Aalst herdenkt zijn allergrootsten, Pater Heireman Haal vandaag het nieuwe wedstrijdnummer van TV-EKSPRES bij uw dagbladverkoper! Minister Hansenne (niet) te Aalst Te weinig sociale woningen in Aalst 28 - 9.11.1984 - De Voorpost Vóór de bespreking van de punten stelde burgemeester Uyttersprot op de jongste ver gadering van de gemeenteraad voor het OCMW-sanerings- plan '83-'87 en de OCMW- begroting van 1985 van de agenda te schrappen. Ook die van het nieuw ziekenhuis. Het stadsbestuur was inderdaad nog niet in het bezit van de zo laattijdig getroffen beslissing door de OCMW-raad wat be treft noodzakelijk geachte aan passingen. Nu volgt er een bij komende gemeenteraadszit ting op dinsdag 13 november LH Verlies op waterbedeling in Aalst Op 10 november 1976, acht jaar geleden, overleed vroegtijdig en onverwacht Pater vamiel Heireman. Hij was nauwelijks 57 jaar oud geworden. Kamiel Heireman werd geboren te Aalst op 14.9.1919. Hij studeerde er aan het Sint- Jozefscollege en trad op 23.9.1938 in bij de Paters Jezuïten. Na licentiaat te zijn geworden ze dienstvaardigheid die hem Nederlanden), Het ijveren in de neerlandistiek aan de haast niets kon doen weigeren, voor een betere wegsignalisa- Katolieke Universiteit te Leu- zijn bereidheid tot luisteren. tie naar Aalst in en rond Brus- ven en na 2 jaar studie van de Een bijzondere vermelding sel, hetzelfde i.v.m. de spoor- klassieke filologie, 3 jaar filo- verdient de aktiviteit van Pater wegen, betere N.M.B.S.-servi- sofie en 4 jaar teologie was hij Kamiel Heireman in het be- ce te Aalst, Aalst uitbouwen intussen priester gewijd in lang van zijn geboortestad a's permanente drukkersstad, 1951 wetenschappelijk en Aalst tijdens zijn laatste le- valorisering van het Aalsterse geestelijk gewapend om de ve- vensjaren. museum, herstel van de recht- le richtingen uit te gaan, waar- Zijn naam zal verbonden blij- spraak in Aalst, het telkens heen zijn wakkere en veelzijdi- ven aan de luisterrijke Dirk ijveren voor een minister uit ge geest en zijn taai doorzet- Martensherdenking van 1973 de Denderstreek, prospectie tingsvermogen hem zouden waarvan mag gezegd worden, en aktie groenkomitee, de sturen retorikakraar. literair zonder iemand tekort te doen, skripties van licentiaten aan- kritikus voor het tijdschrift dat hij de inspirerende en lei- moedigen, interesse wekken «Streven», docent van de Ne- dende rol vervulde. voor oudheidkundige opgra- derlandse literatuur in het ju- Bovendien formuleerde hij ten vingen in het terrein van het venaat van de Paters Jezuïten, tijde van het Dirk Martensjaar Sint-Jozefskollege e.a.. weten- korrespondent van het pers- in totaal 20 projekten waarvan schappelijke ikonografie van agentschap CIP voor religieuze hij meende dat zij ten bate van Aalst en het Land van Aalst, informatie van Vlaanderen en de stad en de streek moesten samenwerking tussen staat en Nederland, bibliotecaris van aangepakt worden. stad voor de ontsluiting van de het Lessius Universitair Colle- archieven van het Land van ge, voorzitter van de Biblio- Zij handelen over de meest Aalst, publikatie van een ge- teek- en Archiefkommissie van verscheidene onderwerpen: schiedkundigc monografie de Paters Jezuïten, medewer- vooreerst het Dirk Martens- over het Land van Aalst en ker aan wetenschappelijke jaar zelf, verder het technisch hetzelfde over de stad Aalst, projekten in internationaal onderwijs te Aalst, de oprich- Zelf startte Kamiel Heireman verband, zoals het Gutenberg ting van een professioneel do- met enkele van die projekten Jahrbuch 1976, en tussendoor kumentatiecentrum voor ge- of gaf er de nodige stuwing ook dichter en tekenaar. schiedkundigen, sociologen en aan. Al deze uiteenlopende belang- ekonomisten, de organisatie Sinds hij dit ondernam m het stelüngspunten typeren op van een tentoonstelling over memorabele jaar 1973 is het frappante wijze de genereuze Pieter Coecke, de publikatie interessant vast te stellen hoe natuur van Pater Heireman. van een up-to-date monografie kernachtig hij te werk is ge- Hij sloot zich niet op in zijn over Dirk Martens, het onder- gaan en hoe vruchtbaar zijn noeste wetenschappelijke ar- houden van een kulturele, begin-impuls is geweest, beid, maar kwam ook en bij handels- ekonomische en tech- Het «geestelijk testament», voorkeur zelfs naar buiten nische relatie met Mainz, stad dat hij aan zijn geesteskinde met de rijke gaven van zijn van de eerste boekdrukker van ten voor verdere uitvoering