Claerhaegse Comedie Meldert c sette boeiende Celia op de planken K.W.B.-Tijl en Nele-gezelschap De Kat op het Spek te Erembodegem Cowboys en indianen vielen Hofstade binnen i eren De Voorpost - 23.11.1984 - 21 taal leren. Engels, Italiaans..., met kassettes of platen: voor velen een nachtmerrie, maken er een hobby van... wiicatiuuuMBii in een vreemde taal, verblijven in een gastgezin: zo ben je verplicht de taal te gebruiken en raak je snel over je drempelvrees heen. Een hele wereld gaat dan 'v foor je open... tater: een medium dat zowel op gebied van vorming als van ontspanning beslist heel mogelijkheden biedt... unieke aspekten van «talen-leren» en «toneel-spelen» in praktijk omzetten is de voorbije maanden de innige betrachting geweest van «Tijl en ele», de K.W.B.- uit Erembodegem. laai, vrijdag 16 en zondag 18 november bracht het aktieve gezelschap in het Parochiehuis een dolle Britse komedie «De Kat op het Spek» op het ook volgende zaterdag en zondag (zaterdag is geen enkel plaatsje meer wil deze groep er dit verhaal in een passende vorm gieten: een boeiende aktiviteit bij heel wat liefhebbers van dit genre de goede luim verzekert! geleden schreef opeenvolgende lentedagen, de eerste plaats dienen om een Engels au- in een vrij boeiend en lach- de mens even te laten ont- de belevenissen neer wekkend toneelstuk in drie snappen uit de dagelijkse een Engelstalige taal- bedrijven. bekommernis en alle toe- David Abott, met Het stuk werd intussen ver- schouwers een aangename tvl' *ijn taalkorrespondent(e) taald en bewerkt en kreeg avond en heel wat gelukki- k d lit Italië, Mr. Laurs, en zijn als titel «De Kat op het ge momenten te bezorgen. eigenwijze echtge- Spek». «Tijl en Nele» heeft reeds Kate, in hun kleine Voor toneelleider Jan Van meerdere lachsuksessen op gezellige flat die ze Den Heuvel en «Tijl en Ne- het aktief. van mevr. MacDon- le»-Erembodegem moet to- En ook dit jaar heeft de gedurende twee neel met dit gezelschap in groep, gefascineerd door Aalst Volk genoeg bij Nieuw leven (a) het medium teater terugge grepen naar de klucht van John Dole «De Kat op het Spek», een stuk dat door iedereen te smaken valt maar... ook heel wat eisen stelt aan de negen akteurs, vijf dames en vier heren, de verschillende technici en- toneelmeesters. Wie de première of de daar opvolgende zondagvoor stelling reeds heeft bijge woond heeft intussen kun nen ervaren dat dit lucht hartige stuk, in een regie van Philemon Eeckhaut, meteen het hart van het pu bliek verovert en dit pu bliek ook de hele avond in de ban kan houden. In een avondvullende pro- duktie tracht Jozef De Bruyn, in de rol van David Abott, in zijn klein maar gezellig ingericht apparte ment, een door Gerard Ma- lin erg fijn uitgewerkt de- kor, en zijn vrouw Kate (Angèle Wymeersch), haar moeder mevr. Scott (Frein Van Der Eist) en alle toe schouwers, te overtuigen dat hij zonder «mannelijke» bijbedoelingen zijn Ita liaanse korrespondent(e) Lauro in zijn gezin uitgeno digd heeft voor een va kantie. Alhoewel... Zijn «genodig de» is niet een Italiaan, maar wel Maria Lauro (Mi reille Van De Wiele) een dconkere Italiaanse schoonheid, smaakvol maar ook wel eens wat té uitbundig gekleed, die wellicht zoals iedere vrouw in haar hart verlangt naar romantiek T Jozef De Bruyn voelt zich goed in de rol van David Abott, als een aardige jongeman. Ita liaans lerende kursist en een voorbeeld van mannelij ke efficiëntie. Ook de rol van zijn echtgenote Kate door Angèle Wymeersch, met een beslist kinnetje en eigenwijs, die soms wel eens heftig reageert en zich terecht afvroeg «Moet ik dan de Kat op het spek bin den?» komt volledig aan vaardbaar over. En ook Freia Van der Eist vertolkt mevr. Scott met pen goede ondertoon. Samen zijn ze er in geslaagd een hele reeks te ontwarren misverstan den en de drukte die daar mee gepaard gaat tot een ongewone hoogte op te voe ren. Een voorname rol in dit ludieke gebeuren wordt daarbij gespeeld door Cle mentine Pots, als mevr. MacDonnalds, Davids' «strenge» huisbazin en Su zanne D'Haese, als