everse bakkers lanceren lint-Maarlenskoek Dijkverhoging Doel in planfaze Gemeentelijk Onderwijs in Beveren paste zich aan ieuwe zieleherder in Kallo Legerdienst vrij voor kostwinners Leerlingenvervoer voor de zone Kemzeke-Stekene Toeristische kursus kent grote belangstelling in Temse Het Sigmaplan en het Wase milieu De Voorpost - 9.11.1984 - 15 rielen en ponyrijden op 11 november ip, raag een Beverse knaap wat 11 november betekent en hy le I je prompt antwoorden «Sint-Marten». En als je wat n gr rdcr aandringt zal hij ietwat verlegen wellicht ook met 3 apenstilstand of zoiets» komen aandragen. Inderdaad, akl' ids 1951 is de Sint-Maartensviering in Beveren een idvriendelijke bedoening met Sint-Maarten te paard en or(jj hier hem een sliert van jongens en meisjes die niet ,ns„ laten zonder dat ze stevig gegrield hebben. Snoep, noten vanaf dit jaar, ook een speculatieventje behoren tot de d jjenvoed nagejaagde lekkernijen. e mooie traditie werd in feest. Het zal dus dit jaar de leven geroepen door het 34e maal zijn dat Sint-Maar- vidsfonds van Beveren in ten, de patroonheilige van de tl. Gabriël Willems, Gust dekenale Sint-Martinuskerk rekers, Gilbert Bosman, Raf van Beveren, door de straten tMaeycr en Michel Bosman van de gemeente rijdt, gezeten iren de aanstokers van het op zijn paard, als ridder ge kleed en met gulle hand snoep rondstrooiend. Op de verschillende wijken hebben vanaf 13 u. de «wijk- grielen» plaats, waarbij Sint- Maarten te paard en de vracht wagen van de gemeente Beve ren, volgeladen met suiker goed en mandarijntjes de grijpgrage kinderhanden vult. Dit gebeurt onder politiebege leiding, zoniet rijden fietsende kinderen, autorijdende vol wassenen en andere bromfiet sers elkaar «te hoop». De «wijkgrielen» hebben ach tereenvolgens plaats in de Ga- verlandstraat, de Sint-Marti- nusschool, het Schoofland, jongensschool Lindenlaan, de O.L.Vr.-Kerk, Hertog Van In de Beverse deelgemeente Kallo werd e.h. Jan Van Poel verwelkomd (door deken Verwilst en burgemeester Van der Aa) als nieuwe parochiepriester. Hij werd in 1936 in lll( Lebbeke geboren en was gedurende dertien jaar onderpastoor in Haaltert. Voor de verwelkoming in de poldergemeente daagde heel wat volk op. Vrijwel gelijktijdig werd in i Kallo afscheid genomen van e.h. Maurits Van der Speeten, die al sedert 1970 Parochiepriester was en toch wel z'n stempel heeft gedrukt op het maatschappelijke leven in Kallo. Onder diens impuls immers kwam het massaspelChanelaustot stand (wv- foto's Iv) Arenberglaan, Bosdam, Piet Stautstraat, Meersen en Oud Geestelijk Hof (dit enkel voor Sint-Maarten en het Sint- Maartenskomité). Om 15u30 verzamelen de kinderen aan de A. Van Bourgondiëlaan, van waar ze stoetsgewijs naar de Markt trekken voor de massa griel vanop de kiosk. Sint-Maartenskoek De stoet, met de reuzen voor op, zal omstreeks 15u45 op de Grote Markt aankomen. De grote nieuwigheid dit jaar is het lanceren van een Sint- Maartenskoek. De kinderen die aan de oproep beantwoor den om naar het Atletiekplein te komen, zullen bedacht wor den met deze originele speku- laaskoek. De Sint-Maartens koek is een gebak dat door de Beverse bakkers speciaal voor deze gelegenheid «ontworpen» werd. Het beslaat uit eeri ron de koek op een stokje. Het is eigenlijk een aloud gebruik dat te Beveren in ere hersteld wordt. Op vele plaatsen in Vlaanderen, tot zelfs in Duits land, werd op Sint-Maartens- dag een koek op een stok ge bakken en aan de kinderen als geschenk aangeboden. We