De Burger-edelman te kijk in Dendermonds Heilige Maagdcollege Hand in Hand zoekt «'t Eeuwig Leven D Welk toneelgezelschap durft het aan een musical op te zetten? kril li «Boefje»: als geheel weinig overtuigend «'t Is lever die ons Leydt» Wichelen werkt aan «A Christmas Carol» Lebbeke. Boefje. De spelers al dan mei in groot ornaat bij elkaar (c) Dendermonde. Regisseur Jaak Verhelst is zeker spektakel liet hij liefst 40 figuranten aanrukken (v) 18 - 23.11.1984 - De Voorpost Toneel te Berlare Een van de aktiviteiten binnen de viering van het honderdvijftigjarig bestaan van het ajg dansmeester, George De /V TT16Ï). Dendermonds Heilige Maagdcollege is de opvoering van een van de meesterwerken van Troetsel als schermmees- w* Molière: «De .burger-edelmanEerder op het jaar werd deze anderhalve eeuw kwali- Tony Van Avermaet als teitsonderwijs gevierd met een tentoonstelling, een rits sportieve gebeurtenissen en een filosoof en Hugo Malbrain prachtige uitvoering van de kruisweg van Paul Claudel. Later op het jaar komt er nog ais de meester-kleermaker de publikatie van een boek waarin men alle gegevens over het wel en wee van het Heilige dekor werd ontworpen Maagdcollege aantreft. Dendermonde. Koreografie is een belangrijk aspek, in de komedie van Molière die door het Heilige Maagdcollege op de planken wordt gezet (v) Terug naar de toneelopvoe- willems als Dorante, Rita Marc De Vlieger als mu ring nu Het toneelgezel- De Mulder als Dorimene, ziekmeester, Jan Millecam schap HMC brengt vier avonden de vrijdagen 23 en 30 november en de zaterda gen 24 november en 1 de cember, telkens om 20 uur. Kaarten kan men bekomen aan de prijs van 120 fr, maar verenigingen die via hun sekretaris vooraf be stellen (vanaf 10 kaarten) krijgen een vermindering van 25 procent op alle be stelde kaarten. Bestellin gen kunnen worden door gegeven aan Toneelgezel schap HMC, t.a.v. Luc Mi- chiels, Kerkstraat 60 te 9330 Dendermonde (052- 21.95.21). De burger-edelman van Mo lière is een stuk apart. Men kan het ongeveer vergelij ken met wat men in de En gelssprekende landen «en tertainment» noemt. Dat houdt dus in dat het meer is dan gewoon wat ontspan ning. Naast toneel zoals dat gebruikelijk wordt ge speeld, komt er in het stuk ook darm en muziek, maar ook de lichteffekten zijn van het allergrootste be lang. Kortom het wordt een spektakel anders dan an ders en dus niet te missen In de Burger-Edelman neemt Molière een loopje met de ijdelheid van de nieuwe rijken uit de tijd dat hij leefde. Het burgerman netje Jourdain, in het stuk op de planken gezet door Guido Vercauteren, belandt van de ene knotsgekke si tuatie in de andere in zijn vele maar helaas potsierlij ke pogingen om kost wat kost een hogere maatschap pelijke status te verwerven. Zijn buitenmaatse streken garanderen de toeschouwer een tweetal uurtjes aange name en gezonde ontspan ning. Naast Guido Vercau teren spelen nog: Monica Fierens als mevrouw Jour dain, Rita De Pauw als Lu- cile, Nelly De Landtsheer als Nicole. Danny De Bock als Cléontc, Alex Van der Stricht als Covielle, Guido door Eddy De Winter en uitgevoerd door Jaak De Kinder, Frans Van Herre- weghen en Walter Raem- donck. Jan Bracke nam de muziekkompositie voor zijn rekening en Hans Vanhulle en Wim Perdu zorgen voor de belichting. De