe bruari heeft in het Gildenhuis van Grembergen het bal van de Gremby's plaats. Fleis Op 11 november vanaf 9 u. nodigt Fleis iedereen uit op een tombola en volksspelen in café Grote Markt te Aalst De Klikkers Op 17 november geeft de nieuwe kamavalgroep De Krikkers een bakschieting en pitjesbak naar 100 panklare kippen in café 't Hoeksken, Valerius De Saedeleerstraat te Aalst De Kloeik Kloesj Klang Op 1 december om 20 u. is er de derde onvergetelijke Kloesj-avond met de verkiezing van Miss Kloesj. Wie reist mee naar Dentergem? Op 8 december heeft de verkiezing plaats van de prins van België '85. Luk Peirlinck, Ajuinprins 1983 cn prins van Oost-Vlaanderen 1984, is kandidaat. Wie mee wil gaan naar Dentergem kan bellen naar Luk op het nummer 053-21.91.04. De reis kost 250 fr. Opstapplaatsen zijn er bij Polle Keipernoagel, Werf te Aalst, café Sportief, Driesleutel- straat (lokaal van de orde der Ajuinprinsen), café Johny Boys, Geldhofstraat en café Oud België, Watertoren (lokaal van de toerenbisjoekes). Jaarmarkt Ter gelegenheid van de jaarmarkt nodigt Paco Milou iedereen uit in café Herleving, Houtmarkt te Aalst voor een frisse pint. Paco Milou is dit jaar kandidaat prins van Aalst. Bij de Toerenbisjoekes ben je uitgenodigd op 11 november voor een gezellig onderonsje in café Oud België, Watertoren te Aalst. Nu 11 november mei rasse schreden naderbij komt, komt het karnavalnieuws weer op de proppen. Terwyl men overal de bloemetjes binnenzet, gaan de karnavalisten ze weer buitenzetten. Zondag 11 november om 11 uur wordt in Lede het karnaval plechtig op gang geschoten. Al zal er in Lede niet veel van schieten in huis komen, gezien de hoge kosten. Men heeft het dan maar gehouden bij een hamer. De Orde van de Leed- se Hovaardige Boer nodigt alle karnavalisten en ook andere zotten uit om deze plechtig heid bij te wonen. Zoals ge woonlijk worden de tenten op getrokken in het Kultureel Centrum. Voor een gamel, een drinkbeker of wat anders hoef je niet te zorgen. De Orde zorgt zelf wel voor een 'kroes ken'. Wat je verder nog te verteren krijgt: een paar lepels overzicht van het voorbije sei zoen, een flinke scheut 'nieuw programma', een snuifje 'zoet' en wellicht een 'tieterken zuur', versierd met hier en daar een 'bloemetje', al dan niet met pot. Algemene mobilisatie dus van de karnavalstrijdkrachten op zondag 11 november om 11 uur. Wie niet al te vlug is uitgekeken op het gezicht van de Leedse Hovaardige Boer die wordt om 14 uur aan tafel verwacht in de Volkskring, waar voor de krisisprijs van 200 fr. kip met brood, en kof fie en gebak en drank wordt aangeboden. Misschien is het geraadzaam om voor deze laat ste aktiviteit melding te maken van je komst. Dat kan bij Georges Abbeloos, Markt 11 te Lede. zoveel regen in de voorbye weken en een dykbreuk in Brabant, het water in vedette stellen is gedurfd. De wereld ■Whoort echter aan de durvers. Zegswijze die eens te meer bewaarheid werd in het Kultureel Centrum Affligem waar IÏÏB.VAB Affligem, de VTB-diaklub en de Vlaamse Wandclaarsbond Affligem als thema voor hun 16e Allerheiligen- ival uitgerekend «water» kozen. aanwezigheid van Abt Joannes Goetghebeur, prior Dom Idesbald Verkest, VTB-prominenten Karei de kolemeester en Romaan Poté, kabinetsattaché van gemeenschapsminister Jan Lenssens, ir Bernard van Breda, de 20 poserende kunstenaars en een bonte schare genodigden, opende stuwende kracht achter deze (en andere) ■aifestaties Laurens van der Schueren de openingsplechtigheid met te verwyzen naar drie elementen die 's mensen >t bekoren: water, groenende weiden en vrouwelyk schoon. Waarbij finaal water, als onontbeerlijke materie nog de "*>n spant. De waterproblematiek is er een die de mensen in de oudheid reeds beroerde maar waarin Vlaanderen ■wit een haantje de voorste is geweest. Destijds was de opkomst van de