mevr. Smuggler, de vrouw van de loodgieter die wel de juiste toon hebben te pakken. Be langrijk is ook de grappige inbreng van Luc De Decker. Goede toeschouwers zullen in het derde bedrijf, toen hij zich voordoet als postbode en inbreker, in hem ook de ijverige taxichauffeur en de nog anders vermomde in breker uit voorgaande be drijven herkennen. Emiel Van Cauwenbergh oogst veel sukses in de rol van Arturo Cellini, de verloofde van Maria Lauro, En aan de verdienste van debutant bij «Tijl en Nele», André Per- mentier (valt echt geen af breuk te doen. De korte rol van Johny Walker als «Broeder van het volle licht» is voor hem een uit stekend debuut. De hele cast staat hierbij onder lei ding van regisseur Phile mon Eeckhout. Met zorg en toewijding heeft hij de regie op zich genomen. Dit brengt dan ook het beoogde amuse ment teweeg: heel wat lach salvo's, afgewisseld met pe riodes vqn stille aandacht Achter de schermen dragen bij tot het sukses: de aange vers Omer De Sadeleer en Paul Arijs, de toneelmee sters Magda Kindermans, Marianne Van Den Heuvel en Gerard Malin, als ge luidsregisseur André Per- mentier. Erik en Godelieve Merckx-De Kegel nemen de grime penselen en potlo den ter hand. En... de alge mene leiding van de hele Tijl en Nele-produktié wox-dt waargenomen door Jan Van Den Heuvel. De public-relations van «Tijl en Nele» tenslotte worden ver zorgd door Florent Kinder mans. Honderden Erembodegem- naars houden van zo'n aan genaam avondje-uit in ge zelschap van Tijl en Nele en kijken nu reeds met belang stelling uit naar de volgen de produktie. «De Kat op het Spek» is in het Erembodegemse Paro chiehuis nog te bekijken op zaterdag 24 (volzet!) en zon dag 25 november te 19 uur. Plaatsbespreking mogelij1' bij Kinder mans Florent, Nieuwstraat 11, Erembode gem. Tel. 70.42.27. De Bruyn Claerhaegse Comedie die vooral bekendheid verwierf door haar 2-jaarlijkse open- ichtspelen vergastte ons voor het eerst op een thriller; en dit na een aantal treur- en Ujspelen als Het gezin van Pamel, Pee Klak, Robert en Bertrand, De Vlasschaard. ben de Claerhaegse Comedie, genoemd naar een Meldertse wijk, de Claerhaeg, in '75 tartte, was de dorpspolitiek nog fanatiek en hevig. Er was een "blauwe' en een 'rode' aal beschikbaar om in te spelen, maar de groep wenste geen partij te kiezen en besloot ritsw buiten te spelen. Vandaar de openluchtspelen, voor ori& weekend bracht de Claerhaegse Comedie de psychologische thriller «Celia» in een verlj erbarmelijke staat verkerende zaal De Bondt. kade Claerhaagse Comedie Meldert. Jef De Koninck als Celia e Vspekteur Carlin (P. Van San) Roger Van Nuffel als het gaat verhaal draait om de fee familie Granger die herenhuis bewoont dat de rand van een steile ligt, nabij New-York. Iet verlovingsfeest van aon David loopt uit op twij- 1, woede en moord. Tij- ens de daaropvolgende da- en konfronteren span ing en dramatische ver- j.. ikkelingen de hoofdper- mages met zichzelf, hun £W( ivenswijze, hun verhou- ing tot de anderen en lengen hen tot een inner lijke ommekeer. Maar wie de dader is, dat wordt pas bij het einde duidelijk. Wie de moord dan begaan heeft, verklappen wij u lekker niet, u moet zelf maar gaan kijken. In elk geval, het was een prachtige prestatie die de spelers geleverd heb ben. Alleen het einde van het tweede bedrijf boette aan spanning in, maar deze werd voor het overige goed onderhouden door het spel van de akteurs, de weder zijdse blikken, de muziek en het licht. Daar er een speler wegviel uit de groep diende regis seur Jos Maesschalck ook te spelen. Een moeilijke op dracht omdat men vanop de planken moeilijk het scène beeld kan overzien. Jos Maesschalck slaagde er evenwel in een knappe re gie te voeren en een ge slaagde vertolking van Da vid neer te zetten. Ook Jet De Koninck, in de rol van Celia, was heel overtui gend. Enkel de paniek- en vechtscène op het eind was allesbehalve natuurlijk. ene hou \alst. Claerhaagse Comedie Meldert. Een scène uit Celia (P. Van San) 3 Ta Jeannine De Koninck, die over een klare en prettige stem beschikt, zagen