Sint-Cecilia uit Temse jubelt om 190-jarig bestaan Koninklijke Katolieke Stedelijke Harmonie van Lokeren vierde Sint Ceciliafeesten Fok De Kunstvrienden zijn mbassadeurs van de stad !int-Niklaas 20 - 23.11.1984 - De Voorpost Tiende oudste harmonie van 't land Ia de goede oude tijd gebeurde het wel ne keer dat de het stadskwartier. Om 20 ners van de Markt nog een muzikanten van hun jaarlijks Ceciliafeest een noveen uur waren ze nog allemaal serenade bezorgd. Zelfs de maakten. Dat bestaat nu wel niet meer. De feestelijkheden op post om nog eens de eerwaarde heren uit het begonnen al op zaterdagavond met .het plechtigste gedeel- inwendige mens te verster- Sint-Lodewijkscollege te: de traditionele eucharistieviering in de Sint-Lauren- ken. En ge moogt het gelo- moesten eraan geloven en tmskerk. ven: na die drie vermoeien- ze kwamen het nachtelijk Deze werd opgedragen door onderpastoor De Vidts. In zijn welkomstwoord wees hy op het steeds stijgend aantal leden van de har- F" U Na- die hartelijke verwelko ming was het de beurt aan de muzikanten die hun jaarlijkse mis opluisteren. Zij brachten ons achtereen volgens «Triumpet Volon- tary» van Purcel, «In een Kloostertuin» van Ketel- bey, een arrangement uit «New Baroque Suite» van Huggins en «Judex» uit «Mora et Vita» van Gounod. Dat alles werd zo perfekt uitgevoerd dat na de mis een spontaan applaus in de kerk losbarstte Na de mis werden een paar cafébezoekjes gebracht en eens dat de inwendige mens was versterkt geworden kon het jaarlijks bal begin- nen. Ook hier was het aan- Lokeren. De mannen nebben hier nog de ernst op het gelaat, dat zou later op de avond tal aanwezigen groter dan wel lichtjes anders zijn (polo) vorige jaren. En de leute en plezier duurde tot in de late eens hulde gebracht aan de de dagen kwamen de muzi- spektakel van voor hun uurtjes. Dat heeft toch niet gevierden en ditmaal waren kanten er nog heel goed raam mee bewonderen, belet dat alle muzikanten de ook hun dames erbij die de voor. Kwaad voor hun nachtelij- volgende morgen al om 10 nodige bloemetjes mochten Na het avondmaal echter uur op het appel waren om in ontvangst nemen. Dank was het gedaan met orde'en hun optocht door de Loker- zij de milde giften van vele tucht. In het lokaal. Het se straten te beginnen. On- Lokerse middenstanders Centrum, werden de teu- der de bewonderende blik- kon ook weer een grootse gels voorgoed losgelaten! ken van de zondagse uit- tombola worden georgani- Er werd muziek gemaakt, gaande Lokeraars stapte de zeerd, die uiteindelijk aan maar die keer niet meer on- nu weer grootste harmonie de kas een mooi sommetje der leiding van de chef. Die van Lokeren op. Deze keer vers geld opbracht. En dat hield zich wijselijk buiten waren er geen jubilerende heeft een harmonie wel al- al die tribulaties. En rond muzikanten, maar er werd tijd nodig! Aan de disgeno- 23 uur gebeurde er iets wat wel hulde gebracht aan drie ten werd ook een nieuw be- nog nooit in Lokeren te zien verdienstelijke bestuursle- stuurslid voorgesteld: Theo of te horen was geweest, den. Joseph De Roose is al De Meyer, schepen van Enkele warmbloedige mu- 25 jaar in het bestuur. Hij. middenstand te Lokeren zikanten vonden het in het had destijds een vertrou- De derde dag van het tri- café veel te warm en ze gin- wensfunktie in een grote duum wefd op maandag om gen zich. installeren buiten firma te Lokeren. Zo was 17 u. ingezet met nog een op de markt voor het Ryn- hij goed geplaatst om leden paar cafébezoeken, met te goutmonument. Daar heb- te werven en om nog vele ver, maar gelegen midden ben ze de slapende bewo- andere diensten te bewijzen aan de Harmonie. Jéröme Aerts is nu al 15 jaar onder- voorzitter. Hij