Theater Rhetorika Zele speelde «De Bruiloft» op professioneel niveau! Toneel in het Zilverpand te Dendermonde Revue 'Da was Sinpals' door Clapdorp De Aloude Hoofdrederijkerskamer van Waasland De Goudbloem, Koninklijke Toneelafdeling «Vrien- denbond» speelde «Detective Story» van Sydney Kings ley. Met hetzelfde werk zal worden deelgeno men aan het Koninklijk Landjuweel. Bij vorige gelegenheden hebben we steeds kunnen besluiten: alleen een zeer sterke tegenstrever zal bij machte zijn om de Sint-Niklase Goudbloem van de overwin ning weg te houden. Voor deze «Detective Story» kunnen we dit moeilijk met dezelfde «bijna zeker heid» stellen. De opvoering van zaterdag jl. kende naar ons gevoel te veel zwakke spelmomenten. Knap werk, zonder twijfel. Landjuweel-klaar? Dat een ander paar mouwen. Het niveau dat we van Goudbloem voor een dergelijke wedstrijd gewon ijn werd jammer genoeg niet gehaald. Er zijn in de eerste plaats de bijzondere moeilijkheids graad en de veeleisendheid van het stuk. Daartegen over staat dat regisseur Dré Poppe al zwaardere «kost» heeft her-, ver- en bewerkt tot vlot verteerbare gerecht jes. («De Idioot», «De Kat», «Bernarda Alba»Gebroe ders Karamazov»), Maar er is vooral de zeer grote be zetting (25 figuranten). «Detective Story» heeft een veelheid van types, een ver scheidenheid aan situaties los van de hoofdlijn in het verhaal. Het is dus duide- °P1 Dank u Rhetorika om te mogen mee aanzitten aan uw digde met volle stem de gas- ïP3 «hitterend bruiloftsfeest. Het was op artistiek vlak het ten aan, die een receptie P huwelijk-van-het-jaar. De wijze waarop het werd ge- kregen aangeboden. Het a€ bracht straalde naast toneelklasse veel durf uit. verrassingseffekt klikte en ae %ieaeur Roger Bolders bracht met zijn unieke toneel- elkeen voelde zich op zijn s tondsten niet alleen de akteurs maar ook de toeschou- gemak om de Rhetorika J mrs van bij het begin in de gepaste sfeer. primeur te bekijken. Het 3iic te bruidstoet stond opge- lijk. Ceremoniemeester ®tuk speelde zich midden in gjjj üeld vooraan in de zaal Etienne De Brandt, een ge- zaal spelers waren rüjl sals bij een gewoon hu we- knipte rol voor hem, kon- lanITs she kanten omgeven Toneel bij De Goudbloem in Sint-Niklaas. Impressie uil Detective Story» (Iv) lijk dat een oersterke regie een must is en dat het voor de cast niet alleen volstaat om naar de inzichten en de bedoelingen van de regis seur te akteren. «Proefbal lonnetjes» kunnen er niet worden opgelaten. Alle ver tolksters) moeten over vol doende «planken-ervaring» beschikken om deze «story» homogeen, geloofwaardig en gaaf te houden. De min ste overdrijving, het klein ste extra pedaaldrukje van de minder geroutineerde akteur wordt al te vlug «charge». Het tikkeltje te ingehouden spel, de ongewilde sober heid verandert in «te-wei- nig-uit-de-buik» of kan niet overtuigen. Niet zo verwon derlijk eigenlijk dat bij de 25-koppige «bemanning» enkele minder goede pres taties te noteren vielen. We hadden ook de indruk dat de regie er geen goed aan deed om figuren als de win keldievegge (Marie-Claire De Coster) en inbreker Charley (Peter Vercaute- ren) zoveel kleur mee te ge ven. Daarbij komt nog dat Peter ook tijdens het «stille spel» of wanneer de aan dacht van de toeschouwer elders werd vereist toch maar op het (lachgrage) pu bhek bleef inspelen. Dit for ceerde niet alleen z'n eigen typering door het te-veel- i-het-goede maar bleek ook weinig voordelig voor zijn medespelers. Door zijn veelvuldige aanwezigheid