De grote en de kleine k Direkteurs kuntsonderwijs beperkt leerplan ongresseerden in Dendermonde Kulturele samenwerking tussen Temse en Bornem Dendermonds Koperensemble 'Religioso' besluit programma 1984 met TV-mis The Saints in Sint-Niklaas: jazzklub floreert Aalst met jazz Dendermonde achterna? Internationaal en regionaal treffen met jeugdkoor Jeko Dendermonde De Voorpost - 23.11.1984 - 17 Ken zestigtal direkteurs van het kunstonderwijs met beperkt leerplan kwamen in het jendermondse stadhuis samen voor hun jaarlijkse algemene vergadering. Naast enkele raanstaande sprekers die biezonder aktuele onderwerpen behandelden, werd de gadering ook toegesproken door K. Mechiels die hulde bracht aan rijksinspekteur R. [mits die afscheid nam. De vergadering werd afgesloten met een korte toelichting over 1 werking van Codibel of het Comité van direkteurs kunstonderwijs beperkt leerplan- tldende kunsten vzw. de koffie werden de vele ekteurs verwelkomd door heer Van Looy die zeer mdig het programma van de uitzette. Ondertussen wa nde dames onder leiding van ikele gidsen van de stad op indeling doorheen Dender- onde om er kennis te makan it de vele historische gebou- :n en de rijkkunstschatten in de stad. Iiarop nam schepen van kul- jr Hubert Maes het woord, bracht in herinnering dat akademie de aandacht ide houdt van het stadsbe- r en dat Dendermonde te- fier mag zijn op de vele kunstenaars die het in de loop der tijden heeft voortge bracht. Hij zei ook dat de akademie voor schone kunsten van Dendermonde in zeer ster ke mate bijdraagt tot de vor ming van het artistieke leven en de kuituur in de stad, om daarna een beknopte geschie denis te brengen van Dender monde-, waarbij hij heel even bleef stilstaan bij de vele mo numenten zoals het stadhuis of de vroegere lakenhalle, het museum dat eertijds een vlees huis was, het begijnhof met 61 huizen uit het begin van de 14c eeuw en de Sint-Egidiuskerk en het aanpalend Hof ter Zwij- veke met zijn prachtig geres taureerde zuilengaanderij. Dat zijn maar enkele gebouwen uit een reeks die heel wat groter is, aldus de schepen van kui tuur die erop rekende dat de kongressisten na het ernstige gedeelte in het stadhuis allicht ook nog tijd zouden over heb ben om een aantal van deze gebouwen te bezoeken. Voorzitter Van Looy speelde in op de toespraak van schepen Maes. Dendermonde is de stad met de jongste koninklijke akademie en heeft inderdaad grote kunstenaars afgeleverd. Hij noemde het een akademie met naam en faam en een voorbeeld van wat een akade mie met beperkt leerplan kan. Daarop zou de heer Juwet, mermonde. Kongres kunstonderwijs. Een zestigtal direkteurs van akademies met rkt leerplan woonde het kongres in het stadhuis bij. (vh) adviseur-hoofd van de Dienst Beeldende Kunsten en Musea en direkteur van het ICC Ant werpen, spreken over het he dendaagse kunstbeleid in ons land. Hij is biezonder goed geplaatst, gezien zijn funktie, om daarover wat te vertellen. Hij wees er onder meer op dat men de administratie niet mag verwarren met een beleid. Ad ministratie is naar zijn gevoe len een instrument dat men moet leren bespelen. Binnen de administratie die zich bezig houdt met de kuituur tekenen zich drie diensten af: beelden de kunsten en musea, muziek en film en literatuur en drama. De administraties moet naar zijn gevoelen een echo zijn en opvangen en doorspelen naar het beleid toe wat bij de bevol king leeft. Zo is de administra tie een klankbord van wat er gebeurt. Zij moet, en dat is toch wel belangrijk, een kli maat scheppen waaruit de beeldende kunsten hun voor deel kunnen halen. De uitstraling van