ft De •Niklase steeh-er-wat-van-op-show Ell -.•JifllLij II J.IL Bestaat het Rode Kruis in Sint-Niklaas tachtig jaar of langer? Wase bloedtransfuzie- dienst vraagt meer eenmalige bloedgevers Sinterklaas voor scholieren in Waasmunster Alles pluis thuis? De Voorpost 23.11.1984 - 7 Al wat u wilde weten, maar nooit durfde vragen over schoolbezoek, huisvuilzakken en varkens Hoe reilde en zeilde groot-Sint-Niklaas in 1983? Aan de hand van wat cijfers en statistieken wil ik een momentopname voorleggen. Een flash die naar scholen en ziekenhuiswereld uitwaaiert, een impressie geeft van de samenstelling van de bevolking, een flard kuituur doet oplichten, over leven en dood bericht, over sport en eetwaren. Bent u klaar? Dan kunnen we beginnen. Trouwen en houwen. Er werden 453 huwelijken vol trokken en "141 echtscheidingen. Juli en augustus zijn de trouwmaanden bij uitstek, in januari en december wordt het minst getrouwd. Op vrijdag trouwt men bij voorkeur, ook wel op zaterdag. De echtscheidingen doen zich het vaakst voor in de leeftijdskategorie 21 tot 25 jaar en ook 18 tot 21 jaar. Marokkanen zijn het talrijkst (1.205) als je de vreemde lingen (totaal 2.803) gaat tellen in Sint-Niklaas. De Nederlanders (542) klopten vorig jaar de Turken (518) nipt), In Sint-Niklaas werden 85 Uno-vluchtelingen geregistreerd, 8 Chinezen en 1 Rus, T.o.v. 1982 groeide het vreemdelingenbestand aan met 105 eenheden, voor al een gevolg van een positief geboorteoverschot. In (het toen nog niet gefusioneerde) Sint-Niklaas waren er in 1970 hooguit 900 vreemdelingen, bij de fusie eind 1976 werden er 2.192 geteld. Borelingskes zetten hun eerste 'stappen' in de wereld bij voorkeur via de Maria Middelares-kraaminrichting, maar toch ook via de stadskliniek (OCMW). Op 735 geboorten 449 MM en 277 OCMW plus nog 7 thuisge- boorten. Adoptie. Vorig jaar werden 26 adopties geregistreerd in Sint-Niklaas, waarvan 2 (meisjes) ouder dan 21. Zeventigduizend inwoners heeft Sint-Niklaas nog lang niet, zeker als het met dit slakkegangetje verder gaat. Er waren eind 1983 wel 120 Sint-Niklazenaren 'méér dan een jaar tevoren, totaal toen ongeveer 68.300. In de kernstad woonden 48.765 mensen, in Nieuwkerken 5.469 - in Belsele 8.703 en in Sinaai 5.379. Het aantal voor de kernstad Sint-Niklaas werd al in 1966 behaald. Vrouwen. Ze zijn, ook in Sint-Niklaas, in de meerder heid: pakweg 1.500 ladies méér dan gentlemen. Vrou wen worden ouder, u weet het. Boven de 45 jaar neemt het onevenwicht stelselmatig toe, in het voordeel van de vrouwen, cijfers van de 90-plusscrs: 38 mannen en liefst 103 vrouwen. Bij de vreemdelingen is de verhouding andersom. 1.546 mannen t.o.v, 1.257 vrouwen. Vooral in de leeftijdskategorie 30 tot 50 is het mannelijk overwicht bij de vreemdelingen frappant. Soldaat worden. In Sint-Niklaas werden voor de lichting 1983 geregistreerd 5 'wederspannelingen' en dienstwei geraars, 32 als gewetensbezwaarden opgetekend, 1 soldaat werd uit het leger weggestuurd, 19 mannen en 1 vrouw namen vrijwillig dienst. Het Klein Kasteeltje bevond 327 Sint-Niklase dienstplichtigen voor de lich ting 1983 geschikt voor de dienst. Scholieren. Afgezien van het kunstonderwijs, midden standsopleiding etc. waren er voor het schooljaar 1982- 1983 in Sint-Niklaas van froebel tot normaalschool alles samen 20.265 leerlingen, Daarvan 359 in het stedelijk, 3.677 in het rijks en 16.229 in het vrij onderwijs. Van de 8.896 leerlingen aan kleuter- en