«Rekuperatie-reïntegratie»: vijftigste manifestatie van de GA Oude Russische ikonen in Sint-Niklaas Akademies derde leeftijd tentoon in Sint-Niklaas Tentoonstellingen in het Waasland Wase kunstenaars in Temse Albert Van Esbroeck in de Belfortzaal in Aalst 16 - 16.11.1984 - De Voorpost Waasmunster Een schip in Sri Lanka gemaakt van verschillende stukjes en reepjes blik, een in datzelfde land uit een melkpoederblik vervaardigde olielamp, met een omgekeerde gloeilamp als reservoir en andere ge bruiksvoorwerpen die voornamelijk in Derde We reld-landen uit wegwerpverpakkingen zoals fris drank- en hierblikjes, olievaten en konserven ver vaardigd werden, zijn onder de titel «Rekuperatie- reïntegratie» te zien in de Galerij van de akademie, Kerkstraat 21 in Waasmunster. Vrijdag 9 november werd deze vijftigste manifesta tie van de GA, de vierde in de nieuwe GA, op de eerste verdieping van het kasteel gelegen midden in het gemeentelijk park Blauwendael, onder rui me belangstelling geopend. In aanwezigheid van Raoul Van Den Boom die de verzameling samen stelde, hield K. Vissers een inleidende toespraak. Raoul Van Den Boom (Ant werpen °1937) is als foto graaf autodidakt. Hij stelde zijn verzameling zorgvul dig samen tijdens zijn tal rijke reizen naar onder meer Sri Tan ka, Turkije, Bulgarije, Pakistan, Tune sië en Marokko. Buiten een selektieve deelname aan de grote tentoonstelling Fer- blanc et fil de fer, ingericht door het Centre Georges Pompidou in Parijs in '78, was zijn kollektie niet meer te bezichtigen sinds de ten toonstelling die aan zijn verzameling werd gewijd in het ICC in Antwerpen in '77. Intussen heeft Van Den Boom zijn verzameling ver der uitgebouwd. Een 120- tal door hem verzamelde ob- jekten worden nu tentoon gesteld in de GA. Daarnaast loopt nog een video die ge lijkaardige recylage-toe standen in beeld brengt. In de Derde Wereld, waar de afgewerkte prod uk ten schaars en duur zijn wor den Canada Dry-, Mobil Oil- of Coca-Colablik bedacht zaam en heel nauwkeurig omgevormd tot niéuwe ge bruiksvoorwerpen met een andere funktie dan de oor spronkelijke. een noodza kelijke kreativiteit. De nut- tigheidsfunktie verdringt hier dus duidelijk het es- thetisch-artistieke aspekt, maar inventiviteit en krea tiviteit zijn toch doorslag gevend. Ook bij ons vinden we tal rijke voorbeelden van dit omgewerkte en opnieuw gebruikte materiaal «In de eerste eeuwen van onze jaartelling kende men het fenomeen 'roofbouw'. Hierbij werden onderdelen uit de vervallen «heidense» gebouwen van het oude Ro me gebruikt om vroeg-kris- telijke kerken op te richten. Ook in de 20"* eeuw doet dit fenomeen zich voor bij he den die him woonst een 'pseudo-rustiek' of 'pseudo- historisch' cachet willen ge ven...» (aldus Glenn Van Looy in het tijdschrift van de GA). De tentoonstelling is nog toegankelijk op 17 en 18 november, zaterdag van 14 Op initiatief van Dialoog, vereniging voor kunst, letteren en geschiedenis, verschijnt een kunstmap onder da titel Wandeling in Aalst De map bevat een suite van ze dus best gemeten, zes fraaie pentekeningen Ze werden met zorg gese van Guido Muylaert en 12 lekteerd door dr. Hendrik daarmee harmoniërende Strypens en Jean-Paul Van gedichten. De gedichten die der Poorten, een Aalsters kachet dragen De gedichten en penteke- zijn van de hand van Colette mngen zullen op afzonder- Demil, Jan DUaese, Aleidis hjke vellen worden gedrukt Dierick, Frans Fransaer, zodat ze kunnen worden in- Amedee Suenaert, Piet Tho- gelijst, mas, Firmin Van der Poor- De kunstzinnig uitgegeven ten. Willie Verhegghe en maP verschijnt in een be- Marcel Wauters. Ze steken perkte oplage en wordt door hun rustige en een- voorgesteld op de vernissa- voudige zeggingskracht af ge (30 november e.k.) van tegen veel hedendaagse de tentoonstelling die in de puzzel poëzie. Iedereen kan Generale B ankmaatschap pij, Nieuwstraat 20, Aalst wordt gehouden onder de noemer Aalst, een beeld van een