hart: zijn vriendelijkheid, zijn de wereld Gutenberg (Dirk achterliet, werd een hele opga bescheidenheid, zijn grenzelo- Martens was de eerste in de ve, waarbij Pater Heireman geiukkiglijk zelf voor de vonk had gezorgd. Maar hij deed meer in de weinige tijd die hem sinds het Dirk Martens jaar 1973 scheidde van de dood. Hij wakkerde, zoals ge zegd, voor enkele projekten bestendig het vuur aan. Zorg de bij zijn vrienden-medewer kers voor de gloed van geest drift om steeds vol te houden. En bereikte aldus dat enkele projekten volledig werden af gewerkt en andere hoopvol van start gingen. Veel heeft Aalst aan de oor spronkelijke en eerlijke geest van Pater Kamiel Heireman te danken. Wellicht zullen wij naar aanlei ding van de jaarlijkse herden king van zijn overlijden tel kens nieuwe winstpunten kun nen belichten dat Aalst vanuit de inspiratie en de inzet van Pater Heireman ten goede kwam in de verlopen 12 maanden. Zo maken wij het in 1984 mee dat de restauratie van het in tussen geklasseerde stationsge bouw van Aalst één van Heiremans aktiepunten tijdens zijn leven vaste vorm heeft aangenomen over een paar jaar zal gerealizeerd zijn. Ver der had er opnieuw een beurs met tentoonstelling van de gra fische nijverheid plaats, en door stadsarchivist Karei Baert, suksesvolle herneming van wat voor het eerst in het Dirk Martensjaar 1973 onder de stuwing van Kamiel Heire man was gestart. Ook kwamen in de laatste maanden nieuwe publikaties over de stad en/of de streek tot stand w^t door K. Heireman werd aanzien als een onontbeerlijk promotie middel voor het betrokken gebied Hij-zelf is zijn vele Aalsterse vrienden daar overigens in voorgegaan en hij moedigde alle inspanningen in die rich ting met overtuiging aan. Vermelden wij als nieuwste publikaties alleen nog maar: «Speleman in de stad» van Jos Ghijsens, «Oorlogskroniek II der stad Aalst, 1914-1918». Jeugdherinneringen van Al- fons Van der Heyden, een Ar- tis-Historiaboek over «De Dender en zijn Vlaamse Ste den» van Chris Willems, dat op 5.12.1984 aar de pers en het publiek in de keizershallen zal voorgesteld worden en een boek over «De Catharinisten in de 19de en de 20ste eeuw» van Luc Kieckens en Clemens Uyttersprot, dat op 22.12.1984 in de feestzaal van het stadhuis boven de doopvont wordt ge houden. Intussen herdenken de familie van Pater Kamiel Heireman, zijn ordebroeders de paters Je zuïeten, zijn vrienden op het stadsbestuur van Aalst, het Dirk Martenskomitee en el ders de vreugde en de weldaad Pater Kamiel Heireman ge kend te hebben tijdens een jaargetijde dat op zaterdag 10.11.1984 aan hem wordt op gedragen te 18.30 uur in de Sint-Martinuskerk van Aalst. LH Aalst. Professor Blanpain vindt in F. Callebaut, voorzitter van de kamer koophandel en schepen Robert De Pauw aandachtige toehoorders (a) In de salons Carlton brengt de Jonge Kamer t.g.v. het 10- jarig bestaan een reeks interessante causeries door emi nente sprekers van divers pluimage over eigentijdse onderwerpen. Minister van Tewerkstelling en Arbeid Hansenne zou de spits afbijten en het hebben over het experiment dat zijn naam meekreeg. Even wachten. De minister, blijkbaar door drin gender bezigheden weerhou den, stuurde niet zijn kat doch wel zijn kabinetschef prof. Blanpain die het op zijn beurt zou hebben over bedoelde ekonomische en sociale her vormingen. Met een aantal werklozen dat het half miljoen overschrijdt kan nu wel definitief afstand genomen worden van de my the van de welvaartstaat. Vooral vrouwen, jongeren en minder geschoolden worden er door getroffen. Dat een voort durend verminderend aantal aktieven moet werken voor een voortdurend stijgend aan tal gewild of ongewild inaktie- ven, blijft op de duur uiteraard niet meer haalbaar. Zelfs met experimenten als BTK en DAC komt daar geen oplos sing aan. Daarom houdt minis ter Hansenne het bij experi menten die gaan naar hérver deling van de beschikbare beid onder zoveel beiders. Momenteel zijn dertigtal experimenten gang doch een officiële tie moet nog komen. Komen de vakbonden, wel aanvankelijk tend, meewerken aan deze perimenten, industriëlen, soneelchefs en KMO's heel wat opmerkingen. Een volgende voordracht pland voor ber. Dan wordt ter Guy Verhofstadt die het zal hebben over privatisering van de sociale kerheid. Voor de regie van grond- en bouwbeleid voorziet schepen André Dooms de aankoop van 20 a grond en van krotwoningen en de verkoop van gronden uit de beginba lans. Gronden moeten met