Doorsteek te Baasrode blijft heet hangijzer Edgar Heirman ereburger van de provincie Oost-Vlaanderen Amedee Verbruggenkring Sinaai met drukke najaarswerking Vlaamse media maatschap bereid tot deelneming aan kommerciële TV-omro SP volksvertegenwoordiger De Batselier: ekonomisch beleid gedurfder aanpakken Jaarbeurs Ie'.t voor Aalst 1,7 miljoen winst 4 - 9.11.1984 - De Voorpost Na Raldes en Alternatief nu ook het stadsbestuur Vervolg van blz. 1 de alternatieven, op de breed te van de weg. enz. De proble men die er zullen komen met andere straten en waarom er met geen woord wordt gerept over de bewoners van de Scheepswerfstraat, de Fa- brieksstraat. Driehuizen en Baasrodestraat. Iemand merkte op dat men zeer zuinig moet omspringen met het gemeenschapsgeld In het trace ligt een tennisterrein, een atletiekterrein. een school en een voetbalveld. Volgens schepen Dierick was dat ook zo gepland twintig jaar geleden en word de school nu aan de achterzijde betreden. Wat niet zou mogen. Vaak wordt vol gens hem ook over het hoofd gezien dat het provinciebe stuur de opdrachtgever is. Waarna nog een aantal opmer kingen volgden over de lande lijke omgeving die Baasrode is, de rust. het niet vragen van advies bij de kommissie voor ruimtelijke ordening, voor leefmilieu. Naar het einde toe kwam er zelfs een felle woordenwisse ling tussen een aantal aanwezi gen en bewoners van de Man dekensstraat, waarbij deze laatsten opmerkten dat zij het beu zijn zovele jaren met de ellende te moeten leven. Naar Raad van State Hoe men het ook keert of draait, wat ook de beslissing van het stadsbestuur van Den- dermonde moge zijn, Raldes stapt met deze hele zaak naar de Raad van State. De hoofd- wegeninfrastruktuur. zo zal het argument luiden, moet op het gewestplan ingevuld zijn. Raldes voelt zich sterk want er is het arrest Peeters. Boven dien spant men een kortgeding in, wat met zich brengt dat wanneer de bouwvergunning toch wordt afgeleverd, de wer ken zullen worden opgeschort tot de Raad van State een uitspraak heeft gedaan. De doorsteek van Baasrode wordt door die handelswijze dus een doodlopende straat. De Mandekensstraat Ondertussen hebben de bewo ners van de Mandekensstraat zich gegroepeerd in de Aktie- groep Mandekensstraat en aan de inwoners van Baasrode een open brief gestuurd waarin zij in een elftal punten hun onge noegen uiten tegenover de gang van zaken. Men heeft in het verleden steeds spontaan meegewerkt met de werkgroep Alternatief om zowel voor de dorpskom van Baasrode als voor de Mandekensstraat een bevredigende oplossing te zoe ken, aldus de aktiegroep die zich niet van de indruk kan ontdoen dat men op 29 okto ber getracht heeft om de pro blematiek op de lange baan te schuiven. Nog langer leven met de onveiligheid, de lawaai hinder en de vele risiko's is onduldbaar, zegt de open brief waarin ook aandacht wordt ge vraagd voor het levensgevaar lijk kruispunt Mandekens straat-Provinciale Baan. Om verschillende redenen wordt een oplossing op korte termijn geëist, wordt politietoezicht gevraagd om de snelheid van het doorgaand verkeer scherp te kontroleren, moet de door steek zo snel mogelijk worden aangelegd, wanneer men op korte termijn geen alternatief vindt moet er paal en perk worden gesteld aan de initia tieven om het doorgaand ver keer nog vlotter te laten verlo pen in de Mandekensstraat. Ook moet de voorrangsregel aan het kruispunt Mandekens straat-Provinciale Baan wor den gewijzigd. Raldes In een persmededeling zet Ral des dan weer