Tentoonstellingen in het Waasland Mariette De Kerf in Gemeentemuseum Temse Omtrent Oostvlaamse kunstenaars en (Dend.ermond.se) musea Joke De Coster expozeert in Galerij Het Pand Dendermonde Foto's van Colette Vander Stricht in Sint-Niklase schouwburg «Wandeling in Aalst» Koninklijke Harmonie «Al groeiend bloeiend» Aalst gewoon subliem Premieplaat Veerle Rooms voor leden Wase Kunstkring Herman «De bloeiperiode van de houtgravure in Neder land» is een tentoonstelling die tot 2 december in het Exlibriscentrum, Regentiestraat 65 in Sint-Niklaas, loopt. Ze is toegankelijk op weekdagen van 14 tot 17 uur, op zondagen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. Op zondag 9 december opent in datzelfde exlibris centrum de tentoonstelling «Max Kislinger». Ze zal tot 6 januari toegankelijk zijn. De Koninklijke Wase Kunstkring heeft zijn jaar lijkse groepstentoonstelling in het stedelijk mu seum aan de Zamanstraat 49 in Sint-Niklaas. Offi- ciale opening op zondag 2 december om 11 uur. De tentoonstelling is verder toegankelijk op weekda gen van 14 tot 17 uur, op zondagen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur, en dit tot en met 6 januari. De leerkrachten van de stedelijke akademie voor schone kunsten van Sint-Niklaas stellen hun werk tentoon in het artistiek centrum De Casteleyn aan de D'Urselstraat 5 in Hingene. De tentoonstelling loopt nog tot 2 december, zaterdag en zondag van 14 tot 18 uur en na telefonische afspraak: 03889.08.43 of 03/889.21.42. De tentoonstelling «akademies plus-3 uit het Vlaamse gewest» loopt nog tot zondag 2 december op het stadhuis van Sint-Niklaas. Ze kan bezocht worden van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 17 uur dit op alle dagen. Linda Van Domme en Cecile Kint exposeren tot 9 december in Sint-Gillis-Waas, Buitenstraat 69. Toe gankelijk tijdens de weekends van 14 tot 20 uur in de week na telefonische afspraak via 770.77.18 of 770.52.87. Rita De Vleesschouwer stelt schilderijen en akwa- rellen tentoon in galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 60 in Sint-Niklaas. De tentoonstelling opent op zaterdag 1 december en is toegankelijk tot zondag 30 december. Alle dagen toegankelijk v; 12 tot 19 uur en gesloten op maandag, dinsdag en Mariette De Kerf toont schilderijen, tekeningen, etsen, akwarellen en pastels in het gemeentemu- zeum, Kasteelstraat 16 in Temse. De tentoonstelling zal toegankelijk zijn op zaterdag 8 en 15 december van 14 tot 19 uur en op zondag 9 en 16 december v; 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur. Werken op papier van Hein Vandendriessche kunnen nog op 1 en 2 december bekeken worden in de GA, Galerij van de Akademie, aan de Kerkstraat 21 in Waasmunster. Zaterdag toegankelijk van 14 tot 17 uur en zondag van 10 tot 13 uur en van 14 tot 17 uur. Kunst kijken in De Klinge. Aan de Buitenstraat 69 zijn behalve schilderijen van Linda Vandromrne ook bloemen- sieraden van Cecile Kint te bekijken, tot 9 december. (Iv) Van zaterdag 8 tot en met zondag 16 december heidsbenaderend, exposeert Mariette De Kerf (Temse) haar kunst- Over haar werk en haar eigen werken in het Gemeentemuseum van Temse. Het ontwikkeling vertelt Mariette betreft voornamelijk schilderijen, naast tekenin- De Kerf het volgende: gen, etsen, aquarellen en pastellen. £A,S de evolutie va" de De expo is toegankelijk tijdens de ze tekenen van naaktmodel- bekijken, is er nog nooit een de weekends van 8-9 en 15-16 len bij Frans Van Den Bran- l'jd geweest zoals nu, waar december; zaterdag van 14 u. den en schilderen bij Dcbiè- zoveel mogelijkheden geboden tot 19 u., zondag van 10 u. tot vres. Aan de akademie van worden om de persoonlijkheid 