J Weekblad tit Bender - lame - en De Wase invalshoek loorsteek te Baasrode blijft heet hangijzer 1 Vredevogel Bernard Benson te gast In Aalst PEDILUX A 7> i j KERKSTRAAT 18 AALST 't Kommentaar Abllo op de beeldbuis De Voorpost VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 37' JAARGANG NR. 44 - 34 F GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen v_- Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 1 6 40 25 302 Telefoon 053 21 59.23 Na Raldes en Alternatief nu ook het stadsbestuur rt eerst de milieugroep Raldes in samenwerking met de werkgroep Alternatief zich teraad onder voorbehoud, de fameuze doorsteek van Baasrode heeft gebogen tijdens een vergadering waarop P^jpieel de doors,eek Baas" bewoners van de aangelanden waren uitgenodigd, heeft nu ook het stadsbestuur van xmonde een informatievergadering georganizeerd over dat probleem, dat hoe men et ook keert of draait, een heet hangijzer blijft. In de zaal van de gemeentelijke m eagenssehool van Baasrode, waren ruim honderdvijftig aanwezigen present om uit de nod van vertegenwoordigers van het schepencollege, ingenieurs van stad en provincie ttri iJdes», aldus burgemeester Cool tot de voltallige vergadering. Hij voegde er nog aan bestuur had geformuleerd. Al Raldes werden opgesteld. Ral- t dat het niet zo vaak gebeurt dat het stadsbestuur Raldes kan bedanken. De A" A' «-vricopnurmr an irgemeester zette dan het verloop van de vergadering uiteen, terwijl iedereen zich e{ chrap zette om ijverig uitspraken te noteren die men tijdens het vragenuurtje dat later volgen, zou proberen weerlegd te krijgen. rode> Die beslissing wordt doorge stuurd naar minister Akker mans en op 25 april van dit jaar komt er een vierde plan tot stand waarin werd voldaan horen wat nu eigenlijk de plannen zijn. «Die grote aanwezigheid danken we aan de opmerkingen die het stads- tai voorgeschiedenis va openbare werken 'j? tairits Dierick zette klaar en idelijk uiteen hoe de door- 'eve tk er in feite is gekomen. m9 tl nadat hij eerst had gewe- 1 a «op het feit dat het om een winciale weg gaat en dat het provincie is die uiteindelijk pikt over het al dan niet :kken van de weg. De ric, aldus de schepen, is fcniet verplicht de plannen Ie bergen wanneer de stad ptiefa^l zou geven. Dat ia eerste en belangrijk ge in deze situatie. Schepen zei verder dat het dos- rtien jaar oud is, maar som- beweren dat het reeds geleden voor een eerste :r sprake kwam. Wat die tien jaar betreft, daar- d hij een gedetailleerd it. Op 10 juriT 1970 in de gemeenteraad van :n nog zelfstandige Baas de vraag tot herziening het algemeen plan van dat in 1963 al was goed- d bij KB. Een maand werden twee plannen be ide het ontwerp van tra- de provinciale verkeers- die plannen waren aan de wand opgehangen en konden de aanwezigen tijdens de voor ziene pauze inkijken. Boven dien zouden ze bij eventuele de schepen, waarvan er een honderdtal die zich uitspreken tegen de doorsteek en de twee honderd overigen voor. Wat de honderd tegenstanders be treft, daarvan zijn er zeven bezwaarschriften degelijk ge motiveerd en zijn de overigen de type brieven zoals die door des-vertegenwoordiger Van Nuffel deed tijdens de bespre king achteraf opmerken dat vele van die brieven ook voor zien waren van met de hand - - rode gevraagd zo vlug moge- volksvertegenwoordiger Ver- lijk het biezonder plan van berekmoes. Er worden ook al- het midden van de gc- aanleg ter koninklijke goed- tcrnaticven voorgesteld. Op 