we graag in de rol van Martha, evenals Lutgarde De Ko ninck als het tweede dienst meisje Nora. Ietwat zenu wachtig, maar ook heel overtuigend was Roger Van Nuffel die inspekteur Carlin vertolkte. Verder was er de huisknecht More no (Eddy Meert), over het algemeen best te genieten, maar toch met zwakkere momenten. En dit geldt ook voor Rosa Moeyersoons als Louisa Cortlandt. Dan wa ren er Berlinde Roggeman als het dienstmeisje Kathy en Monique Sterckx als mevr. Hamilton, soms sterk, soms helemaal niet geslaagd. Tenslotte was er het optreden van agent Brent; een kleine rol, maar koelbloedig vertolkt door Stefaan De Croes. Het gebeuren speelde zich af in een knap uitgewerkt dekor, realistisch en met smaak ingericht. De boe ken die een hele wand be sloegen waren prachtig ge tekend en nauwelijks van echte te onderscheiden. Een goede oplossing, die gete kende boeken; anders zou men er immers een hele hoop boeken moeten bij- sleuren en zou het dekor veel steviger moeten ge maakt worden. Wat wel stoorde waren de te lichte deuren die bij het openen onstabiel bleken. Het dekorontwerp was van Fred Van den Branden en aan de uitwerking ervan hielpen mee: Hugo Van Cauter, Walter Troch, Jo- han Raes, Roger Van Keer, Pierre Opdorp, Jan Szente, Stefaan De Croes en Victor Pots. Patrick Van Craenen- - broeck tekende voor het in terieur en Johan Raes zorg de voor de rekwisieten. De belichting was uitstekend en de scène straalde een warme sfeer uit. Dit was het werk van Alain De Pauw en Jos Van Belle Slechts één foutje: na het onweer kwam de zon te voorschijn en werd het bui ten klaarder, dus ook op de scène. Waarschijnlijk door een verkeerde koppeling gingen echter ook de lam pen in de kroonluchter hel derder branden! Een luch ter die zichzelf respekteert doet zoiets niet. Voor de knappe, spannende muziek die op het juiste mo ment in- en uitvloeide, zorgden Guido De Bruyne en Danny Plets. Linda Vol- kaert zorgde voor een pas sende en natuurlijke gri me. Alleen oppassen voor nekpartijen. Voor de haar tooi zorgde Myriam Van Hauwermeiren. Ook de kle dij was passend en heel smaakvol. Nog iets over de zaal Storende elementen waren de mensen die zich niet konden beheersen en maar bleven doorroken tijdens de voorstelling. Men had voor de aanvang van het stuk wel gevraagd liefst niet te roken, maar men voegde er aan toe dat het de toeschou wer niet verboden kon wor den. Ons inziens wel, een een plaatje met 'verboden te roken' erop in de zaal han gen en het is opgelost. Dan storen deze rokers geen an dere mensen, komen de rookwolken niet terecht in de lichtbundels van de spots en hebben de spelers er ook geen hinder van. En trouwens, roken in een zaal maakt de veiligheid er niet beter op, en zeker niet in een zaal als deze waar men voor de veiligheid van het publiek zeker niet instond. De stoelen stonden te dicht bij elkaar en de doorgang ernaast was amper 30 cen timeter breed op sommige plaatsen. Er stonden ook teveel stoelen naast elkaar, wat een optimaal zicht ze ker niet in de hand werkte. Het bestuur, dat niet ver antwoordelijk was voor ge beurlijke ongevallen, en de zaaleigenaar mogen er wel eens een reglement op in kijken. Zo lezen we in het reglement voor schouw spelzalen. de ruimte voor ieder zittend toeschouwer is minstens 50 centimeter breed en minstens 75 centi meter lang. De breedte van de doorgang tussen de rijen zitplaatsen mag nergens minder dan 45 centimeter bedragen. De rijen zitplaat sen mogen niet meer dan 10 stoelen omvatten, wan neer er slechts één gang voor bestaat. Ze mogen er 20 omvatten bij twee gan gen. De exploitanten van de zaal treffen de nodige maat regelen om te verhinderen dat er in de zaal en zijn aanhorigheid gerookt wordt, met uitzondering van de verversingslokalen wanneer deze van de schouwspelzaal afgezon derd zijn Het rookverbod wordt op goed zichtbare wijze en op al de nuttige plaatsen aangeplakt. Los van dit alles is de pro duktie wel een aanrader. 