eertiende Antiekbeurs avidsfonds Dendermonde yen sukses Eerste jeugdboekenweek kondigt zich groots aan in Dendermonde Diamanten en schilderijen in Galerij Het Pand te Dendermonde De mogelijkheden van zeefdruk Kwis voor 11.11.11 aktie Davidsfonds Dendermonde in de maand november in erondegem Kings Own Scottisch Borderers te Moorsel Antiek dat is de diepe glans van een kastje, zonder de m 1 [afgebroken toewijding van die zes of zeven generaties roet nsvrouwen die het steeds maar weer vljjtig in de was >ori rbben gezet, zou het die glans nooit hebben gekregen. otiek is de zachte weerschijn van een stuk zilver door 211jrgzame handen schoongewreven en geliefkoosd tot het indelijk was gepolijst op een manier die de maker zelf wit had kunnen evenaren». Op die manier opende 1 lendermondse schepen van kuituur, Hubert Maes de etrtiende Antiekbeurs van het Davidsfonds van de stad slid todermonde. Hij had de uitspraak ontleend aan de L h ninente antiekkenner en auteur van verschillende wer- .in verband«met antiek, meester Frans Dony. Voordien d een van de expozanten, de heer Van Lierde, in een ooie toespraak ten overstaan van het talrijk opgekomen ien [bliek uiteengezet dat het aanbieden en aankopen van nds Bliek berust op een vertrouwensrelatie. mdermonde Prachtige kasten en mooi porselein op de :aiiM ntiekbeurs van het Davidsfonds (v) lorzitter mevrouw Hey- en zeer verscheiden program- -Dompas van het Davids- ma. De schepen zei ook nog ids Dendermonde mocht in dat de veertiende antiekbeurs gt i t prachtige stadhuis van ook dit jaar weer heel wat te 230 ndcrmonde heel wat kijkers bieden heeft, ook voor de min gn Ikom heten op de opening of meer toevallige bezoeker de veertiende antiekbeurs, die helemaal geen aspiraties deed het beste verhopen heeft om over te gaan tot de ir de beurs zelf die van aankoop van antiek. De echte JPdcrdag 1 tot en met zondag antiekliefhebber die gaat tijd fto^iovembcr twaalf antiekhan- te kort hebben om alles te lars uit de streek bij elkaar bekijken en bewonderen. Dat dit in de vroegere lakenhal- strekt de deelnemende anti- an de stad, waar voor het quairs tot grote eer aldus de /ndiki R' de beneden verdieping en schepen. i is b "i'eP'ng 1BSI "»men. or aa lroP gaf de heer Van Lier- witbi ttft het betrekking op de ■arde? Is het uitzicht van arde worden gehecht aan de am en faam van de maker, stijl of misschien de vroegc- ógenaar? men, maar ook een stuk van de bovenverdieping van het stad huis. Het gevolg was dat de standen nog meer dan in het a is allicht een kombinatic verleden tot prachtige tentoon- lal deze gegevens met daar- stellingsruimtcn werden uitge- nog het feit dat de koper bouwd. Daarbij werd handig laankoop graag moet zien. gebruik gemaakt van de ten- Mick is niet noodzakelijk iets toongestelde voorwerpen. Wc mee te pronken, hel kan zagen bijvoorbeeld een fraaie igoed en in de meeste ge- stand met handgeknoopte ta- :n is het dat ook, een voor- pijten waarmee een echte en ip zijn dat men dagelijks feestelijke tent werd gemaakt •P bniikt. Vervolgens zou hij zoals men die in de Arabische er ingaan op de relatie landen tijdens feestelijke r-d'T.' flink deel van de boven- beslag werd Twaalf exposanten Dit jaar waren er twaalf expo santen present op de antiek- enkele knipoogjes naar het beurs. Ónder hen heel wat ver- *üek. Hij zette uiteen waar- trouwde gezichten. Die antiek- antiek nu eigenlijk antiek handelaars hebben prachtig Gaat het alleen om dp au- gebruik weten te maken van de rdom van een bepaald stuk? hen geboden ruimte. Niet