25 Ie ter goedkeuring naar keuring voor te leggen Dan maart 1981 is^er dan een twee problemen, ook vragen kun nen stellen aan de aanwezige jebracht. maart 1971 volgt dan het jebesluit om de omlcg- van de provinciale, baan n de bestaande dorpskpm ploq Bud'e ,e nemcn- Da' he- do, wordt ook overgemaakt de provincie en het ge- estuur zou meer dan bij het provinciaal be- r aandringen op meer ge- omtrent de stand van dossier. Op 26 april 1973 de gemeente Baas- Dendermonde. Heel wat belangstellenden waren opgekomen om de mening van het schepencollege over de fameuse doorsteek te vernemen (foto Piet Hermans) geschreven persoonlijke be merkingen. De zeven degelijk gemotiveerde bezwaren, aldus schepen Hermans, komen van twee privé-personen, van 1 po litieke partij en van 4 vereni gingen. De tweehonderd ant woorden voor de doorsteek, zo ging schepen Hermans verder, komen begrijpelijkerwije uit de Mandekensstraat. Uit de bezwaarschriften blijkt dat nie mand verwijst naar de beslis sing die destijds door het ge meentebestuur van Baasrode is genomen. Schepen Hermans zette ook uiteen waarom hij zijn mening heeft gewijzigd. Hij had inderdaad negatief geantwoord op het voorstel van 1981. Maar toen was er sprake van een rooilijn van 22 ingenieurs. Schepen Dierick onderstreepte hcuimg «vul tt 11ggv.11 a-sau i K provinciale technische wordt het drie jaar stil rond het de plan, waarbij rekening werd in zijn betoog, dat vanuit het I opgestuurd. Daarop ko- plan dat op 26 juni door de gehouden met de bezwaren ge- c cH"" ""*r wijzigingen die nog in gemeenteraad van Baasrode maakt op het eerste plan. Het in een voorontwerp wor- wordt verworpen zou nog tot 1983 duren voor- B J- alfeer men tot een-uiteindelijk besluit komt. Op 18 juli van dat jaar vraagt het provincie bestuur aan de stad Dender monde een standpunt te willen Dan komt de fusie en op 20 april 1977 is er opnieuw een voorstel om de kwestie van de «omleiding van de provinciale baan te Baasrode» opnieuw te leiden. Het briefschrijven innemen, waarop de stad zegt tussen de stad Dendermonde zijn vroegere houding te zullen en de provincie herneemt en handhaven mits men rekening wordt steeds drukker en druk- houdt met enkele voorwaar- ker Een eerste plan komt er den. Daarop wordt een derde op 20 september 1977. Maar plan - een herwerkt ontwerp daarop komen er een aantal van rooiplan - doorgestuurd op terechte bezwaren van de 1 december 1983. Op 8 decem- werkgroep Alternatief en ber 1983 aanvaard de gemeen- stadsbestuur werd gestreefd naar een optimale veiligheid. Daarmee heeft de provincie ook rekening gehouden. Hij zei ook dat van een vier vaks- weg geen sprake kan zijn en is. Wel wordt er gezorgd voor parkeerruimte aan weerszijden van de weg en krijgt men ge scheiden voet- en fietspaden. Meer positieve dan negatieve briefschrijvers Schepen Hermans had als taak de bezwaarschriften die waren ingediend toe te lichten. In een totaal van driehonderd, aldus meter, waar die nu nog 20 meter bedraagt. Nu komen er ook verkeerslichten (handbe diend) aan de scholen, zijn er minder onteigeningen, valt de aftakking voor de A29 weg en worden de mogelijkheden tot renovatie door het herwerkt rooilijnplan gevrijwaard. Hij onderstreepte dat men bij deze diepgaande wijzigingen ook de nodige lof moet toezwaaien naar de werkgroep Alternatief die zich op dit stuk zeer ver dienstelijk heeft gemaakt. In een derde deel van zijn tussen komst vatte schepen Hermans de besluiten samen: de hoor