ém m. X 1 igaert werpt steen OCMW-kikkerpoel te iwm lycees-Dendermonde wil verkeerspark en bedrijvencentrum jNfehs i Komt honing dra (opnieuw) naar Sint-Niklaas? De Voorpost TWEEDAAGSE GRANDIOZE ANTIEK-, BROCANTE- ROMMELBEURS te AALST in de KEIZERSHALLEN zaterdag 17 en zondag 18 november 1984 telkens van 9 tot 18 uur. Info: 056/70 10 57 VRIJDAG 16 i 1884 37* JAARGANG NR. 45 - 34 F HO •t-Emiel Bogaert, in stadhuisjargon «de partikulier», de man die zich blijkbaar met Ik en nog wat moeit en tijd noch kosten spaart om links en rechts te gaan snuffelen, ikt de persjongens regelmatig met mededelingen. Verleden zaterdag was hy echter II het zesmaandelijks tussentijdig verslag doende in een perskonferentie in «Het Land HRiem». L Bogaert had het o.m. over het nieuw OCMW-ziekenhuis, de personeelsbezetting, leringsplan, de begroting, het flnanciêringsfonds, het artsenteam, de begroting en enst neuro-chirurgie met de aanschaf van een axiale tomograaf. pk van de heersende ma il het tekort aan geldmid- zodat noodzakelijk ■e apparatuur niet kan ken aangekocht. Mede 't het OCMW zelf voor cel leeft op de kosten van fckenhuis. Het financie- bnds is onvoldoende om [nten aan te schaffen. De van het OCMW zelf p tot nul herleid en de i zagen zich verplicht r geldmiddelen te zor- |il is voor hen auto-finan- j niet toegelaten. Wel prichten van een vzw. Het jmers reeds zo ver geko- I dat het ziekenhuis niet bel wordt geacht voor fi- instellingen. Men ■er geen vertrouwen meer elk afzonderlijk kunnen p zich evenmin borg stel- #or aankoop van (dure) e vzw wil men de aan- logelijkheden bcvorde- II investeringen uktiveren, lervcfonds aanleggen en Jbrg hebben in de bank. Bogaert explikeert dan dan toch zo ver is In de golden sixties geen vuiltje aan de lucht pennen. Er waren kredie- i het personeelsbestand Ëbinnen normale perken, pi euforie. Het ziekenhuis c want er waren 118.000 ben. Men zag slechts later lét aantal medische presta liet in evenredigheid was [dit groot aantal. Het zie- s had te veel een hotel- be. Men kreeg immers per Ito maar 5000 patiënten 115-tal per werkdag. En m de al te luxueuse perso- bezetting er was gekomen B het absoluut niet meer. 6 had inderdaad 62 leden pgsters. 39 tcwcrkgestel- rklozen en 19 DAC-ers. mogelijk nog te runnen bedrijf dat duidelijk aan sane ring toe is. Wanneer wordt ziekenhuis aan Siesegemlaan operationeel? Volgens A.E. Bogaert zou de slreefperiode het eerste semes ter van 1987 zijn. Nog niet voor morgen dus. Qua admini stratie spreekt men zelfs van enige voorsprong op het sche ma doch de werken zelf vlotten minder snel. Voorzitter van de OCMW-raad Goossens richtte zich dan ook tot de Gemeen tedienst van België en vroeg dat men het ritme der werken zou versnellen en dat, om dat te bekomen, er meer en frek- wentere kontrole zou worden uitgeoefend. Om in 1987 ope- rationael te zijn moeten uiter lijk tijdens het eerste halfjaar van 1985 alle aanbestedings dossiers ingediend zijn. Alle medische diensten wer den trouwens gepolst naar een kostenraming van hun dienst teneinde te kunnen komen tot een juiste budgettering. Doktersproblemen Dokters zijn alvast de perso nen die de standing van een ziekenhuis bepalen. Het is dus belangrijk valabele artsen aan te trekken. Gesteld wordt ech ter door A.E. Bogaert dat men heel wat moet doen als arts om «binnen te geraken». Het wordt een labyrint waarin men makkelijk de te volgen weg kwijtspeelt. Anderzijds is er de kwestie van de vicieuse cirkel. Er zijn te weinig dokters om dat er onvoldoende apparatuur voorhanden is en er is te wei nig apparatuur omdat de pres taties te gering zijn en dat konditioneert uiteraard de in komsten. Ook de bestaansze kerheid zou onvoldoende ge waarborgd kunnen worden zo dat het vaak aan kandidaten ontbreekt De kumul-afTaire Waar gesteld werd dat dokters een lijst zouden