lint-Maarten op bezoek Oudegemse Jongensschool Jeugdvakantie paspoort een sukses in Dendermonde Unicef- en Rood Kruis-Dendermonde verzamelden 205.200 F voor Ethiopië 7- Sint-Maarten op bezoek in Sint-Gillis-Dendermonde WIJ ZIJN NEER DAN «JUIST» BONTWERKER lustus de Harduwijn-genootschap Oudegem wijdt herdenkingsnummer an kan. dr. Frans De Hovre FUROPE 2018 ANTWERPEN FUROPE 8860 MEULEBEKE VIRGINIA WOLF 2000 ANTWERPEN De Voorpost - I6.n.isö4 - za monde. De trein heeft zonet het station van Oudegem weer verlaten en Sint- jrten, de lang verwachte, wordt omstoeid door entoesiaste kinderen, (v) in de vroege namiddag trok een bonte stoet door :n van Oudegem, richting Station. De jongens van itselijke lagere school, begeleid door hun leerkrach- stapten moedig en blij de zonnige lange weg naar het i, waar omstreeks 14 uur Sint-Maarten zou aanko- Naast de spoorweg stond de koets reeds klaar (\0[l rmee de heilige man de weg naar de school zou gen. Want op zyn eerbiedwaardige leeftyd is een wandeling na een vermoeiende treinreis niet aan te [aaiend met vlaggetjes deren Sint-Maarten en zijn plantaardige boter, knechten die met gulle hand od van de pret, uitbundig snoepjes ronddeelden. Hier en Blijk en onder luid trom- daar stond bescheiden op de Bel, werd het perron in achtergrond een kleuter aan de ggenomen. Het werd wel hand van moeder of grootmoe- wachten en voor het on- der hete traantjes te wenen, ijzend personeel was dat Niet zozeer omdat Sint-Maar- aocilijkste ogenblik, want ten geen goede vriend zou zijn, loet men de springleven- maar om de vele lawaaierige igd, boordevol tempera- drukte die er werd gemaakt, in deze spannende mo- De Sint had ondertussen een n van intense vreugde felle klauterpartij achter de op een rijtje houden? rug om op de bok van de nmaal de trein luid flui- voorgereden koets te geraken, zijn komst aankondigde. Nog maar pas was hij glorieus ïn de vlaggetjes voorgoed gezeten en had hij met veel ogehaald. Ondertussen belangstelling gevraagd naar i ook heel wat ouders in de koonditie van het tweespan, md het station versche- Moeite voor niks, want de Sint De slagbomen van de werd van de bok geholpen en »eg gingen dicht en heel diende achteraan in het rijtuig automobilisten keken zich plaats te nemen. Met het hoge Qj. ogen uit de kop naar de opstapje en de rok lang geen bende knapen die luid- eenvoudige opgave. Maar een- begonnen te zingen. Vin- maal gezeten kon de tocht be- s wezen naar de ramen ginnen. Een lange haast einde- hoor, de deur van een loze stoet werd gevormd ter- dc wagons zwaaide open wijl een mikrowagen de mooi- Zwarte Pieten hielpen ste liedjes van de kindervriend int-Maarten op de be- speelden, roffelden de trom- veilige grond. Schepen meiaars de Oudegemse bevol- Cauteren was er snel bij king de straat od. Deuren wer- k brave man hartelijk wel- den opengegooid, winkels lie- te heten in de stad Den- pen leeg, ramen gingen open, onde en informeerde na- fietsers volgden dc stoet en de 5jk naar het verloop van automobilisten wisten hele- Die moet prima zijn maal niet meer waar ze het test. althans wanneer we hadden. Dc wijkagent trad dan afgaan op de vrolijke maar op als een veilige gids en ten die we zagen. loodste het verkeer voorbij de ip omsingelden de kin- .lange rij, iedereen aanmanend de snelheid zo laag mogelijk te houden. Zo werd de jongensschool bereikt. De Sint werd er na een plechtige intrede op de speelplaats geïntronizeerd. Een van de jongste leerlingen las dan een mooie brief voor en juffrouw Maria leidde de plechtigheid. Toen kwam Sint- Maarten zelf aan het woord. Hij wees er de kinderen op dat de school een noodzaak is en dat men daar goed zijn best moet doen. Sint-Maarten stel de de leerkrachten als voor beeld. Ook zij hebben eens op de lagere school gezeten en hebben het ver geschopt. Maar het waren lang niet allemaal ernstige woorden die de brave Sint sprak. Hij had ook oog voor de stralende