lagere scholen hebben 358 hun broek versleten aan een stadsschool, 1.180 in een rijksinstelling en 7,358 in een vrije school. Toch is de rijksbasisschool-zuid (680 lln.) op dit vlak het dichtst bevolkt, gevolgd door het Berkenboominstituut aan de Ankerstraat (582) en Sint-Carolus aan de De Meesterstraat (553). In de stedelijke lagere school te Nieuwkerken werden géén meisjes ingeschreven, in sommige vrije scholen geen meisjes, of geen jongens. Sekundair onderwijs werd in het atheneum aan de Parklaan gevolgd door 887 leerlingen (vernieuwd, alge meen, beroeps), in het kollege door 933 lln., in de Presentatie door 1.041 plus 359 (technisch). Zowat de helft van de atheneumstudenten komt van buiten de stad, aan het kollege en de Presentatie zijn die van buiten Sint-Niklaas licht in de meerderheid. Aan de Heilige Familie zijn de uit de stad afkomstige leerlingen fors in de meerderheid, maar de Berkenboom oefent dan weer relatief veel aantrekkingskracht uit op leerlin gen van buiten Sint-Niklaas. De Presentatie is de dichtst bevolkte school van Sinf- Niklaas, met in totaal 2.077 leerlingen (bovendien is er geen vernieuwd secundair beroepsonderwijs daar). Aan de Berkenboom in de Ankerstraat (een school met alle richtingen in het pakket) telde men vorig jaar 1.663 leerlingen. Derde grootste school is Sint-Carolus (L. De Meesterstraat en Hospitaalstraat): 1.487 leerlingen wer den opgetekend. Carolus vormt vooral verplegers/ verpleegsters en gezinshelpers/gczinshelpsters en rekru teert de leerlingen in grote mate uit gemeenten buiten Sint-Niklaas. Begrafenisondernemers worden klaargestoomd aan het CMO-Waasland: 14 vorig schooljaar, cyclus onderne- mersopleiding. Herscholingsrcsultaten, gemeld na het jaar '83 door het centrum van de RVA. Fotolassers (metaalsektor) kon den direkt aan de slag, in de textiel evolueert de situatie gunstig (vb. de vraag naar goeie triplockstcrs overtreft het aanbod), maar in de bouw blijft het plaatsingsresul taat nog beneden peil. Bij de bedienden (tertiaire sektor) kon zes op tien kursisten aan werk worden geholpen. Kunst studeren. Het kan volop in Sint-Niklaas. In de akademie voor schone kunsten waren er vorig school jaar 1.780 kursisten voor de Sint-Niklase' afdeling alleen al en daarbij moet je tellen de 528 van Beveren en de 319 van Stekene. Suksesrichtingen in het hoger sekun dair: de oriëntatie, tekenen en fotografie. Telkens zijn de jongens fors in de meerderheid, maar in het lager sekundair halen de meisjes de bovenhand en in de voorbereidende afdeling van Beveren en Stekene wer den meer meisjes dan jongens geteld. Muziek is ook kunst, maar toch een aparte notitie daaromtrent. De muziekakademie telde op 31 januari 1983 een schoolbevolking van 1.973 1.555 kursisten in Sint-Niklaas, 102 in Sint-Gillis, 133 in Stekene en 183 in Temse. Hier zijn de meisjes (spelen zij de eerste viool?) in de meerderheid, met name bij de jongelui onder de twaalf jaar. Notenleer wordt het drukst gevolgd, ook diktie, piano en dans doen het goed. Je kan zelfs literatuurgeschiedenis studeren aan de akademie voor muziek in Sint-Niklaas, 9 studenten deden zulks vorig jaar. En dan is er de Jeugdmuziek- school (Nijverheidsstraat), waarover De Voorpost nog onlangs berichtte: hier volgden vorig schooljaar 310 leerlingen de lessen. De stadsbibliotheek wordt druk bezocht. Ook door scholieren, en dan lijken de leerlingen van het athe neum (en hun leraars) het best de weg te