verlies t.o.v. de prijzen van 1978 worden verkocht. Mede door het feit dat er nog verhaalbelasting is van af te trekken. Jan Caudrbn noemt deze regie in de ïegie van grond- en een instrument dat door de bouwbeleid, stad gewoon wordt afgebouwd Roger D'Hondt zegt daaren- en Roger D'Hondt spreekt van boven tevergeefs te hebben ge- een fiasko. De RTT zou be- zocht naar enig spoor van slo- langstelhng hebben voor de pingspremie bij het verwerven gronden aan de Lion d'Or Van krotwoningen terwijl Ed- doch verkopen zou wegens al- die Monsieur zegt begrepen te lerhande administratieve spits- hebben dat bedoelde sociale vondigheden (nog) niet moge- woonijk er dus finaal niet zou ujk zijn. stelt schepen Doorns, komen wat hij ergerlijk vindt. Roger D Hondt begrijpt niet Gebrek aan woongelegenhe- dat de regie wordt opgezadeld den samen met de hoge belas met 7 miljoen voor ontwerp- tingdruk zou volgens spreker kosten van een woonwijk ter- aan de basis liggen van de wijl inkomsten van grondver- ontvolking met zowat 3.000 koop in de stadskas belanden, burgers van Aalst; vraa8l no8 waarop Ook deze begroting wordt het stadsbestuur wacht om het grond- en gebouwenpatrimo nium van de stad op te nemen meerderheid tegen minderheid goedgekeurd. OCMW-problematiek: speciale gemeenteraadszitting in Aalst Voor 6 miljoen gratis winkelen bijmssi Maakt het stedelijk waterbe- deze vraag gesteld, drijf Aalst-stad nog steeds po- Schepen van financiën Bogaert sitieve resultaten een boni wil eerst de definitieve resulta- van ruim 4,7 miljoen in de ten afwachten en zal dan de deelgemeenten is de toestand haalbare mogelijkheden onder heel wat minder rooskleurig, ogen nemen Daar hoeft men af te rekenen Waarna even heftig gediscus- mct een mali van ruim 8 mil- sieerd wordt over het zoeken joen wat dan uiteindelijk resul- van informatie bij ambtcna- teert in een tekort van 3,3 ren. Iets wat men ons alleszins miljoen De duurdere een- niet ten kwade kan nemen heidsprijs per m3, 4 fr méér, want kontrole uitoefenen is zal zich uiteraard doen gevoe- toch een essentiële opdracht len in het waterverlies dat per van de oppositie, stelt Jan m3 dan eveneens 4 fr zal Caudron. stijgen. Waarna de begroting van het De vraag werd gesteld waarom stedelijk waterbedrijf meer- KMO's, net als Amylum, geen derheid tegen minderheid reduktie krijgen en eveneens wordt goedgestemd. voor de O.L.V-kliniek werd LH Nieuwe brandweerpost Erembédegem Niet zozeer om up to date te handc materiaal krijgen en blijven doch vooral voor de voor Ercmbodegem zou een efficiëntie worden ook de dien- nieuwe brandweerpost worden sten burgerlijke stand en be- voorzien. In de huidige bchui- volking geautomatiseerd. Mo- zing kan niet worden borg ge- menteel is men via een aantal staan voor adekwate werking BTK-ers doende aan de ge- van de brandweer in tijd van plande enquête om te peilen echte nood. naar de behoeften en eventue- Verdere aankopen handelen le verzuchtingen van de senio- over een nieuw voertuig, aller- ren. Na analyse van de resulta- hande uitrustingsstukken maar ten van deze enquête zal het ook over een reddingsboot met stadsbestuur de materie be- buitenboordmotor en over bie- spreken en er de konklusies uit zonderc uitrustingsstukken trekken die zich opdringen. De noodzakelijk bij speciale tus- stedelijke brandweer zou aller- senkomsten. LH '"söfrologie in Aalst Sofrologie is een metode van rclaksatietechnieken die onmiddellijk en blijvend effekt hebben op slaapgewoon- ten. overspanning, stress en depressieve neigingen. De sofrologische ontspanningsoefeningen doen de psycho somatische pijnen en klachten omzetten in niet meer piekeren, in gezonder leven. Deze ontspanningsoefenin gen worden aangeleerd in een relaksatieoefcning. Er start een training op dinsdag 13 november en deze loopt zes opeenvolgende dinsdagavonden telkens van 20.00 tot 22.00 uur in het SMI, Park De Blieck te Aalst Er is ook een training op zaterdag 1 en 8 december, telkens van 14.(X) tot 18.00 uur. Voor meer informatie kan men terecht op het nummer 053/21.91.89 (tussen 17.00 en 18.00 uur). HJM Waag elke week uw kans om een aankoopbon van 2.500 tot 100.000 frank te winnen in de top-wedstrijd van TV- EKSPRES. De pret duurt TIEN WEKEN. Elke week 201 winnaars. Zij vullen hun winkelwagentje zonder te cijferen... want betalen doen zij met de bon die zij gratis hebben gekregen van TV-EKSPRES! Het kan U best overkomen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 28