entoonstelling schilderijen, iyrografiën en kantwerken n de belfortzaal te Aalst flaams-Franse kunstschilder Hilly Broeckaert eksposeert te Hamme Tentoonstelling provinciale prijzen keramiek en fotografie Opsporing schilder - werken E. Pas Tentoonstellingen in het Waasland Kunstschilder Juul Keppens eregast op het Affligem-festival Sint-Niklase kunstschilder Georges Fonteyn overleden Opnieuw poëzienacht in Sint-Niklaas De Voorpost - 9.11.1984 - 23 Neef. menteel zijn er 10 .-afdelingen werk- in het Vlaamse land, Initiatief van de Afdeling Aalst van de Belgische Vereniging voor Suikerzieken, in tenwerking met het Stadsbestuur van Aalst, loopt van 9 tot en met 18 november 4 in de Belfortzaal, Grote Markt te Aalst, een merkwaardige tentoonstelling van Uderijen van Albert Van Esbroeck uit Londerzeel, pyrografiën van Paul Van Impe grpe-Mere en kantwerk van Mevrouw M. Blanckaert uit Aalst. vernissage, met openingstoespraak door Chris Lievens-Bonns en muzikale omlijs- - door het zangkoor «Singhet Fro» uit Hofstade, o.l.v. H. Timmerman, heeft plaats vrijdag 9 november 1984 te 20 u. dit verband hadden we kunstwerken ook in staat Mere is van beroep een met- pas een gesprek met wordt gesteld financieel te ser, maar werd door moe- Üf v.s.-Aalst voorzitter V. steunen. der natuur met die bijzon- Maof dere talenten begaafd die Albert Van Esbroeck hem in staat hebben gesteld «A. Van Esbroeck werd 70 met zijn hobby, de pyrogra- jaar geleden als zevende fie, een artistieke richting irvan de regionale kern zoon uit een gezin van 13 in te slaan. j t |st. opgerioht medio kinderen, te Londerzeel, in Eerst wordt het onderwerp B2, deel uitmaakt. de afspanning «De Kroon» op het hout getekend, uit te afdelingen trachten geboren. Van nature is hij gesneden en daarna ge- i suikerzieken uit hun een bescheiden man. Hij brand om schaduweffekten io op te vangen, voor te schilderde reeds meer dan te bekomen. Soms worden Éten en te begeleiden en 40 jaar alvorens hij zichliet deze pyrogravures lichtjes M zowel op psychisch, me- dwingen een eerste maal gekleurd waardoor de uit- H ch als op sociaal vlak. De tentoon te stellen. Albert beeldingen nog meesterlij- lsterse afdeling staat Van Esbroeck is groot in ker overkomen. Het leven- eds klaar met raad en zijn werk; hij is een ge- dige in zijn werken wordt id en met een luisterend voelsgeladen kunstenaar juist door de prachtige voor iedereen die er be- die stil kan zijn en blijven, kleurenharmome geaksen- edeaan heeft. woordeloos kijkend, pijp- tueerd. De kunstenaar vult iq greep uit de aktivitei- trekkend observerend. vooraameüjk zijn winterse i die de plaatselijke af de- Zijn schilderijen juichen avonden met deze kreatieve g ontplooit: van kleur, zijn ongerepte bezigheid en bewijst over minstens vier voorlich- landschappen, vol stem- een rijke voorraad van aan- 1 igsvergaderingen ming en poëzie, krijgen tel- geboren talenten te be- litgeven van een info- kens haarfijne details mee. schikken, d De prachtige kleurschake- Het bewijs van die moge- lerkoop van spuit- en ringen weten telkens weer lijkheden ligt ook in het feit (materiaal het pubhek aangenaam te dat hij zich enige tijd gele plannen van kooklessen- verrassen. Zijn stillevens den ook heeft gewaagd tot nus in 1985. vol huiselijke intimiteit op- het maken van glasgravu- i een kunsttentoonstel- gebouwd, kunnen alleen res en dat deze werken al g wil BVS zich tot een nog dit veelzijdig talent be- even mooi zijn als zijn pyro- lm pubhek richten dat de vestigen.» grafiën.» STefenlXerm^ Va» I»po K». en zij» historiek i door de aangeboden «Paul Van Impe uit Erpe- «Kant is gegroeid uit een sedert jaren in Zuid-Frankrijk verblijvende Wase nstenaar Willy Broeckaert eksposeert van 17 t.e.m. 25 rember e.k. (elke dag van 10 tot 12 u. en van 14 tot 21 ook op zaterdag en zondag) in de feestzaal van het oeentehuis te Hamme. lert hij aldaar in het van Frankrijk, met het rij- rjaar van 