al leen de benedenzaal die vorig jaar voor de eerste maal werd ing of moet de meeste gebruikt, werd in beslag geno- ihandelaar-koper. Tus- die twee moet er een ver- - haast blindelings iwen - bestaan. Hij twij- de cr trouwens niet aan dat antiekhandelaars die aan de ividsfondsbeurs deelnamen ik voor stuk eerlijke en :hapen mensen waren, lin het verleden hun strepen ids hebben verdiend. Killere nd onze samenleving groeit maal een belangrijke en ,lgt- tóamcntcle verandering» zo De f°n schepen van kuituur "bert Maes zijn toespraak, ij stelde vast dat het materia- kch tijdperk van jagen naar *ds meer en groter voor- ink'. voorbij is en dat de pcrio- eran- van algemene bezinning *f is aangebroken. Meer en 1 var tcr wordt de vraag gesteld we de kwaliteit van ons *n kunnen verbeteren en ig 23 we ons leven meer inhoud t jaar nncn geven. Verwonderlijk bet dan volgens dc schepen dat de belangstelling voor 'iek in sterke mate is toege nen. Het antiek opent im- Necn hele wereld die naar- 03-pie men er beter mee ver- *>wd raakt, steeds fascine- tel ader en rijker wordt kepen Macs prees de organi sten van de veertiende an- ikbeurs en onderstreepte dc °lc weerklank die dit initia- tot ver buiten de grenzen Dendermonde heeft ge lden. Bovendien kan het rode- 'vidsfonds van Dendermon- prat gaan op een uitgebreid plechtigheden aantreft. Ook dc uitbouw van de standen tot stemmige eet- en zitplaatsen. de tentoonstelling van schil derijen en bronzen beelden, het vele porcelein, het kwam allemaal uitstekend tot zijn recht. Fel in de smaak van het publiek viel de informatie die de handelaars hadden aange bracht op kaartjes en waarbij de naam, het gebruikte mate riaal en het jaargetal waarin het produkt werd vervaardigd, werden vermeld. Enkele an tiekhandelaars hadden er ook aan gehouden de prijs duide lijk te vermelden. Maar naast die ruime informatie blijft bij deze organisatie van het Da vidsfonds Dendermonde nog steeds de aparte echt gezellige maar toch intieme sfeer van antiekvrienden onder elkaar, waarbij kijker en expozant zonder schroom met elkaar een gesprek aanknopen en van gedachten wisselen, zonder dat daar ook maar enige verplich ting tot aanschaf van een of ander stuk aan verbonden wordt. De deelnemers aan deze beurs hebben dat immers ook als een taak aangezien, de bezoekers wegwijs te maken in de mooie wereld van het antiek. Dat hun inspanningen niet zonder re sultaat zijn, moge blijken uit het steeds toenemend aantal bezoekers. Dit jaar mocht men liefst driehonderd mensen meer verwachten dan vorig jaar en daarmee skoort men bijzonder hoog. De Dender- mondse antiekbeurs zit dus duidelijk in de lift. Een pluim op de hoed van de organizato- ren, maar ook van de deelne mers. Uit Sint- Niklaas komt de antiquair H. Muller-De Bondt. Hij expo- zeert Delfts aardewerk uit de 17' en 18* eeuw, meubelen uit de 18* eeuw en een paar zeer mooie beelden. P. De Buck uit Dendermonde brengt traditio neel zijn oosterse tapijten en zijn Chinees porselein. De Ou de Vlaamse Galerij uit Sint- Amands stelt romantische en impressionistische schilderijen tentoon en brengt ook enkele werken van de Dendermondse school Antiekhandel De Ro uit Oudegem is aanwezig met Vlaamse en Luikse meubelen, met brons waarin vooral het tema kind en spel aan bod komt en schilderijen van Go- rus en Gillis. Verder ook Delfts porselein en oude klok ken. Antiek Terlinden uit Schoonaarde brengt bronzen beelden (van onder meer Mo- reau en Clodion), ivoren skulpturen, Delft uit de 18* eeuw. Chinees porselein, meu belen