Wie heeft een rose pyama voor Dendermondse toneelgroep Wapper? Wichelen Een pracht van een Constminnende Jonckheyt presenteert Baby Hamilton kerstvertelling; te zen ui Nee, niet drummen. De rose pyama is inmiddels reeds gevonden. Maar hoe men die op de kop heeft getikt en door welke dolkomische en haast onverklaarbare situaties die rose pyama er is gekomen, dat kan je vernemen vrijdag 30 november, zaterdag 1 december en vrijdag 7 december om 20 uur in de zaal Boonwijt in de Boonwijk te Dendermonde. De pas opgerichte toneelgroep «Wapper» legt dat van naaldje tot draadje uit. Deze biezonder komische situaties werden bij elkaar geschreven door de bekende Arie van der Lugt die wel een patent lijkt te bezitten voor dergelijke humoristische stukken. Regisseur Gustaaf Van Damme paste de vaak in Vlaamse oren nogal moeilijk klinkende Nederlandse uitdrukkingen aan het eigen taalgevoelen «Wapper» is dus de naam van een nieuwe toneelgroep die door een aantal jonge mensen van de Boonwijk boven de doopvont werd ge houden. De oprichting is geen toeval, maar in feite een voortvloeisel uit de voorbije jeugdkampen die haals ter ziele zijn gegaan. Achttien jaar lang heeft meester Gustaaf Van Dam- me» de vakantiekampen georganizeerd. Evenvele ja ren met sukses. Er groeide een hechte leidersploeg die van aanpakken wist en de mensen van de Boonwijk wisten ook dat zij hun kroost best konden toever trouwen aan die jeugdige leiders. Die vakantiekam pen waren een echt festijn. Niet alleen voor de kinde ren, maar ook voor de lei ders en leidsters en voor iedereen die er van ver of dichtbij bij betrokken was. Helaas, de vakantiekampen hebben opgehouden te be staan. Maar de drang om samen te blijven en om sa men wat te doen, niet alleen voor de jongeren, maar voor de hele Boonwijk, is bij de leidersploeg gebleven. Toen in de eerste maanden van dit jaar in de Boonwijk de «Aktie Boston» ontstond je weet wel de liefdadig- heidsaktie die hard mee werkte aan de realizatie van de geneeskundige verzor ging van een bewoner van de Boonwijk was de lei dersploeg ook paraat. Zij zouden nog eens overdoen wat ze al op zovale vakan tiekampen hadden gedaan: een toneeltje spelen De op voering werd een sukses en meteen groeide de idee om een echte toneelvereniging op de richten en elk jaar een echt stuk te spelen. De jon ge mensen waren bereid daar him vrije tijd voor op te offeren en zij die jong van hart waren gebleven, wilden het jeugdig entoe- siasme niet temperen. In tegendeel. Er werd een be stuur gevormd en wie kon men beter met het voorzit terschap belasten dan Willy Van den Steen Hij aan vaardde graag. Sekretaris werd Greta Van Acker en Andre Segers kreeg de taak van schatbewaarder toebe deeld. Voorlopig moet hij nog niet al te veel bewaren, maar zijn gouden jaren ko men nog wel. Men heeft ook een public-relationman in geschakeld. Die taak ging naar Dany De Man die zich momenteel druk aan het in werken is om zoveel moge lijk kontakten te leggen. De «Wapper» ploeg bestaat on dertussen al uit een twin tigtal leden. Het spreekt vanzelf dat al die leden gek zijn op toneel, maar daarom lang nog niet met z'n allen het podium op willen. Dendermonde. Wapper. Er werd de hele week nog druk geoefend (vh) Neen, daar zijn ook man nen bij die werken aan het dekor, die zorgen voor de verlichting, die instaan voor honderden kleine din gen die anders verwaar loosd worden maar toch zo belangrijk zijn in het stre ven naar sukses. Wapper wil zich niet van de buiten wereld afsluiten en staat graag open voor nog ande re medewerkers die bereid zijn zich voor de groep in te zetten. Zij kunnen steeds terecht bij «meester» Gus taaf Van Damme die de huisregisseur is (052/ 21.39.45). Eerste stuk Momenteel zijn de repeti ties opgedreven tot en met. Elke dag wordt er her haald. Dat is noodzakelijk aldus regisseur Van Dan. me die al bij de eerste opvoe ring zo goed mogelijk voor de pinnen wil komen Een gezond streven dat door de toeschouwers zeker en vast op prijs zal worden gesteld Be^in september werden de koppen bij elkaar gestoken en