kunnen dit best vergelijken met een soort van spekulaas- man op een stok waarbij men de neus van het «ventje» in suiker of siroop doopte. Van daar vindt men in oude Sint- Maartensliederen nog de woorden: «een houtjen of een steksken mee een siropen bek- sken...». Deze koek zal vanaf dit jaar enkel en alleen rond 11 no vember bij de Beverse bakkers te koop zijn. Met dit initiatief hoopt het Sint-Maartenskomi- té een nieuwe folkloristische eigenheid te hebben ge- kreëerd, naast het reeds be staande Sint-Maartensgebak. Kinderfeest De Sint-Maartensviering is in de eerste plaats een feest voor het kind. Ouderen mogen in geen geval de pret komen be derven, al wordt hier en daar al eens een bluts of een buil opgelopen in het heetste van de strijd om een karamel of een zure stek. Bijkomende nieuwigheid zijn dit jaar de ponyritjes, die voor 20 fr. kun nen gereden worden in de Sint- Maartenslaan. De opbrengst gaat naar de ruiterijvereniging, die dit jaar een zwaar verlies heeft geleden bij het inrichten van de landdag op de Kommis- sarishocve. Op de Grote Markt is er de pannekoeken- bak van de scouts op houtvu ren en na de «massagriel» wordt een groot vuur ontsto ken op de Markt, waarrond kan gedanst worden onder be geleiding van een Hammond orgel. In een tent op de Markt zal het Dopperskomité koffie en thee schenken. Het Sint-Maartenskomité on der de leiding van Gustaaf Deckers en sekretaris Richard Willems stelt alles in het werk om van deze 34e Sint-Maar tensviering een kindvriendelijk feest te maken. (wvdv) 2. ofwel laat men de wet zoals zij nu geworden is, maar voor ziet men overgangsmaatrege- By brief van 22 oktober kwam volksvertegenwoordiger 1 Gezien vroeger de vervan- len voor hen die reeds r dan tweemaal uitstel hebben oplossing te zoeken voor ™nderd met 143 000 fr- zou' gewaagd kostwinner pllpn voor He vriistellinp den W1J nu tot een verho8ini De minister van Binnenlandse Miet Smet, samen met een aantal CVP-kollega's, tussen gingsinkomens^ werden by de regering met vraag om een oplossing te zoekt de huidige problemen die zich stellen voor de vrystelling van legerdienst voor kostwinners. van de toegelaten inkomsten- Zaken onder wiens bevoegd- grens moeten komen die dat heid de militiewetgeving valt, bedrag kan benaderen als heeft nu een gesprek voorge- nieuwe basis voor vrijstelling steld over heel deze zaak. van legerdienst omwille van Volksvertegenwoordiger Miet kostwinnerschap; Smet blijft dit volgen. Eén van de redenen waarvoor. Voorheen was er geen vuiltje een kandidaat-dienstplichtige aan de lucht tot en met K.B. uitstel of vrijstelling kan beko- nr. 29 van 30 maart 1982 tot men, is het kostwinnerschap, wijziging van de belasting van Voor uitstel, buitengewoon de vervangingsinkomens. Be- uitstel en vrijstelling op morele doeling van dat K.B. was voor grond moeten de volgende de hoge vervangingsinkomens voorwaarden gelijktijdig ver- een minder gunstig fiskaal re- vuld zijn: gime te scheppen, maar met a. het ingebrachte bedrijfsin- een toen onvoorziene en wei- komen moet onmisbaar zijn licht niet-bedoelde nevenin- voor het gezinsonderhoud; vloed op de militiewetgeving. b. de vader of de grootvader Door de schrapping van de Totnogtoe getroosten vele kosten daarvan komen ten la- moet overleden zijn of 60 jaar bijzondere aftrek voor vervan- vrije en gemeentelijke scholen ste van het rijk. De opstelling oud geworden; gingsinkomens die 143.000 fr. zich grote moeite, om vervoer van die vervoerplannen, waar