zon, het mooie weer, de vele geschen ken en het ongeduld van de kinderen. Toen zijn kollega en konkurrent Sinterklaas met een supersnelle F16 de toe stand kwam kontroleren, vond Sint-Maarten dat het welletjes was geweest en gaf hij zijn helpers de opdracht de ge schenken uit te delen. Zakjes gevuld met snoepgoed en fruit en een extraatje, bedoeld om nuttig te gebruiken in dc klas. Eerst de leerlingen van het eerste leerjaar, dan die van het tweede en zo verder, het hele rijtje af. Ondertussen werden ouders en kinderen uitgeno digd om een liedje te zingen voor Sint-Maarten, maar nie mand van de ouders waagde zich aan het avontuur. Een hele tijd later stapte de Sint gevolgd door zijn Pieten op. Hij verdween zoals hij was gekomen, met een onbekende bestemming, en we zullen hem pas volgend jaar weerzien. Laat ons hopen dat de zon ook dan weer zal schijnen. Voor de eerste maal werd in Dendermonde tijdens de zomervakantie een jeugdvakantiepaspoort uitgeschreven, waarbij het de jongeren van 6 tot 18 jaar mogelijk werd gemaakt om deel te nemen aan een aantal degelijk georganizeerde initiatieven. De draaischijf achter het jeugdvakantiepaspoort was het Jeugd- en Informatiecen trum, kortweg JIC, dat in zyn korte bestaan inmiddels zijn degelijkheid en deugdelijkheid heeft bewezen. Naast de wandeltocht, de schildernamiddag, het bezoek aan het scheepvaartmuseum en een rekreatiedag in de Krokke- baas te Buggenhout zijn er nog een aantal aktiviteiten geweest die zich meer specifiek tot een bepaalde jeugd groep richtten. dat aktiviteiten waar zij per soonlijk bij waren betrokken, het meest sukses hadden. Deze vaststelling blijkt ook uit hun ideeën omtrent het Jeugdva kantiepaspoort 1985. Zij wa ren voorstander om meerdere aktiviteiten te organizeren, on geacht de kostprijs en verder vonden zij dat het JVP ook- gericht moest zijn tot de jeugd van andere gemeenten. Een aandachtspunt voor 1985 is ook er op te letten dat meer dere aktiviteiten plaatsvinden in de gemeenten. In het totaal beschikten 709 kinderen over een jeugdvakantiepaspoort, van wie er 239 behoren tot de leeftijdskategorie van 13 tot en met 18 jaar en 470 van 6 tot en met 12 jaar. De leeftijdsgroep tussen 10 en 14 jaar was het meest vertegenwoordigd. Met het jeugdvakantiepas poort kon de leeftijdsgroep tussen de 6 en de 12 jaar ook gebruik maken van de Dender- mondse speelpleinen. De speelpleinwerking heeft geen direkt voordeel gehaald uit het initiatief. Het gebruik is im mers niet toe genomen. Wel werd vastgesteld dat er heel wat kinderen gebruik maakten van de mogelijkheid om maal tijden en zwembeurten te ge bruiken aan verminderde prijs. Het JIC is opgetogen over het initiatief en heeft vooral veel woorden van dank over voor de velen die hebben meege werkt aan de realizatie en de uitwerking van het Jeugdva kantiepaspoort. nm rmonde. bint-Maarten moest vele handen en handjes drukken. Ondertussen n de Pieten met snoep dat het een lust was. (v) rmonde. Sint-Maarten in Oudegem. Zelfs de allerkleinsten Maarten te verwelkomen, (v) opgekomen om Voor de jeugd van 6 tot 12 jaar Speciaal brengen we voor deze leeftijdskategorie een drietal aktiviteiten naar voor. Op 24 juli werd onder meer een be zoek gebracht aan de politie en de brandweer. Bij de brand weer werden de bezoekertjes rondgeleid door de heer Calle- baut, die meer informatie ver strekte over de brandweerwa gens die men in gebruik heeft. Bij de politie werd de rondlei ding verzorgd door de heer Van Leysebetten, hoofdin- spekteur van politie, die het meer bepaald had over de vriendschapsverhouding tus sen de jeugd en de politie. Het was een boeiende namiddag. Op 22 augustus stond een be zoek aan het begijnhof op het programma. Ondanks het klei ne aantal kinderen was ook deze namiddag meer dan ge slaagd. Men bracht er een be zoek aan het museum voor Volkskunde. De laatste aktivi- teit was een optreden van Clown Docus met zijn kinder- cirkus. Zowel