kennen naar het Heymanplein. De centralisatietendens zet zich door, d.w.z. dat de bezoeken die worden gebracht aan de filialen in aantal blijven dalen. Maar er is ronduit een explosie inzake de ontleningen in de rusthuizen en verzorgingsinstellingen. De mensen in de leeftijdskate gorie 20-24 jaar lezen het meest. In de leeszaal van de stadsbilbiotheek worden 7.278 dokumentatiemappen bijgehouden, waarvan 1.608 over Sint-Niklaas en het Waasland handelen. Op tien jaar tijd is het aantal uitleningen in de centrale aan het Heymanplein voor volwassenen meer dan verdrievoudigd, in de jeugdbi bliotheek bijna verdubbeld. De leeszaal werd vorig jaar tien keer méér bezocht dan tien jaar geleden, het aantal ontleende platen verdubbelde op tien jaar tijd. Sommi ge boeken werden op één jaar tijd meer dan eenmaal uitgeleend, één boek zelfs 43 keer (het zal wel aan vervanging toe zijn). De stripverhalen verzeilen via de biblio in haast alle huiskamers. Dc vrije bibliotheken kenden een wisselend sukses. In Sint-Niklaas daalde het aantal ontleningen t.a.v. het jaar tevoren vooral in het stadscentrum, maar in de deelgemeenten stéég het. Het museumbezoek in cijfers. In 1983 kwamen in totaal 31.782 mensen over de vloer in de Sint-Niklase musea (Zamanstraat, Regentiestraat). Een expositie die dui zend belangstellenden haalt is niet zeldzaam, maar 1.500 is te hoog gegrepen. Naar het grafische werk van Gustaaf C. De Bruyne kwamen 1.703 mensen kijken, wat een piek is. De Paul Snoek-expo (die echter slechts een drietal weken duurde) haalde 879 bezoekers. Theaterbezoek. In de ruime zin dan (schouwburg en foyer vooral, maar ook drie balletvoorstellingen in de sporthal en twee manifestaties op het stadhuis zijn in de statistieken begrepen). In totaal daagden 53,628 be langstellenden op voor 168 manifestaties. Het Ballet van Vlaanderen (sporthal) haalde eens 900 belangstel lenden. Vijfhonderd toeschouwers volle bak! daagden op voor toneelprodukties van eigen bodem: «De knecht van twee meesters» (De Goudbloem) en «Als moe uit heur kot is» (Tijl, drie keer zo'n vijfhonderd man). De Sint-Jorisscoutsgroep haalde tweemaal vijfhonderd toe schouwers voor de scoutsparade van november, een extra voorstelling in december werd al even druk bijgewoond Andere toppers: een NCMV-nieuwjaars- koncert, een koncert van Jeugd en Muziek, de Rotary- Loopbaanaktie en een manifestatie met film en folklore in organisatie van de BBL, Gaston en Leo, het feest van Kracht en Geduld, operette door het Belcantogezel schap, The Strangers, Blue Birds en Clapaja, de happening van de muziekakademie, het Volondat- recital van de Lions Club, de jubileumshow van 't kollege, het Vlaams (nationaal) Zangfeest, poppenkast in organisatie van de pasteibakkers de Russische dansgroep op invitiatie van Boerke Naas, Jan De Cleir (vzw De Spiegel). De voertuigen van de stad legden vorig jaar 11 miljoen km af. Met de traktoren en bulldozer werd in totaal 4.903 uur gewerkt. De diensten beplanting en openbare werken reden het meest, of verbruikten althans het meest brandstof. Sint-Niklaas doorgelicht. De vrouwen zijn ook hier in de meerderheid, meer dan twintigduizend scholieren vofrpn I a Wase hoofdstad, de politie is waakzaam, en zo nu en dan komt koningin Fabiola eens op bezoek (archieffoto) Huisvuilzakken kocht de stad Sint-Niklaas bij een firma in Beerse. Eén miljoen stuks tegen 3,3 miljoen frank. Het stadswegennet is bij benadering 274 km