algemene koórdinatie is in handen van Hans Vanhulle. Dat is evenwel nog lang niet alles, want regisseur Jaak Verhelst doet ook nog een beroep op een veertigtal dansers, figuranten, muzi kanten en zangers. Het wordt dus een grote bezet ting. Regisseur Jaak Var helst heeft het stuk zelf vertaald. Hij zorgde ook voor de be werking, wat een garantie op zichzelf is. Met deze op voering van de Burger- Edelman krijgt men allicht de grootst opgezette pro- duktie van het toneelgebeu- ren in de hele streek. Ver melden we ook nog dat de dansen werden aangeleerd door Roger De Proft, leraar Voor Hand in Hand-Berlare is «'t Eeuwig Leven, Amen» niet alleen de titel van een men van een amateurs riller nieuw toneelstuk - een kluchtig volksspel van Roger Pieters gebaseerd op een waar neelgroep kent. Wij hebt t het gebeurd feit - maar vooral brengt deze toneelgroep hiermee 3 nieuwe spelers op de dit jaar geluk. Hopelijk b planken. Wie weet wordt dit niet een definitieve stap in het voortbestaan van de groep, ven onze 3 nieuweling! Regisseur Arthur Merckx hoopt alleszins dat meer jonge mensen zich hierna zullen Elsie Bonnaerens, Ms aansluiten. Guns en Karei Cornelis,: Hand in Hand speelt in het Parochiehuis op vrijdag 29 november, zondag 31 november de groep, en volgen er q en en maandag 1 december, telkens te 20 u. De inkom bedraagt 80 fr. Vrienden van Leie en Ijzer een extra opvoering in Ber- Op 24 december 1948, tij- lare moesten voorzien om- dens een Kerstfeest voor de dat niet iedereen in de zaal Oudstrijders in de inmid- geraakt was. Zoals dat ook en zijn aan niets verplicht' dels verdwenen zaal Kets, voor «Het Gezin van Pae- besloten M. Clinck, H. Blan- mei» was, hadden we in '75 quaert, W. De Graef, De de ideale bezetting om dat Rouck, e.a. een toneelvere- te spelen. En het tijdstip geleden e kat niging op te richten om in- was ook goed: het was dat komsten voor de N.S.B. jaar de 30e verjaardag van (oudstrijdersbond) te verza- de bevrijding van de kam- w melen. Men speelde in die pen. Mieke De Graef speel- spelers bij kwamen, dan za- Tot zo ver Arthur Merd 3 andere hun voorbeeld, vragen niets liever dan i doen( helemaal niets over beslist: een groep jonge meni shif Wij zijn aangesloten bij een zelf een stuk kiest dat k ntali onafhankelijke toneelbond ligt en waarvoor ze, di i°r noods met onze hulp, all De toekomst is aan de jeugd tolt regelen. Dat geldt voor de technische kanti «Ik had eigenlijk al 10 jaar het toneel: er zijn niet geleden willen stoppen. leen speiers bij betrokh Maar we krijgen te weinig maar mensen voor jonge krachten bij. Als er decor, voor de verlichti elk jaar maar 1 of 2 jonge enz Twe tijd vooral zware stukken de pas haar 2de rol maar met veel geween, die dan was met haar 30kg. en door echter gevolgd werden door haar studies fysisch en 1 of 2 kluchtige eenakters mentaal ideaal voor de rol of door een crochetwed- van Anne. In «Het Gezin» strijd. De groep werd toen was er een fantastische H. vooral geleid door M. Blanqaert als boer, wie be- Clinck, die ook als schilder ter dan E Van Houwe kon en dichter heel aktief was. de opstandige zoon spelen Zo dichtte hij op de muziek of E. Leys als de stille jon- van «De drie klokken» een gen die deserteert om niet lied over Berlare, «Berlare op zijn broer te moeten in