de kinderen die meewerkten als de passieve toeschouwers hebben van deze laatste aktiviteit flink genoten. Dc jongeren tussen 13 en 18 jaar Op 26 juli trokken een twintig tal meisjes en jongens, met hun visgerei, naar de Brusselse forten om er deel te nemen aan een viswedstrijd voor de jeugd. Het weer was een beet je overtrokken en dat beteken de dat het een uitstekende vis dag was. Het resultaat: een gemiddelde vangst van 30 vis jes. De jongeren waren blij dat zij op die dag konden beschik ken over dc goede raadgevin gen van de heren Hugo Ver- cammen, Marcel Van den Eynde, Leslie Vercammen, Dany Vercauteren en Hubert Veyt. Het initiatief werd ver der mogelijk gemaakt door Theo Verhas en Willy Ver- helst. Op woensdag 1 augustus was er voor de 13 tot 18-jari- gen een fietsrally doorheen het groene landschap van de ge meenten Sint-Gillis, Oudegem en Denderbelle. Ook hier een twintigtal deelnemers, maar de fairplay en de spanning was zo groot, dat men van een echt sukses kan spreken. Met 35 belangstellenden werd DDS bezocht. Dat gebeurde vanuit Dendermonde en onder poli tiebegeleiding. Op DDS werd de groep verwelkomd door de heer Van Malderen die een leerrijke uitleg gaf over de ver werking van vuilnis tot ver schillende soorten kompost. Op 16 augustus was dc laatste aktiviteit voorzien. Een toeris tische Schelderondvaart die vertrok aan de Scheldebrug en dc jongeren voerde tot aan het kerkje van Vlassenbroek. De tocht gebeurde met «Onze Jef» en WW voorzitter Hugo D'Daen verschafte deskundige uitleg over de vele beziens waardigheden. Evaluatie Het doel dat men met het Jeugdvakantiepaspoort beoog de. is volkomen bereikt. Een sukses dus. Door die paar akti viteiten werd een aangename vakantie geboden aan de jeugd die tijdens de zomermaanden aan de stad waren gebonden. Ook leerde men zo andere mensen kennen, hun sociaal kontakt werd ruimer. Even be langrijk binnen het geheel is dat heel wat jongeren op deze wijze het JIC beter hebben leren kennen en vertrouwen kregen in de mensen die op deze dienst werken. Uit verschillende gesprekken met de jeugd en personen die nauw betrokken waren bij het JVP kwamen volgende beden kingen naar voor: uit het eva luatiegesprek met tje leeftijds groep van 13 tot 18. jaar bleek Dendermonde. Sint-Maarten te gast bij de Bond van Grote en Jonge Gezinnen. De Sint werd begroet door burgemeester Cool en Delhaize-direkteur Vanbroeckhoven. (v) Het wordt tilaan een gewoonte dat rond 11 november Sint- Maarten te gast is in Sint-Gillis-Dendermonde. Het be stuur van de plaatselyke afdeling van de Bond van Grote en van Jonge Gezinnen nodigt de heilige man telkeiyare weer uit om een bezoek te komen brengen aan alle kinderen uit het Dendermondse, die dan een pracht van een feest krygen aangeboden. Zoals elk jaar kon het feest weer in al zijn glans en glorie plaatsvinden. De medewer king van het ministerie van Nederlandse Kuituur, het stadsbestuur en de firma Del- haize is daar niet vreemd aan. Reeds in de voormiddag was het op de parking van de su permarkt Delhaize een began kenis. De Zwarte Pieten die hun grote baas vooraf waren gegaan, hadden bij momenten handen tekort om de vele kin deren snoepjes en ballonnen te geven. Om 10.00 u. werd dan het startsein gegeven van een gro te spelenmarkt. Iedereen kon daar aan meedoen. De ploeg van de BGJG versterkt met de leiders van de Chiro wisten er op een fijne manier de span ning in te houden. Tijdens de ze vele kinderspelen werd er een spannende strijd geleverd om toch maar bij de vijftig besten te zijn. Want voor hen waren prachtige prijzen weg gelegd, geschonken door de heer Vanbroekhoven, direk- teur van Delhaize. Ook de paardemolen kreeg heel wat Dan brak het grote moment aan. De komst van Sint-Maar ten werd aangekondigd door bazuingeschal van de muziek kapel van de Chiro die de heilige man voorafging. Uiter aard had Sint-Maarten zijn al lerzwartste zwarte pieten mee gebracht, drie