1981 ekspo- kelijke licht, niet vreemd is. rde heeft deze kunst- Willy Broeckaert is een tilder een merkwaardige sterk geëmotioneerd mens doorgemaakt die zich niet. noch wenst te i de zuiderse sfeer ontdoen van het diepe go- Een van de werken van Willy Broeckaert modeverschijnsel, vooral door de boorden van het ondergoed zichtbaar te ma ken. Vlaanderen bekleedde 3 eeuwen lang terecht de lste plaats zowel wat pro- duktie als kwaliteit betrof. In de 20ste eeuw was Haal- tert terug een bloeiend kantcentrum, allerlei soor ten werden er gefabrikeerd. Princessekant (strikwerk), Venetiaanse kant, luxieul (lacetwerk), filet-kant, naaldewerk en klos kant. In 1889 vestigde zich te Haal te rt de kantschool Minne-Dansaert. Rond die tijd telde men in Oost- Vlaanderen niet minder dan 229 kantscholen met in totaal 17.000 leerlingen. Na de oorlog bedroeg het aantal kantbedrijven in het Aalsterse rond de 37, nu echter nog maar enkele Eén van de oudste is wel de firma Van den Eynde, die gesticht werd in 1880 en die nu aan haar 4de genera tie toe is. Deze firma heeft samengewerkt aan de bruidssluier (5 x 6 m.) van prinses Josephine-Charlot te (later ook gedragen door dochter Marie-Astrid). De uitzonderlijke tentoon stelling in het Belfort te Aalst is voor het publiek toegankelijk van 9 tot en met 18 november 1984. Op werkdagen van 14 tot 20 uur en zaterdag en zondag van 9.30 u. tot 20 u. D.B./D.N.V. voel en de grote ontvanke lijkheid waarmee hij elk on derwerp aanschouwt en be nadert Willy Broeckaert ziet al zijn motieven doorheen het 'spectrum van sfeer en kleur. Door die tweevoudi ge inspiratievonk bouwt hij aan zijn composities: bloe men in een vaas, zonnebloe men en artisjokken, lande lijke taferelen, interieurs, dieren, landschappen en dorpsgezichten uit het Land van Waas, Zuid- Frankrijk en Spanje. Willy Broeckaert akseert zijn the- mata op het volle leven. In elk schilderij treft de gede cideerde verf zetting, het meestal strakke patroon en uiteindelijk de «samen zang» van soms gewaagde en zeldzame kleuren. Men zou hier en daar, vooral in zijn bloemstukken kunnen spreken van een opbod van kleuren. Willy Broeckaert teert nog steeds op de stevige basis die men hem ettelijke jaren geleden aan de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten te St.-Niklaas meegaf en waar zijn leraars Hubert De Volder, Georges Fonteyn en Haf Coorevits hem het métier bijbrachten. Op deze basis stoelt Broec- kaert's talent, persoonlijk heid en kreativiteit. De kunstenaar wordt op vrijdag, 16 november om 20 u ingeleid door de heer Etienne De Cuyper, député voor kuituur van de Provin cie, terwijl de Heer Louis Baert, burgemeester, de opening voor zich neemt. kunstschilder Edward Pas (geboren te Londerzeel 04.01.04 en overleden te Moerzeke 18.04.80) heeft in zijn leven ongeveer 600 schilderwerken gemaakt Deze schilderwerken zijn gekocht door personen nil uit Moerzeke, Hamme en omgeving, maar even eens zijn werken te vinden in binnen- en buitenland (zelfs tot in Califomië). De vzw 't Moleken, socio-kulturele vereniging te Moerzeke, wil in samenwerking met het Davids- fonds Moerzeke en het Maurice Tilleyfonds te Ham me een boek uitgeven over het leven van E. Pas als kunstschilder boek «Het Moerzeke van Edward Pas» dat begin '85 verschijnt, zal een 40 tal foto's van werken omvatten De meeste hiervan hebben een heemkundige waar- 244 de, historische gebouwen, landwegen, de middag rust op een hoeve, hoekjes en steegjes die reeds verdwenen zijn, heeft hij vastgelegd op het doek. Deze werken sporen wij op. De initiatiefnemende verenigingen willen de foto's van deze werken afdrukken in dit boek. Indien U waarde lezer, in het bezit zijt van een werk van meester E. Pas, dan kunt u ons een grote dienst i bewijzen. De namen van de eigenaars zullen in het boek jworden vermeld. 