a Poëzie, gitaarmuziek en kartoens in JH Joko-Berlai Boheemse «Herdersmis» door S.J. Berchmanskoor Hofstade «Arend» kijkt reikhalzend uit naar Karnaval 1985 Regeringsmedaille dwarsfluit voor Stefan Keppens uit Buggenhout Het Gymei-ensemble: een muzikale verrijking; Tweede schiftingswedstrijd «Zoek de Ster» Berlare gewonnen door Liliane D'Hondt 22 - 30.11.1984 - De Voorpost Aalst. De solisten van het Belgisch Kamerorkest, (a) Op vrijdag 30 november te 20 u. start in het JH Joko, E. Hertecantlaan 32 te Berl« een poëzieavond. Drie dichters, Germain Droogenbroodt, Koenraad Stassijns en IvoV Strijtem, van de pas opgerichte uitgeverij POINT zullen gedichten voorlezen, begel door de gitarist Jean Van der Schueren. Dezelfde avond start een kartoententoonffl Gu ling van Eddi De Winter, alias Barst. Deze tentoonstelling zal ook op zaterdag zondag van 14 tot 19u. te bezichtigen zijn. De inleiding van deze kunstavond wa gegeven door E. Vermeir. De kaarten voor vrijdag kosten 60 fr in voorverkoop, 90 aan de kassa. en dit jaar nog van de p vincies Limburg werpen. Zijn werken w n tijd dat JH Joi in Berlare niet al te he geschat werd. Door dej lesuur is voorbereid, en Kartoenale te Knokl Eind september startte te door het brengen van po- Heist (81), op de Fieta Meerbeke, nabij Ninove, ëzie-programma's, bv in kartoenale te Leuven (1 een uitgeverij van dicht- jeugdclubs, bundels. Point, een samen trekken van Poëzie Interna- Jean Van der Schueren tionaal. De redacteurs hier- Deze gitarist, geschoold den geselekteerd voor 1 van, naast bovengenoemde aan het Koninklijk Muziek- reldkartoenales in Nedi zijn daar nog bij Lydia Hey- konservatorium te Brussel land en Joegoslavië ('83) i man en Dirk Bronselaer, en te Alicante (Sp.) geeft les voor Canada, Turkije en J omschrijven zichzelf als aan de akademies van Nino- pan ('84). een groep dichters-verta- ve, Aalst en Dilbeek. Regel- lers die door middel van matig wordthij gevraagd J®u{?d en poe zie poëzie en elke andere te musiceren in kamermu- kunstvorm willen bijdra- ziek, als solist of in jazz-, gen tot een meer humane film- en big bandmuziek. samenleving, tot een inter- Zelf organiseert hij reeds ren heen heeft het jeuj nationaal gesprek. De een 5-tal jaar de «Koepoort- huis zich echter opgewï groep begon onder impuls concerten» te Ninove en tot een verzamelplaats wi van G. Droogenbroodt en houdt hij op 24 januari een jonge mensen, op eigenl K. Stassijns, beide mensen tentoonstelling van uit de zakenwereld die ziekinstrumenten in het een reeks van aktivit daarbij kuituur op de eerste Belfort te Aalst. Tijdens hebben tot stand gebrtl plaats zetten Met hun uit- zijn optreden brengt hij waar vele volwassen vei geverij willen zij internatio- werken van de Renaissan- gingen een voorbeeld nale poëzie tegen een rede- ce-periode tot en met heden- gen aan nemen. Het jeu lijke prijs op de markt bren- daagse composities, gen én jonge Vlaamse dich ters waar echt iets in zit, de Barst kans te geven hun werken «De wereld is een life-strip- te publiceren, ook in het verhaal met veel te grote buitenland. Zo zijn er al tekstballons en meer slech- kontakten voor het ver- te dan goede helden». Zo schijnen van een verzamel- omschrijft de Wichelse kar- bundel Vlaamse poëzie in toenist Eddi De Winter, le- Hongarije, W -Duitsland raar aan het V.T I -Dender en... Hong Kong. Point monde, de-harde wereld, stelde haar eerste bundel die hij met zijn tekeningen herleidt tot een «glimlach, die de lachspieren martelt en de tanden doet knar sen». Bart-kartoens verschijnen in Knack, in Het Volk en in een reeks tijdschriften. Hij won al prijzen o.a. op de i de ba ge[ jrkarnav jin internationale gedichten, «Golven, wat moet ik doen?», voor