op de scène worden de «ei gen» supporters goed ge diend maar het stuk hele maal niet! Ver daarboven staat de schitterende, verzorgde, be heerste en sterk ingeleefde vertolking van Harry Des- war te als detective Mc Leod. De zich opvolgende «uitbar stingen» zouden echter meer voordeel halen uit een meer stelselmatige groei in sterkte om dan in de slotscène weer terug te val len op een «innerlijk» ge vecht, het mengen van woe de en pijn, van onmacht en drang naar gerechtigheid, in plaats van het schreeu werig «Ik heb geen thuis!». Marcel Van Brussel heeft aan rir Kurt. Schneider op preciese, afgelijnde en be wonderenswaardige ma nier gestalte'gegeven. Ook Theo De Munck bewees an- dermaal z'n kunnen in de rol van advokaat Endicott Toneel bij De Goudbloem in Sint-Niklaas. Met «Detective Story» neemt de aloude rederijkerskamer deel aan het vijftigste Landjuweel. De Goudbloem viert het honderdjarig bestaan (Iv) Sims. Steven Van Petege- Erik Bielen geen geluk. hem tekende voortreffelijk Dialekttoontjes en een on- Arthur Kindred. De ge- verzorgde uitspraak onder- voelsgeladen spelmomen- lijnden de oppervlakkig- ten bleven wat verscholen heid waarmee deze «te ma- in een iets te ingehouden ken» rol werd uitgediept, aanpak. Dirk De Corte het «Aal-pekelzondekes» kwa- een weinig gemotiveerde men ook op het aktief van indruk, bleef de gerouti- neerde, door ervaring ver grijsde nieuwtjesjager en te jong gehouden Joe Feinson. Chris Smet (O'Brien). Hij typeerde voortreffelijk, zij het vrij hoekig en te «ge maakt». An dré Callebaut gaf agent Keoch Schwing Detective Brody, gespeeld en elan mee. Of zo'n groot door Wim De Schepper, werd niet altijd even gun- stemdebiet in de realiteit onder pohtiemensen ook stig «geplaatst». Daardoor hoorbaar zou zijn laten we moest hij te vaak «op zoek» om zijn man-met-het-hart met voldoende draagkracht midden. Griet i de prachtige Mary Mc Leod passend op de voorgrond te voor haar rekening. Dank duwen. De opstelling van zij het grandioze tegenspel het Brody-bureau het hem van Harry Deswarte bleef trouwens voor de linker Mary overeind. Mrs. Mc zaalhelft regelmatig in het Leod bleef braafjes, netjes «onzichtbare» verdwijnen. Toch een fraaie prestatie méér in. van Wim. Rosa De Boom (Mrs. Farragut), Aime-Ma- door kritische- en andere blikken. Theater-en-rond. Een dubbele moeilijkheid. Geen probleem ook die nieuwigheid werd knap on dervangen. Brecht spelen is geen alle daagse opdracht. Rhetori ka haa er een weloverwo gen keuze van gemaakt. Vorig weekend brachten een aantal bejaarden van Gepensioneerdenbond en dienstencentrum Het Zilverpand te Dendermonde een toneelstuk naar voor, getiteld «Stok». Sketches en een muzikaal programma staan reeds op het aktief van deze mensen, doch een avondvullend toneelwerk was voor hen een nieuwe uitdaging. Het verhaal «Stok», geschreven en geregisseerd door André Callaert, draait om een oude boer die Stok heet. Hij droomt ervan nog te trouwen en zijn vrienden komen dan ook aanzetten met twee huwelijkskandidates. Deze zijn echter uit op de centen van boer Stok. Om de vrouwen om de tuin te leiden neemt de boer zijn intrek in een rusthuis, maar ook daar is hij niet veilig. Hij krijgt er immers af te rekenen met de direktrice, vijf andere vrouwen en een cafébazin. Voor een ruim opgekomen pubhek was het een aangename voorstelling. In volgorde van optreden zagen we Adolf Dierickx als de versleten rakende boer Stok, die al heeft wat zijn hartje lust, behalve een vrouw. Maria Arnauts