c. het samengevoegd inkomen bedroeg, en de vervanging te organiseren voor hun leer- zoveel mogelijk de lijndiensten van vader en moeder of van de daarvan door een gewone" af- daarmee gelijkgestelde perso- trek zoals voor andere inko- nen of van de grootouders of mens, en die veel lager ligt. Iingen. De kosten van dit voer wiegen zwaar op de inrich tende machten, resp. de ge- ingeschakeld worden, is tech nisch vaak niet gemakkelijk. Na sterk aandringen op de ge- de verweesde broers of werd het netto inkomen veel meentebegrotingen, en op de paste niveaus, heeft CVP-se- zusters, mag niet meer bedra- hoger zodat heel wat kandi- gen dan 180.000 fr., verhoogd daat-dienstplichtigen, die met één vierde per persoon ten reeds 3, 4 en soms 5 jaar uitstel laste, overeenkomstig de wet- kregen, plots niet meer in aan- telijke bepalingen inzake de merking komen voor een vrij- personenbelasting of met het stelling, bedrag van de bij deze belas- Gezien volksvertegenwoordi- ting vrijgestelde kinderbijslag ger Miet Smet in haar dienst- ouderkomites. Daarnaast fun- nator Ferd. De Bondt beko- geert soms een ophaaldienst men, dat de minister van on- voor de onderwijsinstellingen derwijs zijn goedkeuring ge- van het rijk. In de loop van de hecht heeft aan de gezamenlij- jaren is het tot een zekere ke organisatie van leerlingen- wildgroei gekomen. vervoer voor de drie onder- CVP-minister van onderwijs wijsnetten in de gemeente Ste- Daniël Coens heeft in 1982 een kene (met Kemzeke, Koe voor de personen ten laste, betoon meer en meer gecon- regeling getroffen om, in sa- wacht, enz.). waarvoor dat bedrag het vier- fronteerd wordt met vaak pijn de overschrijdt (bedrag van lijke en psychologisch niet te 180.000 fr,, vastgelegd bij verantwoorden gevallen, vroeg K.B. dd. 4 januari 1983, B.S. 3 zij de regering volgende voor- februari 1983). stellen te overwegen: menspraak m Gaandeweg zullen de scholen et de betrokkenen, zone per in de zone Kemzeke-Stekene zone, te komen tot een ratio- dus verlost worden van de ei- nele, eenvormige organisatie gen kosten voor het leerlingen van het leerlingenvervoer. De vervoer. Meer dan honderd kursisten schreven in In het kader van het streven naar de toeristische heropbloei van Temse nam het gemeentebestuur reeds verscheidene initiatieven. Eén daarvan betreft de organisatie van een toeristi sche cursus onder het motto 'Ken je gemeente'. De bedoeling is tweeledig: enerzijds alle geïnteresseer den laten kennismaken met de aantrekkelijkheden van groot-Temse, anderzijds het opleiden van toeris tische gidsen. De respons op dit initiatief heeft de stoutste verwach tingen overtroffen. Inderdaad zyn reeds meer dan honderd inschryvin- gen genoteerd. Van een sukses gesproken! Dit hoge aantal bewyst dat de belangstelling voor Temse erg groot is. Het oorspronkelijk lessenschema is inmiddels enigszins gewijzigd én verruimd. Hier volgt het overzicht van het vernieuwde rooster, met data, onderwerpen en sprekers: woensdag 21 november: Toerisme een verkenning', algemene benadering van het toerisme met verwijzing naar Temse - door Bruno Machiels; woensdag 5 december: 'Toerisme in Temse: verleden, heden en toekomst' - door Luk De Ryck; woensdag 9 januari: 'De geschiedenis van Temse' deel I (tot en met de 18de eeuw) - door Jerome Smet en Danny Anné; woensdag 23 januari: 'De geschiedenis van Temse', deel II (19de en 20ste eeuw) - door Jerome Smet en Danny Anné. woensdag 6 februari: 'De natuur in Temse' - door Ludo Hemelaer; woensdag 