uiteen dat men niet alleen begaan is met de doorsteek op zichzelf, maar evenzeer met het probleem van de Mandekensstraat dat Met inbreng van uitgeverij De Cuyper Dendermonde. Schepen Dierick lichtte de historiek van de doorsteek toe (foto Piet Hermans) men eerst voor deze laatste straat een oplossing moet vin den, vooraleer men aan de doorsteek moet werken. Maar welk alternatief men ook uit- dokterd: de woonleefbaarheid moet worden gevrijwaard. Dat alternatief is lang niet zo een voudig te vinden, tenzij men de oude spoorwegbedding vergadering - dat DDS als Dendermonde-Boom tussen bouwheer van het industrieter- de grote rondweg rond Den- rein duldt dat er doorgaand dermonde enerzijds en het sta- verkeer is op de industrieweg, tion van Baasrode anderzijds Die is in feite alleen maar zou aanspreken. bedoeld als aan- en afvoerweg Een bijkomend probleem is voor de bedrijven die daar zijn ook nog - zo vertelde schepen gevestigd. Dierick tijdens de informatie- Morgen: dia-avond over verkeersveiligheid in Sinaai Fons Van Hoydonck blijft een bezig man. Naast zyn aktiviteiten binnen de Sinaaise Volksunieafdeling, die enige weken geleden nog van zich liet horen door een uitgewerkt verkeersplan op te stellen waarbij de Sinaaise VU vooral wil ijveren voor een veiliger situatie rond de uitgang' van de lagere scholen te Sinaai en voor een grondige aanpak van het kruispunt van het Wynveld met de Hulstbaan, kregen we deze week de drukke kalender binnen van de Amedee Verbruggenkring, alwaar Van Hoydonck eveneens voorzitter van is. Dirk een deskundige uitleg. VOLKSMUZIEK Het tweede deel van de avond In samenwerking met de pas werd volgemaakt door Luc op Sinaai gestichte Wase Jonge Verbist. Deze Kruibekenaar Leeuwen had op zaterdag 20 uit hart en nieren bracht een oktober een volksmuzieka- zeer rijk repertorium aan be vond plaats in zaal De Kroon, kende en minder bekende Dirk Van Der Speeten en Luc volksliedjes waarbij de aanwe- Verbist, twee minder gekende zigen meer dan eens uit volle doch daarom niet minder goe- borst gingen meezingen en de kleinkunstzangers van bij meegenieten van de sfeer, ons zorgden er voor de muzi- Deze eerste «samenwerkingsa- kale noot. Van Der Speeten vond» tussen de Wase Jonge bracht een ruim aanbod van Leeuwen en de Amedee Ver- Vlaamse en Ierse volksmuziek bruggenkring werd dus alvast waarbij hij gebruik maakte van een sukscs, bij beide Sinaaise allerlei oude en nieuwe verenigingen hoopt men nu op muziekinstrumenten. Voor de een blijvende positieve samen- talrijke aanwezigen was er werking, trouwens nog wat te leren want VERKEERSOPVOEDING bij elk muziekinstrument gaf Morgenavond 10 november Sinaai. Marleen De Poortere, bestuurslid Wase Jonge Leeuwen, Fons Van Hoydonck, voorzitter van VU en AVK Sinaai en Chris Group, eveneens bestuurslid van WJL Sinaai. Dit drietal heeft er al vast goede moed op bij het drukke najaarsprogramma van hun verenigingen. voorziet de plaatselijke AVK afdeling dan een erg aktuele aktiviteit. Om 20 uur heeft dan immers een voordracht en dia avond plaats over verkeersvei ligheid en verkeersopvoeding bij de jeugd. Deze avond gaat door in het parochiehuis te Sinaai en start dus om 20.00 u. De avond wordt geleid door de Sint-Niklase schepen van Openbare werken, verkeer en groenbeleid. Mark Huys. Deze avond wordt speciaal georgani seerd voor schoolgaande jeugd en hun pedagogische begelei ders. Dit neemt echter niet weg dat iedereen zeker wat zal kunnen opsteken van deze on getwijfeld erg