12 u. en van 14 u. tot 19 u. Sint-Niklaas volgt zij momen- fe ontwikkelen. Daarvoor ben Mariette De Kerf werd gebo- teel een vervolmakingscursus a"es en iedereen dankbaar, ren in Temse op 25 juni 1948. figuurtekenen bij Bcrénice De Vooral voor de zeer goede op- Rccds op jonge leeftijd gaf zij Vos. leiding die ik genoten heb bij blijk van een ongewone artis- Na aan verscheidene groeps- Franc's De Koninck, die me de tiekc aanleg. In 1963 ging zij tentoonstellingen te hebben 'aa' van de kunst heeft bijge- akademie volgen. Haar studie deelgenomen exposeerde Ma- bracht, René Van Kersavond, is sindsdien nauwelijks onder- riette De Kerf voor het eerst d'e me bet gevoel voor kompo- broken. individueel in 1983 in de Kre- s'l'e en kleur heeft bijge- Aan de akademie en vakteken- dietbank in Sint-Niklaas. In bracht, en al de andere kon- school van Temse kreeg zij les 1984 stelde zij haar werken tektcn met leraars die me ten van Francis De Koninck (schil- tentoon in de BAC-kantoren goede zijn gekomen. Persoon deren van stillevens en por- in Temse. Tevens exposeerde ''jk houd ik veel van werken tret), René Van Kersavond zij dit jaar op de nationale me' geestelijke waarde, zoals (schilderen naar levend mo- tentoonstelling voor schilder- R°d>n Een kunstwerk is ei- del), Hubert De Volder kunst, die in Sint-Niklaas genlijk niet om over te praten: (boetseren en tekenen) en (op- plaatsvond. bet is een taal op zichzelf. Het nieuw) Francis De Koninck De kunst van Mariette De 's bet voortdurend naar waar- rekenen en etsen). Aan de Kerf ademt een eigen sfeer en beid zoeken.» akademie van Mechelen volg- geest uit en is werkelijk- Provinciaal jaarboek 1983 Men heeft er spoed achtergezet, deze keer: het kultureel jaarboek '83 van de provincie Oost-Vlaan deren verscheen hooguit een half jaar na de jaar gang '82. Terugblikken op wat in 1983 op kultureel vlak in de provincie en op initiatief van of in samenspraak met de provincie gebeurde via een vooral inventarizerende publikatie. Het Oostvlaams jaarboek over 1983 is een syllabus, maar géén samenraapsel van zomaar wat weetjes. Er zit een lijn, een patroon in. De diverse kunst- of kuituurbranches werden op nieuw netjes bijeengeschikt. Bijdragen over subsi diëring aan muziek-, toneel- en andere gezelschap pen, adressenlijsten van o.m. heemkringen, het boekenbezit van de bibliotheken. Dat is nuttige informatie. Leerrijk zijn de toelichtingen bij b.v. de vorig jaar geklasseerde monumenten of bij hat oeuvre van door de provincie onderscheiden kunste naars. Dit kultureel jaarboek kreeg een Dender- mondse stempel. Omdat speoiaal in de schijn werper worden gezet de musea van de Ros Beiaardstad. Konservator Aimé Stroobants heeft het over het oudheidkundig museum, het begijnhofmuseum, dat voor volkskunde en het Zwijvekemuseum. En Frank De Strooper verzorgde een bijdrage over het scheepvaart museum in Baasrode, dat bij de lezers van De Voorpost inmiddels vanzelfsprekend genoeg zaam bekendheid heeft verworven. Dendermondenaar Walter Brems verzorgde het kaftontwerp voor dit jaarboek. Verhaald wordt ook, aan het slot van het boek, over twee in Dendermonde geboren en vorig jaar overle den prominenten: jeugdauteur Cyriel Ver- leyen en professor Amaat Burssens, die aan de Gentse rijksuniversiteit als eerste Negro-Afri- kaanse talen doceerde. Prijzen, aankopen Oost-Vlaanderen, de provincie althans, is kwistig met prijzen. Zo blijkt opnieuw uit het jaarboek. Vorig jaar weer een aantal streekgenoten aan de eer: de Hamse Temsenaar Luc Dhanis werd laureaat plastische kunsten, de in Broechem wonende maar uit Zele afkomstige Edwig Van Cauteren won de prijs voor textiel- en weefkunst, Lokeraar