Dendermonds familieorkest Irotseert al twintig jaar de muziekmode Twintig jaar The Blue Lines De Voorpost - 9.11.1984 - 3 trmonde. Dat zijn ze ten voete uit: The Blue Lines (v) fermonde. Blue Lines, jjet orkest van de Dendermondse Kolen- of Notendyk, officieel de Sint-Onolfsdijk, bestaat twintig jaar. van fanbals in het Zeiehof ledig hersteld terug en treden. van The Blue Lines. Daar inde heel die tijd hebben we ons afgevraagd vanwaar die naam komt en eindelijk is het ons duidelijk geworden, te Zele, werd op het zeven- Freddy bleef. Rita zou ech- Voor de duidelijkheid stel- staat ook het materiaal op- hun eerste optreden droegen deze jongelui een wit en blauw gestreept hemd, zodat meteen ook de naam was de fanbal het tienjarig be- ter in 1979 van haar derde len we ze nog even op een gestapeld. Met dat mate- '10S ronden. Twintig jaar geleden dus stonden ze voor het eerst op het podium en dat feit wordt nu gevierd op zaterdag 17 staan van de groep gevierd, kindje bevallen en toen be- rijtje. ember in de zaal van het Gildenhuis te Zele waar het zeventiende fanbal plaats heeft. De familie D'HoIlander Het werd een avond om sloot ze definitief een punt van de acht orkestleden dragen immers die naam heeft gedurende twee dekaden het mooi weer gemaakt in de nooit te vergeten: een zee te zetten achter haar loop- Dirk, Jan en rreddy zijn de indi idennondse uitgangswereld. Iedereen heeft wel eens kennis gemaakt met dit allround orkest dat een veel gevraagde is op tal van bals en andere gelegenheden in de streek. do Één uitzondering na be- orgelist in deze muzicerende en schreef riaal sleurde vader Jules zo wat half Vlaanderen rond. IIUUIl IC VCIKCICII. cell 4.VC iv i.vivvii r - - van volk. een fantastische baan als Blue Linesorgelis- jongste muzikanten. Dirk Nu doet hij dat met meer hulde door de fans en de te, zodat het orkest mo- van het orkest, enkele passende esta jende jongelui dus tot bewerkingen voor deze enkel gezin. Dat is niet aangelegenheid, verwonderlijk als men Op 25 september 1963 a dat in het begin van stonden de Blue Lines op- zestiger jaren de vijf gesteld in Studio 6 en zat bte kinderen van het ge- heel de Sint-Onolfsdijk D'Hollander-Scholliers, voor de buis om het hun wonend naast de ka- bekende familieorkest aan op de Sint-Onolfsdijk, het werk te zien. De jon- iekakademie volgden, gens en meisjes uit de begen er vooral les van groep droegen voor deze rouw Janssens- gelegenheid een blauw-wit imans en ze schijnen gestreept truitje en dat is k leerlingen te zijn ge- de verklaring waarom de In tegenstelling tot formatie «The Blue Lines» kandidaat-musici die werd genoemd, i zes jaar muziekschool Aangemoedigd door het rui aan geven omdat zij grote sukses van dit optre- rek hebben aan talent den, gingen de jonge muzi- tmis aart belangstelling, kantjes door met oefenen. J de familie D'Hollan- Al vrij snel vielen er aan rol. De dijkbewoners vragen in de bus om op te jen smaak in het leren treden tijdens familiefeest hun hobby en stilaan jes. jeugdavonden en zelfs EO het zover dat ieder- koffietafels, een eigen instrument Jan Buyst had ondertussen bespelen om het na- de groep verlaten en zo dan maar eens samen werd de bezetting: Ray- loberen. mond D'Hollander-trom- twee oudste jongens, pet, Luc-klarinet, Rita-or- nond die nog steeds gel, Vera-viool en later ading heeft en Luc basgitaar, Michel-blokfluit t dc éden spoedig mee in de en slagwerk en Jan Vereec- 1 jjds welbekende har- ken-zang en slagwerk, ie van het H. Maagd waar ze Jan Ver- Michelleke D'HoIlander kén uit Gijzegem en Jan was toen, als ventje van "kt 9 