100 (i/ie wil meewerken geeft dringend zijn naam op bij een der bestuursleden van de verenigingen of op volgende adressen Verschelden Marcel, Hebbe 6a. Moerzeke (Tel. 47.87.01) (vzw 't Moleken) Peelman Willy, Killestraat, Moerzeke (Davidsfonds) Van Mullem Cyriel, Wuitenslaan 45, Hamme (Tei. ase„47 l1 91) (Maurice Tilleyfonds vzw) nvyï ^am"'e Pas, Kouter 36, Moerzeke. ktivï ®aarn» zult u het bezoek krijgen van onze "heem kundige werkgroep» die het werk zal fotograferen en de daarbij horende inlichtingen noteren. De betrokken verenigingen danken U bij voorbaat. .Hit' ieer.5 Het Provinciebestuur van Oost-Vlaanderen organi seert van 10 november tot 2 december 1984 een tentoon stelling met een selektie van de inzendingen van de provinciale prijzen voor ke ramiek en fotografie 1984. De expositie, in samenwer king met het Stadsbestuur van Gent, heeft plaats in het Museum voor Sierkun sten en is geopend van 9 tot 12 uur 30 en van 13 uur 30 tot 17 uur 30, behalve op zondagvoormiddag en maandag Het eerste luik van de expo sitie bevat 26 geselekteerde werken, ingezonden voor de provinciale prijs kera miek 1984 en afkomstig van 14 kunstenaars. Ieder een is met 1 of 2 werken vertegenwoordigd, behalve de drie finalisten Luc De Blok, Greet Verdonck en Philippe Minnaert, die met hun komplete inzending present zijn. Op voorstel van de jury kende de Be stendige Deputatie de prijs te bedrage van 25,000 fr toe aan Luc De Blok uit Gent en een eervolle ver melding aan Greet Ver donck en Philippe Min naert. Naast het ensemble van ke- ramiekwerken zijn ook de geselekteerde foto's van de provinciale prijs voor foto grafie 1984 opgenomen. Vijf fotografen zijn met hun komplete reeks van 8 foto's vertegenwoordigd, één fotograaf met 4 foto's. Met eenparigheid van stem men stelde de jury aan de Bestendige Deputatie voor de prijs ten bedrage van 15 000 fr. toe te kennen aan Michel Van den Storme uit Wortegem-Petegem. Een eervolle vermelding van 10.000 fr viel te beurt aan Arnold Callens uit Eek- lo en één van 5.000 fr. aan Frederik Bogaert uit Zele. Tijdens de vernissage van de expositie op vrijdag 9 november 1984 te 19 uur worden de laureaten van de twee provinciale prijzen ge huldigd en een catalogus ter beschikking gesteld. De leerkrachten van de stedelijke akademie voor schone kunsten van Sint-Niklaas stellen hun werken tentoon in het artistiek centrum De Casteleyn aan de D'Urselstraat 5 in Hingene Vernissage op vrijdag 9 november om 20 uur. Inleiding door de heer M. Coppieters, voorzitter van de bestuurskommissie van de stedelijke akademie voor schone kunsten van Sint-Niklaas en officiële opening door D. Anthuenis, schepen van kuituur en onderwijs. De tentoonstelling is toegankelijk tot en met 2 december. Zaterdag en zondag van 14 tot 18 uur en na telefonische afspraak: 03/889.08.43,03/889.21.42. De tentoongestelde werken zijn van H. Besard, M.L. DeCauwer, E. DeHaes, H. De Volder, D. Dhaen, F. Duverger, M. Grossen, A. Heye, S. Lachaert, G Manman, U. Mar in, R. Massa, K. Mechiels, V. Neels, M. Potjau, A. Roelant, G. Staes, A. Tersago, F. Tjong-A-Tsjoe, A. Van Daele, B. Van Den Broucke, B. Van Dyck, U. Van Duyse, M. Van Nyvelseel, W. Van Remortel, en van B. Wellens. «De bloeiperiode van de houtgravure in Nederlandis een tentoonstelling die nog tot 2 december in het exlibriscentrum aan de Regentiestraat 65 in Sint-Niklaas loopt. Op deze groepstentoonstelling bewijzen de werken van Nico Bulder, Pam Reuters, Dirk Van Gelder en W. J. Rosendael dat de houtgravure onze aandacht meer dan waard is. De kunstenaars van deze discipline hebben alvast één kenmerk gemeen; ontzettend veel geduld. Op weekdagen toegankelijk van 14 tot 18 uur en op zondagen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. De jaarlijkse tentoonstelling van de Lukasgezellen vindt plaats in het stedelijk museum aan de Zamanstraat 49 in Sint-Niklaas. Er is werk te zien van Doris Grieten, Monique Reyniers, Rik Bosteels, Roger Verhaert, Ludo Colman, Frans Vermeulen, Mare Potjau, Frans Heirbaut. André UytenhouwenTheo