Minder-validen zo goed mogelijk voorbereiden op groot samenlevingsverband Jozef Dauwe: een weekblad als «De Voorpost» geeft Derde kampioenschap van Groot Hamme de polsslag aan van deze regio KWB Hamme plande haar initiatieven voor 1985 Alternatieve boekenbeurs en literaire avond te Hamme 48 - 16.11.1984 - De Voorpost Blijdorp III te Buggenhout: het leven kan beginnen Duizend F voor een oud «De Voorpost»-nummer Gemeenschapsminister Rika Steyaert van Gezin en Welzijnszorg was helaas niet aanwezig op de eerste steenlegging van Blijdorp III, maar haar vertegenwoordiger de heer Van Brabant zal ongetwijfeld begrepen hebben dat Blijdorp III een noodzaak is. Dat werd onderstreept in diverse toespraken die voor en na de eerste steenlegging werden uitgesproken, maar waarbij toch telkens weer opviel dat de bekommernis van de initiatiefnemers uitgaat naar de zo volledig mogelijke integratie van de minder-validen in de maatschappij van elke dag. Blijdorp III, ofschoon een tehuis waar de mentaal gehandicapten in internaatsverband zullen leven, wil zich dus helemaal niet van de «gewone» wereld isoleren, maar integendeel openstaan voor de maatschappij van elke dag, waarin de bewoners van het tehuis zich ook moeten kunnen in bewegen. Het wordt dus een soort doorgangshuis, een voorbereiding op een groter samenlevingsverband. Burgemeester Cool van Den- zondere zorg vragen en onder- Blijdorp een zeer voorbeeldig dermonde was de eerste spre- streepte dat dit tehuis waar initiatief. Eerst had men een ker op die zonnige namiddag, dertig matig en ernstig men- toelage pro capita vooropge- Hij verwelkomde de vele voor- taai-gehandicapten helemaal steld, maar dat bleek niet haal- aanstaanden, de vertegen- geen weelde is, maar integen- baar voor iedereen. Daarom woordigers van heel wat ge- deel volledig kadert in het be- besloot men per gemeente die meentebesturen (Lebbeke, leid dat wordt aangehouden, wenste aan te sluiten een kapi- Hamme. Opwijk, Buggen- Hij wenste de initiatiefnemers taal samen te brengen. De hout. Smt-Amands. Dender- veel geluk met het tehuis en ringgemeenten en daarmee be- monde, Zele en Londerzeel) drukte de wens uit dat de kin- doelde hij Hamme, Waas- en onderstreepte dat de nood deren, maar ook hun ouders munster. Berlare. Opwijk en aan een dergelijk projekt in de en familieleden er heel wat Zele brachten 4 miljoen bij streek van Dendermonde voel- genoegen aan zouden beleven elkaar en de kerngemeenten baar was. Het is te danken aan in Blijdorp III kan worden Buggenhout, Dendermonde de inzet van heel wat personen gewerkt aan het geven van een en Lebbeke zorgden voor 7 en gemeentebesturen dat men waardevolle toekomst aan jon- miljoen frank. Momenteel zijn uiteindelijk tot een realizatie geren, die zeker en vast een er nog onderhandelingen aan kan komen De gemeentebe- beroep zullen doen op de krea- de gang met Bornem, Sint- s?"ren. zor8^en voor een finan- tiviteit en de inzet van het Amands. Wichelen, Londer- ciële impuls van liefst 12 mil- personeel dat niet genoeg kan zeel en Merchtem. Hij dankte joen, wat meteen het sein op worden geloofd om zijn ijver, de vele medewerkers en meer f,r,oe,n zet,[e, vo°r debouwvan Het tehuis blijft een door- in het biezonder de service- Blijdorp III. Hij dankte ook de gangsfunktie verzorgen. Het clubs, het ouderkomitee, de bevoegde minister die ervoor moet de minder-valide zo goed personeelsleden en de mece- zorgde dat men ook kon reke- mogelijk voorbereiden op en nassen die het initiatief gunstig nen op een welgekomen betoe- inschakelen in een groter sa- gezind zijn laging en ettelijke