Jo Van Eetvelde werd laureaat instrumentale muziek. Aal- stenaar Dirk De Neef en Colette Van der Stricht, lerares aan de Sint-Niklase kunstakademie, sleepte de provinciale fotografieprijzen in de wacht. Vorig jaar verwierf de provincie werk van o.m. deze plastische kunstenaars: de Aalsterse globetrotter Etienne Le Compte, Jef De Pauw uit Temse (schilde rijen) en Frans Wytack uit Sint-Niklaas (beeldhouw werk). Monumenten In Dendermonde werden vorig jaar de Mechelse Poort en de voormalige kazemat gerangschikt. In Sint-Niklaas werden voorgoed beschermd de dekenij aan de Ankerstraat (Oratoriehuis) en de Sinaaise dorpskom. In Temse werd geklasseerd mooie Lieve- vrouwkerk. Expo's Dit jaarboek biedt ook een terugblik op enkele markante exposities in Oostvlaamse centra: de her denking van koncertorganisator Stephan de Jonghe in Aalst, de tentoonstelling over 750 jaar keure enerzijds en speelkaarten anderzijds in Dendermon de, de biënnale voor kleingrafiek in Sint-Niklaas. Ook aan de kreatie van de derde symfonie van de Sint-Niklase Amerikaan Camil Van Hulse wordt aandacht besteed. Het Oostvlaamse kultureel jaarboek over 1983 vormt de 37ste jaargang van dit vooral voor biblio theken en verenigingen nuttige naslagwerk. Het vermag de kultureel geïnteresseerde lezer te boeian. Het kost 440 frank maar wie lid is van een Oost vlaamse kulturele of toeristische vereniging krijgt 25 procent reduktie als de bestelling via het vereni- gingssekretariaat gebeurt. Bestellen bij de provin ciale kulturele dienst door het geld over te maken op rekeningnr. 091-0059890-70 van de provincie Oost- Vlaanderen, kulturele publikaties en aktiviteiten, Bisdomplein 3 in 9000 Gent. W.V. De Voorpost - 30.11.1984 - 13 In Haasdonk (Beveren) koncerteerde in de Sint-J akobuskerk het Antwarps Kamaror- kest. Het zangkoor Pro Musica en de KLJ van Haasdonk zetten de manifestatie op het getouw. (Iv) Joke De Coster komt uit Baasrode waar ze in 1948 werd geboren. Ze studeerde voor binnenhuisarchitekt en begon haar loopbaan als schilder met olieverven, fi guratief en kleurrijk ge tint. Later ging haar voor keur uit naar het meer ab- strakte en daar is ze bij gebleven. Joke De Coster expozeert haar jongste werk in de Kunstgalerij Het Pand aan de Oude Vest. te Dendermonde van vrij dag 7 december tot en met 30 december. De tentoon stelling is vrij toegankelijk elke werkdag van 14.30 tot 19,00 uur en op zondag van 10.00 tot 13.00 en van 15.00 tot 18.00 uur. Op maandag en dinsdag is de galerij gesloten. Joke De Coster heeft zo haar eigen visie op de we reld rondom haar, op onze wereld. Zij wil in haar wer ken de kijkers wijzen op de positieve dingen die er overal nog wel zijn, zelfs in deze tijd van afbraak en verontreiniging. Joke De Coster is een optimiste van nature uit en haar schilde rijen weerspiegelen ook dat optimisme. In haar ab- strakt werk zijn twee perio des terug te vinden: aan de ene kant het werk met de fijne kontouren, getekende geometrische vlakken, streken en tekens en aan de andere kant de op elkaar losgelaten kleurpartijen en beweeglijke lijnen die dan een drang naar vrijheid en estetische kreativiteit moe ten weergeven. De kunstenares zal vrijdag 7 december om 20.00 urn- worden ingeleid door de heer Guy Van Hoof, dich ter, auteur en kunstrecen sent. In de Galerij kan men ook doorlopend werk zien van Maarten Langbroek, Mau rice Langaskens, Henri Quintelier, Flor Van Reeth, Juliaan Se verin, Paul Van Peteghem, Gaston Pauwels, Marius Bauer, Jakob Smits, Pieter Dupont, Frank Brangwyn, Lode Verhoe ven en Anton Pieck. Wie in de loop van maand komen, deerde grafische opleiding december de gebouwen van Het worden tentoonstellin- aan