Filmopnamen in Sint-Pauwels: op kousevoeten toekijken merkwaardige theaterprodukties Regiofilm Tekenfilmfestival te Berlare en te Uitbergen Berlaarse kuituurkring besprak ontmoetingscentra De Voorpost - 9.11.1984 - 25 anderen in 't stamineken 't Zeemeerminneken en een beroep doen op de hulp van m «T T|_ï Ons Lieve Vrouwken. Te be- Ijj lKldiOiS loven op 21, 22, 28 en 29 ONCE UPON A TIME IN AMERICA Sergio Leone, beroemd geworden door zijn-spaghet ti-westerns, had dertien jaar van zijn leven nodig om deze 2 miljard dure superproduktie over een stuk Amerika uit de jaren '30 min of meer op pellikule te krijgen. Dat stuk Amerika gaat over twee vrienden die hun rijkdom bij elkaar rijven via maffiastreken en ande re illegale toestanden, sowieso een soort vervolg op The Godfatherfilms van een paar jaar terug. De film op zich is technisch perfekt, met zeer zorgvuldig gekozen lokatieplaatsen, maar dertien jaar arbeid heeft haar sporen nagelaten in dit im mense projekt. Eigenlijk geraakt niemand uit het verhaal dat heen en weer wordt geslingerd tussen het heden en verleden met als enig resultaat dat je zit te wachten op enige filmdrift die helemaal niet komt. Bovendien wordt deze film in twee delen gebracht, wat niet bevorderlijk is voor het verhaal en evenmin voor je geldbeugel. Geen aanrader, hoewel iedereen deze film zal willen bekijken. Aalst THE TEMPLE OF DOOM RAIDERS OF THE LOST ARK ROMANCING THE STONE Drie "titels, drie films die munt proberen te slaan uit hetzelfde genre. Het verhaal doet niet terzake, de mensen op een aangename manier bezighouden des te meer. De eerste twee zijn produkties van wonder boy Steven Spielberg, die leute verkoopt en sensatio neel pulpamuzement brengt op het niveau van de populaire avonturenfilms uit de jaren '30. Van de twee verkiezen we de eerste om zijn originaliteit; de tweede draagt nogal wat kiemen van verbaal geweld in zich, wat de film toch niet zo geschikt maakt voor jonge kijkers. Romancing the stone is afgekeken werk met over de gehele lijn minder geslaagde resultaten. Aalst, Dendermonde, Sint-Niklaas CHRISTLANE F. Herneming van deze Duitse film uit 1982. Christiane F. ontstond als een serie artikels in het Duitse miljoenenblad Stern. Uit deze wekelijks neer geschreven drugervaringen van een tienermeisje werd later een boek geperst De daaropvolgende film en de tematiek zijn niet direkt van het gemakkelijk ste en mooiste wat er op aarde zoal te krijgen is. Het gaat hem immers over jonge mensen die door om standigheden in een zeer destruktief milieu terecht komen en op die manier al aan de zelfkant van de maatschappij leven voordat zij de kans hebben ge kregen om volwassen te worden. De regisseur roept met deze film een stuk werkelijkheid op waarmee niemand graag in konflikt treedt jen die liever niet gezien wordt. De film dus als exponent van de harde sociale realiteit in een grootstad. Dendermonde AN OFFICER AND A GENTLEMAN Deze film roeleert nu bijna twee jaar in de regio. Kan moeilijk anders, omdat An Officer tot de beste publieksfilm van 1983 mag worden gerekend. Zack Mayo (Richard Gere) heeft zich als kandidaat officier laten inschrijven in het Amerikaanse leger om op die manier zijn ambities rond te krijgen. In zijn vrije uren ontmoet hij Paula (Debra Winger) waarop hij verliefd wordt, maar tot de orde komt als het zijn ambities betreft. Deze film is de zoveelste bewerking geworden van «the American dreamAardig, sentimenteel, duide lijk refererend naar de kranige liefdesfilms uit de jaren '50, happy-end inkluis. Lokeren CARMEN De opera Carmen van G. Bizet kende vorig jaar een ware revival in de kunstwereld, waaronder niet minder dan drie filmversies. Carlos Saura's adaptatie is zonder meer de beste van het hele bundel. Hij transfereert het operaverhaal naar de wereld van de Flamenco, heel zwierig, elegant en warm in beeld gebracht, waarin de klepperende schoenen de hoofdmoot vormen en bijna