miljoenen menlevingsverband. Het be- zodat niets nog de realizatie leid van mevrouw Steyaert, al- Blijdorp III kan tegenhouden. Daarop dus spreker, is erop gericht Op 20 april 1983 werd de Inter- Buggenhoul. Een werkelijk unieke gedenksteen, (v) der-valide personen. Ander zijds zal men deelnemen aan alle initiatieven ter ondersteu ning van het gehandicaptenbe leid in de aangesloten gemeen ten. De heer Hubert Malbrain werd door de raad van beheer aangesteld als voorzitter en de heer Albert Cool als onder voorzitter. Sekretaris is de heer Jozef Hiel en de heer Philemon De Plecker is ver slaggever. De Interkommunale Vereni ging Blijdorp III staat in voor de financiering van een nieuw bouw internaat voor 30 min derjarige minder-validen. Het gaat hem om matig en ernstig mentaal gehandicapten Maar dat is lang niet de enige be kommernis. De raad van be heer beschouwt het ook als zijn plicht de draaischijf te zijn op het stuk van gehandicaptcn- duggenhout. Burgemeester Cool van Dendermonde, ondervoorzitter van de vereniging zorg in de regio Men wil ook verwelkomde de vele genodigden op deze plechtigheid, (v) samenwerkende vennootschap die tot doel heeft in te staan voor de financiering en de op richting van gebouwen die, hetzij door haar zelf, hetzij in uitbating door derden, ten dienste zullen staan van min- een grondige studie maken over de huidige en toekomsti ge noden op het vlak van de zorg voor matig en ernstig mentaal gehandicapten, zowel voor minder- als voor meer derjarigen. Het ligt in de be doeling dat deze studie zou uitmonden in een meerjaren plan. waaraan de geïnteres seerde inrichtende machten uit de regio konkreet gestalte zou den kunnen geven. Ter zake had reeds een eerste onder houd plaats met mevrouw Steyaert. gemeenschapsminis ter voor Gezin en Welzijnszorg en werd haar gevraagd haar welwillende medewerking te willen verlenen. Er werd ook een aanvraag tot BTK projekt ingediend. Dit projekt werd als volgt omschreven: het op maken van kadaster van be staande voorzieningen op ge bied van voorzieningen voor matig en ernstig mentaal ge handicapten in de regio Bug genhout. Dendermonde. Leb beke. Merchtem, Londerzeel. Opwijk, Bornem. Sint- Amands, Hamme. Zele, Waasmunster en Wichelen; een onderzoek naar de toe komstige noden aan bijkomen de voorzieningen voor hoger- vermelde gehandicapten en opstellen van een konkreet meerjarenplan waarin deze toekomstige noden zijn opge nomen. Als aan te werven per soneelsleden werd voorge steld: een onderzoeker met een universitair diploma socia le richting en een onderzoeker met het diploma van maat schappelijk werker. De duur van de voorziene tewerkstel ling werd geraamd op 6 maand. werd door de heer Van Bra- zowel intra- als extramurale kommunale Vereniging Blij- bandt. kabinetschef van me- begeleiding te bieden. Van- dorp III opgericht. De Vereni- vrouw Steyaert de gedenk- daar de grote bekommernis ging heeft de vorm van een steen onthuld. Dat ging niet om ook een zo volledig moge zonder problemen, want ter- lijke zorg aan te bieden. Daar- wijl aan de onderkant aan de bij dient men te zoeken naar vlag werd getrokken, probeer- nieuwe strukturen. dienen la de iemand aan de bovenzijde cunes opgevuld te worden en de lus los te maken. Maar moet gesleuteld worden aan eenmaal dat misverstand met een toekomstgericht beleid, de glimlach uit de weg ge- Men werkt dan ook biezonder ruimd. kon de gedenksteen ten hard aan dit beleid dat moet aanschouwe van iedereen wor- steunen op de solidariteit van den getoond. Een unieke steen allen en op fundamentele ze- trouwens, gemaakt door Piet