m. r Tal van eindejaarsaktiviteiten op Wase markten Vrijwilligerswerk op revalidatieafdeling kliniek Maria Middelares Infovergaderingen in de sociale sfeer te Sint-Niklaas Het sprookje van koningin Fabioia en de stad Sint-Niklaas Sint-Niklazenaar Dirk De Wine glipt door de mazen van het net «Week van de zuivel» te Belsele Weldra heemkundige kring in Sint-Gillis-Waas Halve eeuw Kristus-Koningparochie in Sint-Niklaas Wase Inkersbond schoolt bijentelers Sint-Niklaas Sinds kort zijn op de revalidatieafdeling van de algemene kliniek Maria Middelares te Sint-Niklaas een aantal vrijwilligers aktief. Ze zetten er zich in om, in aanvulling van het deskundige werk van het personeel, het verblijf van de gemiddeld 24 bejaarde patiënten te veraangena men door b.v. met hen een wandeling te maken, een ge zelschapsspel te spelen of door voor te lezen uit een boek. Ook de afdeling pediatrie tonome vrijwilligerswerking toonde reeds belangstelling binnen een algemeen zieken- voor het inschakelen van vrij- huis is een nieuw fenomeen, willigers. Organizaties die mensen ter De aanwezigheid van een au- beschikking stellen van instel- Volgende week in Sint-Niklaas een drietal gespreksbijeen komsten in de vooral sociale sfeer. Onthou de data, de plaats ook. Sociale zekerheid onder de loep van de Sint-Niklase PVV- Jongeren. Een panel met daarin PVV-voorzitter Verhof- stadt, SP-volksvertegenwoordiger Willockx, VBO-direk- teur-generaal Wilfriet Beirnaert en adviseur bij het kabi net voor sociale zaken Mark Justaert werd samengesteld. Hubert Wilssens is moderator. Maandag 26 november. 20 u, stadsbibliotheek aan het Heymanplein. Over wonen gesproken. Alle medewerkers van de Dekena le Werkgroep Welzijnszorg en ook alle andere geïnteres seerden worden verwacht op een informatiebijeenkomst over wonen. Vooral hoe de zwaksten in onze samenleving wonen of kunnen gehuisvest worden komt ter sprake. Er wordt een diamontage vertoond en daarna zal getuigenis afgelegd worden door mensen 'uit het veld'. In een panelgesprek wordt dan het antwoord van de plaatselijke instanties verwoord. Het Sociaal Centrum uit Sint-Niklaas is (mede) organisator. Dinsdag 27 november, 20 u, Het Centrum, Grote Markt. Dac, btk, tw. Alternatieve vormen van tewerkstelling. Maar ook: weekendwerk, ploegenarbeid, de experimen ten van minister Hansenne zijn nieuwe vormen van arbeidsorganisatie Daaromtrent zet de CVP-werkgroep Vrouw en Maatschappij een open informatieavond op Woensdag 28 november om 20 u in Het Wiel, Parkstraat 5. Info via o.m. tel. 777.08.32. (wv) lingen, zoals het Rode Kruis (denk aan haar ziekenhuisbi bliotheek en bezigheidsaktive- ring) bestonden al wél. Voor Chris De Meerleer, die het vrijwilligerswerk in Maria Middelares leidt en niet oner varen is met voluntariaat, be tekent dit initiatief een boeien de manier om zijn burger dienst door te maken. Therapeutische funktie Dank zij een door het Euro pees Parlement goedgekeurde resolutie en de door het Plat form voor Voluntariaat te Brussel opgestelde "Basis verklaring voor vrijwilligers' is het vrijwilligerswerk vandaag een nauwkeurig omschreven begrip. Een belangrijke impli- katie daarbij is, dat dit werk volgens laatstgenoemde publi- katie een «vernieuwing, aan vulling of ondersteuning voor beroepsarbeid» moet inhou den. De vrijwilliger moet met zijn aktiviteiten m.a.w. uit het vaarwater van de beroeps kracht blijven De basisverkla ring expliciteert ook de rech ten en de plichten van de vrij willigers. Plichten, inderdaad, want «vrijwilligerwerk staat niet voor vrijblijvendheid». Het sociaal engagement moet nagekomen worden zoals afge sproken. Tevens gaat men uit van een gelijkwaardige bena