l" Ensemble Louis Pas bij Jeugd en Muziek Dendermonde Veel belangstelling voor muziekavond in Stekene Kemzeekse koorgemeenschap in feest Fiori Musicali koncerteert in Sint-Niklaas Prentkaarten over Aalst-Karnaval Mozartavond Zeelse Kulturele Raad Hoogstaande muziekavond in Berlaarse St.-Martinuskerk in de St. Ludgeruskerk Vorige zaterdag waren leden -en sympathisanten van het Nobelkoor van de Slekense deelgemeente Kemzeke in feeststemming Naar aanleiding van de viering van Roger Vereecken had men een heuse feestavond georganiseerd, uiteraard beginnende met een eucharistieviering die plechtig werd opgeluisterd door het koor. Daarna ging het feestende gezelschap naar zaal Stuyvenberg in de Stationsstraat voor een hulde en natuurlijk een lekker feestmaal, gevolgd door een gezellig samenzijn Tijdens een korte hulde werd Roger Vereecken, die 62 jaar is en in feite in Sint-Pauwels woont, gevierd omwille van het feit dat hij vijftig jaar ten dienste van de Kerk staat als jonge snaak werd Roger op 12-jarige leeftijd misdienaar te Kemzeke en daarna schakelde hij als het ware over op het parochiaal koor Nu zingt hij nog steeds met het Kemzeekse Nobelkoor. Vandaar dus die hulde en een hele reeks geschenken. Roger Vereecken ontving trouwens hel Sint-Bavo-ereteken vanwege het bisdom. Samen met Roger, z'n kinderen en familie vierden ongeveer zestig mensen mee, want het Nobelkoor had tegelijkertijd z'n Sinl-Ceciliafeesl gepland. 18 - 16.11.1984 - De Voorpost Lebbeke. Veel volk voor het herfstkoncert in zaal De Ster. (foto Piet Hermans) waardig peil. Uit dit musi ceren in familieverband groeide tenslotte het En semble Louis Pas dat be staat uit Louis Pas zelf (pia no), echtgenote Laura Pas- Cleyman en dochter Hilde Pas (viool), schoonzus Yvonne Van Egghen-Cley- man (altviool), neef Paul Van Egghen (cello) en plaatsvervangend contra- bassist Mare Roosendans. Ook Marc Matthijs (die tij dens dit koncert de bladen van de pianopartituur om sloeg) die tot de familie be hoort, is een veelbelovend jong pianist, die diverse muzikale pijlen op zijn boog heeft Allen zijn laureaat van di verse conservatoria en mo menteel werkzaam als so list, lid van een orkest of als lei-aar in het onderwijs Programma Voorzitter Marcel Defleur, zelf nog oud-leerling van Louis Pas, leidde de musici in, waarna Paul Van Eg ghen enige toelichting ver schafte bij de gespeelde werken. Het ensemble stak van wal met het Trio in c klein, opus 1 nr. 3 van Ludwig Van Beethoven, gespeeld door Louis Pas, Hilde Pas en Paul Van Egghen. Een erg mooie kompositie, die toch te weinig uit de verf kwam: de violiste het ons een wei nig zekere indruk. Een aar zelende, weinig zekere boogvorming; technisch ze ker niet briljant; muzikale spanning tamelijk mager. Toch heten sommige frag menten, vooral uit de fina le, vermoeden hoe mooi dit werk wel is, typisch Beet hoven klassieke schep- pingswijze met reeds ro mantische inslag, wat tot uiting kwam in het andante cantabile con variazioni. Toch een beetje een ont- ri Musicah en aan de in gang van de kerk de avond van het koncert. Reservatie kan gebeuren bij sekretaris R. Van rossen, E. Claeslaan 36. Belsele, tel. 03/ 770.55.30. Het werkjaar van Jeugd en Muziek Dendermonde startte op dinsdag 9 oktober met een koncert door Johan Verminnen en Tars Lootens (een soort pre-première van hun nieuw programma) in de feestzaal van het Koninklijk Atheneum aan de Geldroplaan. Het tweede koncert in de reeks had plaats vorige dinsdag 13 november in de feestzaal van het S in t-Vincenti us instituut aan de Van Duyssestraat. Gasten waren nu de leden van het Ensemble Louis Pas met een programma «klassieke» kamermuziek. goocheling. De twee werken van heden daagse Vlaamse komponis- ten kregen een heelwat be tere verklanking. De jonge Hilde Pas voelde zich duide lijk veel zekerder in een groter geheel dan in een