kerheden. Deze gedurfde uit- Spitaels uit Sint-Gillis-Dender- bouw en vernieuwing van Blij- monde, die een fraai keramiek dorp III ligt volledig in de lijn maakte waarop kinderen zijn der verwachtingen van dit toe- afgebeeld die beschutting en komstig beleid, aldus de heer bescherming zoeken bij vol- Van Brabandt die heel wat wassenen en op trappen afge- applaus kreeg voor zijn toe beeld langzaam opklimmen spraak. oaar de weg van de grote sa- Burgemeester De Landtsheer menleving, waarin ze moeten van Buggenhout, zoals steeds opgenomen worden. 'ad rem', zette zijn toespraak in met de verklaring dat hij een Biezondere zorg boek over dc krisis aan hcl Nadat de heer Malbrain, voor- lezen is. De krisis, zo staat zitter van de Interkommunale daar in te lezen, is een uitda- Vereniging Blijdorp III de vele ging. Daarop moet worden in- aanwezigen had welkom gehe- gespeeld aldus de burgcmces- ten, onderstreepte kabinets- ter die onderstreepte dat men chef Van Brabandt het beleid die nood moet lenigen die het dat door zijn minister wordt grootst is. Hij noemde het ini- gevoerd. Hij zei onder meer tiatief dat een aantal gemeen- dat de minder-validen een bie- ten hebben genomen inzake Buggenhout. De heer Van Brabandt heeft zonet de gedenksteen onthuld, (v) De oproep van Jozef Dauwe, een tweetal weken geleden in dit blad gepubliceerd, oprooi gericht aan bezitters van twee oude nummers van «De Voorpost», heeft bijval gekend! Een drietal mensen, aldus de Lebbeekse historicus, reageerden op deze oproep. En aa de eerste heb ik dan ook het overeengekomen bedrag uitbetaald. Waarom iemand zomaar 1.000 ballen afdokt voor een nummer van een weekblad dj momenteel amper 34 F kost, leek ons, een voor de hand liggende vraag. Wij dj vierklauwens naar Zjef Dauwe toe... Databank Vanzelfsprekend, aldus de Lebbekenaar, ben ik tevreden. Mijn verzameling van alle «De Voorpost»-nummers sinds het verschijnen van het blad op 21 oktober 1961 - haast vijfen twintig jaar geleden - is nu volledig. De ontbrekende nummers laten me nu toe de recente jaargangen, net als de vorige, door ze te laten inbin den, duurzaam te bewaren. Waarom ik «De Voorpost» be waar? Omdat ik dit weekblad beschouw als de belangrijkste bron voor de streekinformatie uit de laatste twee decennia. Een weekblad als «De Voor post» lijkt me belangrijk, om dat het een overzicht biedt van alles wat zich op ekonomisch, sociaal, kultureel en historisch vlak in ons arrondissement af speelt. Je zou, met een gevleu geld woord, kunnen zeggen dat «De Voorpost» de voorbije 25 jaar de spiegel was van het leven in onze streek. Geen markant feit uit die periode is immers aan de aandacht van het weekblad ontsnapt. Persoonlijk beschouw ik dit weekblad dan ook als de beste databank voor de streek. In de loop van 1961 heeft wijlen Al- bert De Cuyper, samen met zijn familie, werkelijk een blij vend monument opgericht van de hedendaagse geschied schrijving. Ik kan me trouwens best voorstellen dat dit toen- dertijd gebeurde ten koste van financiële offers. Tevoren be stond wel «Denderland», maar dat weekblad bezat niet de impakt, die «De Voorpost» achteraf gehaald heeft. Dat de familie De Cuyper toen werke lijk iets nieuws in de streek op de markt bracht, getuigt van zowel management als com mercieel doorzicht. Ik kan me bovendien best voorstellen dat «De Voorpost» eerder geleide lijk in de markt is komen lig gen. Het resultaat blijft echter merkwaardig. «De Voorpost» groeide immers uit tot een toonaangevend blad in de streek. Wat leeft, vastleggen Een van de belangrijkste taken van dc geschiedenis, beklem toont Jozef