volgde in die Tl W' "v funktie zijn schoonvader 1 EE W Gustaaf Vijt op, die het des tijds om gezondheidsrede nen wat zachter moest aan leggen. Jéröme heeft aan zijn schoonvader een goede leermeester gehad. Als der de was het de beurt aan de voorzitter zelf: Emile Swens, die de harmonie al vijftien jaar vakkundig leidt. Hij toont zich op alle manieren een waardige op volger van zijn illustere voorgangers: Gaston Van Der Poorten, Leon Ongena, Robert Maréchal en Leon Vlaminck. Dit alles werd ons op een historische ma nier uiteengezet door Ro bert Maréchal. Om twee uur was het dan tijd gewor den om aan het jaarlijks anket te beginnen Tussen vee gangen in werd nog Honderclnegentig jaar jong is de Koninklijke Har- voor staan de trouw van de monie Sinte Cecilia uit Temse en dat wordt uiter- spelende leden en het dyna- aard gevierd. Sinte Ceoilia is de oudste muziekvere- misme van het vernieuwd niging van de gemeente en is zowat de bron bestuur borg. Als eerste waaruit het muziekleven in Temse is ontstaan. Zij punt van de ,,aktie her°P" is meteen de tiende oudste in ons land. standing» werd het bestuur verjongd en aangevuld. De harmonie werd in 1794 Hilgé (van 1885 tot 1892), ?r werden terug muziek- gesticht, tussen de slag van Frans De Coninck (periode teer&an&en_ ingericht met Neerwinde en de slag van 1892-1910), Karei Martens °me'" Bruyne be- Fleurus. Ons land kwam in (periode 1910-1914), Gus- voe£d en gewaardeerd les- taaf De Leenheer (1914- ^ever 1921), Lodewijk De Laet Bij het 190-jarig bestaan Clement hoopt de Koninklijke Har- 1927 tot monie Sinte Cecilia vurig de die tijd onder Franse voog dij te staan. Als eerste maatregel van de (1921-1927), bezetter vond de ontbinding DTIooghe (van van de Rederijkerskamers 1928), luitenant Florent levenskracht te vinden om plaats, die sinds vierhon derd jaar in Temse het kul- turele leven beheersten. Het waren moedige mensen Mees (1928-1931), Jules haar sociale en kulturele Ardennois (van 1931 tot rol nog vele jaren te kun- '32), luitenant Florent Mees nen vervullen. 1948), Jozef Het huidige bestuur van die, toen onder het Franse Baeck van 1948 tot '76 en Sinte Cecilia bestaat uit: de huidige muziekbestuur- erevoorzitter, ereburge- der Leo Stroobandt vanaf meester August Maes; voor- vicevoorzitter Martin Rijck, kuituurschepen L «u De Rijck, burgemeester siré Van Riet, Maurits 1 rekens. Nationaal vooi ter van het Muziekverb l( van Belgie. Na de akadi sche zitting en de uit king van eretekens aan de huldiging, van verdi 8telijke personen, volgt receptie aangeboden het gemeentebestuur Temse Te 18 uur is er een eue riBtieviering in de deken kerk O.L.Vrouw, ter dachtenis van de over leden en ter intentie v levende leden van de ninklijke Harmonie Cecilia. De eucharis ring Wordt opgelui ke - rustverstoring zijn ze wel niet geweest, want op het einde brachten ze zelfs een hartelijk applaus. En zo is het zoveelste Ceci liafeest van de Koninklijke Katolieke Stedelijke Har monie van Lokeren stilaan uitgestorven, want tegen zulke esbattementen is zelfs de sterkste man niet opge wassen. Ze werden allemaal zeer moe! De volgende dins dagavond is er een repeti tie. Maar wel zullen ze nog wel eens bijeenkomen voor een gezellig kaart- en teer- lin gen-avond! J.V.L. Lokeren. De Kat. Stedelijke Harmonie op stap (polo) oor 110" maal Sint-Ceciliafeesten bewind, gered hebben wat er te redden viel, door de stichting van de Harmonie Sinte Cecilia, nu 190 jaar verbonden met het volksle ven in de Scheldegemeente Kort na de stichting ont brandde de Boerenkrijg, met alle noodlottige gevol gen vandien. Het oudste do- kument van de harmonie is de eerste vlag, in 1825 ge schonken door baron Snoy, kasteelheer