trio. Van Herman Roel- straete, een van onze beste moderne komponisten, speelde het sextet de «Sinfo- nia Concertante voor piano en snaren», waarin pianist Louis Pas prachtig werk le verde. Ook Paul Van Eg ghen toonde hier zijn grote muzikaliteit. Louis Pas schitterde eveneens in het tweede deel, de «Siciliano», uit het «Concertino voor piano en snaarkwintet» van de betreurde organist en conservatoriumdirekteur Gabriel Verschraegen. De ze, vooral voor jonge oor tjes toch, moderne kompo sitie kon ons wel bekoren al vrezen we dat twee moder ne werken na elkaar voor de meeste jongeren wat veel was. De hoofdschotel van de avond kwam na de pauze met de vertolking van Schuberts «Pianokwintet in A. opus 114 - Die Forelle». Dit kwintet heeft een wat ongewone bezetting (piano, viool, alt. cello en contra bas). Toch spreekt dit «Fo- rellenkwintet» uit 1819 vooral aan door zijn speels karakter en de innige liriek van het tweede langzame deel met de variaties op het lied «Die Forelle», een hele mooie melodie trouwens. In het andante kregen we een erg mooie dialoog te horen tussen de piano en de viool, het technisch veeleisende scherzo presto werd erg knap gespeeld. Deze ver klanking deed meteen de vertolking van Beethovens trio vergeten. De volgende manifestatie van de Dendermondse afde ling van Jeugd en Muziek heeft plaats op dinsdag 14 januari in ciné Albert, Sint- Gillisslaan. Ditmaal wordt het geen echt koncert maar de vertoning van de film «De Toverfluit» van Wolf gang Amadeus. Mozart in een regie van Ingmar Bergman. L. De verdiensten van een ver eniging als Jeugd en Mu ziek zijn velerlei: ze bren gen de jeugd in kontakt met goede musici en goede muziek, ze zijn een aanspo ring voor vele jongeren om zelf aktief muziek te beoefe nen en ze kunnen op ter mijn bijdragen tot een ak- tiever en hoogstaander mu ziekleven in de streek. De inspanningen van voorzit ter Marcel Delfeur, sekreta ris Jan Bracke en de ver scheidene schoolafgevaar- digden verdienen dan ook alle waardering en alle lof. De bedoeling van de pro- gramrnatie van elk werk jaar is dan ook zo veel mo gelijke muziekgenres als maar mogelijk is, aan bod te laten komen: ernstige muziek, kleinkunst en chanson, •olkshed. zelfs opera (we denken aan de volgende Jeugd en Muziek avond, waar de muzikale film «De Toverfluit» naar W.A. Mozart aan bod komt). We begrijpen best dat de organisatie weinig direk- tieven te geven heeft bij de samenstelling van elk pro gramma en dat de uitvoer ders gewoonlijk zelf bepa len wat zij tijdens een kon- certavond aanbieden Toch menen we dat de uitvoeren de musici of de verantwoor delijke hiervoor, in de meest ruime mate dienen rekening te houden met het jeugdige publiek, dat wel licht voor de eerste maal kennis maakt met deze mu ziekgenres. We vinden het hoe dan ook pedagogisch weinig oppor tuun tijdens een koncert- avond de programmatie zo te voorzien dat twee van de vier gespeelde komposities afkomstig zijn van heden daagse komponisten. We menen dat het voor een zo jeugdig auditorium meer aangewezen is, werken op het programma te nemen die vooral melodisch aan slaan, werken die vlot in het gehoor liggen. Het is natuurlijk wel lo- venswaard deze jongeren te laten kennismaken met he dendaagse komposities en het is even loven swaard hiervoor «eigen» toondich ters te programmeren. Maar toch «des guten zu- viel» deugt niet! Uitvoerders roor muziekliefhebbers is ie naam Louis Pas geen nbekende, niet in de treek en evenmin erbui- ;n. Louis Pas is gekend als ïn voortreffelijk pianist en en gedegen muziekpeda- oog Hij is leraar piano in het Koninklijk Muziek- mservatorium te Gent en ieef drie jaar geleden zelfs oig in de running voor de instelling als direkteur an dit conservatorium, laarenboven is hij de 3tamvader» van een erg nuzikale familie. De prach tige gewoonte van het mu siceren in de huiskring en in