Artesische put een weldaad voor velen. Maar «1 iedereen kon zich dest^ds reeds deze «luxe» permitteren. Tot de TMVW kwam. Laurens is niet voor niets inaar bij deze instelling. il van klanken leiding van leraar i Delaruyc bracht de S «slagwerk» van de mu- idemie August De t, afdeling Affligem, dan Jeen bewerking van de «Sa- wans» en een eigen werk 11 de dirigent «Suite voor een zeer genoten onstratie van de hele percussie-instrumenten fbij de vibrafoon in vedet- pverd gesteld Een orgie van "verende klanken die even :r op het verbaal vlak zo 'olgd worden door de wdrachtklas» van Martinc "■den Abbcclc met «water is wonder ding, het zingt, het het klinkt cn men waar- 1 het vooral als men het Pikt». Dit alhoewel bij het P'en van de naam «Affligem» aan cider of trappist 11 aan zuiver water wordt Een valabele groepstentoonstel ling Daarna stelde Laurens van der Schueren de 19 deelnemers aan de groepstentoonstelling, geklasseerd in alfabetische vol gorde, voor. Uit Sint-Jans-Molcnbeck komt René Bauwens, de Brusselaar die Affligem blijkbaar niet los laat cn cr reeds exposeerde. Hij werd trouwens laureaat in de voorlaatste Pikkeling van de Faluintjcsstreek. Walter Billet uit Asse werd in korte tijd te Affligem een vaste waarde en fungeerde zelfs ver leden jaar als eregast. Hij is de fotograaf met het penseel, de man die streeft naar de perfek- tie cn wiens voorliefde vooral gaat naar Pajottenland en Vlaamse Ardennen. Met Eric Capiau uit Erpc-Me re belanden wij bij een chemi cus en gesteld wordt dat de chemie vaak ccn magisch nc- vcnaspekt vertoont. De auto- didakt in de kunst voelt zich van jongsafaan aangetrokken door de muze van de plastische kunsten en behaalde reeds ere metaal te Nicuwpoort en Sint- Martens-Latem. Adolf De Coninck uit Erembo- degem is eigenlijk een rasechte ajuin die zich vooral toelegt op landschappen maar ook op bloemen cn stillevens. Dat hij laureaat werd van de Valerius de Sacdeleerprijs spreekt dan ook boekdelen over zijn kunnen. Diens broeder Leopold De Co ninck verwierf eveneens reeds ereprijzen en medailles en koncentrcert zich meestal op het landschap. Hubert Deherdt uit Sint-Mar- tens-Bodcgcm, van beroep drukker, is de Vlaamse Brus selaar wiens hart klopt in het Pajottenland waarop hij trou wens een Brcughcliaanse visie toont in zijn werken. Marina Kennis uit Leuven ex poseert akwarellen Ze erfde de liefde voor de schilderkunst van vader want destijds waren akademies voor schone kun sten nog niet voor dames toe gankelijk. Ook Franchise Pletinckx uit Ternat ging eerst bij vader in de leer alvorens zich verder aan de akademie van Rotter dam te vervolmaken. Ze te kent dermate met hart en ziel dat ze vaak een achttal teke ningen in één nacht afmaakt Lucien Rousseau (Oudanaar- de) is zoals het een man uit het land van Adriaan Brouwer past bezeten door de schoon heid van de Vlaamse Arden nen waarbij hij in zijn werk aandacht heeft voor sfeer en detail. Marcel Tirry uit Bckkerzeel stamt uit een kunstenaarsfami lie. Zijn halfbroar Thcodoor is immers eveneens een valabel personage in de artiestenwe reld. Beiden houden ze van landschappen maar ook van stillevens, interieurs en bloemen. Gerda Van Assche uit Wam- beek brengt variatie met haar weefwerken. Nadat ze aanvan kelijk zich bezig hield met het spinnen van wol schakelde ze via lessen bij Athena en te Galmaarden over naar kunst- weven. Met sukses zoals u bij uw bezoek kon vaststellen Albert Van den Bossche, de man van ter plekke die zich in extremis bewust werd een en ander in dit thema te hebben gebeeldhouwd is een leerling van Mare De Bruyn die de werkelijkheid in zijn werken sublimeert en Pierre Van den Bossche uit Essene liep akade mie te Dendermonde en werd reeds gesclekteerd voor inter nationale expo's. Thessa Van den Bremt uit Mol- lem is een begaafd keramieks- ter die gedurfd en