27 februari: 'Het bouwkundig erfgoed van Temse', deel I (tot én met de 17de eeuw) - door Mare Boel; woensdag 13 maart: 'Het bouwkundig erfgoed van Temse', deel II (18de eeuw tot heden) - door Mare Boel; woensdag 27 maart: 'Toeristische aantrekkelijkheden in Elversele en Tielrode' - door Luc Peleman (Elversele) en Linda Van Buynder (Tielrode). woensdag 17 april: 'Toeristische aantrekkelijkheden in Steendorp en Temse' - door Eric Felix (Steendorp) en Luk De Ryck (Temse). Onder de vermelding 'Temse' dient telkens 'groot-Temse' verstaan. Bij elke les is er uiteraard mogelijkheid tot vraagstelling. Onmiddellijk na elke les ontvangen de deelnemers een schriftelijke neerslag van de uiteenzetting. Daarbij is ook een 'literatuurlijst' gevoegd, die publikaties vermeldt die belangstellenden kunnen raadplegen, als zij zich in (een bepaald onderdeel van) de stof willen verdiepen. Alle lesavonden vinden plaats op het gemeentehuis van Temse om 20 uur. Naderhand zullen nog studiebezoeken georganizeerd wor den, mogelijk ook aanvullende lesavonden. Inschrijven blijft mogelijk tot en met woensdag 14 novem ber. De deelnamekosten bedragen 200 fr". (vooraf te betalen). Inschrijvingsadressen: gemeentehuis Temse, loket 1, gelijkvloers, tel. 03/ 771.09.42; Toeristische Dienst, gelijkvloers gemeentehuis (vroe gere 'Politiewacht'), tel. 03/771.09.42; Gemeentemuseum, Kasteelstraat 16 (enkel zaterdag en zondag); gemeentelijke bibliotheek, Hoogkamerstraat 1, tel. 03/ 771.34.68; Kultuurdienst. gemeentehuis Tielrode, Antwerpse steenweg 7. 2698 Tielrode, tel. 03/771.00.03. Het initiatief voor deze toeristische kursus ging uit van het gemeentebestuur van Temse, dat ook voor de organisatie zorgt. Algemene leiding: Luk De Ryck, sekretariaat: Linda Van Buynder (voor adres en telefoon, zie hierbo ven: kultuurdienst). het kader van het Sigmaplan worden momenteel ter ring Club van België, stond logte van het haventje van Prosperpolder dykverhogin- n°g enkele jaren leeg en werd n uitgevoerd. Gelijkaardige werken tussen de kerncen- vervolgens verhuurd aan Jenny ale en de Verkortingsdyk zullen vermoedelyk eind 1985 Van G!mst e" Mon'1ue Bel' v i I- i mans, die er thans een restau- aanvang nemen. De plannen liggen momenteel nog op ram uilbaten aDe moien zal tekentafels, maar tussen het gemeentebestuur van zeke, behouden blijven, maar veren en de Dienst der Zeeschelde zyn er alvast de manier waarop blijft ook iprekingen geweest. «En dat overleg heeft ons optimis- nog voor ons een open vraag», gestemd», vertelde burgemeester Van der Aa tijdens vertelde burgemeester Van der rnlangs gehouden perskonferentie. Hy bedoelde daar- Aa. ee dat de gemeente rond bepaalde punten aanzienlijk De molen op nieuwe kruin- spraak zal krygen. hoogte brengen wordt niet uit gesloten geacht, maar het is verhogen van de Schelde- van zo'n vier meter breed. Dat een open vraag wie zo'n in ter hoogte van de Doelse pad zou zowel aan voetgangers greep dan uiteindelijk gaat be lkom vormt^ met meteen als aan fietsers tegemoet moe- talen. Monumenten en Land- ten komen. schapszorg zal zeker z'n zegje krijgen, de gemeente wil bedreiging, iTiaar rond be- ilde punten lijkt nader over- toch een absolute nood- Molen ook de stuurgroep bij betrek- f r J V— -* v.v li. De ingreep zelf is geen De molen van Doel is een ken. Het zicht op de molen zal tine klus. Zo wordt de vraag geklasseerd monument en ei- min of meer beperkt worden, teld wat er uiteindelijk met gendom van de gemeente. Het maar