lang. Daarvan zijn 163 km met asfaltverharding, 26 km met kasseien en 4 km met mozaïek. Blindenstok. In 1983 werden drie machtigingen ver leend tot het dragen van een blindenstok. Daar heb je dus ook al een toelating voor nodig. Geesteszieken. Door tussenkomst van de stad.werden vorig jaar 19 mannen en 6 vrouwen opgenomen in een psychiatrische instelling in Sint-Niklaas, en nog eens 34 mannen en 14 vrouwen werden zonder interventie van de stad opgenomen. Uit Sint-Hiëronymus werden 333 mannen op proef vrijgelaten en 193 definitief. Uit het 'Ziekenhuis' voor vrouwen werden 17 mensen definitief ontslagen en 45 op proef. Werken bij de stad. Als tewerkgestelde werklozen werden in 1983 119 arbeiders en 7 bedienden in dienst genomen, vooral voor de plantsoendienst. Als btk-ers werden 22 arbeiders en 20 bedienden tewerkgesteld. En in het dac-stelsel werd een job aangeboden aan 35 arbeiders en 13 bedienden. Begrafenissen. Op Tereken werden vorig jaar 597 mensen begraven, in Belsele 54, Puivelde 10, Nieuw kerken 51 en Sinaai 50. In totaal werden 17 kinderen die jonger dan zeven jaar waren begraven of gekre- meerd. Het aantal krematies neemt zienderogen toe: in 1973 werden 5 toelatingen afgeleverd, in 1983 al 136. Eén op zes begrafenissen behelst een krematie. Pakkemannen. Bij de stedelijke politie waren eind '83 120 mensen tewerkgesteld, van wie 88 agenten en 2 veldwachters. De politie registreerde geen enkele 'aan hitsing tot ontucht', 9 gevallen van exhibitionisme, 8 hondebeten, 17 ontvluchtingen uit een gesticht, geen enkele minderjarige in een dancing of café, 23 overspe lingen, 1 vruchtafdrijving, 7 zelfmoorden en 18 pogin gen tot zelfmoord. Er werden 1,494 diefstallen van rijwielen en bromfietsen opgetekend. Pompiers. Het korpsvan Sint-Niklaas is ten dele beroeps en ten dele een sajnenstel van vrijwilligers. Elk korpslid beschikt over een «vareuse» broek, kepi, paar handschoenen, regenmantel, hemd en das. Men heeft 18 voertuigen voorhanden, 18 steekladders, 11 schuif- ladders, 1 huakladder en 1 tweedelige metalen ladder op een aanhangwagen. Er moest voor bijen- en wespen nesten 388 keer worden uitgerukt. Het zwembad boekte 5,3 miljoen frank aan ontvang sten. De plaatselijke gezondheidskommissie vergaderde i.v.m. deze instelling vorig jaar niét. Meer dan de helft van de bezoekers komt tegen gunsttarief een duik nemen, In het totaal aantal zwemmers komt twee op drie als leerling van een onderwijsinstelling. Het aan verwarming (gas) gespendeerde bedrag was vorig jaar 3,3 miljoen, voor elektricitet telde men 1,2 miljoen neer en voor water 616.317 frank. Er was een exploitatietekort van meer dan 15 miljoen frank. Elke bezoeker kost aan het zwembad eigenlijk 72,5 frank, per bézoeker is er een tekort van 52,3 frank. Nog sport. Het sportcentrum De Witte Molen wordt het meest gebruikt door volleyballers en turners. Eén uur werd ze vorig jaar benut voor (telkens) handbal en volksdans. Het centrum boekt per maand zowat twee honderdduizend frank aan ontvangsten, ruim twee miljoen per jaar is dat. Aan energiekosten alleen al staat aan de uitgavenzijde een bedrag van ruim twee miljoen. Rekreatieoord De Ster ontving vorig jaar 10,8 miljoen frank aan toegangsgelden, abonnementen en andere tickets. Da's wel anderhalf miljoen méér dan vorig jaar. Juli werd een piekmaand inzake bezoekersaantallen: ruim 5.506 (want kinderen en abonnés niet meegere kend) per dag. In juni noteerden men gemiddeld 1.710 