Zeelse kultuurraad viert tienjarig bestaan Geen afschaffing opcentiemen op rijwielen te Lebbeke Kriskras doorheen de Buggenhoutse raadszitting Wandel-mee-dag en Rapentocht te Lokeren Minister Steyaert opent OCMW-dienstencentrum te Buggenhout Dendermondse jeugdclub Zenith: driemaal vijf jaar jong De Voorpost-9.11.1984- 13 I Tijdens de jongste raadszitting aanvaardde de raad het tracé van de weg in de privé- verkaveling, gesitueerd in de verlenging van het «Roodbos». Het openbaar onderzoek terzake werd overigens afgesloten zonder enige bemerking of bezwaren. i Burgemeester De Landtsheer stelde voor een perceeltje grond en een woning op de hoek van de Bosdreef en het Lentepark, groot 3a 29ca, publiek te verkopen. De minimumver- koopprijs, dus instelprijs, werd bepaald door de ontvanger der registratie en bedraagt 450.000 F. We menen, voegde de burger er nog aan toe, dat er voor dit aanbod voldoende E belangstelling zal bestaan. Niemand verzette zich tegen de verkoop. De raad keurde ook de verkoop goed van een perceel grond van 13a 83ca op het Industrieterrein Gendhof, aan de pvba Aldobel uit Kapelle o/d Bos. Dit fiscaal bureau in volle expansie, dat zowat tien bedienden tewerkstelt, zal er burelen bouwen. De aankoopprijs bedraagt 345.750 F. In de Gemeentelijke Taal- en Handelsleergangen wordt, gezien de bijval, de cursus Spaans, elementaire kennis, uitgebreid met een afdeling Spaans voor gevorderden. Un, dos, I tres. Ole! In de Vlassenbroekse polder zullen allerlei waterlopen o.a. de Zwarte Beek en de Meerbeek geruimd worden. Wat inhoudt dat de kanten gemaaid worden en de begroeiing uit de beken verwijderd wordt. De kosten van deze onderhoudswerken wordt geraamd op 341.096 F. Onderwijsschepen Jan De Ridder vroeg om de principiële goedkeuring, ten behoeve van het BUSO, van de aankoop van o.a. een chalet, drie kasten, 30 stoelen, een tweedehandse schrijfmachine en een aantal kleine rekenmachines. Deze aankopen, aldus de schepen, zijn het gevolg van de stijgende belangstelling voor deze school. Dit schooljaar werden twintig leerlingen meer geteld dan vorig jaar. Budgetair stellen deze aankopen geen enkel probleem. Uit het dossier, aldus Gembel-raadslid Marcel Catry, kon onmogelijk opgemaakt worden welk bedrag deze aankoop zal vergen. We vragen ook enkel om de goedkeuring van het principe, replikeerde Jan De Ridder. Als kollege zullen we nagaan waar we die aankopen het voordeligst kunnen verrichten. Op vraag van raadslid De Bisschop of de rekenmachines wel degelijk broodnodig zijn, antwoordde dezelfde schepen dat de BUSO-leerlingen een schromelijk gebrek aan rekentechnieken vertonen. Naar de mening van A. Keldermans, ontbreekt elke vorm van planning in de aankooppoli tiek van de onderwijsschepen. Vorige keer, aldus Keldermans, was het dit, vandaag wordt er een chalet gevraagd. Wat staat ons volgende raadszitting te wachten? Dat gebrek aan planning, legde de onderwijsschepen uit, is een gevolg van het feit dat de BUSO-school over geen vast programma beschikt. Niemand kan van te voren bepalen welke de benodigdheden zijn, welke precies de opleiding is die gevolgd wordt. Het onderricht wordt er trouwens praktisch individueel verricht. De school is jong, verkeert nog in haar pioniersjaren, voegde burgemeester De Landtsheer er nog aan toe: Toen we indertijd het besluit namen de school in het leven te roepen, heb ik trouwens duidelijk gezegd dat de financiële gevolgen zwaar zouden kunnen doorwegen. De konsequenties moeten we nu aanvaarden. Bovendien lijkt het me