overleggen met hun eventuele kumuls zou er onderling zijn afgesproken zulks niet te doen. De OCMW-raad wacht nog steeds, maar treedt niet op. Artsen beweren dat het opstel len van dergelijke lijst zou in druisen tegen hun statuut en tegen de déontologie van de geneesheer Wat niet eens zo verwonderlijk is als men weet dat het standpunt dat de OCMW-raad in deze materie inneemt alleszins fel genuan ceerd is. Diensthoofd? Deze graad wil men meer ge zag verlenen. Feit is echter dat waar de graad wettelijk voor zien is er géén diensthoofd is maar dat er wél diensthoofden zijn in zogezegde afgesplitste diensten waar de graad wette lijk niet bestaat. Waar zich dan heuse «gevechten» om aan di» titel te gernk«o zouden af spelen. Konsultatics Alhoewel het aantal in het OCMW-ziekenhuis gedane prestaties stijgt blijft er bij de kosten-batcn-analyse toch nog een deficiet. Wanneer de OCMW-raad vraagt aan de artsen het aantal konsultaties op te voeren repliceren deze dat daartoe de noodzakelijke eigentijdse apparatuur ont breekt. Via het financierings fonds werd wel reeds een en ander aangeschaft doch geso fisticeerde dienstverlening im pliceert een uitgebreid en duur instrumentarium. Momenteel niet haalbaar dus. Medebeheer Volgens A.E. Bogaert leven OCMW-raad cn Medische Raad naast elkaar, elk afzon derlijk Bogaert noemt een aantal OCMW-raadsleden «dorpspolitiekere» die van me dische dienstverlening weinig of niets kennen en dan ook valabele voorstellen van dok ters negeren. Anderzijds is gesteld dat me debeheer door artsen mogelijk is wanneer deze akkoord gaan met «oentrale inning». Iets wat momenteel alleen in de dienst orthopedie het geval is. Het ziekenhuis aanziet dit OCMW-schulden konsolideren? De begroting van het zieken huis kwam te laat en werd door Volksgezondheid daarenboven slecht onthaald. Tegen 1987 moet het een nul-operatie wor den en daarheen moet men dus geleidelijk groeien. Had men in 1982 een verlies van 97 miljoen, in 1985 zou het reeds beperkt zijn tot 33 mil joen wat door insiders het uit erst haalbere zou zijn. Maar Volksgezondheid wil meer. Nóg 11 miljoen bespa ren! Over één zaak is OCMW- raad, zijn de artsen en is het personeel het roerend eens: «Dat kan niet». En toch moet men verder on derhandelen. Dramatisch wordt het als men weet dat voor de nieuwbouw naast staatsen stadstoelagen ook eigen middelen van het OCMW noodzakelijk zijn en die heeft men duidelijk niet. Dan gaan er vanzelfsprekend leningen moeten worden aan gegaan! Maar een OCMW kan met wat een gemeentebestuur wel kan: een saneringslening aangaan Toch dienen de OCMW-raad een aanvraag in om dergelijke lening met kon- solidatie van de schulden toch menbrengt waarmede natuur lijk geen grote aankopen kun nen gebeuren. Vooral omdat de dan toch reeds kleine OCMW-bijdrage van 2 mil joen nog werd geschrapt. Bogaert haeft een paar schrij nende voorbeelden in dit ver band. Na twee jaar onafgela ten drukking uitoefenen zou digitaal-apparatuur uiteinde lijk kunnen worden aange schaft. Wat dan wel ettelijke miljoenen kost. Een brief diende gewoon naar minister De Wulf worden gestuurd voor aanvraag van uitvoering. Dit kon echter alleen mits vooraf name op de kosten van het nieuw ziekenhuis waarvan men nog maar alleen vermoedt dat het in 1987 in werking zou kunnen treden. Ook de aanschaf van een gam ma-kamer volgde een lange lij densweg. Om die 10 miljoen te betalen beschikt het financie ringsfonds niet over voldoende middelen. Lees geld. En het ziekenhuis kan de som niet voorschieten. En geneesheren mogen niet aan auto-financie ring doen. En leasing kan evenmin want kredietmaat schappijen hebben geen goed oog in het ziekenhuis. En bankmaatschappijen gaven Wf~ --jjfc, Aalst. A.E. Bogaert, die vaak de kat de bel aanbindt, (a) «experiment» dan ook eerder als een test-case. Als patiënten direkt