leerrijke avond, en dit in het jaar van de ver keersveiligheid. Het bestuur van AVK Sinaai hoopt dan ook op een talrijke opkomst vooral dan van peda gogisch personeel en van ver- keersbewuste ouders dioe hun kinderen ook liever heelhuids door het verkeer willen Ipodsen. ^INTERKLAAS EN MOSSELEN Om het werkjaar stilletjes af te ronden worden nog twee eer der feestelijke momenten voorzien. Op zaterdag 1 de cember worden ten huize van de voorzitter van de Amedee Verburggenkring, Fons Van Hoydonck, alle kinderen ver wacht bij Sinterklaas. De goe de kindervriend verwacht iedereen tussen 10 en 12 uur in de Leesstraat nummer 26A. In de grote zak van Sinterklaas zitten trouwens kadootjes voor ieder kindje. Voor de «grote mensen» wordt op 8 december verzamelen ge- blazen in zaal «De Kroon» bij Emma. Daar gaat om 20 uur het traditionele mossclfeest van start. Tijdens deze avond zal een feestrede worden gehouden door de heer Paul Van Grem- bergen, volksvertegenwoordi ger voor de Volksunie uit Ert- velde Tijdens en na de maal tijd is er steemige muziek ver zorgd door de diskobar van Radio FM Sinaai. Inschrijvin gen voor het mosselfeest wor den ingewacht bij de voorzitter van AVK Sinaai, Fons Van Hoydonck in de Lcestraat 26A of bij serketaresse Diana Du- too in de Zakstraat. Edgar Heirman, realisator en bouwer van het in het Brugse Boudewijnpark ondergebrachte kunstwerk «De Heirmanklok», kunstschilder en horlogemaker van ko ning Boudewijn, kreeg vorige week dinsdag het erebur gerschap van de provincie Oost-Vlaanderen. Als motive ring werd de bijzondere betekenis van Heirman als kunstenaar, wetenschapsmens en uitvinder van allerlei precizietoestellen aangehaald. De oorspronkelijke bedoe ling van het provinciebestuur was om Heirman deze zeldzame onderscheiding zo'n zeven maand geleden, op zijn 65ste verjaardag, toe te kennen, maar de ziekte en het latere overlijden van goeverneur De Kinder, die hem het eremedaillon persoonlijk had willen overhandigen, noop ten het uitstel. Tijdens de intieme huide bijeenkomst die dinsdag 30 ok tober jl. ten huize van de kun stenaar werd gehouden, over handigden de bestendige afge vaardigden De Cuyper en Val- laeys hem het medaillon cn een nog door wijlen goever neur De Kinder gehandteken- de oorkonde. Gerijpt talent Edgar Heirman vierde zijn 65ste verjaardag op 28 maart van dit jaar. Toen al had goe verneur De Kinder beslist hem te verheffen tot ereburger van zijn provincie. De goeverneur werd echter in april ernstig ziek en overleed in juli. Tot op vandaag duidde de koning geen opvolger aan. Het pro vinciebestuur was het er noch tans over eens dat de onder scheiding van Edgar Heirman uit Waasmunster niet blijvend kon worden uitgesteld. Bestendig afgevaardigde Eticnne De Cuyper sprak op de tentoonstellingszolder van Heirman lovende woorden. Hij noemde Edgar Heirman, zijn persoonlijke vriend overi gens, een waardig ambassa deur voor de provincie en haal de de woorden aan van koning Boudewijn toen die voor het eerst de Heirmanklok zag: «'t Is niet te geloven dat één mens dat heeft kunnen realizeren!». Aan de vaststelling dat dit on geëvenaarde meesterwerk we gens een leemte in het kultuur- beleid van de stad Sint-Niklaas naar Brugge is moeten verhui zen, verbond de provinciaal geen verdere kommentaar Het is nochtans een feit dat Heirman zelf hieraan zeer zwaar heeft getild. Provinciaal afgevaardigde De Cuyper had ook oog voor de aard van Heirmans werk, waarin hij een gerijpt talent en een spontane vlotheid