zagen we als de vreemde zigeunerin die boer Stok een toekomst vol amour voorspelt. Verder waren er Albert Verneirt en Georges Segers als de vrienden die Stok aan een vrouw willen helpen Dan zagen we Irène Hautekete en Elisabeth Stallaert die beiden weg zijn van de boer en zijn geld. Mariette Bauwens leek in de wieg gelegd voor rusthuisdirektrice. Louiza Van den Abbeele, Colette Duquet, Mieke Peeters, Irma Spanoghe en Madeleine Geerinck speelden de rusthuisbewoners die het wel zien zitten met boer Stok Wie bij dit alles nog het beste vaart was wel de cafébazin Henriëtte Van Laer, want zij verdiende haar boterham met de stommiteiten van de boer. De muziek die we tijdens het stuk te horen kregen was van Wannes Van de Velde en de groep Rum. Het Zilverpand bewees met deze voorstelling zeker heel wat kreatieve mensen te herbergen.. (sirou ann) Dendermonde. Toneel in het Zilverpand. De bejaardespelers bijeen. (P. Van San) reau tsroüy) zowel in breed te als in diepte. Dit zou wel z'n oorzaak kunnen vinden in een ontwerp dat gemaakt werd in funktie van de «Landjuweel-scène». Be grijpelijk, maar niet in het voordeel van de Wase schouwburgbezoeker. Achter de schermen waren aktief: Lieve Van Broeck als regie-assistente, het schouwburgpersoneel o.l.v. Flor De Vos, voor de belich ting W. Van Gucht en voor het geluid Guido Van Gysel en Eric Loquet. Toneel meester was Herman Van Brande. Het kostuumad vies kwam van Thérèse Schoevaert. De Goudbloem nam voor de viering van haar honder djarig bestaan een daveren de start. «Detective Story» was een zeer moeilijke op dracht die dank zij de be reidwillige medewerking van verschillende leden van zuster- of andere verenigin-1' gen (Sint-Genesius, KET-,. Béveren) tot een sukses kon'1 worden omgezet. We laten voor de gelegenheid al het redetwisten omtrent «de in breng» van buitenuit, kringliefde, wat mag en wat niet zou mogen enz. buiten beschouwing. Hoofdzaak blijft dat er nog voldoende repetitietijd overblijft om de «Story» naar het gewenste Landju,. weelpeil te duwen. We dui men! (W.D.G.) «buikloos». Er zat Johan Reel (Barnes), Eric Van Eemeren (Lewis), (hysterische Frans Vander Eist (Mr. vrouw), Lieve Van der Aa Pritchet), Karei Meersman (Miss Hatch) en Minouche (echter kon het niet), Philip Van der Aa (Susan Carmic- Meersman (heeft iets te ma- hael) vervulden uitstekend ken met de appel en de bo- hun opdrachten. om) en Egjc Scllelfout ver- Achiel Schepens had met volledigen treffènd en Luitenant Monoghan blijk- waardevol het geheel, baar niet de minste moeite Dré Poppe zorgde voor het en Renaat Stoop bleef als Tami Giacopetti wat ondefi nieerbaar maar geloofwaar- weekse Amerikaanse poli- dig. Frans Coudron kreeg tiebureau van destijds keu met detective Dakis te wei- rig in terug. Zeer vlot be nig mogelijkheden om z'n speelbaar leek het dekor taak veel glans mee te ge- ons niet. Net allemaal een ven en nam een aarzelende beetje te gedrongen, te nip- start. Gallagher bracht jes (vooral opstelling bu- Berthold Brecht is onge- hoogtepunten, waardoor de twijfeld één van de belang- toeschouwers geconcen- rijkste- en boeiendste to- treerd en vol aandacht vol- neelpersoonlijkheden van gen en positief reageren, alle tijden. Veel van zijn Iets wat alleen maar moge stukken horen tot het beste lijk was door de knappe van de werelddramaturgie. vertolking van het ganse «De Bruiloft» is een satire gezelschap, dat maanden op de kleinburgerlijkheid, hard heeft gewerkt voor de- Het was voor Rhetorika een ze