en marqueterie. Antiek H. Galle uit Opwijk brengt Vlaams aardewerk uit de 19* eeuw, regionale meubels uit de 18' en 17e eeuw en Delfts blauw en polychromie. Uit Ze veneken komt de antiquair Keppens die de bezoekers ou de tapijten, textiel, oude juwe len (uit centraal Azië, Afgha nistan en Perzië) toont. An tiekhandel Vandenbergh uit Stckene is aanwezig met 18* ecuwse meubelen uit Vlaande ren, Frankrijk en Engeland en allerhande siervoorwerpen. Van Lierde uit Aalst brengt meubelen uit de 19* eeuw, ma honie, verzilverde stukken vooral uit Engeland, porselein en glaspasta. Antiekhandel R. Segers uit Dendermonde pre senteert zijn meubelen en staanklokkcn uit de 17' en 18* eèuw en voegt er Chinees por selein aan toe. Tenslotte is er antiekhandel Valmi uit Melle met meubelen in de stijl Napo leon III, boerenstijl, marque- teriemeubelen, bronzen beel den en Europees porselein uit de 18* eeuw. Dit jaar wordt voor de eerste maal een jeugdboekenweek georganiseerd in Dendermonde. De advieskommissie van de stedelijke openbare bibliotheek organiseert in dat kader een aantal aktiviteiten voor de schoolgaande jeugd. Als doelgroep richt men zich meer in het biezonder tot de leerlingen van de lagere scholen. Er werd onder meer een tekenwedstrijd uitgeschre ven met als thema «De we reld in je huis», uitgere kend ook het thema van de jeugdboekenweek. De uit reiking van de prijzen aan de laureaten van die wed strijd zal plaats hebben op vrijdag 16 november in aanwezigheid van gemeen schapsminister Lenssens. Hij zal ook de openingstoe spraak houden. Het Den dermondse jeugdkoor «Je- ko» zal de avond muzikaal opluisteren. Op zaterdag 17 november geeft het marionettenthea ter «Kalleke Step» een voor stelling van «Het Marsman netje». Die namiddag richt zich vooral tot de kinderen tussen zes en twaalf jaar. Op woensdag 21 november is er een vertelnamiddag. Mevrouw Micheline Revets van het Deens Instituut brengt verhalen van Hans Christian Andersen. Het hoogtepunt van de week is een voordrachtwed strijd, eveneens voor de kinderen van zes tot twaalf jaar. Iedere deelnemer mag een gedichtje of een proza stukje naar keuze brengen. Voor die wedstrijd kwamen een vijftigtal inschrijvin gen binnen. De jury, die de wedstrijd zal beoordelen, bestaat uit Dora Van Hoe- cke, jeugdbibliothekaresse, Jos Brabants reeds voldoen de gekend van kinder- en jeugdjury's, Robert Wau- ters, inspekteur openbaar bibliotheekwerk, Leon Ver tongen, een Dendermonds akteur en de jeugdauteurs Christina Guirlande en Ka- rel Verleyen. Gemeen schapsminister Mark Galle heeft toegestemd om de prijzen aan de laureaten te komen uitdelen. Gedurende de jeugdboeken week is er een permanente boekenbeurs voor de jeugd, een beperkte tentoonstel ling over de figuur en het werk van Hans Christian Andersen, een infos tand van de stedelijke openbare bibliotheek en de tentoon stelling van de reus Pitje- moer, naar het gelijknamig boek van Henri Van Daele. Ook de tekeningen van de tekenwedstrijd zullen er te zien zijn. Al deze aktiviteiten hebben plaats in de Ros Beiaard zaal van het stadhuis, om dat er in de bibliotheek he laas niet voldoende ruimte In de jeugdafdeling van de bibliotheek is er wel een tentoonstelling over jeugd poëzie en na het beëindigen van de jeugdboekenweek zullen de bekroonde teke ningen nog een tijdje in de jeugdafdeling van de biblio theek worden tentoonge steld. Prijzen Verschillende firma's, pri- vé-personen en verenigin gen zorgden voor een bie zonder groot pakket aan prijzen. Het organiserend komitee