Weekblad van Dender» Spoorlijn Sint-Niklaas - Mechelen uit het slop... na zeventien jaar Koningin FabWKi opnieuw in Sint-NiMaas Eerste en suksesrijke jeugdboekenweek in Dendermonde afgerond met voordrachtwedstrijd <Artis»-tiek boek over de Denderstreek itritii «1 Seheldestreek Dokument de prijsuitrei- Achtcrstand inlopen Gemeenschapsminister Galle lag al meteen overhoop met de mikrofoon en met een kwink slag tot burgemeester Cool vulde hij het hiaat op. De burgemeester was trouwens bij de pinken en kwam de minister ter hulp gesneld. Dan begon de gastspreker zijn humorvolle voordracht. Hij benadrukte het belang van het lezen voor het taalgebruik en wees erop dat Vlaanderen ter zake nogal wat achterstand heeft opgelo pen. Historisch is het verklaar de geschre- grotc door een de telc- Iween weer Nu zijn de :ttend duur waar VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 37' JAARGANG NR. 47 - 34 F Met moeilijke toespraken voor jeugdige luisteraars rote mensen zyn toch rare wezens. Hebben ze nu voor een keer de goede idee om voor aderen een echte jeugdboekenweek te organizeren, en sloven zij zich de hele week af p een aantal manifestaties op het getouw te zetten, waaraan de kinderen heel wat pret Ibben beleefd en ook wat hebben opgestoken, dan ronden zij een dergelijk mooi litiatief af met een plechtigheid waaraan geen einde komt en waarop geleerde spraken worden gehouden? Geen wonder dat de kinderen niet al te lang op de harde puten stoelen blyven zitten, vooral niet wanneer pa en ma nog lekker thuis zijn {bleven. Dat de slotplechtigheid van de voor het overige prima verlopen eerste Igdboekenweek door rondlopende kinderen helemaal werd verstoord, is dus niet •wonderlijk te noemen. Zelfs de aanwezigheid van gemeenschapsminister Galle kan r niets aan verhelpen, al heeft die zyn uiterste best gedaan om er de lach in te engen. (evrouw Andrea Wauters had Ik nu weer de taak gekregen {plechtigheid te leiden en net B bij de opening kweet zij ook nu weer uitstekend Zij leidde de p de namen -an safen stelde pianist baar door de struktuur van ons land. Galle had enkele voor beelden: de verkeerde verta ling die vroeger was aange bracht op de gedenkplaat van het graf van de onbekende sol daat te Brussel, de grondwet die pas zeer laat in het Neder lands werd omgezet, de verne derlandsing van de universi teiten. Vlaanderen heeft dus een hele achterstand in te lopen. Onze zee via Sint-Niklaas), interes sant voor toeristische uitstap jes op zaterdag en zondag. Wie weet rijdt van dan af op het trajekt Puurs - Dendermonde een toeristische stoomtrein, al is zulks nog niet zeker, Faze drieeind mei 1987. De spoorlijn Puurs-Boom wordt (ook elektrisch) in gebruik ge nomen. Hierdoor ontstaat een snelle link van Klein-Brabant met Antwerpen. Puurs wordt dan een belangrijk knooppunt: de treinen Sint-Niklaas - Leu ven en Leuven - Sint-Niklaas 'ontmoeten', kruisen elkaar daar, precies op het moment dat ook de trein van naar Ant werpen daar is. De snelle ver- Het bezoek dat koningin Fabiola woensdagnamiddag in Sint-Niklaas aan de Akademies-Plus Drie bracht duurde één uur langer dan oorspronkelijk was voorzien. De Voorpost stond op de eerste rij. Verslaggever Wouter Vloebergh en kameraman Luc Verstraeten leggen binnen in dit blad een impressie voor van de royale visite. Een dokument! Elektrifikatie een feit in februari een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 1,8 9330 Dendermonde SU| Tel.: 052/21.40.60 Een drietal jaren geleden kreeg de Aalsterse stadssckreta- ris Willems van Dries Van den Abeele, verantwoordelijke van de Artisreeks «Steden van België» de vraag of het niet mogelijk was een boek over Aalst te schrijven. Stadssekre- taris Willems ging maar al te graag op dit verzoek in. Maar na enige tyd werd zyn opdracht aangepast. In plaats van Aalst, moest het boek over de hele Dender streek en zo komt het dat men naast Aalst ook Dender monde, Ninovc en Geraardsbergcn aan bod laat komen. Bankrek. KB 442-8601481-36 M|8 voor lo9 nummer 34 F Jaarabonnement 1.620 F uis. 