uit Dendermonde amper tien jaar, de ben ja- hun vrienden moch- min van de groep en uiter- ellen. Ook deze kna- aard de lieveling van het kwamen geregeld naar publiek, lijk afgezakt om er sa- Niet alleen zijn jeugdige met de anderen te mu- leeftijd zorgde voor sukses. n. Hij was ook een echte ar- Rik Scholliers van de tiest op de blokfluit en im- T dit tijdens een fami- proviseerde als een echt ten ;n Maldegem. tzoek hoorde, werd al- wonderkind. Als attraktie stilaan stonden de D'Hol- onmiddellijk geregeld speelde hij zelfs langs zijn landertjes zover dat men geluidsinstallatie aange- vinden toen Rita in 1976 op een tv-optreden in het neus van een volwaardig orkest schaft, ook de repetities doktersadvies haar aktivi- (1960) is ritmegitarist en en het orkest huurt elke zanger Jan (1958) is de week een bestelwagen om saxofonist, terwijl Freddy de dure spullen naar de (1951) zanger en orgelist is. verschillende zalen te bren- Freddy is de enige met een gen. Avonturen over die andere naam: D'Hondt. nachtelijke tochten kunnen ze genoeg vertellen en dat De leden van het eerste uur doen ze trouwens graag, zijn Vera (1952), die de terwijl ze verzameld zitten basgitaar bijna als een so- rond de grote tafel in het loinstrument bespeelt en ouderlijk huis. waar drank die bovendien zingt met jes en snoepjes rijkelijk een bijzonder zuivere stem. worden aangeboden. Ook Michel (1954) is de drum mer en zorgt voor de tegen zang. Als drummer uit de Francois Kinders is er. Wie dacht dat Franqois alleen iets van duivenmelken af wist, heeft het verkeerd duizend vult hij alle moge- voor. Hij is zowat de ani- lijke leemten op door zijn mator van het orkest, gepaste tussenkomsten. Luc (1949) speelt klarinet en sax. Hij heeft een gewel dig uithoudingsvermogen. «Soms staan de Bltle Lines op de affiche, vooraleer er een kontrakt is gemaakt, vertelt hij. Dat kan natuur lijk alleen maar als het een Wie zou immers na een zestigurige werkweek de vast jaarlijks optreden moed hebben om zijn wee kend nog eens op het po dium door te brengen? We kennen onze klanten en houden bepaalde data vrij, ook als we nog niet zijn gekontakteerd.» Dendermonde. Twintig jaar geleden zag de groep er bescheidener uit. Let op: de hemdjes zijn haast onveranderd gebleven. de derde prijs in het «Kam pioenschap der drie Vlaan- derens» voor tienerorkes- nu het moment gekomen sfeer van de beste dagen. menteel met zeven leden, om een groter publiek te Toch kwamen er ook waarvan zes D'Hollanders bereiken door het verzor- tegenslagen. Dat er heel- alle mogelijke balzalen af- gen van dansavonden. Niet wat kan veranderen moes- dweilt, alleen werd een degelijke ten de Blue Lines onder door ^programma Televi- Na twee jaar oefenen en |(0n Spreken. Traden ze werden regelmatig bijge- teiten moest stopzetten. .Marcel D'Hondt, va- spelen behaalden de Blue vfoeger op voor kleinere woond en dat is tekenend van Freddy, dc huidige Lines op 15 augustus 1965 gezelschappen dan bleek voor de ernst waarmee The Een orgeliste die twaalf Blue Lines nu nog steeds jaar lang met dezelfde Raymond D'HoIlander is de leider en de ziel van The Blue Lines. Zoals het een De kontrakten worden nog orkestleider past wil hij in "eeds verzorgd langs de alle nummertjes de puntjes STt"S5?,lf^'jk,t 74„ vl5 op de i. Als muzikant in 052/21.49.45. De band hart en nieren, speelt hij met hct ouderlijk huis blijft trompet en vult hij het "°8 stóeds grootste deel van elk optre- da, z|vrl we aan moeder den met de zang. P Hollander die met fier- heid de fotoalbums van die Dat The Blue Lines ontzet- voorbije twintig jaren bo tend