familieverband werd bij de familie Pas in Zele altijd druk beoefend. Waar dit meestal op amateursniveau stond, groeide dit in zijn familie uit tot een musice ren op professioneel ni veau: muzikale vreugde be leven op een benijdens- Zaterdag organiseert het Stekense Jeugdkoor al weer z'n traditionele «Muze-avond», eens te meer voor een talrijk opgekomen en enthoesiast publiek. Dit jaar was het de eerste keer dat buiten het Jeugdkoor van Stekene zelf en het volwassenen koor ook een jeugdkoor van buiten de gemeente te gast was. De Heidebiekens uit het Limburgse Genk deden dit vol overgave. Nu al nodigen de Stekense koorgemeenschappen alle geïnteresseerden uit voor het kerstkoncert van zaterdag 22 december. Het Jeugdkoor en het Ruysscheveldekoor krijgen dan de medewerking van het Sint-Jan-Berchmans- koor uit Hofstade-Aalst en van het duo Van Vaeren- berg-Brabants, dat voor de gelegenheid stemmige internationale kerstliederen zal brengen. Natuurlijk waren de koor- dier». Een hoogstaande ver- gemeenschappen tevreden tolking en dus alle lof voor met de belangstelling, al zuster Lieve die het toch hoorde men hier en daar maar voor elkaar krijgt om nog bedenkingen formule- ruim 50 rakkers te motive ren. Vooral met betrekking ren, week na week... Een tot de té minieme aandacht hartversterkend applaus die wordt besteed aan het viel het jeugdkoor en inzon- vak muzikale opvoeding of derheid zuster Lieve ten muzische vorming op de ba sisscholen. Maar al te dik- deel. Nadat de heer De Ruys- wijls worden deze vakken scher een 'potpourri' door de leerkrachten terzij de geschoven. lichte klassieke muziek had gespeeld op z'n piano, dan- Het Jeugdkoor van Stekene sten zestien matroosjes een biedt wat in de basisschool aerobic-nummertje. Vervol- wordt verwaarloosd, de gens brachten de kleinsten noodzakelijke muzische van het Jeugdkoor een ron- vorming «Maar», luidt de dedans op het gekende lied- lier. Viviane Baetens, Trees Dieleman, Christine De Smedt, Els DTSer en Huget- te Dias een pluimpje ver dienen. Het Stekense Jeugdkoor be sloot z'n optreden met «Aan de mooie, blauwe Donau» van J. Strauss in een twee stemmige bewerking van T De Ruysscher De Heidebiekes Uit Genk waren De Heide biekes naar Stekene geko men. Dit jeugdkoor werd opgericht in 1973 te Bok rijk, heeft als dirigent E.H. Wim Cortleven en behaalde reeds viermaal een eerste prijs tijdens het Europees muziekfestival voor de jeugd te Neerpelt. Het kamerkoor opende met «O, du stille Zeit» en het ingetogen »Wahre Freund- schaft». Daarna bracht het voltallige koor een waaier van volksliederen: «Bij de bron», uit Hongarije. «Vier Weverkens», «Het Vinkje» van H. Bavo enz. werden zeer geapprecieerd want werden gebracht op een hoog peil. redenering, «Stekene is een je van Tim Visterin «De Vo- lm weissen Rosll gemeente als geen andere gel» waarin Merlijn (Wendy en daar duldt men het groe- Van Hoye) en de vogel (In- nere gras van de gebuur grid Van Hoye) sierlijk be- nog steeds niet!» weeglyke pasjes ten beste gaven... Dé show van de Jeugdkoor aan het werk avond werd de «Playback- Nadat De Heidebiekens uit show» met de ouderen uit Genk de eucharistieviering het Jeugdkoor. Op de plan- hadden opgeluisterd, kon- ken ondermeer The Pointer den ze van een avondmaal Sisters (Ilse De Roos, Rita genieten, hen aangeboden D"Eer en Raffaèla Rollier), door het Jeugdkoor van de Dolly Dots (0 charmante Stekene en de kookmoeders jongedames) en dé vedette van het Ruysschevelde- Michael Jackson (Nancy koor. Dullaert), die zelfs de jury De zaal üep spoedig vol en, op z'n kant kreeg. Het ge- begeleid aan de piano door heel werd voorbeeldig ge- Tony De Ruysscher, opende presenteerd door Isabelle het Stekense Jeugdkoor Bermijn, bijgestaan door o.Lv. zuster Lieve Wiemme Mieke De Smedt de avond met drie volkshe- Dankbaar applaus ook voor Onder de kundige leiding van