Dauwe. bestaat erin de heersende trends aan te duiden, golfbewegingen die zich in het maatschappelijke leven manifesteren, aan te ge ven, syntheses vast te leggen en een overzicht te geven van het maatschappelijk gebeuren dat zich in een bepaalde regio voltrekt. Hiertoe moet je als geschiedschrijver vanzelfspre kend over gegevens beschik ken. Zonder gegevens kan je onmogelijk bepalen of het Dendermondse bvb. in de tachtiger jaren uit de vorige eeuw bloeide of kwijnde. Op om het even welk vlak. Ofwel beschik je daartoe over te weinig gegevens. Zoals dat in het verleden, ingevolge di verse omstandigheden, vaak het geval geweest is. En kan je als historicus onmogelijk de trend vatten. Ofwel - en die toestand werkt even schadelijk en beperkend als de vorige - word je gekonfronteerd met een teveel aan gegevens. Een mens is al bij al nog geen computer, die alle impulsen die op hem toekomen, kan verwerken. Dergelijk overaanbod is eigen lijk de kwaal van deze tijd. Wanneer je je bvb. de vraag zou stellen, hoe het gesteld is met het kulturele leven in het arrondissement Dendermon de, dan krijg je daaromtrent, via diverse dagbladen en gele genheidsdrukken (folders, strooibriefjes) dermate veel in formatie over - fragmentair bovendien - dat het onmoge lijk wordt daar nog langer de essentie uit te distilleren. Bo vendien kan je toch met elke dag alle dagbladen inkijken. Daarom precies is het eigenlijk nodig dat er iets bestaat als een streekweekblad, waarin alle informatie, zij het op een gefil terde. maar tegelijk ook sub stantiële wijze, opgenomen wordt. Een weekblad is inder daad het enige «orgaan» dat de niet te overziene berg aan in formatie globaliseert. «De Voorpost» is dus eigenlijk de grootste gemene deler van al hetgene wat in de streek als belangrijk ervaren wordt. Dat het blad zich bovendien niet tendentieus opstelt, maar een open journalistiek toepast, is des te meer toe te juichen Ik herhaal het. aldus Jozef Dauwe, in de toekomst zal een weekblad als «De Voorpost» de historici de kans bicden de polsslag te voelen van vandaag. Daarnaast stel ik vast dat «De Voorpost» naast de algemene informatie die erin opgenomen wordt, vaak ook zeer interes sante artikels publiceert met een historische diepgang. Ver rijkend voor wie dc streek be ter wil leren kennen. En wie wil dat niet? Het komt er im mers op aan van dc streek waar we wonen, te weten hoe het vroeger was en geëvo lueerd is. In tegenstelling tot de kranten is «De Voorpost» het geëigende medium om der gelijke informatie op een «sof te» wijze te laten doorstromen tot bij de mens van vandaag. Bewaren Om al die redenen ook, stipt Jozef Dauwe aan, wil ik d weekblad veilig bewaren. W stellen immers vast - en spreek ik als conservator - boeken die stevig ingebond zijn, boeken die handz zijn. goed bewaard worde Een mooi boek werp je noci weg. Een krant daarentegq beschouw je als een verbru goed. Boeken die op ampe| een paar duizend exemplaT uitgegeven worden, worda beter bewaard dan kranten dl elke dag bij honderdduizer gedrukt worden. Daarom o, laat ik die diverse jaargangj? van «De Voorpost» inbindetLl Ook in de 19de eeuw zijn maJ sa's interessante feiten uit oi regio in weekbladen opgenol men. Van de meeste van d" bladen is echter geen cnkdLez exemplaar meer bewaard. 