zegt dan ook dank aan Drukkerij De Cuyper, de Generale B ankmaat schappij Eural Spaarkas, de Bank Brussel Lambert, Kredietbank, Famibank, het Landbouwkrediet, de Raiffeisenkas, CVP-Appels, ACV, Centrale voor Socia listisch Kultuurbeleid Den dermonde, Centrale voor Socialistisch Kultuurbeleid Grembergen, Davidsfonds Dendermonde, de Firma Pie tere uit Dendermonde, de Firma Van Hoeyweghen uit Dendermonde, de Wase Bottelmaatschappij Coca- Cola, Drankencentrale Maes, Drankencentrale De Landtsheer, Micro-Systems Dendermonde, Ultra-Mon- tes. Supermarkt Mal- schaert, Intergem Dender monde, Firma Delhaize Sint-Gillis, Decorum, Van Landtschoot Dendermonde, Franks Bookshop, de Uit geverijen DeS tand aard, Querido, Heideland. Scrip toria, Soethoudt, Bloemen Dierick Grembergen, Bloe men Vincent Dendermon de, de VTB Sint-Gillis en Dendermonde, de Adminis tratie van Kunst en Toeris me, de Dienst Openbaar Bi bliotheekwezen, Ereprijzen van de ministers Coens, De Croo, De Wulf, Galle, Poma en Lenssens, van Burge meester Cool en de heer Van den Broeck, Voorzitter van de Stedelijke Kulturele Raad. Van 9 november tot en met 2 december heeft in de kunstgalerij Het Pand aan de Oude Vest te Dender monde een dubbeltentoonstelling plaats. Enerzijds zijn er schilderijen te zien van Willy Bosteels en anderzijds kan men er de prachtige diamanten bewonderen van Diamant Obbers. De tentoonstel ling wordt geopend op vrijdag 9 november om 20 uur en inleider is senator Oktaaf Van den Broeck. stelling overduidelijk hoe zeer men met overleg en kunstzin moet te werk gaan om een diamant te slijpen tot wat hem iets on vergetelijks maakt. Vier kriteria liggen aan de basis van kwaliteit en waarde: gewicht, zuiverheid, kiem en slijpvorm. Rekening houdend met dit laatste kri- terium verbaast het hele maal niet dat men wat het slijpen betreft, streeft naar een spitstechnologie. Hard werken, veel inspanningen en vakmanschap van het personeel kunnen evenwel niet worden weggecijferd. Diamantslijpers zijn kun stenaars, stuk voor stuk unieke mensen. Na hen ko men de top-juweliers die de fijn geslepen stenen weten te zetten in een fraai juweel. Zo wordt de diamant een sierraad, een objekt, waar mee men zich tooit, waar mee men de lijnen en de vormen van het lichaam ak- sentueert. Om het allemaal duidelijk te maken aan de bezoekers, wordt er tijdens het week end een deskundige uitleg en demonstratie gegeven van klieven, rondmaken en slijpen van diamant. Een tentoonstelling om niet te missen dus. Men kan de tentoonstelling zien elke dag van 14.30 tot 19 uur en op zondag van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur Op maandag en dins dag is de galerij gesloten. Willy Bosteels is een man van de streek. Hij werd ge boren te Lebbeke en woonde achtereenvolgens in Temse, Schilde, Dendermonde en Antwerpen. Geen wonder dat hij een grote liefde heeft voor de machtige stroom die de Metropool over heerst. Momenteel woont hij in Brugge, een stad die hem meer en meer gaat fas cineren en waar hem vooral het vlakke land om en rond Damme sterk aanspreekt. Willy Bosteels is een autodi- dakt in de schilderkunst. Hij heeft wel een tijdlang een sterke invloed onder gaan van Juul Keppens, maar technisch heeft hij het allemaal zelf uitge zocht Volgens kunstkritici is Willy Bos tee Is een schil der in hart en nieren. Ha ven en stadsimpressies, landschappen en stem mingsmomenten zet hij on gemeen kloek op doek met een paletmes Diamant is dan weer totaal anders. De pvba Diamant Obbers uit Berlaar onder streept tijdens de