Tony De Ruysscher - die sinds 1 november be noemd werd als direkteur van de muziekakademie De Noorderkempen - besloot het Stekense Ruysschevel dekoor deze rij kgevulde en hoogstaande avond met een herhaling van het grootse koncert van mei jongstle den: «lm weisen Rösll» van Ralph Benatsky. Aan de piano werd het Stekense koor begeleid door 'vaste waarde' Maurice Truyers. Indachtig de bewering van dirigent en koorleider De Ruysscher dat niet zozeer de "hoge kwaliteit' pri meert. maar veeleer de ge zelligheid en het genoegen van het zingen met en on der elkaar, werd het alweer een vruchtbare en bijzonder aangename kooravond. Onder de vele aanwezigen onder meer pastoor Ver- meersch, kultuurraadvoor zitter Van der Ha en ook de nieuwe schepen van kui tuur van Stekene, Arnoud Heyse. dit laatste doet in de harten van heel wat Ruys- schevelders de hoop ople ven dat het kulturele leven op Stekene nu eindelijk eens de waardering zal krij gen waarop het reeds zo lang recht heeft... Gremar deren: «De boerkes smel- «De Kleremakers op «Singing in the Rain> Op reis», twee toneeltjes hun feest» en het spranke- waarvoor ondermeer Nadja lende «Liedje van de beiaar- De Jonghe, Annemie Rol- Op zondag 2 december organiseert het koor Fiori Musicali uit Sint-Niklaas zijn eerste eigen koncert in de kollegekerk van Sint-Niklaas, aanvang om 20 u. Aan dit koncert werken nog mee het Lokers Ka merorkest en de sopraan Gerda Lombaerts. Het geheel staat onder de leiding van de gekende musicus Jo Van Eetvelde, dirigent van het koor Fiori Musicali, tevens direkteur van de Muziekaka demie Lokeren. Op het programma werk van Handel, Graun, Vival di, Mozart en Jo Van Eetvel de zelf. Slot van het koncert wordt het Te Deum voor koor, orkest en orgel van W.A. Mozart. Het koncert vindt plaats on der de auspiciën van het ministerie van de Vlaamse gemeenschap, dienst voor de muziek en lyrische kunst. Enkele financiële in stellingen uit de stad verle nen hun steun. Met dit koncert mikt het pas in mei '83 gestichte koor Fiori Musicali vrij hoog Het bestuur en de le den hopen echter dat het een schot in de roos mag worden. Het programma is opgevat als een mengeling van instrumentale muziek, soliste met orkest, a ca pel- lazang, koor en orkest, so liste met koor en orkest, een keuze die dan ook vele muziekliefhebbers moet kunnen aanspreken We vermelden hierbij dat in het instrumentale gedeelte nog enkele solisten, allen leden van het Lokers Kameror kest, op de voorgrond zul len treden. We vernoemen o.a de violiste Hilde Mat- thys-Pas, de organiste Jen ny Van Eetvelde-Stoop, de cellisten Paul Van Egghen en Jan Pas, musici die in het verleden reeds bewezen uit het goede hout gesne den te zijn. Een koncert dat de moeite loont gehoord te worden. Kaarten kunnen bekomen worden bij de leden van Fio- In de Borse van Amsterdam presenteerde Danny 0167889-58) of in volgen! Denayer namens de 5-jarige Prentkaartenklub fako" die totaal belangt Aalst de eerste reeks prentkaarten met als tema hoe !°°s m c lenen en er geen duit aal kon het anders, karnaval. verdienen: .Het Volk.. K» te Zoutstraat; «De Kern»,! Deze in 1979 gestichte vere- meester Valère Depesse- Nichelstraat, "De Kaft», Ql niging wel verzamelaars mier (Erondegem), ad- raardsbergestraat, «Q uit de regio elke 2e zondag junkt-sekretaris Michel standaard». NieuwstrUl in de filateliezaal. Katte- Anderson en kommissaris y^ Nuffel, MoorselbaM straat 33, samenbrengen Denis De Mol (Lede) nog „Serav Woonkultuun van 9 tot 12 uur, om kon- steeds aan haar eerste en Moorselbaan. -Fred Stria takten te leggen en te rui- blijkbaar definitief bestuur winkel. Varkensmarkt I len Ze geeft verder een le- toe. de toeristische dienst i denblad uit, werkt mee aan Karnaval kaarten het Belfort. Vrijetijdsbeurzen en orga- De reeks van 12 genum- niseert zesmaandelijks (ju- merde kaarten op formaat 9 