de Vlaamse kunst in het buitenland was het tema dat door mevrouw Dian Verstraeten werd ontwikkeld. Zij is kommissaris-generaal voor de Internationale Kultu- rele Samenwerking. De vergadering, die muzikaal werd opgeluisterd door Rap- haella Smits, gitaar, werd be sloten met de bekendmaking van de verkiezinsuitslag van de raad van beheer door de heer Theo Van Looy, voorzitter van de vereniging. urn fydermonde. Kongres kunstonderwijs Schepen Maes van kuituur onderstreept c vo rote kulturele achtergrond die de stad Dendermonde heeft, (vh) Het jaar 1984 was biezon der druk voor het Dender monds koperensemble. Het was te gast te Wetteren, Aalst, Brugge, Koekelberg, Oostende, Lo, Blankenber- Tongerlo, Diksmuide en een tal van andere steden. Op 30 september verzorgde het de Vesperdienst in de Antwerpse O.-L.-Vrouwka- tedraal ter gelegenheid van een Norbertijnenviering en dit in aanwezigheid van de Pauselijke Nuntius, Mgr. Van den Bergh, bisschop van Antwerpen, honderden Norbertijnen en vele gelo vigen. Op zondag 25 november be sluit het ensemble zijn pro gramma '84 met het mede opluisteren van een recht streekse TV-mis vanuit de St.-Salvatorkatedraal te Brugge. Deze eucharistie viering is een jubelmis ter gelegenheid van 150 jaar St-Lodewij kscollege De gezangen worden uitge voerd door het katedraal- koor dat bestaat uit de se- menaristen, het knapen koor 'Ons Dorado' en het Renaat Veremanskoor dat samen 180 leden telt! Zij zingen de Missa Oranda van -Herman Roelstraete. Samen met het Dender- mondse koperensemble voeren zij werken uit van P. Schollaert, F. Van Der Putt Jazz in Sint-Niklaas. In de Regentiestraat trad bij The Saint's Voor de derde maal in dit seizoen richtte de Sint-Niklase jazzklub The Saints een zeer geslaagde avond in, ditmaal met het optreden van zangeres Dany Verstaen uit Ware- gem. Haar repertoire, bestaande uit de klassiekers van de New-Orleans, breidde zij voor de gelegenheid uit met enkele bossa-nova's («One note», «Girl from Impanema») en enkele waarachtig boogie-woogies. De aanwezigen die. net zoals beide vorige keren - met de Marshland City band en de New Orleans Train - een gezellige ontspannen avond beleefden, zullen zich hun verplaatsing niet hebben beklaagd. Danny Verstaen werd enthousiast-swingend en virtuoos begeleid door piano-leader Alek Brokken, bassgitaar Tony Peelman, gitaar Alex Van Ge'ysel en drummer Paul Verschelden. De vedette van de avond, ©any Vsrstaen, mag zioh verheugen in het bezit van öen stemgeluid met vele mogelijkheden. Bij haar laatste optreden kreeg zij van het publiek dkn ook Cén paar verdiende open doekjes - en de .combo met haar! Zcais dat bij een jazzoptreden hoort, volgde een jamses sion, met niemand minder dan de in de zaal aanwezige internationale ster Buddy Heyninck. Deze streek- en stadsgenoot was tientallen jaren een vaste waarde als drummer-zanger van vele Amerikaanse (Nat King Cole zangeres o.a.) en Europese orkesten. Hopelijk komt hij nog dik- Verstaen on wij Is zo maar eens «binnenvallen»! uany versiaen °P De manifestaties van The Saints' jazzklub hebben plaats (dw) in dé Wijncentrale, Regentiestraat 67-89, te Sint-Niklaas. ■Ieder koncert is steeds een genoeglijke muzikale beleve nis waar, volgens vele aanwezigen, een echte behoefte aan bestond en waarvan de aktiviteiten en de intéressekring langzaam maar zekér uitbreiding zullen nemen. Een volgend optreden wordt voorzien in de maand janua ri '85, waarvan het programma nog zal meegedeeld worden via pers en de nodige affiches. De jazz klimt duidelijk omhoog in Aalst Wellicht mede door de onverdroten inspanningen van de