Kwieke kinderfjes en lii onthaalden koningin F Zaterdagavond in «Terloops» Een reportage van Wouter Vlot h 14 - 30.11.1984 - De Voorpost Bloemen, teker De 'meulekens' wentelden, wiekten op Belgiës grootste markt plein, het weertje was wat driest en de kinderen hoefden niét naar school op die vrije woensdagnamiddag. We waren 28 november 1984. Heel wat politie- en rijks wachtmensen op de been, scholie ren, schooljuffen. De koningin zou komen. Opnieuw. Woensdag 14u59. Reikhalzen, juichen alreeds. Koningin Fabiola was gearriveerd. De beiaard van 't bevlagde stadhuis speelde sober, mooi. De burgemeester verwelkomde gul. Het uitgebreide handjesschudden begon. Aan de stadhuistrappen één vlag onder de mensenmassa, die van de foorkramers. Binnen in de omheining ordehandhavers, oppassers, ceremoniëlen, officiëlen, fotografen, schrijfklare journalisten. Tegen de nadarafsluiting leunend Sint- Niklazenaren, Wazenaren, volksvrouwen, moegekaarte cafébe zoekers, met bloemen bezwaarde meisjes en madammen. Vrije school-delegaties gen Isabelle Holvoet, vooral. Sint-Carolus uit Katrien Neirinck, Her- de De Meesterstraat, mine De Maere zien hun o.l.v. juffrouwen Hilde, namen door de reporter Van Landeghem, Boon. van De Voorpost geno- De Heilige Familie, ba- teerd. Schrijven ze dra sis- en kleuterschool, een opstel over het roya- met zuster Hendrika er- Ie bezoek? bij. Dialoogjes ontspin- Beneden aan de stad- nen zich, vorstelijke huistrap, de réchter ten gaat. straatgesprekjes. De ko- trap, staan stokstijf de ningin informeert, be- agenten van de stad. Als Op een slakkegangetje moedigt, bemoedert bij- bewakers van de hemel- gaat het door de wandel- na. Bart uit de Spieveld- poort. Maar koningin gangen van 't stadhuis, straat in Sint-Niklaas is Fabiola wandelt, kuiert. Er zijn zoveel schilde- een sterke jongen, Bea- slentert verder. Of de rijtjes, en een koningin trice Meert zit op moe- koning binnenkort ko- moet oog hebben voor ders arm 'een goe dik- men zal? «Hij heeft Kortrijk én voor Has- ske' te zijn. Zegt konin- thuis veel werk» ant- selt, voor Ninove én gin Fabiola vriendelijk, woordt de vorstin. Ou- Brugge. Dag, Theofiel hoofs, vlot. Zuster Fran- dere dames, supporters. Van Vlierberghe uit Ste- cisca van de Arme Kla- fèns bijna, worden be- kene, kranig vrijetijds- ren (van de eieren, groet. Cecile Meganck schilder. En dag. Rik weetjewei) babbelt met bijvoorbeeld, Marie-Jo- Mertens. Rik is 69, hare majesteit. Vele sée Van Puyvelde die er voormalig SP-schepen tientallen omstaanders al van halféén staat. van Sint-Niklaas en doen idem. 15ul5. Burgemeester maakt in z'n vrije uren n De Vidts begint tekenen knappe schetsen aan, in De groeten van nervositeit te verto- aan de koning nen. Hij wil hare majes teit naar zijn tempel no digen. Maar vooralsnog lukt het niet. De bemin nelijke babbeltjes op 't geamputeerde markt- rard Van Puyvelde is al tachtig, hij is al elf jaar leerling aan 't vrijetijds- atelier. De Sint-Niklase Plus-3-Akademie flo reert, ze gedijde binnen de school terwijl het el ders in Vlaanderen om buitenschoolse aktivitei- Bloemen krijgt de ko ningin aangereikt, teke ningen, kadootjes. Een jongeman heeft een oli fantje uitgebeeld. Een