dering van zowel beroeps krachten als vrijwilligers. In het ziekenhuis hebben vrij willigers nochtans een bijna therapeutische funktie, meent Chris De Meerleer: «Eindelijk eens iemand voor ons» was de reaktie van een patiënt nadat hij met een vrijwilliger had kennis gemaakt. Vrijwilligers werk bevordert ook de band van de patiënt met de buiten wereld. Babbelen Bijdragen tot het aangename verblijf van de revalidatiepa- tiënt kan op verschillende ma nieren. Chris De Meerleer heeft al een aantal suggesties klaar, een wandeling maken, helpen bij transport, gezel schap houden, praten, voorle zen... Specifiek medische, ver pleegkundige opdrachten ko men niét in aanmerking. Uit principe b.v. zelfs niet haar wassen. Al wie wat vrije tijd heeft en de overtuiging om mensen op één of andere manier van dienst te zijn, komt als vrijwil liger in aanmerking. De ge ïnteresseerde lezer kan kon- takt opnemen met de receptie van Maria Middelares (vragen naar Chris De Meerleer) of telefoneren naar nummer 03- 777.37.91. L.D.B. Er was eens, in 't land van raap en Reinaeri, een stedeken waar nogal wat breigoedfabrikanten, politiekers, werkers en doppers woonden. De burgers van deze vlek, Sint- Niklaas geheten, werden als «dikke nekkenaangeduid. Maar konden ze 't in dat plaatsken helpen dat hun marktplein méér dan een zakdoek groot was en hun voetballerij kabbelde op 't tij der tenoren? Er was eens een koningin die in haar (schaarse) vrije tijd sprookjes schreef. Voor kindertjes, uiteraard. Deze konin gin, Fabioia geheten, bezocht graag het textielstadje in het noorden des lands. Ooit ging ze er eens markten, op een zonnige donderdag natuurlijk. Ze vond het héél fijn, ze wou vaker in Sint-Niklaas zijn. De koninginhad veel sympathie voor kinderen. Voor oudere mensen ook. Ook de burgemeester van het stede ken, ene Pol, hoorde bijna tot de kategorie der derde leeftijders, een plusdrieër noemde men hem alreeds. Maar omdat hij jong van hart en inborst was droeg de vorstin ook hem een goed hart toe. Nu wou het toeval dat in de slachtmaand ten jare negentienhonderdvierentachtig de ou dere mensen in de tempel van de stad hun kunstjes hadden tentoongesteld. In de wandelgangen hingen ze, vruchten van rijpe en nijvere bezigheden, gepenseeld op een ezel, geverfd met animo. Daar moet ik heenzei koningin Fabioia. En ze kwam, de zo innemende dame uit Laken. Op een woensdag arriveerde ze in eigen persoon, zo rond drieën. De kindertjes hoefden niet naar school en ook in 't poppentheater van Oekedoeleken zat die middag niet zoveel jong volk. Alle knaapkes en meidekens waren rond hel marktplein, het grootste van 't vaderland nog wel, samengetroept. Leve de koningin!* riepen ze. En ze wuifden en wimpelden. De koningin glimlachte Gendarmen en andere pakkemannen schouwden het ver toon. Ze hoefden niet in te grijpen. De vorstin betrad, beklom de trappen van de bevlagde stedelijke vesting, de rode loper was uitgespreid. Negen bejaardenkunstinstellin- gen hadden elk een gezantschap van vier mensen gestuurd naar Sint-Niklaas De koningin groene gul. Ze keek bewonderend naar al dat moois dat in de vrije tijd aangemaakt was, geborsteld, geknutseld bijna. En d vlijde de vorstin zich neer in een fluwelen zetel, vanwaar ze naar een prent keek die het beeldige, voorbeeldige relaas bracht van haar eerdere bezoek aan het stedeken. Close-Up heette de filmklub. De prent was vorstelijk mooi. oogstre lend, voornaam. In die mate zelfs dat koningin Fabioia aan haar man, sire Boudewijn, des avonds vertellen zou dat zt in de wolken was geweest. Terwijl Boudewijn toch dacht da ze in Sint-Niklaas had vertoefd. Het werd een genoeglijk oponthoud in het stadje