verdiende appreciatie, gedurfde onderneming om Rachel Van Cleempift, als amateurgezelschap der- kreeg de moederrol en het gelijk stuk op de planken te leverde geen probleem om brengen. Het was een uit- er zich in thuis te voelen, daging die ze met grote on- Hetzelfde geldt voor «va- derscheiding hebben door- der» René Van De Velde, staan. Voornamelijk omdat Hij maneuvreerde zich als ze beroep kunnen doen op een ervaren toneelrat in een ploeg getalenteerde ak- zijn rol. Zijn gesproken en teurs, die zulke zware op- geakteerde inbreng liepen gave aankunnen en die in synchroon, één adem om de meest posi- Diana De Waele (zuster van tieve zin mogen geciteerd de bruid) en Mare De Paepe worden. Een enorm voor- (zoon van bruidegoms deel voor de Zeelse toneel- werkgever) krijgen hoe vereniging is over een re- langer hoe meer planken- gisseur als Roger Bolders vastheid. Diana De Waele te kunnen beschikken. Hij hanteert de goede intonatie is de vakman die zijn perso- en vloeiende bewegingen en nages en hun mogehjkhe- evolueert in de goede rich- den door en door kent. Ze ting. Marc De Paepe heeft weet te typeren en ze als- stijl om de rol van een impo- dusdanig naar een hoger santé figuur te vertolken, niveau verheft. Zijn feeling Eddy Oosterlinck (vriend en fijngevoeligheid brengt van de bruidegom) impo- hij over op de groep. Het neert door de wijze waarop meest frappante voorbeeld, hij de kunst verstaat om het naar ons gevoel, is de wijze, spel naar een hoogtepunt te waarop het bruidspaar, als drijven met zijn zang en centrale figuren, hun rol dans. Zijn waardige tegen- vertolken. Karine Van hanger is Eric De Poortere Cleemput en Eddy Van De (de buurman). Personages Velde, namen «De Bruiloft» die vlot en vol zwier over de van Brecht te baat, om him set bewegen. In «De Brui- toneelkwaliteiten aan het loft» was het de feestzaal, publiek te presenteren. Ze Hun gevoel voor timing waren zeker niet aan hun kqpit van pas om de moeilij- proefstuk, maar hetgeen ze ke momenten tussen zitten nu brachten kan een defini- rond de feestdis en de meer tieve doorbraak zijn. Het beweeglijke scènes te over- slot, was het sluitstuk voor bruggen. Marleen De Bruy- hun prestatie. Een bijzon- ne (de buurvrouw), die in der moeilijk moment, als ze het °P de letter sprekend alleen onder de schijnwer- gezelschap haar streektaal pers staan, en de verant- niet verloochent, zorgt voor woordelijkheid dragen om het vuur. het ritme en de de vertoning naar een kli- vlotheid in de vertoning, maks te voeren. Die opzet is Welke présence straalt die hen gelukt. toneeldame toch uit! Met de «Bruiloft» presteert Het sukses was mede moge- Rhetorika anderhalf uur lijk door het Werk van het goed toneel. De presentatie zaalpersoneel Edgard van een huwelijk in «bur- Roels, Mare Van Cauteren, gerlijke» families, die hun Frank Van Mossevelde, Ro- rang en stand willen op- ny Vercauteren en Jan houden, leidt tot kortslui- Wauters en pianiste Lieve tingen. Melodramatische Van Lancker. toestanden die perfekt wor- De technische o.l.v. Ray- den uitgebeeld. De variatie mond Van Kerckhove tim- in het spel zorgen voor merde een knap decor in In Sint-Pauwels werden dit jaar in het kader van het 750-jarig bestaan van de parochie heel wat feeste lijkheden georganizeerd. Te veel om op te noemen. Sint-Pauwels lééft, dat mocht in elk geval blijken. De plaatselijke toneelvereniging Clapdorp sluit het jaartje dorpse trots af methaar revue 'Da was Sinpals'. Wat er over dit spektakel reeds werd prijsgegeven