werd na de oprichting van de groep op zoek ge gaan' naar een toneelwerk, geschikt voor een begin nend team. Meester Van Damme wist gelukkig de weg naar de toneelwerken en na lezing van enkele stukken viel de keuze op «De Rose Pyama» van Arie van der Lugt Een komedie waarbij je werkelijk de tra nen in de ogen krijgt van het lachen. Het verhaal is eigenlijk zeer eenvoudig en staat open voor een opeenvolgende reeks van misverstanden en dus komische situaties. Pantoffelheld Jozef wordt door zijn hebberige schoon moeder langs alle kanten beduveld. Het mens ziet overal kwaad in en het wordt nog erger wanneer ze op een bepaald moment een roze pyama ontdekt. Niemand weet waar die vandaan komt Er ver schijnt ook nog een jong koppel op de afspraak Af persers dan nog wel die zich aan elke nieuwe situa tie biezonder goed weten aan te passen. En als het nog niet voldoende is, ver schijnt er nog een detektive die erin slaagt de boel hele maal in het honderd te doen lopen. Jozef wordt er door zijn schoonmoeder ook nog van verdacht een verhou ding te hebben met de vrouw van het jonge kop pel. Verder doen nog hun verschijning een oude ver koper van kleding, die alles behalve pyama's blijkt te verkopen en is er de onver mijdelijke meid die nogal vertrouwelijk omgaat met Jozef. Zeg nu zelf dat deze gegevens voldoende stof bieden voor ean lachsukses van een tweetal uren. Re gisseur Gustaaf Van Dam me vertrouwde de uitvoer ing van deze klucht toe aan Luc Van Weyenbergh, Mar leen De Groot, Greta Van Moorter, Walter De Block en Andre Segers. Chantal Da Laet ontwierp het dekor dat werd opgetimmerd door Hans Van Damme en Be nny Cassiman, de belich ting is van Mark Van de Winckel en An Vermeulen zorgt voor het geheugen steuntje achter de scher men. De grime is in handen van Annick Callebaut. Deze jonge mensen bren gen voor de eerste keer een echt toneelwerk voor het voetlicht. De spanning zal vrijdag dan ook te snijden zijn. Toch zijn de verwach tingen hoog, al zat man heel even in de puree, toen voor enkele dagen een speelster ziek werd en men dringend naar een ver vangster diende uit te kij ken. Die werd ook gevon den en het nieuwe element wist zich snel in te werken Dat maakte natuurlijk ook dat regisseur Gustaaf Van Damme van zijn spelers ex tra inspanningen heeft moeten vragen. Eerst publiek vormen Drie dagen lang zal de Boon- wijt zaal allicht te klein zijn. De toegangsprijs werd immers biezonder laag gehouden (50 fr.) omdat men iedereen de kans wil bieden om zich eens op een aangename manier te vermaken. Het verleden heeft volgens meester Van Damme uitgewezen dat de Boonwijk- mensen niet een keer, maar twee keer naar het toneel ko men. Vandaar. Bovendien be tekent deze zeer demokrati- sche prijs ook dat men oog heeft gehad voor de situatie van vele oudere mensen die een klein pensioentje hebben. DendermondeWapper. Dat zijn de spelers met links regisseur Gustaaf Van Damme het moeten waar maken, (vh) Die kunnen nu ook eens genie- stukken grijpen. Wat dan weer groep ook nadelen zijn ten van een avondje toneel, niet wil zeggen dat er geen bonden. «Tijdens een dat in vele andere gevallen kluchten meer zullen opge- menperiode moeten we voor hen niet is weggelegd voerd worden». Hij wijst er denken aan oefenen», zegt We vroegen aan regisseur Van ook op dat '«Wapper» in feite Bovendien is de groep mon Damme waarom hij precies allemaal studenten bijeen teel erg klein. «Nieuwe een klucht heeft gekozen om te heeft gebracht. «Jongens en zijn van harte welkom», beginnen. Komische produk- meisjes die naar school moeten hij eraan toe Dat die er ties zijn immers helemaal niet en die de school ook op de zullen komen daaraan zo eenvoudig om op te voeren, eerste plaats moeten stellen, len we helemaal niet. «We moeten eerst een publiek Het toneelspelen mag niet ten per» is een echt krijgen», zo zegt hij «en wan- koste gaan van de school», groep, waarbij ieden neer dat eenmaal is gevormd, aldus Meester Van Damme die moet thuisvoelen. kunnen we naar meer ernstiger weet dat er aan deze jeugdige Wichelen, 't Is