enerzijds en een lief de, eerbied en bewondering voor God anderzijds onder kent. Tijd bestaat niet Edgar Heirman zelf beschouw de de huldedag als «één van die prachtige dagen die een mens kan beleven in de nazo mer van zijn leven». In 1936 begon hij met een vanzelfspre kend enthousiasme aan zijn werk. Zijn eigen moeder, zijn jonge bruid moest hij destijds voor zijn grootste ambitie win nen. Maar de Heirmanklok werd een sukses, de dag dat de koning ze inhuldigde één van de mooiste dagen uit Heirmans leven. In Sint-Niklaas werd het publiek echter niet bepaald naar de klok toe gelokt- Een weekblad titelde na verloop van jaren: «Uitvaart van een kunstwerk». Het astronomi sche pronkstuk zou voortaan in het Boudewijnpark te Brug ge te bezichtigen zijn. Edgar Heirman is trouwens erg dank baar voor de faciliteiten die Brugge hem (wél) heeft ver leend. Nu, op 65-jarige leeftijd is hij nog niet te oud geworden om allerlei toekomstplannen te koesteren. Want wat is tijd, filozofeert hij: «In het per- spektief van de eeuwigheid be staat niet. de eeuwigheid ont kent de tijd». Proficiat Edgar Heirman, na mens De Voorpost! Terloops weze nog opgemerkt dat nog tot 11 november in hel gemeentehuis van Zelzate een tentoonstelling met recent werk van de kunstenaar loopt. De Vlaamse Media Maat schappij, die 14 Vlaamse pers bedrijven waaronder 4 kran- tengroepen en 10 weekbladon dernemingen, heeft haar standpunt ten opzichte van de televisiereklame bekend ge maakt. Zulks gebeurde in ant woord op vragen gesteld door de Voorzitters van de Vlaamse meederheidspartijen en de Mi nister van Nederlandse Kui tuur. Deze laatsten sloten een politiek akkoord af waarin, in samenwerking met de schrij vende pers, de oprichting wordt voorzien van televisie omroepen met regionaal ka rakter. In een uitvoerige analyse van 300 bladzijden heeft de Vlaam se Media Maatschappij, met voor ogen de verdediging van het voortbestaan en de ontwik keling van de schrijvende pers, de mogelijkheden van dergelij ke omroepen, die hun pro gramma's uitzenden-via het ka belnet, onderzocht. De werkwijze, de organisatie en de kostprijs van 39 model len van TV-omroepen werden bestudeerd. De resultaten van het onderzoek werden gisteren overhandigd aan G. Verhof- stadt. Voorzitter van de P.V.V., F. Swaelen, Voorzit ter van de C.V.P., alsmede aan de heer K. Poma, Minister van Nederlandse Kuituur en Ondervoorzitter van de Vlaamse Exekutieve. De Vlaamse Media Maatschappij is bereid mee te werken aan de voorgenomen initiatieven met betrekking tot de oprichting van een onafhankelijke TV- omroep in de vorm van een privaatrechterlijke vennoot schap. De V.M.M. spreekt zich uit voor formules waarin kranten en weekbladen, ieder voor 50% van het volledige kapitaal onderschrijven en de pers, binnen de perken van de voorschriften van de overheid, de verantwoordelijkheid van de exploitatie opneemt. Indien de overheid haar visie in verband met regionale en provinciale omroep handhaaft en bevestigt, stelt de Vlaamse Media Maatschappij haar kan didatuur bij de Vlaamse Exekutieve voor erkenning van een uitzendrecht waarbij programma's in een kombina- tie van provinciale en nationa le omschrijvingen worden uit gezonden. Met dien verstande echter dat de kosten die daar mee gepaard gaan, niet mogen liggen dan het van de schrijvende pe bonden aan het model meest optimale expl voorwaarden waarborgt laatste is, zoals uit de van de V.M.M. blijkt val voor een model van omroep waarvan de p ma's bestemd zijn geheel