a capella de film weten te maken tot één van de beste muziekfilmadaptaties van het voorbije jaar. Lokeren FILMKLUBS Antrakt Gallipoli van P. Weir in de Aalsterse stads schouwburg, Vredeplein op maandag 12 november te 20.30 u. KFL Identificzone di une donna in de Selekt te Sint- Niklaas op woensdag 14 november te 20.00 uur. jit-Genesius vloog onlangs over het koe- >eksnest en reeds dienen zich enkele andere ressante toneel- of theaterprodukties aan de Wase hoofdstad, iteotives voor Landjuweel oderd jaar bestaat de heeft een verhouding met jude hoofdrederijkerska- een Marokkaanse. Een so- van Waasland De ciaal drama, niet van hu- Ibloem. Deze vereni- mor gespeend echter. was al een paar'maal aat van het Koninklijk De dertiger jaren juweel. Zaterdag 8 de- Totaalspektakel in de kal- r neemt De Goud- fac van het kollege op 1 deel aan de vijftigste december onder het motto van deze toneel wed- «De sprankelende dertiger voor amateurgroepe- jaren». Sukses gegaran- te houden in Sint- deerd, want Vosog, de vere- n. «Detective story» niging van oud-scouts en .Sydney Kingsley is het gidsen, organizeert. Aan- rk dat op de planken leiding is het vijftigjarig It gebracht. bestaan van het scoutsor- vrouwen, maniak- kest van de 55ste verjaar- zelfs, een advokaat, dag van WKS in Sint-Ni- _jr, luitenant en detecti- klaas, belanden op een politie- Dans, zang en bodega, ge- ,eau. Je hoeft niet naar bracht door het scoutsor- it-Truiden te trekken om kest en The Blue Birds Big' Goudbloem aan het Band, geleid door Roger zien. Vrijdag 9, za- Kinschots. Goed van toen, 10, zondag 11 en nu boeken; bij W. Thibaut, 12 november om Weverstraat 58 of N. Bos- uur voert De Goud- teels, Berielxixstraat 39 in ook «Detective story» Sint-Niklaas. Je kan ook in regie van Dré Poppe. 200 frank (per kaart) over- via tel.nrs. schrijven op rekeningnr. 06.36 of 776.83.06. 068-0759950-79 van Vosog twintigtal akteurs spe- Waasland, p.a. J. Pauwels, Sinaai. van amateurgroep Tijl «Een Russische bees». Een ster- danser van het Ballet van Moskou besluit «de muur te doen» en wordt daarbij ge holpen door een danseres. «De kus van,een Rus» heeft het in deftig Nederlands, «Chase me comrade» is de originele titel die Ray Coo- ney aan het stuk gaf. Guido Mae remans regisseert op 1 2 en 3 december. Rond de kerst is Tijl op nieuw te gast in de schouw burg, met Timmermans overbekende «En waar de ster bleef stille staan»; Schrobberbeek, Pietje Vo gel, Suskewiet en nog vele Kerstsprookje De Vlasbloem brengt in ei gen Nieuwkerken, zaal van de Katholieke Kring, op 8, 15, 22, 23 en zelfs 25 de cember «Kerstlied van een vrek» van Charles Dickens («A Christmas Carol»). Sprookjessfeer, dans en muziek. (wv) Toneelbond Edelweiss opent toneelseizoen te Waasmunster Tijdens het komend week- nold en Bach, in vertaling chiezaal Sint-Janskring op end opent de toneelbond van Will Brakenberg. De re- de Ruiter te Waasmunster. Edelweiss op de wijk Ruiter gie is in handen van André Voor deze opvoering van te Waasmunster het toneel- Baert. Op zaterdag 10, zon- Die Rare Familie wordt er seizoen 1984-1985 met de dag 11 en zaterdag 17 no- een grote belangstelling opvoering van het blijspel vember zijn er opvoeringen verwacht. «Die rare familie» door Ar- telkens te 19u30 in de paro- (V.G.P.) Toneel in Sint-Gillis-Waas. De Oud.-K.LJ voerde op Spook te koop» van Dick Van Maasland in regie van Raymond Schrijvers (Iv) volksfamilie in en situaties van al- idig in «Onder Ons» van itwerpenaar René Ver- sezen, op 19 november om uur in de schouwburg. Dligone uit Kortrijk voert Marcel De Stoop regis- Krt en hoofdaktrice is luie De Ghouy, die zich hele leven lang heeft nagehouden met het ootbrengen van haar anzoon. Die kleinzoon Martine Bijl One man, pardon one wo-' man show van Martine Bijl, lieve lady bijgestaan door Henk Van der Moolen en het Lex Jasper-combo. Be rend Boudewijn regisseert. Martine zingt en speelt in de