'maand 825 F ebt 'maand 425 F Ijsd yarantwoordelllke uitgever n. O DE CUYPER De heer Van den Abeele wees de stadssckrctaris erop dat men Aalst moeilijk kan gaan vergelijken met de uitgespro ken kultuurhistorische steden als daar zijn Gent, Brugge, Antwerpen, Brussel, Luik. Dat was de reden waarom-hij opteerde voor een nieuwe reeks die onder de titel «Ont dekkingen van onze streek» van start zal gaan. Op woens dag 5 december wordt in de Kcizershallcn te Aalst het bock «De Dender en zijn Vlaamse Steden» officieel voorgesteld in aanwezigheid van heel wat vooraanstaanden. Voor de samenstelling van het boek kon stadssekretaris Wil lems gelukkig een beroep doen op heel wat medewerkers die hem met raad en daad bijston den. Het strekt de auteur tot eer dat hij een dertigtal wee kends opofferde om in de be slotenheid van zijn werkkamer druk doende te zijn met het schrijven van teksten, het op zoeken van gegevens en het bijeenbrengen van verschillen de onderwerpen om er een vlot leesbaar gehéél van te maken. Het werk is dan ook een uni cum te noemen, waardig om de in Artis-Historia reeks te verschijnen. De voormalige schepen van openbare werken van Ge- raardsbergen, Leonard Quin- tëiier, hielp stadssekretaris Willems bij het verzamelen van informatie over de stad van de mattetaart. Voor Nino- ve kon de heer Willems reke nen op de medewerking van Jef Van der Speeten en in Dendermonde sprak hij met sukses advokaat Jef Dauwe aan, de geknipte man om hem het reilen en zeilen van de Denderstede diets te maken. Wat Aalst zelf betreft, kon hij rekenen op de hulp van stads archivaris Karei Baert en archeoloog Dirk Callebaut. Het album In het boek «De Dender en zijn Vlaamse steden» zijn vijf hoofdstukken terug te vinden. Allereerst wordt de Dender als rivier in zijn vele facetten be licht. Zijn geschiedkundige, toeristische en ekonomische waarde worden van naderbij bekeken. Daarna komen ach tereenvolgens Geraardsber- gen, Ninove, Aalst en Dender monde aan de beurt. Van deze steden bekijkt men vooral de toeristische aantrekkelijkhe den, zonder daarom het histo rische aspekt uit de weg te gaan. Het boek zal verkrijg baar zijn vanaf 5 december. Dat is ook de dag waarop het officieel wordt voorgesteld. Het boek zal 280 fr kosten en men kan de prenten bekomen voor slechts 500 Artis-Histo- ria-punten. Sparen is dus de boodschap. Voor mensen die houden van hun streek, mag dit boek zeker niet ontbreken in de biblioteek. Maar ook voor hen die houden van een- dagstoerisme en van Vlaandc- rens stede- en natuurschoon is dit boek gewoon een must. In Aalst is het boek verkrijg baar bij het Artis-Hiatoria ruil- centrum Van de Putte, Korte Zoutstraat. HJM Senator Ferdinand De Bondt: aftakeling spoorlijn Sint- Niklaas-Mechelen omgebogen tot elektrifikatie. (archief foto) binding met Antwerpen geldt van dan af dus ook voor wie vanuit Bornem en Willebroek de trein neemt. Opwaardering Bij de NMBS had men zich voorgenomen, pas in juni vol gend jaar elektrisch te gaan rijden op de lijn Sint-Niklaas - Klein-Brabant - Mechelen. Daarvoor werden organisatori sche redenen ingeroepen. De CVP-werkgroepen slaagden erin. de datum vier maand te 'vervoegen'. Door de Sint-Niklase senator Ferdinand De Bondt, die over igens voorzitter is van de Wase CVP-verkeerswerkgroep, wordt verder bemiddeld bij de ministers van verkeer en open bare werken opdat de spoor brug tussen Boom en Ruis broek zéker in 1985 zou aanbe steed worden. In het hervormingsplan van de reizigerstreindienst