in getal. De Sint werd verwelkomd op veel ap plaus, gejubel en getier en hier en daar was er een ukkepuk en kleuter die stilletjes wegkroop en aan het schreien ging van het helse lawaai. Maar die traantjes waren vlug wegge veegd, toen de Sint zijn ge schenken begon uit te delen. Dat gebeurde pas na een toe spraak, waarin Sint-Maarten dankte voor het gulle en vrien delijke onthaal. Hij gaf daarop aan zijn drie zwarte pieten het bevel zich klaar te houden voor de bedeling van snoep, fruit en drankjes. De vijftig besten van de spelenmarkt kregen natuurlijk een extra prijs toegestopt. Winnaar van deze wedstrijd werd Bartel Goemare, die straalde van fierheid. Meer dan een uur duurde het défilé van reikende kinder handjes en de Sint had voor ieder van de kinderen ook een lief woordje over. Uiteraard dankte de heilige man ook de firma Delhaize en alle anderen die hadden meegewerkt aan het reuzefeest. Hij nodigde al le kinderen uit om mee op te stappen naar het Gildenhuis waar het schooljeugdtheater een toneelstuk zou opvoeren. De kleinsten werden met auto bussen vervoerd, maar de gro teren stapten te voet naar het Gildenhuis. Voorafgegaan door de politie en de muziekkapel van de Chi ro Boemerang, vormde zich eön lange bont gekleurde en vrolijke stoet met middenin de glunderende Sint en zijn zwar te pieten. Gedurende de op tocht kregen de vele toeschou wers, groot en klein, jong en oud, heel wat lekkers toege stopt en dat viel bij allen in de smaak. In de zaal van het Gildenhuis werd het feest dan verder ge zet. Dicht op elkaar gepakt, zodat het onmogelijk was ook maar bij benadering het juiste aantal aanwezigen op te geven, keken de kinderen naar het toneelstuk. Een boeiend stuk dat duidelijk werd meebe leefd, getuige daarvan de re gelmatige uitbundige uitroe pen die tot ver buiten de zaal konden gehoord worden. Het spreekt vanzelf dat de BGJG van Sint-Gillis ook voor vol gend jaar een dergelijk initia tief voorziet. De aktie «Ethiopië» heeft op 13 november, in aanwezig- in deze wereld waar het geld zal opgehaald worden is onge heid van deurwaarder P. De Mey, de inzamelbussen van de ene afgeroomd wordt veer evenveel als wat men op geopend. De opbrengst van deze bussen alleen (Dender- om anderen te spijzen. Gaat één dag in dit land uitgeeft aan monde zonder fusiegemeenten) bedroeg 71.590 fr. Het het geld van de noeste arbeider katte-en hondevoer. totale resultaat met de overschrijvingen onder vorm van |™sschien niet naar een werk- De Dendermondenaars mogen steun en de opbrengst in de kerken, bedraagt op heden °z^,j 'et9 lTL *a m e,k §eva' ^er Z'J" °P het -,nr e i. ri i"i rj ï- verdient/ Gaat de belasting resultaat van deze aktie. On- 205.200 fr: een mooi resultaat. De plaatselyke afdelingen van een antirakeltenmilitS„t denossen wordt er nog verder van het Rode kruis en Unicef die deze aktie op het getouw soms ook niet naar de opbouw gewerkt door Unicef dat on- liebben gezet, danken dan ook zeer hartelyk al degenen van de basis in Florennes? Zo langs nog aanwezig was te die zich hebben ingespannen en die de aktie geldelyk is er een eindeloze reeks Wieze tijdens het Verkoopsa- hebbcn gesteund. vragen. ion en tijdens de Derde-we- Aan de belastingbetaler wordt reldweek op het stadhuis. Uni- De voorzitters van Het Rode zoals nu in Ethiopië, hebben zeer weinig uitleg verstrekt, cef is nu volop bezig met de Kruis en van Unicef, de hh. hun wegen langswaar het eeld waarom verwacht hij wel een Fernand Broeckx en Francis versluisd wordt, kennen de ka- grondige explikatie als hij en- organisatie van de wenskaar tenverkoop. Ook dit jaar is er Ghysbrecht mogen na deze ak- nalen langswaar de hulp het kele schamele frankskes aan een uitgebreide keuze en de h» .roH;.;„„„i„ .