vogelvlucht», dat met schieten? En ga zo maar veel sukses gezongen werd door. Men vraagt ons re gel- door zijn broer Pol en diens matig om zo'n stuk te her ten we op rozen, niet alleen over Hand in Hand. Hoei om de ouderen geleidelijk hij beweert al 10 jaar de kans te geven op te hou- willen stoppen, zien wed n den - sommigen zijn er al nog niet zo gauw gebeun meer dan 30 jaar bij! - maar Daarvoor is de inzet, de keuze van de stukken enthousiasme waarmee zou groter zijn. Jonge men- over het toneel spreekt n sen hebben echter zoveel te groot En zolang er me mogelijkheden om zich te gen zijn zoals er bij Hand ontspannen dat ze er niets Hand nog verschillende aan het college en ex-Fro- vrouw Adolphine Van Dam- spelen, maar dat gaat ge- choreograaf. me, de ouders van Liliane woon niet. Die mensen zijn en Mar ie-José. Hand in Hand len niet meer kunnen spe- In '52 ontstonden echter len. Bij de keuze van ons meningsverschillen met de programma vertrekken we regisseur en na zijn vertrek steeds van de mensen waar- ging de groep verder onder mee we het moeten doen en de huidige naam Deze zou natuurlijk ook wel van het zijn voorgesteld door Maria publiek. Wij hebben succes De Beule Arthur Merckx met volkse stukken en heb- zelf is sinds '57 bij Hand in ben er onder meer met Li- Hand, toen hij gevraagd liane Clinck, zeker de spe- werd om de zieke W De Iers voor» Graef te vervangen in «Ba- zuinen in Jericho». Intus- Zaalproblemen sen heeft hij er al 43 rollen De groep is al 3 keer van opzitten. «Toen zaten we podium moeten verhuizen, met een zeer jonge groep, Elke zaal had zo zijn eigen gemiddelde leeftijd 25 jaar voor- en nadelen. De zaal Zo kwam het dat we in '61 Kets was akoustisch zeer geselekteerd werden om in slecht. In de Pigalle zaten een eenakterfestival in de we op een te laag podium, toenmalige K.N.S. te spelen We hebben het nog zelf ver met het werk «Rock Bar» hoogd. maar dan zaten we van Staf Knop Dat was een met ons hoofd dire kt aan muzikaal stuk over de Rock het plafond. Repeteren ge- Roll». beurde in onmogelijke toe- Hand in Hand heeft al wer- standen. In de jaren '70 Jaak Verhelst is zeker geen amateur meer. Voor dit super ken van de meeate Vlaamse ging men ook in de week toneelschrijvers op de plan- naar het café, zodat er ken gebracht. Naast de steeds mensen aan de toog werken van Staf Knop her- stonden terwijl wij probeer- innert iedereen zich nog den te oefenen. Het decor wel «Het Gezin van Paemel» moesten we na elke voor- en «Driekoningenavond» stelling weer afbreken, van C. Buysse, de «Slisse en want in 't weekend speelde Cesar»-reeks van J. Verten er een orkest. Maar ander en J. Gevers, «De Caraïbi- zijds was er altijd veel volk sche Zee» van R. Verhee- op de voorstellingen, wat zen, «De Wonderdoktoors» toch het bijzonderste is. We van Janssens of «Groenten zijn daar niet tegengeko- uit Balen» van W. Van Den men, zoals eens in de Kets, Broeck, om er enkele te dat we na een avond 5 fr. noemen. Daarnaast speel- over hadden Ons laatste den ze ook wel enkele bui- stuk daar was «Marche tenlandse stukken «Vroe- funèbre voor Kamiel» in ger speelden we veel Franse '80, ook van R. Pieters die het leren van een tekst. Pas schreven. Wij wensen bi to... op, dat is niet alleen bij ons dan ook oprecht «'t Eeuw jten zo. Roger