Geerinck, Luc De Bruyne, Gilbert Derboven, André De Smedt, Edwin Raes, Gaby Cleuren en Jose Cruyssaert. De tentoonstelling is toegankelijk alle weekdagen van 14 tot 17 uur, zon- en feestdagen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. Tot 25 november. Rekuperatie-reintegratieis een tentoonstelling met gebruiksvoorwerpen uit Sri Lanka, Pakistan, Turkije, Marokko en andere landen. Ze gaat door in de Galerij van de akademie Blauwendael, Kerkstraat 21 in Waasmunster. Een verrassende tentoonstelling met gebruiksvoorwerpen die gemaakt werden uit wegwerpverpakkingen (zoals bierblikjes, olievaten, konserven...). Ondermeer in de landen van de derde wereld, waar afgewerkte produkten zeldzaam zijn, komt het voor dat men wegwerpverpakkingen opnieuw gebruikt en omvormt tot nieuwe gebruiksvoorwerpen. Fotograaf Raoul Van Den Boom stelde deze unieke kollektie zorgvuldig samen tijdens zijn reizen. De tentoonstelling is toegankelijk op 10-11 en op 17-18 november. Op zaterdagen van 14 tot 18 uur en de zondagen van 10 tot 13 uur en van 14 tot 18 uur. Theo Van De Vyver toont schilderijen in galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 60 in Sint- Niklaas Tot 25 november. Dagelijks van 12 tot 19 uur en gesloten op maandag, dinsdag en op feestdagen. Yvonne Erauw stelt werk tentoon in galerij 't Poortje aan de Zandstraat 74 in Haasdonk. Toegankelijk tot 25 november. De galerij is open op zaterdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur, zondag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Dinsdag, donderdag en vrijdag van 14 tot 19 uur en gesloten op maandag en woensdag Yvonne Erauw studeerde aan de stedelijke akademie voor schone kunsten van Aalst en aan de koninklijke akademie voor schone kunsten van Gent. Ze behaalde een drietal onderscheidingen en werd bij verschillende wedstrijden, onder andere die van de stad Prüm in Duitsland, geselekteerd. Tal van individuele en groepstentoonstellingen staan eveneens op haar palmares In 't Poortje pakt ze uit met het thema «de muur» Met bakstenen vooral bouwt ze haar pikturale en monumentale kunst op; schept ze ruimtes in funktie van het oog. Fragmenten van grotere gehelen soms, wat doet denken aan het hyperrealisme. Ze kiest duidelijk voor ruimtescheppende perspektieven. De suggesties van de stenen elementen, de opbouw ervan tot een muur en de weergave van dat geheel in de ruimte verleent haar werk een statisch karakter. «Portret en figuuris een tentoonstelling ingericht door de Belseelse Kunstvrienden. Ze vindt plaats in het vroegere gemeentehuis. Behalve de werken van de leden worden ook oude foto's getoond. De opening heeft plaats op vrijdag 9 november om 19 uur. De tentoonstelling is open op zaterdag 10 november, zondag 11 november en maandag 12 november telkens van 14 tot 20 uur. Het stadsbestuur van Sint-Niklaas verleent medewerking. K.L. Tentoon in Melsele. Poppen van Nicole Melis zijn tot 11 november te zien in Galerij Reinaerl aan de Grote Baan (Iv) Tentoon in Sint-Niklaas. Roger Verhaert, één van de Lukasgezellen, is metMeisje met paardeslaart» op de expo in het museum vertegenwoordigd (Iv) Tentoon in Sint-Niklaas. Tot eind november expozeren de Lukasgezellen, naar jaarlijkse gewoonte. Deze tekening is van Luc De Bruyne. Te zien in het museum aan de Zamanstraat (Iv) Eregast op het Allerheiligenfestival te Affligem werd Juul Keppens, kunstschilder, ereburger van Lebbeke. Niet zozeer omdat hij eerlang op 1 april 1985 (is het een ajirilmop?) 