zitting van het stadsbestuur komt geen twee dagen nadat de beslissing reeds is gevallen. Die is immers nog niet geno men. Men heeft alleen het on derzoek van de bezwaarschrif ten afgesloten en de gemeente raad van 8 november zal de beslissing moeten nemen. Hij citeerde ook dat het NCMV van Baasrode zich gunstig heeft opgesteld ten opzichte van het plan, waarop Alterna tief voorzitter Gerlo deed op merken dat 4 andere vereni gingen zich negatief hebben uitgesproken: de SP van Den dermonde in haar totaliteit, Raldes, de vzw Scheepvaart museum en de socialistische bejaardenbond van Baasrode. Volgens Gerlo is het plan hele maal geen alternatief en wordt het probleem gewoon van plaats verschoven. Komt die doorsteek er dan wordt met een het gemeenschapsleven van Baasrode totaal ontwricht. Vele vragen Na de pauze werden dan de vele schriftelijk en mondeling gestelde vragen beantwoord. Alleen toen VU-raadslid Fer- dy Willems bij een schriftelijk gestelde vraag een bijkomend probleem te berde bracht, ont stond er enige herrie. Volgens burgemeester Cool moest Wil lems zijn vraag schriftelijk hebben gesteld en mocht hij niet tussenbeide komen. Maar Willems liet zich niet doen en zei terecht wat hij meende te moeten zeggen. Wc noteerden bij heel wat tussenkomsten ap plaus, volgens schepen Dierick niet steeds op het goede mo ment. De vragen dan hadden betrekking op de veiligheid, op Vervolg op blz. 4 Nia» aattJtj peen nationale perskonferentie stelde Bernard Benson verleden dinsdag zjjn nieuwste tk, «De Vredesvogel» voor in de woning van vredeswerker Dokter De Loof in de Karei de Woestynestraat. Boek en presentatie die tot stand kwamen via sponsering door Nationale Loterjj. Andere financiële instellingen die zinnens waren op een of andere jze mede te werken moesten in laatste instantie verstek laten gaan wegens verzet in Jtn rangen. Bard Benson is een zeer se Luchtmacht, de RAF doch want in no time raakte hij aan lyvalent personage. Een zes- na de vijandelijkheden naar de liefst een 100-tal patenten in rr die tijdens de tweede we- States trok en er de studie van een brede waaier aktiviteiten. korlog als Engelsman de fysica aanving en vervol- De informatica boeide hem puigpiloot was bij de Brit- maakte. Niet zonder sukses uiteraard als man van zijn tijd. Evenzeer de fotografie en ook het speelgoed. Tot zelfs strate gische wapens als zelf hun doelwit zoekende elektroni sche oorlogstuigen. Tot op zeker ogenblik de frank van Bernard Benson viel en hij de mening toegedaan kreeg dat, al ging de technologie met rcuzeschreden vooruit, mense lijk welzijn en wijsheid eerder ter plekke blijven trappelen Tot hij definitief het geweer van de schouder veranderde, oorlogs- en andere tuigen liet hij voor wat ze (niet) waard waren en met man en macht ijverde voor de vrede. In 1980 publiceerde hij zijn «Vredes- boek» dat een bestseller werd en liefst in 15 talen werd omge zet zodat hij er vele miljoenen mensen mee bereikte. Benson gtloofde hardnekkig in de mogelijkheid te komen tot een gelijktijdige en gekon- troleerde ontwapening. Hij is voortdurend op reis, legt links, maakt relaties en wil via kon takten tussen Oost en West tot ontwapening komen. Zijn nieuw boek. «De Vredes vogel» laat 160 meisjes en evenveel jongens uit 160 ver schillende landen doorheen de wereld trekken. Kinderlijk eenvoudig, zonder komplek- sen en met de logica die hen Zelfs wie ook maar vanop afstand de aktualiteit in 't Land van Waas volgt zal