bezoekers (ook al een rekord) en in augustus 1.886. Alle sport- en ontspanningsaktiviteiten op De Ster winnen (fors) aan belangstelling, maar er wordt minder gehengeld dan vroeger. Er werd vorig jaar één dodelijk ongeval gemeld. Een tienjarig meisje uit Grembergen kwam toen om het leven; ze werd dood aangetroffen in een onbewaakte zwemzone. Walivo telt 58 (liefhebbersvoetbal)klubs die bij de sportraad zijn aangesloten, het Vlaams Sportverbond heeft 17 aangesloten verenigingen. Liefst 30 schutters verenigingen maken deel uit van de sportraad en nog eens 30 volleybalklubs. In totaal zijn bij de sportraad 260 klubs aangesloten. Gratis huisvuilzakken? Jawel, dat kan. Maar je moet dan wel een gezin van tenminste 5 personen hebben. Aan dit soort gezinnen werden vorig jaar 85.500 zakken gratis bedeeld. Lekker eten? Zeker. Want het in Sint-Niklaas aan de man/vrouw gebrachte voedsel is blijkbaar van behoor lijke kwaliteit. In 1983 werden een aantal handelaars aan eetwarenkontrole onderworpen door een politie- inspekteur i.s.m. de gezondheidsinspektie. Op 409 opdrachten waren er hooguit 10 bemerkingen. Algeme ne voeding-winkels kregen 149 maal bezoek, bakkers- aan-huis 65 maal. In het OCMW was er één keer kontrole, bij de slagers geen enkele keer. Varkensvlees, dat vooral verorberen we. Te oordelen toch naar het in het stedelijk slachthuis uitgevoerde slachtingen: vorig jaar ruim 63.000 varkens tegen slechts een goeie 8.000 runderen en nog geen 1.000 kalveren. Pluimvee. Er .wonen in Sint-Niklaas een keer of vier méér kippen en dgl. dan mensen. Vorig jaar werden 233.177 exemplaren pluimvee geregistreerd. En verder: 80 bijentelers. Ook varkens natuurlijk en runderen, om af te voeren naar de alinea hierboven. Spinazie en co. Telling der 'winterbezaaiingen' in Sint- Niklaas, 1 december vorig jaar. Ondermeer dit: 1 are peterselie, 8 are spinazie, 1 ha 55 are tomaten en wel 284 ha wintergerst. Journalist. De man die dit hierboven allemaal neer schreef heet Wouter Vloebergh. Hij zoog het natuurlijk niet uit z'n duim, maar puurde de gegevens uit het stadsverslag 1983. 't Is maar dat u 't weet. Bronnen moeten vermeld worden. De Wase bloedtransfuziedienst van het Rode Kruis kampt nel een nijpend tekort aan bloed en plasma. Het aantal bloedgevers en de hoeveelheid afgestaan bloed zijn welis waar konstant gebleven tot lichtjes toegenomen, maar de traag naar bloed is buiten verhouding gestegen, een trend die al enkele jaren merkbaar is en door hoofdgeneeshcer de dienst Dr. Robert Krekelbergh wordt toegeschre- aan o.m. de voortschrijdende veroudering van de bevolking. De hoofdgeneesheer verwacht heil van wat hij noemt gelegenheiuSbloedgevers, Mocht idereen één keer in zijn leven, b.v. n.a.v. u£ ziekte van een familielid, bloed 8even, dan waren er geen problemen, zo meent hij i, d Vooral waar het zeldzame bloedgroepen betreft, zouden «zich geregeld moeilijkheden voordoen. Tevens stelt het Rode Kruis een groeiende behoefte aan plasma vast. Een dienst voor plasmafercze, een techniek die, in twee bewegingen, het plasma uit het bloed filtert en de rode bloedcellen daarna opnieuw bij dc donor injek- 'cert, bestaat alsnog niet in het Waasland. De oprichting ran zo'n dienst vereist immers een belangrijke investering de inzet van een tweede geneesheer en meer vrijwilli- zid|icrs. Data Het Rode Kruis organizccrt in het Waasland bloedkollck- 'es op de maandagen 26 november (Nuurthuis, Vleesg- houwerstraat