van de Vlaamse cies, voorzien van een net. In een dergelijk de Vlaamse Media Maa pij, voor zover zulks de van de overheid en voering ervan, de eklusiviteit wordt bereid eveneens de exploit waar te nemen. Bij toepas van deze formule van nati: le omroep via het Vlai kabelnet dienen echter, betrekking tot de kosten bonden aan het nieuwsj naai, afwijkende beschü gen voorzien. Verder stai Vlaamse Media Maatsds erop dat de reklametijd lijnen van geleidelijk wordt ingevoerd en dat d brengst van de reklame dt kosten verbonden aan dc| ploitatie in een eerste h mag overtreffen. De V Media Maatschappij haar Raad van Bestuur def takten voort te zetten opd Vlaamse pers haar eens de en solidaire samenwc aan de plannen van de reg zou kunnen verzekeren. De studie van de Vlaar dia Maatschappij werd vi door een kommissie van kundigen waarvan de I Lucas Tessen en Dirk Vj siadt. alsmede de heer V Claeys ,als technisch adv deel uitmaken. De Vlaamse Media schappij groepeert volgj persbedrijven: De N.V. Uitgeverij J. HaÉOT N.V. Drukkerij Het Volk N.V. De Vlijt C.V. De Morgen N.V. Internationale Uitgei maatschappij N.V. Het Rijk der Vroui 1)1 N V Roularta N.V. Dupuis N.V Percxma N.V. Drukkerij HerrebotdLs, N.V Mavantic n(j P.V.B.A. Uitgeverij De per P.V.B.A. Drukkerij Sanse V.Z.W. Vlaamse Progresi Uitgeverij Sinaai. Voor de volksmuziekavond die de Wase Jonge Leeuwen in samenwerking met de Amedee Verbruggenkring organizeerden was heel wat volk komen opdagen. De sfeer was er om te snijden. De Dendermondse volksvertegenwoordiger voor de Socia listische Partij Norbert De Batselier heeft gemeen schapsminister Gaston Geens, voorzitter van de Vlaamse Exekutieve, aangepakt over het algemeen ekonomisch beleid van de meerderheid van de Vlaamse deelregering. Die meerderheid binnen de Vlaamse deelregering neemt de richtlijnen op ekonomisch vlak niet ernstig, aldus De Bat selier, die diverse voorbeelden citeerde zoals het industrieel beleid waar rekonversic natio naal wordt geregeld; de wild groei van nationale investerin gen ter ontmanteling van een eigen investeringsbeleid; de re- gionalizcring van de hefbomen van het industrieel beleid die traag en minimalistisch ver loopt cn de nationale sektoren waarin een regeling wordt op gedrongen met financiële ver antwoordelijkheid zonder eni ge beleidsverantwoordelijk heid. Volgens SP volksvertegen woordiger De Batselier is ge meenschapsminister Geens veel te vlug geneigd om steeds maar kompromisscn af te slui ten met de nationale regering. Hij volgt te veel de CVP-PVV belangen van de nationale re gering. «De heer Geens kolla- boreert met de nationale rege ring cn deze lakse houding zet de toekomst van een auto noom Vlaanderen volledig op de helling»; aldus De Batselier in zijn tussenkomst waarbij hij ook zegt dat «een geruisloze hernationalizering van het ekonomisch beleid volledig in gaat tegen de geest van de staatshervorming en derhalve onwettelijk is». De gewesten worden in een dwangbuis ge-« stopt. Door het feit dat de nationale meerderheidspar tijen PSC-PRL in Wallonië de PS geen invloed op het beleid gunnen, ook niet langs het ge west, wil men ook een eigen benadering van het ekono misch blcid in Vlaanderen nek ken. «De Vlaamse Raad aldus De Batselier, heeft geopteerd voor een maximalistische in terpretatie van de wetten van 1980. Als SP eisen wij van de Vlaamse Exekutieve dat zij uitvoert wat de Vlaamse Raad heeft bepaald». Daarop bespreekt de Dender mondse volksvertegenwoordi ger de regionalizering van