van Temse en dit ter gelegenheid van het behalen van een gouden medaille, behaald op een muzikale wedstrijd in Me- chelen Ons land stond in die periode onder Hollands bewind. Daar Sinte-Cecilia geduren de ongeveer honderd jaar de enige muziekvereniging was in Temse, bundelde zij alle krachten in de negen tiende eeuw, de periode die de ontwikkeling manifes teerde van de volksmuziek, onder impuls van klassieke rr en operakomponisten. Muziek in Temse. Harmonie Sinte-Cecilia viert dit weekend het 190-jarig bestaan. Op 16 februari 1894, ter het huidige bestuur. Sint-Cecilia is één van de oudste Wase en ook gelegenheid van haar hon- muziekmaatschappijen (dw) derdjarig bestaan, werd de harmonie «koninklijk». Gedurende dit lange tijd- De harmonie nam geduren- perk moeten, voor zover ge- de 190 jaar deel aan talrijke kend, als bestuurders wor- binnen- en buitenlandse den vermeld: de heren G. De festivals, maar luisterde Leenheer, Leon Van Strij- ook al de rouwplechtighe- donck. Leon Debbaut, Os- den en feestelijkheden op in car Remon. Frans Peiffer, de gemeente Temse, zodat Albert Raes en Leo Stroob- ze innig verbonden is met andt. het volksleven in de scheepsbouwers gemeen teInspiratiebron Als erevoorzitters kende de De honderdnegentigjarige Remi De Vlieger (vaandrig harmonie (voor zover de op- harmonie is volledig onaf- en knaap), zoekingen strekken): de hankelijk en aan geen en- burgemeesters Braeckman- kele partij, kleur noch ideo- Vydt (van 1849 tot 1873), logie verbonden. Terecht en Aug. Wauters (van 1874 tot met de nodige fierheid mag 1887), Polydore Van Raem- gesteld worden, dat zij de donck in 1888, Dionisius bron is van het muziekle- Andries (periode 1889- ven in Temse. De andere 1904), Jozef Wauters drie muziekverenigingen (1904-1919), Alfred An- die momenteel in pilootge- dnes (1920-1923), Alfred meente Temse aktief zijn, Wilford (1923-1932), F.J. zijn omzeggens allen uit de Boel (van 1933 tot 1943), ir. schoot van de Koninklijke Odilon Elewaut (van 1946 Harmonie Sinte Cecilia ont- tot 1962) en burgemeester sproten. Dit was ook het (thans ereburgemeester) geval voor de spijtig ge- August Maes van 1962 tot noeg ter ziele gegane sym- onder leiding van dirigent heden fonische kringen. Tal van, Leo Stroobandt. Er worden Als voorzitters dienen ver- vooraanstaande musici ge- werken uitgevoerd van De meld: Fl. Van Landeghem noten hun oorspronkelijke Ridder, Jourquin, Benoit van 1882 tot 1894, notaris muzikale opleiding bij Tem- en andere. Het koncèrt gaat Van de Perre (van 1894 tot ses oudste muziekvereni- door in de feestzaal van het 1900), dokter Leon De ging en maakten- er deel gemeentehuis van Temse, Rijck (1906-1922), dokter van uit. Denken we hierbij aanvang 20 uur, presenta- De Dijcker (1922-1924). maar aan Clement D'Hoo- tie Martin De Rijck, toe- Prosper Van Duyse (1924- ghe. Piet Nuten. Karei 1931), Cyriel Govaert (van Weyns, Frank Temmer. Si- 1931 tot 1960) en advokaat mon Waltens enz... Honoró De Cuyper, voorzit ter van 1960 tot heden. Anno 1984 heeft de harmo- De muziekbestuurders nie het moeilijk om de nodi- (sinds 1871): Felix Degrez ge muzikanten te vinden Cuyper; vicevoorzitter Mar tin De Rijck; eresekretaris Arthur Vermei ren. sekreta- ris Trudo WaltenS; pen ningmeester Omer De Bruyne; bestuurder-diri gent Leo Stroobandt; leden: Karei Amelinckx. Albert Verbeeck, Gabriel Wauters, Simon Waltens. Arthur Galland, Robert Gokelaere, Eredirigent is Jozef Baeck: leraar muziekleergangen Omer De Bruyne en oplei der slagwerk en majoretten Walter Mets. Viering Vandaag vrijdag 23 novem ber heeft een jubel-familie- koncert plaats van de Ko ninklijke Harmonie Ste. Ce cilia in samenwerking met de «zustervereniging» K.H. Ste. Cecilia uit Sint- Amands. Het koncert staat gang gratis Zaterdag 24 november in dezelfde feestzaal: akademi- sche zitting opgeluisterd door het Koperensemble Fi- bras8. Aanvang te 15 uur. - Sprekers zijn: voorzitter ad- van 1871 tot 1885, de heer Toch houdt zij stand. Hier- vokaat Honoró De Cuyper, harmonieën, nameli uit Temse en die ui Amands. Dirigent Stroobandt. Tijdens d rande zingt Simon bariton. Het avondfeest gaat lokaal De Reisduif 19.30 uur (19,30 uui dek. 20.30 uur gezel menzijn). Zondag 25 novembei in de voormiddag kale uitstap plaats n zoek aan de steunenc bergiers. Om 13.30 uur vangt kaal «De Reisduif» een liabanket aan. Maandag 26 november •dag der muzikanten' een muzikale uitstap avondmaal. Vrijdag 30 november vor eigenlijk het orgelpunt i i de viering met een jut gala-koncert in schou burg (Stationstraat 2i se). Medewerking verleend door koperenss ble Orfeo van de stedeli] muziekakademie i Niklaas, onder leiding i Florent Van den Hauw door de bariton Simon VI tens, aan de vleugel bef leid door Robert Hel mond. Werken van Gion ni. Mozart. Schubert, M: teverdi, Wagner en Hl mei worden uitgevoe Presentatie van de ave Martin De Rijck. De to gang8prijs bedraagt 1 frank, aanvang 20 uur. 5 eds vrijdagavond werd de 110de Sint-Ceciliavie- ïg ingezet, in het lokaal Commerce, door de jninklijke Harmonie De Kunstvrienden van Sint- iklaas. Een groot aantal ereleden, dames en mu- .ekliefhebbers waren naar de Grote Markt afge- akt om de voorstelling der nieuwe stapmarsen en <mkele lichtere muziekwerken bij te wonen. Stipt te 20.30 u. kon sekretaris Willy Blockel het wel komwoord de feestzaal insturen en startte dirigent Peter Snellinckx met de eerste stapmars. Niet minder dan zeven mar sen werden achtereenvol gens uitgevoerd waarna de kompositie van Leroy An derson, Buglers' Holiday, werd vertolkt door drie trompetters, Albert Bau- wens, Alain De Rudder en Benny Nijs, begeleid door de harmonie, een werkelijk bravourstukje dat veel suk- Feesl bij De Kunstvrienden in Sint-Niklaas. Zes jubilarissen werden n.a.v. het Sint- Ceciliafeest gehuldigd: Marie-Jeanne De Pauw, Ingrid Van Damme. Karine en Myriam De Witte hebben tien jaar dienst en ontvingen hel 'verzilverd ereteken' van het Muziekverbond van België; Albert Engelaar is vijftig jaar aktief en ontving de medaille 'In veterani honorem' van het Muziekverbond;*en Leon Van Riet, 45 jaar bij de groep, kreeg de zilveren medaille in de Leopold ll-orde. U ziet de jubilarissen in gezelschap van voorzitter Theofiel Heynderickx, erevoorzitter André Sax en dirigent Peter Snellinckx (dw) ses oogstte. Vervolgens werd de nieuwste aanwinst op het repertoire «Great Themes from great Italian Movies» in een bewerking van de Amerikaan John Caccavas ten gehore ge bracht, met heel wat beken de filmmelodieën die het publiek direkt aanspraken Ondertussen was burge meester Paul De Vidts toe gekomen die aan de ere tafel plaatsnam naast voorzitter Th. Heynderickx. ere-voor zitters Marcel Cools en An dré Sax, nationaal penning meester van het Muziekver bond van België en van het CISM (Wereldmuziekver- bond) Martin De Ryck, en Willy Suy, penningmeester van De Kunstvrienden. Huldiging Voorzitter Heynderickx was fier en gelukkig toen hij niet minder dan zeven nieuwe spelende leden hun lidkaart kon overhandigen en verwelkomen op hun eerste Sint-Ceciliafeest. Daarna bracht hij hulde aan aftredend onderbe stuurder Leon Rodrigus, die na veertien jaar deze funktie overgaf aan Hugo Quasten, trombonist. De titel van ere-onderbe- stuurder werd toegekend aan Leon Rodrigus terwijl hij in de bloemen werd ge zet voor de jarenlange on baatzuchtige leiding tij dens de optochten. Na