1iLja( denk in dat verband aan «Courier de la Dendre». dier verscheen van 1833 tot 1838T waarin Prudens Van Days# tientallen belangrijke artikel) schreef, maar waarvan nic meer overgebleven is. Enkel Den Haag worden nog twi losse nummers bewaard. denk verder o.a. «Kunst- en Letterenblad». enige weekblad dat. welisv tw« p. :d. n l I ft pnvolledig. bewaard bleef. «De Onpartijdige». Bepaalde ko jaargangen zijn te raadplege! in de Dendermondse stadsb bliotheek. Daarom ook wil ik «De Voor- jaosL», dc belangrijkste dat bailK wat betreft de voornaam ste feiten uit de voorbije 25 jaar in de streek, beware#. Naast de familie De Cuypd zelf. de Dendermondse Mads biblioteek en de Koninklijke Bibliotheek, meen ik zowat de enige partikulier te zijn, alle nummers van «De Voor post». vanaf het ontstaan C vandaag, bezit. Die paar du zende franken die ik over hld om mijn verzameling te verv ledigen, zijn m.i. dan ook besteed. Pierre Van Al Meester Dauwe vindt dat een weekblad de streek moet zijn (arch). Lebbeke. spiegel In zaal Familia organiseerde de Hamse vogelliefheb bersclub, Kanarie Special, het 3de kampioenschap van Groot-Hamme, op 10, 11 en 12 november. De aanwezeigen. onder wie de schepenen Vin- cart en Van de Castecle wer den verwelkomd door voorzit ter Etienne Ruyssinck. zater dag 10 november te 15 u De -prijzen zijn gedeeld zegde hij en sommigen zijn teleurge steld, anderen hebben een kampioenstitel behaald. Hij dankte ook de Hamse midden standers voor hun steun en mooie prijzen. Ook de echtge noten van de clubleden werden ■'in zijn dankwoord betrokken. Na hem was het de schepen van sport Paul Van de Cas- teele, die met plezier de ten toonstelling voor geopend ver klaarde Hij wees op de inzet tan dc vogelliefhebbers voor hun hobby. Vele vrije uurtjes worden opgeofferd, om met geduld en met kennis van za ken, de diertjes op te kweken. Diegenen die geen kampioen geworden zijn. moeten niet teleurgesteld zijn, want soms is deelnemen belangrijker dan winnen. Dc schepen overhan digde aan de voorzitter een aandenken namens het ge meentebestuur. Hij feliciteer de de club met het behaalde resultaat en wenste hen nog veel sukses met de tentoonstel ling. De uitslagen: Zesentwintig Hamse vogellief hebbers namen aan dit kam pioenschap deel Algemeen Kampioen: Jozef Goossens. Clubkampioen 1984: Achicl De Roos. De jongste deelnemer: Johan De Cauwcr. Trofee B.P.C. Theo Salem- bier. 1. Goossens Jozef, 2. Van Huf- fel Philemond, 3. Dc Roos Achiel. 4. Dc Puysseleir Ed- mond, 5 Salembicr Theo, 6. Florent De Kcyscr, 7 Frankic De Sagcr. 8. Desiré Spiessens, 9. Andre Philips, 10. André De Puysseleir KAMPIOENEN 1984: Reeks A - Eigen kweek 1984: Kleine curopese: Van Huffel Phil., grote europese: Wautcrs Patrick, zebravinken en Japan- De Puysseleir Edmond, overige exoten: Van Huffel Phil gepigmenteerde kanaries nieuwe kleuren: Jozef Goossens, gepigmenteerde ka naries klassieke kleuren: Etienne Ruyssinck, vctkleuri- ge kanaries geel. wit. rood: Jozef Goossens, vetkleurige kanaries ree wit, ino. ivoor, mozaiek: Roger De Beulc (zw), borders: De Roos A- chicl, overige postuurs: Theo Salembier. kruisingen met ka- nariebloed: Van Huffel Phil., kruisingen zonder kanarie- bloed: Phil. Van Huffel, vetkleurige grasparkieten: Desiré Spiessens, gepigmen teerde grasparkieten: Desiré Spiessens B.R.V., overige par kieten: Theo Salembier B.R.V.. duiven en hoenders: Donny Wouters. Reeks B: eigen week van vorige jaren: Kleine curopese: Pirijns Gil bert B.R.V,. grote europese: Theo Salembicr. zebravinken en Japanse meeuwen: Erik Peeters, overige exoten: Van Huffel Phil B.R.V., gepig menteerde kanaries nieuwe kleuren: André Philips B.R.V.. gepigmenteerde ka naries klassieke kleuren: Etienne Ruyssinck B.R.V vetkleurige kanaries geel, wit, rood: Jozef Goossens, vetkleu rige kanaries ree wit, ino. ivoor, mozaiek: Jozef Goossens. borders: Dc Roos Achicl B.R.V., overige pos tuurs: Theo Salembicr. krui singen met kanariebloed: Etienne Ruyssinck. kruisingen zonder kanariebloed: Phil. Van Huffel. alle grasparkie ten: Spiessens Desiré. overige parkieten: Theo Salembier, duiven en hoenders: Kockcl- koren Ronny B.R.V, Reeks C: alle vogels niet inbe grepen in klas A en klas B: Alle europese en alle exoten: De Sager Frankic, gepigmen teerde kanaries: Florent Dc Kcyscr. vetkleurige kanaries: Roger Dc Beule (zw), alle pos tuurkanaries en alle kruisin gen: Achicl De Roos, alle par kieten: De Puysseleir Edmond cn duiven en hoenders: De Clippcleir André. Reeks D: stam van 4 vogels: Dc Roos Achiel. (bd) Tijdens haar vergadering eind vorige maand, werd er nage kaart over het voorbije werk jaar en werd het nieuw afde lingsprogramma aan de leden voorgesteld en besproken. In zijn toespraak tot de leden, naar aanleiding van de start van het nieuw werkjaar, zegde proost E.H. Heirbaut dat van uit het geloof de KWB een hoopvolle toekomst moet tege moet gaan. Hij wierp schrijnende beelden op over dc hongersnood in Ethiopië, daar is onze kostelij ke solidariteit broodnodig, be sloot hij. Nadien volgde er een diamontage over dc rol van de kristelijke arbeidersbeweging vandaag, opdat dc toekomst voor dc werknemersgroep werkelijk hoopvol zou zijn cn welke taak de KWB hierbij heeft te vervullen. Planning Vervolgens werd het nieuw jaarprogramma besproken. Het thema is Hoopvol Per- spektief In het jaarprogram ma verleent men zijn mede werking aan de aktie 11.11.11 27 nov.: samen beter cn goed koper. 8 dec.: Lourdes-gezinsavond. 16 dec.: kerstfeest en einde- jaarsaktie Polen. II jan.: nieuwjaarsvergadering Voor de derde maal organi seert het jeugdhuis 't Klokhuis haar jaarlijkse alternatieve boekenbeurs. Deze heeft plaats op zaterdag 24 novem ber van 14 tot 20 u en op zondag 25 november van 10 tot 20 u. Volgende uitgeverijen zijn alvast vertegenwoordigd: spelmateriaal. Vaks, Oxfam, Aib, Dc Geus, De Groene Waterman cn Energie Anders. Bovendien is er een stand met kinderliteratuur. Deze alterna tieve boekenbeurs is te bezich tigen in 't Vrcmd Zalkcn, De Ring 65 te Hamme. Literaire avond Op zaterdag 24 november heeft er tevens een literaire avond plaats in de instuifruim- te. Twee Hamse schrijvers ko men hun boek voorstellen cn bespreken: Herman Brussel mans en Lut Dc Block hebben elk een prijs gewonnen dc Yangprijs Herman Brussel mans voor zijn boek «Prachti ge ogen» en Lut De Block met haar gedichtenbundel «Va der» Twee schrijvers van ei gen bodem. Moderator van het gesprek is Pat Van der Hae- ghc. Tegelijkertijd is er een muzikaal intermezzo voorzien en gaan er tevens gedichten worden voorgedragen Dc toe gang voor dc literaire avond is 70 fr voor dc leden van 't Klokhuis en 90 fr aan de kassa. (VGP) 22 jan.: info-avond rond dioaktievc stoffen 21 febr.: projekt leefmilieu 19 april: info-avond rond reldsolidaritcit Filippijns K projekt 23 april projekt 2000 inkomen. 12 mei: bezoek aari de Priester Poppekapcl en museum. J 14 sep gezinsuitstap naar Brugge of Lessieve. (bd) De Generale Bankmaatschap pij organizeert van 8 no tot 3 januari in haar zetel Ra l vensteinstraat 29 te Brussd^ een tentoonstelling met als le-1 ma «Ontstaan en ontwikkeling van het schrift». Aan de hand van 275 getuigenissen zal dc tentoonstelling de ontwikke ling van het schrift schetst# vanaf zijn ontstaan tot de defi nitieve ontwikkeling van een groot aantal alfabetten. De tentoonstelling is toegan kelijk op de weekdagen v#« 9.00 tot 18.00 uur, op de zater- dagen van 10.00 tot 18.00 u1" en gesloten op de zon- feestdagen.

De Voorpost | 1984 | | pagina 48