Pieters schrijft al Leven» toe. Amen. zijn stukken voor spelers van middelbare leeftijd, ge- meer voor voelen een in spanning te doen zoals bv. vinden zijn, is het ten#, zeker niet ten dode opg Wie in onze kontreien begint over een toneelgezel schap, denkt meestal aan de twee produkties per jaar. meestal in de parochiezaal, met een stuk van Gaston Martens en het gegarandeerd entoesiaste publiek. Edoch, bestaan er geen andere vormen om zijn toneel- of eventueel zangtalent in bot te vieren? Geef toe, de wonderdokter, de paradijsvogels. het dorp der mirakelen of de klucht van de brave moordenaar, hebben we al honderd keer gezien. Wat dacht u, als volleerd toneelgezelschap, van musical, een revue, een toneelopvoering in opei testijl, of zoiets9 Alleszins komt er muziek bij te paa. Al was het maar een liedje tussen de bedrijven doe Terwijl u dit leest, ligt er al een kersvers toneelsti klaar en droomt een komponist ervan zijn muzi1"1 feeling aan te wenden om dit stuk te voorzien hartroerende liederen. Twee illustere onbekenden uit het Dendermondae «taan klaar om aan elk toneelgezelschap, dat de stap durft te wagen, de nodige tijd te besteden om met iets totaal origineels voor de dag te komen. Telefo nisch kunt u alvast terecht op de nummers 21.06.67 en 052/21 89.87 (pvr) ók Hgi boulevardstukken». Wij hadden ondermeer «Ik ben er en blijf er», «Isabella en de pelikaan». «Anastasia> wij zijn die al vlug in het dialekt gaan opvoeren. In het A.B.N. speelden we te geforceerd, dat kwam niet zo goed over. Met de dia- lektstukken bleven we Dendermonde. Een van de slotscènes waarbij Jourdain (Guido Vercauterendoor meer in de volkse traditie. i't Eeuwig Leven» schreef. We begonnen met «Groen ten uit Balen» in de Paro chiezaal Een heel goede to- nog enkele andere. Maar neelzaal. maar ge moet er •-*--* wel een jaar op voorhand bespreken. En repeteren doen we nu ook al jaren in een bijzaaltje van café De Post. Vele mensen denken dat Hand in Hand binnenkort Covielle (Alex Van der Stricht) in de Turkse kuituur wordt ingeleid. Zonder het zelf te Ja weten stemt hij toe in het huwelijk van zijn dochter (v) dan was er natuur- zal verhuizen naar de nieu- i zaal «De Eekhoorn». In lijk «Anne Frank», één de 5 stukken waarvoor we de groep is daar echter nog Veel belangstelling voor Wij-produktie Wie erop gebeld ie gekonfronteerd le worden met een kollekti. tonhtterme» en de moeder Melanie), Annie scheldwoorden van het laagete allooi, wie zich ruim een uur lang wil onderdompelen in Boeman (in haar ma in de een aleer waarin het acabreuae hoogtij viert, moet zich zonder dralen Minnestraat- rol tan F™8L*»T waart, begeven, wam- toneelkring .Wij., dit weekend nog drie opvoeringen verzorgt We zy^er "vaat van overtuigd dat heel wat mensen, vorige zaterdag- ^ndag- en debuut ala Sleka) Juhhn maandagavond, de Parochiale Feestzaal met een door tevreden- en tederheid bezwan- Brabimte (gril^. Rit gerd Srt verlieten; ze hadden immers een flinke -beet. gelachen, konden op bepaalde Merckz (Mevr. Goemane), momenten zells een traan van emotie plengen en Boelje. dat 'vuil Joenk' bewandelde Peter Btesemans (cipier), opnieuw het rechte pad van eer en deugd. Een hoogstaande toneel- hoofdpersonages - waarmee to- werking e Chris Roels (een typetje als j ij deurwaarder). Dirk