der bonnetterie. Nadat de prent vertoond was. de Brabanqonnt had weerklonken, de plaatselijke wethouders, baljuws en voormannen van partijen voorgesteld waren, toog de ko ningin opnieuw naar haar paleis. Het bezoek aan hei stedeken in het noorden des lands had hooguit anderhalf uur geduurd. En twee dagen later verschenen in een weekblaadje. De Voorpost geheten, beelden van het bezoek. Beelden mooi als deze die in de film op 't stadhuis te zien waren, die de vorstin met eigen ogen had gezien. Woensdag 28 november wordt koningin Fabioia tegen 15 u, aan het stadhuis verwelkomd door plaatselijke autoriteiten. De vorstin bezoekt de expositie van de Akademies 3, in de wandelgangen van het stadhuis. Ter harer ere wordt dt film van haar bezoek aan Sint-Niklaas, in 1978, vertoond. Rond 16ul5 - 16u30 woensdag reist de vorstin weer naar Laken af. Het hierboven afgedrukte verhaaltje staat uiter aard in de verleden tyd, is een impressie van wat het kan worden of geweest zfjn. Woensdag in Sint-Niklaas. De jongelui mogen vanzelfspre kend, zo tegen drieën, op de Grote Markt postvatten. Maar op het stadhuis zijn enkel genodigden toegelaten. (wv) Fill-in DIKKIE DIK, Jet Boeke, Uitg. Gottmer. Twee verhalen van Arthur van Norden, getekend door Jet Boeke. «De spin» en «Lekker slapen» is bedoeld voor de al lerkleinsten. Deze stevige boekjes met mooie illustraties zullen hen zeker helpen in hun eerste leesstappen. Verdeeld door A.W. Bruna en zoon, 155 fr. JONGE POESJES EN PLASSEN, Uitg. Gottmer. Alweer twee verhalen van Dikkie Dik, getekend door Jet Bdeke met tekst van Arthur Van Norden. Verdeeld door A.W. Bruna en zoon. 155 fr. Hij ziet het wel zitten, Dirk De Witte. Wat hét? Dat grofmazige haarnetje, basis voor een nieuw kapperskon- cept. Hier en daar zijn er al die gewagen van een nieuwe rage. «Fill-in» werd het fenomeen gedoopt. En de 35- jarige kapperszoon, die dus zelf kapper werd en in Sint- Niklaas een eigen kappersakademie heeft uitgebouwd, vindt fill-in «het opwindendste nieuws van de laatste tien jaar». Heel kort een toelichting. Uit gangspunt voor heel wat re search, die uiteindelijk resul teerde in het lanceren van het produkt, was het gegeven dat pakweg zeventig procent van alle vrouwen niet tevreden is met het volume van hun kapsel. Als je haar in model is geknipt kies je bij de kapper uit een heel assortiment fill-in «hair- matches» dat model dat het best past bij de kleur en de lengte van je haar en het effekt dat je bereiken wil. Het kan variëren van diskrete golven tot woeste krullen. Haarnetje op je hoofd zetten, het eigen haar er doorheen trekken en de invuloefening zit erop: je bent perfekt gekapt. Er werd net zolang aan het projekt gesleuteld tot er een manier werd gevonden om een netje met mazen in honing- graatvorm te maken dat niet enkel makkelijk in het eigen haar kan worden verwerkt, maar bovendien goed blijft zitten. Europees «trendsetter» Dirk Melk komt van de koe, en andere verhalen Zuivelweek in Belsele. Het ABS-bestuur en de NDALTP stelde het initiatief voor (dw) Volgende week kan de Belseelse jeugd kennismaken met melk, boter, kaas, hun ontstaan, de smaak en het gebruik, tijdens de «week van de zuivel». De plaatselijke afdeling van het Algemeen Boeren Syndikaat organiseert deze zuivelweek en alle Bel seelse scholen zegden hun medewerking toe. Van 26 tot 30 november ver- stelling alle 80 Belgische kazen toont de Nationale Zuivel- te zien zijn. Die vrijdag brengt dienst een edukatiavc video en elke schoolklas een bezoek aan film in de scholen en de laatste de tentoonstelling, dag, 30 november, heeft een Het Algemeen Boeren Syndi- tentoonstclling plaats in het kaat richt zijn aktic