stad. Wie op de kunstmap inte kent, betaalt 350 fr. Wie na 30 november 1984 besteld, betaalt 400 fr. Het bedrag kan worden gestort op re keningnummer 293- 0212672-06 van Dialoog, met vermelding «Kunst map wandeling in Aalst». De intekenaars kunnen de kunstmap afhalen in de Ge nerale Bankmaatschappij, Nieuwstraat, Aalst op za terdag l december 1984, in de voormiddag tussen 10 en 11.30 u. LH Te kijk in V/aasmunster. Schip uit Sri Lanka, gemaakt van verschillende stukjes en reepjes blik. Te zien op «Rekuperatie-reïntegratie» in de Galerij van de Akademie. tot 18 uur en zondag van 10 bh)f van Claes Oldenburg m „Miss Universe in Peruis tot 13 uur en van 14 tot 18 Engeland ter gelegenheid de grote tv-show over de uur van zijn retrospektieve ten- Miss Universeverkiezing toonstelling in de Tate Ga- De maatschappij Miss Uni- Fümvoorstelling lery in Londen in 1970 ver- verse Inc. koos Peru als lo- haalt. Door het gebruik van katie voor de nrodiiirtie no Woensdag 21 en donderdag twee projektieschermen show werd door meer dan 22 november zullen twee naast elkaar wordt de toe- 60 miljoen mensen in 35 prenten, telkens om 20.30 schouwer veeleer een deel- landen bekeken en zond uur, vertoond worden in de nemer aan deze wervelende daarbij beelden uit van «de film. Pop-art-kunstenaar wonderen en bezienswaar- Oldenburg toont zich in de- digheden van het oude en ze film een man van onuit- het nieuwe Peru» puttelijke nieuwsgierig heid, verbeelding, energie k.L. en humor. Galerij van Deelname in de onkosten bedraagt 100 frank, 50 frank voor leden. The great ice-cream robbe ryis een film die het ver- Tentoon in Belsele: werk van leden van de Belseelse Kunstkring. Voorzitter Alfons De Belie (tweede van links) met enkele leden-artiesten (lv) In de tentoonstellingszaal van de Kredietbank aan ateld- Ean ander kenmerk de Grote Markt te Sint-Niklaas loopt van zaterdag SiSeÏÏ 17 november tot en met zondag 2 december een blljft q, werlten werden opmerkelijke tentoonstelling van ruim honderd hoogst zelden gedateerd en Russische ikonen uit de 17*, 18* en 19' eeuw. zelden gesigneerd Hoe een Initiatiefnemer is Anastasis een gespecialiseerde ïkoon wordt gemaakt kan kunsthandel uit Gent. op deze tentoonstelling uit voerig worden uitgelegd. Tot de zeldzame stukken leidelijk ontwikkelden zich Het hoeft niet te worden behoren o.a. rizza-ikonen buiten de muren van het gezegd dat. gezien de grpte (ikonen met bekleding in klooster ikonenschilders: jacht die heden ten dage op handgedreven zilver), een dorpelingen werden het ikonen wordt gemaakt, dit reeks prachtige Nikolaas- schilderen min of meer als een uitstekende geldbe- ikonenalsmede zeldzame meester. Later, in de loop legging moet worden be- verzamelstukken. der jaren ontstonden tal schouwd en de waarde er- De ikoonkunst is afkomstig van haast akademische van van jaar tot jaar stijgt, uit de Byzantijnse kuituur- scholen waar de kunde tot De echtheid van de tentoon- traditie. Naast de Griekse, een ware kunst werd verhe- gestelde ikonen wordt ge- Bulgaarse, enz. kende deze ven. Naast de ruim ver- waarborgd door een certifi- religieuze kunstvorm in spreide huisikoon iedei caat van het Nationaal Do- Rusland haar grootste Russisch huigezin zorgde kumentatiecentrum voor bloei, schoolvorming en ervoor, over minstens één de Studie der Ikonen. hoogtepunten. Vandaar ikoon te beschikken (meest- De tentoonstelling is gratis ook op deze tentoonstelling al betrof het een Madonna toegankelijk elke weekdag uitsluitend Russische van wie ten minste twee- van 14 tot 18.30 uur, zater- ikonen. honderd verschillende af- en zondagen van 11 tot Oorspronkelijk werd de beeldingen bestaan zijn 18.30 uur (dinsdag ge- ik oon kunst door monniken tevens familie-ikonen en sloten), in kloosters beoefend. Ge- kerk-ikonen tentoonge- In het kader van de «week van de derde leeftijd» stelling is vrij toegankelijk organiseert het stadsbestuur van Sint-Niklaas. in ®n ^ord' f?epatroneerti samenwerking met de Akademie 3, het ministe- 8 8 e '2e8,~ »T raad van de derde leeftijd ne van Vlaamse gemeenschap en de Nationale en de kommissie schone Loterij een overzichtstentoonstelling van werk uit kunsten. Je kan ze bekijken verscheidene akademies 3 die verspreid zijn over in de wandelgangen van het Vlaamse landsgedeelte. het stadhuis. Deze tentoonstelling is Deze akademies hebben als Akademie 3 heeft afdelin- geen kunsttentoonstelling fundamentele doelstelling, gen in Antwerpen, Gent. jn de strikte betekenis van de senioren te begeleiden in Brugge, Sint-Niklaas, Ni- het woord, maar is volgens een zinvolle vrijetijdsbeste- nove. Leuven, Kortrijk, kuituurattaché Jan Bral ding, zoals de beoefening Hasselt en Sint-Truiden. een levend bewijs van de van diverse disciplines in De tentoonstelling zal lopen zinvolle werking van aka- de schone kunsten. tot en met 2 december dage- demie 3 ten behoeve van De overzichtstentoonstel- lijks geopend van 9 tot 17 een evenwichtige invulling ling van de akademies geeft u. De opening werd voor- van de vrijgekomen tijd na een beeld van de werking zien op zaterdag 17 novem- de professionele periode, van deze akademies Elke ber te 16 u. met verwelko- waarbinnen, voor dit soort akademie is vertegenwoor- ming door prof Vinck. Van kreatief bezig zijn, om digd met een twintigtal voorzitter, kabinetchef A diverse redenen, weinig tijd werken, die in eigen mid- Vermeulen en P. De Vidts. wordt gegund», den geselekteerd werden. burgemeester. De tentoon- Gabriël De Pauw uit Temse, één van de belangrijkste hedendaagse kunstenaars, stelt opnieuw tentoon op Cortewalle in Beveren (Iv) «rDe bloeiperiode van de houtgravure in Neder land» is een tentoonstelling die tot 2 december in het exlibriscentrumRegentiestraat 65 in Sint- Niklaas loopt. Ze is toegankelijk op weekdagen van 14 tot 17 uur. op zondagen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. De jaarlijkse groepstentoonstelling van de Luk as- gezellen vindt plaats in het stedelijk museum aan de Zamanstraat 49 in Sint-Niklaas. Er is werk te zien van Doris Grieten, Monique Reyniers, Rik Bosteels, Roger Verhaert, Ludo Colman, Frans Vermeulen, Mare Potjau, Frans Heirbaut, André Uytenhouwen, Theo Geerinck, Luc De Bruyne, Gilbert Der bo ven, André De Smedt, Edwin Raes. Gaby Cleuren en José Ouyssaert. De tentoonstel ling is toegankelijk alle weekdagen van 14 tot 17 uur, zon- en feestdagen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. Tot 25 november. Theo Van De Vyver toont schilderijen in galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 60 in Sint- Niklaas. Tot 25 november Dagelijks van 12 tot 19 uur en gesloten op maandag, dinsdag en op feestdagen. Yvonne Erquw stelt werk tentoon in galerij 't Poortje aan de Zandstraat 74 in Haasdonk. Toe gankelijk tot 25 november. De galerij is open op zaterdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur, zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Dinsdag, donderdag en vrijdag van 14 tot 19 uur en gesloten op maandag en woensdag. De leerkrachten van de stedelijke akademie voor schone kunsten van Sint-Niklaas stellen hun wer ken tentoon in het artistiek centrum De Casteleyn aan de dUrselstraat 5 in Hingene. De tentoonstel- ling is toegankelijk tot en met 2 december Zater dag en zondag van 14 tot 18 uur en na telefoni sche afspraak: 03/889.08.43. 