waren slechts vier spitsuurritten voor zien. De verkeerswerkgroepen hebben in die mate aktie ge voerd dat dat aantal op zeven wordt gebracht. Dat is belang rijk, want honderden pende laars hoeven dan geen half of volledig uur pendeltijd meer bij in te kalkuleren. Verder hebben de CVP-werkgroepen Verkeer van beide gewesten erop aangedrongen om, n.a.v. het in voege treden van de nieuwe dienst, een achtste spit- suurdienst in te leggen: een vroege forenzentrein die rond 7.10 uur in Sint-Niklaas toeko men zou en aansluiting zou geven met de Intercitytreinen Vervolg op blz. 4 Op een persontmoeting ten ge meentehuize in Temse, schar nierpunt voor Waas en Klein- Brabant, werd door senator Ferdinand De Bondt, zijn se- kretaris Roel De Jong en CVP- arrondissementsvoorzitter Jan Van Wijck enerzijds en de Bornemse burgemeester Van Eetvelt anderzijds (resp. ver tegenwoordigers van de Wase en de Klein-Brabantse CVP en CVP-verkcerswerkgroepcn) uitleg verstrekt over wat er de komende maanden te gebeu ren staat met de spoorlijn Sint- Niklaas-Mechelen (Leuven). Burgemeester Van Riet van Temse was gastheer. Drie fazen Het is een omschakeling die stapsgewijs wordt gereali- zeerd, en wel als volgt. Faze één, rond 5 februari '85. De basistreindienst wordt elektrisch, maar enkele piek- uurritten blijven diesel. De rit wordt zes minuten korter. Vanuit Temse en Klein-Bra bant ontstaat een goede aan sluiting met de Intercitytrein (in Sint-Niklaas) naar Gent, Brugge en Oostende, je hebt dan ruim vijf minuten over- staptijd. Wie naar Leuven wil moet nog wel in Mechelen overstappen. Faze twee, 2 juni 1985. Dan kan je rechtstreeks van Sint- Niklaas en Klein-Brabant naar Leuven sporen; het overstap pen in Mechelen vervalt, maar in de Dijlestad is er nog wel enig oponthoud. Tijdens het weckend wordt een bijkomen de vroege trein ingelegd (naar de Ardennen via Leuven, naar 't Was in de tweede helft van vorige eeuw dat er schot kwam in het spoorverkeer in ons land, in 't Waasland ook en in Klein-Brabant. Van Antwerpen - Linkeroever naar Sint-Niklaas reden er al van in 1844 treinen en naar Lokeren en Gent toe kon je in 1847 sporen. De verbinding Lokeren - Dendermonde kwam van in 1856 tot stand, van Lokeren naar Zelzate sinds 1866. Pas in 1868 werd een koncessie yerleend voor de aanleg van de spoorlijn Meche len Terneuzen, via Klein-Brabant en 't Land van Waas. In 1871 kon het trajekt Sint-Niklaas - Mechelen in gebruik worden genomen. De lijn Mechelen - Terneuzen is al een paar decennia opgedoekt, maar dat wil niét zeggen dat je per trein niet mear vanuit Willebroek, Puurs of Bornem naar Sint- Niklaas zou kunnen. Het kan, zy het wat hotsebotsend. De Wazenarcn moesten tot september 1970 geduld oefenen vooraleer de vitale lijn Antwerpen-Sint-Niklaas geëlektri ficeerd werd. De Wazenaren én de Klein-Brabanders mochten nog wat langer wachten: vijftien jaar. Maar in 1985 is het zover. Dan spoor je elektrisch van Sint-Niklaas naar Mechelen, en van Mechelen naar Sint-Niklaas uiter aard ook. By de CVP-werkgroepen Verkeer van 't Land van Waas en Klein-Brabant is men blij. Sedert 1967 al voert men, gezamenlijk, aktie voor het verbeteren van de dienstverle ning op de spoorlyn Sint-Niklaas - Mechelen en, in het verlengde daarvan, op de verbinding Mechelen - Leuven. Zeventien jaar denk- en doewerk heeft resultaat opgele verd, eindelijk. De elektrifikatie van een spoorlyn die ooit gedoemd was om te verdwijnen... of hoe je door beleidsak- senten te leggen, overleg te plegen, aan de hand van tellingen en statistieken bewijzen aan te dragen, een fundamentele koerswijziging kan bewerkstelligen. Dendermonde. Jeugdboekenweek. Fier als een gieter poseerden de winnaars van de voordrachtwedstrijd, (vh)

De Voorpost | 1984 | | pagina 1