in het Kultu- reel Centrum Westrand te Dilbeek. Naast bundels uit geven wil de groep poëzie bekend maken via scholen, waarvoor een huis schillende jaren een k die steeds meer deelnem lokt, zij legden de voor een kinder! er is een Wereldwin) enz. Op kultureel vlak hi den zij al boekenbeurs tentoonstellingen kunstwerken van eigen den, fototentoonstelling^ Nu pakken zfj uit met poëzie-avond, niet de makkelijkste kunstvol zeker niet gegeerd door! grote publiek. Dat joB mensen dit dan tc-h durven en proberen ra« mensen naar poëzie te bra gen, verdient alle sten (N.K.) do< Berlare. Zangwedstrijd. Presentator Nico Hill, organizator Lydia en Dirk De Vrieze i de persprijs won. Alfons Eeckhaudt overhandigde die aan de winnaar, (jj) Het in 1979 opgerichte lief hebberszangkoor gegroeid uit het mannenkoor Sint Jan Berchmans is een parel aan de Hofstaadse muzikale en vokale kroon. O.l.v. Jozef Van der Vurst en met Herman Goossens als voorzitter werd het in eerste divisie gerangschikt in de provinciale koortor- nooien in 1981 waarin het zich trouwens verleden jaar bevestigde. Het koor heeft een uitge breid repertoire met zowel religieuze als profane mu ziek, zowel klassieke als ei gentijdse werken en even eens zowel ernstige ingeto gen als prettig ontspannen de stukken. Het koor trad trouwens reeds op buiten de eigen parochiekerk waar het de diensten feestelijk verzorgt in diverse Aalsterse kerken en in heel wat parochies in en buiten de regio. Bij volledige aanwezigheid bestaat het gemengd koor uit 15 sopranen, 11 alten en 8 tenoren en 8 bassen. Verleden jaar oogstte het lauweren met o.m. de Tsje chische «Herdersmis» in de originele taal gekompo- neerd door Ian Iakub Ryt Dit jaar brengt het dl zelfde zeer originele en zè gerige mis op zaterdag i december in de O.L.V.-ld niek te Aalst, op zondag 1 in de parochiekerk te ElJ en op zaterdag 22 deccmti in de parochiekerk Stekene. Na de vergadering van deze week van de «Spaarmaat- schappij Lust naar Vermaak», worden in volgende samen komsten voorbereidselen ge troffen voor de 5de editie van de Arendkarnaval. Op 15 de cember in café «'t Piasken», op 7 januari in café «Johny Boys», op 21 januari in café «Drie velden», op 4 februari in café «De Krcfters» en op IS febtl ri in café «B.C. Arend» eni karnaval de finale in café «I Leskcns». Kandidaturen voor de tin jeugdprins en jeugdpriiU kunnen worden gesteld zo rt* op 12 januari 1985 ten hoogs 12 jaar oud is en zich maximaal 6 begeleiders vt jaar oud laat begeleiden. Vorige zondag had in de Gemeentelijke Sporthal van Buggenhout de uitreiking plaats van de regeringsmedail le dwarsfluit aan Stefan Keppens. Bij deze gelegenheid verzorgden de leerlingen van de klas dwarsfluit samen met de laureaat een kort koncert onder de leiding en met de medewerking van mevrouw Margaux Van Dromme, J lerares dwarsfluit. Regeringsmedaille Het behalen van de rege ringsmedaille is de bekro ning van een jarenlange studie m het muziekonder wijs. Door de hoge moeilijk heidsgraad is dit niet voor iedereen weggelegd; voor velen is het evenwel de start van muziekstudies op kon- servatoriumniveau of de aanzet van een professione lere aanpak. Men kan zich slechts kandi daat stellen voor het beha len van deze ondersehei- - ding, nadat men de lagere graad A en B, vervolgens de middelbare graad A en B en tenslotte de hogere graad A en B achter de rug heeft. Stefan Keppens bood zich vorig schooljaar aan om de regeringsmedaille te beha len voor de discipline dwarsfluit. Hij werd voor bereid door lerares Mar gaux Van Dromme De ek- samenkommissie bestond uit J. Van den Borre, in- spekteur voor het muziek onderwijs, Wim Brabants, leraar dwarsfluit aan het Leuvense Lemmensinsti- tuut, Walter