«««.sa-. ""'i-"-1 - heer Ghysbrecht met zijn staf van allerlei verenigingen. De «Bontwerker» ontwerp met verbeelding en vakkennis onze nieuwe droomkollekties De «Zakenman» berekende, voor U, REALISTISCHE PRIJZEN zeker de traditionele meest efficiënt wordt verleend, een liefdadig doel geeft? scoutsknoop uit hun zakdoek Waarom moeten er steeds vra- Toch is het zo dat de akties hopen dat weer heelwat' spon- doen. Beiden zijn immers oud- gen gesteld worden, msinufi- voor problemen in de derde tane medewerking zal komen scouts van de voorloorlogse ties verwoord en zelfs ver- wereld vooral sensibilizerings- Sint-Paulusgroep toen dachtmakingen geopperd? akties zijn die een symbolische Edouard Goris, de zo graag Er zijn andere zaken waarover betekenis hebben. Het bedrag geziene «mate» hen de princi- wij ons vragen kunnen stellen dat bijvoorbeeld door 11,11.11 pes van Baden Powell voor hield, waarin zoveel belang werd gehecht aan dc dagelijkse «goede daad». Uiteraard werd er ook beroep gedaan op andere verenigin gen om tot een goed gekoördi- neerde aktie te komen. Dc Dendermondse scouts en de leden van KSA en Jonge Kerk hebben zich tenvolle ingezet. Er kwam hulp vanuit de scho len, vooral van het K. Athe neum en de plaatselijke gees telijkheid heeft speciaal gehol pen. De organisatoren blijken uiterst tevreden met de op brengst van deze aktie, maar zijn wel even ontdaan over de dikwijls onzinnige vragen die deze akties bij anderen oproe pen. Sommigen willen derge lijke akties zelfs verdacht ma ken en wekken de indruk dat ze maar pas kunnen gerust zijn in de bestemming van de gege ven hulp door foto's als bewijs materiaal. Verenigingen die al jaren ijve ren voor terugkerende akties als 11.11.11 of andere die in springen als er een speciale nood moet gelenigd worden W tijdschrift «Tijdingen», uitgegeven door het Justus de fluwijn-genootschap, zet zyn vijftiende jaargang in F'een biczonder herdenkingsnummer dat voor een groot is gew(jd aan de pedagoog van wereldformaat, junnik doctor Frans De Hovre die leefde van 1884 tot uitgave werd samenge- I naar aanleiding van dc Wenking van de honderdste ijaardag van de geboorte deze pedagoog die een ',c invloed heeft uitgcoc- "d op de opvoedkunde in Wndcren en zelfs in het bui tenland. Het nummer brengt verslag uit over de stijlvolle viering die in Oude'gcm werd gehouden, waarna er ook een artikel in te lezen is van Joris Eeckhout, die een schets geeft van het seminarieleven van Frans Dc Hovre en van zijn opvoedkundig studiewerk dat hem toen reeds bezighield. Ook is er een uittreksel in opgenomen van het bock van professor dr. L. Elaut «mijn. memoires» waarin deze ver haalt over het parochiaal werk en de aanvang van het grootse pedagogisch werk van onder pastoor De Hovre. Een korte levensschets van deze Oude gemse grote ontbreekt natuur lijk niet. Het blad besteedt ook aan dacht aan het 25-jarig bestaan van het blad «Tijdingen» dat door allerlei omstandigheden toch nog maar aan zijn vijftien de jaargang toe is. Het nummer 60 van september 1984, waarin men al deze arti kels terugvindt, wordt aan de leden van het genootschap als buitengewone uitgave (onge veer 70 bladzijden met heel wat illustraties) gezonden, al thans wanneer zij hun lidmaat schap voor 1984-1985 hebben betaald. Andere belangstellen den kunnen afzonderlijke nummers bekomen aan de prijs van 150 fr. per eksem- plaar. Men kan «Tijdingen» bestellen door overschrijving van dat be drag op rekeningnummer 000- 0096044-14 van het Justus de Harduwijn-Genootschap te 9320 Oudegem. Inlichtingen kunnen bekomen worden op het adres van het genootschap. Pastoor Justus de Harduwijn- straat 32 te 9320 Oudegem (052/21.15.76). VEST LANGHAAR MAR0N Konijn VEST COYOTE 32.000 NERTSV00RP0TENMANTEL 48.000 CASTOR MANTEL allongé 69.000 PETIT-GRIS MANTEL Yokutsk 96.000 ZILVERVOSMANTEL 159.000 Korte Lozanastraat 30-32 Tel. 03/238.73.55 OPEN: 8.30-18 u. zat. en zondag: 10-18 u. Oostrozebekestraat 29 Tel. 051/48.84.47 Gesloten: alleen dinsdag UITSTEKENDE DIENST NA-VERKOOP Meir 44 - Galerij PATIO Tel. 03/231.45.18 Gesloten zondag

De Voorpost | 1984 | | pagina 23