lever die ons leydt. Scrooge krijgt het bezoek van de geest van vroegere medewerker. (P. Van San) Op een nacht wordt er bij de zeer achtenswaardige familie Hamilton aan de bel gerukt. Van wie er gebeld heeft, valt geen spoor te bekennen. Op de stoep ligt echter wel een baby. Bij de baby wordt een briefje gevonden waarop slechts één enkele, zeer verdachte zin geschreven staat: «Ik wil dat mijn baby bij zijn vader woont!» Deze boodschap is voor maar de vraag rijst wie de duidelijk, vader is. Er lopen namelijk op het landgoed van de Ha- miltons niet minder dan ze ven vaders rond en elk van hen heeft in het geniep wel een stapje buiten de schreef gezet. Niettegenstaande iedereen zijn onschuld staande houdt, worden zo wel de vader als de zoon, ja zelfs de butler ervan ver- Poëzie-avond dacht de vader van de baby te zijn. Drama's dreigen uit te breken. Helen, de schoon dochter, wil de echtschei ding. Charles, tweede zoon, ziet zijn verloving in gevaar en June, de verpleegster van grootvader, wil niets meer horen van de liefdes verklaringen van Derek, moeders lievelingskind. Het spannende vervolg en de uiteindelijke ontkno ping kan bekeken worden op 1, 2, 9 en 10 december, telkens te 20 uur in Ons Huis, Leo Duboisstraat te Lebbeke Met de keuze van dit blij spel in drie bedrijven van de hand van Anita Hart en Maurice Bradell, aldus een Vrede-ling, heeft de kring een bepaald risiko geno men. «Baby Hamilton» voor het voetücht brengen kan immers slechts gebeuren door een geroutineerde cast, akteurs en aktrices die het nee plus ultra in huis hebben wat vlotheid, juiste zegging en toon, spi ritualiteit betreft. Niettegenstaande geen enkel van de twaalf perso nages uit het stuk tot de «figuratie» behoort, heeft het V rede-leeskomité sa men met regisseur Ann Pe tersen, het aangedurfd niet minder dan drie nieuwelin gen de scène op te sturen. Daarnaast evolueren enkele eerste- en t weedej aarsak - teurs, zodat de «oude gar de» beperkt blijft tot een handvol akteurs. Het blijft dus in elk geval uitkijken naar de opvoe ring die «Vrede» haar pu bliek zal voorschotelen. Dat er hard gewerkt wordt, al dus onze Vrede-zegsman. is maar normaal gezien de Lebbeekse toneelkringen - liefst zes in totaal - zich blijkbaar elk het predikaat «de beste» willen toeëi- genen. 't Is lever die ons Leydt begon aan z'n veertiende toneelseizoen met een voorstelling het beroemde kerstverhaal »A Christmas Carol» van Charles Dickens in een regie Fons Vinck. De auteur Charles Dickens werd geboren in Landport op 7 februari 1812, als zoon van een eenvoudige klerk. Hij bracht z'n jeugd door tussen de armoezaaiers Londen, de wegkwijnende milieus van de miserie. Deze schrijnende terugblik jeugd en z'n eigen ellendige kinderjaren hebben hem blijven inspireren voor z'n werken. Van hem kennen we beroemde stukken alB Oliver Twist, Nicholas NicklebjJp» The battle of Live, David Copperfleld en andere. Dendermonde. Heel wat belangstelling voor de poëzieavond van het Davidsfonds Wichelen, 'l Is lever die ons leydt. William Van Driessche als de vrekkige Scrooge. (P. Van San A Christmas Carol verhaalt de geschiedenis van de kei harde, onbarmhartige geld- schraper, Ebenezer Scrooge geheten. Deze Scrooge wordt in de nacht van kerstmis door drie geesten bezocht. Als hij de volgende morgen wakker wordt is hij een ander mens. Hij loopt zingend door Londen, boordevol mensenliefde. Charles Dickens schreef z'n Christmas Carol echter zon der bedoeling, zonder bood schap. De waarheid is dat hij dit meesterwerk schiep met geen ander verlangen dan om geld te verdienen. Z'n laatste boek «Martin Chuzzlewit» was financieel een mislukking geworden en Dickens wilde, door deze nieuwe vertelling in eigen beheer uit te geven, er met één slag bovenop komen. Tot zijn grote woede slaag de hij er weer niet in. In een brief aan z'n vriend Forster schreef hij: gisteravond kreeg ik de verkoopcijfers van mijn 'Christmas Carol' en ik heb de hele nacht geen oog dichtgedaan. Schoften zijn het, die uitgevers. Een smerige 200 pond is al wat ze me gestuurd hebben Maar ik zal 't ze betaald zetten, de ellendelingen! 