eerlijk deze school maximale kansen te bieden. Nadat schepen De Ridder nog meedeelde dat nog geen definitieve inplantingsplaats voor het chalet bepaald werd, vroeg Marcel Catry of nlgegaan werd of bvb de aanschaf van de rekenmachines niet kon bekostigd worden door de ouders van de leerlingen of door de Vriendenkring van de school. In andere onderwijsinstellingen gebeurt dat ook, aldus het Gembel-raadslid. Wat het opnieuw inrichten van het Kerkplein betreft, maakte schepen Paul Van I Malderen bekend dat de stuurgroep, die omtrent dit projekt samengesteld werd, drie basisgedachten geformuleerd heeft. Allereerst, aldus deze stuurgroep, moet gedacht /orden aan de veiligheid, vervolgens komt het aspect verfraaiing aan bod en tenslotte moet I de nieuwe inrichting ook functioneel zijn. I De schepen vroeg de principiële goedkeuring van de raad om het dossier verder af te I werken en het college de opdracht te geven een ontwerper aan te stellen. I In het dossier terzake hebben we niets gevonden, bemerkte raadslid Keldermans. Toch I stellen we vast dat het gemecntepersoneei al bezig is met .het plaveien van bepaalde I gedeelten. Voor de princiepsbeslissing goedgekeurd is worden dus reeds werken uitge- I voerd. En dat terwijl bepaalde middenstanders zowat één jaar moesten wachten alvorens I noodzakelijke herstellingen uitgevoerd werden. Rijm dat eens aan mekaar. I Uit die stuurgroep zijn toch drie plannetjes geresulteerd, merkte'Marcel Catry aan. Kan I daarover niet gepraat worden? I Er is, beklemtoonde schepen Van Malderen, nog geen enkele aanzet van ideeën. Wel werden drie werkdocumentjes opgesteld. I Wc volgen de administratieve weg, zette burgemeester De Landtsheer de feiten op een I rijtje. De raad moet nu zijn principiële goedkeuring geven, willen we verder kunnen I werken. En wat het geplavei betreft, gaat het enkel om het «opkuisen» van bepaalde ['Stroken. Niet min of niet meer. Het ligt toch in nicmands bedoeling dat de mensen zich [zouden verongelukken? Die kosten aldaar zijn trouwens niet verloren. F Nadat Paul Van Malderen benadrukte dat Buggenhout de enige gemeente is die een I dergelijk projekt aanpakt zonder een begeleidingsbureau, besloot burgemeester De I Landtsheer de discussie met de bemerking dat de gemeente een simpel, veilig, aantrekke- I lijk en functioneel dorpsplein wil. I De gemeentelijke opcentiemen 1985 op de provinciale belasting blijven ongewijzigd. Ze I zien eruit als volgt: honden: 70 opc, rijwielen zonder motor: 50 opc, rijwielen met I hulpmotor en motorrijwieln tot en met 50cm3: 9 opc, motorrijwielen met meer dan 50 cm3 I lot 150 cm3: 15 opcentiemen, motorrijwilen met meer dan 150. cm3 tot 250 cm3: 15 opc.. I huispersoneel: 100 opc. Pierre Van Rossem Zondag 11 november 1984 wordt het een wandelfeest te Lokeren. Die dag immers or ganiseert de Wandelsportvere niging Lokeren zijn 22c Rapen tocht. Terzelfdertijd werd de kans gegrepen om in samen werking met de Stedelijke Sportdienst en de Stedelijke Sportraad de Wandel-mee-dag te organiseren. Wandelen... geen snelwan delen of kompetitie, maar op een rustige, gezellige manier de natuur in en om Lokeren te verkennen. De 15 km. doet ook parken aan, maar bewan delt eveneens de landbouw gronden op het Naastveld en de Spoele. Ook grotere afstan den, 21 en 30 km, laten de parken niet links liggen. Bo vendien leiden die afstanden de wandelaars naar het zuide lijk natuurgebied van Loke ren. Het vertrek en de aankomst is gevestigd in de parochiezaal van de Kopwijk in het Jeugd park Hoogland, op