de Dienst voor Nijverheidsbevor dering die door de nationale regering werd afgeschaft. Ook hier wordt het Vlaamse Ge west weer in een keurslijf ge dwongen. De Batselier vraagt dan waarborgen voor het per soneel cn de maximale opera- tionaliteit en samenwerking tussen het statutair cn het kon- traktucel personeel. Verder dringt De Batselier aan om een ernstig sociaal overleg te organiseren op het niveau Vlaanderen. De Vlaamse Raad heeft ziéh nog steeds niet kunnen uitspre ken over de rol en de plaats van het sociaal overleg in het Waasmunster. Bestendig afgevaardigde Etienne De Cuyper overhandigt aan Heirman het eremedaillon van de provincie. Député Jan Vallaeys staat klaar met i de laatste nog door de onlangs overleden gouverneur De Kinder gehand oorkonden (foto carine). Voorzitter-schepen Juliaan Vinck, vice-voorzitter, feest leider Albert Cornand en ex-voorzitter van het Feestkomi- tee Frans Wauters deelden aan de pers de resultaten mede van de laatste jaarbeurs, de 37ste. Waarbij gesteld wordt dat ook andere instanties gretig kijken naar het zich trachten toe te eigenen van deze organisatie die dan finaal toch een serieuze winst oplevert. Albert Cornand die stelt dat het hier om kontroleerbare cij fers gaat waar in söortgclijke gelegenheden vaak met de aantallen wordt gejongleerd geeft toe dat er ruim 37.000 bezoekers beduidend minder waren dan het voorbije jaar. Hij zoekt geen excuses maar stipuleert alleen maar een paar bedenkingen: de krisis die toch overal zijn invloed laat gevoe len, het al te mooie zomerweer dat de mensen liever buiten houdt, de slechte akklimatisa- tie van de Keizers hallen en, waarom het verzwijgen, de ronduit slechte diensten van de bewaking die drommen van mensen de mogelijkheid liet binnen te geraken zonder te betalen Waarvan die uiter aard gretig profiteerden. Vol gens een bij de exposanten gehouden enquête die ruime respons kreeg ligt het alleszins niet aan de organisatie die, bewaking niet te na gesproken, blijkbaar geen steken heeft la ten vallen. Ook niet aan het gehalte van de gebrachte spek takels die nog steeds als attrak- ticpunt nummer één worden ervaren. Het ligt wel in de be trachten via voldoende teit de deelgemeenten dit gebeuren te bi Zeer positief waren de nieuwe dienst kinde en de playbackshow, gc dat momenteel werkelijk cn tot een rage is uitgcgn Waar verleden jaar dc i winst zowat 2.300.000 6 droeg hadden de organia die nu geschat op 1 620.0 Som die dan toch met 70.000 fr. nog werd o« fen. Een som die naar dei kas, op rekening voor vloeit. Redenen van del winst kunnen zijn het B aantal bezoekers, dc kris eraard, de algemene ham dc prijzen en het invoert! politieke beslissingsproces. De SP betreurt deze langdradig heid en het getalm. De Batse lier zegt dat het dc moeite loont na te denken over de rol van de sociale gesprekspart ners, de rol van dc Vlaamse Raad en/of Exekutieve en hun onderling verband. Hij verwijt dc Vlaamse deelregering geen werk te maken van de her waardering van de planning op regionaal vlak. Dc hele struk- tuur van heden werkzame in stellingen op ekonomisch vlak zou opnieuw moeten worden bekeken, onder andere de in- tcrkommunales voor strcckon- twikkcling, dc GOM's, de Gerv-Serv. de Gimv, het Plan bureau, Vcsoc, e Het ogenblik is aangetl _j om een operationele p ningsmachinc uit te M maar daarvoor moet mfl gen dc gevestigde huisjo ven ingaan. Die gedurfdt pak, aldus Dc Batselier, mn dc Vlaamse Exekutieve terug te vinden.

De Voorpost | 1984 | | pagina 4