fantasierijk werk brengt met. volledig in het thema, vissen en zeemeer minnen en, wie had er aan gedacht, vruchtwater. Met Herman Van den Cruyce uit Asse komt een landmeter aan bod die duidelijk ook an dere pijlen op zijn boog heeft. Een natuurtalent die hunkert naar verten (Zaire) doch honkvast aan de streek gebon den blijft. Pentekeningen worden ge bracht, voor de tweede maal reeds trouwens, door Patricia Van de Perre uit Essene. Ver pleegkundige in spe wijdt ze zich als hobby aan de teken kunst. Hier brengt ze de Belle molen, de Meldertsc Mooie Molen en het Moorsels Water- kasteel, destijds allen bezit van het oude Affligem. Luc Van Thielen is de Sinjoor die zich in de voorloper van het Pajottenland vestigde en als glazenier reeds de ASLK- prijs in de wacht sleepte. Jan Vervueren uit Wambeek, gespecialiseerd in macramé en wandtapijten, toont via de edele knoopkunst zeepaarden en zeevruchten en Laura Vidy tenslotte is de grondig verfran ste dame die zich afvraagt «Waarom schrijf ik in het Frans en geef mijn moedertaal geen kans?». Pas na haar loop baan in het onderwijs kreeg ze tijd tot het beoefenen van haar plastische hobby waaraan ze zich dan ook nu totaal wijdt. Watervoorziening rond Affli gem in de tyd van toen Rond 1234 kende de abdij Af fligem reeds waterleiding «langs onderaardse loden bui zen cn stenen goten». Dit dan in het pand naast de kerk bij het «mandatum» voor de voet wassing van gasten cn prove niers. Circa 1405 richtte abt Henricus van Sint-Gorik een groot wasbekken op in laatgo tische stijl en versierd met het wapen van Affligem. De keu ken van de abdij had een wa terput die nog bestond in de 17e eeuw. In de rechthoekige volledig ommuurde binnen koer van het «lavatorium» be vond zich volg' is de gravure van Vorstermann een water put. In de paardenstal links van de Koningspoort lagen in de 16e eeuw buizen van een oude waterleiding in de rich ting van de brouwerij. Midden een prachtige vierkantige sier- tuin in Franse stijl bevond zich een monumentale waterpomp. Waar zich nu de drankenhalle van het Ankerhof te Essene bevindt, stond enkele jaren te rug nog een oude waterput die intussen overbouwd is. Er was eveneens een openbare water put te Essene bij de kerk en in de 19e eeuw eveneens te Esse ne in Hauwwijk, Driehoek en Notestraat. Doment kreeg een pomp in 1863. Een fraaie wa terpomp aan de hoek van Fos- selstraat en Oude Baan werd in de 50-er jaren afgebroken. Hij prijkt nu in de voortuin van een landelijke woning in de Langestraat. Dc waterproblematiek door ir Breda Namens minister Jan Lenssens verantwoordelijk o.m. voor Waterbeleid. Waterzuivering, Drinkwaterwinning en -distri butie opende adviseur ir Ber nard Breda dc tentoonstelling die VTB-VAB Affligem aan water wijdde in alle mogelijke vormen en via alle mogelijke disciplines. Spreker stelde dat we erin sla gen ons leefmilieu grondig te verknoeien o.m. door veront reiniging van de oppervlakte wateren die ontaard zijn in open riolen. Het is geen lokale kwaal meer maar een alge meen fenomeen waarbij de in dustrie een flink deel van de verantwoordelijkheid voor zich kan nemen. Het beleid van de Vlaamse Regering steunt dan ook op drie pijlers. Primo het voorko men van verdere verontreini ging door het opleggen van normen bij het lozen van afval waters en het invoeren van heffingen bij lozing. Aan de portemonniae is ook de groot industrie gevoelig. Secundo komt er de actieve zuivering: door het gebruik van meer «middelen» met als resultante de oprichting van de VWZ. de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij met zetel in ons bloedeigen Aalst. En tenslotte wil de gemeenschapsminister de bevolking nog beter infor meren en dan ook sensibilise ren want zonder medewerking van de totaliteit van de bevol king is ommekeer onmogelijk. LH

De Voorpost | 1984 | | pagina 11