Boeykens, le raar klarinet aan het Ko ninklijk Vlaams Muziek- konservatorium te Antwer pen, Jan De Maeyer, leraar hobo aan hetzelfde konser vatorium en J. Lauwers, le- raar saxofoon aan het Ko ninklijk Muziekkonserva- torium te Brussel. De jury werd voorgezeten door de heer Juul Van Hoeck, direc teur van de Gemeentelijke Muziekschool van Buggen hout. Om de regeringsmedaille te behalen, moet de kandidaat ten minste 90% van de pun ten behalen. Geen probleem echter voor Stefan Kep pens. Koncert Om de uitreiking van deze regeringsmedaille de nodi ge luister bij te zetten, werd vooraf een kort koncert ge speeld door de laureaat, de leerlingen en de lerares van de klas dwarsfluit. Stefan Keppens opende zelf dit koncert met de vertol- king van een «Ballade» van Carl Reinecke. De laureaat van de dag bewees onmid dellijk dat zijn onderschei ding meer dan verdiend was: technisch verfijnd, prachtig van toon en van een hoogstaande muzikali teit. De pianobegeleiding door Sonja Wellens was ver zorgd; toch hopen we dat bij een volgende gelegenheid de piano een degelijke stembeurt krijgt vooraf. K. Jacobs, L. Seymons en I. Van Laethem brachten ver volgens «Crazy Flutes», een kort en speels werkje van Van Beeckum, dat licht en frivool uitgevoerd werd. Erg mooi samenspel was te beluisteren én te bewonde ren in de verklanking van het allegro assai uit het Fluitduo, opus 10 van Kuh- lau. Technisch én muzikaal een mooie uitvoering: de warme klank in de melodie lijn (Margaux Van Drom me) samen met de aange paste, verfijnde begelei dingspartij zorgden voor een prachtig muzikaal sa menspel. De klankrijke vertolking door B. Vanneste van «Per petual Motion» uit de Suite HI, nr. 6 van Carl Böhm genoot bij het publiek, te recht trouwens, enorm veel bijval. Dezelfde Bart Vanneste, sa men met laureaat Stefan Keppens en lerares Mar gaux Van Dromme speel den tot slot nog het «Terzet to» van F.A. Hoffmeister; een waardige verklanking van een erg verzorgd en hoogstaand koncert. Huldiging van de laureaat Dat de Gemeentelijke Mu ziekschool van Buggen hout geen onderwijseiland- je is, kon men bij deze gele genheid weer eens vaststel len. Een talrijk opgekomen publiek meer dan 120 aanwezigen voor deze gele genheid drukte met een daverend applaus niet al leen zijn waardering uit voor het aangeboden muzi kaal aperitief, maar even eens voor de bekroonde lau reaat. Schepen van kuituur Jan De Ridder schetste de muzi kale loopbaan van Stefan Keppens, iemand die in het koorleven van Buggen- hout-Opstal zijn sporen reeds verdiende. Hij is im mers niet alleen organist van de Opstal se Gerard us- Majellaparochie, maar te vens de bezielende leider van het kerkkoor We den ken hierbij aan het heerlijk slotkoncert van het Kultu reel Weekend twee jaar ge leden. waarbij gospels en spirituals werden vertolkt. Buggenhout. Stefaan Keppens kreeg de regeringsmedaille (c) We denken ook aan de ver diensten van Stefan Kep pens als komponist: hij komponeerde muziek bij het passieverhaal en zopas voltooide hij een nieuwe mis. Schepen De Ridder bracht vervolgens een heildronk uit op de laureaat, Onder de aanwezigen die met hem mee toast ten, zagen we ver scheidene leden van de be- stuurskommissie van de Gemeentelijke Muziek school, schepen P. Stal- laert, pastoor en medepas toor van Opstal, nogal wat gemeenteraadsleden en het bijna voltallige Opstalse kerkkoor, dat nog een «se renade)" bracht aan zijn leider. De uitreiking van deze re geringsmedaille betekende tevens de start van een hele reeks muzikale aktiviteiten die door direkteur Van Hoeck gepland worden. Het eerste in de rij is het aperi- tiefkoncert op 25 januari e.k. in de polyvalente zaal van de Gemeentelijke Sporthal. Leerkrachten