het Hoger Sint-Lukas- de Sint-Niklase stads- gen zonder grote preten- instituut te Brussel en schouwburg betreedt zal ties, bedoeld voor de kreeg haar fotografische merken dat aan de muren schouwburgbezoeker, met opleiding bij Walter De in de wandelgangen een vooral jonge fotografen uit Mulder en Yves Auqier. Zij reeks van foto's hangt. binnen- en buitenland. En stelde tentoon te Mechelen, De kultuurdienst van de met als enige vorm: kwali- Sint-AmandsbergAvig- stad Sint-Niklaas wil de be- teitsfoto's. non, Boom, Gent, Turn- zoekers van de schouwburg Als eerste in de reeks is een hout, Brussel, Charleroi en de mogelijkheid te bieden fotoreportage te bekijken Sint-Niklaas en ontving di- vóór, tijdens de pauze, of na van Colette Vander Stricht. verse prijzen en vermel- een manifestatie op de Een vijftiental foto's die een dingen, scène een kleine tentoon- beeld geven van enkele Op dit moment exposeert zij stelling te bekijken. In de sketches, korte typeringen ook in XYZ te Gent en in de schouwburg komt dus een van een feestavond van galerij van de Arenberg- reeks van tentoonstellin- mindervalide kinderen in schouwburg. Nog tot 26 de gen waarbij men vooral de hun tehuis. cember in de schouwburg fotografie aan bod zal laten Colette Vander Stricht stu- van Sint-Niklaas. XR«Dialoog», vereniging voor kunst, letteren en ge schiedenis, opgericht in 1981, organiseert de eerste helft van december in de lokalen van de Generale Bank, Nieuwstraat 20 te Aalst een tentoonstelling «Aalst, een beeld van een stad». Een poëtisch en gra fische evokatie van Aalst. Vandaag vrijdag 30 novem ber heeft te 20 u. de vernis sage ervan plaats, met een welkomstwoord door de hist. Hendrik Strijpens die samen met Jean-Pierre Van der Poorten instaat voor de organisatie, en gelegen heidstoespraken door sche pen van kuituur Chris Borms en kunstkritikus JanD'Haese. Samen met de expo komt naast een «Aalsterse Agen da» die reeds aan een derde editie toe is met gedichten van pentekeningen over on ze stad een «Wandeling in Aalst»een breviarium van Aalsterse lyriek. Een keuri ge kunstmap op kunst drukpapier met een dozijn gedichten gebloemleesd door de organisatoren en zes fraaie pentekeningen in facsimilé van de hand van Guido Muylaert. Bestelde kunstmappen en nieuwe bestellingen (400 fr.) op zaterdag 1 december in de G-Bank, op voormeld adres tussen 10 en 1 lu30. Uiteraard is de oplage er van beperkt. Een bibliofiele kunstmap die u best niet zou missen. LH Jeugdharmonie Dynamic brengt kerstkoncert in Dendermonds stadhuis Op 22 december 1984 houdt de Dendermondse jeugdharmonie Dynamic haar jaarlijks kerstkoncert i de Ros Beiaardzaal van het stadhuis. Grote Markt te Dendermonde. Het koncert vangt aan te 20 uur. Voorzitter Mare Laureys hoopt dit jaar een uitgebreid pubhek te berei ken, temeer daar de toe gang tot dit koncert koste loos is. Jeugdharmonie Dynamic bestaat binnenkort drie jaar. Op de ledenlijst staan maar liefst 54 namen van jonge muzikale mensen die zich stuk voor stuk geënga geerd hebben om samen stijlvol muziek te maken. Ze komen zowat allen uit Dendermonde en omstre ken, vandaar dat dit unieke koncert plaatsheeft in het Dendermondse stadhuis zelf, Op het programma staan een grote verschei denheid van werken en komponisten, die zeker al len de moeite waard zijn en niet alleen echte muziek kenners boeien. een aanrader voor allen die Dit koncert onder leiding kunnen genieten van een van J. Eeckhoudt is zeker stijlvol stuk muziek. Monika Lenssens in BP Galery te Antwerpen Van vrijdag 14 december ken in de BP Gallery aan de tot 6 januari 1985 expo- Jan Van Rijswijcklaan 162 zeert de direkteur van de te Antwerpen. De