wij hadden het er al over in een vorige bijdrage belooft: het wordt een theaterpot pourri van volkse feitjes, kommentaren, liederen, gags en ga zo maar door. Geen enkele inwoner van 'Sinpals' mag dit evenement missen, meent Clap dorp. De vereniging, die sinds 1964 jaarlijks een meestal plezierig stuk voor het voetlicht brengt hoopt ook op belangstelling van buiten de gemeente. Het Vlaamse dorpsleven is immers overal nagenoeg hetzelfde, pleit men: de mensen hebben alleen andere gezich ten en namen, maar hun vreugden en teleurstellin gen verschillen in wezen niet veel. 'Da was Sinpals' wordt vier keer opgevoerd: op 1, 2, 7 en 8 december a.s. telkens om 20 uur in het parochiecentrum aan de Kerkstraat 13. Twaalf Akteurs 23 mensen, jong en oud, mannen en vrouwen, autochtonen allemaal, hebben zich nu al maanden lang ingezet om er iets écht goeds van te maken. Ik laat ze ook even de revue passeren. De akteurs: Jozef Braem, Frangois Daneel, Bernard De Cock, Lucrèse De Keyser, Leon en Mare Meul, Herman Slowack, Maria Soetens, Hilde Van de Voorde, Lydia Van Vlierberghe en Rita Verstraete. Als u even natelt: zes mannen en zes vrouwen. Kwestie van gezond evenwicht waarschijnlijk. De muzikanten zijn Ma rianne Janssens en Patrick Van de Voorde. Het dekor is van Huguette Van De Catseye, de grime van de grijze eminentie in dit vak Albert Huys, het ballet van Bie Merckx en dia's en geluid zijn van Etienne De Meulenaer. Lydia Van Vlierberghe is voorzegster en toneelmeesteres. Gertrude Vercauteren ontwierp de prachtige retro- affiche die je nu voor heel wat vensters in Sint- Pauwels ziet hangen. Van de technische ploeg maken deel uit: André Beghijn, Etienne De Meulenaer, Herman Selis, Ger- rit Soens en Koen Thierens. Mare Meul, Frangois Daneel en regisseur Leo Van de Voorde zochten als tekstschrijvers van de revue inspiratie in het Loker- se spektakel van Eddy Picavet, maar schreven 'Da was Sinpals' toch een eigen hart. Daarvan kan u zich begin december zelf van overtuigen. De toegangsprijs bedraagt honderd frank. Genum merde kaarten kan u bestellen bij Leon Meul, Vos- dreef 4, 2778 Sint-Pauwels, tel.: 03/776.61.36 en zondagmorgen 25 november tussen 10 en 11.30 uur in de bibliotheek naast het gemeentehuis. (l.d.b.) elkaar en zorgde voor de Druppelteller nodige effekten en daar «visitor's Guide» is een jaar- hadden Jules en Werner De gids over Beigtó waarin de Wilde, Paul Eeckman, Ray- voornaamste ekonomische, mond Goossens, Marcel Ro- kuitureie en sportieve gebeur- giers, Kamiei Van Cleem- tenissen van het jaar zijn opge- put, Michel Van Uytfan- nomen, evenals tal van inlich- ghe, Albert Vercauteren Jules Verlaeckt hun deel tingen die zowel een nationaal als een international kliënteel aanbelangen. Het is geschre ven in een vloeiende stijl en heel wat illustraties maken het Ver heir straeten en het kos- v|0[ ieesbaar. tuumadvies kwam sette De Deken. Rhetorika speelt nog op vrijdag 16, zaterdag 17 en zondag 18 november tel kens om 20 uur. Er komt nog een extra-vertoning op zondag 18 november om 16 uur. De deuren gaan open op het aanvangsuur en dit om organisatorische rede nen. De receptie vangt pas dan aan. Het is te koop in de boekhan dels. De Raad van Bestuur van de Internationale Jaarbeurs van Vlaanderen heeft de heer F. Meyvaert als voorzitter van de ze vereniging eervol ontslag verleend, F. Meyvaert heeft de vereniging meer dan 25 jaar geleid. De heer H.P. Persin werd aangeduid als nieuwe voorzitter..

De Voorpost | 1984 | | pagina 21