aan de kassa betalen is er meer kontrole. minder tijd verlies cn geeft de computerlis- ting een overzicht van de ver richte prestaties. Een aantal dokters ervaren de centrale inning als het afgeven van een stuk(je) macht, menen dat het hier om een aanslag op hun (vrij) beroep gaat, oppe ren dat centrale inning drem pelvrees van patiënten zou kunnen doen stijgen of zeggen dat er administratieve fouten zullen mee gepaard gaan. Bo gaert opteert echter duidelijk voor centrale inning wat tijd en geld zou besparen cn de par- tiëntcn meer zekerheid zou verschaffen i.v.m. hun beta lingen. te bekomen. Hebben Aalsterse politici daartoe genoeg-in de Brusselse pap te brokken? Iets aanschaffen, een lin- densweg André-Emicl Bogaert stelt dat iedereen weet dat het vroegere OCM W-investeri ngsprogram- ma geleid heeft tot een min derwaardige toestand van het beschikbaar medisch instru mentarium. Nog niet zo lang terug was het geen uitzonde ring dat een chirurg wilde hij ernstig werk leveren de eigen operatieset van huis uit moest meenemen. Artsen stichtten dan ook een financieringsfonds door er 5% van de ontvangen gelden van prestaties in te storten. Wat per jaar zowat 7 miljoen sa- eveneens een negatief advies. En huur-koop zou alleen mo gelijk zijn als een bank borg stond. De apparatuur is dan ook nog steeds niet aange kocht. Men kijkt nu uit naar een groter leverancier die dan toch bereid zou gevonden wor den zich borg te stellen voor de afbetaling. Moet labo-balans sluiten met verlies? Waar A.E. Bogaert stelt zou het OCMW-saneringsplan zo goed als onuitvoerbaar zijn omdat er geen geld meer zou overschieten voor aankoop van de nodige apparatuur, een must op to date te blijven. Stipt naleven van dit plan zou de medischa dienstverlening afremmen en tevens ook de noodzakelijke investeringen. Vervolg op blz.4 ■Jonge Kamer-Dcndernionde heeft tydens een gezellige persbijeenkomst het beleid- l 84-85 voorgesteld. Het komende werkjaar van de Jaycees zal vooral hesteed den aan de inrichting van een Dendermonds verkeerspark voor de jeugd en aan de chting van een «bedryvencentrum». Uiteraard wordt ook de verdere individuele ■ing van de leden niet uit het oog verloren en daartoe worden bedrijfsbezoeken ganizeerd, sprekers uitgenodigd en interne kursussen gegeven. Dcndcrmondc vzw sen van 18 tot 40 jaar samen te delijkheden op te nemen izich tot doel jonge men- brengen om hun verantwoor- tegenover de gemeenschap via gezamenlijke inspanningen. zowel op sociaal, ekonomisch als kulturccl vlak cn zo de individuele vaardigheden te ontwikkelen Vanuit die basisoptiek heeft Jaycees al heclwat gcrcali- zeerd. Jaarlijks zijn binnen de vereniging verschillende kom missies aktief en die kommis sies hebben tijdens de laatste jaren o.a. volgende projekten waargemaakt. Het uitgeven van een Socio- Medischc Gids die gratis aan de inwoners van de telcfoonzo- ne 052 werd bedeeld, een sym posium over «Hoe goedkoop en gezond financieren» en meer recent (1984) een debata vond over «Vennootschap of eenmanszaak»; het inrichten van een wclsprekcndheidstor- nooi voor de schoolgaande jeugd tussen 16 en 18 jaar; een symposium en tweedaagse beurs over «microcomputers» en meer bepaald over de keu- zcproblematick voor de KMO's; een jaarlijkse gezins rally, enzomeer Beleidsplan 84-85 Op het eind van vorig werkjaar werd de volgende raad van beheer gekozen: voorzitter Jan De Kescl, ondervoorzitter Ré- ginc Van der Eecken en Luc Schutyser. penningmeester Elie Van Herreweghe. sekre- taris Anncmie Kclcm cn Phi- dermonde. De voorzitter van de Jonge Kamer, Jan De lippe Van Haute als past-voor- y. (v) zitter Deze raad van beheer heeft zich dit jaar tot doel gesteld om via een «matrixvorm» de 25 leden dichter en beter te betrekken bij de werking van de vereniging. Naast de taken opgenomen in funktie van een projekt, oefent