populair zijn, hoeft venhaalt. niet meer gezegd: elk jaar een volgeboekte agenda, Herhalen we nog even dat honderden fans, bomvolle het twintigjarig bestaan ge- zalen en vooral tevreden vierd wordt op zaterdag 17 publiek en inrichters. november in de zaal van het Gildenhuis te Wieze tij- Dat is natuurlijk niet alle- dens het 17' fanbal. Daar maal vanzelf gekomen. El- zal men niet alleen kunnen ke woensdagavond wordt genieten van de muziek, De laatste aanwinst voor de er ten huize D'HoIlander maar er wordt tevens een groep is Guido D'Hollan- op de Sint-Onolfsdijk nog mooie demonstratie salon- der die achter het mengpa- flink gerepeteerd van 8 tot dansen gegeven zodat neel troont en voor de 11 uur. De dijk blijft nog iedereen er aan zijn trek- klank zorgt bij elk op- altijd het hoofdkwartier ken kan komen. werken. Ondertussen probeerden onze «Blue Lines» ook in bredere kringen door te breken. Dat er talent ge noeg voorhanden was, werd bewezen in 1967. Toen verschenen ze voor de tweede maal op tv. Ze waren opgenomen bij de acht geselekteerde groepen van een wedstrijd voor or kesten in het programma «Tienerklanken». Het zou den echter «The Garnets» zijn die de wedstrijd won nen. De Dendermonde- naars behaalden een mooie derde plaats. groep speelt kan niet ge makkelijk vervangen wor den. IJzig kalm als zij was, maar met een enorm muzi kaal geheugen, was zij ja renlang dé steunpilaar van de groep geweest. Op dat ogenblik hing het bestaan van The Blue Lines aan een zijden draadje, ware het niet dat in de persoon van Freddy D'Hondt een prima orgelist werd gevonden. Freddy, die uit dezelfde muziekakademie kwam, was onmiddellijk bereid om de groep uit de nood te helpen. Op zeer korte tijd studeerde hij het bestaande repertorium in dat nadien nog werd uitgebreid, zodat de andere orkestleden Freddy leerden kennen als een groot muzikant met» een geweldig muzikaal ge voel en een onovertroffen Dendermonde. De hele formatie voor het ouderlijk huis (v) inzet. Zeven jongens i muziek (v) i meisjes, goed voor The Blue Lines of twintig jaar Het werd een moeilijke pe riode voor het orkest, toen Jan Vereecken de groep in 1970 verliet, na vrijwel we kelijks en van bij de start te hebben opgetreden met de broers en zusters D'HoIlan der. Er moesten enkele Opnieuw stond een D'Hol- moeilijke aanpassingswe- lander aan te schuiven om ken doorgebeten worden zich bij de groep te voegen, en vooral leider Raymond kreeg het lastig omdat hij Dirk werd ingeschakeld als het zanggedeelte moest r.tmegitanst, Zoals de an- overnemen. Niet zonder deren volgde ook hij de sukses nochtans, want na muziekakademie en hoe- korte tijd waren The Blue we' hij nog maar een leer- Lines er weer bovenop. lin8 was> legde hlJ zlch met grote ijver toe op het aanle- Intussen stond ook Jan fen van de gitaarakkoor- D'Hollander klaar om zijn den. Ook hij had in een broers en zusters te vervoe- mum van tijd het reperto- gen. Jan ontpopte zich als ri™ onder de knie. Mo- saxofonist tot een geweldig menteel staat hij als een muzikant met een formida- volwaardig gitarist op het bel gevoel en een sterke, podium, soms gewaagde, zin tot im- provisatie met als gevolg 'n 1977, op het tiende tan dat hij nu als solist onmis- bal- vervoegde Rita op baar geworden is. nieuw de SroeP- Animator André Pauwels zegde het stijlrijk: «Het hart van Rita Tien jaar bloedde en stuwde haar tc- In 1974 was het feest. Na rug naar The Blue Lines». een ononderbroken reeks Inderdaad, Rita kwam vol- Dendermonde. The Blue Lines op stap naast de Dender (v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 3