de Oude Heirweg. Voor de 8 en 15 km. betaalt men 40 fr. Wie de 21 of 30 km. wil doen betaalt 60 fr. En wat krijgt men hiervoor in de plaats? Een puike organisa tie, want daarvoor staan de Rapentochten zeker bekend. Een mooi parkoers, een ap peltje voor de dorst, en een tekening van de muziekakade- mie in het park «Hof ter Beu ken» (de vijfde in de reeks). Bovendien kan iedereen gratis een beroep doen op de zorgen van het Rode Kruis. En ieder een is verzekerd! Wandelen aan 30 fr. (over al die afstan den) kan ook, maar dan heeft men geen tekening als herinne ring. Scholen en jeugdgroepen die deelnemen met minstens 15 wandelaars krijgen een ver mindering op de 21 en 30 km. Zij betalen 50 fr. in plaats van 60 fr. Bovendien zijn er nog enkele speciale prijzen. Zo ontvangt de school met het grootste aantal deelnemers een prachtige schaal van de stede lijke Sportdienst. En de Stede lijke Sportraad schenkt een be ker aan de Lokerse vereniging met het grootste aantal wande laars. En nog een extraatje: alle groepen met minstens 15 deelnemers ontvangen een mooi groepsaandenken. De regelmatige wandelaars kunnen hun wandelboekje en de IW-kaarten laten afstem pelen aan de inschrijvingstafel. Wie nog meer inlichtingen wenst, neme best kontakt op met de Stedelijke Sportdienst, Sportlaan 1 te Lokeren (tel.: 091/48.31.99) of met Jozef Ysewyn, Snepstraat 16 te Lo keren (48.32.76). En W.S.V. Lokeren deelt ook nog zijn wandeltochten mee voor 1985: op zondag 5 mei de zomeredi- tie, en op zondag 10 november de wintereditie van de Rapen tochten in zijn 12de levensjaar. U weet niet waarheen op 11 november... wij wel... Loke ren en omgeving verkennen langs landelijke wegen en paadjes, tijdens de 22e Rapen tocht en de Wandel-mee-dag, een organisatie van de Stede lijke Sportdienst en Sportraad en van de Wandelsportvereni ging Lokeren. Leden van de plaatselijke jeugdbeweging KSJ staan in voor de prakti sche uitvoering. (j.v.l.) Van 17 tot 25 november a.s. wordt in ons land de «Nationale Week van de Derde Leeftyd» gehouden. Te Buggenhout wordt deze week, tijdens dewelke diverse manifestaties op het getouw staan, ingezet door de in- dienstname van het OCMW-dienstencentrum. Tydens deze opening zal o.a. Mevr. Rika Steyaert, gemeen schapsminister voor Gezins- en Welzijnszorg, het woord voeren. Het feestprogramma ter gele genheid van de plechtige ope ning van dit dienstencentrum wordt ingezet op zaterdag 17 november te 17 u., met een plechtige H. Mis, voorgegaan door E.H. abt Roger De Cos- ter en opgeluisterd door het Buggenhouts seniorenkoor «Jong van Hart. Na de inwij ding van het centrum te 18 u. gebeurt dat volgt een akademische zitting tijdens de welke minister Steyaert het woord zal voeren. De zitting wordt opgeluisterd door een optreden van enkele solisten van de gemeentelijke muziek school. Te 19 u. volgt een receptie voor de genodigden. Op zondag 18 november houdt het dienstencentrum een open deur-dag. Iedereen krijgt dan de gelegenheid kennis te ma ken met het dienstencentrum. Er zal niet alleen een informa tieve folder ter beschikking van de bezoekers liggen, maar ook het administratief perso neel van het OCMW zal paraat staan om nadere gegevens te verschaffen omtrent de wer king van het centrum. De cafe taria is bovendien geopend. Op dinsdag 20 november wordt aan de bewoners van het rusthuis een verrassingsuitstap aangeboden, 's Anderendaags, woensdag 21 november, staat te 14.30 u. een ontspannings namiddag op het programma. Voor de organisatie zorgen de bejaarden van de