ieder lid van de kommissie een specifieke, per manente taak uit die ten goede komt van de ganse Jaycees- groep. Kommissie Jeugd De werking van deze kommis sie is duidelijk tweeledig. Pu blic-relation van deze kommis sie, Mare Macharis. verduide lijkt dat onder leiding van Rita De Clercq het plan opgevat werd om in het kader van het nationale jaar voor de ver keersveiligheid en de verkeers- lecfbaarheid een projekt «Ver keerspark Dcndcrmondc» te realiseren. In samenwerking met het stadsbestuur dat enorme in spanningen leverde, de Rijks wacht en de Politiezal op de terreinen van Olympos een permanent verkeerspark wor den aangelegd, waar kinderen tot 12 jaar hun verkeerslessen zullen kunnen aanvullen in de praktijk. Dat wordt gezien bin nen het kader van het leerpro gramma der scholen De firma Bacrt van Zele zal instaan voor de aanmaak van de verkeers borden en Benny Méchant uit Sint-Gillis levert tien fietsen. De stad Dendermonde zal zor gen voor de infrastruktuur op de parking van Olympos, op de plaats waar nu ongeveer de wagens van Intercom worden gestald. Het VTI zorgt voor de palen, waarop de borden worden ge plaatst. Dit verkeerspark is echter niet de enige zorg van de kommis sie-jeugd. Zij werkt ook aan het projekt «kinderweekend», waarin het aksent zal gelegd worden op kreativiteit en ont spanning. Op dat programma worden voorlopig volgende ak- tiviteitcn voorzien: speelgoed- ruilbeurs. huisdierenmarkt, te- ken- en ballonwedstrijd, pop penspel en vrij podium. Ekonomie Omdat public-relation Marc Wastijn niet kon aanwezig zijn, gaf voorzitter Stefaan Rubbens enige uitleg. Als «verantwoordelijke voor morgen» kunnen Jaycees niet voorbijgaan aan de impakt van nieuwe technologieën en orga- nisaticstrukturcn op onze sa menleving. De leden van deze kommissie wensen een direkte en vooral praktische aanpak van het pro bleem. Na een eerste analyse van de noden in de regio Den dermonde werd besloten een projekt te starten tot oprich ting van een «Bedrijvencen trum». een dienstverlenende organisatie waarvan de juridi sche vorm later te bepalen valt en die een gemeenschappelijke service aanbiedt tegen vergoe ding der kosten. De aangeboden diensten kun nen variëren van type en se- kretariaatswerk, telcfoon-per- manentic. vergaderakkomoda- ties, stockageruimte. gebruik van gemeenschappelijke com puter, tekstverwerker tot hulp en advies bij fiskale- boekhoudkundige- en beheers problemen. Op dit ogenblik loopt bij ca. 1.000 bedrijven een enquête m.b.t. dit projekt. De uiteindelijke bedoeling van deze kommissie is. bij vol- Kultuurraaddelegatie ten paleize HHHUfllHÜUH Koning Boudewijn in Sint-Niklaas, oktober 1978. Straks weer vorstelijke intrede in Wase hoofdstad? archieffoto Men herinnert het zich wellicht nog. in het najaar 1978 kwamen zowel koningin Fabiola als koning Boudewijn op bezoek in Sint-Niklaas. Telkens op een donderdag, en de zon scheen gul. *t Was 12 oktober toen de vorstin het marktgebeuren meemaakte en in Sinaai op de Dries halt hield, en daags nadien al kwam De Voorpost uit met ettelijke pagina's relaas en fotomateriaal. En 't was 26 oktober toen de koning, die veertien dagen eerder zijn gade niet vergezellen kon omdat de regering in nesten zat, o.m. het bedrijf Niko aandeed. Het koninklijk paar kent blijkbaar de weg naar Sint- Niklaas. Wie een zéér goed geheugen heeft weet nog dat koning Boudewijn op 4 november 1956 de Heirmanklok in werking stelde (het kunstwerk verhuisde inmiddels naar Brugge, maar het ook in 1956 opengestelde stedelijk zwembad staat nog immer langs de Parklaan). Nu kon vernomen worden dat de koning eraan denken zou. opnieuw de Wase hoofdstad te bezoeken. Een Gentse krant gaf het bericht woensdag in de affirmatieve vorm, wat voorbarig is. Wel waar is dat.de grootmaarechalk van het koninklijk paleis zich woensdag 7 november