het niet ontgaan zijn dat in de meeste publikaties duchtig geschreven wordt, dezer dagen, over bladen, uitgavengroepen, drukkerijen ook. Haast elke dag wordt wel wat gepubliceerd overpublikaties. Het zou immers wel eens kunnen dat 'de verschuivingen' op media- gebied in (en ook, ten dele, om) het Waasland een dimensie aan het meekrijgen zijn die men later als historisch zal omschrijven. Nu zijn er belangrijker dingen in een maat schappij dan het gebakkelei over wie wat uitgeeft of drukt en waar, en misschien heeft de konsument géén boodschap aan de nuancerende melding dat een reklametijding ver spreid wordt door uitgever x of drukker y. Werkgelegen heid, welvaart, dót gaat de gewone burger beslist méér ter harte. Maar: het gegeven dat thans een heel bizarre toestand heerst, in het Waasland, op publicitair-annex journalistiek gebied cijfer je niet weg. En dat 'spektakel' vergt enige toelichting. De poppen gingen aan het dansen toen de (voorspelbare) teloorgang van het Media-Print-Media-Data-imperium ge- konfirmeerd werd. Of éérder al, precies omwille van de voorspelbaarheid. Zonder eigen druktechnische akkomo- daties leek het verschijnen van de bladen van de Kontakt- groep en eventueel ook van informatieweekblad Het Vrije Waasland in het gedrang te komen. In zoverre dat sommi gen 'gaten in de markt' begonnen te bespeuren, in de advertentiemarkt. En het ging vlug, bliksemsnel. In Gent werd plots een nieuwe uitgeversgroep opgericht die zich een groot stuk van de nalatenschap van de Kontaktgroep toeeigende. Een handvol vroegere Kontaktmedewerkers stortten zich mee in het nieuwe AZ-avontuur, hun foto prijkt in het dinsdag al in Sint-Niklaas verspreide blad AZ- Waasland. Maar Roland D'Hondt (Kontakt, Het Vrije Waasland) beet ferm van zich af en wist binnen de kortste keren Kontakt&dities voor Sint-Niklaas en Lokeren (weer) op de been te helpen. Wil de echte Kontaktuitgever nu opstaan? Zonder twijfel is Roland D'Hondt tot nader order de enige echte uitgever van dat advertentieblad. Al laten 'de gebeurtenissen' bij hem vanzelfsprekend sporen na: D'Hondt neemt de term 'putsch' in de mond. Met de publikatie van hel informatieorgaan Het Vrije Waasland, dat voorlopig in Brussel gedrukt wordt (Kontakt wordt in Hoboken gedrukt), zijn er geen direkte proble men. Dat blad blijft, zij het afgeslankt en in een ietwat andere gedaante, verschijnen. Geografisch kan de driehoek Gent-Antwerpen-Brussel, met Sint-Niklaas als scharnier, gelden als afbakening voor het uitgevers-drukkersschouwspel dat nu volop gedijt. Met een uitheemse lus naar Roe&lare, vanwaar uil De Streekkrant aangemaakt en verspreid wordt. En - het zou hypokriet zijn om zulks te kamoufleren - exakt binnen de triangel Gent-Antwerpen-Brussel situeert zich de as Zele- Dendermonde, waarlangs onze eigen uitgavengroep De Cuyper haar bladen produceert en met de beste zorgen omringt, ook naar het Land van Waas toe. Het rommelt fel in de mediasektor in en om Sint-Niklaas. Men strijdt, men sterft, men verrijst. Men worstelt en komt boven. De gemoederen zijn verhit. Er wordt geïmprovi- zeerd, er wordt heen en weer gekaatst. Het gaat er niet immer verheffend of fraai toe. En zulks in die al bij al kleine kontékst van de Wase media- en publiciteitssektor. Zelfs voor insiders heeft het allemaal veel weg van een chaos. Alnaargelang de invalshoek vanwaar uit de diverse 'akteurs' hun rol menen te moeten spelen doktert men strategieën uit. kweekt men vrienden aan of