KBG. Zij mogen op de medewerking re kenen van A.W.D. (toneel, zang en voordracht). Alle zes tigplussers uit Buggenhout zijn welkom. De toegang is gratis. Donderdagnamiddag, 22 no vember is het te 14 u. kaarten geblazen voor alle bejaarden van de gemeente en te 16 u. wordt een pannekoekenbak aangericht. Wie geïnteresseerd is in goudgele pannekoeken, moet zich echter vóór 12 no vember inschrijven. Deelne men, dus eten, kost 40 fr. Op zaterdag 24 november is ei te 17 u. misgelegenheid en vanaf 18 u. stellen restaurant en bodega hun deuren wage wijd open. Er bestaat een keu ze uit vier menu's. Per menu wordt slechts 350 fr, betaald, een kindermenu kost slechts 200 fr. Vanzelfsprekend is iedereen welkom. Wel moe vóór 12 november ingeschre ven worden. - Deze Buggenhoutse «Weel van de Derde Leeftijd» word besloten op zondag 25 novem ber. Te 11.30 u. gaan dan op nieuw restaurant en bodega open en te 18.30 u. volgt een sluitingsbal. Pierre Van Rossem Onze weersverwachting Aanhoudend zeer zacht weer Het zachte weer, waarin opklaringen afwisselen met bewolkte perioden, waaruit af en toe wat regen valt, handhaaft zich tot midden volgende week. Ons land bevindt zich in een zuidelijke luchtstroming, die in stand wordt gehouden door een depressie ten westen van het Iberisch schiereiland. De middagtemperaturen zullen over de ganse periode tussen 12 en 15 schommelen. De wind waait meestal zwak tot matig uit richtingen tussen zuid oost en zuid. Ook in de ons omringende landen is het zacht voor de tijd van het jaar. Vrij warm is het op de Balearen. Gisteren werd het in Innsbruck 18 evenals in Zuid- Frankrijk. Veel regen valt er in Spanje. Recent in Malaga 70 mm in 36 uur. In Noord-Europa is het koud met 10 tot 12 vorst. In Noord-Rusland vriest het zelfs 37 Oorzaak is daar een krachtig hogedrukgebied dat wel een uitbrei ding naar het zuiden vertoont, maar voorlopig geen bedreiging vormt voor het zachte weer over West-Europa. (edm) DE AANHOUDER WINT NIET ALTIJD... s aanloop naar de kultuurveertiendaagse had in de tadszaal van het gemeentehuis een akademische zitting laats naar aanleiding van het tieiyarig bestaan van de ultuurraad en de officiële erkenning op 8 mei 1984 door meenschapsminister Poma. Vooraf werd de Hertecant- k>k, die aan de zygevel van het gemeentehuis is aange recht, officieel in gebruik genomen. iltuurraadvoorzitstcr Josée indacrt blikte terug op tien ir kultuurraad. Kn op 28 mei 1974 het toen- ilig gemeentebestuur de ge- tentclijke kulturcle raad in- illeerde, gebeurde dit nadat rdet bevolking een ruime nsultatie plaatsvond, onder 'ding van Professor Vlerick Ju dc Rijksuniversiteit Gent, ^verband met de aanwezig- d van de infrastruktuur ir kuituur en de noden van kverschillende verenigingen, ft de resultaten van het on- frzock trok het gemeentebc- ir de konklusics en was zich iwust van de noden aan een gentijdse infrastruktuur ten hoeve van de plaatselijke illurcle instellingen, vereni ngen en kultuursprciding. Er «den 72 verenigingen aange heven en 53 werkten aktief Het specifiek onderzoek p de sociaal-kulturcle media d betrekking op -35 vereni- figen met 279 bestuursleden en 10.965 leden. Er was dus interesse voor socio-kulturecl werk te Zele. Met de oprichting van het kul- tureel adviesorgaan op 28 mei 1974, kwam er een bruikbaar instrument tot stand, tot be vordering van het plaatselijk kulturelc werk en het verder ontwikkelen van een demokra- tisch gemeentelijk kultuurbe- leid. De voorzitster refereerde naar de adviezen die de voorbije tien jaar