03/889.21.42. Rekuperatie-reïntegratie» is een tentoonstelling met gebruiksvoorwerpen uit Sri Lanka. Pakistan, Turkije, Marokko en andere landen. Ze gaat door in de galerij van de akademie; Blauwendael, Kerk straat 21 in Waasmunster. Nog toegankelijk op 17 en 18 november. Op zaterdag van 14 tot 18 uur en op zondag van 10 tot 13 en van 14 tot 18 uur. «The great ice-cream robberyis een film die het verblijf van Claes Oldenburg in Engeland ter gelegenheid van zijn retrospektieve tentoonstel ling in de Tate Galery in Londen in 1970 verhaalt. Hij wordt op woensdag 2i en donderdag 22 november, telkens om 20.30 uur in de Galerij van de akademie te Waasmunster gedraaid. Deelname in de onkosten bedraagt 100 frank, leden 50 frank Deze film zal vooraf gegaan worden door een andere: Miss Universe in Peru». De maat schappij Miss Universe Inc. koos Peru als lokatie voor de produktie van een grote tv-show over de Miss Universe verkiezing. De show werd door meer dan 60 miljoen mensen in 35 landen beke ken en zond daarbij beelden uit van «de wonderen en bezienswaardigheden van het oude en het nieuwe Peru». De tentoonstelling Akademie Plus-3 uit het Vlaamse gewest gaat door in het stadhuis van Sint-Niklaas Opening zaterdag 17 november om 16 uur. Inleiding door prof dr Frans Vyncke en door Arm and Vermeulen, kabinetchef van Karei Poma, gemeenschapsminister van kuituur en vi ce-voorzitter van de Vlaamse exekutieve; opening door burgemeester Paul De Vidts. De tentoonstel ling kan bezocht worden van zondag 18 november tot en met zondag 2 december, alle dagen van 9 tot 12 en van 13 30 tot 17 uur Linda Van Dromme en Cecile Kint expozeren van 23 november tot 9 december in Sint-Gillis-Waas, Buitenstraat 69. Schepen van kuituur Karei Ver- helst verzorgt vrijdagavond 23 november de ope ningstoespraak. Toegankelijk tijdens het week end van 14 tot 20 u.; in de week na telefonische afspraak via 770.77.18 of 770.52.87. K.L. Wase kunstenaars in Hingene. Impressie van de openstelling van de expo in De Casteleyn. U herkent o.m. de pastoor van Hingene, de kuituurschepen Van Sint-Niklaas en Bornem, Maurits Coppieters en akademiedirekteur Karei Mechiels. Tot 2 december (tv) Schilderijen, tekeningen, etsen, houtsnijwerk, ke ramiek en metaalassemblages van Wase kunste naars: te zien op de expo die de Culturele Centrale van het ABVV vanaf dit. weekend organizeert in het Gemeentemuzeum aan de Kasteelstraat in Temse. Opening op 16 november om 20 u. door Georg Staes. Naar deze groepstentoonstelling kan je nog gaan kijken op 17 november en 1 december van 14 tot 18 u., op 18, 25 november en 2 december van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. en op jaarmarkt maandag 19 november van 10 tot 18 u. (wv) 1 Wase kunstenaars in Hingene. Vierentwintig leerkrachten van de Sint-Niklase kunstaka- demie expozeren tot en met 2 december (Iv) Albert Van Esbroeck van de Lippelose Breutheide, tentoonstelling in de bene een waardige telg uit de Van Esbroeckstam, kwam met de rijkste en volste graankorrels uit zijn oogst meemaken^ naar het Aalsters Belfort waar hij nog tot zondag lh a.s. tentoonstelt samen met kantwerkster mevr. Blanckaert en pyrograveur P. Van Impe. Uiteraard uit Mere. pen laat tot de natuurlijke drang hem tot realisatie Van Esbroeck, een van na- dwingt, ture uit bescheiden man. Tot hij uiteindelijk de oase schilderde 40 jaar lang al- heeft bereikt waarin hij vorens zich met het publiek zich zelfzeker genoeg er- te konfronteren. Hij had vaart om wat hij penseelde aan zijn eigen werk genoeg mede te delen. Landschap en zijn ambitie reikte niet pen, stillevens, interieurs, zo ver dat hij ermee naar bloemen en noem maar op. buiten wilde. «Een late roe- steeds met zin voor het de ping» werd gezegd. Of een tail en met een gediversi- man die «te lang gewacht fieerd kleurenpalet stoe- heeft om zich voor de wol- lend op verworven vakman- Ven in casu de kntici en schap. Dat hij vier jaar te- het pubhek te gooien. rug reeds in Koksijde in het Van Esbroeck is de man die bijzijn van een 100-tal in- elke dag. van's morgens tot temationale artiesten uit 's avonds, de dingen obser- heel Europa om zijn pictu- veert, meeleeft met de eigen raai werk gelauwerd werd omgeving, ze schetsmatig spreekt dan ook boekdelen. Aalst. Kleinbrabander Albert Van Esbroeck stelt tentoon in het Belfort te Aalst. vast legt en dan maar rij- u kan deze merkwaardige andere twee kunstenaars zijn mevrouw Blanckaert en P. Van Dammc. (a)

De Voorpost | 1984 | | pagina 16