Aalsterse Crazy Bol Jazzclub die vandaag vrijdag in de Koszenklub aan de Leo de Bethunelaan andermaal met een jazz-session uitpakt. Meer bepaald dan met The Victoria Jazz Band. Verleden week donderdag kende Aalst de eigen kroegentocht. De tweede uitgave van de boreling van '83. Valabele optredens in de «Shakespear», de «Tiger pub» en «Charly's discoteek» met o.m. Willy Aelboet en de Pat Mooreband. In de Sint-Annazaal aan de Roklijfstraat bracht de lokale VU-afdeling de Dendermondse Jeggpap New Orleans, zoals steeds steengoed, op het podium in een aangepaste sfeer Als we er even de jazz-dance van Alkuone dat met de internationale danssiage hoge ogen gooide en de zwemdemonstraties o.m. door Synchro op jazzmuziek bijdenken wordt Aalst misschien nog een jazz-stad Dendermonde achterna? Of "te" LH Aalst. Een beeld uit de tweede Aalsterse jazzkroegentocht en het Christus vincit van Flor Peeters en dit onder de leiding van de kapelmees ter Paul Hanoulle. Het koperensemble 'Reli gioso' opent deze feestelijke jubelmis met een Intrada van P. Schollaert en tijdens de offerande speelt het van op het doksaal samen met de organist Roger Deruwe de Hymne voor kopers en orgel, opus 21 van Kris- tiaan Van Ingelgem, onder de leiding van him dirigent Luc Van Den Broeck. Het koperensemble is sa mengesteld uit Alain Van de Velde, Freddy Abs en Hans Scholhers - trompet, Geert Van der Straeten - hoorn, Geert Vercauteren en Jan De Backer - bazuin, Philip Windy - tuba en Erik Bals bastuba. Deze feestelijke TV-mis wordt uitgezonden om 10.00 uur stipt via BRT-1, De Stichting Lodewijk De Raet organizeert een aantal kursusscn op het terrein van de expressieve vorming die vooral voor het onderwijs van belang zijn. Voor meer inlichtingen en inschrijvingen kan men te recht bij de Stichting Lodewijk De Raet, Liedtstraat 27-29 te 1030 Brussel (02-241.88.33). Temse smeedt banden met de overkant van de Schelde. In De Notelaar te Hingene (Bomem) is Temse als eerste niet Klein-Brabantse gemeente te gast met een tentoonstelling. Scheldetoerisme in De Notelaar Sinds 2 juni van dit jaar is de toeristisch-rekreatieve sektor een parel rijker geworden met de openstelling van De Notelaar (Hingene-Bornem), toeristisch- rekreatief onthaalcentrum van de Schelde, in de volksmond kortweg 'museum van de Schelde' genoemd. In vijf maand tijd werden meer dan achtduizend bezoekers genoteerd. De raad van beheer van De Notelaar, voorgezeten door toerismeschepen Monique De Ryck, overwoog van bij het begin de mogelijkheid tot het organiseren van wisseltentoonstellingen op de gelijkvloersverdieping (De Notelaar telt vier verdie pingen, waarvan deze voorbehouden voor de vaste tentoonstelling rond de Schelde). Daartoe werd gedacht in de richting van thematische expo's of gemeenten die zichzelf mochten voorstellen. De keuze voor de eerste wisseltentoonstelling viel op de buurgemeente Temse, waar momenteel een enigszins vergelijkbaar projekt op stapel staat: De Watermo len. De gemeentebesturen van Bornem en Temse hebben de intentie goed samen te werken, ervan overtuigd zijnde dat dit de gezondste en meest efficiënte wijze is om de eigen en elkanders goede zaak te dienen. Beide projekten werden en worden nadrukkelijk gesteund door het Kommissariaat-Generaal voor Toerisme. In augustus en oktober legden zij de grondslag voor de samenwerking. Bornem en De Notelaar waren daarbij vertegenwoordigd door toerismeschepen Monique De Ryck en toerismefunktionaris Lut Heyvaert, Temse was vertegenwoordigd door toerismeschepen Luk De Ryck, Valère Peirsman (beheerraadslid van het Gemeentemuseum) en toerismefunktionaris