vijanden. Pleiten voor meer sereniteit in de Wase gelederen, voor het afbotten van door omstandigheden aangescherpte messen, het lijkt hier op z'n plaats. Hoe uiteenlopend de visies, verklaringen, standpunten en opstellingen ook mogen we zen, veelal heeft men dit gemeen: een Wase invalshoek. De bekommernis om het gaaf houden van de Wase belangen komt alsnog niét in het gedrang. Het zou goed zijn mocht men alom tot het besef komen dat het Land van Waas niet veel baat heeft bij een al te militante sfeer op publicitair vlak of in de persbranche. Uitgeven, drukken, advertentiewer ving, journalistiek: het zijn nobele bezigheden die meekab- belen met het kommerciële tij. De aanpak hoort mal hart en ziel te geschieden, maar met verstand. En we leven in een wereld van overleg. Men zou het bijna vergeten in al dat gedrum, maar schrijnend blijft toch de vaststelling dal a/weer bijna hon derd banen geschrapt werden in het Waasland, nu zowel Media-Print als Media-Data ter ziele gingen. Na de Nobels- katastrofe deze drieste toemaat. Het Waas land heeft z'n deel gehud in het sociaalekonomische jleed, het moge nu vol staan. Dat deze oproep tot verzoening en sereniteit uitgerekend in De Voorpost te lezen staat is natuurlijk niet toevallig. De eminente Wazenaar Anton Van Wilderode was heel onlangs nog bij de paus en mocht daar om een gebaar van vrede en verzoeningbidden. Wij zijn alsnog niet bij de paus te biechten gegaan. Maar wilden toch, zonder al te moralize- rend of belerend te doen, waarschuwen. Wouter VLOEBERGH Zondag 11 november is de Wase leefmilieuvereniging Abllo vzw aan de eer op de BRT-TV. Om 18.20 uur gaal het veertiendaags programma «Leven en laten leven» van producer Frans Fredcrickx op antenne. Tussen de afwisse lende berichten door over leefmilieu en natuur in buiten land en binnenland, is een kwis tussen twee vooraf geselecteerde kandidaten voorzien. Elke kandidaat treedt op in naam van een Vlaamse milieuvereniging. Ditmaal speelt Erik Rombaut mee voor de vzw Abllo Deze 28-jarige inwoner van Sint-Gillis- Waas is leraar biologie aan verscheidene Sint-Niklase scholen, en fungeert geruime tijd als sekretaris van Abllo. Rombaut kan als het meezit tienduizend frank winnen voor de kas van zijn vereniging. Komt het zover, dan wordt aan 't eind van het programma gezegd waarvoor Abllo deze som i Dr. Bernard Benson toom een artikel over .Vrede, in een Russische krant lal Aatst- Bernard Benson in gesprek met dokter De Loof. Het tema: de vrede natuurlijk. (a) zonder enige remming sieri stellen ze vragen zowat overal aan staatshoofden of deze in derdaad geloven dat men tot ontwapening kan komen in on derlinge overeenstemming. Meer bepaald of ze zelf bereid zouden zijn te ontwapenen als anderen hetzelfde zouden doen. Een sensibiliseringscampagne via dit boek die kadert in het door de Verenigde Naties ge plande Vredesjaar '85-'86. Volgende weck leest u meer hierover in dit blad. U kan echter reeds nu het boek aan schaffen bij de «Vereniging van het Vredesboek», Karei van de Woestijnestraat 18*(bij Dr. De Loof), tel. 053- 78.44 26, aan de prijs van 395 fr., plus 50 fr. portkosten. U kan betalen per bijgevoegde cheque. Rekeningnummer 429-8072741-25. LH een uitgave van »X UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21 40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 34 F Jaarabonnement 1.620 F 6 maand 825 F 3 maand 425 F Verantwoordelijke uitgever D DE CUYPER

De Voorpost | 1984 | | pagina 1