tentoon- Een organisatie van Syka: kollektie Wout Van der Vet Syka, de vereniging der sympathisanten van de koninklijke akademie voor schone kunsten van Dendermonde, organiseert tijdens de komende weekends een tentoonstelling uit de kollektie van Wout Van Der Vet, een zeefdrukker uit het Nederlandse Zoetermeer die tijdens zijn twintigjarige loopbaan prenten heeft gedrukt voor vele bekende kunstenaars zoals Karei Appel, Bram Bogaert, Kees van Bohemen, Co Westerik, enz. De vernisssage van deze tentoonstelling had plaats op zondag 4 november. Ronald Evrard, voorzitter loopbaan drukte hij niet al- rianten veelvuldig: op een van Syka, legde eerst even leen voor de reeds hoger raam, strak bespannen met de werking van de vereni- geciteerde bekende kunste- en zeef, bestaande uit een ging uit, nadat hij door naars, maar ook voor ar- zeer fijn netwerk van dra ak ademiedirekteur Monika tiesten uit onze onmiddellij- den, wordt een tekening ge- Lenssens aan de aanwezi- ke omgeving zoals Monika maakt, zo dat opengelaten gen was voorgesteld. Lenssens, Martin Baeyens wordt wat op het papier Syka, ondertussen toege- en André Van Schuylen- inkt moet krijgen en afge treden tot de Stedelijke Kul- bergh. Uit deze onmiddellij- dekt wat op papier niet turele Raad, werkte aktief ke relatie tussen de akade- moet bedrukt worden, mee aan de opendeur-festi- mie. Syka en de drukker is Dit afdekken of «schablone- viteiten van de Koninklijke de beschikbaarheid van de- ren» kan op veel verachil- Akademie. Syka was ook ze kollektie geboren. lende manieren gebeuren, aanwezig op de tentoonstel- Aan de wand hangen een Dan wordt het niet meer zo ling «Jonge Kunst» in de dertigtal werken, gespreid eenvoudig. De laatste tijd Tinnen Pot te Brussel, waar over een vijftiental kunste- zijn de fotochemische mid- ook dit jaar een selektie van naars: een harmonieuze delen hierbij sterk aan bod de Dendermondse akade- gamma van kleur, stijl en gekomen, mie vertegenwoordigd was. onderwerp. Eens raam en zeef klaar Er werd ook een prijs ge- Het zeefdrukken is een gra- wordt met een spediaal in schonken n.a.v. de jaarlijk- fische techniek met een on- strument, de rakel, de se diploma-uitreiking als gekende bloei, een kleuren- drukinkt door de mazen blijk van sympathie en druk met uitgebreide mo- van de zeef geperst, waardering voor de aka- gelijkheden tot kunstvolle Het aantal verschillende demie. multiplikatie en dat op veel deel-afbeeldingen, over el- De vereniging organiseer- verschillende ondergron- kaar gedrukte zeven (voor de enkele interessante ten- den, op veel verschillende elke kleur een andere) kan toonstellingen en reisde materialen. Het tijdstip groot zijn en de techniek met een ruime groep ge- waarop de zeefdrukkunst krijgt daardoor veel moge- interesseerden naai- inter- ontstaan is, is moeilijk te lijkheden. Uiteraard is gro- nationale tentoonstellingen bepalen. Wellicht is zij ge- te nauwkeurigheid gebo- en buitenlandse musea, on- leidelijk, met primitieve den. Men kan echter tot de langs nog te Parijs. middelen en misschien rijkste en subtielste effek- Leden-medewerkers stel- door amataurs in het leven ten komen van één hoofd- den hun werken hier en geroepen. In de Oost-Aziati- kleur via komposities in to daar tentoon, sommigen sche kuituren kenden we nen tot de strengste lineai- onder hen behaalden prij- reeds het gebruik van re uitbeelding, zen of onderscheidingen. «schabionen» om veraierin- De zeefdrukkunst is een Naar aanleiding van hun gen of inscripties aan te uitgesproken ^koóperatie