De winst komt integru ni en december) een inter- bij 14 bevat Gilles, Reuzen, ten goede van Levensvreuf nationale ruilbeurs. In de een Keizer, de Ajuinboer, de (Botermelkstraat) a Sint-Annazaal, Roklijf het Roe Beiaard, Dolfke de Ribso (Molendreef). zoals eerlang op zondag 9 trommelaar, kamavalist december waar 185 lopende burgemeester Marcel De Een volgende reeks wort meter tentoonstelling^ta- Bisschop en nog heel wat ambachtelijk werk van Jfl fels wordt ingenomen. meer. De reeks koet 100 fr De Nijs. Een kleurenreek» De klub is met voorzitter (plus 12 fr portkoeten) te li Danny Denayer. vice-voor- bekomen bij Danny De- zitter Marc Schockaert (Le- nay er, Baron Moyersoen- de). sekretaris-penning- park 12 te 9300 Aalst (001- Gentse Universiteit en die het tenslotte, langs de bi- blioteek van het Gentse Conservatorium bracht tot direkteur van het Antwerps Conservatorium Thesau - van de wacht in Madrj van Boccherini, de «Van ties op thema's van de H genoten» van Vieuxtert en Tchaikowski's «Sera de opus 48 voor str Bach en Tchaüowski in de vorige vrijdag aan een 2de SSprSüu.ïrirlïïl Berlaarse St.Martinne- uitgave toe waren Rudolf het allerhoogste peil 1 kerk. wie had dat enkele Werther en de Solisten van De ConcertvlrenSng kj jaren terug durven dro- het Belgisch Kamerorkest Mermee nog ,'„3 men? Sinds vorig jaar is het zorgden voor een prachtige dat men niet alüjd die echter mogelijk geworden, muziekavond. middelen nodig heeft 1 Bmnen de Kuituurkring Op een met bloemen ver- kultureel hoogltaande J ontstond toen namelijk een sierd prachtig podium viteiten tot to J koncertvereniging dia zich bracht dit ensemble een rijk Bn het publie^ tot doel stelde regelmatig gevarieerd programma ke ^spanningen apj koncerten te organiseren in waarin zij hun grote muzi- cieert bleek al na de voe de eigen gemeente. Als kale klasse en technische ateiiintr Muziek nok I ruimte was de St.-Marti- behendigheid duidelijk •moeilijkere' werk heeft! nuskerk zowel qua akoes- aantoonden. De uitvoering ggriare een duiden tiek als qua atmosfeer van het .Concerto voor twee plaatsingenomen 1 ideaal Zo ontstonden de violen en een strijkorkest» jJ St.-Martinuskoncerten, die van Bach, de «Aflossing Kort na de stichting van de Zeelse Kulturele Raad in 1974, werd tijdens de eerste kultuurdagen het Requiem van Mozart geprogrammeerd. Het was een waagstuk, maar de Zeelse bevolking reageerde zeer gunstig op dit initiatief. Het programma van het ju- biieumkoncert is feestelijk. Het Divertimento K.V. 136 is een bladzijde om de luis teraar te ontspannen. Na deze inleiding brengt de sopraan Rita Piron met or kest het Italiaans opgezette «Exultate Jubilate» KV. 165. Het is een drieledige cantate met een paar aria's en een recitatief. Het koncert besluit met de uitvoering van de Kro ningsmis K.V. 317 door so listen, koor en orkest. Mo zart schreef deze mis voor de plechtige kroning van een Mariabeeld in zijn ge boortestad Salzburg. Wij zien met spanning dit koncert in de fraaie St. Lud geruskerk tegemoet, ook omdat aan de algemene lei ding Kam iel Cooremans staat, de man die zijn muzi kale leven inzette met koor- direktie, die musicologie onder handen nam in de rus Musicus en Audite No va helpen dit koncert ver zorgen. Het orkest van de Fiammingi of met de oude naam de Solisten van het Belgisch Kamerorkest, staat onder de leiding van Rudi Werthen. Dit wordt een koncert van groot for maat dat we niet zouden willen missen We hopen dat velen in Zele en daarbui- tan dat eveneens zo zul» zien en dat de St Ludgeru» kerk op vrijdag 16 nove» ber te 20 u te klein zal ajl voor de bewonderaars va Mozart die in prachtig 1# der aan demokratische pil zen dankzij de steun 4 het Gemeentebestuur 4 heerlijke avond kunndj beleven. Berlare. Het Belgisch Kamerorkest bracht een geslaagd koncert in de Sint-Martinuskei\

De Voorpost | 1984 | | pagina 18