Sint-Niklase schouw burg op 4 december Een bees en een ster Uitkijken ook naar de Sint- Niklase dialektproduktie Op zaterdag 3 november jongstleden werd op ini tiatief van Culturele Centrale het filmfestival «Woody Woodpecker» georganiseerd in zaal «De Vooruit» te Berlare. Om en bij de 70 belangstel lenden kwamen opdagen voor deze prent. Er was niet alleen de film, ook dc proklamatie van de tekenwedstrijd vond plaats op zaterdag. Vooraf was er een inleiding door de voor zitter van de plaatselijke af deling Peter Vandersnickt die het o.a. had over de ver rassende kwaliteit van de Een opmerking die de jury maakte tijdens de beoorde ling der werken op vrijdag avond. Het was dan ook niet ver wonderlijk dat deze jury sa mengesteld uit Paxil De Leenhaer en Walter Schelf hout, beide erkende kunst schilders, en Sabine Nelis amateurkunstenaar de be slissing nam iedere deelne mer een prijs te overhandi gen, met daarbovenop een aantal extra vermeldingen. Het film gebeuren van za terdag werd zondag 4 no vember herhaald te Uitbe rgen... De belangstelling was er niet minder om, ook hier verdrongen zich een 70-tal kinderen voor de deuren van zaal «De Brug» om de film te bekijken. Het was gemeenteraadslid DHayer8 die de aanwezi gen welkom heette in naam van Culturele Centrale. Rekening houdend met de opkomst en het enthousias me onder het aanwezige pu bliek kunnen de organisa toren terugblikken op een succesvolle aktiviteit in bei de deelgemeenten. De Berlaarse Kuituurkring orgahizeerde een open ver gadering. Maar de opkomst was eerder aan de magere kant. Dat kwam omdat in het maandblad van oktober een verkeerde datum was afgedrukt. De schaarse aanwezigen kregen evenwel voldoende gespreksstof. Ze kregen om te beginnen een formulier, waarop ze hun verzuchtin gen en verwachtingen kwijt konden over de ont moetingscentra die er in Berlare en Overmere moe ten komen. In Uitbergen wacht men voorlopig af. Het gemeentebestuur heeft daaromtrent althans nog geen bespreking ingezet. De bedoeling is dat tijdens een volgende vergadering deze hele materie opnieuw wordt besproken, maar dan met een panel bestaande uit een vertegenwoordig® van het gemeentebestuur, architekten die zich bezig houden met de verbouw ingswerken en vertegen woordigers van de bevoeg de ministeries. Daarnaast behandelde de vergadering het opstellen van een kulturele agenda over het hele jaar. De bedoe ling laat zich makkelijk ra den: enerzijds wil men voorkomen dat een aantal belangrijke en minder be langrijke manifestaties op dezelfde dag worden geor- ganizeerd en anderzijds ko men de verenigingen op de ze wijze aan de weet wat de anderen doen. Ook de 11 juli viering kwam ter sprake, maar dan die van 1985. Men gaat daar nog meer aandacht aan besteden. Men wil ook zoeken naar een ander te- ma, meer toekomstgericht. Een mogelijkheid zou bie- voorbeeld zijn dat de vereni gingen die aan de viering deelnemen, zich eens zou den buigen over hun uit zicht in het jaar 2000. Vermelden we ook nog dat het bestuur werd uitge breid. Paxil Janssens werd in het bestuxir opgenomen en kreeg de taak van onder voorzitter toegewezen. ichou st le s Ar.: open Hon soliï ■mie] Dura Rob rdt i hi (to Film in Sint-Pauwels. Producer Hugo De Cnodder zorgt voor hei geld: de film zal zowat één miljoen kosten (Iv) Een parochiezaaltje in het Land van Waas, ergens achteraf. Een gezette man, een ceremoniemeester in een zwartgrijs pak met strik komt achter het podiumdoek vandaan en kondigt met luide stem een rekordpoging blerdrinken aan.In het zaaltje versierd met gekleurde vlaggetjes, papierslingers en spots wacht het publiek af. Als we via een lange gang naderen maant men ons (de fotograaf en ik) aan om stil te zijn. We lopen op de tippen van onze schoenen maar toch gaat het van «ssstt» en «stilte asjeblieft». De ceremoniemeester herhaalt zijn toespraak. Dit is de -filmset van een nieuwe Vlaamse kortfilm, met als titel «Abstinentie». In het parochiehuis van Sint-Pauwels wérkte van 1 tot 4 november een filmequipe onder leiding van regisseur Paul Temmermans. Een team bestaande uit vijf hoofdakteurs, 25 technici en 120 figxiranten Paul Temmermans is met «Abstinentie» niet aan zijn proefstuk toe. In 1978 verwezenlijkte hij al «Belsele-Zxiid. Een stationsromanne^je»Paxil Temmermans is een Waaslander In «Abstinentie» vertolkt ondermeer Ward De Ra vet een hoofdrol Hij stelt de rekordjagers voor als ceremoniemeester Eén van die rekordjagers is Hugo, gespeeld door Erik De Volder. Hugo wil het eeuwenoude rekordvastep» evenaren De kameraman zoekt het ideale licht, kijkt door de lens en vraagt enkele figxiranten om wat dichterbij elkaar te gaan staan. ■Meneer met de bril, schuift u wat op. want ik heb u niet in beeld». Ward De Ravet verdwijnt achter een gordijn terxvijl Erik De Volder, in korte broek, en Reinhilde Decleir niets om handen hebben en rondlopen op de filmset. Een somber verhaal ■Abstinentie» is een tragisch verhaal. Nieuwsgierige en sensatiebeluste kijkers genieten op het «feest der hardnekkigheid» van al die pogingen tot verbetering van de meeste gekke rekords. Maar eenmaal het nieuwe verdwenen, blijft het publiek meer en meer weg. De inrichters beslissen ermee op te houden maar Hugo wil doorgaan. Hij blijft alleen achter in een kooi op het podium vastberaden om veertig dagen te vasten. Niemand bekommert zich nog om hem, behalve zijn seniele moeder en een )keri verpleegster, gespeeld door Reinhilde Decleir. Ze pogen hem ook van zijn voornemen af te brengen, maar zonder sukses. De 39ste dag verschijnen slopers die het zaaltje willen afbreken. Ze treffen een verkleumde en uitgeputte Hugo aan en vervoeren hem naar een ziekenhxiis. Hugo wil echter niet overleven en hij sterft voldaan met de woorden dat het gemakkelijk ls te vasten als men niets lust. Waarom in Sint-Pauwels? De keuze van het parochiehxiis van Sint-Pauwels is louter praktisch. De regisseur en Erik De Volder wonen in het Waasland en de produktiefirma heeft haar zetel in Antwerpen. •Om kosten te besparen kwamen we naar hier», aldus Hxigo De Cnodder, producer van de kortfilm «Abstinentie» en vertegenwoordiger van ETA Audiovi- suals vzw. ETA produceerde tot nu toe zo'n twaalf kortfilms. De Cnodder startte in 1972 met het maken van diareeksen en dokumentaires maar al vlug steunde ETA jonge regisseurs die een kortfilm wilden realiseren. •Abstinentie» zal ongeveer één miljoen frank kosten», verklaart Hugo De. Cnodder. Verenigingen zoals ETA zorgen voor het geld, nemen kontakt op met de overheid en vormen samen met de regissexir de technische eqxiipe. Hugo De Cnodder tracht de film een zo groot mogelijke verspreiding te geven Voor een kortfilm blijft dat wel het grootste probleem. Vertoning op festivals of het uitzenden op televisie, dat kan nog wel, maar men breekt zeer moeilijk door in het kommerciële bioskoopcircuit, zegt Hugo De Cnodder. Tegenwoordig krijgen mof alleen de theoristische kortfilm vap een Van de Velde of Andersen een kans. ETA drong er bij Paxil Temmermans op aan om «Abstinentie» tot zo'n elf minuten te beperken. Dat vergroot de kansen om de film voor het grote publiek op het bioskoopscherm te vertonen -vnrrl De vorige kortfilm van Paul Temmermans, «Belsele-Zuid. Een stationsromannet- je» bleef weg uit de bioskoop. «Belsele Zuid» werd wel vertoond op televisie Hugo De Cnodder hoopt dat «Abstinentie» zo rond april 1985 klaar is. «Er bestaat echter geen enkele tijdsdwang voor de regissexir», aldup de producer P.S. Film in Sint-Pauwels. Reinhilde Decleir als verpleegster en Sint-Niklazenaar Erik De Volder, die zich al voorbereidt op zijn 39ste verjaardag (Iv) Film in Sint-Pauwels. Kameraman Danny Hiele op zoek naar de hoofdakteur op het podium (Iv) Film in Sint-Pauwels. Regisseur Paul Temmerman op de filmset voor zijn tweede prent Abstinentie(Iv)

De Voorpost | 1984 | | pagina 25