Beatris Mys. De eerste wisseltentoonstelling in De Notelaar gaat van 1 januari tot 31 maart 1985. De gemeente Temse zal er via autentieke dokumenten, kunstwerken, foto's, plannen, dokumentatie e.a. geëvoceerd worden. Ontwerper van de expo is Valère Peirsman, die ook het leeuwenaandeel had in de inrichting van het Gemeentemu seum van Temse. De expo zal begin januari in aanwezigheid van vooraanstaanden uit beide gemeenten officieel opengesteld worden. Nu al is voorzien dat de streekdranken De Kerel (Tielrode en Cuvée de Briqueville (Steendorp) dan zullen geserveerd worden naast de typisch Temsese sleutelkoekjes en de Notelaarse notentaart. De Notelaar (Notelaarsdreef 2. 2671 Bornem/Hingene, tel. 03-889.69.20) is elke dag open van 14 u tot 18 u. Toegangsprijs: 30 fr. (in groepsverband 20 fr). Het museum waaraan een cafetaria is verbonden bevindt zich in een groenrijk domein, dat zich uitstekend leent voor wandelingen en waar intussen ook een natuurleerpad is aangelegd. Op 24 november staat het Appelse jeugdkoor Jeko weer volop in de belangstel ling. Dit keer wordt het derde lustrum gevierd met een reeks uiteenlopende manifestaties. Voor de gelegenheid heeft men de Dendermondse zus terstad Geldrop uitgeno digd om het jonge volkje van Appels te begeleiden in zijn feestvreugde, "De zin gende en dansende jonge rengroep Exodus trad aan En zoals dat inmiddels een goede gewoonte is gewor den zal de plaatselijke VVV en de Stedelijke Dienst vöör Toerisme zorgen voor een hoffelijk en heel gul ont haal. Na een receptie en een ontdekkingstocht door heen de stad, komt de Ne derlandse jeugdgroep naar Appels. Daar zal ondertus sen ook het frisse jeugd koor Ronkenburg uit Lede zijn aangekomen, uitge dost met de beste stemmen en een arsenaal aan instru menten. Een treffen van jeugdkoren dus die het uitzingen in de avondmis van 18.30 uur waarna alle genodigden, ouders en vrienden van de koren, zich naar de paro chiezaal begeven om te ape ritieven en de avond verder kreatief door be brengen. Een honderdvijftigtal jonge mensen samen, verenigd door eenzelfde geest en het zelfde doel. Zij zullen op deze Jekozaterdag de vreugde van hun leven mo gen beleven. Zij zullën aan de omstaanders zeggen dat het sóms zo mooi kan zijn. Een oase van genoeglijk heid, een hart onder de riem van iedereen die houdt van de frisse en jeugdige muziek, Jong optimisme Jeko, vijftien, jaar geleden voorzichtig gestart, bloeit verder. Zeventig jonge mensen maken er de le vensblijheid van uit. Zij hebben zowat de hele regio tot verschillende malen toe afgereisd. Zo vaak hebben ze soelaas gebracht op zie kendagen en vergaderin gen van de derde leeftijd. Ze maakten plaatjes en band jes. Ze hebben een ontélba massa mensen van alle le< tijden weten te verblijd. en dntroeren. Jeko is e« vreugdevolle groep, bij w men kan zien hoezeer jeugdige levensblij he leeft bij jonge mensen. J raakt er niet op uitgek. ken. In haar entoesiasm sleurt ze een werkgroej een dirigent en natuurlij] een voorzitter mee. Ze orga nizeert en beweegt. Jekc stelt onophoudelijk eiser, op pedagogisch en muzi-. kaal vlak. Maar de regio van Dender monde is op haar beurt veeleisend. De jonge men sen wordt nog nauwelijks de tijd gegund iröor andere zaken. Lid zijn van Jeko betekent immers evenzeer opgeslorpt worden door de frisse kant van het leven en dat optimisme ook graag willen delen met anderen. Dat is de leuze die Jeko al vijftien jaar zo karakteri- zeert en dat zal in de toe komst hopelijk ook zo blijven. Dendermonde. Het Jeko jeugdkoor viert zaterdag feest in Appels c

De Voorpost | 1984 | | pagina 17