vooral op plaatselijke parochiecentrum. de jeugd. Het bevorderen van De organisatoren kregen de het verbruik van mclkproduk- volledige steun van de zuivel- ten moet volgens hen beginnen industrie zodat op de tentoon- tijdens de periode dat de Ie- Maandag 26 augustus heeft m Sint-Gillis-Waas een vergade ring plaats voor mensen die eventueel interesse hebben om mee te werken aan een heemkundige kring voor Sint-Gillis- Waas. De vergadering vindt plaats om 20 uur in het lokaal van volkskunstgroep Drieske Nijpers aan de Kronenhoekstraat 8. Binnen deze groep wordt overigens sinds geruime tijd de nood aan een dergelijke kring aangevoeld en op 12 augustus 1980 werd er zelfs over gesproken met verantwoordelijken van de Oudheidkundige Kring van het Land van Waas. Voor deze bijeenkomst werden een aantal mensen uilgeno digd van wie men weet dal ze interesse hebben voor de zaak. Verder werden waarnemers uitgenodigd van het gemeentebestuur van Sint-Gillis-Waas en van de Oudheid kundige Kring van het Land van Waas, met zetel in Sint- Niklaas. Het lijstje van geïnteresseerden dat nu voorligt is wellicht onvolledig. Daarom zijn belangstellenden die géén persoonlijke uitnodiging zouden ontvangen hebben ook welkom. Deze bijeenkomst is als zodanig nog geen echte startverga dering Het is eerder een terreinverkenning en als blijkt dat er echt interesse is om er werk van te maken, zal het initiatief op ruimere schaal aangekondigd en uitgewerkt worden. Op 14 november 1934 verscheen het Koninklijk Besluit dat de wettelijke erkenning inhield van een nieuwe parochie in Sint-Niklaas: Kristus Koning, vierde kerkelij ke gemeenschap in de rij. Een halve eeuw gedijt daar dus het sociale en ook sociaal-kristelijk leven, en in die periode verdrievoudigde het inwonersaantal bijna De Kristus Koningkerk, aan de Heistraat, zou op 10 september 1939 worden ingewijd. Het is een ontwerp van ingenieur-architekt Raf Verwilghen. Een typisch bouwsel dat met z'n veertig meter hoge punttoren van ver te zien is. Glasramen van Staf Pijl en Sander Wijnants, maar ook drie Kruiswegbeelden door Robert Van De Velde en twaalf apostelbeelden door Werner Heynderickx sieren de bidtempel. E.h. Leo De Vos, tot dan toe onderpastoor van de Onze- Lieve-Vrouwparochie (de entiteit vanwaar uit Kristus Koning groeide), werd de eerste parochiepriester. Hij bleef het tot 1948 en werd opgevolgd door resp. Cyriel Peirsman, Louis Raemdonck. Jozef Oclbrandt en Marcel Van Daele. Deze laatste geniet bekendheid als koorleider van het knapcngczclschap In Dulci Jubilo. In deze parochie bloeit, zoals elders, het verenigingsleven volop. In 1929 al werd onder leiding van e.h. Georges Bruyninckx, e.h Paul De Belie en Leonard Van Puym- broeck de Kriko-scoutsgroep gesticht. Er is verder ook de Sint-Kristoffelkonfrerie, die waarschuwen wil tegen «de gevaren op de weg». Sedert 1953 werd een Kristoffelrally op het getouw gezet. Het spreekt vanzelf dat ook groepe ringen als KAV en KWB heel wat aktiviteiten ontvouwen. Het^int-Ceciliakoor van de parochie heeft een gemengde en een jeugdafdeling, het treedt op onder de naam Psallite. Uitgerekend zondag 25 november is het het naamfeest van Kristus Koning. Dan, en ook van 1 tot 9 december, is er een speciale homilie in de weekendmisscn en zijn er religieus geïnspireerde bijeenkomsten. - (wv) vens- en eetgewoontes zich vórmenDie gewoontcvor- ming gebeurt tijdens de jeugd jaren. De Belseelse scholen waren trouwens meteen tot medewer king bereid, verklaart Gerard Van Vlierberghe. voorzitter van dc zuivelkommissie. Vanuit het A.B.S. al is het dan zeer plaatselijk, laat men eens een positief geluid horen in verband met dc zuivelindus