ak- kordeon, slagwerk, saxo foon en piano openen dan de serie aperitiefkoncerten, die nu reeds voor het derde opeenvolgende jaar georga niseerd worden. Hierover verneemt U later nog wel verdere gegevens. N.L. De sfeervolle muzikale appendix op een door de Pastoor van Impe aangeboden receptie heeft enkel maar bevestigd wat wij tijdens het koncert al hadden vastgesteld: er zit «muziek» in het Gymel-ensemble: kwaliteit, variatie en een blijkbaar onbegrensd gamma aan muzikale mogelijk heden. Bovenal echter gaat er van dit koor een straling uit die van bij het eerste stuk overslaat op de toehoorders en ondanks de sterke gevarieerdheid der nummers, een constante, intense spanning kreëert tot de laatste noot van het laatste lied is uitgestorven. Uit de blokfluitproloog van de Taizé», met een prachti- enkele plaatselijken ont-k ge diskant-partij van Chris- houden wij eerder de bedoe- tine Troch, de mooie meer ling dan het resultaat. stemmige bewerkingen van Het ensemble zette in met „En as ek kom te sterwe» en een Middeleeuws werk. «Nearer to Thee». Na een «Ma Julietta», sterk rhyt- stevige koraal van J.S. misch en geladen. Bach (met orgelbegelei- Tijdens het eerste deel werd ding) en een stuk voor or- geput uit een verscheiden- gel van JP Sweelinck, ge heid aan liederen stijlen, speeld door Dirk Vermeir, zowel profaan als religieus, volgde een frisse bewer- steeds los en toegankelijk king van «Kinderen van de gebracht, zeer subtiel gear- Zon», een kleinkunstlied rangeerd en afgewerkt. van de Elegasten dat, bege- Het mag een pluim op de leid op gitaar, veel bijval hoed van dirigent Dirk Ver- kende, meir wezen dat hij voor elk Met onmiddellijk daarop genre van diep religieus twee negro-spirituals (be- tot kleinkunst een speci- geleid met elektrische pia- fiek sfeerbeeld weet te kreë- no), alles vierstemming be ren en hierdoor een span- werkt door Dirk Vermeir, ning houdt die nooit leek ons dit gedeelte het afzwakt. hoogtepunt van het Uit het eerste deel onthou- koncert. den we nog «Mon ame se repose», een lid afkomstig religieuse zang- Dat het Gymel-ensemble al le muziekstijlen aankan kwam nogmaals tot uiting bijeenkomsten van Chant bij een prachtige uitvoering van Palestrina's «Adora- mus te Christe», volledig in kontrast met de vorige nummers en opnieuw een gevoel van ingetogenheid scheppend, dat werd door getrokken tot het enig mooie «Pomjani», een Rus sisch, religieus meerstem mig lied van Dobri Chris- tov. De kwaliteit van het optreden verraadde een ste vige muzikale geschoold heid van meerdere koorle den, waarbij de solo-zang partijen van Christine Troch en Mare Hermans op vielen, Op 20 en 22 december ver zorgt het Gymel-ensemble, insamenwerking met de Minnezangers en het jeugdensemble Allegro uit Zele, twee kerstconcerten te Zele en Dendermonde; op 23 december, samen met het Parochiaal Zangkoor uit Overmere een kerstcon cert aldaar. Voor wie al dan niet aanwe zig was bij het optreden te Impe. wordt één dezer kon- certen beslist een muzikale verrijking, evenzeer, als het Gymel-ensemble zélf voor het kulturele aanbod in Dendermonde, Zele en omstreken. PM Lokeren. In de Jazz club traden Dirk Van Esbroeck, Juan Massondo en Marcuzzi op met hun programma Tango y Otras Milongas». Hun muziek werd zoals steeds ten volle gewaardeerd. (Polo) Muziek is troef in CSC afdeling Stekene Zaterdag 15 december is Eva Maria te gast in het Volkshuis te Stekene waar op initiatief van de Culture le Centrale een zangavond wordt georganizeerd. De avond zal, hoe kan het ook anders, in het teken staan van de Weense muziek. Dat betekent dat men heel wat mooie operette-melodieën zal kunnen horen. Eva Ma ria zingt en heeft bij de liederen ook nog heel wat verrijkende