't Is lever die ons Leydt maakte een schitterende keuze met 'A Christmas Ca rol'. De hoofdfiguur, Scrooge, impliceert een zware rol voor de speler. William Van Driessche nam Dendermonde. Het Davidsfonds van Schoonaarde organizeerde een poëzieavond in de parochiezaal, (jj) De Davidsfonds afdeling van Schoonaarde organizeerde in de parochiale zaal een avondje poëzie. Daarop werden vier dichters uitgenodigd: Rudolf Van de Perre, e.h. Amedee Suenaert, Christina Guirlande en Henk Soetaert. Zij droegen voor uit eigen werk. De avond werd muzikaal opgeluisterd door Gerda Lippens die enkele prachtige stukken vertolkte op de klassieke gitaar. Wichelen, 't Is lever die ons leydt. Het kinderkoor bij een dromende Scrooge. (PVan San) deze rol echter konsekwent op en speelde over bijna de ganse lijn heel gekoncen- treerd Wat we hem dan toch 'verwijten' is het teveel vlak opzeggen van de gro tere tekstpassages De tekst gewoon roepen betekent nog niet dat je hem ook werkelijk beleeft. De drie geesten werden vertolkt door Gust De Mey. Zijn ver schijning stond er fysisch welmaar de stem bleef ook hier te vlak, teveel dezelfde toonhoogte aanhoudend. Jan Matthijs zette een ver zorgde vertolking van de beleefde en hardwerkende bediende Cratchit op de plan kerf. Voor de twee kari katuren van dames zorg den Andrée De Dycker en Lu Coop man, de vertolking van de dove Agatha vonden we wel overdreven. Datzelf de geldt voor de stotterende Herbie (Geert Coppens). Re gisseur Fons Vinck diende hier toch aan te voelen dat hij die twee personages liet over-akteren. Zulke dingen dienen juist gedoseerd te worden, anders is het niet mooi meer. De overige spe lers. de ene meer getalen teerd en plankenvast dan de andere, waren: Hans Van den Bogaert als Fred, de neef van Scrooge; Chris- tophe Ruys en Patrick Ver- straeten als de jonge Scrooge; Elsy Coppens als Fan; Jozef Van de Wiele als Mr Fessiwig; Kathy De Knijf en Rita Heynderickx; Christel Matthijs als Bell; Julienne Gezels als Mrs. Cratchit; Ilse Coppenhole als Belinda (een kleine meid die haar rolletje met veel talent en entoesiasme bracht); Lieven Peirlinck als Tiny Tim en Marie-Hé- lène Van Wesepoel als Mar tha. Ook het koor «Ode aan de vreugde» werkte aan de ze produktie mee, en dit onder leiding van Karei Gysel. Fons Vinck zorgde voor een vlotte regie met knappe scènebeelden De overgan gen waren heel mooi en de regisseur maakte dankbaar gebruik van enkele techni sche hulpmiddelen. Voor de figuur van Scrooge hij naar een visueel herkenbare vrek: een maar gemakkelijke sing. Wij stellen ons mere allemaal een voor als een gebogen, voort strompelend mannetje een puntbaardje en eer meen lachje. Het was net de regisseur z'n vrek stelde naar het model de gierigaard Harpagon De Vrek van Molière, kreatie van een mondse toneelkring de pruik en baard. gebogen figuur boven dezelfde zenuwö 'L (het maken van een smal kend geluidje en daarbij op- en neerwippen van 1* baardje). Sfeerscheppend was wel b dekor. knap en realistis uitgewerkt door Lucb Coppens, Jacques Rogg man, Arthur Matthijs, Nor bert Verberckmoes, Mi Van Wesemael en Ludw Van Boxelaer. Met man macht werd de kamer vervallen pinnig mogel ingericht Voor de rek1 sieten zorgden Annie Vi der Sijpt, Marianne Court mans en Maria Van Lintt^ De belichting die er toe bl droeg dat de kamer et aparte en soms luguba |j. sfeer meekreeg werd vd J zorgd door Paul Matthijs! <m Mare d'Haenens. Ook de g« luidseffekten ondersteu den het gebeuren. De grin was over het algemei goed; enkel de kaalko pruik, een moeilijk iets oi aan te brengen, kon bete aangepast worden aan b voorhoofd De grime vm uitgevoerd door Ludj Coppens, Christine De Wu ter. Astrid Koen. Rita R« 1Jr landt en Jacqueline De li hauwer. De choreogral w handen Coppens. Marcel De Km het fungeerde als regie-assi tent. Wie nog van deze kerstvei n telling wil genieten, kani zaal Gildenhuis-Margö terecht op zaterdag 1 cember om 20 u. en op zot dag 2 december om 19 u. SIROll Al

De Voorpost | 1984 | | pagina 26