De de naarheid geweld (een broeder or overste) en Jos Mannaert viel minder aandoen. We herhalen het, mensen zullen (broeder kok). Victor Tas e neelkring «Wij» van plan mee. Vooral de voorstelling bepaalde was zich definitief te gaan van de personages aan het best genoten hebben en Vermeir figureer- manifesteren op de groot- eind van het stuk groeide sommige fragmenten, den Stelden on8 enigszins lebbeekse toneelscène, heb- uit tot een langdradig ge- hoofdzakelijk na de pauze, teieur. gart Van Weyen- ben de talrijke toeschou- doe. Bovendien mocht o.i wers o.i. nochtans niet be- het laatste tafereel, waarin leefd. En dat lag niet uit- niets wezenlijks meer te be sluitend aan voornoemd leven viel, best geschrapt overrijp taalgebruik. worden. In der Beschran- kung, zeggen de Duitsers, Langdradig zeigt sich erst der Meister .Het verhaal van «Boefje» Lag het wellicht in de be- - de toneelbewerking van doeling van de regisseur in Joop Vanderpoll, maar het de eerste twee taferelen, via boek van C.S. Brusse - is het verzamelen van de ïWl uc samen te vatten in één zin: meest gemeen klinkende ties mogen beleven, zou een een nr 8torende -»Ho o»« ron- wonder zijn. We beseften - »- vielen best te pruimen. Van h (Nestje). Roger Van een gave en homogene (de rol ]ag hem prestatie spreken blijft ech- blijkbaar niet), Renaat ter onmogelijk Daarvoor Moeyer800n (te stereotiep waren o a. ook de akteer- geakteerd), Emy Van Dam- prestaties te wisselvallig. me (uitspraak!). Theo Van Wisselende akteerpresta- Hauwermeiren (onvoldoen de stemvolume) en Eddy Van Langenhove als Boefje op de scène zetten en Goemans, die zich twintig ^^akteerrrestó- voor de pauze liet betrappen Koe een jongetje uit de scheldwoorden, een zo rea- laagste sOC'ale klasse, dat listisch mogelijk beeld te geen besef heeft vin 9m het scheppen van het milieu geen synoniem is van per- uitspraak van sommige even welke morele gedrags-. -Vvaarin Boefje evolueert, code, toch nog op het rechte dan schoot het overmatig pad belandt. gebruik van deze sterk ge- Regisseur Fons Vinck had kruide terminologie dat op- hiervoor vijf taferelen no- zet voorbij Klonk het zelfs dig, voorafgegaan boven- belachelijk in de oren en dien door een proloog en konden we ons niet van de gevolgd door een epiloog, gedachte ontdoen xlat hier- Was de bedoeling goed, het mee goedkoop sukses nage- gehele verhaal als een streefd werd. Een scheld- flash-back voor te stellen woord, zo gepeperd moge- - het verhaal werd ingeleid lijk, doet het wel. Of toch en afgerond door de op niet? band ingesproken mijme- Zeggen dat Wij een totale ringen van één van de miskleun op de bühne zette. we besenen sprekingeni maar achteraf dit amateurtoneel op dreef ]eek - De uitspraak van fektie en aanvaarden dat de a^ura en aktrices die hun éne al over meer talent be- rol jji het algemeen Neder- schikt dan de andere^ De lands m0esten zeggen, liet meeste personages hadden bovendien te wensen over. bovendien niets om het lijf, gommigen beseffen nog al- ontdaan als ze waren van tijd dat gen h moet aan- elke psychologische diep- g^jasen worden en een ei- gang. klank een tweeklank is. Akteerprestaties in de posi- Büjft dan natuurlijk Louis tieve zin noteerden we van Tondeur8, die de "rol van Roger Goedgezelschap (een goefje voor zjjn