75 wordt maar wegens zijn erkende verdiensten. Hij werd ontelbare malen laureaat en verwierf heel wat eremedailles. Vorige week zaterdag 27 oktober overleed in het Antwerpse Middelheimziekenhuis, aan de gevolgen van een auto-ongeval dat zich in de Kennedy-tunnel had voorgedaan, de Sint-Niklase kunstenaar Geor ges Fonteyn. Georges Fonteyn werd op 25 juli 1903 in de Wase hoofdstad geboren. Hij studeerde aan de akademies van Sint-Niklaas en Antwerpen en zou o m. les krijgen van Walter Vaes. In 1924 behaalde hij de De Keyserprijs en in 1928 deed hij met een inzending mee voor de Prijs van Rome. Als leraar Figuurtekenen en natuurschilderen vormde Fonteyn o m. de latere akademiedirekteur Karei Mechiels en ook André Vereecken. Vooral als maker van bloemstukken en landschappen verwierf Fonteyn enige faam. Het Sint-Niklase museum bezit van hem «Chrysanten», «Portret» en «Olieverf- schets». Georges Fonteyn woonde aan de Kiemerstraat in Sint-Niklaas Licentiaat Lode Pletinckx, kunstkritikus, belichtte op het festival de figuur en het werk van Juul Keppens op merkwaardig trouwe en toch poëtisch gebrachte wijze. Urbain van de Voorde roemde bij Keppens reeds zijn zin voor de eenvoudige waarheid der dingen en de rustige schoonheid van de natuur. Een man die zich laat bekoren door de weer kaatsing van de lucht in een rivier, door in nevel ge hulde sneeuwlandschappen of door het spel van op het strand brekende golven. Prof. dr Frans Vyncke noemt Keppens' stijl die van een fantastisch impres sionisme gekenmerkt door laaiende kleuren en een sfeer van droom en verbeel ding. Lode Pletinckx ziet in Juul Keppens eerst de «meester» in zijn klas en daarna de «meester in zijn kunst». Bij zijn eerste konfrontatie, zijn eerste tentoonstelling te Dendarmonde moest hij het beleven dat een jong, overmoedig kritikaster zijn totaal in de grond boorde en hem de raad gaf zijn werk liever in het wa ter, in casu in «zijn Schel de» te gooien. Keppens was niet ontmoe digd en toonde zijn werk aan Jozef Muls, een man die zich over reëel jong talent ontfermde zoals hij trou wens ook reeds met van Os- tayen had gedaan. Een schouderklopje van Muls deed het dieptepunt van Keppens in een keerpunt veranderen. Hij begon dan ook in eigen kunnen te ge loven, een conditio sina qua En meteen werden de kriti- ci hem genadig. Men had het over Keppens-koloriet en trachtte hem onder te brengen in een of ander - isme Wat hen echter niet lukte. Keppens wil zich zelf blijven, de eigen beperkin gen graag volmondig toe geven en uitbundig de lof steken van het portret en het non-figuratieve, disci plines die hij nochtans zelf niet beoefent. Keppens is tegelijkertijd de rustige maar tevens de rusteloze schilder, nooit volledig van eigen werk tevreden, steeds strevend naar beter. Land schappen uit eigen streek, vooral dan langsheen de waterkant, trekken hem permanent aan. Ook stem mige kerkinterieurs en sfeervplle huisjes waarin hij geborgenheid en mense lijke warmte beleeft. Juul Keppens laat ieder graat kijken in zijn eigen aardig werk, neuzen in het eigen palet, toezien hoe hij het paletmes hanteert. In zijn werk uit Keppens zijn liefde voor zijn volk en zijn nauwelijks getemperd opti- want ook door de regen laat Keppens de zon neschijn priemen. Een ode aan Vlaanderen is het oeu vre van Keppens, een ode dan speciaal aan de water kant, aan de Schelde. Was zijn werk aanvankelijk ge doemd om in het water te worden geworpen, de Zeeuwse spreuk «luctor et emergo» heeft hij gestreden en... overwonnen. De kunstenaar zelf verkoos nadat hij bloemen uit Affli- gemse tuinen had in ont vangst genomen er niets bij te voegen. Eenvoud heeft hem steeds gesierd. LH Er komt, wellicht eind januari - begin februari, weer een «Nacht van de poëzie» in Sint-Niklaas. Het is al een vijftal jaar geleden dat dit soort initiatief (toen in de stadszalen) letterminnend Waasland in de ban hield: er werd voorgedragen toen, er werd zelfs een prijs uitgereikt, het was niet ongezellig. Waar de manifestatie van over een paar maanden zal plaats vinden is alsnog niet bekend Ik gok op het kollege of op de Wijncentrale in de Regentiestraat. De Wase poëzienacht zal ondermeer in het teken staan van de onlangs overleden, uit Temse afkomsti ge dichter Jan Vercammen, aan wie ik in De Voor post een uitgebreid in memoriam heb gewijd. (wv)

De Voorpost | 1984 | | pagina 23