het gemeentebestuur wil geklasseerde molen en, iets gebouw werd jaren geleden ge- toch proberen om de gesloten- rderop, met het paviljoentje kocht van de Koninklijke Tou- heid tot een minimum te her- iet gebeuren. Ook de huidi- haven, erg in trek bij water- irtliefhebbers en in konces- gegeven aan vereniging )e Noord» van Doel, kan in de huidige vorm be ard blijven. at het paviljoentje betreft, telde schepen Goossens, foegd voor toerisme^ dat 'olgend jaar de cijns- ;ht ten einde loopt en dat Polderbestuur niet geneigd im nog een verlenging toe te Het voorzien van een i, waar onder bepaalde oiwaarden bouwkonstruk- zouden kunnen worden gericht, ziet schepen «assens wel als een mogelij- uitkomst. Bewoning zal r in elk geval niet worden gelaten. Ook de spuikom a in het kader van de geplan- werken moeten verdwijnen, kepen Goossens: «Wat dat treft dienen we een aantal gelijkheden nader te onder- riten om aanslibbing van het tentje te kunnen tegen- n». de nieuwe dijk zou er een idelpad worden aangelegd leiden. Beveren heeft met deelgemeente Doel aanzienlijk wat toeristische troeven in handen. «En die pttraktiviteit willen we zo min mogelijk ge schaad zien», voegde burge meester Van der Aa er nog aan toe. Nog in verband met het do mein Liefkenshöek werd ver nomen dat ook 'De Kat' in de kulturele infrastruktuur is op genomen en dat voor de afwer king een werkgroep werd op gericht. Burgemeester Van der Aa: «We zouden met Lief kenshöek beslist al verder kun nen staan, maar de financie ring speelt een niet geringe rol. Sneller afwerken zou kunnen, maar dat zou dan wel zwaarder doorwegen op onze begro ting». Luc VAN BROECK Dijken in Doel. De molen blijft behouden, maar op welke wijze men dat wil doen is nog niet bekend (Ivb) Na de rampspoedige overstromingen van 1976 werden door de regering twee belangrijke maatregelen genomen om een doelmatig dijkenbeleid tot stand te brengen. In de eerste plaats zou een meerjarig programma worden opge maakt en ten uitvoer gelegd tot verhoging en, in het algemeen, tot versteviging van de dijken langs de aan het getij blootstaande rivieren. In de tweede plaats zou een wettelijk instrumentarium worden gekreëerd om te komen tot een eenheid op het stuk van bevoegdheid en verant woordelijkheid inzake het dijkenbeleid. Het meerjarig dijkenprogramma kreeg gestalte in het door het Bestuur der Waterwegen uitgewerkte «Globaal plan ter beveiliging van het zee-Scheldebekken tegen stormvloeden op de Noordzee», kortweg Sigmaplan genoemd. De uitvoering van dit plan verloopt op drie vlakken. Vooreerst is er het verhogen en verstevigen van de dijken vanaf de Nederlandse grens tot Oosterweel tot elf meter, vanaf Oosterweel tot acht meter. Ook wil men gekontro- leerde overstromingsgebieden aanleggen in het vroegere winterbed van de rivier. Daarbij hoort tevens het kompar- timenteren van alle laaggelegen gebiede, zodat bij dijk doorbraak de wateroverlast beperkt blijft. Derde luik omvat het bouwen van een stormvloedkering bij Ooster weel. Laatstgenoemde punten hebben voor onenigheid gezorgd tussen het Waasland en Linkeroever. In Wase milieukrin gen wil men van potpolder helemaal niet weten en ziet men zo'n stormvloedkering als een geldig alternatief. Maar komt dat projekt er, dan zullen op Linkeroever waardevolle natuurgebieden moeten verdwijnen. Blok- kersdijk is daar een voorbeeld van. Het dijkenbeheer is al onderwerp geweest van meerdere wetenschappelijke studies. In het kader van het program ma milieukunde