trie. Nog niet zo heel lang geleden organiseerde het ABS in Gent een betoging tegen dc huidige zuivelpolitiek. in dc Europese gemeenschap. Die gemeenschap raadde dc Belgi sche melkveehouders aan om minder te produceren, en men dreigde zelfs met straffen voor boeren die de produktiecijfers overschrijden. In Europa bestaat een te groot melk- en boteroverschot. de zogenaamde melkplas en bo terberg, aldus dc specialisten. Tot Belsele beperkt Al deze problemen moeten tij dens de Belseelse «weck van de zuivel» echter wijken voor dc kennismaking van dc jeugd met melkprodukten. De zuivelweek blijft wel be perkt tot Belsele. De eerste plannen van Belseelse ABS- ers richtten zich wel tot de stad Sint-Niklaas, maar daartegen rezen nogal wat praktische be zwaren Het aantal scholen moest be perkt worden want het ABS moet kunnen rekenen op de welwillende en belangeloze medewerking van vele bedrij ven uit dc zuivelindustrie. De organisatoren krijgen ook hulp van overheidsdiensten die zich bezig houden met land bouw. Dc Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten (NDALTP) en de Nationale Zuiveldienst. Het Nationaal instituut voor de Statistiek grijpt deze week van de zuivel aan om dc mening van dc jon geren over melk, boter en kaas te vragen. Dc apotheose van de weck begint op 30 november om 19 Dan richt het ABS een zuivel- festijn in, aangeboden aan de ouders van de schoolgaande jeugd van Belsele. Kazen kunnen geproefd wor den met bruin brood en bruin bier. Dat zint de Belseelse ou ders wel, want de inrichters ontvingen al heel wat inschrij vingsformulieren. Tijdens dit festijn houden ondermeer dc direkteur van de NDALTP. de heer Hcnckens, en de direk teur van dc Nationale Zuivel dienst, de heer Van Bellc- ghem, een korte toespraak. P.S. De Witte, die het nieuwe haar- siersel op een persbijeenkomst in Brussel voorstelde, zegt nog: «Volgens mij is fill-in de eerste echte revolutie sinds de ontwikkeling van de brushing- techniek». En dan gaat het - uiteraard- alleen over de kap persbranche. Je kan er immers tal van nieuwe kreaties mee uitproberen, waarbij de rol van de haarkapper nog steeds primordiaal blijft. De kapper kan de coupe op een kreatieve wijze aanvullen. De Witte verwacht ook veel van de nieuwe, originele kap- selaccessoires die tegelijk wer den ontwikkeld. Die heten hairflashes in het jargon. Het zijn toefjes kunsthaar die je overal in je kapsel aanbrengen kan en in zowel natuurlijke haarkleuren als meer gedurfde modetintcn verkrijgbaar zijn. Slapen, stoeien en zelfs zwem men kan met fill-in. Naar ver luidt. Want deze innovatie is zo gloednieuw dat ik me nog niet modieus-minzaam heb la ten omtoveren, boven op m'n schedeldak. Als je even tien minuten tijd hebt moet je er echter beslist eens aan begin nen. Van look veranderen, vrienden verbazen. H« netje Sm-Niklaas/Brussel. Dirk De Witte prezen,een van de toekomst, deze fill-in? |U ztertg dotje, ten grootmaztg netje boven het haar en xl W.V. is het kapsel. Elk jaar opnieuw organiseren de Wase Marktkramers op tal van marktan eindejaarsakties, met tot doel dc markten in de publieke belangstelling ti; brengen. In Sint-Niklaas kent men de jaarlijkse eindejaarstombola, die dit jaar in een volledig nieuw kleedje wordt gestoken. Op andere markten geven de marktkramers, naar het voorbeeld wat eerder dit jaar te Beveren zo'n geweldige bijval kende, reizen naar Parijs weg. In Sint-Niklaas wordt uitge- volkomen nieuws uit. Per hon- pakt met iets nieuws, althans derd frank geven de marktkra- wat de markt betreft. Het sys- mers één lot. Die loten worden teem van loten geven met trek- door de marktbezoekers open- king begin januari wordt vanaf gescheurd