tentoon- Dendermondae Akademie stelling is toegankelijk elke voor Schone Kunsten, Mo- dag van 10 tot 17 uur. nika Lenssens, haar wer- Hamme. Lut De Block Hamme. Herman Brus- stelde haar nieuwe bun- selmans behaalde met del «Vader» voor, waar- «Prachtige ogen» de mee ze de poëzieprijs Yang-prijs. (vh) won. (vh) Veerle Rooms, lid van de Wase Kunstkring, heeft de premieplaat gemaakt die dit jaar aan de leden van die kring wordt aangeboden. De kunstenares woont thans aan de (befaamde, monumentale) Cogels Osylei in Berchem-Antwerpen. Ze behaalde belangrijke, ook inter nationale onderscheidingen voor grafische druktechnie ken. De premieplaat voor de Wase Kunstkring maakte ze met de hand. Wie lid is van de Kring - dat kost 300 frank per jaar, zo'n bijdrage - krijgt de prent automatisch. Volgens het bestuur van de kring is de prent beslist «het tienvoudige waard van het lidmaatschapsgeld». Wie lid' wil worden van de kring stort z'n bijdrage" op rekeningnr. 750-9489920-83 van de Wase Kunstkring, Sint-Niklaas, of gaat dat geld direkt betalen bij An-Hyp, hoek Grote Markt en Stationsstraat in Sint-Niklaas (bij deze spaarkas liggen lidkaart en premieprent ter beschik king). Kunstuitstappen De Wase Kunstkring maakte ook het reisprogramma voor de komende maandan bekend. Zaterdag 22 december reist men naar Parijs, waar o.m. het Centre Popidou wordt bezocht. George Demey gidst langs paleizen, schilderwerk. - beeldhouwsels in de lichtstad. Zaterdag 23 februari (krokusvakantie) doen de Wazena- ren het museum voor moderne Kunst in Brussel aan. Konservator Phil Mertens zou een inleiding geven. Donderdag 16 mei (Hemelvar Hag) reist men naar Rijsel en Tourkonje (Tourcoing). Op een latere datum zou het - Rhaeyé-atelier in het kasteel van Voorde worden bezo< ii De trips worden gezamenlijk pe i,vs ondernomen. Wie meewil kan bellen naar of komakt opnemen met A Daelman, Kon. Fabiolapark 509 in 2700 Sint-Niklaas, tel. 03/776.22.38. (WVi Het 163e Sint-Ceciliakoncert van de Koninklijke Harmo- Bosch wist afwisseling te nie «Al Groeiend Bloeiend» mag men gerust in de annalen brengen door zeer fijnge- van de vereniging als geslaagd noteren. voelig nuances te leggen. Met de gekende mars van Was er niet zo bijster veel nate van Ludwig von Beet- de paIao6huti3ten van Pie. belangstelling, toch mag hoven, werd met lef ver- werd dirigent Leon Van den Bos- tolkt slaagd koncert besloten sohe en zgn leden van het Hoofdschotel van het Ceel- Bogaert dankte orkest buigen op een liakoncert was de Fiesta in he, pubhek, de prachtprestatie Het ope- Magalouff van Guy Duyck. led(m van de h^,ome Ioor ningstuk, de mars Klokke de voormalige dirigent van hpn maet en da, n Roeland, van de mt Smaal de muziekkapel van de zee- vele n leden waa v. afkomstige komponist Ed- macht Rita Piron vervolg- da, Jb MBter van gard Tmel, werd met veel de het koncert met operette- de s(ad m Cecilla_ bravoure gespeeld. melodieen van Johmi kon<Jart had blj d Rossim's ouverture tot Wü- Strauss en Franz Lehar. Ze Daarmee ae'%chepen helm Teil kende een onver- werd tegeleid door me- partijgenoot „urge- hoopt sukses. Vooral de vrouw Soudon aan de pia- jjjttersport in trompetpartijen vielen inde no. De orkestleden kregen elektoraal steuntje dat mis- smaak van een aandachtig voldoende gelegenheid om sohJen we, van kun_ publiek. Alt Rita Piron de- aan te tonen dat ze op de nen komen monstreerde in Noble Seig- hoogte waren van hun neur haar beste kant. Het taak. Jean Marie Heyman adagio uit de patetische so- Dirigent Leon Van den Aalst. Sopraan Rita Piron trad op tijdens het Sint-Ceciliakoor van de kon. harmonie «Al groeiend bloeiend» (a).

De Voorpost | 1984 | | pagina 13