aan het college wer den gegeven. Die waren er in verband met het gewestplan, de aankoop en de uitrusting van zwembad De Zeemeeuw, dc infokalcnder, de straatna men, dc beveiliging van de vrijheidsboom, de Zeelse vlag, het beheersorgaan van een ge meentelijke bibliotheek, het verlenen van een subsidie aan de verenigingen, de geschikte inplantingspunten voor een polyvalanlc zaal met mogelijk heid voor latere uitbreiding voor infrastruktuur voor kuituur. Krachtlijnen Tot de krachtlijnen die bij het begin werden geformuleerd hoorden o.a. het uitgeven van een info-kalender, die om de maand verschijnt en gratis wordt bezorgd aan degenen die er om vragen; het verrui men van de gemeentelijke uit- leendicnst voor materiaal, het organiseren van één of meer dere manifestaties die normaal door de verenigingen zelf niet financieel kunnen worden ge dragen en de samenwerking tussen dc verenigingen bevor deren. De meeste van de streefdoelen werden met suk- ses gerealiseerd, met de jaar lijkse kultuurdagen, de kul- tuurbeurs, de 11-juli viering als de hoogtepunten. Dc kultuurdagen is zonder twijfel het naamkaartje van de kultuurraad, die er ieder jaar een hoogstaande veertiendaag se van maakt. De verschillende deelaspekten van de kuituur komen er aan bod, met o.a. tentoonstellin gen, dia- en smalfilmmonta ges, jazz-avonden, voordrach ten en de muzickkoncerten als sluitstuk. De vokale en instru- De kulturele raad van Zele vierde zijn tienjarig bestaan met allerlei kulturele manifestaties (hz) Dc aanhouder wint, wordt wel eens beweerd. Raadslid Johan De Mol moet zich over de waarheid die dit gezegde bevat, echter langzaam maar zeker vragen gaan beginnen stellen. Want zijn vraag de gemeentelijke opcentiemen op de ry wielen af te schaffen - vraag die hij, naar eigen zeggen, voor de achtste maal stelde - werd door de meerderheid wel aanhoord, maar daar bleef het ook by. Sommigen, aldus het VU- wordt, anderen zullen beweren raadslid tijdens zijn toelich- dat het demagogisch is deze ting, zullen stellen dat met de- belasting af te schaffen. Voor ze vraag de folklore behouden ons is het echter duidelijk dat dit punt nog zijn volle waarden en noodzaak behoudt. Meer zelfs, dat de vraag dringender is geworden. Onze argumenten? De fiets is het meest 'volkse' vervoer middel, dat weinig of geen hin der veroorzaakt. Hij behoort tevens tot de beste middelen om zich op een goedkope en gezonde wijze te verplaatsen. De fiets is bovendien het enige vervoermiddel voor kinderen beneden de zestien. De opbrengst van deze be lasting kan o.i. bezwaarlijk als argument aangegrepen wor den. We zullen trouwens tot in den treure blijven herhalen dat een in 1977 afgeschafte belas ting op bals en vermakelijkhe den meer opbracht dan deze rijwieltaks. Om bepaalde per sonen te plezieren heeft men toen die belasting op bals en vermakelijkheden afgeschaft; het afschaffen van de opcentie men op de provinciale rijwiel- taks is daarentegen van een algemeen en milieuvriendelijk belang. Het klinkt wel eigenaardig in verkiezingspamfletten de af schaffing ervan te vragen - we herinneren aan de PW-slo- gan: geen fietsplaten maar fietspaden - om nadien uit de zelfde hoek mijn voorstel te horen afdoen als onrealistisch en demagogisch. We hebben het hier ook al meegemaakt dat een schepen verwees naar de aanleg van fietspaden. Mij zou het erg interesseren buiten de omlci- dingsweg nog andere voorbeel den van de aanleg van fietspa den te kennen. Er zijn er uiter aard geen. Wel doen zich an dere verschijnselen voor: aan