lidmaatschap ontvingen de brengen. Nog geen hon- van in feite twee kunste leden vorig jaar en ook in derd jaar geleden werd 1984 als premie een map vooral in Amerika het vrij met vier litho's van Monika eenvoudig principe tech- Lenssens, Walter Brems, nisch op punt gesteld en Martin Baeyens en Roger zodanig verfijnd dat de lijkheden kennen Van Bulck en een zeefdruk zeefdruk bruikbaar werd in Deze tentoonstelling legt van André Van Schuylen- de industrie omdat de spe- echter de nadruk op de bergh, die precies gedrukt ciale techniek de mogelijk- kunstenaar-drukker werd door Wout Van der heid bood om in series te De tentoonstelling is toe- Vet. gaan tekenen en drukken gankelijk op de zondagen op glazen flessen of op hou- U en 18 november en de Wout Van der Vet ten en metalen vlakken. zaterdagen 10 en 17 no lle meester-zeefdrukker vember telkens van 14.30 werd geboren in 1944 in Hoewel het principe als zeer tot 17.30 in de zaal van de den Haag en woont thans in eenvoudig wordt aange- Koninklijke Akademie van Zoetermeer. Tijdens zijn zien, zijn de technische va- Dendermonde. de tekenaar-ontwer per en de drukker-uitvoer- der. Zij moeten elkaar be grijpen en eikaars moge- Geloven, een uitdaging? Dat is de titel van een voordrach tenreeks die het Davidsfonds Dendermonde in de loop van de maand november wordt georganizeerd. Dinsdag 13 november heeft de vangen aan om 20.00 uur. De eerste voordracht in dat kader toegang bedraagt voor dc Ic- plaats. Eh. Adriaan Dhooghc, den 50 fr per avond of 100 fr leraar aan het Heilige Maagd- voor dc cyclus en voor dc nict- college zal dan spreken over leden 70 fr per avond en 140 fr «waarom nog geloven in deze per cyclus. De studenten moe tijd?». Op dinsdag 20 novem- ten 20 fr per avond betalen bcr spreekt abt Roger De Cos- Het Davidsfonds Dcndermon- ter, o.s.b. van de Dender- de verleent ook zijn medewer- mondsc Sint-Pieter- en Paulus- king aan de eerste jeugdboe- abdij over het onderwerp kenweek van Dendermonde «hebben de kontemplatievcn die plaats heeft van 16 tot 24 nog zin?» en tenslotte is cr op november in het stadhuis, dinsdag 27 november een Naast een permanente ten- spreekbeurt door e.h. Paul toonstelling in het stadhuis is Van Puyenbrouck, doctor in er ook een tentoonstelling van de tcologic en leraar aan dc poëzie voor de jeugd in dc Normaalschool te Sint-Niklaas stedelijke bibliotheek voorzien met als onderwijs «Het Onze en zijn er natuurlijk vele akti- Vader: mogelijke misverstan- vitcitcn, speciaal gericht tot dc den». Daarin zal de causeur jongeren. drie begrippen toelichten uit het Onze Vader: de hemel. Gods wil en vergeving. Dat deze laatste avond helemaal in Op 1 en 2 december heeft in het teken staat van het pausbe- Londcrzecl het Nationaal zoek aan ons land gedurende Kampioenschap Europese Vo- de maand mei van volgend gels plaats. Dat kampioen jaar, is duidelijk. Deze avon- schap wordt druk voorbereid den hebben plaats op het stad- door een Werkgroep Europese huis van Dendermonde en Vogels, provincie Brabant. Dc werkgroep van de 11.11.11 akfie in Erpe-Mere berust sinds enkele jaren in handen van de jeugd uit verschillen de verenigingen, vooral dan in deze van de Wereldwinkel die zgn vijfjarig bestaan gevierd heeft. dit projekt is het verbeteren van fiet onderwijs en de pre ventieve geneeskunde voor kinderen die altijd de grootste slachtoffers zijn. Vooral deze van de nomadenbevolking hebben sterk te lijden en kun nen zich moeilijk aanpassen aan het leven in de kampen. Aan dit projekt. dat uitge voerd wordt door