kommentaar. Net als de vorige jaren werd voor de muzikale begelei ding een beroep gedaan op het akkordeonensemble Co sy met het samengesteld zangkoor, dit alles onder de kundige leiding van de heer Meirsman. Kaarten zijn te bekomen bij de bestuursleden van de Culturele Centrale: Werner Aerts, Verkënstraat 7B (03- 779 94 12); Remi Van Hoey, Lange Dweers3traat la (03-779.96.00); Odette Piessens, Kaai 53a (03- 779.77.56) en Alfons Roels, Vijfstekestraat 12 (091- 46.70.70). De avond vangt aan om 20.30 uur en i" bedraagt 150 fr Liefst 17 kandidaat-sterren hadden zich laten inschrijven voor de zangwedstrijd «Zoek de ster voor de Bacarabeker 1985» die plaats had in de feestzaal De Dreef te Berlare. Het was de tweede schiftings wedstrijd. Nu zaterdag heeft de derde plaats en dan zullen we weten wie er allemaal naar de finale gaat en wie er kans maakt op een plaatsjein de Oostvlaamse ploeg die onder leiding van Lily Kastel zal deelnemen aan de zo geroem de Bacarabeker volgend jaar. Net zoals de vorige keer traden er ook nu enkele zeer goede zangers aan, maar er waren ook mindere goden. Dat is nu eenmaal niet te vermijden. Dat laatste is meestal van toe passing op hen die voor de allereerste maal aan een zang wedstrijd deelnemen en dus vaak verraden worden door plankenkoorts. Martine Osse- laere uit Berlare behoorde tot die reeks. Zij werd laatste maar kreeg van de jury toch nog 100 punten achter haar naam. Dirk Van Kerckhove. eveneens uit Berlare deed het een tikkeltje beter en kreeg 140 punten. Maar ook hij be hoort niet tot de rij der teno ren van deze schiftingswed strijd. Beiden hebben ze de grote genoegdoening het tal rijk opgekomen publiek en de deskundige en bijgevolg ook strenge maar rechtvaardige ju ry te trotseren. Wat lang niet Winnaar van deze tweede reeks werd Liliane D'Hondt uit Sint-Amandsberg. Zij kreeg voor haar vertolking van Song of Songs' liefst 197 pun ten. Op de derde plaats vinden we een duo uit Lokeren terug: Christine en Hilde De Keukc- leirc. Zij kregen 195 punten achter hun naam. Ook Frans Coopmans uit West-Rozebeke met 190 punten voor zijn ver tolking van «Hemelhuis» mag terugblikken op een goed re sultaat. De persprijs werd dit keer toegekend aan Dirk De Vrieze uit Uitbergen die met deze prijs ook recht heeft op een plaatsje in de Finale. JJ Een avond poëzie en muziek in Netwerk Aalst Zoals het «kontrolmark» Duerinck (gitaar) bracht er een waarborg is voor het een selektie poëzie en mu- feit dat je roomboter van ziek ten gehore die niet al- uitstekende kwaliteit leen op zeer hoog niveau koopt, vormt het begrip stond maar het auditorium «Netwerk» in Aalst een werkelijk ontroerde waarborg voor kwaliteit op Met haar volle, mooie stem artistiek gebied. bracht Rita Dejonckheere Buggenhout. Veel belangstelling voor de uitreiking van de regeringsmedaille aan Stefaan Zo werden de toehoorders een reeks gedichten die Kgppens (c). op 25 november 11. in «Net- heel zeker in de smaak ge- werk» vergast op een vallen zullen zijn. De stijl- «avond poëzie en muziek» volle maar toch diskrete die de moeilijksten moest wijze waarop de Instromen- wat een gevoelige virtuosi- zie en muziek verwant zijn noemd worden omdat nooit bevredigen. tale begeleiding werd uitge- teit van de zo lang mis- en hoe moeilijk het zou zijn de woordkunst gestoord Het trio Rita Dejonkheere voerd, was uitstekend. Wat kende gitaar de grens te trekken tussen werd door de muziek die (voordracht), Mark Roosen- een warme sonoriteit ging Het trio heeft nog maar de twee. De uitvoering mag meer ondersteund dan be- dan.s (contrabas) en Philip er uit, van de contrabas; eens bewezen hoe dicht poë- ook in die zin geslaagd ge- geleidend was g f d

De Voorpost | 1984 | | pagina 22