tc Sinaai), 3 december (Gemeentelijke Jon gensschool. Molenstraat te Kieldrccht), 10 december (Sint-Annakliniek te Beveren) en 17 december (Gemcen- lelijkc Jongensschool, Hazartlaan te Melsele) en dit 'elkcns van 18.30 uur tot 20 uur. Op de bloedtransfuzie dienst van Sint-Niklaas (Parklaan 2) kan u ook terecht elke dinsdag en woensdag van 18.30 uur tot 19.30 uur, elke donderdag van 17 tot 18 uur en 's vrijdags van 19 tot 20 "ur. Meer inlichtingen krijgt u op volgende telefoonnum mers: 03/776.29.29 en 776.08.81 (I.d.b.) cd (]je Plaatselijke afdeling wint aan belang Volgens een officiële mededeling bestaat het Rode Kruis, afdeling Sin!-Niklaas, in 1985 tachtig jaar. Tenminste tachtig jaar, want over de stichtingsdatum van de afdeling zyn uiteenlopende historische gegevens voorhanden en het is aan de vorsers onder de hulpverleners om uit te maken welke gegevens korrekt zijn. Zeker is wel, dat de huidige funktie omschrijving van 1905 dateert. Pas Joeü is men aan andere dingen dan zorgenverstrekking in tyden van oorlog gaan denken. gevers dat instaat voor tal van kursussen. Voor de jongste kursus voor helper lieten zich 37 kandidaten inschrijven, te veel voor één groep. De dienst Welfare nam in 1979, na een lange periode van inaktiviteit opnieuw de draad van de klei ne zorgen op en... met sukses. Welfare verzorgt bezoeken aan en animatie bij bejaarden en mindervaliden. Vorig jaar ontstond n.a.v. een kursus dc dienst bezigheidsak- tivering, een vrijwilligersinitia- tief dat mensen dc kans wil bieden om «via een zinvol en aangenaam bezig zijn mense lijke kontakten te legger, en te onderhouden». De opsom ming is nog niet volledig; er zijn nog de dienst Gezond heidsopvoeding. die vorig jaar dc unieke en uitzonderlijk tal rijke bezochte gezondheids- beurs realizeerde, de drie zie- kcnhuisbibliotheken in de kli nieken van Sint-Gillis en Sint- Niklaas waarvan de uitleencij fers dc top vijf van de zieken huisbibliotheken in Vlaande ren halen, de dienst public re lations en het sekretariaat. Hoe ook, 1985 wordt een feestjaar voor de afdeling, ge stoffeerd met o.m. een perma nente tentoonstelling rond 'EHBO en de medische ver zorging vroeger en nu', een Rode Kruis-hoogdag, een bar becue misschien en een bijzon dere hloedkollekte. Alleen nog maar vijl jaar terugblikken leert dat het Rode Kruis Sint- Niklaas erg ijverig is en dat z'n diensten voortdurend aan be lang winnen. Gevulde agenda's Onder leiding van hoofdge neeshcer dr. Robert Krekel bergh kende de bloedtransfu siedienst een gestage ontwik keling. De hulpdienst die vijf jaar geleden nog weinig om handen had, heeft het nu erg druk. Permanentie op het re- kreatiaoord De Ster, Sport kring Sint-Niklaas en de Prijs Raymond Impanis zijn klassie kers geworden. De Rode Kruis-Jeugdwcrking opereert vooral in dc scholen: elk jaar worden aan scholieren hondcr- dcij brevetten uitgereikt. De dienst leergangen ondertussen bemand door een legertje les- Verdere specializatie Binnen het Rode Kruis wordt specializatie een belangrijke vereiste, vertelt public rela- tions-verantwoordelijke Eric Merny. Alle medewerkers zijn nu verplicht opleidingen te vol gen en een bekwaamheidsexa men af te leggen. Een papiers lag moet jaar na jaar de wer kingskosten enigszins kompen- seren. De veertiendaagse pa pierslag van dit jaar was een uitzonderlijk sukses. «Politieke macht hebben we niet, het is onze neutraliteit die het moet doen. Dit begint zowel