ten overstaan van een delegatie van de Sint-Niklase kulturele raad ontvallen liet dat de koning de wens te kennen gaf, eerlang weer eens een bezoek te brengen aan de stad. Wat een Wondere woensdag Er zijn zo van die dagen dat belangwekkendej|yeo6Bvgs- ten plegen samentevgU^De^f^dag'VanWilderodedag Safröiifi--* Het werd al terloops gemeld via De Voorpost: woensdag 7 november was de Wase priester-dichter in gezelschap van een aantal Tak-sympathizanten in Rome, waar hij door de paus ontvangen werd en een amnestieboodschap bezorgen mocht. Zodoende kon Van Wilderode op 7 november niet in Laken zijn, althans niet in hoogsteigen pelsoon. Zijn geesteskind, de op plaat gezette bloemlezing van gedich ten «Het Land van Amen», was er wél Van die langspeelplaat werden inmiddels zowat tweedui zend exemplaren aan de man gebracht (plus nog eens een achthonderdtal cassettes) en de Sint-Niklase kultuurraad die het initiatief had genomen tot het realizeren van de opname deed de suggestie, het tweeduizendste exemplaar te reserveren voor koningin Fabiola. Aan dat voorstel lagen twéé elementen ten grondslag: de koningin interesseert zich voor poëzie, is zelf literair bedrijvig (haar sprookjcsplaat werd enkele jaren geleden door de Jonge Ekonomische Kamer voorgesteld in... Sint-Niklaas) en Tine Ruysschaert. voordrachtkunstenares en «zegster» van de Van Wilderodegedichten voor «Het Land van Amen», wordt herhaaldelijk gevraagd om de koningin te vergezellen bij bezoeken aan artistieke of kulturele mani festaties. Grootmaarechalk van het hof H. Dehenmn liet naraeós de koningin weten dat zij zeer gevoelig was voor de suggestie, cn er werd naar een passende datum uitgekeken, 't Werd 7 november. Op woensdag 7 november kwam er echter een kink in de kabel. Koningin Fabiola kon die voormiddag de attentie niet zélf in ontvangst nemen cn burgemeester De Vidts was door dwingende omstandigheden verhinderd, de dele gatie te leiden. Maar de ontvangst vond wel doorgang. De grootmaarechalk van het hof en de heer Cardon de Lichtbuer ontvingen de Sint-Niklase afvaardiging Die bestond uit schepen Daan Anthuenis, kultuurraadvoorzit- ter Daan De Smet, kultuurraadsekretaris Marcel Verniers en ondervoorzitter Hugo Steenwegen van die instantie, terwijl ook bestuurslid De Witte-Cornelis mee naar Laken reisde. Koning Boudewijn zou dus opnieuw naar Sint-Niklaas willen komen. «Dan kan hij persoonlijk de plaat «Het Land van Amen» komen halen», aldus schepen Anthuenis op een bijeenkomst in Sint-Niklaas enkele dagen geleden. T.o.v. de Sint-Niklase delegatie zei de grootmaarechalk dat de koningin de beste herinneringen bewaart aan het feestelijke onthaal «in het mooie en vriendelijke Sint- Niklaas». Waardering was er vanzelfsprekend ook voor Anton Van Wilderode en Tine Ruysschaert. De ontvangst duurde zowat één uur, cr werd champagne geschonken cn de konversatie zou in een vlotte, ongedwongen sfeer rijn verlopen Die van Sint-Niklaas laten die van Mclselc niet los. Poëzie is een Sndcr produkt dan aardbeien, dat wel, maar ook kunst kan koninklijk wezen. w.v. doende interesse, zelf te star ten met dit bedrijvencentrum, eventueel met participatie van andere organisaties zoals de Kamer van Koophandel en Nijverheid, Stad Dendermon de, G.O.M.O.V., G.I.M.V., banken, enz. Jaycees blijft dus nog steeds de aktieve vrijetijdsbeweging die uiteindelijk vruchten afwerpt niet alleen voor het individuele lid. maar ook voor de gemeen schap. een belangrijk punt waaraan past-voorzitter Philip pe Van Haute tegen het einde van de bijeenkomst aan herin nerde. Dendermonde. Het bestuur van Jaycees Dendermonde zette het nieuwe werkjaar uiteen. M een uitgave van >x UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601461-36 Prijs voor los nummer 34 F Jaarabonnement 1.620 F 6 maand 825 F 425 F

De Voorpost | 1984 | | pagina 1