'Celia' is nog te bekijken op vrijdag 23 en zaterdag 24 november om 20 u. De plannen die gemaakt werden om volgend jaar een evokatie op te voeren op het waterkasteel van Moor- sel, blijven zeker behouden. Smou Ann Vast Als Eik bracht Sassafras «De wind waait door de takken van de Sassafras», een wild west story die toneelgroep Vast als Eik ons vorig weekend serveerde, gekruid met giftige pij len, geweerschoten, indianen, schatjes-altijd-raak en kristallen bollen. Erik De Corte was gek genoeg de leiding te nemen over deze wilde bende en regisseerde het al even gekke Sassafras. Wij keken en genoten. werd naar het einde toe veel beter, evenals Hugo Roels als nobele Carlos. Soms wel slecht verstaanbaar. Mare Guns had ons inziens wel iets meer uit z'n rol als zoon Tom kunnen halen. Al bij al kunnen we toch spreken van een treffende vertolking, met een sterk samenspel en een hoog tem po. Wel één opmerking: als de flessen waaruit men dronk dan toch leeg waren, dan konden de gebaren nog meer overdreven in de verf gezet worden. eenschakeling van gebeur tenissen, zonder drama tisch hoogtepunt of span ning, maar regisseur De Corte maakte er wel iets genietbaars van. Inderdaad, het was een kreatieve regie die het stuk zowel komisch, poëtisch, satirisch, realistisch, ab surd als knotsgek maakt. En de vertolking (en de cowgirls aan de ingang van de zaal), zorgde ervoor dat we direkt in de juiste stem ming zaten. IJzersterk gebracht was wel de figuur van dron kaard en dokter William Butler door Dirk Daelman, met een hoge graad van zo wel stem-, rol-, lichaams als scènebeheersing. Ook heel ludiek en overtuigend waren Erik Van Gijsegem als vader John Rockefeller, Myriame Arijs als zijn vrouw Caroline en Els Mel- kebeeck als dochter Pame la. Ann Daelman als het hoertje Myriam vonden we ook geslaagd, alhoewel sommige passages (onder andere de monoloog over Panch-city) minder over kwamen. Erik Meuleman als Lynxoog en Eksteroog Technische fiche Het dekor stelde de huiska mer voor van de familie Rockefeller, en dit op een funktionele, suggestieve, maar ook grappige wijze. Dit dekor werd eenvoudig maar fraai in elkaar getim merd door Johan Brondeel, Dirk Daelman, Freddy Herssens, Erik De Roy, Na- dine Claessens, Erik Meule man, Guido De Smedt en Mark Daelman. De rekwisi- ten (onder andere een erg veelzijdige tafel die ook ge bruikt werd als schutsel te gen geweerschoten en als opstapje om de lamp aan te steken) werden bijeen ge haald door Lutgart Vergey- len, Marleen Brondeel en Svenia Maesschalck. My riame Arijs zorgde er ook voor dat de kostumering juist zat. Ook de grime was heel goed aangebracht (uit gezonderd het nogal vuile gezicht van Caroline), met een pluim voor de gapende wond en de littekens. Deze werden aangebracht doo Greet Van Cauwenbergh e Ingrid Daelman. Heel sfee: scheppend was ook de bt lichting, denken we aan he suggereren van de avom Bovendien werden de ove gangen zeer goed in- en u gevloeid, bijvoorbeeld scènes met de kristall< bol. De vaklui achter de i lichting waren Erik Roy, Johan Brondeel en C rine Van Cauwenbergh. Guido De Smedt, de ma van het geluid, zocht passende muziek bij elk; om dit stuk te onderst nen. Een stulpje vonden echter wel meer Afrikar klinken. Een staaltje van onderli juiste timing van licht geluid kregen we bij h. voorstellen van de persona ges. Als werkloze opgeef- ster fungeerde Nadi' Was het stuk zelf niet sterk, de ploeg van Vast als Eik zorgde er in elk geval voor dat we nu nog lachen als ons nog enkele woord spelingen of grappige ges tes te binnen schieten van de voorstelling. Ann Sirou Aalst. Vast als Eik Hofstade. Dronkaard dokter William Butler (Dirk Daelman) de goede indiaan (Erik Meuleman) en vader John Rockefeller (Erik Van Gijseghemroken de vredespijp (P. Van San) Aalst. Vast als Eik Hofstade. Een scène uit Sassafras met Miriam Arijs als de moeder, Dirk Daelman als dronkaard en dokter er'i Erik Van Gijseghem als vader John Rockefeller (P. Van San) Aalst. Vast als Eik Hofstade. Els Melkebeeck, Miriam Arijs en Erik Van Gijseghem zetten op een voortreffelijke wijze hun personage op de scène. (P. Van San)

De Voorpost | 1984 | | pagina 21