rekening klassieke belachelijk aan- nam A)s kwasi-tiener voor doende sjampetter), Kath- het eerst de planken opmoe- leen Van Biesen (Fientje), ten in dergelijk dragen- Niek Dauwe (knap gespeel- de roj j8 geen sinekure. Van een knaap van die leef tijd verwachten dat hij o.a. op de reaktie8 van het pu bliek zou inspelen, zou te veel gevraagd zijn. Louis Tondeura mag dan ook met tevredenheid op zijn presta ties terugblikken. Techniek Opvallend aan de erg mati ge kant was het dekor, ont worpen door Theo Van Hauwermeiren en uitge voerd door Jan De Vriendt, Jean Dauwe, Prosper Coor- eman, Adolf Van Mulders. Francois Cardon en Oscar Cool. De dekorwisselingen na men dermate veel tijd in beslag dat je als toeschou wer totaal uit de sfeer raak te. Wat je dan te zien kreeg, getuigde noch van funktio- naliteit. noch van enige 8feerkreërende kwaliteit. Gebrek aan inspiratie pri meerde De belichting - knap in de gevangenisscène- lag in handen van Eric Heyvaert en Luc Van den Abbeele. Werkten verder mee aan dit stuk: Monique Mertens en Theo Van Hauwermeiren Niet zonder fierheid heeft de Wichelse toneelk «•t Is lever die ons Leydt» het genoegen het volgt* de stuk voor te stellen: «A Christmas Carol» (oc bekend onder de naam «Kerstmis van een Vre van de beroemde Charles Dickens. Dit beroem kerstverhaal werd geschreven in 1843 en heeft i wereld rondgezworven niet alleen via theater t film maar ook als musical, tekenfilm en stripw B haal. In het jaar 1843 verscheen van John Leech. Het vert te Londen een boekje, geti- de de geschiedenis van« teld «A Christmas Carol», vrek, Ebenezer Scroogeg met vier gekleurde plaatjes heten een keiharde, fl barmhartige geldschrap die in de nacht van Ken mis bezocht wordt door di geestan, de verschijnt van zijn gestorven compaf kidi non niet maegerekend. 1 L hij de volgende morgi E wakker wordt, is hij ander mens. Hij smijt m geld, kalkoenen en plu puddingen en loopt a gsnd door Londen, vol mensenliefde. Regisseur Fons Vinck b met een enthousiaste pi alles in het werk gesteld® er een echt sfeervolle awr van te maken. Ook het to «Ode aan de vreugde» der leiding van Karei Gy> on zal zijn steentje bijdrage Spelen mee: William Vi Drie88che, Jan Matthij André De Dijcker, Coopman, Hans Van dl Bogaert, Gust Christophe Ruys, Patri Veretraeten, Elsie Co] Jozef Van de Wiele, Cl Matthija, Julienne Geze Ilse Coppenholle, LieK Peirlinck; Larie-Hélène Vi Wesepoel, Geert Coppö Rita Heynderickx en Kil De Knijf. «A Christmas Carol» wo' opgevoerd op zaterdag november en 1 dec. om uur. op zondag 25 nov. 16 uur en zondag 2 dec. 19 uur en dit in zaal «C denhuis». Margote te chelen. Reservatie voor de avcl vertoningen in de zaal zondag 18 nov van li 12 uür en telefonisch 0| 69 74.55 vanaf 19 nov. tl To sen 20 en 21 uur. Ink^fi ÏOO fr. doch 90 fr. In verkoop 70 fr. voor - en plus 3 pas. SIROU Al (toneelmeesters). Jozef Van Dam me. Chan tal Vermeir en Gerda Brandt (grime), Jean Dauwe (geluid) en Ma rina Mertens (regie-assis tente). «Wij» bracht met «Boefje» geen hoogvlieger voor het publiek. De kring is zijn talrijk publiek o.i. een re vanche verschuldigd. Opvoeringen zijn nog gep land op vrijdag 23 novem ber (20 u zaterdag 24 no vember (19.30 u.) en zon dag 25 november (19.30 u.). Pierre Van Rossem

De Voorpost | 1984 | | pagina 18