Ier uit Waasmunster, zette op magistrale wijze een heus paleis op pa pier. «Ga je later archi- tekt worden?», vraagt Fabiola. Ook de Presen tatie is present, 6B, 3B, de kleuterklas. Zuster direktrice (Huberta), zuster Aimée, juffrouw Carine begeleiden. Het prestigieuze Presentatie- koor De Wase Lijsters was pakweg vier jaar ge leden ten paleize, de Lieve Vrouwen en de Lieve Vrouw kénnen el kaar dus. «Wilt u de groeten doen aan de ko ning?» vragen de Pre- sentatricen. Een zuster bewaart goeie herinne ringen aan wel drie de cennia geleden; de ko ning was toen nog niét getrouwd en bezocht eer' missiepost in Zaïre (Kinshasa, Bandaka). Toen Zaïre nog Kongo heette, het pre-Fabiola- tijdperk in hoofdzaak. Caroluskinderen. Erika D'Hauwe, Ellen Ver- straeten, heel wat ande ren ook. «Jullie hebben koude handen», konsta- teert de vorstin. Fabiola krijgt een brief, een Bel gisch vaandeltje, bloe men. Presentatieleerlin- Sabrina Loir wil Fabiola weten welk werk ze ver richt. Ze gaat nog naar school. 15ul7. De drie Sint-Ni klase Fabiola's ontmoe ten hun naamgenote. Kortstondig, hartelijk. De witgehandschoeide politiemannen groeten plechtig, volgens het boekje. 15ul9. Opnieuw gejuich. De koningin be stijgt de trappen van 't stadhuis. Kranige tachtigers Karei Mechiels, direk- teur van de Sint-Niklase kunstakademie, en Maurits Coppieters, voorzitter van dezelfde en onderhand vermaar de instelling, groeten de vorstin. Eén hoog, stad huis. Hoogdag voor de Plus-3-Akrdemies in Vlaanderen, in Sint-Ni klaas vooral. Negen aka- demies mochten elk vier vertegenwoordigers af vaardigen. Sint-Niklase. Wase kunstliefhebbers - derde leeftijders oog in oog met dp koningin. Fier heid over hun kreaties, opgetogenheid over de komst van Fabiola. Ge- de trant van Anton Pieck. In 1978 was hij officieel van de partij, ter verwelkoming van eerst de koningin en dan de koning. Tilly De Winne wordt, vorstelijk.' gegroet. Z' is 85 jaar, ze schildert niet onaardig. En of de Gerard Van Puyvelde, tachtig, schildert in z'n vrije tijd. En de koningin belangstelling voor z'n oeuvre Koningin Fabiola signeert het gulden boek van de stad Sint-Niklaas In de wandelgangen van 't stadhuis zei de koningin even dag aan de meisjes van de typistenkamer en de sportdienst Een gulle groet van de vorstin aan scholieren en onderwijsmensen Er zijn er heel wat in Sint-Niklaas die nog dagen-, weken-, maanden- en jarenlang zullen vertellen dat ze met de koningin hebben gepraat koningin! Die van Carolus, de Heilige Familie en de Presentatie waren present Wie nog een impressie van het koninklijk bezoek aan Sint-Niklaas wil meemaken kan ofwel zich extra nummers van De Voorpost van vandaag aanschaffen ofwel zaterdagavond 1 december op de BRT-televisie afstemmen. In de uitzending «Terloops» wordt dan in de 'Regionaal'-rubriek een sfeerbeeld gegeven. Enkele uren tevoren dat meldden we vorige week alkomen Sint-Niklaas en het Waas land ook al aan de beurt, via een bijdrage in 'Boeketje Vlaanderen'. (vw) Spontaan, charmant, zo ging hel er woensdag aan 't stadhuis toe Eén hoog in »t stadhuis. De koningin wordt voorgesteld aan de verantwoordelijken van de Akademies-Plus Drie

De Voorpost | 1984 | | pagina 14