aan de Universitaire Instelling Antwer pen schreef Jozef Mertens een verhandeling over Sigmap lan en dijkenbeheer. Mertens, inmiddels afgestudeerd als milieudeskundige, stelt daarin dat de uitvoering van de werken in het kader van het Sigmaplan toch vragen heeft doen rijzen naar de impakt op het milieu, zowel op korte als lange termijn. De h. Mertens is er dan 09k voorstander van dat vooraf een ekologische studie bij elk gepland infrastruktuurwerk van grote omvang zou moeten worden uitgevoerd: «Uit dergelijke ekologische studie zal onge twijfeld de noodzaak blijken van het behoud en de uitbouw van onze dijken als wezenlijk landschapselement. Door een degelijk beheer kunnen de talrijke funkties van de dijken zoveel mogelijk geherwaardeerd worden». L.V.B. Op 1 oktober U. werd in het gewoon lager onderwys een nieuw Koninklyk Besluit van kracht, waarby de normen voor het vaststellen van het aantal ambten worden bere kend op basis van het lesty denpakket. De modaliteiten hiervan verschenen in het Belgisch Staatsblad van 5 september en dit voor het schooljaar 1984-1985. Dit bracht voor het gemeentelyk lager onderwijs van Beveren de nodige aanpassingen met zich. Uiteindelyk kende deze onderwystak een uitbreiding van vier ambten ten opzichte van vorig schooljaar. Schepen van onderwijs Gilbert Bosman lichtte één en ander toe op een persbijeenkomst met het schepenkollege. De scholen die een ambt méér krijgen zijn; de Bosdamlaan- school (ofte Centrumschool) en de school van Vrasene met bijafdeling te Haasdonk. De hoofdschool van Melsele met bijafdeling Kallo ziet het aan tal ambten zelfs groeien met twee eenheden. Het totaal aantal leerlingen in het ge meentelijk lager onderwijs te Beveren bedraagt 1.092, tegenover 1.081 vorig school jaar. Het totaal aantal ambten klimt naar 71. Enkele cijfers per school: Bosdamlaanschool Beveren 275 (-7), Melsele 296 (+20), Kallo 47 (-3), Kiel- drecht 134 (-3), Doel 28 (-11), Vrasene 159 (+18), Haasdonk 153 (-3). Tussen haakjes leest u de leerlingen in of in - vergeleken bij vorig school jaar. Groei sekundair onderwijs Het totaal aantal leerlingen in het gemeentelijk technisch in stituut aan de Europalaan be draagt dit schooljaar 525 een heden, wat 8 minder is dan vorig jaar. Toch mooie cijfers in het eerste leerjaar A met 54 leerlingen en in het eerste leer jaar B met 32 leerlingen. Opvallend is de groei van het aantal leerlingen in de ge meentelijke sekundaire vak- en nijverheidsleergangen; die van 159 naar 184 klimmen. Hier doen de nieuw opgestarte kursussen vermogen-elektroni- ca (11 leerlingen) en informati- ka met 18 leerlingen hun spreekwoordelijke duit in het zakje. Kunstonderwijs De gemeentelijke muziek school die goede hoop koestert om volgend jaar muziekakade- mie te worden, ziet het aantal leerlingen teruglopen van 882 naar 829. Als reden hiervoor werd aangehaald de maatregel van minister Lenssens dat 1.500 fr. moet betaald worden voor leerlingen ouder dan 25 jaar. Nochtans worden de hoogste cijfers geskoord bij het aantal inschrijvingen jon ger dan 12 jaar: eventjes 678 leerlingen. In de tekenakademie is een status-quo waar te nemen: 474 t.o.v. 475 vorig jaar. Nochtans krijgt het jeugdatelier van de Bosdamlaan een terugloop van 241 naar 196 leerlingen. Het jeugdatelier te Vrasene kreeg 5 leerlingen bij en vooral de lagere sekundaire afdeling groeit aan van 184 tot 223 eenheden. Tot zover een overzicht van de Beverse schoolbevolking. (wvdv)

De Voorpost | 1984 | | pagina 15