gelegde fietspaden, o.m. in Denderbelle, worden als par- keerzone voor wagens ge bruikt. Over de slechte staat van de weinige fietspaden waarover we beschikken, wil ik het dan nog niet hebben. Met dit alles rekening hou dend, besloot Johan De Mol zijn toelichting, willen wij. er nogmaals op aandringen deze gemeentelijke opcentiemen op de rijwieltaks niet te ver lengen. Wij steunen dit voorstel met veel plezier, sprak Willy Van Vossole namens de SP. Op de mcerderheidsstoelen gebaarde men van krommenaas. Pierre Van Rossem mentale solisten en de orkes ten die te Zele optraden vindt men normaliter enkel op affi ches van grote produkties in binnen- en buitenland. De enige krachtlijn, die bij de stichting nog niet werd verwe zenlijkt is de oprichting van een kultureel centrum. Door de beperkte infrastruktuur waarover Zele beschikt kun nen helaas belangrijke deelta ken van de kuituur niet aan bod komen op hetzelfde hoog artistiek niveau als het jaarlijks muziekkoncert. De gemeentelijke kulturelc raad heeft zich dan ook voor genomen tijdens de komende maanden een grondige bespre king te organiseren over de reële noden van de verenigin gen en de bevolking in het algemeen. De kulturelc raad wil aan het gemeentebestuur een realistisch advies over die materie overmaken, want de komende jaren zal de nood aan een zinvolle vrijetijdsbe steding zich nog scherper stel len en in die funktie heeft de raad en de aangesloten vereni gingen een belangrijke taak te vervullen. BENO Vijftien jaar Zenith of een stuk jeugdgeschiedenis in Dendermonde begrepen tussen de jaren 1969 en 1984. Een hele evolutie dus en ook reden te over om te vieren. Dat gebeurde het voorbije weckend, liefst drie dagen lang. Begonnen werd met een receptie op vrijdag, muzikaal opgeluisterd door Jeggpappianist, Norbert Dc Taeye. Zaterdag was er een fuif met hits, je raadt het nooit, uit de jaren sixties en seventies. Het was immers de bedoeling niet alleen de leden anno 1984 naar Zenith te halen, maar evenzeer de oud-leden uit de pioniersperiode. Zondag 4 november werden de voetbalschoenen nog eens aangeboden en trad Zenith uit de periode 1970 op het terrein van FC Moerstraat aan tegen Zenith 1980, of een heroïsch gevecht tussen stoere mannen. Toespraken ontbraken er al evenmin. Daar kan men op een jubileum nu eenmaal niet buiten. Schepen van kuituur Hubert Maes vertegenwoordigde de stad en onderstreepte in een korte speech dat de jeugd van vandaag net als die van weleer nog steeds de gezonde behoefte heeft om samen te komen. Het jeugdgroepsleven is nu ook zo ruim als de zee diep is, zei hij waarna hij onderstreepte dat wanneer men tot een goed vrijetijdsbeleid. sportbeleid en kultuurbeleid voor de jongeren wil komen, men ook een goed inzicht moet hebben in deze behoefte van groepsvorming bij de jongeren. Die behoefte speelt immers in vele aktiviteiten een aparte en vooraanstaande rol. Schepen Maes loofde ter zake de inbreng van Zenith, een jeugdhuis dat vijftien jaar lang heeft gewerkt aan het bevredigen van die vele behoeften die bij e jeugd leven. Hij dacht daarbij aan de vele initiatieven op sportief en kultureel gebied. Lij Zenith kan dc jeugd terecht voor bijna alle vormen van kulturele vrijetijdsbesteding ei wordt men bovendien nog op een optimale wijze opgevangen en begeleid, aldus de schepen die de jongens en meisjes van Zenith van harte feliciteerde bij deze vijftiende verjaardag en daarop het glas hief op dc toekomst van de jeugdwerking. (foto's Piet Hermans)

De Voorpost | 1984 | | pagina 13