de Nationale Unie van Saharaanse Vrou wen, verleent ook het gemeen tebestuur van Erpe-Mere zijn medewerking. Wie dus iets voelt of voor kwis- sen of voor de hulp aan de Derde Wereld wordt verwacht in het gemeentelijk ontmoe tingscentrum van Erondegem op 9 november te 20 uur. JV Naast de huis aan huis aktie zal het aktiekommitee nu ook een kwis organiseren in het ont moetingscentrum van Eronde gem waar de socio-kulturelc verenigingen, dc gemeentelij ke scholen en de kwisliefheb- bers terecht kunnen om zich met elkaar te meten. Zo zal men in groepjes van 3 tot 5, als leden van verenigingen of af zonderlijk, kunnen deelnemen en een parate kennis kunnen- testen over allerhande onder werpen waarvan dc moeilijk heidsgraad van het doorsncc- intcllcck niet overschreden wordt. Wie wil deelnemen kan alvast zijn geheugen eens op frissen over sport en spel, mu ziek, film, literatuur, kunst en kuituur, aardrijkskunde, puz zels, altualiteiten en de Derde Wereld uiteraard want daar gaat het in feite om. Wie deel neemt aan de kwis steunt ook het projekt voor 1984, nl. steun aan de Westelijke Saha ra. Hierbij denkt men vooral aan het onderwijs en de ge zondheidscentra voor vluchte lingen en kinderen. Het gaat hier vooral om de Saharaanse Vluchtelingen die in kampen leven in Algerije. Het doel van Tijdens hun aanwezigheid te Sint-Eloois-Vijve, fusiegemeente van Waregem, kwam een bus vol Kings Own Scottisch Borderers, die in juni 1945 te Moorsel ingekwartierd waren, hun vroeger garnizoen bezoeken in de hoop er hun gastfamilies nog aan te treffen. Hoop die voor de meesten gdel bleek, want vele van deze gezinnen hadden reeds hun vader en moeder van destgds verloren. Zowel te Aalst aan het Vrede plein als te Moorsel aan de Nieuwstraat had een korte plechtigheid plaats aan het ge denkteken van de oorlogs slachtoffers. Te Moorsel wer den ze door de lokale NSB-ers opgewacht en tijdens de plech tigheid, hoe kon het anders, weerklonk doedelzakmuziek Waarna het Waterkasteel be zocht werd, de renaissance- burcht in de 16de eeuw opge richt als séjour de plaisance door abt Karei Van Croy nadat het pas gebouwd kasteel te Meldert in de Meeters in de vlammen was opgegaan. Te Aalst werden ze door bur gemeester Uyttersprot, door gulle ontvangst met een paar schepenen Van Vaerenbergh, kwinkslagen erbij en nadat ze De Pauw, Dooms en Borms en van de burgemeester een rela- door raadsleden Adriaenssens tiegeschenk mochten ontvan- en de Moorselse raadsleden gen, toonden ze zich als Schot- Carlé, Redant en Borms in de ten lang niet krenterig met hun trouwzaal ontvangen. wedergeschenken. De burgemeester herinnerde Voor Moorsel en vooral voor aan het herwinnen van onze deze old-soldiers een onverge- verloren vrijheid via deze be- telijke dag. vrijders en dankte hen voor de vele, vaak in dramatische om- LH standigheden volbrachte ta ken. Deze soldaten waren reeds betrokken geweest bij de verovering van Walcheren waarna een aantal naar «Pales tina» vertrokken en andere naar Bremen. Sekretaris Lamndsdon dankte voor de De Braillcliga verkoopt kerst en nieuwjaarskaarten (4 kaar ten aan 100 fr). Grote keuze uit kaarten met prachtige bloe men en fraaie stadsgezichten en old-timers. Het verschuldig de bedrag (30 F voor verzen dingskosten bijvoegen) over schrijven op rekening 000- 0715944-84 van de Braillc-Li- ga, sociale dienst. Aalst. De Schotse land-caporal C. Mackenzie, die veertig jaar. terug logeerde bij ae schoonmoeder van schepen Robert De Pauw op de Perrekouter (Ih)

De Voorpost | 1984 | | pagina 27