vijf jaar de funktie van orkestmeester te hebben vervuld en als vervanger op nationaal vlak Oost van de dirigent te zijn opge- Vlaanderen vertegenwoor- treden op herhalingen en digen tijdens het nationaal koncerten werd ook Frans jeugdsolistentomooi dat op Cooreman gehuldigd en in 1 december doorgaat in het de bloemen gezet. Deze domein Puyenbroek te funktie zal in de toekomst Wachtebeke. verder worden uitgeoefend Nadien kwam voorzitter door André Van der Aa, Heynderickx terug aan het bastuba bij het orkest van woord om in passende be de Muntschouwburg. woordingen hulde te bren- Vervolgens bracht Martin gen aan erevoorzitter Mar- De Rijck hulde aan de tuba- cel Cools, die deze funktie al solist van De Kunstvrien- tien jaar op onnavolgbare den, Frans Labelle, die twee wijze vervult. De voorzitter jaar na elkaar laureaat wees vooral op de beschei- werd van het provinciaal den manier waarop de heer seniorentornooi, ingericht door het Muziekverbond van Oost-Vlaanderen te Gent. In 1982 behaalde Frans Labelle 92% der pun ten en in december 1983 94% waarvoor hij de me daille ontving geschonken door het ministerie van Ne derlandse kuituur in op dracht van minister Karei Poma. Dan werden de laureaten gehuldigd van het jeugdso listentomooi, ook weer in gericht door het Muziek verbond van Oost-Vlaande ren op 6 oktober jl. in het provinciaal domein «Puyenbroek». In de reeks ensembles werd het kope rensemble Fibras8 van de K.H. De Kunstvrienden laureaat met 90%. De ge wonnen trofee werd door de heer De Rijck overhandigd aan de glunderende win naars: trompetten Alain De Rudder en Benny Nijs, hoornist Mare Weyers en tuba's Ronald Dillis en Jo- han Snellinckx. Zij zullen Cools zijn funktie waar neemt, zonder telkens in het middelpunt van de be langstelling te staan, ter wijl hij er toch steeds voor zorgt dat zijn harmonie zonder kleerscheuren het boekjaar kan afsluiten. Ook het jaarlijks Sinterklaas feest wordt door erevoorzit ter Cools gepatroneerd, en dat is sinds 1974 een begrip geworden bij de harmonie. Door de hostessen werd hem dan ook een prachtig bloemstuk overhandigd, onder applaus van de ganse harmonie. Vervolgens werden voor hun tienjarig lidmaatschap vereremerkt met het verzil verd ereteken van het Mu ziekverbond van België, de klarinetspelende zusjes Ka rine en Myriam De Witte, trommelaareter Marie- Jeanne De Pauw en slag werkster Ingrid Van Damme. Na vijftig jaar lidmaat schap als klarinettist werd Albert Engelaar gehuldigd. jubilarissen en de gan Kunstvriendenharmonie, die hij ware ambassade! van de stad Sint-Nikla noemde op nationale en ter nationale wedstrijden i gebeurtenissen en voor ook op de eigen stedelij optochten en plecht heden. De burgemeester ontvii een passend geschenk d herinnert aan lio ji Kunstvrienden te Sint-N laas, waarop lokaal houd mische zitting was de uit- Herman Verhulst de ri« voering van de mars «Alsa- nemers vergastte op sm» Hij is ook bestuurslid sinds 1960. Feestkommissaris Leon Van Riet bekwam het nationaal ereteken na 45 dienstjaren, zilveren me daille in de orde van Leo pold n. Hij maakte sinds 1962 deel uit van de feest commissie en sinds 1969 van het hoofdbestuur als gekozen raadslid. Ambassadeur Een algemeen geappre- deze akade- ce et Lorraine» onder lei ding van onderbestuurder Hugo Quasten. na een fel- gesmaakt huldebetoon door Burgemeester Paul De Vidts aan het adres van de kelijke boterhammen perskop. zijn jaarlijk 'traktatie', terwijl heerlj gerstennat laafde bij de inzet van 110de Sint-Ceciliafeest. Sint-Ceciliafeest in Sint-Niklaas. Bij harmonie Excels werden C. Van der Heyden en T. Van Huffel, allebei jaar lid, in de bloemen gezet (dw)

De Voorpost | 1984 | | pagina 20