regionaal als nationaal en inter nationaal door te dringen. Voor het Rode Kruis gingen deuren open die anders geslo ten bleven. Dit moet zo blijven» aldus nog Eric Merny. L.D.B. Tachtig jaar (of.langer) Ro de Kruis in Sint-Niklaas. Dokter Krekelbergh zorgde mee voor de expansie van de bloedtransfusiedienst (archieffoto). Alle jongelui tot de leeftijd van tien jaar (vierde leerjaar) die aan een of andere school in Waasmunster de lessen volgen (gemeenteschool, meisjesschool, rijksbasisschool) worden verwacht op het Sinterklaasfeest van zondag 25 november in Hoogendonck aan de Nijverheidslaan 34 te Waasmunster. Kaarten voor deze manifestatie kosten 50 frank in voor verkoop en 70 frank aan de ingang van het Hoogendonck- komplcx. In ruil krijgen de kinderen chocolademelk met koeken en nog geschenken van Sinterklaas. Om 13.30 u is dc samenkomst voorzien op het basketplein van de Hollandse Molenwijk. Het einde mag je tegen 17.30 u verwachten. Latino's zorgen zondag voor animatie. (wv) Een nieuw Rode Kruis lessenpakket De dienst gezondheidsopvoeding (GVO) heeft in samen werking met de dienst leergangen van het Belgische Rode Kruis (RKL) onder de titel 'Thuis pluis?' een nieuw lessenpakket samengesteld. De kursus behariucH de onge lukken en ongelukjes die zich in de huiskring kunnen voordoen en meer bepaald uiteraard het voorkomen ervan. Veel ongevallen zo meent GVO-animator en RKL- monitor Guido Sertijn, zouden best kunnen worden voorkomen, als we maar meer aandacht gaven aan de veiligheidsnormen die gelden in en rond de woning, als we b.v. kindvriendelijke (d.i. ongevaarlijke) verpakkingen zouden gebruiken en alles wat gevaarlijk is zouden wegbergen. brochure het werkboekje dat Zoals voor de vorige akties elke kursist meekrijgt en aan ;Het Reddend Gebaar' en de hand waarvan hij o.m. de 'Veilig thuis met het Rode veiligheid in en rond zijn wo- Kruis' het geval was, hoopt het ning kan nagaan, omvat gege- Rode Kruis ook voor «Thuis vens en raadgevingen i.v.m. pluis?» een ruime belangstel- preventie, veiligheidsopvoe- iing vanwege de talrijke socio- ding, de samenhang tussen on- kulturele verenigingen, bejaar- gevallen en de psycho motori- den- en ouderorganisaties. sche ontwikkeling vafi het De kursus ;5huis pluis?' maakt kind, de rizikofaktor in en deel uit van de ruimer opgevat- rond de woning en veilig te aktie 'Kind en veiligheid in gedrag, de privésfeer', een kollektief Dat de vraag 'Thuis pluis?' niet van het Centrum voor Hygiane overbodig is, mag blijken uit en Komfort, de GVO-dienst de 164 kinderen die in 1979 in van het Rode Kruis, het Natio- ons land thuis aan de gevolgen naai Werk voor Kinderwelzijn, van een ongeval dat thuis ge- het Provinciaal Veiligheidsin- beurde om het leven kwamen, stituut van Antwerpen en de De afdeling Sint-Niklaas van verbruikersafdeling van de het Rode Kruis heaft deze Bond van Grote en Jonge Ge- wenselijkheid onderkend en zinnen, en kan op twee manie- organizeert voorlopig reeds ren gegeven wórden: als stof één voordrachtavond op voor één voordrachtavond of woensdag 5 december a.s. om als informatiepakket gespreid 19.30 uur in de lokalen van het over drie avonden waarbij tijd Rode Kruia, Antwerpse Steen- gemaakt wordt voor diskussie weg 114-116 te Sint-Niklaas. en thuisopdrachten. Belangstellenden kunnen kon- takt opnemen met Eric Merny 164 doden op het nummer 03/776.29.29. De funktioneel geïllustreerde l d B

De Voorpost | 1984 | | pagina 7