en men kan dadelijk dit jaar niet meer herhaald. Dc vaststellen of men gewonnen vereniging van Wase heeft of niet. Dc prijs omvat Marktkramers dokterde iets een bedrag in geld ter waarde Niet alleen de leek maar ook de imker stelt zich nog vele vragen over de bijen en het bijenhouden. Velen die in de natuur hun hobby of beroep uitoefenen weten dikwijls met vele vragen geen raad. Het is daarom dat de Wase Imkersbond de scholingsdienst van de Koninklijke Oost-Vlaamse Imkersvereniging ge vraagd heeft om in het Waasland een kursus bijenteelt voor beginners in te richten. Om deze kursus te volgen hoeft u geen lid te zijn van een imkersvereniging of hoeft u ook geen bijen te houden. Interesse voor de bijen en de natuur is voldoende. De leerstof behandelt zowel bijenteelttechnieken als biologie, natuurkunde en fysica op het niveau voor beginners en alles met hei oog op imkeren. Elke deelnemer krijgt de volledig uitgewerkte lessenreeks in een syllabus die als naslagwerk kan gebruikt worden. Na de lessenreeks wordt een examen afgenomen, indien geslaagd wordt een diploma bijenteelt afgeleverd, diploma erkend door het ministerie van landbouw. De kursus loopt over 15 zondagvoormiddagen en vindt plaats te Sint-Niklaas, in de wijkschool van het koninklijk Atheneum aan het kruispunt Tereken, Kon. Astridlaan, Kon. Jos. Charlottelaan. De prijs bedraagt slechts 400 bf. De kursus vangt aan op zondag 2 december om 8.20 uur Verdere informatie over deze kursus is te verkrijgen op volgende adressen. K.O.V.I.V. dienst scholing in de bijen teelt pla Adrien De Winne, Postslraat 30, 9510 Oosterzele. tel. 091/62.72.39. Wase Imkersbond: Theo Fischer, Klein Laar 30, 2788 Vrasene tel. 031775.37.68 en Michel Paulis- sen, Haasdonksesteenweg 68, 2690 Temse (Veile) tel.: 03. 771.19.22. Indien u interesse hebt voor deze kursus gelieve dan vooraf in te schrijven. U kan echter ook nog inschrijven bij de aanvang van de kursus. van 250 frank. De winnn krijgen hun geldprijs ogent kclijk door demarktventeri gekaerd ofwel kan men stel terecht bij mevrouw Hoecke - Reek mans ASLK-NMKN van de Gto Markt in Sint-Niklaas. Het gewonnen bedrag kan ledig gespendeerd worden i verder te markten. In tod geven dc marktkramers om bij de 600 geldprijzen van 1 fr. weg, of een totaalbed van zowat 150.000 frank. de markt kopen en er dano geld bovenop krijgen... Reizen naar Parijs In zes Wase gemeenten del dc marktkramers ongeveerI reizen naar Parijs uit. alsvo verdeeld: Stekenc 20 riesen, Temse: reizen, Rupelmondc 10 n zen, Hamme: 35 reizen. War munster: 15 reizen en Krui" J kc: 20 reizen. Om alles tot in dc puntje» I verzorgen en zeker niets i het toeval over te laten, nenx de marktkramers het auto» bedrijf Liberty cars in de an Dit Bazclse autocarbedt heeft zich met zijn trips ni Parijs een ware reputatie op? bouwd. Wat wordt in de lid stad aangeboden. Een gids leidt de winnaars de historische bezienswaai heden die dc droomstad rijk Men brengt een bezoekje i (F het Hotel des Invalides.' Notre Dame. het Pantheoni de in begin vorige eeuw bouwde Are dc Triompl Dan wordt een uitstapje ni dc Obelisk van Loeksor op! Place dc la Concorde, dc Eifi tel toren en het Centre Natie* d'Art et de Culture Gcot Pompidou in hel vooruitzit gesteld. Een bezoekje aan" rijs houdt een bootreis op Seine in, terwijl verder a twee warme maaltijden ik» de winnaars kunnen vcrolx worden. Hoe kan men nu zc geweldige reis winnen? Gt» rende gans de maand <M ber koop je gewoon in grootste koopcentrum van Waasland, de Wase marktei Op het einde van elke man dag worden winnaars uil( loot. Dc trekking is publid zodat iedereen er kan bij zijl (S dl

De Voorpost | 1984 | | pagina 6